عمل نوک بینی

شرایط جراحی بینی چیست ؟ تغییر نوک بینی با جراحی امکان پذیر است؟ نحوه عمل نوک بینی به چه صورت است؟ این سوالات در دسته پر تکرارترین و رایج‌ ترین سوالات مراجعه کنندگان است که قصد داریم تا در این مقاله به بررسی دقیق آن بپردازیم. عمل بینی در قسمت نوک یکی از روش‌ های جراحی‌ های زیبایی در سراسر دنیا است که توانسته در مدتی کوتاه ، طرفداران بسیاری پیدا کند. البته دسته‌ ای از افراد، جراحی نوک بینی را با هدف ترمیم و رفع افتادگی در تهران انجام می‌ دهند. تا آخر مطالب همراه دکتر احمد علی رجب پور باشید تا با تمامی نکات مرتبط با این پروسه به طور کامل آشنا شوید.

 

عمل نوک بینی - دکتر رجب پور

 

عمل نوک بینی چیست و چگونه انجام می شود؟

روز به روز تمایل افراد برای انجام جراحی‌ های پلاستیک و زیبایی بیشتر می‌ شود. یکی از اقدامات زیبایی و پرطرفدار که در زیر شاخه جراحی بینی قرار دارد ، جراحی نوک بینی است. این جراحی دارای فواید و مزایای بسیاری است و با اهداف مختلفی صورت می‌ گیرد. برخی از اهداف این عمل جراحی به شرح زیر است :

 • رفع افتادگی نوک بینی
 •  اصلاح فرم بینی
 • کوچک کردن نوک بینی
عمل نوک بینی - دکتر رجب پور

 

قبل از اقدامی دقت داشته باشید که انتخاب پزشک متخصص و باتجربه بسیار حائز اهمیت است زیرا علاوه بر نتیجه بر میزان عوارض بعد از عمل نیز تأثیرگذار است. اما انتخاب این پزشک کمی دشوار است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در انتخاب این پزشک کمک می‌ کنیم.

به طور کلی هدف از عمل نوک بینی ، رفع ایرادات ظاهری و ترمیم نوک بینی است. همچنین عملی مناسب برای آن دسته از افرادی است که مبتلا به افتادگی بینی هستند و تمایل دارند تا با فرم دادن و بالا بردن نوک بینی تغییراتی قابل مشاهده در ظاهر بینی ایجاد کنند. در زیر برخی از عواملی که باعث افتادگی نوک بینی می‌ شود، جمع آوری شده است :

 • آسیب دیدگی بینی
 • عوامل ژنتیکی
 • داشتن تجربه قبلی و ناموفق عمل بینی
 • افزایش سن

 تمام عوامل بالا می‌تواند منجر به افتادگی نوک بینی و بد شکل شدن ظاهر آن شود. ناگفته نماند که جراحی زیبایی نوک بینی می‌ تواند باعث ترمیم فرم بینی شده و بیماران به فرم مورد علاقه خود دست پیدا کنند.

مراحل جراحی زیبایی و ترمیمی نوک بینی

بسیاری از بیماران آگاهی کاملی از نحوه و چگونگی جراحی بینی ندارند و همین موضوع باعث ترس آن‌ ها از جراحی شده است. مراحل عمل ترمیمی بینی را می‌ توان به دسته‌ های زیر تقسیم کرد :

 • در ابتدا بیمار تحت تاثیر داروی بیهوشی قرار می‌ گیرد.
 • سپس ، پزشک مربوطه با ایجاد برش در ناحیه مورد نظر، عمل نوک بینی را آغاز کرده و تغییرات مورد نظر را از داخل بینی بر روی استخوان و غضروف‌ ها ایجاد می‌ کند.
 • مدت زمان جراحی زیبایی نوک بینی حدود 45 الی 60 دقیقه است.
 • دوره نقاهت جراحی بینی کوتاه بوده و بیماران می‌ توانند روز بعد از جراحی به خانه برگشته و زندگی عادی خود را آغاز کنند.
 • معمولا بخیه‌ ها درون بینی زده می‌ شود تا اثری از آن باقی نماند. در صورتی که پزشکی ماهر و با تجربه برای جراحی بینی انتخاب کنید، دیگر لازم نیست هیچگونه نگرانی از بابت به جا ماندن اثر بخیه‌ ها داشته باشید.
 • پس از انجام جراحی ، نوک بینی توسط پزشک مربوطه پانسمان می‌ شود. حدود 5 روز بعد از جراحی بینی ، لازم است که برای برداشتن پانسمان اقدام کرده و به صورت حضوری نزد پزشک بروید.

کاندید‌های مناسب برای عمل نوک بینی چه کسانی می‌ باشند؟

 • افرادی که به دلایل مختلف محیطی دچار افتادگی نوک بینی شده‌ اند.
 • افرادی که از فرم بینی خود رضایت کافی ندارند.
 • کسانی که می‌ خواهند فقط ناحیه نوک بینی را ترمیم یا اصلاح کنند.
 • افرادی که فرم بینی آن‌ ها به هر دلیلی، دچار آسیب شده‌ است.
 • افرادی که تجربه عمل بینی داشته‌ اند اما به دلایل گوناگون از جمله پزشکی غیر متخصص، بینی آن‌ ها دوباره نیاز به جراحی ترمیمی دارد.

 

عمل نوک بینی - دکتر رجب پور

 

 انجام جراحی زیبایی نوک بینی برای چه کسانی مناسب نیست؟

عمل نوک بینی نیاز به دقت و ظرافت بالایی دارد. اگر یک یا چند مورد از موارد زیر شامل شما می‌ شود ، انجام این عمل را تحت هیچ شرایطی به شما توصیه نمی‌ کنیم.

 • اگر فردی سخت‌ گیر با انتظارات غیر واقعی هستید.
 • اگر به اجبار دیگران تن به این کار داده‌ اید و میل زیادی برای انجام این جراحی زیبایی و ترمیمی ندارید.
 • اگر غضروف ضعیفی دارید.
 • اگر مرتب از اعضای بدن خود ایراد می‌ گیرید.

 مراقبت‌ های قبل و بعد از عمل نوک بینی چیست؟

معمولا مراقبت‌ های جراحی بینی و جراحی زیبایی و ترمیمی نوک بینی تفاوت زیادی ندارند و به افراد دستورالعمل‌ های مشابه داده می‌ شود. با این حال ، در ادامه مطالب نکات و مراقبت‌ هایی که لازم است پیش از جراحی و بعد از آن بدانید را با یکدیگر بررسی می‌ کنیم.

 • مصرف نوشیدنی‌ های الکلی و استعمال دخانیات را از دو هفته قبل از انجام عمل زیبایی متوقف کنید.
 • با مشورت پزشک از دو هفته قبل از این پروسه ، مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل ایبوپروفن را متوقف فرمایید.
 • مراقب باشید به سرماخوردگی دچار نشوید.
 • درصورتی که عمل شما با بیهوشی عمومی همراه است، لازم است که چند ساعت قبل از عمل نوک بینی از نوشیدن آب و یا مصرف غذا خودداری کرده و صبح جراحی به صورت ناشتا باشید.
 • بعد از عمل سعی کنید به پهلو نخوابید. هنگام استراحت بر روی کمر خوابیده و سرتان را به سمت بالا و کمی بالاتر از حالت طبیعی قرار دهید.
 • تا چند ساعت پس از عمل جراحی از مصرف مایعات و غذاهای نرم اجتناب کنید.
 • اگر پزشک دارویی برایتان تجویز کرده است آن را سر ساعت و طبق دستورالعمل استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت‌ های شدید بدنی بپرهیزید.

 عمل نوک بینی چه مدت ماندگاری دارد ؟

امروزه با به روی کار آمدن روش‌ های پیشرفته و ابداع روش‌ های نوین ، احتمال تغییرفرم بینی و یا بازگشت آن به فرم اولیه ، بعد از جراحی بینی کمتر از گذشته است. نکته‌ ای که در رابطه با ماندگاری فرم نوک بینی بعد از عمل وجود دارد این است که عوامل و فاکتورهای زیادی می‌ توانند در ماندگاری فرم بینی و نتیجه عمل تاثیر داشته باشند. برخی از این عوامل شامل شیوه زندگی ، جنس و نوع پوست ، افزایش سن و مراقبت‌ هایی بعد از جراحی می‌ شود.

غیر از جراحی ، روش‌ های دیگری نیز برای رفع افتادگی نوک بینی وجود دارد. این روش‌ ها و تکنیک‌ های غیر جراحی و بدون نیاز به بیهوشی شامل درمان‌ هایی مانند تزریق ژل ، لیفت بینی با نخ و غیره می‌ شود.

توجه داشته باشید که ماندگاری روش‌ های غیر جراحی و کم خطر، کمتر از جراحی بینی است.

 

عمل نوک بینی - دکتر رجب پور

 

 نکاتی در رابطه با تکنیک‌ عمل نوک بینی گوشتی 

در گذشته ، بیشترین طرفداران جراحی زیبایی بینی را افراد جوان و کم سن تشکیل می‌ دادند. اما در اثر گذر زمان، طرفداران جراحی زیبایی نوک بینی افزایش یافته و جای خود را در دل بسیاری افراد در سنین مختلف پیدا کرده است.

همانطور که می‌ دانید فرم بینی افراد مختلف با یکدیگر فرق دارد. یکی از انواع بینی، بینی گوشتی است که دارای ویژگی‌ های زیر است :

 1. بینی‌ های گوشتی دارای غضروف نرم‌ تری نسبت به بینی‌ های استخوانی هستند.
 2. نوک بینی‌ های گوشتی کمی پهن و افتاده است.
 3. پوست بینی‌ های گوشتی دارای غدد چربی بسیاری است.
 4. بینی‌ های گوشتی دارای پوست کلفتی نسبت به بینی‌ های استخوانی هستند.
 5. پره‌ های بینی در بینی‌ های گوشتی، پهن‌ تر و بزرگ‌ تر است.

نکته‌ ای که در رابطه با عمل نوک بینی گوشتی وجود دارد این است که عمل بینی گوشتی همراه با عوارض بسیاری از جمله تورم، سفتی و گرد شدن نوک بینی است.

توجه داشته باشید که انتخاب پزشک غیر متخصص باعث می‌ شود تا نتیجه عمل زیبایی بینی گوشتی مطلوب نبوده و نوک بینی کمی گرد و بد فرم‌ به نظر برسد.

آیا جراحی نوک بینی بدون بیهوشی امکان پذیر است؟

عده‌ ای از افراد به دلیل ترس شدیدی که از خطرات احتمالی داروی بیهوشی عمومی و عوارض جانبی بعد از آن دارند، از جراحی بینی صرف نظر کرده و جراحی نوک بینی با بی‌ حسی را ترجیح می‌دهند.

امروزه با پیشرفت علم پزشکی در حوزه‌ های متفاوت، تمامی جراحی‌ های پلاستیک، زیبایی و ترمیمی آسان شده و افراد بدون نگرانی و اضطراب می‌ توانند عمل جراحی خود را نزد فردی متخصص و ماهر انجام دهند. شاید به همین دلیل است که عمل نوک بینی توانسته طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کند.

نکته‌ ای که در رابطه با جراحی بینی و اصلاح نوک آن وجود دارد این است که جراحی ذکر شده دارای مزایا و معایب بسیاری است و انجام آن نیاز به شرایط خاصی دارد که در ادامه مطالب به بررسی آن خواهیم پرداخت.

 بهترین درمان برای نوک بینی گرد و توپی :

به طور کلی می‌ توان نوک بینی گرد و توپی را به سه دسته مجزاء زیر تقسیم کرد :

 • نوک بینی گرد غضروفی

زمانی که غضروف جانبی پایینی بینی برجسته و پهن است، فرد مبتلا به نوک بینی گرد و توپی می‌ شود.

 • نوک بینی گرد نژادی

کسانی که نوک بینی آن‌ ها شل و ضعیف است، همزمان با بالا رفتن سن، مبتلا به افتادگی نوک بینی می‌ شوند و پزشک برای اصلاح فرم بینی در عمل نوک بینی از پیوند غضروف استفاده می‌ کند.

 • نوک بینی گرد ترمیمی

ممکن است افرادی که در گذشته جراحی زیبایی بینی را انجام داده‌ اند، از نتیجه عمل خود راضی نباشند و یا در اثر گذر زمان مبتلا به افتادگی نوک بینی شده باشند.

از آن جهت که نوک بینی در مرکز صورت قرار دارد، زیبایی و فرم آن تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت چهره ایفا می‌ کند. به همین خاطر است که تغییر فرم بینی گرد و اصلاح افتادگی نوک بینی حائز اهمیت است. از نظر ما، جراحی نوک بینی گرد بهترین درمان برای افرادی است که از فرم بینی خود رنج می‌ برند.

 عمل نوک بینی بدون بیهوشی چه شرایطی دارد؟

در مواردی که فرد تمایل دارد تا تغییرات زیادی در ناحیه بینی و نوک آن اعمال شود، پزشک مجبور است از بیهوشی عمومی برای این عمل زیبایی استفاده کند و روش بی‌ حسی موضعی کاربرد چندانی ندارد.

اما در مواقعی که فرد به دنبال تغییرات کوچک و جزیی در ناحیه نوک بینی است، جراحی نوک بینی بدون بیهوشی انتخاب مناسبی به نظر می‌ رسد. همچنین، کسانی که مبتلا به بیماری‌ های زمینه‌ ای بوده و یا ترس زیادی از عوارض جانبی و خطرات احتمال داروی بیهوشی دارند می‌ توانند از روش‌ های کم خطر و بدون بیهوشی استفاده کنند.

 

عمل نوک بینی - دکتر رجب پور

 

عمل نوک بینی با بی حسی چه مزایا و معایبی دارد؟

این روش نیز مانند هرنوع دیگری از جراحی‌ ها دارای یکسری مزایا و معایب است که در ادامه بحث به بررسی آن خواهیم پرداخت:

 • یکی از مزیت‌ های این نوع عمل جراحی ، کوتاه‌ تر بودن زمان جراحی بینی بدون بیهوشی در مقایسه با عمل همراه با داروی بیهوشی است.
 • تورم بینی در جراحی بدون بیهوشی بسیار کمتر از روش جراحی کلاسیک و تحت تاثیر داروی بیهوشی است.
 • از معایب این روش می‌ توان به عدم تغییر سایز بینی اشاره کرد. در این حالت، پزشک قادر است تا کمی تغییر در فرم بینی ایجاد کند.

 پیوند غضروف در جراحی نوک بینی ، تحت چه شرایطی انجام می‌ شود؟

در مواردی که فرد دچار افتادگی شدید بینی یا مشکلات زیاد در ناحیه نوک بینی باشد ، پزشک نمی‌ تواند تنها با دستکاری جزئی غضروف ، فرم بینی را اصلاح کند. در چنین شرایطی در عمل نوک بینی پزشک از روش پیوند غضروف برای رفع ایرادات نوک بینی استفاده می‌ کند.

 سخن پایانی

همانطور که متوجه شده‌ اید ، هزینه اصلاح فرم بینی به عوامل و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. برای مثال، عواملی مانند شیوه انتخابی برای تغییر فرم بینی، شرایط جسمانی بیمار، مدل بینی، پیچیدگی جراحی زیبایی نوک بینی ، موقعیت جغرافیایی ، دستمزد پزشک، دستمزد تیم جراحی، هزینه بیماستان، هزینه داروی بیهوشی و غیره بستگی دارد.

نکته ای که همیشه باید آن را در نظر داشته باشید این است که به منظور رسیدن به بهترین نتیجه و جلوگیری از بروز عوارض جانبی مثل عفونت و خونریزی ، ضروری است تا به یک جراح خوب بینی در تهران مراجعه کنید. این فرد با برگزیدن بهترین روش ها و تکنیک ها در عمل نوک بینی می توانند شما را به خواسته خود برسانند و یک نتیجه چشم نواز و زیبا را رقم بزنند.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها