مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه که باید بدانید

اگر از شکل یا اندازه سینه‌های خود ناراضی هستید، تنها نیستید. بسیاری از زنان این نگرانی‌ را به اشتراک می‌گذارند و برای بزرگ کردن سینه‌هایشان به عنوان راهی مؤثر برای دستیابی به سینه‌ای که می‌خواهند و اعتماد به نفس تازه‌ای که به بدنشان پیدا کرده‌اند، اقدام به انجام عمل زیبایی پروتز سینه می‌نمایند. اگر قصد انجام عمل بزرگ کردن سینه را دارید، به شما تبریک می‌گویم. این یکی از هیجان‌انگیزترین روش‌های موجود برای زنانی است که می‌خواهند منحنی‌های زنانه‌شان را افزایش دهند. اما احتمالاً از خود می‌پرسید که دوره نقاهت شما چگونه خواهد بود. برای بهبودی مناسب چه دستورالعمل‌هایی را باید رعایت کنید؟ چه محدودیت‌هایی را باید رعایت کنید؟ و چه زمانی می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید؟ در این مقاله قصد داریم به این سؤالات پاسخ داده و در مورد مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه صحبت کنیم. در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه صحبت کردیم و نکات و راه‌هایی را برای کمک به بهبودی سریع‌تر به شما ارائه دادیم که امیدواریم برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

 

مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه

 

کنترل درد بعد از عمل پروتز سینه 

اگر دغدغه شما پس از جراحی این است که چگونه درد را تحمل کنید ، به نکاتی که در ادامه ذکر شده خوب توجه کنید: 

 • درد پس از عمل پروتز وجود دارد و نمی توانیم منکر آن شویم؛ بالاخره حین جراحی یکسری از بافت ها دستکاری شده و ضربه دیده اند. پس به عنوان یک واکنش طبیعی، درد بعد از عمل احساس می شود.
 • اندازه گیری درد یک مسئله نسبی است و به آستانه درد هر شخص بستگی دارد. هر چه آستانه درد شما بالاتر باشد، پس از جراحی بزرگ کردن سینه ها در کمتری تجربه می کند. 
 • برای مراقبت از خود در برابر درد پس از عمل پروتز سینه، جراح داروهای مسکن تجویز می کند. یادتان باشد که برای آرام شدن درد باید طبق دستور دارو را مصرف کنید. 
مراقبت هاي بعد از عمل پروتز سينه

 

زمان ریکاوری عمل پروتز سینه چقدر است؟

توجه به این نکته مهم است که از آنجایی که بدن شخص فرد منحصر به فرد است، جدول زمانی دقیقی برای بهبودی وجود ندارد. با این حال، اکثر جراحان معتقد هستند که بهبودی کامل می‌تواند به طور متوسط شش هفته یا بیشتر طول بکشد و زنان ممکن است بعد از حدود یک هفته متوجه شوند که کاملاً خوب هستند. بهتر است به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

 • 1 هفته مرخصی
 • پرهیز از بلند کردن هر چیزی 2 هفته و پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین به مدت 6 هفته.
 • توصیه می‌شود تا 1 تا 2 هفته پس از جراحی رانندگی نکنید.
 • فعالیت عادی را می‌توان 4-6 هفته بعد از سر گرفت.

هرچه بیشتر به مراقبت‌های بعد از عمل پروتز سينه توجه کنید، دوران بهبودی شما سریع‌تر خواهد بود؛ انجام مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه همچنین می‌تواند خطر عوارض جانبی را کمتر کند.

در زیر مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه را برای شما شرح داده‌ایم.

عوارض جانبی عمل پروتز سینه چیست؟

هجوم احساسات هیجان برای دیدن سینه‌های جدید، همراه با خستگی و نیاز به بهبودی که خوشبختانه داروهای مسکن می‌توانند به آن کمک کنند. طبیعی است که در 24 ساعت اول پس از جراحی سینه احساس سردرگمی کنید؛ زیرا بیهوشی، تنظیم مجدد و دارو بر شما تأثیر گذاشته است.

همچنین باید موارد زیر را انتظار داشته باشید:

 • سینه‌های شما به مدت 2 تا 3 ماه کبود و متورم می‌شوند و احساس ناراحتی می‌کنند، هرچند که به‌مرورزمان از بین می‌رود.
 • اگرچه ایمپلنت‌ها نرم هستند، سینه‌های شما ممکن است به دلیل تورم سفت شوند. با کاهش تورم، سینه‌های شما نیز نرم‌تر خواهند شد.
 • ماساژ ملایم جای زخم 6 هفته پس از جراحی می‌تواند به درد کمک کند و باعث بهبودی سریع‌تر جای زخم شود.

آیا می‌توانم بعد از جراحی سینه دوش بگیرم؟

هر پانسمان، بانداژ یا نوار پلاستیکی باید پس از انجام این عمل خشک نگه داشته شود، اما اگر نیاز به تمیز کردن زخم دارید، به آرامی از یک حوله مرطوب تمیز، بدون شامپو بدن، صابون یا سایر محصولات حمام استفاده کنید.

1 هفته پس از جراحی دوش گرفتن مجاز است. از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید که بیرون منتظر بماند تا اگر احساس غش کردید، به شما کمک کنند.

توصیه می‌شود از منابع آبی زیر به مدت 6 هفته اجتناب شود:

 • استخرهای شنا.
 • وان آب گرم یا جکوزی.
 • وان حمام.
 • دریاچه‌ها
 • رودخانه‌ها
 • دریا.

چرا بعد از عمل پروتز ، در سینه سوزش احساس می شود ؟

ممکن است این سوال برای شما که در دوره نقاهت عمل هستید یا شمایی که می خواهید از مراقبت های بعد از پروتز سینه به طور کامل آگاه شوید ، پیش بیاید. علت احساس سوزش می تواند یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی داشته باشد.

طی عمل بخاطر برش های ایجاد شده بر روی پوست و داروهای تزریق شده ، ممکن است حس پوست برای مدتی کاهش پیدا کند. با گذشت زمان وقتی موضع جراحی شده رو به بهبودی می رود ، در محل زخم سوزشی را تجربه می کنید که نشان دهنده خوب شدن آن ها می باشد.

در طرف دیگر اگر مراقبت های لازم را به طور درست و صحیح رعایت نکرده باشید ، ممکن است به علت عفونت ایجاد شده در محل زخم ها سوزش را احساس کنید.

مراقبت هاي بعد از پروتز سينه

 

آیا می‌توانم بعد از جراحی سینه از سوتین پوش آپ (جک دار) استفاده کنم؟

بعد از جراحی می‌توانید از سوتین جک دار استفاده کنید، اما نه تا 6 هفته پس از جراحی. سوتین فشاری می‌تواند محل کاشت پروتز را تغییر دهد، آنها را بالا ببرد و ظاهر دلخواه شما را تغییر دهد. ایمپلنت‌ها باید جابه‌جا شوند تا موقعیت خود را در جای خود قفل کنند. پس از 6 هفته، پوشیدن سوتین فشاری نباید روی سینه‌های جدید شما تأثیر بگذارد؛ ولی به طور کلی پیشنهاد می‌شود که از سوتین‌های فنردار استفاده نکنید.

توصیه‌های اضافی در مورد لباس

 • لباس‌های گشاد حساسیت را در اطراف ناحیه سینه کاهش می‌دهد.
 • پوشیدن پیراهن‌ها و ژاکت‌های دکمه دار بسیار راحت‌تر از تاپ، بلوز و هودی است و باعث ناراحتی کمتری نیز می‌شود.

بعد از جراحی سینه چه بپوشیم؟

شما باید تا 6 هفته پس از جراحی، روز و شب از سوتین ریکاوری سینه استفاده کنید. این سوتین فواید زیادی مانند کاهش تورم و خونریزی و همچنین حمایت از قفسه سینه در لحظات دردناک احتمالی مانند عطسه و سرفه دارد. یک سوتین ورزشی نرم یک جایگزین عالی است، برخلاف سوتین‌های فنردار که می‌توانند باعث تحریک شوند.

سفر و پرواز پس از جراحی سینه

از آنجایی که هفته اول پس از جراحی دوره نقاهت است، توصیه می‌شود از سفرهای طولانی مدت و پرواز خودداری کنید، زیرا در این زمان ممکن است عوارض ایجاد شود. اگر مشکلی در هوا یا در جاده ایجاد شود، یافتن مراقبت های پزشکی مناسب ممکن است دشوار باشد. علاوه بر این، کشیدن چمدان‌های سنگین، استرس ناشی از ترافیک یا تأخیر و لخته شدن خون بالقوه می‌تواند باعث خونریزی و ناراحتی بعد از جراحی شود. یک هفته استراحت، به سینه‌های شما فرصت می‌دهد تا آرام شوند و شروع به بهبودی کنند.

اگر مجبور به سفر هستید، موارد زیر را توصیه می‌کنیم:

 • از یک دوست بخواهید چمدان شما را در طول سفر بلند کند/ بکشد.
 • مایعات زیادی بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید و احساس شادابی داشته باشید.
 • داروهای مسکن را در نزدیک خود بگذارید تا در صورت احساس درد راحت آن‌ها را بیابید.
 • ممکن است با تغییر فشار کابین متوجه انبساط یا انقباض ایمپلنت شوید. این حالت فقط موقتی خواهد بود و آنها به طور طبیعی خود را بازیابی می‌کنند.

بعد از جراحی سینه چگونه بخوابیم؟

برای 2 تا 3 هفته بعد از عمل پروتز سینه، خوابیدن به پشت برای جلوگیری از تغییر شکل یا فشار غیرضروری که خوابیدن به شکم یا پهلو می‌تواند ایجاد کند، بهترین کار است. همان‌طور که در بالا ذکر شد، پوشیدن سوتین ورزشی به حفظ سینه‌ها در هنگام حرکت در خواب کمک می‌کند.

مراقبت هاي قبل از عمل پروتز سينه

 

نکاتی برای مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه

هیچ چیز هیجان‌انگیزتر از این نیست که در نهایت سینه‌هایی را که همیشه می‌خواستید به دست آورید و نتایج نهایی را ببینید! با این حال، پس از جراحی، سینه‌های شما به کمی TLC نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که به طور مؤثر بهبود می‌یابند و در نهایت عالی به نظر می‌رسند. شما احساسی، هیجان‌زده و کاملاً خسته خواهید شد، بنابراین در این مرحله، مهم است که عجله نداشته باشید، سرعت خود را کم کنید و مطمئن شوید که هر کاری می‌توانید برای بهبودی سریع و آرام انجام می‌دهید. در این قسمت، لیستی از برخی از نکات مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه را برای سهولت بهبودی پس از جراحی جمع آوری کرده‌ایم.

֎ سوتین مخصوص بعد از جراحی را به طور مداوم بپوشید

حدود 4 تا 6 هفته پس از جراحی باید از سوتین جراحی استفاده کنید. سوتین جراحی برای حمایت از شما در طول فرایند بهبودی وجود دارد و مهم است که آن را به طور مداوم، روز و شب بپوشید. سینه‌های شما در این دوره بهبودی شکننده‌ترین و دردناک‌ترین حالت خود را خواهند داشت، بنابراین مهم است که از آنها مراقبت کنید. 

سوتین جراحی به کاهش کبودی، تورم و خونریزی کمک می‌کند. اگر آن را در طول فرایند بهبودی اولیه حفظ کنید، سینه‌های شما خیلی سریع‌تر و بدون زحمت بهبود می‌یابند. این از تشکیل بافت اسکار جلوگیری می‌کند و ایمپلنت‌های شما را در موقعیت مناسب قرار می‌دهد. بعد از 6 هفته می‌توانید با جراح خود در مورد مدل‌های جایگزین سوتین صحبت کنید.

֎ غذای سبک، سالم بخورید و آب زیادی بنوشید

قبل از انجام عمل جراحی، کمی وقت بگذارید تا مطمئن شوید که یخچال شما با طیف وسیعی از وعده‌های غذایی سبک و سالم پر شده است تا هفته‌های اول بهبودی را پشت سر بگذارید. بیهوشی ممکن است برای چند روز باعث ایجاد حالت تهوع در شما شود، بنابراین غذاهای نرم و سبک در دسترس داشته باشید و غذاهای سالم برای اطمینان از داشتن انرژی و قدرت برای بهبودی مناسب مهم هستند. ما میوه مرکبات را برای ویتامین C، سبزیجات فراوان و بادام را که برای تحریک رشد بافت عالی هستند، توصیه می‌کنیم.

کم آبی بدن در طول دوره نقاهت آسان است، بنابراین یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که مقدار زیادی آب بنوشید. آب برای کمک به تورم، یبوست و برخی از عوارض جانبی جراحی سینه عالی است.

֎ برای داشتن کمک در خانه با کسی هماهنگ کنید

شما باید تا 24 ساعت پس از جراحی شخصی همراه خود داشته باشید؛ زیرا به تازگی تحت عمل جراحی بزرگ قرار گرفته‌اید و برای حرکت به کمک نیاز دارید. بلند شدن برای تهیه غذا یا رفتن به دستشویی تا 24 ساعت بعد از جراحی واقعاً دشوار است. تا زمانی که داروی مسکن خود را تمام نکرده‌اید، نمی‌توانید رانندگی کنید.

شما تا حدود شش هفته پس از جراحی نمی‌توانید هیچ گونه وزنه‌ای بلند کنید، بنابراین داشتن کسی که در دسترس باشد، زندگی شما را بسیار آسان‌تر می‌کند. حتی هماهنگی با یک دوست که هر از چند گاهی برای کمک و انجام برخی از کارها بیاید، ایده خوبی است. اگر بچه دارید، مطمئناً به کمک نیاز خواهید داشت. بچه‌ها هم بلند کردن اجسام سنگین به حساب می‌آیند!

֎ زیاد استراحت کنید و کم ورزش کنید

ناگفته نماند که استراحت زیاد در مرحله بهبودی بسیار مهم است. برای چند روز، گذراندن زمان زیادی در رختخواب و استراحت منجر به بهبودی سریع و سالم می‌شود. فقط به یاد داشته باشید که به بدن خود گوش دهید و مطمئن شوید که مقدار زیادی بالش برای بالا نگه داشتن بدنتان در دسترس داشته باشید.

چند روز اول بعد از جراحی ممکن است برای برخی مانند یک ماراتن به نظر برسد، اما پس از آن، احساس بهتری خواهید داشت. با این حال، بهتر است از بازگشت به هر نوع ورزش در 4 هفته اول ریکاوری خودداری کنید. ممکن است احساس کنید آماده ازسرگیری روتین ورزشی خود هستید، اما سینه‌هایتان ممکن است آماده نباشند. خطر طولانی شدن دوره نقاهت ارزشش را ندارد، پس فقط ملایم باشید و راه خود را به آرامی به ورزش باز کنید. از دویدن یا انجام هر کاری که شامل بلند کردن بازوهایتان در بالای سر است، خودداری نمایید.  

مراقبت بعد از عمل پروتز سينه

 

سخن پایانی

نتایج جراحی بزرگ کردن سینه می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد و باعث شود تا سال‌ها پس از عمل احساس اعتماد به نفس، اعتماد به نفس و راحتی بیشتری با بدن خود داشته باشید. با این حال، زمانی که شما انتخاب می‌کنید که سینه‌های خود را با جراحی اصلاح کنید، یک چیز مسلم است: شما می‌خواهید یک جراحی راحت با دوران بهبودی آسان داشته باشید. تیم‌های جراحی شما را به خوبی برای بسیاری از جنبه‌های بهبودی و مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه آماده می‌کنند. تمرکز بر روی تسکین درد، داروها، کار، مدیریت پانسمان‌ها، فعالیت‌ها یا ورزش‌هایی که باید انجام شوند و چه کارهایی نباید انجام شوند و مراقبت بعد از عمل پروتز سينه خواهد بود. آنها ممکن است در مورد مواردی مانند سفر، پرواز، تعطیلات یا مراقبت از کودک با شما صحبت کنند. در هر صورت، بهترین مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه ، توصیه‌هایی است که پزشک متخصص به شما می‌کند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران

از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها