مراقبت های بعد از عمل بینی

عمل بینی یکی از رایج‌ ترین و پرطرفدارترین عمل‌ های زیبایی در سراسر جهان است و بر خلاف جراحی‌ های بزرگ مانند جراحی شکم یا قفسه سینه ، زمان ریکاوری این عمل بر اساس ظاهر شما سنجیده می‌ شود و نه به دلیل ناتوانی فرد. معیار بهبودی نیز با تورم و کبودی مشخص می‌ شود. با این حال ، بسیاری از مراجعه کنندگان در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی سوال می‌ پرسند و زمان ریکاوری عمل بینی برایشان اهمیت دارد. در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران در این مورد صحبت و نکات گام به گام بهبودی شرح داده شده است که شما را در یک جدول زمانی از انتظارات از بهبودی جراحی بینی ، بازگشت به روال عادی خود و چگونگی تسریع زمان بهبودی راهنمایی می‌ کند.

 

مراقبت های بعد از عمل بینی + دکتر رجب پور

 

زمان ریکاوری جراحی بینی

بیماران دوست دارند جزئیات یک روند بهبودی کامل و مراقبت های بعد از عمل بینی را بدانند. بعد از چند روز ، چند هفته ، چند ماه و حتی سال‌ ها عمل زیبایی بینی چگونه است؟ در این جا تمام جنبه‌ های روند بهبودی را توضیح داده‌ ایم تا دقیقا بدانید که در هر مرحله از جدول زمانی درمان چه انتظاری باید داشته باشید.

در این عمل زیبایی هیچ تداخلی در عملکرد اصلی بدن به وجود نمی آید و این روش در واقع روی استخوان و غضروف زیر پوست بینی شما تغییرات ایجاد می کند. بیماران می‌ توانند بلافاصله پس از جراحی زیبایی بینی به خانه بروند تا بهبودی خود را آغاز کنند. این را به شما بگوییم که بعد از هر جراحی زیبایی ، چه جراحی بدن مثل پروتز سینه باشد ، چه جراحی صورت مثل عمل بینی ، باید انتظار پیدایش ورم و کبودی در موضع هدف را داشته باشید. کبودی و تورم هر روز کاهش می‌ یابند. به یاد داشته باشید تورم روی پل و قسمت‌ های بالایی بینی سریع‌ تر از بین می‌ رود ، زیرا پوست نازک‌ تر است. توجه داشته باشید رفع تورم نوک بینی کمی بیشتر طول می‌ کشد اما بهرحال فروکش می‌ کند و نیازی به نگرانی نیست. عوامل دیگری نیز وجود دارند ، از جمله ضخامت پوست و کاری که برای باریک کردن بینی روی آن انجام شده است.

تورم بعد از رینوپلاستی شایع است و رفع آن در مراقبت های بعد از عمل بینی پیچیدگی زیادی دارد. اگر افراد بینی‌ های شکسته و تیغه بینی منحرف داشته باشند ، باید اساسا کل بینی از هم جدا و بازسازی شود به همین خاطر این عارضه ها کمی بیشتر خواهند بود. در نظر داشته باشید تورم و کبودی بیش از 3 یا 4 هفته طول نمی‌ کشد.

فرایند اولیه بهبودی جراحی بینی مانند هر عمل دیگری است. ممکن است این روند 3 ماه طول بکشد ، اما این‌طور نیست که در 3 یا 4 هفته اول ظاهر خوبی نداشته باشید. شما عالی به نظر می‌ رسید ، اما بینی مدام بهتر و بهتر می‌ شود ، یعنی ظرافت و مطابقت بیشتر با نتایج پیش‌ بینی‌ شده.

 

مراقبت بعد از عمل بینی

 

عمل بینی چقدر طول می‌کشد تا بهبود یابد؟

به طور خلاصه ، زمان بهبودی معمول جراحی بینی کمتر از 10 روز است. بسیاری از عوامل دیگر مانند نوع پروسه انجام شده ، مراقبت های بعد از عمل بینی و همچنین مراقبت های قبل از عمل بینی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. برای مثال ، روش‌هایی مانند رینوپلاستی مایع که در عمل ترمیمی بینی رایج است ، نیازی به دوره نقاهت ندارد. به طور معمول ، یک آتل در قسمت بیرونی بینی شما وجود دارد تا به مدت 5 روز یا بیشتر از بینی محافظت کند و پس از آن می‌ توانید به تمام فعالیت‌ های عادی از جمله برنامه ورزشی خود بازگردید.

تنها محدودیت پرهیز از ورزش‌ های تماسی مانند فوتبال یا راگبی است ؛ زیرا وارد شدن آسیب به بینی می تواند بسیار ناخوشایند باشد. برای اینکه ساختار بینی استحکام داشته باشد و تمام بافت‌ ها به هم جوش داده شوند ، 6 هفته زمان نیاز است ؛ بنابراین در پاسخ به این سؤال که چه مدت طول می‌ کشد تا پس از جراحی زیبایی بینی بهبودی حاصل شود ، باید گفت که متوسط ​​دوره نقاهت معمولا 7 تا 10 روز است ، اما همه چیز به فرد و مراقبت های بعد از عمل بینی بستگی دارد.

برخی از جراحی‌ های بینی با اصلاح انحراف سپتوم یا کاهش شاخک‌ ها برای بهبود تنفس و بهبود علائم آلرژی همراه است. یعنی شما دو عمل جراحی به طور هم‌ زمان داشته‌ اید ؛ رینوپلاستی خارجی و بهبود عملکرد تنفس داخلی. بنابراین تورم و کبودی بیشتر خواهد بود ، اما به طور کلی 10 روز نقطه عطفی برای ظاهر خوب و توانایی بازگشت به دنیا و از سرگیری فعالیت‌ های عادی می باشد. برای بیرون رفتن در جمع ، حتی اگر کمی کبودی وجود داشته باشد ، باز هم می توان آن را با استفاده از کمی مواد آرایشی پوشاند.

معمولا در روز دوم تورم حداکثر است. اینکه فرد تا چه اندازه مراقبت های بعد از عمل بینی را انجام می‌ دهد ، از جمله مصرف داروهای تجویز شده مانند آرنیکا و گذاشتن یخ و کمپرس سرد روی گونه ها بلافاصله پس از جراحی ، همگی به سرعت بهبودی کمک می‌ کند و تورم و کبودی کمتر خود را نشان می‌ دهند.

رفع کبودی چقدر طول می‌کشد؟

رفع کبودی معمولا بسیار کوتاه است. برای کسی که فقط جراحی زیبایی بینی انجام می‌ دهد، ممکن است این دوره بسیار کوتاه باشد. اگر عمل اصلاح شکستگی بینی از جمله تغییرات زیبایی باشد ، ممکن است کبودی بیشتری رخ دهد. به طور کلی تغییر رنگ پوست تا هفت روز به اوج می رسد و پس از آن فروکش خواهد کرد. به یاد داشته باشید افراد با هم متفاوت هستند و هیچ دو نفری مشکلات یکسانی ندارند. برخی افراد کبودی بیشتر دارند و برخی دیگر این‌ گونه نیستند. سرعت از بین رفتن کبودی نیز به مراقبت های بعد از جراحی بینی بستگی دارد ؛ هرچه بیشتر به دستورات بهترین جراح بینی پایبند باشید ، کبودی سریع‌ تر محو خواهد شد.

نکاتی برای مراقبت های بعد از عمل بینی

از همان ابتدا و بلافاصله پس از عمل بینی استفاده از یخ کمک بزرگی به پیشگیری یا به حداقل رساندن تورم و کبودی می‌ کند. توصیه می‌ کنیم تا جایی که ممکن است در 48 ساعت اول یخ گذاشتن را انجام دهید. کلید درمان سریع تر ، انجام زودهنگام مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی می باشد. شب اول ، خوابیدن کمی با شیب به کمک دو یا سه بالش به تخلیه خون از بینی کمک می‌ کند. این کار باعث کاهش تورم و کبودی می‌ شود. در ادامه راه‌ هایی را برای مراقبت های بعد از عمل بینی جهت بهبودی سریع‌ تر ارائه خواهیم داد.

 

مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

 

مراقبت های بعد از عمل بینی برای هفته اول

بعد از روز اول تحرک داشته باشید. دلیلی وجود ندارد که به مدت 5 تا 7 روز در رختخواب باشید. شما مریض نیستید و هیچ مشکلی برای بقیه بدن شما وجود ندارد ، به جز قسمت کوچکی از آن که بینی نامیده می‌ شود. بنابراین باید برخیزید و شروع به انجام کارهای خود کنید. بسیاری از مردم در خانه کار می‌ کنند تا زمانی که بین 5 تا 10 روز آماده حضور در معرض دید عموم باشند.

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی

پیشنهاد می‌ شود از نمک استریل (آب نمک) برای مرطوب کردن بینی استفاده کنید. بعد از هر عمل جراحی و بیشتر در طول ماه‌ های زمستانی که در فضای داخلی خشک هستید ، بینی کمی خشک‌ تر شده و اسپری آب نمک که چندین بار در روز استفاده می‌ شود ، باعث رطوبت بینی می‌ گردد. آب نمک برای مراقبت های بعد از عمل بینی و استفاده طولانی مدت بی خطر است.

پماد آنتی‌بیوتیک به ویژه برای مرطوب کردن قسمت جلویی بینی که بیشتر بخیه‌ های داخلی در آن قرار دارد بسیار مفید واقع می شود. در تکنیک رینوپلاستی بسته که تمام برش‌ها در داخل هستند و تمام بخیه‌ ها جذب خواهند شد ، پماد به روند بهبودی و ناپدید شدن بخیه کمک می‌ کند. توجه داشته باشید که هر چه بیشتر به مراقبت های بعد از رینوپلاستی توجه کنید ، سریع‌ تر بهبود می‌ یابید.

نکاتی برای مراقبت های بعد از عمل بینی جهت کاهش تورم

چند قانون اساسی در مورد کمک به کاهش تورم بعد از این رویکرد وجود دارد که برای شما ارائه داده ایم :

ورزش

یکی از سؤالات متداول این است که “چه زمانی می‌ توانم بعد از جراحی بینی ورزش را شروع کنم ؟” پس از این پروسه ، پیاده روی سبک در دو هفته اول برای کنترل ضربان قلب و حرکت سر و بینی مشکلی ندارد. شما می‌ توانید در هفته سوم ورزش ها را با شدت و سرعت بیشتری انجام دهید. در هفته چهارم ، باید احساس کنید که به طور کامل بهبود یافته‌ اید. با این حال در این مرحله باید از بلند کردن وزنه‌ ها در بالای سر و همچنین دویدن کاملا خودداری شود. پس از پنج تا شش هفته ، کل فعالیت تمرینی شما معمولا می‌ تواند به سرعت عادی بازگردد ، از جمله دویدن و وزنه زدن. اگر در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی و فعالیتی مطمئن نیستید ، در مورد وضعیت بهبودی خود با یک جراح بینی خوب در تهران مشورت کنید.

فین نکنید

در 10 روز اول، نباید فین کنید. اگر این کار را انجام دهید ، فشار ناشی از تلاش برای پاک کردن بینی ممکن است باعث خونریزی و تورم اضافی شود. خونریزی بیشتر منجر به کبودی بیشتر نیز می‌ گردد.

قسمت بیرونی بینی خود را تمیز کنید

پاک‌ سازی اطراف سوراخ‌ های بینی با داروهای ارائه شده از جمله پماد مناسب است. در روش رینوپلاستی داخلی یا بسته از آنجایی که برش خارجی وجود ندارد ، برای مراقبت های بعد از عمل بینی کار زیادی جز استعمال پماد داخل حفره های بینی نمی‌ توان انجام داد.

مراقبت های بعد از عمل بینی ؛ تغذیه

هیچ محدودیت جدی در مورد غذاهایی که بعد از جراحی بینی باید از آنها اجتناب کنید وجود ندارد. در حالی که گزینه‌های غذایی عالی وجود دارد که به طور طبیعی بهبودی را تسریع می‌ کند و ممکن است به کاهش تورم کمک کند.

دانستن اینکه بعد از رینوپلاستی چه بخورید فوایدی دارد. برخی از غذاها برای کاهش تورم در مرحله بهبودی اولیه مفید هستند. پاپایای تازه و آناناس تازه خواص درمانی دارند زیرا سرشار از پاپئین هستند ، آنزیمی که به دفع کبودی در بدن و رفع سریع‌ تر آن کمک می‌ کند. موارد بسیار کمی وجود دارد که در رابطه با رژیم غذایی مشکل ایجاد کند اما با این حال ، برای بهبود سریع‌ تر بهتر است الکل محدود شده و خوردن غذاهای شور پرهیز شود زیرا نمک می‌ توانند باعث ایجاد تورم شود. 

 

مراقبت های غذایی بعد از عمل بینی

 

مراقبت های بعد از لیفت بینی با نخ

لیفت بینی با نخ یک روش بدون جراحی است که برای بالا بردن نوک بینی انجام می پذیرد. این روش نسبت به جراحی کمتر تهاجمی بوده و دوران بهبودی بسیار کوتاهی (در حد یک یا دو روز) دارد. در زیر مراقبت های بعد از جراحی بینی با نخ توضیح داده شده‌ اند :

  • از دستورالعمل‌ های پزشک خود پیروی کرده و داروهایی که تجویز شده است را به طور منظم مصرف نمایید.
  • از دست زدن و ماساژ دادن ناحیه خودداری کنید.
  • به مدت 24 ساعت از آرایش کردن پرهیز کنید.
  • تورم و کبودی طبیعی بوده و به سرعت از بین می‌ رود.
  • از کمپرس یخ در 24 ساعت اول برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید.

جدول زمانی بهبودی بعد از جراحی بینی

در این قسمت از مقاله مراقبت های بعد از عمل بینی زمان بندی بهبودی پس از رینوپلاستی را برای شما شرح داده‌ ایم تا بدانید بعد از این پروسیجر ، انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.

⇐ جراحی بینی بعد از یک هفته

محافظ پلاستیکی بیرونی (یا اسپلینت ) به مدت 4 تا 6 روز در جای خود باقی خواهند ماند. هنگامی که این اسپلینت برداشته می‌ شود ، می‌ توانید تغییرات ایجاد شده را تا حدودی مشاهده کنید. برای مثال اگر روی پل بینی برآمدگی داشتید ، خواهید دید که این مشکل از بین رفته است. هر روز ورم کاهش می‌ یابد و در صورت وجود کبودی ، رنگ آن روشن شده و از بنفش به سبز و زرد تبدیل خواهد شد. این خبر خوبی است ، زیرا رنگ سبز و زرد از نظر آرایشی راحت‌ تر پوشانده می‌ شوند.

⇐ دو هفته بعد از جراحی بینی چه انتظاری دارید؟

هفته دوم دوره‌ ای است که در آن روند کاهش تورم به سرعت پیش می‌ رود. اگر مقداری کبودی وجود داشته باشد معمولاً محو می‌ شود ، بنابراین در پایان هفته دوم ظاهر شما بسیار خوب است. در این مرحله از مراقبت های بعد از عمل بینی به طور معمول نیازی به مراجعه به مطب دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران ندارید ، مگر اینکه آسیبی اساسی از یک تصادف یا جراحی قبلی صورت گرفته باشد. در این چهارده روز ، بینی قطعا به بهبود و اصلاح ادامه داده است ، بیماران بسیار خوشحال هستند و به فعالیت کامل بازگشته‌ اند.

⇐ رینوپلاستی سه هفته پس از جراحی

در این مرحله بینی بهتر شده و تورم در حال کاهش است. تورم پل بینی ، اطراف آن و گونه ها عمدتا از بین رفته است.

⇐ نتایج جراحی بینی بعد از یک ماه (4 هفته)

افراد پس از یک ماه بسیار خوب به نظر می‌رسند. شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد بیمار در آن مرحله هنوز دچار مشکلات دوران بهبودی باشد.  

⇐ دو ماه بعد از جراحی بینی

پس از دو ماه ، بهبودی با سرعت بسیار بیشتری پیش می‌ رود.

⇐ رینوپلاستی سه ماه پس از عمل

در 3 ماه، هشتاد و پنج تا نود درصد از درمان انجام شده است. به یاد داشته باشید که در رینوپلاستی ، با تغییر ساختار استخوانی و غضروفی ، شکل بینی تغییر خواهد کرد ، بنابراین لازم است پوستی که برآمده شده است با ابعاد جدید بینی وفق یابد. به طور معمول بعد از انجام مراقبت های بعد از عمل بینی نتایج در 3 ماهگی بسیار نزدیک به نتیجه نهایی در نظر گرفته می‌ شود ، اگرچه در 6 ماهگی حتی بهتر و در یک سال نتایج به طور کامل قابل مشاهده می باشد.

 

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی

 

در مراقبت های بعد از جراحی بینی استخوانی و گوشتی ، تفاوتی وجود دارد ؟

شاید فکر کنید که بخاطر تفاوت در ساختار بینی های گوشتی و استخوانی ، نکات مراقبتی بعد از عمل کردن هریک از آن ها نیز متفاوت است. اما شایان ذکر است که فرقی ندارد که جراحی بینی استخوانی انجام داده اید یا عمل بینی گوشتی ؛ در هر صورت نکات مرتبط با مراقبت های بعد از عمل بینی ، یکسان است. تنها امکان دارد در زمان مورد نیاز برای انجام نکات مراقبتی ، تفاوت هایی وجود داشته باشد. این را هم بدانید که عکس العمل بدن هر فرد به انجام جراحی می تواند متفاوت باشد ؛ پس علاوه بر ساختار بینی ، واکنش بدن به جراحی در زمان انجام مراقبت های پس از رینوپلاستی ، متفاوت خواهد بود.

سخن پایانی

افراد بسیار زیادی هر ساله برای مزایای پزشکی و زیبایی مانند تنفس راحت‌ تر ، خواب بهتر و ظاهر بهتر به جراحی بینی روی می‌ آورند و این پروسه یکی از رایج‌ ترین و ساده‌ ترین جراحی‌ های زیبایی در دنیا محسوب می‌ شود. پس از جراحی ، می‌ توانید انتظار کمی تورم و کبودی داشته باشید و باید دو یا سه هفته برای بهبودی وقت بگذارید. در حالی که مهم است که در کارها عجله نکنید، می‌ توانید با مراجعه به یک جراح بینی خوب در تهران ؛ مراقبت های بعد از عمل بینی را برای حمایت از بهبودی سریع‌ تر انجام دهید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

1 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها