مراقبت های بعد از عمل بینی چیست ؟

مراقبت های بعد از عمل بینی

عمل بینی یکی از رایج‌ترین و پرطرف‌دارترین عمل‌های زیبایی در سراسر جهان است و بر خلاف جراحی‌های بزرگ مانند جراحی شکم یا قفسه سینه، زمان ریکاوری عمل بینی بر اساس ظاهر شما سنجیده می‌شود و نه به این دلیل که شما ناتوان هستید. در این عمل زیبایی هیچ تداخلی در عملکرد اصلی بدن وجود ندارد. این روش در واقع عملی است که روی استخوان و غضروف زیر پوست بینی شما انجام می‌شود. معیار بهبودی با تورم و کبودی مشخص می‌شود، زیرا روز بعد احساس خوبی دارید. با این حال، بسیاری از مراجعه کنندگان در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی سؤال می‌پرسند و زمان ریکاوری عمل بینی برایشان اهمیت دارد.

در این مقاله در مورد مراقبت هاي بعد از عمل بيني صحبت شده و نکات گام به گام بهبودی شرح داده شده است که شما را در یک جدول زمانی از انتظارات از بهبودی جراحی بینی، بازگشت به روال عادی خود و چگونگی تسریع زمان بهبودی راهنمایی می‌کند.

زمان ریکاوری جراحی بینی

بیماران دوست دارند جزئیات یک روند بهبودی کامل و مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی را بدانند. بعد از چند روز، چند هفته، چند ماه و حتی سال‌ها عمل زیبایی بینی چگونه است؟ در این جا تمام جنبه‌های روند بهبودی را توضیح داده‌ایم تا دقیقاً بدانید که در هر مرحله از جدول زمانی بهبودی چه انتظاری دارید.

بیماران می‌توانند بلافاصله پس از جراحی بینی به خانه بروند تا بهبودی خود را آغاز کنند. کبودی هر روز کاهش می‌یابد. تورم فروکش خواهد کرد. به یاد داشته باشید، تورم روی پل و قسمت‌های بالایی بینی سریع‌تر از بین می‌رود، زیرا پوست نازک‌تر است. تورم نوک بینی کمی بیشتر طول می‌کشد؛ زیرا همان‌طور که تورم از پل به سمت پایین حرکت می‌کند، باید از آنجا از بین برود، اما همیشه فروکش می‌کند و نیازی به نگرانی نیست. عوامل دیگری نیز وجود دارد، از جمله ضخامت پوست و اینکه چقدر کار باید برای باریک کردن نوک بینی انجام شود.

تورم جراحی بینی شایع است و رفع آن تابعی از پیچیدگی است. اگر افراد بینی‌های شکسته و تیغه بینی منحرف شده داشته باشند، باید اساساً کل بینی از هم جدا شود و بازسازی شود و کمی تورم و کبودی بیشتر خواهد بود. اما باز هم به طور کامل از بین می‌رود. تورم و کبودی بیش از 3 یا 4 هفته طول نمی‌کشد و معمولاً 7 تا 10 روز است و هر روز بهتر به نظر می‌رسید.

فرایند اولیه بهبودی جراحی بینی مانند هر عمل دیگری است. ممکن است 3 ماه طول بکشد، اما این‌طور نیست که در 3 یا 4 هفته اول ظاهر خوبی نداشته باشید. شما عالی به نظر می‌رسید، اما بینی مدام بهتر و بهتر می‌شود، یعنی ظرافت بیشتر و مطابقت بیشتر با نتایج پیش‌بینی‌شده.

مراقبت بعد از عمل بینی

از مهم ترین فاکتورها برای انجام عمل بینی انتخاب پزشک مناسب و باتجربه است. ما در مقاله‌ی ” بهترین جراح بینی ” به روش‌های انتخاب جراح مناسب پرداخته‌ایم.

عمل بینی چقدر طول می‌کشد تا بهبود یابد؟

به طور خلاصه، زمان بهبودی معمول جراحی بینی کمتر از 10 روز است. بسیاری از عوامل دیگر مانند نوع جراحی بینی، مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی و همچنین مراقبت های قبل از عمل بینی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. برای مثال، روش‌هایی مانند رینوپلاستی مایع که در جراحی مجدد بینی رایج است، زمان بهبودی صفر دارند. به طور معمول، یک آتل در قسمت بیرونی بینی شما وجود دارد تا به مدت 5 روز یا بیشتر از بینی محافظت کند و در 5 روز دیگر بینی به خوبی بهبود می‌یابد و می‌توانید به تمام فعالیت‌های عادی از جمله برنامه ورزشی خود بازگردید.

تنها محدودیت، پرهیز از ورزش‌های تماسی است، مانند فوتبال یا راگبی که آسیب به بینی می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. برای اینکه بینی مانند سنگ سخت، سفت باشد و تمام بافت‌ها به هم جوش داده شوند، 6 هفته طول می‌کشد؛ بنابراین، در پاسخ به این سؤال که چه مدت طول می‌کشد تا پس از جراحی زیبایی بینی بهبودی حاصل شود، باید گفت که متوسط ​​دوره نقاهت معمولاً 7 تا 10 روز است، اما همیشه به فرد و مراقبت های بعد از عمل بینی بستگی دارد.

برخی از جراحی‌های بینی با اصلاح انحراف سپتوم یا کاهش شاخک‌ها برای بهبود تنفس و بهبود علائم آلرژی همراه است. یعنی شما دو عمل جراحی به طور هم‌زمان داشته‌اید. رینوپلاستی خارجی و عمل تنفس داخلی؛ بنابراین، تورم و کبودی بیشتر خواهد بود، اما به طور کلی 10 روز نقطه عطفی برای ظاهر خوب و توانایی بازگشت به دنیا و ازسرگیری فعالیت‌های عادی است. بیرون رفتن در جمع، حتی اگر کمی کبودی وجود داشته باشد، باز هم با استفاده از کمی آرایش برای پوشاندن کبودی، امکان‌پذیر است. طبیعی به نظر رسیدن فرایندی است که هر روز اتفاق می‌افتد. تورم به کاهش ادامه می‌دهد.

معمولاً در روز دوم تورم حداکثر است. اینکه فرد تا چه اندازه مراقبت های بعد از عمل بینی را انجام می‌دهد، از جمله مصرف داروهایی که ارائه می‌شود مانند آرنیکا و یخ روی چشم‌ها و گونه‌ها بلافاصله پس از جراحی، همگی به سرعت بهبودی کمک می‌کند و تورم و کبودی کمتر نشان می‌دهد.

کبودی چقدر طول می‌کشد؟

کبودی جراحی بینی معمولاً بسیار کوتاه است. برای کسی که فقط جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهد، ممکن است بسیار کم باشد. اگر عمل اصلاح شکستگی بینی از جمله تغییرات زیبایی باشد، ممکن است کبودی بیشتر باشد. به طور کلی، پنج، شش یا هفت روز حد مجاز است و به سرعت فروکش می‌کند و محو می‌شود. برای همه متغیرهایی وجود دارد. هیچ دو نفری مشکلات یکسانی ندارند. برخی افراد کبودی بیشتر دارند و برخی دیگر این‌گونه نیستند. ثابتی که طبیعت فراهم می‌کند این است که کبودی همیشه از بین می‌رود. سرعت از بین رفتن کبودی نیز به مراقبت های بعد از عمل بینی بستگی دارد؛ هرچه به مراقبت بعد از عمل بینی بیشتر پایبند باشید، کبودی سریع‌تر محو می‌شود.

نکاتی برای مراقبت های بعد از عمل بینی

در این بخش قصد داریم در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی صحبت کرده و نکاتی را برای تسریع زمان ریکاوری ارائه دهیم.

از همان ابتدا، بلافاصله پس از عمل بینی، در اتاق ریکاوری، استفاده از یخ کمک بزرگی به پیشگیری یا حداقل کاهش تورم و کبودی می‌کند. توصیه می‌کنیم تا جایی که ممکن است در 48 ساعت اول یخ گذاشتن را انجام دهید. مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی اگر زودهنگام و بلافاصله بعد از عمل صورت گیرند، کلید زمان بهبودی سریع‌تر بینی است. شب اول، خوابیدن کمی با شیب به کمک دو یا سه بالش، به تخلیه خون از بینی کمک می‌کند. این کار باعث کاهش تورم و کبودی می‌شود. در ادامه راه‌هایی را برای مراقبت های بعد از عمل بینی گوشتی جهت بهبودی سریع‌تر ارائه خواهیم داد.

مراقبت های بعد از عمل بینی استخوانی

مراقبت های بعد از عمل ترمیم بینی برای هفته اول پس از جراحی

بعد از روز اول تحرک داشته باشید. دلیلی وجود ندارد که به مدت 5 تا 6 یا 7 روز در رختخواب باشید. شما مریض نیستید، هیچ مشکلی برای بقیه بدن شما وجود ندارد، به جز قسمت کوچکی از آن که بینی نامیده می‌شود؛ بنابراین، برخیزید و راه بروید و شروع به انجام کارهای خود کنید. بسیاری از مردم مولد هستند و در خانه کار می‌کنند تا زمانی که بین 5 تا 7 تا 10 روز آماده حضور در معرض دید عموم باشند.

مراقبت های لازم بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی مهم بوده زیرا هر کمکی که طبیعت دریافت می‌کند، مثبت است. پیشنهاد می‌شود از نمک استریل (آب نمک) برای مرطوب کردن بینی استفاده کنید. بعد از هر عمل جراحی و بیشتر در طول ماه‌های زمستانی که در فضای داخلی خشک هستید، بینی کمی خشک‌تر شده و اسپری آب نمک که چندین بار در روز استفاده می‌شود، باعث رطوبت بینی می‌گردد. آب نمک برای استفاده طولانی مدت بی خطر است. پماد آنتی‌بیوتیک در ابتدا و پمادهای غیر آنتی‌بیوتیک مهم هستند، به ویژه برای مرطوب کردن قسمت جلویی بینی که بیشتر بخیه‌های داخلی در آن قرار دارد. در تکنیک رینوپلاستی بسته که تمام برش‌ها در داخل هستند و تمام بخیه‌ها جذب می‌شوند، پماد به روند بهبودی و ناپدید شدن بخیه کمک می‌کند. توجه داشته باشید که هر چه بیشتر  به مراقبت های بعد از رینوپلاستی توجه کنید، سریع‌تر بهبود می‌یابید.

نحوه بهبودی سریع‌تر از جراحی بینی ( مراقبت های دو هفته بعد از عمل بینی )

همان طور که گفته شد، از همان ابتدا، بلافاصله پس از جراحی بینی، در اتاق ریکاوری، استفاده از یخ کمک بزرگی به جلوگیری یا حداقل کاهش تورم و سیاهی اطراف بینی و چشم‌ها می‌کند. توصیه می‌کنیم تا جایی که ممکن است در 48 ساعت اول یخ گذاشتن را انجام دهید.

پس از هر عمل جراحی، پزشکان باید نکاتی را برای مراقبت های بعد از عمل بینی بعد از یک ماه ارائه دهند تا آن را تسهیل کند و به بهبود سریع‌تر بینی شما کمک کند. در صورت عدم انجام مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی ، ممکن است با مشکلاتی مواجه شده و دوران بهبودی شما مختل شود.

نکاتی برای مراقبت های بعد از عمل بینی جهت کاهش تورم

چند قانون اساسی در مورد کمک به کاهش تورم بعد از جراحی بینی وجود دارد:

֎ ورزش

یکی از سؤالات متداول این است که “چه زمانی می‌توانم بعد از جراحی بینی ورزش را شروع کنم ؟” پس از جراحی بینی، پیاده روی سبک در دو هفته اول برای کنترل ضربان قلب و حرکت سر و بینی مشکلی ندارد. هیچ ورزش شدید در دوران ریکاوری اهمیت زیادی ندارد. شما می‌توانید در هفته سوم، یعنی نیمی از سرعت عادی خود، ورزش را شروع کنید. در هفته چهارم، باید احساس کنید که به طور کامل بهبود یافته‌اید. با این حال، در این مرحله باید از بلند کردن وزنه‌ها در بالای سر و همچنین دویدن کامل خودداری شود. پس از پنج تا شش هفته، کل فعالیت تمرینی عادی شما معمولاً می‌تواند به سرعت عادی بازگردد، از جمله دویدن و وزنه زدن. اگر در مورد فعالیتی مطمئن نیستید، در مورد وضعیت بهبودی خود با جراح مشورت کنید.

֎ فین نکنید

در 10 روز اول، نباید فین کنید. اگر این کار را انجام دهید، فشار ناشی از تلاش برای پاک کردن بینی ممکن است باعث خونریزی و تورم اضافی شود. خونریزی بیشتر منجر به کبودی بیشتر نیز می‌گردد.

֎ قسمت بیرونی بینی خود را تمیز کنید

پاک‌سازی اطراف سوراخ‌های بینی با داروهای ارائه شده از جمله پماد مناسب است. روش رینوپلاستی داخلی یا بسته را بهتر است و از آنجایی که برش خارجی وجود ندارد، کار زیادی نمی‌توان انجام داد به جز پماد مالیدن داخل سوراخ‌های بینی.

مراقبت های غذایی بعد از عمل بینی

֎ مراقبت های غذایی بعد از عمل بینی

هیچ محدودیت جدی در مورد غذاهایی که بعد از جراحی بینی باید از آنها اجتناب کنید وجود ندارد. در حالی که گزینه‌های غذایی عالی وجود دارد که به طور طبیعی بهبودی را تسریع می‌کند و ممکن است به کاهش تورم کمک کند، به طور کلی هیچ قانونی در مورد اینکه بعد از جراحی بینی چه چیزی نخورید لازم نیست.

دانستن اینکه بعد از جراحی بینی چه بخورید فوایدی دارد. برخی از غذاها برای کاهش تورم در مرحله بهبودی اولیه مفید هستند. پاپایای تازه و آناناس تازه خواص درمانی دارند زیرا سرشار از پاپئین هستند، آنزیمی که با افزایش دفع کبودی در بدن به رفع سریع‌تر آن کمک می‌کند. موارد بسیار کمی وجود دارد که در رابطه با رژیم غذایی مشکل ایجاد کند اما با این حال، برای بهبود سریع‌تر بهتر است الکل محدود شده و خوردن غذاهای شور پرهیز شود زیرا نمک می‌توانند باعث ایجاد تورم شود.

مراقبت های بعد از لیفت بینی با نخ

لیفت بینی با نخ یک روش بدون جراحی است که برای بالا بردن نوک بینی با استفاده از نخ لیفتینگ استفاده می‌شود. این روش نسبت به جراحی کمتر تهاجمی بوده و دوران بهبودی بسیار کوتاهی (در حد یک یا دو روز) دارد. در زیر مراقبت های بعد از لیفت بینی با نخ توضیح داده شده‌اند:

  • از دستورالعمل‌های پزشک خود پیروی کرده و داروهایی که تجویز شده است را به طور منظم مصرف نمایید.
  • از دست زدن و ماساژ دادن ناحیه خودداری کنید.
  • به مدت 24 ساعت از آرایش کردن پرهیز کنید.
  • تورم و کبودی طبیعی بوده و به سرعت از بین می‌رود.
  • از کمپرس یخ در 24 ساعت اول برای کاهش تورم و کبودی استفاده کنید.

جدول زمانی بهبودی بعد از جراحی بینی

در این جا زمان بندی بهبودی پس از جراحی بینی را برای شما شرح داده‌ایم تا بدانید بعد از جراحی بینی، انتظار چه چیزی را باید داشته باشید.

⇐ جراحی بینی بعد از یک هفته

محافظ پلاستیکی بیرونی به مدت 4 تا 6 روز در جای خود قرار دارد. هنگامی که برداشته می‌شود، می‌توانید تغییرات ایجاد شده را تا حدودی مشاهده کنید. اگر روی پل بینی برآمدگی داشتید، از بین رفته است. هر روز ورم کاهش می‌یابد و در صورت وجود کبودی، رنگ آن روشن می‌شود و از بنفش به سبز و زرد تبدیل می‌شود. این خبر خوبی است، زیرا رنگ سبز و زرد از نظر آرایشی راحت‌تر پوشانده می‌شوند.

⇐ دو هفته بعد از جراحی بینی چه انتظاری دارید؟

هفته دوم دوره‌ای است که در آن روند کاهش تورم به سرعت پیش می‌رود. اگر مقداری کبودی وجود داشته باشد، معمولاً محو می‌شود، بنابراین در پایان هفته دوم ظاهر شما بسیار خوب است. در آن مرحله به طور معمول نیازی به مراجعه به کلینیک ندارید، مگر اینکه بازسازی اساسی از یک تصادف یا جراحی قبلی یا عملیات تنفسی صورت گرفته باشد، شما مجبور نخواهید بود تا چند هفته دیگر و فقط برای یک چکاپ معمولی به پزشک مراجعه کنید. در دوره 2 هفته، بینی قطعاً به بهبود و اصلاح ادامه داده است. بیماران بسیار خوشحال هستند و به فعالیت کامل بازگشته‌اند.

⇐ رینوپلاستی سه هفته پس از جراحی

در این مرحله بینی بهتر شده است. تورم در حال کاهش است. تورم پل بینی عمدتاً از بین رفته و ورم در هر دو گونه و کناره بینی همچنان کاهش یافته است.

⇐ نتایج جراحی بینی بعد از یک ماه (4 هفته)

افراد پس از یک ماه بسیار خوب به نظر می‌رسند. شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد بیمار در آن مرحله هنوز دچار مشکلات دوران بهبودی باشد.  

⇐ دو ماه بعد از جراحی بینی

پس از دو ماه، بهبودی با سرعت بسیار بیشتری پیش می‌رود.

⇐ رینوپلاستی سه ماه پس از عمل

در 3 ماه، 85٪ تا 90٪ از بهبودی انجام شده است. به یاد داشته باشید که در رینوپلاستی، با تغییر ساختار استخوانی و غضروفی، شکل بینی را تغییر می‌دهد، بنابراین لازم است پوستی که برآمده شده است، با ابعاد جدید بینی وفق یابد. به طور معمول نتایج در 3 ماهگی بسیار نزدیک به نتیجه نهایی در نظر گرفته می‌شود، اگرچه در 6 ماهگی حتی بهتر و در یک سال نتایج به طور کامل قابل مشاهده است.

مراقبت های قبل از عمل بینی

مراقبت های قبل و بعد از عمل جراحی بینی از اهمیت بالایی برخوردار هستند و می‌توانند زمان بهبودی را کاهش داده و دوران بهبودی راحت‌تری را ایجاد کنند. در این جا برخی از مراقبت های قبل از عمل بینی آورده شده است.

  • ترک سیگار 6 ماه قبل از عمل بینی
  • پرهیز از مصرف الکل یک هفته قبل از عمل
  • پرهیز از خوردن و نوشیدن 6 ساعت قبل از عمل
  • پرهیز از مصرف مکمل‌هایی مانند روغن جگر ماهی و قرص آسپیرین که باعث رقیق شدن خون شده و احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند.
مراقبت های لازم بعد از عمل بینی

سخن پایانی

افراد بسیار زیادی هر ساله برای مزایای پزشکی و زیبایی مانند تنفس راحت‌تر، خواب بهتر و ظاهر بهتر به جراحی بینی روی می‌آورند و جراحی بینی یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین جراحی‌های زیبایی در دنیا محسوب می‌شود. پس از جراحی، می‌توانید انتظار کمی تورم و کبودی داشته باشید و باید دو یا سه هفته برای بهبودی وقت بگذارید. در حالی که مهم است که در کارها عجله نکنید، می‌توانید اقداماتی را برای حمایت از بهبودی سریع‌تر انجام دهید.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد مراقبت های بعد از عمل بینی و مراقبت های قبل از عمل بینی صحبت کرده و نکاتی را در مورد مراقبت هاي بعد از عمل بيني ارائه دادیم که به بهبودی سریع‌تر و راحت‌تر کمک می‌کند. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.