پروتز سینه عکس قبل و بعد + فیلم جراحی

زنان زیادی به علت بارداری، کاهش وزن یا سرطان حجم زیادی از سینه خود را از دست می دهند و برای بهبود ظاهر پستان به پروتز سینه روی می آورند. در این جراحی سایز سینه افزایش پیدا می کند و ایمپلنت هایی زیر بافت یا در عضله قفسه سینه قرار می گیرند. برای برخی بانوان، بهره گرفتن از این روند راهی است تا از طریق آن اعتماد به نفس بیشتری به دست آورند و برای بقیه، راهی برای بازسازی این عضو می باشد. در این مقاله دکتر رجب پور بهترین جراح پلاستیک تهران توضیحات جامعی داده اند که توصیه می شود قبل از انجام این عمل حتما زمان بگذارید و این مقاله را مطالعه کنید، در صورتی که زمان کافی برای مطالعه ندارید می توانید پادکست های موجود در مقاله را گوش دهید.

توضیحات دکتر رجب پور در خصوص عمل پروتز سینه

 

داشتن سینه های خوش فرم یکی از فاکتورهای مهم در زیبایی اندام است که بعضی ها با ورزش آن را بدست می آورند و بعضی دیگر نیاز به جراحی دارند تا به این نتیجه خوب دست پیدا کنند. جراحی پروتز سینه یکی از جراحی های زیبایی پرطرفدار است که برای افزایش سایز سینه ها و ایجاد فرمی زیبا انجام می شود و می تواند اعتماد به نفس فرد را بسیار بالا ببرد.  این عمل جراحی هم به لحاظ زیبایی و هم به لحاظ درمانی حائز اهمیت است. عمل پروتز سینه از سال ها پیش تاکنون در میان زنان موضوعی متداول بوده است.

پروتز سینه - دکتر رجبپور

عمل پروتز سینه چیست ؟

جراحی زیبایی سینه نوعی عمل جراحی زیبایی محسوب می شود که در فرایند این عمل، متخصص جراح پلاستیک بافت های سینه ها را بازسازی می کند و حجم آن ها را افزایش می دهد. چنانچه عمل پروتز پستان به منظور افزایش حجم سینه ها انجام شود از نوع زیبایی به شمار می رود و چنانچه به قصد بازسازی سینه ها انجام شود بخشی از درمان سرطان سینه محسوب می شود.  

به طور معمول سینه های خوش فرم و بزرگ باعث می شوند زنان احساس زنانگی و جذابیت زیادی پیدا کنند و هم چنین اعتماد به نفس آنان افزایش یابد. در صورتی که زیبایی طبیعی سینه های زنان در اثر عواملی از دست رفته باشد و سینه ها افتاده و نامتقارن شده باشند، با عمل پروتز پستان به دست بهترین جراح پروتز سینه در تهران تا حد زیادی می توان زیبایی را به سینه ها بازگرداند.

در سالیان قبل مشکلاتی پس از عمل پروتز سینه برای شخص به وجود می آمد، مثلا ممکن بود پروتز سینه پاره شده و مایع آن خارج شود. اما امروزه با پیشرفت در فناوری، ابزارها و روش های عمل جراحی پروتز پستان ، ایجاد چنین مشکلات و عوارضی هم به کمترین میزان رسیده است.

عمل پروتز سینه چه کمکی به افراد می کند؟

در صورتی که فکر می کنید پستان هایتان خیلی کوچک می باشند یا یکی از آنها از دیگری کوچک تر است، ایمپلنت های سینه به شما کمک می کنند تا به ظاهری بهتر دست پیدا کنید. همچنین در صورتی که به خاطر از دست دادن وزن و بارداری، سینه ها کوچک شده و از فرم افتاده باشند، با این روش به بهترین حالت خود می رسند. البته توجه داشته باشید که پروتز سینه لزوما افتادگی شدید را درمان نمی کند. به این منظور نیاز است لیفت پستان نیز با این روند همراه شود.

در چه شرایطی می توان از جراحی پروتز پستان بهره مند شد؟

عمل پروتز سینه ، یک پروسه کاملا شخصی است و باید به خاطر خودتان انجام شود نه شخص دیگری. اگر دارای ویژگی های زیر باشید، واجد شرایط انجام پروتز پستان هستید.

 1. از سلامت فیزیکی و روانی برخوردار باشید و همچنین باردار نباشید.
 2. انتظارات به جا و واقع گرایانه ای داشته باشید.
 3. رشد سینه ها کامل شده باشند، که یعنی باید حداقل بیست ساله باشید.
 4. سینه ها نامتقارن باشند.
 5. یک یا هر دو پستان به طور کامل رشد نکرده باشند.

مزایای پروتز سینه

 • پروتز پستان باعث افزایش حجم و سایز سینه ها و بهبود فرم آن ها می شود.
 • ماندگاری عمل پروتز سینه نسبتا زیاد است و به طور میانگین بین 10 تا 15 سال دوام دارد.
 • افرادی که سینه های نامتقارنی داشته باشند با عمل سینه و قرار دادن پرتز سینه در محل مناسب ، مشکل عدم تقارن آن ها رفع می شود.
 • عمل جراحی پروتز سینه باعث جلوگیری از افتادگی و شل شدن پستان ها می شود.
 • برای خانم هایی که سینه هایشان به میزان کمی افتادگی دارند با عمل سینه می توان این افتادگی را رفع کرد و حجم مناسب را به آن ها بازگرداند.
 • انجام عمل سینه باعث تغییر فرم کلی اندام می شود.
 • عمل جراحی پستان و بهبود ظاهر آن ها به دست یک جراح سینه خوب در تهران اعتماد به نفس را در فرد افزایش می دهد.

سن مناسب جراحی ایمپلنت سینه

برای انجام عمل جراحی پروتز سینه خانم ها باید به حداقل سن رسیده باشند. دلیل آن هم این است که بافت سینه باید به طور کامل رشد کند. در صورتی که شخص تا قبل از رسیدن به حداقل سن عمل پروتز سینه مذکور را انجام دهد، ممکن است رشد سینه ها ادامه یابد و در این حالت روی نتیجه تاثیر می گذارد. علاوه بر این انجام عمل پروتز پستان روی پستان هایی که به طور کامل رشد نکرده اند سبب مختل شدن روند رشد آن ها نیز می شود. به طور معمول برای انجام این عمل با پروتزهای سالینی بیمار باید حداقل 18 و با پروتزهای سیلیکونی باید حداقل 22 سال داشته باشند.

جراحی پروتز سینه برای چه کسانی مناسب است ؟

 1. افرادی که در سینه هایشان عدم تقارن دارند و سایز یکی از دیگری بزرگتر است.
 2. افرادی که بعد از بارداری یا کاهش وزن دچار افتادگی سینه شده اند و بافت سینه کوچک شده.
 3. افرادی که به دنبال داشتن فرم سینه زیباتری هستند تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.
 4. افرادی که دچار سرطان سینه شدند و سینه هایشان تخلیه شده است.

محل قرار گیری پروتز در سینه

زمانی که تصمیم می گیرید زیر تیغ عمل پروتز سینه بروید، باید موارد دیگری را نیز مشخص کنید، برای مثال می خواهید پروتز زیر عضله قرار گیرد یا روی آن؟ نمی توان برای همه افراد از یک رویکرد استفاده کرد و روشی که انتخاب می شود بسته به شرایط شخصی هر بیمار متفاوت است.

معمولا پروتزها در زیر یا روی عضلات سینه ای (پکتورال) قرار داده می‌شوند. بهترین دکتر پروتز سینه تهران ترجیح می دهند تا پروتز در زیر عضله قرار داده شود. زیرا با بافت سینه کمتر برخورد داشته و عوارض طولانی مدت آن هم کمتر می شود. اما برای خانم های ورزشکار ترجیح بر این است که پروتز روی عضلات قرار داده شود.

 • پروتز سینه روی عضله

در این متد ایمپلنت روی عضله سینه به نام پکتورالیس ماژور و زیر عضله گلاندولار قرار می گیرد. معمولا زنانی که بافت سینه طبیعی آن ها به اندازه کافی موجود باشد می توانند از این روش بهره بگیرند؛ چون این بافت ها ایمپلنت را پوشش می دهند و به استحکام آن می افزایند. این روند هم راحت تر است و هم دوره نقاهت کوتاه تری دارد. اشخاصی که از پروتز سینه روی عضله استفاده می کنند از عوارض کمتری رنج می برند ؛ چون عضلات سینه دستکاری نشده اند. به علاوه ، این موضوع باعث می شود هنگام منقبض کردن ماهیچه ها حین ورزش و یا فعالیت های روزانه، پستان شکل طبیعی خود را از دست ندهد. از طرف دیگر ریسک موج دار شدن یا چروک شدن ایمپلنت وجود دارد. این امر بیشتر در بیمارانی که بیش از حد کمبود وزن دارند در عمل پروتز سینه ، رخ می دهد.

 • پروتز سینه زیر عضله

این پروسیجر برای بانوانی که بافت طبیعی سینه آن ها کوچک است مناسب می باشد. این عضله برای رسیدن به نتیجه ای طبیعی، پوشش دهی و استحکام خوبی به پرتز سینه می دهد. زمان جایگذاری آن ها، باید در نظر داشت که  سینه طبیعی به نسبت عضله در کجا قرار می گیرد. این ماهیچه در قسمت بالایی قفسه سینه قرار دارد و از جناغ تا شانه کشیده شده است. اگر پستان ها دچار افتادگی شده و پایین تر از این عضله قرار گرفته باشند، اجرای این متد امکان پذیر نبوده ؛ چون باعث می شود ایمپلنت مصنوعی به نظر آید. این نوع از جراحی پروتز سینه تهاجمی تر است و نسبت به روش قبلی عوارض جانبی بیشتری دارد.

نحوه قرار گیری پروتز سینه - دکتر رجب پور

✔ نکته : پروتزهای سالین ابتدا خالی جایگذاری می شوند و سپس آب نمک استریل وارد آن ها می شود، اما نوع سیلیکونی از پیش با ژل پر شده است.

انواع ایمپلنت های سینه

 پروتز سینه سالین

این نوع ایمپلنت سینه با محلول آب و نمک استریل ، پر شده است. زمانی که پوسته آن سوراخ می شود، پروتز سالین از هم می پاشد و محلول داخل آن توسط بدن جذب می شود. این دسته، پستان را محکم می کنند و شکلی یک دست به آن می بخشند. در ادامه به مزایا و معایب آن می پردازیم پس با ما همراه باشید:

مزایای پروتزهای آب نمکی

 • این نوع پروتز نیاز به برش های کوچکتری دارد.
 • به تصویربرداری ام آر آی کمتر نیاز دارد.
 • هزینه استفاده از این نوع پروتز سینه هم نسبتا کمتر است.

معایب پروتزهای آب نمکی

 • امکان چروکیدگی و چین خوردن آن بیشتر است.
 • بیشتر قابل لمس هستند و غیر طبیعی به نظر می رسند.
 • به مرور زمان روی بافت های سینه اثر بیشتری می گذارند.
 • احتمال تخلیه خود به خودی مواد موجود در آن بیشتر است.

ایمپلنت پستان سیلیکون

این نوع با ژل سیلیکون پر شده اند. این ژل بیشتر شبیه بافت طبیعی پستان است و اگر پروتز سینه سوراخ شود، ژل درون پوسته باقی می ماند یا به کیسه ایمپلنت نفوذ می کند. اگر این متد را انتخاب کنید باید به صورت مرتب به جراح عمل پروتز سینه مراجعه کنید تا مطمئن شوید این پروتزها به درستی در جای خود قرار گرفته اند.

مزایای پروتزهای سیلیکونی

 • این نوع پروتز سینه کم‌تر احتمال دارد که دچار چین خوردگی و موج دار شدن شوند.
 • این پروتزها به طور خود به خود خالی نمی شوند.
 • به هنگام لمس شدن همانند سینه های طبیعی به نظر می رسند.

معایب پروتزهای سیلیکونی

 • در صورت پاره شدن این نوع از پروتز سینه ، علامتی ندارند.
 • هزینه این نوع پرتز سینه بیشتر است.
 • برای قرار دادن آن ها در سینه به برش های بزرگ تری نیاز است.
 • در مواقع لزوم باید تصویربرداری ام آر آی انجام داد.

پروتز سینه مدل اشکی

ایمپلنت هایی که فرم ثابتی دارند، مدل اشکی یا گامی بیر نامیده می شوند، چون زمانی که پوسته پاره می شود شکل این دسته تغییری نمی کند. تراکم ژل سیلیکون داخل این پروتزها از حالت عادی بیشتر است و اغلب سفت تر هستند. این گروه در قسمت پایینی برآمدگی بیشتری دارند و قسمت بالایی آن ها باریک تر است. جایگذاری این مدل پروتز به یک برش طولانی تر نیاز دارد.

ایمپلنت سینه گرد

فرم گرد ، سینه ها را پرتر نشان می دهند. چون شکل پروتز سینه در همه جا یکسان است و نگرانی برای چرخیدن آن وجود ندارد. این پروتز برای خانم هایی مناسب است که تمایل دارند سینه های برآمده ای داشته باشند. هم چنین برای افرادی که سینه هایی با فرم نرم تر را ترجیح می دهند این مدل از پروتزها برای آن ها مناسب است. خانم های جوان بیشتر تمایل به داشتن چنین پروتزی دارند.

پروتز سینه نرم

این گروه از پروتز پستان با کیسه ایمپلنت حرکت می کنند و در هنگام لمس نرم به نظر می رسند و حرکتی طبیعی تر دارند ؛ اما امکان دارد این نوع موجب به وجود آمدن موج های آشکاری زیر پوست شوند.

پروتز سینه تکسچر

این نوع سطح زبری داشته و به بافت اسکار می چسبند؛ به همین دلیل امکان حرکت و تغییر جایگاه آن ها در بافت وجود ندارد. این نوع در مدل قطره اشکی استفاده شده چون حرکت و چرخیدن آن ها باعث تغییر شکل پستان می شود.

رنگ پروتز سینه

یکی از خواسته های مهم افرادی که قصد دارند عمل پروتز سینه را انجام دهند، آن است که رنگ پروتزها تا حد امکان همرنگ پوست آن ها و یا مشابه آن باشد. با این حال سازندگان پروتزها تلاش زیادی کرده‌اند که رنگ پروتزها مشابه رنگ پوست باشد. حتی ساخت پروتز به سفارش مشتری را هم در برنامه های خود قرار داده‌اند. اما با وجود این رنگ پروتزهای ساخته شده با رنگ پوست کمی تفاوت دارند.

انتخاب بهترین مدل پروتز سینه

بهترین مدل پروتز سینه

همانطور که در طول مقاله توضیح داده شد ، ایمپلنت های سینه دسته بندی های مختلفی دارند. با توجه به تفاوت در آناتومی بدن بانوان ، پروتزهای پستان نیز در شکل ، سایز و فرم و حتی برندهای مختلف تولید شده اند. به دلیل تنوع در این امر ، سوالی که برای بسیاری از بانوان پیش می آید ، این است که از بین این همه ایمپلنت سینه ، کدام یک بهترین است ؟

پاسخ این سوال از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ چرا که اگر آگاهی درستی در این رابطه وجود نداشته باشد ، ممکن است در انتخاب نوع مناسب پروتز سینه ، تصمیم گیری درستی به انجام نرسد و در نهایت نتیجه دلخواه و رضایت بخشی از جراحی افزایشی سینه بدست نیاید. بهترین مدل و نوع ایمپلنت های سینه برای هر شخص ، متفاوت است ؛ چرا ؟ توجه کنید که اندام های بانوان مشابه همدیگر نیستند ؛ برخی ها ریز اندام و برخی دیگر اندام درشت تری دارند. از طرفی دیگر فرم طبیعی پستان و مقاومت و وسعت بافت سینه ها برای هر شخص نیز متفاوت است. حال با این تفاصیل می توان یک نوع پروتز سینه را به طور یکسان برای همه افراد مناسب دانست ؟ خیر!

بهترین جراح پروتز سینه با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق و البته خواسته و هدف فرد از انجام جراحی زیبایی کاشت ایمپلنت سینه ، مطلوب ترین پروتز را به لحاظ ، مدل ، نوع و سایز برای متقاضی انتخاب می کند.

نحوه عمل جراحی پروتز سینه

برای انجام عمل پروتز سینه بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد. مدت زمان عمل پروتز پستان چیزی در حدود یک تا دو ساعت طول میکشد. برای انتخاب بهترین مدل پروتز سینه باید بیمار جلسه ای را پیش از انجام عمل با بهترین متخصص جراحی پلاستیک در تهران داشته باشد تا در این جلسه ایشان با معاینه وضعیت سینه ها مدل پروتز مناسب برای شخص را انتخاب کند. برای انتخاب مدل پروتز پستان باید بافت سینه ها، اندازه و ابعاد آن و هم چنین فاصله بین دو سینه مورد ارزیابی قرار گیرد.

مراحل جراحی پروتز سینه

به منظور جایگذاری پروتز سینه ، ممکن است برش در سه قسمت ایجاد شود. اول در چین زیر سینه، دوم زیر بغل و سوم دور نوک آن. در مرحله بعدی از پروسه جراحی پروتز کردن سینه ها ، پزشک بافت پستان را از عضله و بافت همبند جدا می کند. به دنبال این عمل یک کیسه در ناحیه جلو یا عقب ماهیچه پکتورال ایجاد می شود و در نهایت در این قدم ایمپلنت داخل این کیسه قرار می گیرد یا به اصطلاح کاشت پروتز سینه انجام میشود. در پایان زخم ها بخیه زده شده و پانسمان میشوند.

تکنیک های اصلی برش دهی در جراحی پروتز سینه را بشناسید !

برش زیر سینه : تکنیک مذکور را میتوان متداول ترین متد برش دهی در جراحی پروتز پستان دانست. یکی از مزیت های این تکنیک برش دهی در پروتز کردن سینه ، این است که جای برش و زخم به راحتی در چین خوردگی سینه پنهان می شود. همچنین با توجه به این که برش در نزدیکی موضع هدف جراحی قرار دارد ، تسلط جراح برای پروسه جراحی پروتز سینه بالاتر می رود.

برش هاله نوک سینه : در این تکنیک ، جراح برش را در امتداد هاله تیره نوک پستان و پوست سینه ایجاد میکند. در این روش نیز با توجه به اینکه برش در امتداد خط طبیعی هاله نوک سینه زده شده است ، بعد از عمل ، اثر برش در معرض دید قرار نمیگیرد.

برش زیر بغل : یکی از تکنیک های پیشرفته برش دهی عمل پروتز سینه ، این متد می باشد. به دلیل فاصله داشتن برش با محل قرار گیری ایمپلنت ، جراح برای کاشت پروتز در سینه ، یک مسیر ایجاد می کند. گاهی جراحی پروتز سینه از طریق برش زیر بغل با رویکرد اندوسکوپی همراه است ؛ بدین خاطر که جراح بتواند با وضوح بیشتری به موضع عمل دید داشته باشد.

پس از پروسیجر پروتز سینه

شما می توانید بلافاصله پس از عمل پروتز سینه حرکت کنید. ریکاوری کامل چند هفته به طول می انجامد، برای همین توصیه می شود یک یا دو هفته مرخصی بگیرید و در این مدت رانندگی نکنید. برخی از پزشکان پیشنهاد می کنند تا سه ماه به صورت 24 ساعته از سوتین ورزشی استفاده کنید و تا حداقل یک ماه از فعالیت ها و ورزش های شدید بپرهیزید.

با گذشت 7 الی 14 روز از جراحی کاشت ایمپلنت سینه ، بخیه ها توسط بهترین دکتر عمل پروتز سینه در تهران کشیده می شوند. (البته در صورتی که جذبی نباشند).

 می توانید به بیشتر فعالیت های عادی و روتین خود باز گردید. در این زمان جای زخم های پروتز سینه نیز شروع به محو شدن می کنند. در صورتی که در پستان احساس گرنا یا قرمزی داشتید، امکان دارد به عفونت مبتلا شده باشید. پس در صورت بروز این علائم و همچنین تنگی نفس و درد در قفسه سینه هر چه زودتر با جراح خود تماس بگیرید.

در این برهه پستان ها ظاهری طبیعی تر به خود می گیرند و دیگر نیازی به پوشیدن سوتین ورزشی نیست.

میتوانیم بعد از پروتز سینه ، پیرسینگ بزنیم ؟

بسیاری از بانوان به استفاده از پیرسینگ در نقاط مختلف صورت و بدن خود علاقمند هستند. برخی از آن ها که سینه هایشان را پروتز کرده و در عین حال به پیرسینگ نوک سینه علاقمند هستند ، ممکن است تصور کنند ، انجام این کار بعد از جراحی پروتز غیرممکن است. در وهله اول باید به شما بگوییم که جراحی زیبایی پروتز سینه هیچگونه ممانعتی را برای زدن پیرسینگ نوک سینه ایجاد نمی کند ؛ پس شما میتوانید با داشتن سینه های پروتز شده ، از پیرسینگ استفاده کنید. اما نکته قابل توجه در این مطلب ، زمان درست برای انجام این کار است. زمانیکه که سینه های جراحی شده ، به طور کامل بهبود یافته و در حقیقت کبودی و ورم ناشی از کاشت ایمپلنت سینه ، به طور کمل برطرف شده و زخم های جراحی به بهبودی رسیده باشند ، می توانید برای پیرسینگ اقدام کنید.

عوارض و خطرات احتمالی پروتز سینه

این جراحی نیز مثل هر عمل دیگری خطرات و مشکلاتی را با خود به همراه دارد. اما در صورتی که در انتخاب پزشک دقت و صبوری کافی را به خرج داده باشید و بهترین جراح ایمپلنت سینه در تهران را برگزیده باشید ، ریسک های پروتز سینه به حداقل می رسند و تمامی نگرانی ها رفع می شوند. در ادامه برخی از این خطرات را نام برده ایم، حتی دکتر رجب پور پادکستی در این خصوص آماده کرده اند که جهت اطمینان میتوانید آن را گوش دهید.

 

 • خطرات مربوط به بیهوشی در عمل پروتز سینه
 • بروز لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک همراه با پروتز سینه یا هر سرطانی که در کپسول اطراف سینه رخ می دهد.
 • خونریزی
 • تغییر در حس لامسه سینه یا نوک آن
 • تجمع مایع (سروما)
 • پاره یا سوراخ شدن ایمپلنت
 • ایجاد جای زخم و اختلال در بهبود آن
 • چروک شدن پوست روی پروتز
 • قرار گرفتن آن در جای نامناسب

خونریزی بعد از پروتز سینه

یکی از عوارض عمل پروتز پستان خونریزی داخلی است که در برخی از بیماران مشاهده می‌شود. این خونریزی ممکن است به محض اتمام جراحی و حتی دو هفته پس از آن رخ دهد. اگر خونریزی ایجاد شود، سینه‌ها ورم کرده و سفت می‌شوند. در این صورت باید برای قطع خونریزی بیمار تحت عمل جراحی مجدد قرار گیرد.

ایجاد عفونت بعد از پروتز پستان

بدون تردید یکی از عوارض بسیار خطرناک و مشکل ساز عمل پروتز پستان ، ایجاد عفونت است. معمولا عفونت پس از گذشت دو تا سه هفته پس از عمل به وجود می آید.

ایجاد عفونت به معنی آن است که در محل عمل پروتز سینه مشکلی رخ داده است. علائم ایجاد عفونت شامل حساس و قرمز شدن سینه ها بوده و ممکن است ترشحاتی هم در محل جراحی دیده شود.

در صورت خفیف بودن عفونت ها می توان با مصرف آنتی بیوتیک ها آن ها را درمان کرد. اما در صورت حاد بودن عارضه؛ مصرف آنتی‌بیوتیک ها نمی تواند آن را بهبود دهد. در این حالت باید به پزشک مراجعه کرد تا پرتز سینه ها خارج شود.

ایجاد انقباض کپسولی

پس از قرار دادن پروتزها در سینه ها، بدن فرد به طور طبیعی و خودکار بافت های فیبروزی به نام کپسول را در اطراف پروتزها ایجاد می کند. این ساخته شدن کپسول ها نوعی واکنش طبیعی بدن است که در اثر ورود شی خارجی به آن رخ می دهد. با گذشت زمان این بافت فیبروزی کوچک تر و متراکم تر شده که اصطلاحا به آن انقباض کپسولی گفته می شود.

انقباض کپسولی در افراد مختلف، متفاوت است. در برخی از بیماران ممکن است انقباض کپسولی سبب فشرده و سفت تر شدن پروتز سینه شود.به طوری که بیمار حس کند سینه هایش سفت شده است و احساس درد و ناراحتی می کند. انقباض کپسولی از جمله عوارض متداول عمل پروتز سینه است و بسیاری از افرادی که عمل جراحی پستان را انجام داده اند، آن را تجربه می کنند. در صورت درد و ناراحتی بسیار ممکن است نیاز باشد که پزشک جراحی مجددی را انجام دهد.

درجات مختلف انقباض کپسولی

برای تشخیص شدت این معضل در پروتز سینه ، چند درجه برای آن مشخص شده است. در ادامه توضیح مختصری در این مورد داده ایم :

 • گرید 1 : در این درجه ، تغییر خاصی در اندازه ، بافت ، شکل و حالت کلی سینه ها دیده نخواهد شد. زمانی که سینه های خود را لمس کنید نرم هستند و چیزی غیر طبیعی حس نخواهید کرد.
 • گرید 2 : در این حالت ، کمی ظاهر پستان ها تغییر خواهد کرد ؛ اما این تغییر خیلی ملموس نیست. در این زمان ، وقتی پستان ها را لمس نمایید ، تا حدی سفتی احساس می کنید.
 • گرید 3 : در این مرحله ، ظاهر سینه ها کاملا بهم می ریزد و غیرعادی خواهد شد. زمانی که به پستان های خود دست بزنید ، سفتی زیادی احساس خواهید کرد ، اما در نظر داشته باشید که این گرید باعث ایجاد درد نخواهد شد.
 • گرید 4 : در این درجه ، نه تنها شکل ظاهری این عضو تغییر کرده و فرم آن بهم می ریزد ، بلکه سینه ها دردناک نیز می شوند.

چرا در عمل پروتز سینه ، انقباض کپسول رخ می دهد؟

توجه داشته باشید که ریسک رو به رو شدن با چنین مشکلی بسیار پایین است و تنها در 5 درصد موارد رخ می دهد. ممکن است سفت شدن در یک یا هر دو سینه رخ دهد ؛ در اکثر موارد نیز فرد زیباجو دچار انقباض کپسولی نخواهد شد. پیشگیری و رعایت دستورات بهترین جراح پروتز سینه در تهران ، نکته حائز اهمیت در این معضل می باشد ، اما باید توجه داشت که تا کنون یک دلیل دقیق برای ابتلا به این بیماری مشخص نشده و علل زیادی منجر به بروز آن می شوند.

نمی توان اذعان داشت که کدام دسته از افراد بیشتر در معرض ابتلا به انقباض کپسول هستند ، اما در کل می توان گفت که موارد زیر ریسک وقوع این مشکل را بالا می برند :

 • ابتلای فرد به بیماری های خود ایمنی مثل لوپوس
 • مصرف دخانیات مثل سیگار
 • آسیب شدید در سینه
 • تجمع خون در بافت ها ( هماتوم)
 • سروما ( جمع شدن مایع در زیر پوست )
 • شیمی درمانی
 • تغییرات هورمونی که در طول بارداری رخ می دهند
 • عفونت
 • نشت کردن سیلیکون به حفره ایمپلنت

جلوگیری از انقباض کپسول پروتز پستان

در مواردی ، اقدامات انجام شده جوابگو نیستند و این مشکل بهرحال رخ می دهد. اما می توان با رعایت نکاتی ، جلوی رشد و پیشرفت این بیماری را گرفت. ماساژ ، یکی از این راه ها می باشد.

این رویکرد باید در حدود یک ماه بعد از جراحی پروتز سینه انجام شود و تا سه ماه ادامه داشته باشد. این عمل سرعت روند بهبودی را بالا می برد و به جایگیری ایمپلنت ها کمک بسزایی می نماید. دیگر عاملی که می تواند از بروز انقباض جلوگیری کند ، قرار دادن ایمپلنت در پشت عضله می باشد. البته در نظر داشته باشید که تمامی بانوان نمی توانند از این رویه بهره بگیرند و تشخیص آن به عهده یک جراح پروتز سینه خوب در تهران میباشد.

درمان انقباض کپسول سینه

بهترین راه برای رفع این مشکل از عوارض عمل پروتز سینه ، نوعی جراحی به نام کپسولکتومی می باشد. توجه داشته باشید که باید از چند هفته قبل از این عمل سیگار کشیدن را ترک نمایید تا جریان خون کاهش نیابد. کم شدن جریان خون مساوی است با طولانی تر شدن دوره ریکاوری و اختلال در توانایی بدن برای بهبود زخم ها. این فرآیند تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و برای اینکه دوباره با این عارضه رو به رو نشوید ، بهتر است به سراغ بهترین جراح پروتز پستان در تهران بروید.

در حین این جراحی ، پزشک برشی را در امتداد برش ایجاد شده در عمل اولیه می زند و سپس از این طریق ، ایمپلنت را بیرون می آورد. سپس بر اساس نوع عمل ، بخش یا کل کپسول بیرون آورده خواهد شد. در قدم بعدی ، یک پروتز جدید جایگزین شده و بعد از بستن زخم ها با بخیه ، روی آن ها پانسمان خواهد شد.

جراحی کپسولکتومی به صورت سرپایی انجام می شود ، به این معنی که می توانید بعد از اتمام آن به منزل خود باز گردید ؛ همچنین عوارض جانبی آن نیز به خونریزی و کبودی محدود می شود.

ریکاوری کپسولکتومی

احساس درد در ناحیه جراحی شده ، کاملا طبیعی می باشد. بعد از پایان فرآیند ، باید تا چند هفته از سوتین های محکم بهره بگیرید. در صورتی که پروتز سینه دچار پارگی نیز شده باشد ، بهترین جراح سینه تهران درن هایی را در برش ها قرار می دهد تا ترشحات اضافی از طریق آن خارج شوند. این لوله ها بعد از گذشت هفت روز بیرون آورده می شود و کمک بسزایی به کاهش ورم خواهند کرد.

می توان با ماساژ انقباض کپسول ایمپلنت سینه را رفع کرد؟

برای اینکه از بروز این عارضه در پروتز سینه جلوگیری شود ، پزشک به بیمار خود توصیه می کند تا در چند ماه اولیه بعد از عمل ، سینه های خود را ماساژ دهد. در نظر داشته باشید برای انجام این کار ابتدا باید به صورت صحیح و اصولی آموزش ببینید. این نکته را در گوشه ذهن خود داشته باشید که نمی توان با ماساژ دادن به طور کامل از انقباض کپسول جلوگیری کرد.

در این بخش ، تکنیک هایی که می توانید برای ماساژ دادن از آن استفاده کنید را بیان کرده ایم :

 • ابتدا دست خود را به شکل یک فنجان در آورده و بالای سینه ها بگذارید. در مرحله بعد دست را به سمت پایین فشار داده و رها کنید. این امر باید چند مرحله تکرار شود و بعد ، همین رویه به سمت بالا تکرار شود.
 • دو دست خود را در طرفین پستان ها بگذارید و به سمت داخل فشار دهید. توجه داشته باشید که چند ثانیه در همان حالت بمانید.
 • بعد از عمل پروتز سینه ، در یک طرف دو دست خود را به حالت عمودی نگه داشته و فشار دهید. توجه داشته باشید که این کار نباید باعث ایجاد درد شود. سپس در سینه دیگر نیز همین امر را تکرار کنید.
 • با دست مخالف کتف خود را نگه دارید تا بازو به سینه فشرده شود.

برای اطلاع از زمان مناسب برای ماساژ ، باید با بهترین دکتر عمل پروتز سینه در تهران مشورت کنید.

پاره شدن پروتز سینه

از دیگر عوارض عمل زیبایی سینه ، پاره شدن پروتز است. نتایج تحقیقات نشان می‌ دهد که مدت زمان ماندگاری پروتزهای سیلیکونی چیزی در حدود 10 تا 15 سال است که در افراد مختلف این رقم ممکن است کمی متفاوت باشد. با گذشت هر یک سال احتمال پارگی پروتز هم افزایش می یابد. در صورت پاره شدن پروتز سینه ، سیلیکون آن از کپسول خارج می شود ؛ در حالی که بسیاری از افراد از این پدیده آگاهی ندارند.

نشت سیلیکون

عارضه دیگری که به دنبال پروتز سیلیکونی سینه رخ می دهد، نشت سیلیکون پروتز است. درون این ایمپلنت های سینه ژل سیلیکون بوده که دمای بدن، آن را تبدیل به مایع سیلیکونی می کند. ژل سیلیکون پس از مایع شدن، از جدار پروتز خارج شده و به درون غدد لنفاوی و اعضای دیگر بدن وارد می شود. در این شرایط احتمال بروز عوارض پروتز سینه خطرناک وجود دارد.

چروکیدگی و موج دار شدن سینه‌ ها

در صورت استفاده از پروتزهای سالین در بیمار، ممکن است محلول موجود در آن به محیط اطراف خود حرکت کند. در این صورت سینه ها دچار چروکیدگی و حالت ناهمواری می شوند. البته این عارضه در پروتزهای سیلیکونی کمتر اتفاق می افتد.

جمع شدن مایع

از جمله عوارض شایع عمل جراحی پستان، جمع شدن مایع در نواحی پیرامون پروتز سینه است. این عارضه شایع در صورت شدت یافتن باید با عمل جراحی برطرف شود. توجه داشته باشید با مراجعه به بهترین دکتر عمل پروتز سینه تهران هیچ یک از این موارد رخ نخواهند داد.

ایجاد زخم

از دیگر عوارض شایع عمل جراحی پروتز سینه بروز زخم و جراحت است. در بسیاری از موارد میزان این زخم و جراحت بسیار اندک است. اما در صورت شدیدتر شدن این زخم‌ها باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

✔ نکته : اصلاح این عوارض نیاز به جراحی مجدد و تعویض پروتز پستان دارد.

بیرون آوردن ایمپلنت سینه

در این پروسیجر ، امکان دارد دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح عمل پروتز سینه در تهران بافت اسکار و همچنین سیلیکون نشت شده را نیز خارج نماید. شاید شما نیز مایل باشید پروتزهای قدیمی خود را بیرون آورده و با مدل جدیدی جایگزین کنید. البته گاهی اوقات نیز این عمل به دلیل بروز عوارض و خطراتی رخ می دهد.

 

عمل تعویض پروتز سینه

 

چرا پروتز سینه از بدن خارج می شود؟

این ایمپلنت ها دائمی نیستند و اکثر قریب به اتفاق جراحان توصیه می کنند تا هر ده تا پانزده سال بیرون آورده شوند. البته امکان دارد در صورتی که هیچ عارضه ای رخ نداده باشد ، پزشک برای خارج کردن آن اقدامی انجام ندهد.

برخی افراد ممکن است به خاطر اینکه شکل ایمپلنت پستان تغییر کرده است به سراغ این رویکرد بروند. ظاهر سینه ها ممکن است به خاطر مواردی که در ادامه ذکر کرده ایم تغییر کنند :

 • سن
 • شیردهی
 • بارداری
 • کاهش و یا افزایش وزن

چه کسی باید تحت این پروسه قرار گیرد؟

در مواردی ، خارج کردن پروتز سینه از لحاظ پزشکی الزام پیدا می کند. شایع ترین هدف این جراحی ، برداشتن و حذف بافت اسکاری است که دور ایمپلنت را گرفته و سفت می شود. این امر با نام پاره شدن کپسول شناخته می شود و ممکن است باعث بروز درد و ناراحتی شود و یا شکل سینه ها را تغییر دهد. گزینه های زیر نیز می توانند دلیل حذف پرتز سینه باشند :

 • لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مرتبط با ایمپلنت پستان یا (BIA-ALCL ) : سرطان نادری که در بافت اسکار اطراف ایمپلنت نمایان می شود. BIA-ALCL بیشتر در پروتزهای تکسچر رخ می دهد. در صورتی که از این نوع استفاده کرده اید ، باید هر چند وقت یک بار تحت معاینه نزد بهترین جراح سینه تهران قرار گیرید.
 • تجمع کلسیم اطراف پروتز سینه
 • نشت ایمپلنت
 • حرکت کردن این پروتزها

در حین این جراحی چه اتفاقی رخ می دهد؟

بیرون آوردن این ایمپلنت ها با کاشت آن ها تفاوت زیادی ندارد. درست مثل پروسیجر قبلی ، دکتر خوب عمل پروتز سینه یک برش دور هاله نوک سینه یا روی چین زیر آن ایجاد می کند و سپس بافت اسکار و پروتز بیرون آورده می شوند. در صورتی که جایگزینی ایمپلنت نیز صورت گیرد ، پروتز جدید جایگذاری می شود. در مرحله آخر نیز با استفاده از بخیه این زخم ها بسته خواهند شد.

فواید خارج کردن پروتز سینه

قرار گرفتن تحت این جراحی نزد یک دکتر خوب جراحی سینه در تهران مزیت هایی را نیز با خود به دنبال دارد. برای مثال :

 • ماموگرافی : پروتزهای سیلیکونی و سالینی می توانند در روند مشاهده بافت سینه اختلال ایجاد کنند. بدون این ایمپلنت ها ، ماموگرافی و تصویربرداری X ray با سهولت و دقت بیشتری انجام می شوند.
 • درد : در صورتی که کپسول پاره شده باشد ، خارج کردن پروتز پستان سریعا درد را از بین می برد. بیرون آوردن ایمپلنت های بزرگ گردن درد و کمر درد را نیز کمتر خواهد کرد.
 • ریسک پاره شدن : در صورتی که بافت اسکار به اندازه کافی سفت شود ، می تواند منجر به پاره شدن این ایمپلنت ها گردد. این رویکرد ، چنین خطری را در پروتز سینه از بین خواهد برد.
پروتز سینه - دکتر رجب پور

انتخاب سایز مناسب پروتز پستان

افرادی که تصمیم به پروتز کردن سینه های خود می گیرند ، باید در مورد اندازه آن نیز تصمیم گیری نمایند. اما کدوم سایز ایمپلنت مناسب است؟ آیا همه افراد می توانند از یک اندازه مشخص استفاده کنند؟ ما در این قسمت در این مورد توضیحاتی را ارائه داده ایم.

نوع بدن خود را در نظر داشته باشید

قفسه سینه ، شانه ها ، عرض لگن و همچنین قد و وزن در هنگام انتخاب پروتز سینه اهمیت دارند. برای مثال توصیه می شود بانوانی که بدن کوچکی دارند ، از سایزهای خیلی بزرگ استفاده نکند. زیرا این موضوع نه تنها باعث بروز کمردرد و درد در شانه می شود ، بلکه تناسب و هارمونی را نیز در بدن بهم می ریزد.

سبک زندگی اهمیت دارد

در صورتی که شما ورزش کار هستید و یا در زندگی روزمره خود فعالیت بسیار زیادی دارید ، ایمپلنت های سینه که برای بافت پستان و پوست خیلی بزرگ هستند می توانند ریسک بروز عوارض جانبی را تا حد زیادی در عمل پروتز سینه بالا ببرند. این عارضه ها معمولا شامل موارد زیر می شود :

 • افتادگی پروتز
 • چروک شدن پوست
 • نازک شدن بافت
 • پیری زودرس سینه ها

زیاد بودن وزن ایمپلنت ها همچنین می تواند باعث بروز عارضه دبل بابل شود که در آن یک یا هر دو پروتز سینه از خط طبیعی این عضو پایین تر می آیند و یک فرو رفتگی را روی آن ایجاد می نمایند.

اندازه سینه های طبیعی

دیگر موردی که باید در هنگام انتخاب سایز پروتز پستان در نظر گرفته شود ، اندازه اصلی سینه های فرد می باشد. برای مثال در صورتی که سینه های شما خیلی کوچک نیستند ، باید سایزهای کوچک تری از ایمپلنت را انتخاب نمایید. همچنین توجه داشته باشید می توان با این عمل عدم تقارن سینه ها را از بین برد ، بنابراین در این صورت در هر سمت از اندازه های متفاوتی استفاده می گردد.

نکاتی که حین انتخاب سایز ایمپلنت باید در نظر داشته باشید

 • در جلسه مشاوره ، با جراح عمل پروتز سینه در مورد هر اندازه ای که مد نظرتان هست صحبت کنید و خواسته های خود را بیان نمایید. ایشان در این زمینه تخصص دارند و می توانند گزینه های موجود را در اختیار شما قرار دهند.
 • عکس های قبل و بعد بیماران سابق را بررسی کنید تا افرادی که بدنی شبیه به شما دارند را پیدا کرده و سپس تصمیم گیری نمایید.
 • انتظارات منطقی داشته باشید. همیشه پروتز سینه بزرگتر ، بهتر نیست. پزشک به شما کمک می کند سایزی را انتخاب کنید که برای شما طبیعی و جذاب به نظر برسد.

چگونه اسکار بعد از پروتز سینه را کاهش دهیم؟

روش هایی وجود دارد که می تواند به بهبود شکل ظاهری اسکار بعد از جراحی پروتز سینه کمک کند. برخی از توصیه ها در این زمینه شامل موارد زیر می باشد:

 • از برش ها مراقبت کنید. برش ها را در معرض نور خورشید و هر عامل خارجی که روند بهبود اسکار را مختل کند قرار ندهید.
 • بافت های اسکار را به آرامی ماساژ دهید تا روند بهبود سرعت بگیرد.
 • ژل یا ورقه های سیلیکون را به طور مستقیم روی اسکار قرار دهید تا باعث مرطوب شدن و صاف شدن آنها شوند.
 • برخی کرم های موضعی حاوی عضاره پیاز یا ویتامین E هستند که به محو شدن اسکار کمک می کنند.
 • از لیزر درمانی یا میکرودرمابراسیون برای کمک به کاهش اثر اسکار کمک بگیرید.

به خاطر داشته باشید که بدن هر بیمار به روند بهبود به شکلی متفاوت واکنش نشان می دهد. به همین منظور لازم است برای دریافت بهترین راهکار برای هر بخش از جمله از بین بردن اسکار ، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا پروتز سینه افتادگی سینه ها نیز درمان می کند؟

پروتز سینه به حجم دادن و ارتقا اندازه سینه ها کمک می کند. اگر سینه ها دچار افتادگی یا پتوز شده باشند ، پروتز به تنهایی قادر به رفع این دغدغه نخواهد بود. در این شرایط ، پزشک علاوه بر پروتز برای حجم دادن به سینه ها ، لیفت کردن سینه برای بالا کشیدن آنها را نیز توصیه می کند. حجم گرفتن و قرار گرفتن سینه ها و نوک آنها در موقعیتی مناسب تر بر روی قفسه سینه باعث جوانساژی این اندام می شود.

آیا بعد از پروتز ، سینه ها ورم می کند؟

بله ، ورم بعد از حجم دهی به سینه ها با ایمپلنت یک عارضه جانبی نرمال است که واکنش بدن در تلاش برای بهبود دادن بخشی که در جراحی مورد تهاجم قرار گرفته است محسوب می شود. این ورم در طول یک دوره چند هفته ای با اجرای دقیق مراقبت ها ، فروکش خواهد کرد.

جا به جا شدن پروتز سینه

همانطور که ذکر شد در حین این جراحی ، پزشک برای جایگذاری کردن پروتز پستان یک حفره را درون سینه ایجاد می کند ؛ سپس بدن نیز در پاسخ طبیعی به این روند یک کپسول را در اطراف آن شکل خواهد داد تا از تکان خوردن ایمپلنت جلوگیری شود. ممکن است بعد از گذشت چند ماه یا سال ، پروتز جا به جا گردد و به طرفین حرکت نماید. انقباض کپسول نیز از دیگر عواملی است که باعث تکان خوردن پرتز سینه می شود.

گاهی اوقات این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که اندازه ایمپلنت انتخاب شده ، در تناسب با بدن نیست و برای آن بزرگ است. به همین دلیل این پروتز به سمت پایین سر می خورد. یکی از دلایلی که اهمیت جلسه مشاوره با بهترین جراح عمل پروتز سینه تهران را نشان می دهد ، همین موضوع می باشد. پزشک در این نشست با توجه به شرایط بدنی شما ، سایز مناسب را برایتان انتخاب می کند.

جهت های مختلف جا به جا شدن پروتز سینه

ایمپلنت ها می توانند در یک یا دو سینه در جهات مختلف جا به جا شوند. در این بخش جهت های مختلف آن را توضیح داده ایم :

جا به جایی عرضی یا لترال : در این مورد ، ایمپلنت سینه به سمت زیر بغل بیمار حرکت می کند و مشکلاتی ظاهری را برای فرد به وجود می آورد.

جا به جایی رو به پایین : پیش تر مطلع شدید که به دلیل وزن این پروتزها ، ممکن است کمی به سمت پایین حرکت کنند و این امر کاملا طبیعی می باشد. البته در نظر داشته باشید زمانی که این جابه جایی بیشتر از حد طبیعی باشد ، نیاز است تا به یک جراح ایمپلنت سینه خوب در تهران مراجعه کنید تا مشکل بررسی شود.

جا به جایی رو به بالا : بعد از اتمام عمل پروتز سینه ، طبیعی است که پروتز و پوست کمی به سمت بالا کشیده شود. اما با طی شدن دوره نقاهت ، این مشکل باید از بین برود و سینه ها به سمت پایین حرکت کنند. در صورتی که چنین اتفاقی رخ نداد ، می توان اذعان داشت که جا به جایی رو به بالا رخ داده و باید در صدد برطرف کردن آن برآمد.

از کجا بفهمیم پروتز سینه جا به جا شده است؟

با گذشت زمان ، بدن باید به ایمپلنت عادت کرده و با آن سازگار شود ؛ به همین دلیل این پروتز کمی به سمت پایین متمایل می شود. در این صورت جای هیچ نگرانی نیست ، اما اگر با هر یک از علائم زیر مواجه شدید باید به دنبال چاره باشید :

 • درست بعد از عمل پروتز پستان ، سینه ها متقارن به نظر می رسند اما بعد از دوره نقاهت و جا افتادن آن ها ، نا متقارن می شوند.
 • نوک سینه ها تغییر موقعیت داده و در جای طبیعی خود نیستند.
 • فرد در سینه های خود ، درد احساس می کند.

اهمیت بررسی برند محصول مورد استفاده در پروتز سینه :

بهتر است که محصولی را برای پروتز انتخاب نمایید که دارای تاییده FDA می‌ باشد. همچنین ، قبل از هر گونه اقدام خلاصه‌ای از ایمنی و اثربخشی پروتز تهیه فرمایید. خلاصه داده‌ های مرتبط به اثربخشی در کنار مطالعه برچسب محصول ، اطلاعات مهمی از قبیل خطرات ، اقدامات احتیاطی و تأییدیه FDA را در اختیار شما قرار خواهد داد.

مطالعه در رابطه با برند پرتز سینه شما را با خطرات و عوارض احتمالی کاشت آشنا خواهد کرد و دیگر انتظاری غیر واقع بینانه از نتیجه عمل نخواهید داشت. یکی از جدی‌ ترین خطراتی که در جراحی کاشت ایمپلنت وجود دارد، خطر پارگی یا انقباض کپسول است. البته FDA توصیه‌های در این راستا به سازندگان پروتز ارائه داده است. در ادامه مراقبت ها و نکات لازم برای قبل و بعد عمل پروتز سینه را بیان خواهیم کرد.

فیلم عمل پروتز سينه

اقدامات قبل از عمل جراحی پروتز پستان 

برای آن که بهترین نتیجه را از عمل جراحی پستان به دست آورید باید قبل از عمل اقداماتی را انجام دهید. در زیر به این اقدامات اشاره شده است.

 • از این موضوع اطمینان حاصل کنید که جراح شما بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک در تهران است و دارای بورد فوق تخصصی در این رشته می‌باشد و صلاحیت انجام این جراحی را دارد .

 • قبل از عمل حتما بطور دقیق باید معاینه شوید و درباره تکنیک جراحی ، نوع پروتز ( سلیکونی و آب نمکی )، سایز پروتز سینه، محل قرارگیری پروتز ( زیر عضله و روی عضله ) با یک جراح پروتز پستان خوب در تهران مشورت کنید.

 • درباره برند پروتز پستان که قرار است استفاده شود تحقیق کنید و سعی کنید بهترین مارک پروتز را انتخاب کنید. در بازار انواع مختلفی پروتز با قیمت‌ های متفاوت وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به وضعیت مالی خود و میزان پولی که قصد دارید هزینه کنید، پروتز مناسب خود را انتخاب کنید .

 • آزمایشات لازم را انجام دهید. این آزمایشات شامل آزمایش ساده خون می‌باشد تا اطمینان حاصل شود مشکلی برای انجام جراحی ندارید.

 • ضروری است که قبل از جراحی پروتز سینه، سونوگرافی انجام دهید.

 • اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید و  داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید.

 • شب قبل از عمل پروتز سینه از ساعت 12 شب ناشتا باشید.

 • اگر سیگاری هستید باید به مدت 4 تا 6 هفته قبل و بعد از جراحی پروتز سینه، سیگار را ترک کنید.

 • از مصرف آسپرین یا داروهایی که خون را رقیق می‌کنند و باعث افزایش ریسک خونریزی می‌شوند اجتناب کنید.

 • داشتن همراه در روز عمل بسیار مهم است. حتما از یکی از اعضای خانواده یا دوستان صمیمی خود بخواهید کنار شما باشد.

نکات مهمی که قبل از جراحی پروتز سینه باید در نظر داشته باشید :

 • پروتز پستان از افتادگی پستان جلوگیری نمی‌کند. جراح پلاستیک شما ممکن است برای رفع افتادگی سینه‌ها علاوه بر پروتز، لیفت هم انجام دهد.

 • هیچ تضمینی برای طول عمر ایمپلنت سینه وجود ندارد و متوسط ​​طول عمر پروتز سینه حدود 10 سال است. احتمال پارگی ایمپلنت وجود دارد.

 • پستان شما مانند دیگر اندامها پیر می‌ شود و عواملی مانند افزایش یا کاهش وزن ممکن است فرم آن ها شما را تغییر دهد که ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید.

 • انجام سونوگرافی، ماموگرافی و MRI  سینه قبل و بعد از جراحی الزامی است و نیاز است هر 2 سال تکرار شوند و توسط جراح معاینه شوید تا از وضعیت پرتز سینه ها آگاهی کامل داشته باشید.

 • پروتز پستان ممکن است شیردهی را مختل کند. بعضی از خانم ها ممکن است مشکلی در شیردهی بعد از عمل پروتز سینه نداشته باشند اما بعضی دیگر ممکن است دچار چالش شوند و به شیر کمکی نیاز پیدا کنند.

✔ نکته : هیچ نوع بیمه ای جراحی ایمپلنت سینه را پوشش نمی‌دهد.

احساس سوزش بعد از پروتز سینه در تهران

ممکن است بسیاری از افرادی که این عمل را به انجام رسانده اند ، یا زمانی که خود شما نیز تحت عمل پروتز پستان قرار گرفته اید با مشکلی مثل احساس سوزش مواجه گردید. این عارضه ، برای خیلی ها نگرانی ایجاد کرده است و متقاضیان به دنبال این هستند که بدانند این حس طبیعی است یا خیر؟ در این قسمت درباره آن توضیح داده ایم.

مهم تر از همه چیز ، باید بدانید که این موضوع ، کاملا طبیعی است و ممکن است برای هر کسی رخ دهد. سینه ها ، حاوی ریشه های عصبی بسیار زیادی هستند و زمانی که در طی جراحی برش هایی روی آن انجام شده و بافت سینه دستخوش تغییر می گردد ، این عصب ها آسیب دیده یا کشیده می شوند. دلیل سوزش بعد از ایمپلنت سینه نیز به این امر مرتبط می شود. البته ، جای نگرانی نیست زیرا در دوره نقاهت جراحی پروتز سینه ، این عصب ها شروع به ترمیم می کنند و حس سوزش به تدریج از بین خواهد رفت. در نظر داشته باشید که روند ترمیم اعصاب موجود در این ناحیه حتی ممکن است تا شش ماه نیز به طول بیانجامد ؛ بنابراین جای نگرانی نیست. البته در صورتی که این سوزش شدید یا غیر قابل تحمل شد ، حتما به یک جراح ایمپلنت سینه خوب در تهران مراجعه فرمایید.

پروتز-سینه

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی پروتز سینه :

  • تا چند هفته پس از جراحی بزرگ کردن سینه ، درد و تورم طبیعی است . ممکن است دچار کبودی شوید که به مرور کم می‌ شود و پوست به حالت عادی برمیگردد.

  • تا 2 هفته پس از جراحی پروتز سینه می‌ توانید به محل کار خود برگردید اما به یاد داشته باشید که باید تا 3 ماه پس از جراحی از انجام فعالیت‌ های سنگین خودداری کنید. در ضمن ممکن است تا چند ماه پس از عمل به حرکات دست حساس باشید و نتوانید دست خود را کامل باز کنید، که طبیعی است و باید صبر کنید.
  • بیهوشی و جراحی عواملی هستند که سیستم ایمنی را تا حدی تضعیف می‌ کنند و شما باید بعد از عمل تغذیه خوبی داشته باشید تا سینه شما سریع تر بهبود یابد.

  • به توصیه بهترین جراح پروتز سینه در تهران اگر دچار علائم گرما و قرمزی در پستان، تنگی نفس، درد غیرطبیعی قفسه سینه یا تب شدید، در اولین فرصت با جراح خود تماس بگیرید و این موضوع را گزارش کنید.

در ادامه بیشتر درباره مواردی که بعد از عمل پروتز سینه بهتر است رعایت شود صحبت می‌کنیم.

֎ نحوه استراحت و خوابیدن

بیمار تا 3 هفته پس از عمل زیبایی سینه باید تا حد امکان به پشت دراز کشیده و بخوابد؛ و از دراز کشیدن به شکم و پهلو خودداری کند، زیرا به سینه‌ ها فشار وارد می‌شود.

علاوه بر این برای ثابت شدن پروتز در محل ایده‌آل خود طی دوره بهبودی باید بیمار این گونه استراحت کرده و بخوابد. نکته دیگر آن است که بیمارانی که نمی‌ توانند به پشت بخوابند باید به نحوی قرار بگیرند که رو به شکم نباشند.

֎ استفاده از سوتین طبی مخصوص

پس از عمل جراحی پستان، بهترین دکتر پروتز سینه در تهران برای شما سوتین طبی مخصوصی را تجویز می‌ کند که کاربرد آن شبیه پانسمان است. این سوتین از جابجایی سینه‌ ها و پروتزها جلوگیری می‌کند و آن‌ها را ثابت نگه می دارد. معمولا پزشک به بیمار توصیه می‌کند به مدت یک ماه پس از عمل به صورت 24 ساعته این سوتین را بر تن داشته باشد.

֎ استحمام

از روز سوم بعد از عمل پروتز سینه استحمام امکان‌ پذیر است. نکته ای که باید توجه شود آن است که به هنگام حمام کردن نیازی به استفاده از سوتین طبی وجود ندارد.

֎ تسکین درد

پس از هر عمل جراحی از جمله عمل زیبایی سینه‌ ها، وجود درد و ناراحتی غیر قابل اجتناب است. از این رو بیماران برای کاهش درد و ناراحتی می‌ توانند از انواع داروهای مسکن استفاده کنند.

֎ استفاده از کمپرس سرد

برای کاهش تورم و کبودی نواحی عمل شده می‌ توان از کمپرس آب سرد استفاده کرد. رعایت این نکته لازم است که نباید کمپرس آب سرد یا یخ برای مدت زیادی روی محل جراحی پروتز سینه قرار گیرد ؛ زیرا امکان بروز درد و ناراحتی وجود دارد.

֎ انجام فعالیت‌های جسمانی و ورزشی

4 تا 6 ماه پس از جراحی توسط جراح پروتز سینه خوب در تهران می‌ توانید شروع به ورزش کنید.

به طور معمول پس از عمل جراحی پستان باید به مدت دو هفته از بلند کردن اشیای سنگین خودداری کرد. زیرا در دوره بهبودی پس  از عمل سینه بلند کردن اجسام سنگین سبب وارد آمدن فشار به عضلات پستان‌ ها و قفسه سینه می‌ شود و این کار روند بهبودی را به تاخیر می اندازد. همچنین مشکلات و ناراحتی هایی را ایجاد می‌کند.

پس از سپری شدن چند روز از عمل پروتز پستان ، انجام ورزش های سبک همانند پیاده‌ روی امکان‌پذیر است. اما بیماران باید به مدت دو ماه از انجام ورزش‌ های سنگین خودداری کنند.

֎ مصرف نکردن سیگار و دخانیات

تا 2 ماه پس از جراحی پروتز سینه بدلیل افزایش ریسک عفونت ، سیگار و مشروب ممنوع است .

֎ مصرف الکل

نوشیدن الکل سبب شدت بخشیدن به خونریزی شده و ریسک آن را افزایش می‌دهد. از این رو تا هنگامی که داروهای مسکن استفاده می‌کنید باید از مصرف الکل خودداری کنید. زیرا داروهای مسکن و ضد درد خود عامل شدت یافتن خونریزی هستند.

֎ آغاز فعالیت‌های روزمره

به طور معمول بیماران پس از یک تا دو هفته پس از عمل جراحی نزد بهترین جراح پروتز سینه تهران امکان انجام فعالیت‌ های روزمره را خواهند داشت. البته دوره بهبودی پروتز سینه در میان افراد مختلف، متفاوت است. از این رو ممکن است در برخی از افراد  برای آغاز فعالیت‌ های روزمره باید یک ماه از عمل پروتز سینه گذشته باشد.

سایر مراقبت‌های لازم پس از عمل زیبایی سینه

  • کسانی که عمل زیبایی سینه را انجام داده‌اند باید برای مدتی رانندگی نکنند.

  • افرادی که عمل جراحی پستان را انجام داده‌ اند باید در اوقات تعیین شده به منظور معاینه و بررسی بهبودی نزد بهترین جراح ایمپلنت سینه تهران بروند و در این موضوع نباید سهل‌ انگاری کنند.

  • معمولا احساس درد اندک در سینه‌ها تا چند روز پس از عمل کاملا طبیعی است. اما اگر این درد تشدید پیدا کند باید در اولین فرصت به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

  • یکی از نگرانی‌ های خانم‌هایی که جراحی زیبایی سینه را انجام می‌ دهند، باقی ماندن جای زخم عمل روی سینه‌ هاست. از این رو باید بگوییم جای زخم عمل پروتز سینه به مرور زمان برطرف خواهد شد.

  • توصیه می‌شود در روزهای نخست پس از عمل پروتز سینه ، یک نفر همراه در کنار خود داشته باشید.

  • در دوره بهبودی پرتز سینه نباید فعالیت‌ هایی را انجام دهید که سبب فشار آمدن به عضلات ناحیه بازو  و حرکت آن‌ ها شود.

  • به منظور تسریع روند بهبودی مصرف داروهایی که بهترین جراح ایمپلنت سینه در تهران آن‌ ها را تجویز کرده است، اهمیت زیادی دارد.

 • در دوره نقاهت از مصرف خودسرانه دارو جدا پرهیز کنید. زیرا هم بهبودی را دچار اختلال می‌ کند و هم سبب بروز مشکلات خطرناک دیگری می‌ شود.
بارداری و پروتز سینه - دکتر رجب پور

پروتز سینه و شیردهی

به طور کلی با انجام عمل پروتز سینه ، شیردهی امکان‌پذیر است. زیرا انجام این عمل باعث آسیب وارد شدن به مجاری شیردهی نمی‌شود و پروتز در محلی قرار داده می‌ شود که با رگ های شیری ارتباطی ندارد.

علاوه بر این ؛ نشت مواد سیلیکونی پروتزها داخل مجاری شیری به حداقل رسیده است. به طور کلی امروزه جراحی زیبایی سینه با وجود استفاده از تکنیک های جدید اختلالی در روند شیردهی ایجاد نمی‌ کند و در صورت شیردهی می‌ توان با اطمینان زیادی به انجام عمل زیبایی سینه توسط بهترین جراح سینه در تهران اقدام کرد.

 عواملی ممکن است در شیردهی پس از عمل پروتز سینه تاثیر بگذارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌ کنیم.

֎ محل برش‌ ها روی سینه

اگر محل برش‌ ها روی سینه در جایی باشد که به غدد لنفاوی و شیردهی لطمه بزند و یا در ناحیه هاله و نوک سینه‌ ها باشد می‌ تواند روی اعصاب این ناحیه تاثیر بگذارد. با آسیب دیدن و قطع شدن رشته‌های عصبی که وظیفه تولید و ترشح هورمون شیردهی را برعهده دارند، میزان شیردهی کاهش می‌ یابد.

֎ محل قرار دادن پروتز

محل قرارگیری پرتز داخل سینه‌ ها هم اهمیت زیادی دارد. زیرا این امکان وجود دارد که در صورت قرار نگرفتن صحیح پروتزها باعث وارد شدن فشار به غدد شیردهی شده و این پروسه دچار اختلال شود؛ یا ممکن است میزان شیر کاهش پیدا کند.

֎ عوارض ایجاد شده

ممکن است عوارض جانبی که پس از عمل پروتز سینه ایجاد شده اند ، همانند ورم و التهاب، روی میزان شیر مادر تاثیرگذار باشد و روند شیردهی را دچار اختلال کند.

֎ اختلال در عملکرد بافت‌ های سینه

پس از انجام عمل جراحی توسط بهترین جراح پروتز سینه تهران امکان دارد بافت‌ های پستان دچار اختلال در کارکرد خود شوند که این مساله بر روی روند شیردهی و میزان تولید شیر تاثیر منفی می گذارد.

֎ حساسیت بافت سینه‌ ها نسبت به شرایط جسمی و روحی

در برخی از خانم‌ ها مشاهده می‌ شود که تحت تاثیر شرایط روحی و جسمی خود، بافت سینه‌ های آن‌ ها دچار حساسیت می‌ شود. از این رو با قرار دادن پروتزها در داخل سینه‌ ها این حساسیت هم افزایش می‌ یابد. این مساله سبب دشوار شدن فرایند شیردهی شده و روند آن را دچار اختلال می‌ کند.

֎ تورم ایجاد شده

ممکن است پس از عمل سینه، ورم ایجاد شده روی فرایند شیردهی تاثیر بگذارد و میزان آن را کاهش دهد. از این رو باید به یک دکتر خوب پروتز سینه در تهران مراجعه کنید و پس از مشورت و هماهنگی با وی پروتز از داخل سینه‌ها خارج شود. تا با این اقدام آسیب بیشتری به بافت‌های سینه وارد نشده و عملکرد آن بیش از حد دچار اختلال نشود.

پروتز سینه - دکتر رجب پور

سولاریوم و پروتز سینه 

شاید برای شما نیز سوال باشد که انجام اقداماتی که منجر به تیره شدن پوست می شوند برای این رویه مضر می باشند؟ توجه داشته باشید بعد از کاشت ایمپلنت های سینه ، حساسیت پوست بالاتر می رود و تا نقاهت آن به صورت کامل ، به شش تا دوازده ماه زمان نیاز است. بنابراین به توصیه دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین دکتر پروتز سینه در تهران ؛ در این مدت در صورتی که پوست در معرض اشعه های آفتاب و یا دستگاه های شبیه ساز آن مانند سولاریوم قرار بگیرد ، نه تنها در ریکاوری اختلال ایجاد می شود بلکه خطر بروز یافتن عفونت نیز تا حد زیادی بالا می رود. 

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش ناشی از گذراندن زمان در آفتاب (یا از طریق استفاده از تخت های برنزه کننده) پس از عمل پروتز سینه تا شش ماه توصیه نمی شود.  این به این دلیل است که بافت های کشیده شده ناشی از افزایش سایز ، به قرار گرفتن در معرض نور خورشید حساسیت بیشتری دارند و احتمال سوختگی بیشتر است . پس از جراحی پرتز سینه نیز ،  حساسیت و حس لامسه در پوست کمتر است ، بنابراین ممکن است در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب سوزش پوست را احساس نکنید.

اسکارها ممکن است ملتهب شوند و تیره تر و برجسته تر به نظر برسند (هیپرپیگمانتاسیون).  آفتاب گرفتن زیاد و زود هنگام بعد از پروتز سینه نیز کلاژن را از بین می برد و باعث ضعیف شدن و افتادگی پوست می شود . استفاده از محصولات برنزه کننده تقلبی ممکن است بی خطرترین راه  باشد، سه هفته منتظر بمانید ، سپس می توانید از این لوسیون ها استفاده کنید . مراقبت از پوشاندن بافت اسکار برای جلوگیری از احتمال بروز عفونت می باشد.  اگر مجبورید حمام آفتاب بگیرید یا از سولار استفاده کنید، توصیه می‌شود حداقل شش تا هشت هفته پس از جراحی صبر کنید و ابتدا با جراح خود صحبت کنید.  فقط توجه داشته باشید که این موارد می توانند بروز سرطان پوست را در سنین بعدی افزایش دهند.

ریسک ایجاد بافت اسکار نیز در این شش ماه زیاد می باشد. این بافت ها سفت خواهند شد و ممکن است برای رفع آن ها به جراحی ترمیمی نیاز خواهد داشت. پس در کل می توان گفت بعد از پروتز پستان می توان از سولاریوم استفاده کرد ، اما زمانی که حداقل شش ماه گذشته باشد. 

برای محافظت از بافت سینه باید با استفاده از ضدآفتاب یا کرم ضد UVA/UVB با محافظت بالا (حداقل فاکتور 30) و پوشاندن لباس به مدت 12 ماه پس از جراحی، مراقبت بیشتری صورت گیرد.  همچنین ممکن است از گچ برای محافظت از ناحیه اسکار استفاده شود.

سفر با هواپیما پس از پروتز سینه 

یکی از شایعه ها درباره پروتز سینه ، عدم امکان پرواز بیمار با هواپیماست . باور غلطی وجود دارد که می گوید ، فرد هنگام پرواز پروتزهایش منفجر می شوند . با گذز زمان ، کیفیت پروتزهای سینه ساخته شده بسیار مناسب شده اند و از ضخامت و استحکام و کیفیت بالایی برخوردار هستند . بنابراین پارگی یک پروتز سینه پس از هر کاری از جمله تغییرات ارتفاع، تروما ماموگرافی بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین سینه در هواپیما منفجر نخواهد شد .

حداقل زمان انتظار برای سفر با هواپیما ۲۴ ساعت است ، اما اکثر پزشکان توصیه می کنند که بین دو الی 7 روز پس از عمل پروتز سینه پرواز نکنید و منتظر بمانید تا مطمئن شوند ، بدن به طور طبیعی بهبود یافته و هیچگونه عفونت یا عارضه ای به وجود نیامده باشد . شما پس از ریکاوری کامل بعد از عمل جراحی می توانید تمام کارهایی را که قبل از عمل از جمله سفر با هواپیما را انجام دهید

تفاوت لیفت و پروتز سینه

بزرگ کردن سینه و لیفت سینه از روش های پرطرفدار برای بهبود ظاهر شما هستند، اما کاربرد های متفاوتی دارند.  بزرگ کردن سینه اندازه را در سینه های کوچک افزایش می دهد، در حالی که لیفت باعث افزایش بافت افتادگی و سربالاییی آن می شود.  این دو روش همچنین ممکن است با هم انجام شوند تا شکل، موقعیت و اندازه سینه مورد نظر شما به دست آید . تفاوت دیگر این دو جراحی در پوست اضافی سینه است. در جراحی های لیفت سینه پوست اضافی طی جراحی برداشته می شود، در حالی که در عمل بزرگ کردن سینه پوست اضافی با گذر زمان متناسب با فرم جدید سینه می شود

ماندگاری پروتز سینه 

در حالت کلی و با توجه به پیشرفت علم تا به اینجا ، طول عمر این ایمپلنت ها تا ده سال می باشد. به این معنی که فرقی ندارد  از چه مدل یا اندازه ای استفاده کرده باشید ، بعد از گذشت این مدت احتمال اینکه به جایگزین یا بیرون آوردن این پروتزها نیاز باشد بالاتر می رود. البته مواردی مثل پاره شدن ایمپلنت ، انقباض کپسولی و یا افتاده شدن سینه به علت افزایش سن عواملی هستند که با بروز آن ها ، شاید نیاز باشد در مدت زمان کمتری به جراحی ترمیمی نیاز پیدا کنید. 

 

 

افزایش طول عمر پروتز پستان 

غیر از مراقبت هایی که پیش تر ذکر کردیم ، باید نکات دیگری نیز در نظر گرفته شوند. در ادامه برخی از این موارد را ذکر کرده ایم :  

انتخاب یک جراح پروتز سینه خوب در تهران ، کلیدی ترین نکته در این موضوع می باشد. توجه داشته باشید که بازگشتن به روتین ورزشی باید حتما با اجازه پزشک باشد. اندازه و مدل این ایمپلنت ها ، ثابت نگه داشتن وزن ، باردار نشدن و همچنین استفاده از سوتین طبی نیز روی ماندگاری آن ها اثر دارد. 

پروتز پستان دائمی است؟

این پروتزها دائمی نیستند و زنان به دلایل زیادی تصمیم به تعویض یا بیرون آوردن آن ها می کنند. این امر معمولا چیزی بین ده تا بیست سال بعد از عمل کاشت پرتز سینه ها به انجام می رسد. با اینکه این ایمپلنت ها طوری طراحی شده اند تا ماندگاری بالایی داشته باشند ، اما بعد از ده سال احتمال پاره شدن آن ها بالا میرود. البته توجه داشته باشید زمانی که این پروتزها در وضعیت خوبی باشند ، ماندگاری شان بیشتر نیز می شود.

پروتز سینه نیاز به تعویض دارد؟ توضیحات دکتر رجب پور را بشنوید

رادیوگرافی و پروتز سینه 

بانوانی که از ایمپلنت پستان بهره گرفته باشند می توانند تحت رادیوگرافی قرار گیرند ، هر چند توجه داشته باشید که این پروسه می تواند روی ظاهر و ماندگاری دراز مدت آن ها تاثیر گذار باشد. 

این نوع از تصویربرداری می تواند باعث بروز اسکار و سفت شدن پروتزها شود و در نتیجه ، درد مزمن در این ناحیه احساس گردد. در چنین مواردی ، پروتز پستان باید بیرون آورده شود. پیش از انجام هر کاری ، توصیه می شود با بهترین جراح ایمپلنت سینه در تهران مشورت نمایید. 

ارتباط پروتز سینه و سرطان

نتایج مطالعات متعدد نشان داده است که هیچ گونه ارتباطی بین عمل پروتز سینه و بروز سرطان سینه و سایر بیماری‌های سیستماتیک و خود ایمنی وجود ندارد. هم‌اکنون هم هیچ گونه شواهد و مدارکی مبنی بر تشخیص سرطان در مراحل پیشرفته‌ تر در زنانی که عمل زیبایی سینه را انجام داده‌اند، وجود ندارد.

ارتباط پروتز سینه و سرطان سینه - دکتر رجبپور

پرسش های متداول پروتز سینه

خیر، با توجه به تحقیقات انجام شده نشت مواد داخل پروتز به داخل شیر مادر ثابت نشده است.

خیر. نتایج تحقیقات نشان می‌ دهد ارتباطی بین پروتز سینه و بروز سرطان وجود ندارد.

بله، می‌توان پس از مدتی پروتز را از سینه‌ ها خارج کرد و منعی در این مورد وجود ندارد.

پس از سپری شدن 6 هفته از عمل جراحی پستان و با هماهنگی پزشک جراح می‌ توانید به استخر بروید و شنا کنید.

به طور میانگین پروتزها در حدود 10 تا 15 سال ماندگاری دارند.

بله، ممکن است در اثر ضربه‌ های شدید پروتزها پاره شده و دچار آسیب شوند که در این صورت باید آن‌ ها را تعویض کرد. توصیه می‌ شود هر دو سال یک بار پروتزها را مورد چکاب قرار دهید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

خیر، عمل زیبایی سینه برای شیردهی مشکلی انجام نمی‌ کند. زیرا پروتز در زیر عضلات قفسه سینه قرار داده می‌شود تا مشکلی در فرایند شیردهی ایجاد نکند.

تزریق چربی و ژل  به سینه از جمله روش‌ هایی است که می‌ توان با آن‌ ها سینه‌ ها را بزرگ کرده و حجم آن‌ ها را افزایش داد.

جراحی پروتز سینه معمولا در یک مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می‌ شود.

جهت دانلود فایل  PDF مقاله پروتز سینه بر روی دکمه دانلود کلیک کنید.

نظرات

5 2 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
15 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم

من پیش آقای دکتر پروتز پستان انجام دادم نتیجه عالی شده قای دکتر خیلی خیلی زیاد ازتون ممنونم

سیما زرگر

سلام چقدر بعد از عمل بزرگ کردن سینه میتونم سوار هواپیما بشم؟

سیما زرگر

هزینه پروتز سینه چقدره؟

راحیل قلی پور

پروتز سفارشی داناول چیه ؟ آقای دکتر توضیح میدین؟

لعیا

مگه پروتز سفارشی هم داریم ؟

نرگس

سلام
آقای دکتر پروتزسینه کی باید تعویض بشه؟

لعیا

پروتز سينه اشكي خوبه ؟

نرگس حجتی

فیلم عمل پروتز سينه هم بزارید

ساناز محمودی

سلام خسته نباشید. آقای دکتر یه سوالی داشتم. پروتز بهتره روی عضله باشه یا زیر عضله؟ روی نتیجه هم تاثیر داره ؟

مهدخت

آقای دکتر فیلم از عمل پروتز سینه نمی ذارید توی سایت ؟

شیوا

سلام. آقای دکتر میتونم قبل از بچه دار شدن سینه هامو پروتز کنم ؟