پروتز سینه نکات کلیدی این عمل پرطرفدار

زنان زیادی به علت بارداری، کاهش وزن یا سرطان حجم زیادی از سینه خود را از دست می دهند و برای بهبود ظاهر پستان به پروتز سینه روی می آورند. در این جراحی سایز سینه افزایش پیدا می کند و ایمپلنت هایی زیر بافت یا در عضله قفسه سینه قرار می گیرند. برای برخی بانوان، بهره گرفتن از این روند راهی است تا از طریق آن اعتماد به نفس بیشتری به دست آورند و برای بقیه، راهی برای بازسازی این عضو می باشد. در این مقاله دکتر رجب پور بهترین جراح پلاستیک تهران توضیحات جامعی داده اند که توصیه می شود قبل از انجام این عمل حتما زمان بگذارید و این مقاله را مطالعه کنید.

داشتن سینه های خوش فرم یکی از فاکتورهای مهم در زیبایی اندام است که بعضی ها با ورزش آن را بدست می آورند و بعضی دیگر نیاز به جراحی دارند تا به این نتیجه خوب دست پیدا کنند. جراحی پروتز سینه یکی از جراحی های زیبایی پرطرفدار است که برای افزایش سایز سینه ها و ایجاد فرمی زیبا انجام می شود و می تواند اعتماد به نفس فرد را بسیار بالا ببرد.  این عمل جراحی هم به لحاظ زیبایی و هم به لحاظ درمانی حائز اهمیت است. عمل پروتز سینه از سال ها پیش تاکنون در میان زنان موضوعی متداول بوده است.

پروتز سینه - دکتر رجبپور

عمل پروتز سینه چیست ؟

جراحی زیبایی سینه نوعی عمل جراحی زیبایی محسوب می شود که در فرایند این عمل، متخصص جراح پلاستیک بافت های سینه ها را بازسازی می کند و حجم آن ها را افزایش می دهد. چنانچه عمل پروتز پستان به منظور افزایش حجم سینه ها انجام شود از نوع زیبایی به شمار می رود و چنانچه به قصد بازسازی سینه ها انجام شود بخشی از درمان سرطان سینه محسوب می شود.  

به طور معمول سینه های خوش فرم و بزرگ باعث می شوند زنان احساس زنانگی و جذابیت زیادی پیدا کنند و هم چنین اعتماد به نفس آنان افزایش یابد. در صورتی که زیبایی طبیعی سینه های زنان در اثر عواملی از دست رفته باشد و سینه ها افتاده و نامتقارن شده باشند، با عمل پروتز پستان تا حد زیادی می توان زیبایی را به سینه ها بازگرداند.

در سالیان قبل مشکلاتی پس از عمل پروتز پستان برای شخص به وجود می آمد، مثلا ممکن بود پروتز سینه پاره شده و مایع آن خارج شود. اما امروزه با پیشرفت در فناوری، ابزارها و روش های عمل جراحی پروتز پستان ، ایجاد چنین مشکلات و عوارضی هم به کمترین میزان رسیده است.

عمل پروتز سینه چه کمکی به افراد می کند؟

در صورتی که فکر می کنید پستان هایتان خیلی کوچک می باشند یا یکی از آنها از دیگری کوچک تر است، ایمپلنت های سینه به شما کمک می کنند تا به ظاهری بهتر دست پیدا کنید. همچنین در صورتی که به خاطر از دست دادن وزن و بارداری، سینه ها کوچک شده و از فرم افتاده باشند، با این روش به بهترین حالت خود می رسند. البته توجه داشته باشید که پروتز سینه لزوما افتادگی شدید را درمان نمی کند. به این منظور نیاز است لیفت پستان نیز با این روند همراه شود.

در چه شرایطی می توان از جراحی پروتز پستان بهره مند شد؟

این عمل، یک پروسه کاملا شخصی است و باید به خاطر خودتان انجام شود نه شخص دیگری. اگر دارای ویژگی های زیر باشید، واجد شرایط انجام پروتز پستان هستید.

 • از سلامت فیزیکی و روانی برخوردار باشید و همچنین باردار نباشید.
 • انتظارات به جا و واقع گرایانه ای داشته باشید.
 • رشد سینه ها کامل شده باشند، که یعنی باید حداقل بیست ساله باشید.
 • سینه ها نامتقارن باشند.
 • یک یا هر دو پستان به طور کامل رشد نکرده باشند.

مزایای پروتز سینه

 • پروتز پستان باعث افزایش حجم و سایز سینه ها و بهبود فرم آن ها می شود.
 • ماندگاری آن نسبتا زیاد است و به طور میانگین بین 10 تا 15 سال دوام دارد.
 • افرادی که سینه های نامتقارنی داشته باشند با عمل سینه و قرار دادن پروتز در محل مناسب ، مشکل عدم تقارن آن ها رفع می شود.
 • عمل جراحی پروتز سینه باعث جلوگیری از افتادگی و شل شدن پستان ها می شود.
 • برای خانم هایی که سینه هایشان به میزان کمی افتادگی دارند با عمل سینه می توان این افتادگی را رفع کرد و حجم مناسب را به آن ها بازگرداند.
 • انجام عمل سینه باعث تغییر فرم کلی اندام می شود.
 • عمل جراحی پستان و بهبود ظاهر آن ها اعتماد به نفس را در فرد افزایش می دهد.

سن مناسب جراحی ایمپلنت سینه

برای انجام عمل جراحی پروتز سینه خانم ها باید به حداقل سن رسیده باشند. دلیل آن هم این است که بافت سینه باید به طور کامل رشد کند. در صورتی که شخص تا قبل از رسیدن به حداقل سن عمل مذکور را انجام دهد، ممکن است رشد سینه ها ادامه یابد و در این حالت روی نتیجه تاثیر می گذارد.

علاوه بر این انجام عمل پروتز پستان روی پستان هایی که به طور کامل رشد نکرده اند سبب مختل شدن روند رشد آن ها نیز می شود. به طور معمول برای انجام این عمل با پروتزهای سالینی بیمار باید حداقل 18 و با پروتزهای سیلیکونی باید حداقل 22 سال داشته باشند.

جراحی پروتز سینه برای چه کسانی مناسب است ؟

 1. افرادی که در سینه هایشان عدم تقارن دارند و سایز یکی از دیگری بزرگتر است.
 2. افرادی که بعد از بارداری یا کاهش وزن دچار افتادگی سینه شده اند و بافت سینه کوچک شده.
 3. افرادی که به دنبال داشتن فرم سینه زیباتری هستند تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.
 4. افرادی که دچار سرطان سینه شدند و سینه هایشان تخلیه شده است.

نحوه عمل پروتز پستان 

برای انجام عمل زیبایی سینه بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد. مدت زمان عمل چیزی در حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. برای انتخاب بهترین مدل پروتز سینه باید بیمار جلسه ای را پیش از انجام عمل با متخصص جراحی پلاستیک داشته باشد تا در این جلسه ایشان با معاینه وضعیت سینه ها مدل پروتز مناسب برای شخص را انتخاب کند. برای انتخاب مدل پروتز پستان باید بافت سینه ها، اندازه و ابعاد آن و هم چنین فاصله بین دو سینه مورد ارزیابی قرار گیرد.

برای جایگذاری پروتز سینه، ممکن است برش در سه قسمت ایجاد شود. اول در چین زیر سینه، دوم زیر بغل و سوم دور نوک آن. در مرحله بعد پزشک بافت پستان را از عضبله و بافت همبند جدا می کند. به دنبال این عمل یک کیسه در ناحیه جلو یا عقب ماهیچه پکتورال ایجاد می شود و درنهایت در این قدم ایمپلنت داخل این کیسه قرار می گیرد. در خاتمه زخم ها بخیه زده می شوند و روی آن ها پانسمان می شود.

محل قرار گیری پروتز در سینه

زمانی که تصمیم می گیرید زیر تیغ پروتز سینه بروید، باید موارد دیگری را نیز مشخص کنید، برای مثال می خواهید پروتز زیر عضله قرار گیرد یا روی آن؟ نمی توان برای همه افراد از یک رویکرد استفاده کرد و روشی که انتخاب می شود بسته به شرایط شخصی هر بیمار متفاوت است.

معمولا پروتزها در زیر یا روی عضلات سینه ای (پکتورال) قرار داده می‌شوند. پزشکان ترجیح می دهند تا پروتز در زیر عضله قرار داده شود. زیرا با بافت سینه کمتر برخورد داشته و عوارض طولانی مدت آن هم کمتر می شود. اما برای خانم های ورزشکار ترجیح بر این است که پروتز روی عضلات قرار داده شود.

 • پروتز سینه روی عضله

در این متد ایمپلنت روی عضله سینه به نام پکتورالیس ماژور و زیر عضله گلاندولار قرار می گیرد. معمولا زنانی که بافت سینه طبیعی آن ها به اندازه کافی موجود باشد می توانند از این روش بهره بگیرند؛ چون این بافت ها ایمپلنت را پوشش می دهند و به استحکام آن می افزایند.

این روند هم راحت تر است و هم دوره نقاهت کوتاه تری دارد. اشخاصی که از پروتز روی عضله استفاده می کنند از عوارض کمتری رنج می برند ؛ چون عضلات سینه دستکاری نشده اند. به علاوه ، این موضوع باعث می شود هنگام منقبض کردن ماهیچه ها حین ورزش و یا فعالیت های روزانه، پستان شکل طبیعی خود را از دست ندهد. از طرف دیگر ریسک موج دار شدن یا چروک شدن ایمپلنت وجود دارد. این امر بیشتر در بیمارانی که بیش از حد کمبود وزن دارند، رخ می دهد.

 • پروتز سینه زیر عضله

این پروسیجر برای بانوانی که بافت طبیعی سینه آن ها کوچک است مناسب می باشد. این عضله برای رسیدن به نتیجه ای طبیعی، پوشش دهی و استحکام خوبی به پروتز می دهد. زمان جایگذاری آن ها، باید در نظر داشت که  سینه طبیعی به نسبت عضله در کجا قرار می گیرد. این ماهیچه در قسمت بالایی قفسه سینه قرار دارد و از جناغ تا شانه کشیده شده است. اگر پستان ها دچار افتادگی شده و پایین تر از این عضله قرار گرفته باشند، اجرای این متد امکان پذیر نبوده ؛ چون باعث می شود ایمپلنت مصنوعی به نظر آید. این نوع از جراحی تهاجمی تر است و نسبت به روش قبلی عوارض جانبی بیشتری دارد.

نحوه قرار گیری پروتز سینه - دکتر رجب پور

✔ نکته : پروتزهای سالین ابتدا خالی جایگذاری می شوند و سپس آب نمک استریل وارد آن ها می شود، اما نوع سیلیکونی از پیش با ژل پر شده است.

پس از پروسیجر

شما می توانید بلافاصله پس از عمل حرکت کنید. ریکاوری کامل چند هفته به طول می انجامد، برای همین توصیه می شود یک یا دو هفته مرخصی بگیرید و در این مدت رانندگی نکنید. برخی از پزشکان پیشنهاد می کنند تا سه ماه به صورت 24 ساعته از سوتین ورزشی استفاده کنید و تا حداقل یک ماه از فعالیت ها و ورزش های شدید بپرهیزید.

بعد از یک الی دو هفته از پروتز سینه

بخیه ها کشیده می شوند. (البته در صورتی که جذبی نباشند).

پس از شش هفته:

می توانید به بیشتر فعالیت های عادی و روتین خود باز گردید. در این زمان جای زخم ها نیز شروع به محو شدن می کنند. در صورتی که در پستان احساس گرنا یا قرمزی داشتید، امکان دارد به عفونت مبتلا شده باشید. پس در صورت بروز این علائم و همچنین تنگی نفس و درد در قفسه سینه هر چه زودتر با جراح خود تماس بگیرید.

چند ماه بعد:

در این برهه پستان ها ظاهری طبیعی تر به خود می گیرند و دیگر نیازی به پوشیدن سوتین ورزشی نیست.

انواع ایمپلنت های سینه

 پروتز سینه سالین

این نوع ایمپلنت سینه با محلول آب و نمک استریل ، پر شده است. زمانی که پوسته آن سوراخ می شود، پروتز سالین از هم می پاشد و محلول داخل آن توسط بدن جذب می شود. این دسته، پستان را محکم می کنند و شکلی یک دست به آن می بخشند. در ادامه به مزایا و معایب آن می پردازیم پس با ما همراه باشید:

مزایای پروتزهای آب نمکی

 • این نوع پروتز نیاز به برش های کوچکتری دارد.
 • به تصویربرداری ام آر آی کمتر نیاز دارد.
 • هزینه استفاده از این نوع پروتز سینه هم نسبتا کمتر است.

معایب پروتزهای آب نمکی

 • امکان چروکیدگی و چین خوردن آن بیشتر است.
 • بیشتر قابل لمس هستند و غیر طبیعی به نظر می رسند.
 • به مرور زمان روی بافت های سینه اثر بیشتری می گذارند.
 • احتمال تخلیه خود به خودی مواد موجود در آن بیشتر است.

ایمپلنت پستان سیلیکون

این نوع با ژل سیلیکون پر شده اند. این ژل بیشتر شبیه بافت طبیعی پستان است و اگر پروتز سوراخ شود، ژل درون پوسته باقی می ماند یا به کیسه ایمپلنت نفوذ می کند. اگر این متد را انتخاب کنید باید به صورت مرتب به جراح مراجعه کنید تا مطمئن شوید این پروتزها به درستی در جای خود قرار گرفته اند.

مزایای پروتزهای سیلیکونی

 • این نوع پروتز سینه کم‌تر احتمال دارد که دچار چین خوردگی و موج دار شدن شوند.
 • این پروتزها به طور خود به خود خالی نمی شوند.
 • به هنگام لمس شدن همانند سینه های طبیعی به نظر می رسند.

معایب پروتزهای سیلیکونی

 • در صورت پاره شدن این نوع، علامتی ندارند.
 • هزینه این نوع پروتزها بیشتر است.
 • برای قرار دادن آن ها در سینه به برش های بزرگ تری نیاز است.
 • در مواقع لزوم باید تصویربرداری ام آر آی انجام داد.

پروتز سینه مدل اشکی

ایمپلنت هایی که فرم ثابتی دارند، مدل اشکی یا گامی بیر نامیده می شوند، چون زمانی که پوسته پاره می شود شکل این دسته تغییری نمی کند. تراکم ژل سیلیکون داخل این پروتزها از حالت عادی بیشتر است و اغلب سفت تر هستند. این گروه در قسمت پایینی برآمدگی بیشتری دارند و قسمت بالایی آن ها باریک تر است. جایگذاری این مدل پروتز به یک برش طولانی تر نیاز دارد.

ایمپلنت سینه گرد

فرم گرد ، سینه ها را پرتر نشان می دهند. چون شکل پروتز سینه در همه جا یکسان است و نگرانی برای چرخیدن آن وجود ندارد. این پروتز برای خانم هایی مناسب است که تمایل دارند سینه های برآمده ای داشته باشند. هم چنین برای افرادی که سینه هایی با فرم نرم تر را ترجیح می دهند این مدل از پروتزها برای آن ها مناسب است. خانم های جوان بیشتر تمایل به داشتن چنین پروتزی دارند.

پروتز سینه نرم

این گروه از پروتز پستان با کیسه ایمپلنت حرکت می کنند و در هنگام لمس نرم به نظر می رسند و حرکتی طبیعی تر دارند ؛ اما امکان دارد این نوع موجب به وجود آمدن موج های آشکاری زیر پوست شوند.

پروتز سینه تکسچر

این نوع سطح زبری داشته و به بافت اسکار می چسبند؛ به همین دلیل امکان حرکت و تغییر جایگاه آن ها در بافت وجود ندارد. این نوع در مدل قطره اشکی استفاده شده چون حرکت و چرخیدن آن ها باعث تغییر شکل پستان می شود.

رنگ پروتز سینه

یکی از خواسته های مهم افرادی که قصد دارند عمل زیبایی سینه را انجام دهند، آن است که رنگ پروتزها تا حد امکان همرنگ پوست آن ها و یا مشابه آن باشد. با این حال سازندگان پروتزها تلاش زیادی کرده‌اند که رنگ پروتزها مشابه رنگ پوست باشد. حتی ساخت پروتز به سفارش مشتری را هم در برنامه های خود قرار داده‌اند. اما با وجود این رنگ پروتزهای ساخته شده با رنگ پوست کمی تفاوت دارند.

عوارض و خطرات احتمالی پروتز سینه

این جراحی نیز مثل هر عمل دیگری خطرات و مشکلاتی را با خود به همراه دارد. اما در صورتی که در انتخاب پزشک دقت و صبوری کافی را به خرج داده باشید، این ریسک ها به حداقل می رسند و تمامی نگرانی ها رفع می شوند. در ادامه برخی از این خطرات را نام برده ایم.

 • خطرات مربوط به بیهوشی
 • بروز لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک همراه با پروتز سینه یا هر سرطانی که در کپسول اطراف سینه رخ می دهد.
 • خونریزی
 • تغییر در حس لامسه سینه یا نوک آن
 • تجمع مایع (سروما)
 • پاره یا سوراخ شدن ایمپلنت
 • ایجاد جای زخم و اختلال در بهبود آن
 • چروک شدن پوست روی پروتز
 • قرار گرفتن آن در جای نامناسب

خونریزی بعد از پروتز سینه

یکی از عوارض عمل پروتز پستان خونریزی داخلی است که در برخی از بیماران مشاهده می‌شود. این خونریزی ممکن است به محض اتمام جراحی و حتی دو هفته پس از آن رخ دهد. اگر خونریزی ایجاد شود، سینه‌ها ورم کرده و سفت می‌شوند. در این صورت باید برای قطع خونریزی بیمار تحت عمل جراحی مجدد قرار گیرد.

ایجاد عفونت بعد از پروتز پستان

بدون تردید یکی از عوارض بسیار خطرناک و مشکل ساز عمل پروتز پستان ، ایجاد عفونت است. معمولا عفونت پس از گذشت دو تا سه هفته پس از عمل به وجود می آید.

ایجاد عفونت به معنی آن است که در محل پروتز سینه مشکلی رخ داده است. علائم ایجاد عفونت شامل حساس و قرمز شدن سینه ها بوده و ممکن است ترشحاتی هم در محل جراحی دیده شود.

در صورت خفیف بودن عفونت ها می توان با مصرف آنتی بیوتیک ها آن ها را درمان کرد. اما در صورت حاد بودن عارضه؛ مصرف آنتی‌بیوتیک ها نمی تواند آن را بهبود دهد. در این حالت باید به پزشک مراجعه کرد تا پروتزها خارج شود.

ایجاد انقباض کپسولی

پس از قرار دادن پروتزها در سینه ها، بدن فرد به طور طبیعی و خودکار بافت های فیبروزی به نام کپسول را در اطراف پروتزها ایجاد می کند. این ساخته شدن کپسول ها نوعی واکنش طبیعی بدن است که در اثر ورود شی خارجی به آن رخ می دهد. با گذشت زمان این بافت فیبروزی کوچک تر و متراکم تر شده که اصطلاحا به آن انقباض کپسولی گفته می شود.

انقباض کپسولی در افراد مختلف، متفاوت است. در برخی از بیماران ممکن است انقباض کپسولی سبب فشرده و سفت تر شدن پروتز سینه شود.به طوری که بیمار حس کند سینه هایش سفت شده است و احساس درد و ناراحتی می کند. انقباض کپسولی از جمله عوارض متداول است و بسیاری از افرادی که عمل جراحی پستان را انجام داده اند، آن را تجربه می کنند. در صورت درد و ناراحتی بسیار ممکن است نیاز باشد که پزشک جراحی مجددی را انجام دهد.

پاره شدن پروتز سینه

از دیگر عوارض عمل زیبایی سینه ، پاره شدن پروتز است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که مدت زمان ماندگاری پروتزهای سیلیکونی چیزی در حدود 10 تا 15 سال است که در افراد مختلف این رقم ممکن است کمی متفاوت باشد. با گذشت هر یک سال احتمال پارگی پروتز هم افزایش می یابد. در صورت پاره شدن پروتز سینه ، سیلیکون آن از کپسول خارج می شود ؛ در حالی که بسیاری از افراد از این پدیده آگاهی ندارند.

نشت سیلیکون

عارضه دیگری که به دنبال پروتز سیلیکونی سینه رخ می دهد، نشت سیلیکون پروتز است. درون این ایمپلنت های سینه ژل سیلیکون بوده که دمای بدن، آن را تبدیل به مایع سیلیکونی می کند. ژل سیلیکون پس از مایع شدن، از جدار پروتز خارج شده و به درون غدد لنفاوی و اعضای دیگر بدن وارد می شود. در این شرایط احتمال بروز عوارض پروتز سینه خطرناک وجود دارد.

چروکیدگی و موج دار شدن سینه‌ها

در صورت استفاده از پروتزهای سالین در بیمار، ممکن است محلول موجود در آن به محیط اطراف خود حرکت کند. در این صورت سینه ها دچار چروکیدگی و حالت ناهمواری می شوند. البته این عارضه در پروتزهای سیلیکونی کمتر اتفاق می افتد.

جمع شدن مایع

از جمله عوارض شایع عمل جراحی پستان، جمع شدن مایع در نواحی پیرامون پروتز است. این عارضه شایع در صورت شدت یافتن باید با عمل جراحی برطرف شود.

ایجاد زخم

از دیگر عوارض شایع عمل جراحی پروتز سینه بروز زخم و جراحت است. در بسیاری از موارد میزان این زخم و جراحت بسیار اندک است. اما در صورت شدیدتر شدن این زخم‌ها باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

✔ نکته : اصلاح این عوارض نیاز به جراحی مجدد و تعویض پروتز پستان دارد.

بیرون آوردن ایمپلنت سینه

در این پروسیجر ، امکان دارد دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح پروتز سینه در تهران بافت اسکار و همچنین سیلیکون نشت شده را نیز خارج نماید. شاید شما نیز مایل باشید پروتزهای قدیمی خود را بیرون آورده و با مدل جدیدی جایگزین کنید. البته گاهی اوقات نیز این عمل به دلیل بروز عوارض و خطراتی رخ می دهد.

چرا پروتز سینه از بدن خارج می شود؟

این ایمپلنت ها دائمی نیستند و اکثر قریب به اتفاق جراحان توصیه می کنند تا هر ده تا پانزده سال بیرون آورده شوند. البته امکان دارد در صورتی که هیچ عارضه ای رخ نداده باشد ، پزشک برای خارج کردن آن اقدامی انجام ندهد.

برخی افراد ممکن است به خاطر اینکه شکل ایمپلنت پستان تغییر کرده است به سراغ این رویکرد بروند. ظاهر سینه ها ممکن است به خاطر مواردی که در ادامه ذکر کرده ایم تغییر کنند :

 • سن
 • شیردهی
 • بارداری
 • کاهش و یا افزایش وزن

چه کسی باید تحت این پروسه قرار گیرد؟

در مواردی ، خارج کردن پروتز سینه از لحاظ پزشکی الزام پیدا می کند. شایع ترین هدف این جراحی ، برداشتن و حذف بافت اسکاری است که دور ایمپلنت را گرفته و سفت می شود. این امر با نام پاره شدن کپسول شناخته می شود و ممکن است باعث بروز درد و ناراحتی شود و یا شکل سینه ها را تغییر دهد. گزینه های زیر نیز می توانند دلیل حذف پروتز باشند :

 • لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک مرتبط با ایمپلنت پستان یا (BIA-ALCL ) : سرطان نادری که در بافت اسکار اطراف ایمپلنت نمایان می شود. BIA-ALCL بیشتر در پروتزهای تکسچر رخ می دهد. در صورتی که از این نوع استفاده کرده اید ، باید هر چند وقت یک بار تحت معاینه قرار گیرید.
 • تجمع کلسیم اطراف پروتز سینه
 • نشت ایمپلنت
 • حرکت کردن این پروتزها

در حین این جراحی چه اتفاقی رخ می دهد؟

بیرون آوردن این ایمپلنت ها با کاشت آن ها تفاوت زیادی ندارد. درست مثل پروسیجر قبلی یک برش دور هاله نوک سینه یا روی چین زیر آن ایجاد می شود و سپس بافت اسکار و پروتز بیرون آورده می شوند. در صورتی که جایگزینی ایمپلنت نیز صورت گیرد ، پروتز جدید جایگذاری می شود. در مرحله آخر نیز با استفاده از بخیه این زخم ها بسته خواهند شد.

فواید خارج کردن پروتز سینه

قرار گرفتن تحت این جراحی مزیت هایی را نیز با خود به دنبال دارد. برای مثال :

 • ماموگرافی : پروتزهای سیلیکونی و سالینی می توانند در روند مشاهده بافت سینه اختلال ایجاد کنند. بدون این ایمپلنت ها ، ماموگرافی و تصویربرداری X ray با سهولت و دقت بیشتری انجام می شوند.
 • درد : در صورتی که کپسول پاره شده باشد ، خارج کردن پروتز پستان سریعا درد را از بین می برد. بیرون آوردن ایمپلنت های بزرگ گردن درد و کمر درد را نیز کمتر خواهد کرد.
 • ریسک پاره شدن : در صورتی که بافت اسکار به اندازه کافی سفت شود ، می تواند منجر به پاره شدن این ایمپلنت ها گردد. این رویکرد ، چنین خطری را از بین خواهد برد.

اهمیت بررسی برند محصول مورد استفاده در پروتز سینه :

بهتر است که محصولی را برای پروتز انتخاب نمایید که دارای تاییده FDA می‌باشد. همچنین، قبل از هر گونه اقدام، خلاصه‌ای از ایمنی و اثربخشی پروتز تهیه فرمایید.

خلاصه داده‌های مرتبط به اثربخشی در کنار مطالعه برچسب محصول، اطلاعات مهمی از قبیل خطرات، اقدامات احتیاطی و تأییدیه FDA را در اختیار شما قرار خواهد داد.

مطالعه در رابطه با برند پروتز شما را با خطرات و عوارض احتمالی کاشت آشنا خواهد کرد و دیگر انتظاری غیر واقع بینانه از نتیجه عمل نخواهید داشت. یکی از جدی‌ ترین خطراتی که در جراحی کاشت ایمپلنت وجود دارد،  خطر پارگی یا انقباض کپسول است. البته FDA توصیه‌های در این راستا به سازندگان پروتز ارائه داده است.

در ادامه مراقبت ها و نکات لازم برای قبل و بعد پروتز سینه را بیان خواهیم کرد.

اقدامات قبل از عمل جراحی پروتز پستان 

برای آن که بهترین نتیجه را از عمل جراحی پستان به دست آورید باید قبل از عمل اقداماتی را انجام دهید. در زیر به این اقدامات اشاره شده است.

 • از این موضوع اطمینان حاصل کنید که جراح شما فوق تخصص جراحی پلاستیک است و دارای بورد فوق تخصصی در این رشته می‌باشد و صلاحیت انجام این جراحی را دارد .

 • قبل از عمل حتما بطور دقیق باید معاینه شوید و درباره تکنیک جراحی ، نوع پروتز ( سلیکونی و آب نمکی )، سایز پروتز سینه، محل قرارگیری پروتز ( زیر عضله و روی عضله ) با جراح خود مشورت کنید.

 • درباره برند پروتز پستان که قرار است استفاده شود تحقیق کنید و سعی کنید بهترین مارک پروتز را انتخاب کنید. در بازار انواع مختلفی پروتز با قیمت‌ های متفاوت وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به وضعیت مالی خود و میزان پولی که قصد دارید هزینه کنید، پروتز مناسب خود را انتخاب کنید .

 • آزمایشات لازم را انجام دهید. این آزمایشات شامل آزمایش ساده خون می‌باشد تا اطمینان حاصل شود مشکلی برای انجام جراحی ندارید.

 • ضروری است که قبل از جراحی پروتز سینه، سونوگرافی انجام دهید.

 • اگر مشکل یا بیماری خاصی دارید و  داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید.

 • شب قبل از عمل از ساعت 12 شب ناشتا باشید.

 • اگر سیگاری هستید باید به مدت 4 تا 6 هفته قبل و بعد از جراحی پروتز سینه، سیگار را ترک کنید.

 • از مصرف آسپرین یا داروهایی که خون را رقیق می‌کنند و باعث افزایش ریسک خونریزی می‌شوند اجتناب کنید.

 • داشتن همراه در روز عمل بسیار مهم است. حتما از یکی از اعضای خانواده یا دوستان صمیمی خود بخواهید کنار شما باشد.

نکات مهمی که قبل از جراحی پروتز سینه باید در نظر داشته باشید :

 • پروتز پستان از افتادگی پستان جلوگیری نمی‌کند. جراح پلاستیک شما ممکن است برای رفع افتادگی سینه‌ها علاوه بر پروتز، لیفت هم انجام دهد.

 • هیچ تضمینی برای طول عمر ایمپلنت سینه وجود ندارد و متوسط ​​طول عمر پروتز سینه حدود 10 سال است. احتمال پارگی ایمپلنت وجود دارد.

 • پستان شما مانند دیگر اندامها پیر می‌ شود و عواملی مانند افزایش یا کاهش وزن ممکن است فرم آن ها شما را تغییر دهد که ممکن است نیاز به جراحی مجدد داشته باشید.

 • انجام سونوگرافی، ماموگرافی و MRI  سینه قبل و بعد از جراحی الزامی است و نیاز است هر 2 سال تکرار شوند و توسط جراح معاینه شوید تا از وضعیت پروتز در سینه‌ ها آگاهی کامل داشته باشید.

 • پروتز پستان ممکن است شیردهی را مختل کند. بعضی از خانم ها ممکن است مشکلی در شیردهی بعد از پروتز سینه نداشته باشند اما بعضی دیگر ممکن است دچار چالش شوند و به شیر کمکی نیاز پیدا کنند.

✔ نکته : هیچ نوع بیمه ای جراحی ایمپلنت سینه را پوشش نمی‌دهد.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی پروتز سینه :

  • تا چند هفته پس از جراحی بزرگ کردن سینه ، درد و تورم طبیعی است . ممکن است دچار کبودی شوید که به مرور کم می‌ شود و پوست به حالت عادی برمیگردد.

  • تا 2 هفته پس از جراحی پروتز سینه می‌ توانید به محل کار خود برگردید اما به یاد داشته باشید که باید تا 3 ماه پس از جراحی از انجام فعالیت‌ های سنگین خودداری کنید. در ضمن ممکن است تا چند ماه پس از عمل به حرکات دست حساس باشید و نتوانید دست خود را کامل باز کنید، که طبیعی است و باید صبر کنید.

بیهوشی و جراحی عواملی هستند که سیستم ایمنی را تا حدی تضعیف می‌ کنند و شما باید بعد از عمل تغذیه خوبی داشته باشید تا سینه شما سریع تر بهبود یابد.

  • اگر دچار علائم گرما و قرمزی در پستان، تنگی نفس، درد غیرطبیعی قفسه سینه یا تب شدید، در اولین فرصت با جراح خود تماس بگیرید و این موضوع را گزارش کنید.

در ادامه بیشتر درباره مواردی که بعد از عمل پروتز سینه بهتر است رعایت شود صحبت می‌کنیم.

֎ نحوه استراحت و خوابیدن

بیمار تا 3 هفته پس از عمل زیبایی سینه باید تا حد امکان به پشت دراز کشیده و بخوابد؛ و از دراز کشیدن به شکم و پهلو خودداری کند، زیرا به سینه‌ ها فشار وارد می‌شود.

علاوه بر این برای ثابت شدن پروتز در محل ایده‌آل خود طی دوره بهبودی باید بیمار این گونه استراحت کرده و بخوابد. نکته دیگر آن است که بیمارانی که نمی‌ توانند به پشت بخوابند باید به نحوی قرار بگیرند که رو به شکم نباشند.

֎ استفاده از سوتین طبی مخصوص

پس از عمل جراحی پستان، پزشک برای شما سوتین طبی مخصوصی را تجویز می‌ کند که کاربرد آن شبیه پانسمان است. این سوتین از جابجایی سینه‌ ها و پروتزها جلوگیری می‌کند و آن‌ها را ثابت نگه می دارد. معمولا پزشک به بیمار توصیه می‌کند به مدت یک ماه پس از عمل به صورت 24 ساعته این سوتین را بر تن داشته باشد.

֎ استحمام

از روز سوم بعد از عمل سینه استحمام امکان‌ پذیر است. نکته ای که باید توجه شود آن است که به هنگام حمام کردن نیازی به استفاده از سوتین طبی وجود ندارد.

֎ تسکین درد

پس از هر عمل جراحی از جمله عمل زیبایی سینه‌ ها، وجود درد و ناراحتی غیر قابل اجتناب است. از این رو بیماران برای کاهش درد و ناراحتی می‌ توانند از انواع داروهای مسکن استفاده کنند.

֎ استفاده از کمپرس سرد

برای کاهش تورم و کبودی نواحی عمل شده می‌ توان از کمپرس آب سرد استفاده کرد. رعایت این نکته لازم است که نباید کمپرس آب سرد یا یخ برای مدت زیادی روی محل جراحی قرار گیرد ؛ زیرا امکان بروز درد و ناراحتی وجود دارد.

֎ انجام فعالیت‌های جسمانی و ورزشی

4 تا 6 ماه پس از جراحی پروتز سینه می‌ توانید شروع به ورزش کنید.

به طور معمول پس از عمل جراحی پستان باید به مدت دو هفته از بلند کردن اشیای سنگین خودداری کرد. زیرا در دوره بهبودی پس  از عمل سینه بلند کردن اجسام سنگین سبب وارد آمدن فشار به عضلات پستان‌ ها و قفسه سینه می‌ شود و این کار روند بهبودی را به تاخیر می اندازد. همچنین مشکلات و ناراحتی هایی را ایجاد می‌کند.

پس از سپری شدن چند روز از عمل پروتز پستان ، انجام ورزش های سبک همانند پیاده‌ روی امکان‌پذیر است. اما بیماران باید به مدت دو ماه از انجام ورزش‌ های سنگین خودداری کنند.

֎ مصرف نکردن سیگار و دخانیات

تا 2 ماه پس از جراحی پروتز سینه بدلیل افزایش ریسک عفونت ، سیگار و مشروب ممنوع است .

֎ مصرف الکل

نوشیدن الکل سبب شدت بخشیدن به خونریزی شده و ریسک آن را افزایش می‌دهد. از این رو تا هنگامی که داروهای مسکن استفاده می‌کنید باید از مصرف الکل خودداری کنید. زیرا داروهای مسکن و ضد درد خود عامل شدت یافتن خونریزی هستند.

֎ آغاز فعالیت‌های روزمره

به طور معمول بیماران پس از یک تا دو هفته پس از عمل جراحی پروتز سینه امکان انجام فعالیت‌ های روزمره را خواهند داشت. البته دوره بهبودی پروتز سینه در میان افراد مختلف، متفاوت است. از این رو ممکن است در برخی از افراد  برای آغاز فعالیت‌ های روزمره باید یک ماه از عمل گذشته باشد.

سایر مراقبت‌های لازم پس از عمل زیبایی سینه

  • کسانی که عمل زیبایی سینه را انجام داده‌اند باید برای مدتی رانندگی نکنند.

  • افرادی که عمل جراحی پستان را انجام داده‌اند باید در اوقات تعیین شده به منظور معاینه و بررسی بهبودی نزد پزشک معالج خود بروند و در این موضوع نباید سهل‌انگاری کنند.

  • معمولا احساس درد اندک در سینه‌ها تا چند روز پس از عمل کاملا طبیعی است. اما اگر این درد تشدید پیدا کند باید در اولین فرصت به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

  • یکی از نگرانی‌ های خانم‌هایی که جراحی زیبایی سینه را انجام می‌ دهند، باقی ماندن جای زخم عمل روی سینه‌ هاست. از این رو باید بگوییم جای زخم عمل پروتز سینه به مرور زمان برطرف خواهد شد.

  • توصیه می‌شود در روزهای نخست پس از عمل سینه، یک نفر همراه در کنار خود داشته باشید.

  • در دوره بهبودی نباید فعالیت‌ هایی را انجام دهید که سبب فشار آمدن به عضلات ناحیه بازو  و حرکت آن‌ ها شود.

  • به منظور تسریع روند بهبودی مصرف داروهایی که پزشک آن‌ ها را تجویز کرده است، اهمیت زیادی دارد.

 • در دوره نقاهت از مصرف خودسرانه دارو جدا پرهیز کنید. زیرا هم بهبودی را دچار اختلال می‌ کند و هم سبب بروز مشکلات خطرناک دیگری می‌ شود.
بارداری و پروتز سینه - دکتر رجب پور

پروتز سینه و شیردهی

به طور کلی با انجام عمل پروتز سینه ، شیردهی امکان‌پذیر است. زیرا انجام این عمل باعث آسیب وارد شدن به مجاری شیردهی نمی‌شود و پروتز در محلی قرار داده می‌ شود که با رگ های شیری ارتباطی ندارد.

علاوه بر این؛ نشت مواد سیلیکونی پروتزها داخل مجاری شیری به حداقل رسیده است. به طور کلی امروزه جراحی زیبایی سینه با وجود استفاده از تکنیک های جدید اختلالی در روند شیردهی ایجاد نمی‌کند و در صورت شیردهی می‌توان با اطمینان زیادی به انجام عمل زیبایی سینه اقدام کرد.

 عواملی ممکن است در شیردهی پس از عمل پروتز سینه تاثیر بگذارد که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

֎ محل برش‌ها روی سینه

اگر محل برش‌ها روی سینه در جایی باشد که به غدد لنفاوی و شیردهی لطمه بزند و یا در ناحیه هاله و نوک سینه‌ها باشد می‌ تواند روی اعصاب این ناحیه تاثیر بگذارد. با آسیب دیدن و قطع شدن رشته‌های عصبی که وظیفه تولید و ترشح هورمون شیردهی را برعهده دارند، میزان شیردهی کاهش می‌ یابد.

֎ محل قرار دادن پروتز

محل قرارگیری پروتز داخل سینه‌ ها هم اهمیت زیادی دارد. زیرا این امکان وجود دارد که در صورت قرار نگرفتن صحیح پروتزها باعث وارد شدن فشار به غدد شیردهی شده و این پروسه دچار اختلال شود؛ یا ممکن است میزان شیر کاهش پیدا کند.

֎ عوارض ایجاد شده

ممکن است عوارض جانبی که پس از عمل پروتز سینه ایجاد شده اند ، همانند ورم و التهاب، روی میزان شیر مادر تاثیرگذار باشد و روند شیردهی را دچار اختلال کند.

֎ اختلال در عملکرد بافت‌ های سینه

پس از انجام عمل جراحی پروتز سینه امکان دارد بافت‌ های پستان دچار اختلال در کارکرد خود شوند که این مساله بر روی روند شیردهی و میزان تولید شیر تاثیر منفی می گذارد.

֎ حساسیت بافت سینه‌ ها نسبت به شرایط جسمی و روحی

در برخی از خانم‌ ها مشاهده می‌ شود که تحت تاثیر شرایط روحی و جسمی خود، بافت سینه‌ های آن‌ ها دچار حساسیت می‌ شود. از این رو با قرار دادن پروتزها در داخل سینه‌ ها این حساسیت هم افزایش می‌ یابد. این مساله سبب دشوار شدن فرایند شیردهی شده و روند آن را دچار اختلال می‌ کند.

֎ تورم ایجاد شده

ممکن است پس از عمل سینه، ورم ایجاد شده روی فرایند شیردهی تاثیر بگذارد و میزان آن را کاهش دهد. از این رو باید به پزشک خود مراجعه کنید و پس از مشورت و هماهنگی با وی پروتز از داخل سینه‌ها خارج شود. تا با این اقدام آسیب بیشتری به بافت‌های سینه وارد نشده و عملکرد آن بیش از حد دچار اختلال نشود.

ارتباط پروتز سینه و سرطان

نتایج مطالعات متعدد نشان داده است که هیچ گونه ارتباطی بین عمل پروتز سینه و بروز سرطان سینه و سایر بیماری‌های سیستماتیک و خود ایمنی وجود ندارد. هم‌اکنون هم هیچ گونه شواهد و مدارکی مبنی بر تشخیص سرطان در مراحل پیشرفته‌ تر در زنانی که عمل زیبایی سینه را انجام داده‌اند، وجود ندارد.

ارتباط پروتز سینه و سرطان سینه - دکتر رجبپور

پرسش های متداول پروتز سینه

خیر، با توجه به تحقیقات انجام شده نشت مواد داخل پروتز به داخل شیر مادر ثابت نشده است.

خیر. نتایج تحقیقات نشان می‌ دهد ارتباطی بین پروتز سینه و بروز سرطان وجود ندارد.

بله، می‌توان پس از مدتی پروتز را از سینه‌ ها خارج کرد و منعی در این مورد وجود ندارد.

پس از سپری شدن 6 هفته از عمل جراحی پستان و با هماهنگی پزشک جراح می‌ توانید به استخر بروید و شنا کنید.

به طور میانگین پروتزها در حدود 10 تا 15 سال ماندگاری دارند.

بله، ممکن است در اثر ضربه‌ های شدید پروتزها پاره شده و دچار آسیب شوند که در این صورت باید آن‌ ها را تعویض کرد. توصیه می‌ شود هر دو سال یک بار پروتزها را مورد چکاب قرار دهید تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

خیر، عمل زیبایی سینه برای شیردهی مشکلی انجام نمی‌ کند. زیرا پروتز در زیر عضلات قفسه سینه قرار داده می‌شود تا مشکلی در فرایند شیردهی ایجاد نکند.

تزریق چربی و ژل  به سینه از جمله روش‌ هایی است که می‌ توان با آن‌ ها سینه‌ ها را بزرگ کرده و حجم آن‌ ها را افزایش داد.

جراحی پروتز سینه معمولا در یک مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می‌ شود.

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها