کیپ شدن بینی

کیپ شدن بینی چیست؟ چه درمان هایی برای گرفتگی بینی بعد از عمل بینی و غیره وجود دارد؟ براساس مطالب منتشر شده در entdoctor روزانه یک و نیم پیمانه مخاط از سینوس ها و بینی ترشح می شود. به طور کلی، چهار جفت سینوس در سر قرار دارد که میزان دما و رطوبت هوای ورودی را قبل از رسیدن به ریه ها کنترل می کند. این ترشحات از مجرای بینی عبور می کند و باعث تجمع گرد و غبار و آلاینده ها در طول مسیر حرکت می شود. مخاط بینی توسط میلیون ها مژک که در فضای داخلی بینی قرار دارند، ترشح می شود. مخاط ترشح شده به سمت حلق حرکت می کند و از طریق آن، بلعیده می شوند. جریان مخاط به گونه ای است که حتی متوجه این اتفاق ها نخواهید شد. پس تا آخر این مقاله که توسط دکتر رجب پور تهیه شده همراه باشید.

 

کیپ شدن بینی

 

یکی از رایج ترین دلایل گرفتگی بینی ، ترشح بیش از حد و تجمع ترشحات درون بینی است. همه ما حداقل یکبار در طول عمر ، گرفتگی بینی را تجربه کرده ایم. در حقیقت، گرفتگی بینی یک احساس آزارهنده است که نفس کشیدن را برای فرد دشوار می کند.

یکی دیگر از دلایل کیپ شدن بینی ، ورم رگ های خونی یا التهاب بافت های درونی است که در اثر اتفاقات بیرونی رخ می دهد. به همین خاطر ، قصد داریم تا مهم ترین دلایل گرفتگی بینی را بررسی نماییم. 

علت کیپ شدن بینی 

دکتر Pieter Naudé عواملی مانند آلرژی ، خونریزی بینی ، پولیپ بینی و غیره را از جمله عوامل گرفتگی بینی می داند که در این قسمت آن ها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

 • آلرژی

آلرژی یکی از شایع ترین مشکلاتی است که میلیون ها نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. مواد آلرژن مانند گرد و خاک، شوره سر، موی بدن حیوانات، گرده چمن و گل و غیره باعث التهاب و تورم شاخک های بینی می شود. در اغلب موارد آلرژی با علائمی از قبیل عطسه، خارش بینی یا آبریزش بینی همراه می شود.

در چنین مواردی ، بهتر است برای درمان کیپ شدن بینی به پزشک مراجعه نمایید تا بعد از معاینه دقیق، علت آلرژی را تشخیص دهد و درمان را متناسب با آن آغاز نماید.

آگاهی از آناتومی و ساختار بینی به ما کمک می کند تا هنگام جراحی زیبایی بینی انتظارات غیرمعقول نداشته باشیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

 • خونریزی از بینی

اپیتاکسی «Epistaxis» یا همان خونریزی از بینی یکی دیگر از دلایل گرفتگی بینی است که به ندرت اتفاق میفتد. این مسئله تمام گروه های سنی را تحت تاثیر قرار می دهد. اما بیشتر در کودکان یا افراد مسن دیده می شود.

این اختلال زمانی اتفاق میفتد که یک رگ خونی در بینی آسیب می بیند. هنگامی که خون در بینی لخته می شود، فرد احساس کیپ شدن در بینی می کند و تنفس برای او کمی سخت می شود. همچنین ، خونریزی و ایجاد لخته در بینی، دلیل احساس کیپ شدن بینی بعد از عمل می باشد.

✅ نکته : در صورتی که که دچار خونریزی بینی در خانه یا محل کار شدید ، سر خود را کمی به جلو مایل نمایید. به آرامی از دهان نفس بکشید و مانع از ورود خون به دهان شوید.

 • سرماخوردگی یا آنفولانزا

گاهی در اثر گیر افتادن مخاط در سینوس و آلوده شدن آن ، عفونت سینوسی اتفاق میفتد. اگر برای مدت طولانی نسبت به تخلیه کردن سینوس بی تفاوت باشید ، مبتلا به سینوزیت حاد و گرفتگی بینی خواهید شد.

اغلب کیپ شدن بینی در اثر عفونت سینوسی با سردرد ، کاهش حس بویایی و آبریزش بینی همراه می‌ شود و برای درمان آن نیاز به مصرف آنتی بیوتیک و شستشوی سینوس است.

 • انحراف تیغه بینی

تیغه میانی باعث جدا شدن دو حفره داخلی بینی از یکدیگر می شود. گاهی اوقات ، کجی یا انحراف تیغه بینی تنها باعث ایجاد تغییر ظاهر در بینی فرد می شود. اما برخی مواقع انحراف تیغه بینی باعث بروز اختلالات تنفسی و کیپ بینی در فرد می شود.

 • پولیپ بینی

یکی دیگر از دلایل کیپ شدن بینی ، پولیپ بینی است که مانع از تخلیه بینی و سینوس می شود. به همین خاطر شرایط را برای عفونت سینوسی و گرفتگی بینی فراهم می کند.

شاید فکر کنید که پولیپ یا انحراف بینی یکی است. باید بگویم که این دو ارتباطی با یکدیگر ندارند. به طور کلی ، عفونت سینوسی را می توان با دارو و تخلیه سینوس درمان کرد. اما برای درمان دائمی کیپ شدن بینی در اثر پولیپ باید از روش درمانی جراحی استفاده نمود.

علائم سینوزیت در اثر پولیت بینی شامل موارد زیر می شود :

 1. احساس درد در صورت
 2. آبریزش بینی
 3. عطسه 
 4. احساس طعم بد در ته گلو
 5. احساس بوی نامطبوع در بینی
 • ایمن شدن بدن در تماس با سرما

یکی از وظایف بینی و مژک ها ، تنظیم دما و رطوبت هوایی است که به ریه ها می رود. به همین خاطر، قرار گرفتن در تماس با هوای سردتر از دمای متعادل بینی باعث آبریزش و گرفتگی بینی می شود. در حقیقت ، دمای بالای هوا منجر به غلیظ شدن مخاط بینی و بروز واکنش های حساسیت زا خواهد شد که نتیجه آن ، تشدید کیپ شدگی بینی است.

 • مصرف داروهای خاص

تورم شاخک های بینی یا کیپ شدن بینی از عارضه های جانبی مصرف برخی از داروها می باشد.

 • بزرگی لوزه سوم

لوزه سوم جزء سیستم لنفاوی بدن به حساب می آید و وظیفه دفاع از بدن را برعهده دارد. محل قرار گیری لوزه سوم ، پشت بینی است. لوزه های معمولی را می توان با چشم مشاهده کرد اما لوزه سوم در حالت عادی قابل رویت نخواهد بود. لوزه سوم در مسیر جریان هوای تنفسی قرار گرفته است.

گاهی در اثر عوامل بیماری زا ، لوزه‌ سوم ورم کرده و کمی بزرگ تر از حد طبیعی می شود. شدت و درجات ورم لوزه در افراد متفاوت خواهد بود. گاهی به حدی ورم لوزه سوم زیاد است که تنفس از راه بینی برای فرد سخت می شود؛ زیرا، سوراخ های بینی تنگ یا مسدود می شوند و فرد احساس کیپ شدن بینی می کند.

سایر دلایل کیپ شدن بینی 

 • تورم بیش از حد شاخک‌ های بینی
 • آبسه تیغه بینی
 • چسبندگی در بینی
 • ایجاد تومور در بینی
 • مصرف ادویه‌های تند
 • استعمال دخانیات یا مواد مخدر

 

کیپ شدن بینی - دکتر رجب پور

 

علت کیپ شدن یکی از سوراخ های بینی

جالب است بدانید که به طور طبیعی هر شش ساعت یک بار ، یکی از سوراخ های بینی شما کیپ می شود و بدون آن که متوجه شوید رفع می شود. علت کیپ شدن یکی از سوراخ های بینی در حالت عادی ، چرخه هوا در روند تنفس شما است که همان طور که اشاره کردیم به طور طبیعی رفع می شود. اما اگر فقط یک سمت از بینی شما برای مدت طولانی کیپ شد ، علت کیپ شدن یکی از سوراخ های بینی شما ممکن است از موارد زیر باشد :

 • اگر بینی شما انحراف سپتوم (تیغه بینی) داشته و یا ساختار بافت نرم بینی شما دچار تورم شده باشد ، در فرایند چرخه طبیعی هوا در بینی احتقان بیشتر احساس شده و موجب کیپ شدن یکی از سوراخ های بینی شما می شود.
 • التهاب و پولیپ بینی نیز علت کیپ شدن یکی از سوراخ های بینی به شمار می‌رود. افرادی هستند که التهاب مزمن و پولیپ بینی دارند که در موارد بسیار نادر می‌ تواند به دلیل تومور باشد. انسداد مزمن و مداوم در یک طرف بینی باید توسط پزشک و متخصص ارزیابی شود.
 • خوابیدن به پهلو شایع‌ ترین علت کیپ شدن بینی در یکی از سوراخ ها می‌ باشد. افراد هنگام خوابیدن به پهلو دچار گرفتگی در سوراخی از بینی می‌ شوند که پایین‌ تر از سوراخ دیگر قرار می‌ گیرد.
 • وجود اجسام خارجی در بینی ممکن است منجر به کیپ شدن یکی از سوراخ‌ های بینی شود. در کودکان ، انسداد یک سوراخ بینی ممکن است به دلیل جسم خارجی باشد که از روی کنجکاوی و بازی در بینی خود قرار داده‌ اند. در این موارد بهتر است قبل از هر اقدامی، با پزشک خود تماس بگیرید چرا که ممکن است باعث شوید آسیبی جدی به بینی کودک وارد شود.

علت کیپ شدن یکی از سوراخهای بینی هنگام سرماخوردگی

همان‌طور که اشاره کردیم ، به طور طبیعی داخل بینی چرخش جریان هوایی صورت می‌ گیرد که دلیل اصلی آن گرم کردن جریان هوا برای هدایت آن به سمت ریه‌ ها می‌باشد. این فرایند با کاهش خشکی و تحریک توسط شاخک‌ های داخل بینی صورت می‌ گیرد. برای گرم شدن جریان هوا ، خون زیادی داخل رگ‌ های بینی حرکت می‌ کند تا فرایند را تسهیل بخشد. جریان خون موجب تورم شاخک‌ های بینی می‌ شود و در نتیجه هنگام سرماخوردگی که مخاط زیادی داخل بینی وجود دارد ، این فرایند چرخش هوا و تورم شاخک‌ های بینی علت کیپ شدن یکی از سوراخ های بینی شما می‌باشد.

روش های ساده درمان کیپ شدن بینی :

گرفتگی بینی برای همه افراد یک احساس آزاردهنده است. تصور کنید که موقع صحبت کردن بینی شما چکه می‌ کند یا هنگام تنفس کردن با مشکل مواجه می‌ شوید.

در این قسمت از مقاله، روش‌ های درمان کیپ شدن و گرفتگی بینی را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد :

فضای بینی را مرطوب نگه‌دارید :

استفاده از دستگاه‌ های رطوبت‌ ساز یکی از آسان‌ ترین روش‌ های کاهش درد سینوسی و درمان گرفتگی بینی است. آب موجود در مخزن دستگاه‌ های بخور به رطوبت تبدیل می‌ شود و باعث افزایش رطوبت در محیط می‌ گردد.

تنفس در هوای مرطوب باعث تسکین بافت‌ های تحریک شده خواهد شد. همچنین تورم رگ‌ های خونی فروکش خواهد کرد و ترشحات بینی راحت‌ تر تخلیه می‌ شوند. در نتیجه ، تنفس به حالت طبیعی برمی‌ گردد.

دوش آب گرم بگیرید :

تا به حال برای درمان کیپ شدن بینی از دوش آب گرم استفاده کرده‌ اید؟ یک دوش آب گرم می‌تواند تنفس را برای شما آسان‌ تر کند و برای مدتی تنفس شما به حالت طبیعی بازمی‌ گردد.

در هنگام سرماخوردگی ، هیدراته بمانید :

تمام پزشکان توصیه می‌ کنند که در هنگام سرماخوردگی یا آنفولانز ، مایعات زیاد بنوشید ؛ زیرا نوشیدنی‌ های مقوی و آب‌میوه ، جریان مخاط بینی را آسان‌ تر می‌ کند و باعث خارج شدن ترشحات از بینی می‌ شود. در نتیجه ، فشار سینوسی کاهش می‌ یابد.

شستشوی بینی و تخلیه مخاط :

یکی از رایج‌ ترین درمان‌ های گرفتگی بینی ، شستشوی مجرای تنفسی است که بلافاصله نتیجه آن‌ را خواهید دید. در این روش ، تنها کافی است که یک محلول شستشو بینی از داروخانه تهیه نمایید و مجرای تنفسی خود را با آن بشویید.

از کمپرس گرم استفاده کنید :

برای استفاده از این ترفند ، یک حوله تمیز را برای مدتی در آب گرم قرار دهید. بعد از گذشت چند دقیقه حوله را خارج کرده و آب آن را بگیرید. سپس از آن برای گرم کردن بینی و پیشانی استفاده نمایید.

برای دست یابی به نتیجه بهتر ، کمی کمپرس را بر روی صورت فشار دهید تا تخلیه سینوس آسان‌ تر شود.

درمان کیپ شدن بینی با اقدامات پزشکی و استفاده از داروها :

برخی از داروهای ضداحتقان با کاهش میزان التهاب و کاهش فشار سینوسی باعث درمان گرفتگی بینی می‌ شوند. به طور کلی ، این داروها را می‌ توان به صورت قرص یا اسپری تهیه کرد.

انواع اسپری‌ های ضداحتقان شامل اوکسی متازولین «Oxymetazoline» و فنیل‌ آفرین «Phenylephrine» می‌ شود. همچنین ، قرص‌ های ضداحتقان مانند سودوآفدرین‌ «Pseudoephedrine» از جمله داروهای درمان کیپ شدن بینی می‌ باشد. توجه داشته باشید که استفاده از قرص یا اسپری‌ های ضداحتقان را نباید بیشتر از 3 روز طول بکشد.

در صورتی که کیپ شدگی بینی در اثر حساسیت یا آلرژی باشد ، باید به سراغ داروهای آنتی هیستامین و ضدحساسیت بروید. مصرف داروهای ضدحساسیت با داروهای ضداحتقان تاثیر بسیار زیادی در کاهش التهاب و فشار سینوسی دارد. فراموش نکنید که این دسته از داروها باعث احساس خواب‌ آلودگی خواهد شد. بنابراین ، در هنگام رانندگی یا انجام کارهای مهم از مصرف این دسته از داروها خودداری فرمایید.

 پزشک مربوطه ، داروها را متناسب با شدت و علائم بیماری تجویز می‌ کند. قبل از تجویز دارو ، سوابق بیماری شما توسط پزشک بررسی می‌ شود. برای مثال ، بسیاری از داروها در بیماران مبتلا به آسم ، تیروئید پرکار ، فشار خون نامنظم ، بیماری ریوی و قلبی باید با احتیاط مصرف شود.

چه زمانی برای درمان کیپ شدن بینی باید به پزشک مراجعه کرد؟

گرفتگی بینی در بزرگسالان امری طبیعی است. اما گرفتگی بینی در نوزادان ، کمی متفاوت خواهد بود. به طور کلی ، در صورت همراه شدن گرفتگی بینی با موارد زیر باید به پزشک مربوطه مراجعه نمایید :

 • هنگامی که بیش از دوهفته از کیپ شدن بینی گذشته است.
 • زمانی که گرفتگی بینی همراه با تنگی نفس و تب می‌ باشد.
 • زمانی که گرفتگی بینی همراه با خروج ترشحاتی سبز یا زرد رنگ است.
 • هنگامی که کیپ شدن بینی همراه با سردرد ، گلودرد یا عطسه اتفاق میفتد.
کیپ شدن بینی

 

سخن پایانی

از قدیم گفته‌ اند پیشگیری بهتر از درمان است. با گرم نگه داشتن خانه در روزهای سرد و مرطوب نگه داشتن فضای اتاق در روزهای گرم می‌ توان احتمال بروز گرفتگی بینی را تا میزان قابل توجهی کاهش داد. از سوی دیگر ، با مصرف داروهای تقویتی و رژیم غذایی سالم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شوید و احتمال ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی را کاهش دهید. 

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
11 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بهین اربابی
بهین اربابی
2 سال قبل

سلام. حدود15 سال است مشکل جدی گرفتی بینی بخصوص طرف راست دارم(با ورم مشخص و… و خشک‌شدن بینی) . و همیشه به سردردها ی شدید ختم می‌شود.
چند پزشک مراجعه کرده ام و کاری انجام نشده. عکسبرداری هم چیزی نشان نمی‌دهد و ظاهرا سینوزیت هم ندارم. و البته پوست خشک مشخصی نیز دارم.
از حدود 8سال پیش برای رفع سردرد بینی هایم را با دستمال کاغذی و نوار چسب کلا همیشه میبندم. ولی بازهم گاهی سردرد می اید(بسیار کمتر).
ممنون از راهنمایی تان.

دکتر رجب پور
2 سال قبل
پاسخ به  بهین اربابی

سلام دوست عزیز
باید بینی شما سی تی اسکن بشه تا ببینیم ایراد ساختاری در راه‌های هوایی داره یا نه.چون ما جراح هستیم اگر ایراد ساختاری داشته باشه میتونیم کاری براتون انجام بدیم

سارا
سارا
2 سال قبل

سلام اقای دکتر، ممنون از سایت خوبتون
من همیشه یکی از سوراخ های بینیم گرفته و این بین سمت چپ و راست متغییره، هیچوقت نمیشه که دوتا باهم باز باشن😮‍💨
مشکلش چیه؟ میشه لطفا راهنمایی بفرمایید؟

دکتر رجب پور
2 سال قبل
پاسخ به  سارا

با سلام و سپاس از همراهی شما دوست عزیز
وقتی که تنفس بین دو سوراخ بینی نوسان می‌کند قاعدتا یک زمینه آلرژی دارید و باید به متخصص آلرژی نیز مراجعه نمائید.

پری
2 سال قبل

سلام. پسرم ۲ سال و نیمه هست
خیلی دست توی بینیش میکنه و کثیفیهای داخلش رو با انگشت خارج میکنه.
مداوم نیست. اما روزی چند بار تکرار میشه
امکان داره مشکلی داشته باشه؟
آیا این کار فرم بینیش و سوراخهای بینیش رو بزرگتر میکنه؟

حسن
حسن
1 سال قبل

با سلام و وقت بخیر بنده سال ۹۶ عمل پولیپ انجام دادم و به مدت یک سال مشکل تنفسی من رفع شده بود اما بعد از اون بدتر شدم و دوباره بینی گیپ شد. البتع تیغه بینی بنده انحراف داره. مدت هاست که شبها خواب آسوده ندارم و با دهان باز استراحت میکنم و در طول شب به خاطر خشکی دهان از خواب بیدار میشم لطفا راهنمایی کنید

محمد
محمد
1 سال قبل

سلام ببخشید من همیشه یا سوراخ بینی سمت چپم گرفته یا راست و این روند همیشه ادامه داره و هیچوقت نمیتونم با دو طرف نفس بکشم مشکل چیه؟

FsKD
FsKD
1 سال قبل

سلام من هر چقت دزار میکشم و میخوام بخوابم سوراخ سمت راست بینیم کپ میشه و هرکاری کنم خوب نمیشه مثلاو از اسپری اما فایده نداشت از محلول اب و نمک هم استفاده کردم و کلا بینیم رو شستشو دادم و منبینیم توش پاک و هیچی نداره اما باز سوراخ سمت راستم کپه
خواهض میکنم بگیدچیکار کنم چون خیلی اذیت میشم
من کمبود خواب دارم چون اغلب ب خواطر اینکه نمیتونیستم نفش بکشم نمیتونم بخوابم

خواهش میکنم کمکم کنید خیلی اذیت میشم

مهسامرادی
مهسامرادی
1 سال قبل

سلام دکتر من حدود ۱سال بغل بینیم ورم میکنه و پلک چشمام و گاهی لب ها علت کجاست

ناشناس
ناشناس
1 سال قبل

سلام من سه شبه توی خواب بینیم میگیره صبح ها از خواب بیدار میشم تو دماغی حرف میزنم میتونه از تغییر فصل باشه هیچ علائم دیگه ای هم ندارم

..ali
..ali
6 ماه قبل

درود چرا دماغ نوبتی کیپ می‌شود یعنی ب هر طرف بخوابیم یکی آزاد می‌شود و یکی کیپ؟؟