جراحی انحراف بینی | دلیل منحرف شدن بینی چیست؟ | دکتر رجب پور

در اول کلام بهتر است که با تیغه بینی آشنا شویم. تیغه وسط بینی دیواره بسیار نازکی است به نام سپتوم بینی که در حالت عادی باید کاملا صاف و در نقطه وسط بینی قرار داشته باشد. برخی انحراف بینی را به دلایل مختلف طبیعی تجربه می‌ کنند در حالی که ممکن است برخی دیگر بعد از انجام عمل بینی در تهران با انحراف تیغه مواجه شوند که ناشی از دلایل مختلفی خواهد بود. برخی به دلیل عدم مراقبت صحیح دچار این عارضه شده و برخی به دلیل مراجعه به پزشکان ناوارد. به هر حال ، هر علتی که داشته باشد ، راه‌ های درمان مختلفی مثل جراحی انحراف بینی برای آن توصیه شده است. توجه داشته باشید که منحرف بودن سپتوم موضوعی نیست که به سادگی از کنار آن عبور کنید ، زیرا مشکلاتی مثل تنگی نفس را با خود به همراه خواهد داشت! بنابراین در صورتی که شما نیز به این عارضه دچار هستید و به دنبال روشی برای درمان آن می باشید ، این مقاله از دکتر رجب پور را از دست ندهید.

 

جراحی انحراف بینی - دکتر رجب پور

 

انحراف تیغه بینی چیست و دلایل به وجود آمدن آن چیست؟

تیغه بینی مانند دیواری صاف است که وسط دو حفره سمت راست و سمت چپ بینی قرار دارد و این تیغه حفر‌ه ها را از وسط بینی ، از یکدیگر جدا می‌ سازد.

اگر فرد دچار انحراف شدید باشد و مورد درمان قرار نگیرد به مرور زمان بینی حالت کج پیدا می کند و یا حتی امکان دارد سوراخ‌ های بینی کوچک و بزرگ شود و همین طور امکان خشکی در داخل دیواره بینی وجود دارد که این خشکی در مواردی باعث می‌ شود دیواره بینی خشک و خونریزی در حفره بینی بعضی از افراد ایجاد شود، این انحراف با چشم به وضوح دیده می‌ شود. البته در مواردی انحرافات شدید موجب مشکلات تنفسی نیز می‌ گردد. بنابراین بهتر است هر چه زودتر برای جراحی انحراف بینی اقدام کنید. 

 

جراحی انحراف بینی - دکتر رجب پور

 

اگر فرد انحراف شدید نداشته باشد با چشم غیر مصلح قابل تشخیص نیست و فقط پزشک معالج می‌ تواند این انحراف را تشخیص دهد. از عواملی که می‌ توان در جهت علت به وجود آمدن مشکل انحراف تیغه بینی نام برد ضربه شدید به بینی است. مثلا زمانی که نوزاد در رحم مادر قرار دارد با وارد شدن ضربه به دیواره رحم (ژنتیکی) می‌ تواند عامل انحراف باشد و یا حتی در دوران بلوغ و تکامل استخوان امکان دارد حین بازی ضربه به بینی وارد شده باشد. البته که تصادف‌ های شدید نیز عاملی برای منحرف شدن این عضو و نیاز به جراحی انحراف بینی می‌ تواند باشد.

امکان گرفتگی بینی در افرادی که انحراف در قسمت تیغه دماغ دارند مشهود است که البته می‌ تواند تنفس فرد را نیز دچار مشکل ‌سازد. فردی که انحراف دارد زمانی که دچار آلرژی و یا حتی سرماخوردگی معمولی می‌ شود نفس کشیدن برایش بسیار دشوارتر خواهد شد.

قبل از انجام هر عملی باید به دنبال یک پزشک خوب و با تجربه باشید تا دچار عوارضی همچون انحراف سپتوم بعد از عمل نشوید اما این انتخاب بسیار سخت است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ کنیم.

علائم انحراف سپتوم بینی چیست ؟

علائم زیادی وجود دارد که مشخص می‌ کند فرد دچار انحراف است و نیاز به جراحی انحراف بینی دارد. مانند :

 • درد در یکی از طرفین صورت که این درد به دلیل انحراف شدید همان سمت بینی به وجود می‌ آید.
 • تنفس صدادار و یا به اصطلاح خُروپف در خواب : وقتی بافت بینی متورم باشد این صدای نابهنجار به وجود می‌ آید و همین طور در کودکان و نوزادان تازه متولد شده که انحراف تیغه بینی شدید دارند این مشکل پدیدار می‌ شود.

در بعضی از افراد که دچار سردرد متوالی می‌ شوند امکان انحراف سپتوم وجود دارد. انحراف ظاهری بینی و یا سینوزیت مزمن از علل انحراف در سپتوم بینی فرد می‌ باشد. اکثرا ۸۰ درصد از افراد جامعه دچار مشکل انحراف دماغ هستند.

راه‌ های درمان انحراف تیغه دماغ چیست ؟

برای درمان این مشکل حتما به پزشک مراجعه فرمایید. معمولا در مرحله اول پزشک متخصص درمان دارویی را شروع می‌ کند ، اما اگر درمان دارویی بی نتیجه باشد ، پزشک عمل جراحی انحراف بینی را تجویز می‌ کند که نام این جراحی سپتوپلاستی است ، که برای درمان مشکلات تنفسی و کجی سپتوم توصیه می‌ شود.

 

جراحی انحراف بینی - دکتر رجب پور

 

بهتر است بدانیم جراحی انحراف بینی چیست و سپتوم چه معنایی دارد؟

سپتوپلاستی نام عمل جراحی است که استخوان و غضروف بینی بیمار را صاف ، و انحراف تیغه بینی بر اثر انحراف داشتن سپتوم بینی (دیواره‌ های بینی) را برطرف می‌کند. وقتی سپتوم بینی فرد به یک طرف از بینی متمایل شود این عمل انجام می‌ شود.

لازم به ذکر است که بدانید سپتوم بینی همان دیوارهای استخوان و غضروف داخل بینی هستند که بینی افراد را به دو بخش جدا از هم تقسیم می‌ کند ؛ در نتیجه وقتی که تیغه بینی کج شده باشد سپتوم انحرافی به وجود می‌ آید که باعث می‌ شود فرد تنفس سختی داشته باشد و به دلیل خروج ضعیف هوا از داخل بینی ، فرد دچار عفونت سینوس‌ ها بشود.

وقتی این عارضه وجود دارد به دلیل اینکه فرد نمی‌ تواند به طور صحیح نفس بکشد امکان بی‌ حوصلگی و خستگی بی‌ دلیل و همین طور عصبی شدن را در فرد ایجاد می‌ کند. در بعضی موارد مانند انحراف شدید امکان دارد فرد دچار سکته قلبی و مغزی شود. در نتیجه در کنار این که این یک عمل زیبایی صورت است می‌ توان گفت جراحی انحراف بینی ، یک عمل درمانی هم به شمار می‌ آید.

تا به اینجا درباره انحراف تیغه و دلایل به وجود آمدن آن صحبت کردیم. سپتوم بینی و سیتوپلاستی را شناختیم و به سوال سیتوپلاستی چیست پاسخ دادیم. حال در مورد انحراف بینی بعد از عمل جراحی سخن می‌ گوییم و به دلایل منحرف شدن سپتوم دماغ بعد از عمل زیبایی می‌ پردازیم.

انحراف تیغه بینی بعد از عمل جراحی چیست؟

جراحی انحراف بینی جزو یکی از عمل‌‌‌‌‌‌ های بسیار دشوار و حساس‌ زیبایی است. به یاد داشته باشید که حتی بهترین جراح بینی هم امکان دارد نتواند بینی را کاملا صاف و بدون نقص از آب در آورد و امکان این که بعد از بهبودی کامل ، سوراخ ها به صورت خیلی جزئی تقارن نداشته باشند و کمی انحراف داشته باشند وجود دارد. البته در حال حاضر قالب‌‌ های کنترلی استانداردی برای صاف و قرینه شدن بینی ساخته شده است که به جراح کمک می‌ کند در هنگام جراحی ظاهر بینی را قرینه در آورد. اما دلایلی نیز وجو دارد که می‌ توانند علت انحراف بینی بعد از عمل باشند. در ادامه به دلایل انحراف یافتن دیواره وسط بینی بعد از عمل انحراف بینی می‌ پردازیم.

 

جراحی انحراف بینی - دکتر رجب پور

 

دلایل ایجاد انحراف تیغه بینی بعد از عمل جراحی چیست؟

حال سوال اینجاست که علت انحراف بینی بعد از عمل چه می‌ تواند باشد ؟ دلایل متعددی وجود دارد که فرد بعد از عمل جراحی به انحراف سپتوم دماغ دچار می‌ شود. چند نمونه از این دلایل را در متن زیر را بخوانید :

 1. امکان دارد بر اثر جراحی ؛ تیغه دماغ منحرف شود.
 2. ممکن است به این دلیل باشد که بعد از عمل ، بیمار ، مراقبت‌ های لازم بعد از جراحی انحراف بینی را به درستی انجام نداده باشد.
 3. این امکان وجود دارد که جراح در یک طرف بینی غضروف‌ ها را بیش از حد حذف کرده باشد.
 4. بخش زیادی از کج و نامتقارن به نظر رسیدن بینی به دلیل تورم بخش‌ هایی از بینی به وجود می‌ آید.

آیا بیمار برای انحراف تیغه بینی بعد از عمل دوباره می‌ تواند جراحی ترمیمی انجام دهد؟

عمل ترمیمی به عملی گفته می‌ شود که برای بازسازی و اصلاح کردن ایرادهایی که در اثر عمل قبلی برای بینی به وجود آمده است ، انجام می‌ شود.

این جراحی را باید طبق نظر پزشک خود انجام دهید ؛ زیرا عده‌‌ ای از جراحان هستند که برای جراحی انحراف بینی ، عمل ترمیمی تجویز می‌ کنند که حداقل بعد از یکسال بیمار دوباره انجام دهد. در این بین بعضی دیگر از جراحان پیشنهاد می‌ دهند بعد از گذشت ۶ ماه بیمار می‌ تواند برای بر طرف کردن انحراف بینی خود دوباره مراجعه کند. در نتیجه پزشک تصمیم می‌ گیرد که دوباره جراحی ترمیم انحراف دماغ را چه زمانی انجام دهید.

کسانی دوباره برای این عمل ترمیمی مراجعه می‌ کنند که بعد از عمل دچار انحراف در قسمتی از بینی و یا سوراخ‎ های بینی نامتقارن شده‌ است و یا دچار گرفتگی راه تنفس شده‌ باشند و از فرم بینی خود بعد از عمل رضایت ندارند.

 

جراحی انحراف بینی - دکتر رجب پور

 

چه کسانی ممکن است دچار انحراف تیغه بینی بعد از عمل شوند ؟

بیمارانی که از قبل دچار بیماری مادرزادی بوده‌اند مانند شکاف کام و لب ، ممکن است مجددا دچار انحراف بینی شوند. در این گونه بیماران امکان کج شدن بینی بعد از عمل ، با احتمال کمی بیشتر وجود دارد. همین طور بیمارانی که جراحی انحراف بینی داشته‌ اند ، سوراخ‌ های بینی این افراد هم کج و نامتقارن است، در این گونه بیماران هم امکان دارد بعد از عمل نامتقارن بودن سوراخ های بینی کاملا برطرف نشود.

مراقبت‌ های بعد از جراحی انحراف بینی دارای چه نکاتی است؟

پس از عمل سپتوپلاستی این مراقبت‌‌ ها الزامی است :

 1. از کمپرس یخ برای رفع ورم و کبودی بعد از عمل سپتوپلاستی استفاده کنید.
 2. از انجام ورزش‌ های سنگین و یا فعالیت‌های سنگین بین ۴ الی ۶ ماه جدا خودداری کنید ؛ زیرا در عمل سپتوپلاستی بالا رفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب گاهی موجب خونریزی در ناحیه عمل می‌ شود.
 3. مراقب باشید به بینی ضربه وارد نشود.
 4. به یاد داشته باشید در هنگام خواب سر را بالاتر از بدن قرار دهید.
 5. به مدت ۳ هفته از کشیدن سیگار و قلیان و هرگونه دخانیات پرهیز کنید.
 6. پس از جراحی انحراف بینی از خوردن مواد غذایی سفت پرهیز کنید و غذاهای نرم و سبک که احتیاج به جویدن ندارد را مصرف کنید.
 7. داروهایی را که جراح بینی پس از عمل سپتوپلاستی تجویز کرده است را ، در زمان مشخص و کامل مصرف کنید.
 8. از مصرف داروهایی مانند ایبوپروفن ، آسپرین که باعث رقیق شدن خون می‌ شود خودداری فرمایید.
 9. تا وقتی که مش داخل بینی شما قرار دارد ، کپسول سفالکسین حتما استفاده کنید.

رعایت کردن مراقبت‌ های پس از عمل انحراف بینی ، کاملا شبیه مراقبت‌ های پس از عمل زیبایی بینی است زیرا در هر دو عمل ، بینی جراحی می‌ شود و فقط هدف از این جراحی بینی فرق دارد.

برای انجام جراحی سپتوپلاستی ریسک‌‌ نکنید و حتما تحت نظر یک جراح خوب و ماهر عمل خود را انجام دهید زیرا امکان دارد بعد از عمل دچار مشکل تنفسی شدید شوید.

 

جراحی انحراف بینی - دکتر رجب پور

 

هزینه جراحی انحراف بینی چقدر است؟

به طور کلی می‌ توان گفت هزینه جراحی انحراف تیغه بینی ، پس از معاینه پزشک و با توجه به دستمز جراح بینی مشخص می‌ شود.

عمل جراحی انحراف تیغه دماغ یا همان سپتوپلاستی ، که برای بهبود عملکرد بینی انجام می‌‌ گیرد ، حالت درمانی دارد و بیمه‌ های درمانی هزینه‌ های آن را می‌ پردازند البته به این شرط که انحراف بینی بسیار شدید باشد و تنفس فرد دچار مشکل شده باشد اما عمل ‌کجی بینی جزو عمل‌ های زیبایی به حساب می‌ آید که بیمه‌ های درمانی آن را پوشش نمی‌ دهند و توسط فرد این هزینه‌ ها پرداخت می‌ شود. زمان جراحی انحراف بینی به مشکلاتی که بینی بیمار دارد بستگی دارد که معمولا بین ۳ الی ۴ ساعت زمان می‌ برد.

عوارض جراحی سپتوپلاستی چیست ؟

عوارضی مانند خونریزی بعد از عمل وجود خواهد داشت که قابل کنترل است. اثر بخیه و مقداری زخم از دیگر عوارض جراحی سپتوپلاستی است. تغییر ظاهری شکل بینی را نمی‌ توان جزو عوارض در نظر گرفت اما امکان کاهش حس بویایی و یا سوراخ شدن سپتوم از عوارض این عمل است.

در جراحی انحراف بینی نیاز به بستری بیمار نیست و بیمار را بعد از یک روز مرخص می‌ کنند. در این عمل کبودی در اطراف چشم به وجود نمی‌ آید و امکان دارد نتیجه عمل بعد از گذشت یکسال مشخص شود.

در این جراحی ، غضروف و قسمت‌ هایی از استخوان دیواره بینی که تغییر شکل داده اند ، این قابلیت را دارند که جراح می‌ تواند آن‌ ها را باز و جدا سازد بنابراین عمل سپتوپلاستی یکی از بهترین راه‌ های باز کردن تنفس از طریق بینی شناخته شده است. مراقبت‌ های بعد از جراحی بسیار مهم می‌ باشند زیرا اگر به درستی انجام نشوند فرد دچار عوارض می‌ شود.

کلام آخر

اگر بعد از انجام عمل بینی خود رفته رفته دچار انحراف شپتوم بینی شدید ، حتما باید با پزشک معالج خود مشورت کرده و سپس اقدام به رفع این انحراف کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که مراقبت‌ های اصولی بعد از جراحی انحراف بینی ، شانس ابتلا به انحراف تیغه دماغ بعد از عمل را به طرز چشمگیری کاهش می‌ دهد. از سوی دیگر، چنانچه انحراف بینی شما به صورت مادرزادی است و یا در دوران بلوغ، بر اثر شکستگی یا ضربه و دلایل این چنینی ایجاد شده است، عمل جراحی نه تنها موجب رفع این انحراف شده بلکه مشکلات تنفسی شما را کاهش می‌ دهد. امیدواریم مطالعه این مقاله به شما کمک کرده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها