عوارض بیهوشی عمل بینی چیست ؟

عمل بینی با بیهوشی بهتر است یا بی‌حسی؟ عوارض بیهوشی عمل بینی چیست؟ خوشبختانه اکثر افرادی که برای مشاوره جراحی بینی به پزشک مراجعه می‌کنند، در رابطه با دکتر بیهوشی و نوع دارو سوال می‌پرسند و این موضوع نشان می‌دهد که سطح آگاهی افراد از داروهای بیهوشی و عوارض آن بالا رفته است.

یکی از قدیمی‌ترین داروهای بیهوشی «هالوتان» است که در مقایسه با سایر داروها، انتخاب مناسب‌تری است. اما همزمان با پیشرفت علم، نسل جدیدی از داروهای بیهوشی از قبیل دسفلوران و سووفلوران به بازار عرضه شده که نسبت به داروهای قبل بهتر و کم عوارض‌تر هستند.

بیهوشی در سطح‌های مختلفی انجام می‌شود. مانند :

  • بی‌حسی موضعی.
  • بیهوشی عمومی.
  • آرام‌بخش وردیدی.

در ادامه مقاله به عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی ، احتمال به هوش نیامدن بعد از عمل بینی ، عوارض داروی بیهوشی بعد از عمل بینی و علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی خواهیم پرداخت و تک تک این موضوعات را با هم بررسی خواهیم کرد پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

عوارض بیهوشی عمل بینی:

هنگامی که فرآیند بیهوشی توسط متخصص بیهوشی و زیر نظر پزشک انجام می‌شود از امنیت و اطمینان بالایی برخوردار است و عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد. اما امن بودن به معنای بی‌خطر بودن نیست. برای مثال، احتمال دارد که برخی افراد در اثر جراحی بینی مجروح شده و یا فوت کنند.

انتخاب ” بهترین جراح پلاستیک تهران ” دارای روش‌هایی است که آن را به صورت کامل برای شما شرح داده‌ایم.

یکی ازمواردی که احتمال فوت بیمار در حین عمل را افزایش می‌دهد، بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون، بیماری‌های قلبی، نارسایی قلبی پیشرفته، نارسایی ریه و … است.

از دیگر عوارض بیهوشی عمل بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حالت تهوع و استفراغ :

یکی از رایج‌ترین عوارض بیهوشی عمل بینی ، حالت تهوع و استفراغ است. معمولا در 24ساعت اولیه پس از جراحی، فرد دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شود.

به طور معمول این عوارض بعد از چند ساعت از بین خواهد رفت و به ندرت دیده شده است که این پیامدها تا چند روز ادامه پیدا ‌کند.

خبر خوب این است که امروزه به دلیل استفاده از بهترین داروهای بیهوشی در کشور، تهوع و استفراغ ناشی از جراحی به شدت کاهش یافته است.

برای داشتن شکمی زیبا مطالعه مقاله‌ی ” بهترین جراح زیبایی شکم ” را به شما پیشنهاد میکنیم.

علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی

گلودرد :

یکی دیگر از عوارض بیهوشی عمل بینی ، احساس گلودرد است که اغلب با گرفتگی خفیف صدا و خشکی دهان همراه می‌شود.

همانطور که گفته شد گلودرد از عوارض بیهوشی بعد از عمل بینی می‌باشد اما ما در مقاله ” گلودرد بعد از عمل بینی ” بصورت کامل این موضوع را تشریح کرده‌ایم.

سردرد:

یکی از عارضه‌هایی که در بیهوشی موضعی رخ می‌دهد، سردرد، خواب‌آلودگی کوتاه مدت، سرگیجه و … است که در اغلب افراد که تحت بیهوشی موضعی قرار می‌گیرند، دیده می‌شود.

درد عضلانی:

در طول عمل جراحی، بدن و اندام‌ها به طور نامتعارف قرار می‌گیرند و همین موضوع باعث احساس درد در شانه‌ها، کمر و قفسه سینه می‌شود. معمولا این درد بعد از 2 الی 3 روز بدون نیاز به داروی خاص از بین می‌رود.

برخی مواقع بیهوشی در افراد مبتلا به بیماری‌های کلیوی و کبدی باعث به وجود آمدن رویدادی نامطلوب می‌شود. از سوی دیگر، افراد سیگاری بیشتر از سایرین در معرض این عوارض قرار می‌گیرند.

عوارض داروی بیهوشی بعد از عمل بینی

برخی از پزشکان جهت پیشگیری از عوارض بیهوشی عمل بینی ، استفاده از بی‌حسی را ترجیح می‌دهند. اما دسته‌ای دیگر بر این عقیده هستند که با رعایت نکات و استانداردهای پزشکی، می‌توان عوارض بیهوشی را به حداقل رساند و داروهای بیهوشی را انتخاب مناسب‌تری برای جراحی زیبایی می‌دانند.

بازه زمانی لازم جهت جراحی بینی یک الی دو ساعت است و در این مدت زمان، فرد تحت تاثیر دارو بیهوشی قرار دارد تا جراح بتواند با آرامش کار خود را آغاز کند. به همین خاطر، انتخاب نوع بیهوشی، یک تصمیم حیاتی برای بیمار و پزشک است؛ زیرا، نوع بیهوشی و روش استفاده از آن، تاثیر متفاوتی در نتیجه عمل و عوارض ناشی از جراحی می‌گذارد.

عوارض فوق را بیشتر به عنوان عوارض کوتاه مدت می‌شناسند. گاهی بیهوشی عمل بینی همراه با عوارض بلند مدت خواهد بود. این عوارض به ندرت پیش می‌آیند و اکثر افرادی که این عوارض را تجربه می‌کنند، مسن هستند و یا مبتلا به بیماری‌های خاص می‌باشند.

آیا کوچک کردن بینی بدون جراحی واقعیت دارد؟ آیا نیاز به بیهوشی دارد؟ در مقاله ” کوچک کردن بینی بدون جراحی ” بصورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

عواض بلند مدت بیهوشی شامل هذیان‌گویی یا اختلال حافظه می‌شود. گاهی فرد در اثر بیهوشی، مبتلا به فراموشی یا آلزایمر می‌شود و افراد را تا مدتی به یاد نمی‌آورد.

علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی چیست؟

در صورتی که فرد تحت عمل جراحی بینی قرار داشته باشد، باید بعد از اتمام جراحی به هوش بیاید. در غیر این صورت ممکن است که اتفاقی در حین عمل رخ داده باشد و احتمال به هوش نیامدن بعد از عمل بینی را افزایش دهد. وارد شدن آسیب به سیستم تنفسی بیمار، یکی از این اتفاقات است.
در طول عمل، لوله‌ای در نای بیمار کار گذاشته می‌شود. اگر لوله از مکان اصلی خود خارج شود، بیمار دچار وقفه‌ی تنفسی می‌شود. خبر خوب این است که با پیشرفت علم و تکنولوژی و استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، بروز این مشکل به حداقل رسیده است.

به گونه‌ای که در صورت بروز چنین مشکلی، دستگاه سریعا هشدار می‌دهد و پزشک متوجه وضعیت خطرناک بیمار می‌شود. در صورتی که متخصص بیهوشی استانداردهای پزشکی را در نظر بگیرد، احتمال بروز مشکل در حین عمل برای بیمار به حداقل می‌رسد.
گاهی اوقات ممکن است که فرد به صورت ژنتیکی به داروی بیهوشی حساسیت داشته باشد. این اتفاق که به ندرت پیش می‌آید، برخی اوقات باعث ایجاد اخلال در به هوش آمدن بیمار شود.

با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی در حوزه سلامت و زیبایی و همانطور که علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی را دریافتید باید بدانید که امروزه درصد رخ دادن این اتفاق بسیار کم است. اما یکی دیگر از علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی می‌تواند احتمال به هوش نیامدن بعد از عمل بینی را افزایش دهد، جراح و تیم جراحی می‌باشد. بنابراین انتخاب بهترین جراح بینی بسیار مهم است.

عوارض داروی بیهوشی بعد از عمل بینی

کبودی صورت بعد از عمل بینی ” نیز از عوارض عمل بینی می‌باشد که بصورت مفصل به آن پرداخته‌ایم.

انتخاب داروهای بیهوشی برای عمل بینی:

در گذشته از داروهای با ریسک بالا برای جراحی بینی استفاده می‌کردند. خوشبختانه، روز به روز با گسترش علم پزشکی و پیشرفت تکنولوژی، داروهایی کم‌خطر و ایمن به بازار عرضه شدند. بخاطر داشته باشید که انتخاب داروی بیهوشی بسیار مهم می‌باشد زیرا عوارض داروی بیهوشی بعد از عمل بینی را به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.

در گذشته از داروهایی مانند آنفلوران، ایزوفلوران و هالوتان جهت بیهوشی بیماران استفاده می‌کردند. اما در حال حاضر، پزشکان ایرانی از داروهایی کم‌خطر و ایمن مانند فنتانیل، آترا کوریوم، پروپوفول استفاده می‌کنند.

روند انجام بیهوشی عمل بینی چگونه طی می‌شود؟

  • عملیات بیهوشی باید توسط متخصص بیهوشی انجام شود. دوز دارو و نوع آن، بسته به نوع جراحی و وضعیت بیمار متفاوت است و تشخیص آن برعهده پزشک خواهد بود.
  • به طور کلی، فرآیند بیهوشی عمل بینی در چهار مرحله انجام می‌شود که به شرح زیر می‌باشد:
  • مرحله Induction یا القاء.
  • مرحله Excitement Stage یا تهیج بیهوشی.
  • مرحله Surgical Anaesthesia یا بیهوشی جراحی.
  • مرحله Overdose یا اوردوز. 

مقاله‌ی پیشنهادی: بهترين جراح سينه در تهران

سخن آخر

هرگونه جراحی و عمل زیبایی ممکن است عوارض بی شماری داشته باشد، لذا در این مقاله به طور مفاصل به تمامی عوارض بعد از بیهوشی عمل بینی اشاره کردیم و سعی داشتیم به سؤالات شما عزیزان در رابطه با عوارض داروی بیهوشی عمل بینی به طور کامل پاسخ دهیم. با آگاهی و دانش کافی از اثرات داروی بیهوشی بعد از عمل بینی می‌توانید بر ترس و استرس خود در هنگام عمل بینی غلبه کنید. یکی از نکات مهم قبل از انجام عملی بینی دریافت مشاوره از پزشک متخصص و کسب اطلاعات لازم درباره تمامی عوارض بعد از بیهوشی عمل بینی می‌باشد. در صورتی که جراحی بینی توسط پزشکی مجرب و ماهر انجام شود، به طبع عوارض به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد و بیماران بدون هیچ گونه نگرانی و استرس، پس از طی کردن دوران نقاهت به زندگی عادی و انجام فعالیت‌های روزانه خود بازگردند.

جهت مشاوره و آشنایی بیشتر با عوارض بیهوشی عمل بینی می‌توانید به مطب دکتر احمد علی رجب پور فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در تهران به صورت حضوری مراجعه کنید.


سوالات متداول

کدام بیهوشی عمل بینی برای من مناسب است؟

نوع داروی بیهوشی عمل بینی و روش انجام آن، براساس نوع عمل و تشخیص متخصص بیهوشی انتخاب می‌شود. البته در عمل زیبایی بینی بیشتر از بیهوشی عمومی استفاده می‌کنند.

بیهوشی عمومی در عمل جراحی بینی چگونه انجام می‌شود؟

یکی از رایج‌ترین روش‌های بیهوشی در عمل بینی استخوانی و گوشتی، بیهوشی عمومی است. قبل از آغاز فرآیند عمل، متخصص بیهوشی براساس آزمایش‌های ارائه شده، میزان و نوع داروی بیهوشی را انتخاب و آماده کرده و از طریق رگ به بیمار تزریق می‌کند.
در این نوع از بیهوشی، ماهیچه‌ها شل می‌شوند و قادر به نگهداشتن مجرای تنفسی نیستند. به همین خاطر، فرد نمی‌تواند به راحتی نفس بکشد. از این جهت، لوله‌ای پلاستیکی که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل است، وارد نای بیمار می‌شود.

برای جراحی بینی، بیهوشی موضعی بهتر است یا آرام‌بخش وریدی؟

کاربرد بی‌حسی موضعی در عمل‌های سرپایی است. این روش را به هیچ عنوان برای عمل زیبایی بینی پیشنهاد نمی‌کنیم.
در روش آرام‌بخش وریدی، داروی بیهوشی به فرد تزریق می‌شود و بیمار به خواب می‌رود. سپس، پزشک با استفاده از بی‌حسی موضعی تلاش می‌کند تا درد بیمار را کاهش دهد.
در این روش، بیمار قادر به نفس کشیدن است و تا حدی هوشیاری دارد.

عوارض بیهوشی عمل بینی چیست؟

سردرد، گلودرد، درد عضلانی و احساس تهوع و استفراغ از عوارض بیهوشی عمل بینی می‌باشند.

✅ علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی چیست؟

رخ دادن اتفاقاتی غیر منتظره ، انتخاب جراح نامناسب و داشتن حساسیت ژنیتیکی به داروهای بیهوشی می‌تواند علت به هوش نیامدن بعد از عمل بینی باشد که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی احتمال به هوش نیامدن بعد از عمل بینی بسیار کم شده است.

 

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها