ابدومینوپلاستی

بسیاری از افراد از داشتن شکم بزرگی که چربی‌ ها و پوست آن شل شده است، احساس نارضایتی می‌کنند و به دنبال راهی هستند تا این مشکل را برطرف نمایند. برای این گونه افراد بهترین راهکار ابدومینوپلاستی یا جراحی کوچک کردن شکم است. در این مقاله از دکتر رجب پور ، بهترین متخصص جراحی پلاستیک در تهران ، کوشش شده تا عمل ابدومینوپلاستی به طور مفصل مورد بررسی قرار گیرد و خوانندگان گرامی با این عمل جراحی آشنا شده و پاسخ سوالات خود را بیابند.

ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

ابدومینوپلاستی چیست؟

امروزه همه ما برای تناسب اندام و زیبایی ، اهمیت بسیاری قائل بوده و همواره در تلاش هستیم تا تمام معیارهای زیبایی را در خود ایجاد کنیم. گاهی برای رسیدن به این معیارها، به سراغ عمل‌ های جراحی می‌ رویم. عمل زیبایی شکم ، یکی از روش‌های رسیدن به تناسب اندام در کوتاه مدت است. طی این جراحی ، با استفاده از بهترین ابزارهای پزشکی ، پوست و چربی اضافه در ناحیه ابدومینال برداشته می‌ شوند و شاهد شکمی تخت و صاف خواهید بود. با انجام عمل جراحی زیبایی شکم شخص می‌ تواند به ‌اندام مطلوب و ایده‌آل خود دست یابد. نکته‌ ای که باید به آن توجه شود آن است که با عمل ابدومینوپلاستی وزن شخص کاهش نمی یابد و تنها سایز شکم تغییر می‌ کند. مساله دیگر آن است که برای ماندگارتر شدن نتایج جراحی شکم شخص باید در مصرف رژیم غذایی دقت بسیاری داشته باشد.

ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

یک شکم صاف و زیبا چیزی است که مایلیم از طریق ورزش و کنترل وزن به آن برسیم. اما گاهی اوقات این متدها ما را به هدفمان نمی رسانند. حتی در افرادی که وزن نرمال و تناسب اندام دارند نیز امکان دارد پوست شکم شل شود و دچار افتادگی شود. شایع ترین عواملی که موجب بروز این امر می شوند را در ادامه ذکر کرده ایم:

 • افزایش سن
 • عوامل ارثی
 • بارداری
 • جراحی های پیشین
 • تغییر قابل توجه در وزن

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی در تهران

 • رفع ترک ها و چین و چروک های روی پوست شکم
 • شدت خونریزی طی عمل کوچک کردن شکم ، کمتر است ؛ از این رو پس از جراحی راه رفتن و انجام فعالیت های سبک امکان‌ پذیر می باشد.
 • ظاهر شکم پس از عمل جراحی زیبا و ایده آل خواهد شد.
 • در طی عمل جراحی کوچک کردن شکم شریان‌ های گوارشی و غذایی دچار آسیب نخواهند شد.
 • عمل زیبایی شکم عوارض خاصی را برای بیمار ایجاد نمی‌ کند. از این رو پس از مدتی امکان بازگشت به فعالیت‌ های روزمره وجود دارد.

معایب عمل ابدومینوپلاستی

 • در صورتی که جراح ، تخصص و تجربه کافی نداشته باشد، نتیجه عمل جراحی شکم مطلوب نخواهد شد.
 • امکان بروز عفونت و سرایت عفونت به سایر اندام های بدن وجود دارد.
 • امکان بی‌ حس شدن یا کاهش حس در ناحیه عمل شده وجود دارد.
 • ممکن است پس از عمل ، خونریزی و درد شدید ایجاد شود.
 • مایع در بافت ها و زیر پوست جمع می‌ شود.
 • رنگ پوست دچار تغییر رنگ و تضعیف می‌ شود.
 • ممکن است اعصاب ناحیه شکم دچار آسیب شوند که موجب طولانی شدن دوره بهبودی شود.
 • ممکن است ورم و کبودی غیر طبیعی در قسمت عمل شده ایجاد شود.
 • جای زخم‌ ها ممکن است روی شکم باقی بماند.
 • ممکن است پوست نامسطح شده و ظاهری نامطلوب را ایجاد کند.
 • امکان لخته شدن خون و خطر امبولی وجود دارد.

این پروسه چه مواردی را اصلاح نمیکند؟

این روند جایگزین کاهش وزن و ورزش نیست. با اینکه اثر ابدومینوپلاستی ماندگاری بالایی دارد، اما تغییرات وزنی می توانند روی نتیجه مثبت این عمل تاثیر بگذارند. به همین دلیل افرادی که می خواهند وزن کم کنند و یا زنانی که قصد دارند در آینده باردار شوند، بهتر است این روند را به تاخیر بی اندازند. جراحی شکم استرچ مارک و لک های پوستی را رفع نمی کند، اما در صورتی که این موارد روی پوست اضافه باشند، همراه با برداشته شدن این پوست از بین می روند.

انواع روش‌ های جراحی زیبایی شکم

به طور کلی جراحی شکم به دو روش کلی و جزئی تقسیم می‌ شود. برای انجام هر دو روش بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. در ادامه به توضیح روش‌ های عمل ابدومینوپلاستی می پردازیم.

ابدومینوپلاستی کلی

این روش به این ترتیب انجام می پذیرد که ابتدا برش بزرگی در زیر ناحیه شکم و بالای ناحیه شرمگاه و از یک طرف لگن به طرف دیگر ایجاد می‌ شود. سپس بهترین دکتر جراحی زیبایی شکم در تهران برش دیگری ایجاد می‌ کند تا پوست شکم را از عضلات زیر آن جدا کند. در مرحله بعد باید عضلات شکمی تنظیم شده و پوست و چربی‌ های اضافی شکم برداشته شوند. در اقدام بعدی پزشک حفره ای را روی شکم می برد و از پشت بخیه می زند تا ناف را ایجاد کند. در آخرین مرحله هم جراح بخیه‌ های نهایی را می‌ زند و شکم را در موقعیت جدید تثبیت می‌ کند.

ابدومینوپلاستی جزئی

این روش از جراحی شکم هم همانند روش کلی در چند مرحله انجام می‌ شود. در اولین مرحله جراح برشی بزرگ در زیر شکم ایجاد می‌ کند. پس از آن پوست شکم از زیر ناف جدا می‌ شود. در مرحله سوم چربی‌ های اضافی برداشته شده و پس از آن هم پوست اضافی بریده می‌ شود. در آخرین مرحله نیز برش های در ناحیه جراحی شده با بخیه بسته می شوند.

ابدومینوپلاستی گسترش یافته

این روش عمل زیبایی شکم همانند روش کامل است اما با این تفاوت که برش‌ ها در پهلوها و کفل شخص هم ایجاد می‌ شوند. سایز برش‌ های ایجاد شده در این روش بزرگ هستند. این روش عمل هم مراحلی دارد. ابتدا برش‌ های لازم ایجاد شده ، سپس عضلات ناحیه شکم سفت شده و ناف به موقعیت جدید جابجا می‌ شود.

پس از آن بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران پوست اضافی شکم ، پهلوها ، ران‌ها و حتی بخش کوچکی از کمر را بر می دارد. در آخر هم ایشان، دو لبه برش خورده پوست را بسته و با بخیه به هم متصل می‌ کند. بزرگ بودن برش‌ ها، برداشتن میزان بیشتری از چربی و پوست اضافی را امکان‌ پذیر می‌ کند. از این رو عمل ابدومینوپلاستی برای افرادی که دچار افتادگی زیاد و شلی پوست شکم هستند روش مناسبی است. هم چنین این روش به منظور برداشتن چربی‌ های پهلوهای شکم هم مناسب است. خانم هایی که در جراحی زایمان وزن زیادی از شکم را از دست داده‌اند این روش درمانی می‌ تواند برای آن‌ها سودمند باشد.

ابدومینوپلاستی شناور

این روش جراحی کوچک کردن شکم که به آن FAB هم می‌ گویند، نوعی روش است که در آن جراح اقدام به جدا کردن ناف از پایه متصل به دیواره شکم می‌ کند. برای انجام این روش جراح برش کوچک در زیر شکم ایجاد می نماید که به فرم دهی و جمع شدن شکم هم کمک می‌ کند. دلیل شناور نامیدن این روش آن است که اتصال ناف به پوست اطراف خودش باقی می ماند و به هنگام کشیده و سفت شدن پوست، ناف هم به همراه آن جابجا می‌ شود که در واقع حالتی شناور دارد و به محل جدید در زیر شکم منتقل می گردد. به دلیل کوچک بودن برش در پایین‌ ترین ناحیه شکم از بین رفتن اسکار (جای زخم) بهتر صورت می‌ گیرد. پس از عمل هم ناف در موقعیت جدید حالت طبیعی تری را ایجاد می نماید. جراحی شکم به روش شناور تنها برای افرادی مناسب بوده که محل قرار گرفتن ناف در بالای شکم است.

مراحل روش شناور به این ترتیب است:

 • بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران اقدام به ایجاد برش کوچکی در ناحیه پایین شکم به غیر از اطراف ناف کرده و پس از آن پوست اضافی را بر میدارد.
 • در مرحله سوم در صورتی که اتصال ناف به پوست شکم باقی مانده باشد ، جراح آن را از پایه خود جدا می‌ کند. در مرحله بعدی عضلات شکم تغییر شکل داده شده و سفت می‌ شوند.
 • پس از آن جراح پوست را می کشد و ناف مجددا در محل جدید در بافت شکم قرار می‌گیرد. امکان استفاده از تکنیک لیپوساکشن برای فرم دهی بهتر بعضی از قسمت‌ ها وجود دارد.

ابدومینوپلاستی به روش فلوردِلیس

نام این روش جراحی شکم (FLEUR-DE-LIS) است که شبیه یک نماد فرانسوی است. قبل از جراحی ؛ شکلی روی شکم بیمار کشیده می‌شود که نام این روش از آن گرفته شده است. در مقایسه با تکنیک کلی ، این روش به کار بیشتری نیاز دارد.

در این روش پزشک پوست و چربی اضافی را از نواحی دنده، مرکز و زیر شکم تا ناحیه شرمگاه را بر می دارد و پس از آن عضلات شل شده شکم را سفت می‌ کند. این روش مناسب افرادی است که دچار کاهش وزن زیادی شده‌اند. جراحی زیبایی شکم به روش فلوردلیس بزرگ‌ ترین ناحیه شکم و اطراف آن را در برمی‌گیرد. برای انجام این روش برشی را در زیر شکم و بالای ناحیه شرمگاه ایجاد می شود . هر چه‌ اندازه برش بزرگ‌ تر باشد بعترین دکتر عمل زیبایی شکم در تهران می‌ تواند پوست و چربی بیشتری را بردارد.

این برش به صورت عمودی از بالای ناحیه شرمگاه به میانه شکم زده می‌ شود و پوست کناره‌ های آن از عضلات جدا شده و برداشته می‌ شود. پس از آن جراح دیواره شکم را می کشد و آن را سفت می‌ کند. به این ترتیب ناف هم در موقعیت جدیدی قرار می‌گیرد. نهایتا هم پوست هر دو طرف بسته شده و زخم‌ ها بخیه زده می‌ شوند. به دلیل آن که میزان زیادی پوست اضافی از شکم برداشته می‌ شود جای زخم (اسکار) آن از دیگر روش‌ های ابدومینوپلاستی بیشتر است.

ابدومینوپلاستی به روش معکوس

در عمل زیبایی شکم به روش معکوس، جراح اقدام به ایجاد برش‌ها در زیر سینه ها می‌ کند. پس از آن ایشان پوست و چربی اضافی را بر می دارد و پوست باقی مانده را به طرف سینه ها می کشد و به آن فرم می‌ دهد. هدف این روش برداشتن پوست و چربی اضافی از ناحیه بالای شکم است و عضلات زیر پوست را سفت نمی‌ کند. در نهایت هم پوست باقی مانده بسته شده و بخیه زده می‌ شود. به دلیل این که در این روش برش‌ ها در ناحیه بالای شکم ایجاد می‌ شوند نیازی به جابجایی و اصلاح ناف وجود ندارد. جای زخم‌ ها روی شکم دیده نمی شوند و زیر سینه ها پنهان می ماند. عوارض ناشی از عمل زیبایی شکم به روش معکوس هم به کمترین میزان می‌رسد.

لیپوابدومینوپلاستی

برای انجام این روش ابتدا باید بافت شکم برداشته شود (لیپوساکشن). به این صورت که چربی اضافی با مایع تامنیسنت و محلول نمکی استریل شده تماس پیدا می‌ کند که این کار باعث راحت برداشته شدن آن می شود. سپس جراح لوله مکش را از طریق برش کوچک به ناحیه تحت جراحی وارد می‌ کند. درمرحله بعد چربی‌ های اضافی از ناحیه شکم ، پهلوها و کفل با مکش خارج می‌ شوند. وقتی عمل لیپوساکشن انجام شد نوبت به جراحی ابدومینوپلاستی می‌ رسد.

ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

ترکیب این پروسیجر با لیپوماتیک

برای بسیاری از زنان و مردان، همراه شدن این دو تکنیک می تواند آن ها را به اندام زیبا و دلخواه برساند.

تفاوت این دو روش : با اینکه هردوی آن ها برای باریک کردن شکم و پهلو به کار می روند، اما با هم یکی نیستند و تفاوت هایی دارند. لیپوماتیک یک پروسه پیکرتراشی است که با استفاده از ساکشن مجموعه ای از چربی های زیرپوستی که به ورزش و رژیم جواب نمی دهند را بیرون می کشد. این امر به تنهایی به خلاص شدن از شر چربی های آزاردهنده پهلو، شکم و کمر کمک می کند اما نمی تواند پوست اضافی حاصل از بارداری یا کاهش وزن شدید را از بین ببرد. از طرف دیگر ابدومینوپلاستی این پوست ها را جدا کرده و عضلات شکمی شل و جدا شده را سفت می کند تا شخص به اندامی نرم و زیبا برسد.

مزایای ترکیب این دو متد : مهم ترین مزیت این موضوع این است که پزشک می تواند به طور همزمان هم به چربی های مقاوم، هم به پوست شل و هم به ترمیم بافت عضله رسیدگی کند. به علاوه، تنها نیاز است که برای یک عمل برنامه ریزی کنید و تنها یک بار دوره نقاهت را بگذرانید. دیگر نکته مثبت لیپوابدومینوپلاستی این است که دکتر برای رفع ترشحات پسا جراحی، از تکنیک بخیه چند لایه بهره می گیرد. با این رویکرد دیگر نیازی نیست که هنگام ریکاوری با این ترشحات سر و کله بزنید و طول دوره درمان نیز نسبت به یک پروسیجر معمولی کوتاه تر است.

بیهوشی در تامی تاک

برای اینکه بیمار در راحتی هرچه بیشتر باشد ، این عمل با بیهوشی عمومی صورت می گیرد. به منظور بیهوش کردن فرد ، متخصص بیهوشی از دو روش بهره می گیرد : تزریق درون وریدی و استفاده از ماسک اکسیژن. در رویه اول ، داروی بیهوشی به صورت تدریجی و از طریق سرم وارد بدن شخص شده و متخصص با کنترل دوز این دارو ، مدت زمان بیهوشی زیباجو را تعیین می نماید. در روش دوم ، داروی بیهوشی از طریق تنفس وارد ریه های بیمار می شود. امکان دارد در این جراحی برای اینکه تنفس بیمار مختل نشود ، یک لوله تنفسی نیز استعمال شود.

عمل جراحی زیبایی شکم برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که دچار افتادگی و آویزان شدن شکم هستند و با مصرف رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت های ورزشی نتوانسته‌ اند چربی‌ های اضافی شکم را از بین ببرند.
 • افرادی که بعد از انجام عمل لیپوماتیک، دچار افتادگی پوست شکم شده‌ اند ، با انجام ابدومینوپلاستی می‌ توانند این مشکل را برطرف کنند.
 • افرادی که پس از کاهش وزن شدید دچار افتادگی و آویزان شدن شکم شده‌ اند.
 • خانم هایی که پس از زایمان ، عضلات و پوست شکم شان حالت شل و افتاده ای پیدا کرده اند.
 • افرادی که سنشان بالا رفته و عضلات شکم آن‌ها دچار ضعف شده است.

چه کسانی داوطلب مناسبی برای تامی تاک نیستند؟

افراد زیادی هستند که مایلند برای زیباتر شدن و خلاص شدن از شر چربی های اضافی ، به سراغ این رویکرد بروند. اما باید در نظر داشت که این مورد به تشخیص بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران بستگی دارد و برخی از مراجعه کنندگان قادر نیستند این پروسه را به انجام رسانند. اشخاصی که دارای ویژگی های زیر هستند ، نمی توانند ابدو را انجام دهند :

 • در صورتی که فرد مایل باشد میزان زیادی از وزن خود را پایین آورد
 • دچار بیماری های سخت و مزمن مثل دیابت ، هموفیلی ، مشکلات قلبی عروقی و غیره باشند.
 • شاخص توده بدنی یا همان BMI در آن ها از 30 بالاتر باشد.
 • به مواد مخدر ، سیگار و الکل اعتیاد داشته باشند و برای حتی مدتی کوتاه ، نتوانند آن را کنار بگذارند.
 • در صورتی که زیباجو قبلا یک بار عمل ابدومینوپلاستی را انجام داده باشد و بافت اسکار روی پوست وی تشکیل شده باشد ، برای انجام دوباره آن باید تحت معاینه قرار گرفته و سپس در مورد امکان انجام عمل تصمیم گیری شود.
 • داوطلبینی که در آینده قصد بچه دار شدن و بارداری دارند ، بهتر است تا بعد از زایمان و شیردهی این پروسیجر را به تاخیر بیاندازند.

ابدومینوپلاستی بعد از سزارین

در طول بارداری، عضلات شکم کش می آیند و به دلیل فشار مضاعف از پوست جدا می شوند. همین موضوع باعث کش آمدن  پوست روی آن ها نیز می شود. این موضوع برای برخی بانوان اذیت کننده نیست، اما این موضوع باعث از دست رفتن اعتماد به نفس مادران زیادی می شود. اشخاص زیادی مایلند این عمل را همراه با زایمان انجام دهند، با اینکه چنین کاری امکان پذیر است، اما پزشکان آن را پیشنهاد نمی دهند چون هم احتمال بروز ریسک و عوارض جانبی بالا می رود و هم نتیجه دلخواه به طور کامل حاصل نمی شود.  برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن توصیه می شود فاصله میان سزارین و جراحی شکم زیاد باشد تا شخص در این مدت استراحت کافی داشته و به طور کامل بهبود یابد.

مراقبت های قبل از ابدومینوپلاستی

 • از آن جایی که احتمال بروز خونریزی در حین عمل جراحی بالاست ، لذا باید به مدت دو هفته پیش از عمل جراحی شکم ، از مصرف داروهایی رقیق‌ کننده خون همانند آسپیرین، مسکن ها، پلاویکس و وارفارین پرهیز کنید.
 • از 15 روز قبل از عمل زیبایی شکم ضروری است که مصرف هر گونه دخانیات و سیگار و هم چنین مشروبات الکلی را کنار بگذارید. زیرا استعمال دخانیات سبب اختلال در رساندن اکسیژن به بافت های بدن می‌ شود.
 • اگر رژیم غذایی خاصی را مصرف می‌ کنید ضروری است از دو هفته پیش از عمل کوچک کردن شکم از مصرف آن خودداری کرده و غذاهای عادی را مصرف نمایید.
 • چنانچه مبتلا به بیماری خاصی همانند دیابت، ناراحتی‌های قلبی، عروقی و غیره هستید، ضروری است به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف هر گونه دارویی لازم است پزشک خود را از این موضوع آگاه کنید.
 • ضروری است شب پیش از عمل حمام کرده و موهای اضافی روی شکم خود را بتراشید.
 • لازم است به مدت 8 ساعت قبل از شروع عمل عمل زیبایی شکم ناشتا باشید.
 • پیش از عمل بهترین جراحی ابدومینوپلاستی تهران برایتان یک سری آزمایش‌هایی را تجویز می‌ کند. ضروری است این آزمایش‌ها را انجام داده و نتیجه آن‌ ها را روز عمل به همراه خود بیاورید.
 • بیشتر میوه‌ هایی که رنگ آن‌ ها قرمز است رقیق کننده خون هستند، از این رو توصیه می‌ شود شب قبل از عمل جراحی آن‌ ها را مصرف نکنید.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

 بانوان عزیزی که عمل جراحی شکم در تهران انجام داده اند ، برای بارداری نباید عجله کنند. بایستی اجازه دهند که زخم و اسکارهای ناشی از ابدومینوپلاستی به طور کامل بهبود پیدا کرده و پس از آن برای حامله شدن تصمیم گیری کنند. انتظار می رود ، در یک بازه 6 ماه الی یکساله ، بهبودی ایده آل حاصل شود.

در صورت عدم رعایت بازه زمانی میان این دو پروسه ، احتمال بروز عارضه و مشکل ، از جمله باز شدن زخم ها و بخیه ها بالاتر می رود. همچنین برای بارداری نیاز است بدن در سلامتی کامل باشد تا با موفقیت طی شود.

در این خصوص حتما با بهترین جراح شکم در تهران گفت و گویی داشته باشید تا ایشان راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهد.

ابدومینوپلاستی روی سلامت فرد تاثیر می گذارد؟

تحقیقات نشان می دهد که از دست دادن بین 5 تا 10 درصد از وزن اضافه ، ریسک بروز بیماری های مزمن را کاهش می دهد ،  به همین خاطر شاید برای شما نیز سوال باشد که تامی تاک می تواند این مزیت ها را چند برابر کند یا خیر. اما باید در نظر داشته باشید که هدف اصلی این جراحی این است که عضلات شکمی سفت شوند و پوست اضافه حذف شود ، نه چربی اضافی. به علاوه ؛ این عمل یک پروسه بادی کانتورینگ محسوب می شود.

با اینحال انجام ابدومینوپلاستی به دست بهترین دکتر ابدومینوپلاستی تهران می تواند فوایدی را در بر داشته باشد که در ادامه آن ها را بررسی کرده ایم :

می تواند کمر درد را کاهش دهد

پس از بارداری یا کاهش وزن ، عضلات بطنی می توانند ضعیف تر شوند و یا دو تکه شوند ( یک بیماری با نام جدایش شکمی ). جراح خوب ابدومینوپلاستی در تهران می تواند ماهیچه های تضعیف و جدا شده را بازیابی کند و از این طریق مرکز ثقل بدن نیز تقویت شده و کمردرد کمتر خواهد شد.

می تواند حالت بدن را بهبود بخشد

همانطور که ذکر شد ، سفت کردن عضلات منجر به قوی شدن مرکز ثقل خواهد شد. این امر برای استحکام بخشیدن به ستون فقرات الزامی می باشد. با گذشت زمان حالت بدن بهتر و بهتر خواهد شد.

بهتر شدن بی اختیاری ادرار عصبی ( SUI )

این عارضه زمانی رخ می دهد که فشاری مضاعف روی مثانه یا مجاری ادرار باشد. با اینکه این بیماری معمولا بدون ابدومینوپلاستی انجام می شود ، اما برخی تحقیقات نشان داده اند که این عمل تاثیر مثبتی روی آن دارد.

می تواند فتق شکمی را از بین ببرد

تامی تاک می تواند در برطرف کردن این معضل ، به فرد یاری رساند. این امر با کم شدن فشار بر روی دیواره بطنی و تقویت ماهیچه ها صورت می پذیرد.

اعتماد به نفس را بالا می برد

شاید مهم ترین و اصلی ترین دلیل افراد برای انجام ابدومینوپلاستی ، این مورد باشد. با اینکه اغلب از لحاظ درمانی نیازی به این رویکرد نیست و شل شدن پوست امری طبیعی می باشد ، اما بیشتر اشخاص پس از انجام این روند احساس می کنند اعتماد به نفس بیشتری یافته اند و فشار روانی از روی آن ها برداشته شده است. حالا این دسته از مراجعه کنندگان بدون نگرانی در دورهمی ها حاضر می شوند و لباس های بیشتری را می توانند به تن کنند.

توجه داشته باشید که تمامی این موارد فواید اضافی ابدومینوپلاستی هستند و هیچکس تنها به این دلایل به سراغ این جراحی نمی رود. بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران باید به صورت شخصی بررسی کند که بیمار داوطلب مناسبی برای این عمل هست یا خیر.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

 • برای کاهش فشار و ناراحتی از روی شکم ، به هنگام استراحت سر را بالاتر از شکم قرار دهید. برای این کار می‌ توانید چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 • استراحت مطلق ممنوع است. از این رو هر روز لازم است حداقل سه مرتبه و هر بار چند دقیقه قدم بزنید. این کار مانع از لخته شدن خون و ایجاد عوارض احتمالی می‌ شود.
 • تا مدتی بعد از عمل شکم نباید ورزش‌های سنگین را انجام دهید و اجسام سنگین را بلند کنید.
 • داروهایی را که پزشک تجویز کرده است را به طور مرتب مصرف کنید و هیچ وعده دارویی را قطع نکنید.برای کاهش درد و ناراحتی مسکن هایی که بهترین دکتر ابدومینوپلاستی تهران تجویز کرده است را مصرف کنید.
 • از رژیم غذایی حاوی ویتامین ها و پروتئین های بسیار استفاده کنید. علاوه بر این آب و مایعاتی همانند آبمیوه های طبیعی را به میزان بسیار بنوشید. برای بهبودی سریع‌ تر ، میوه‌ هایی همانند آناناس و غذاهایی همانند میگو و ماهی را مصرف کنید که سرشار از امگا 3 هستند.
 • ترشح خونابه تا چند روز پس از عمل زیبایی شکم ، پدیده‌ای طبیعی است. اما در صورت بروز خونریزی شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
 • به مدت دو هفته پس از ابدومینوپلاستی نباید نمک و ادویه جات مصرف نمایید.
 • تا مدتی به تشخیص بهترین جراح شکم تهران نباید دخانیات ، سیگار و مشروبات الکلی مصرف کنید. زیرا مصرف این مواد روند بهبودی را دچار اختلال می‌ کنند.
 • دو هفته پس از عمل برای کشیدن بخیه ها به پزشک خود مراجعه کنید.
 • پزشک برای جلوگیری از خونریزی و لخته شدن خون گن طبی را تجویز می‌ کند. از این رو گن را تا وقتی که پزشک تعیین کرده است استفاده کنید.

عوارض عمل ابدومینوپلاستی

جراحی زیبایی شکم همانند سایر اعمال جراحی عوارضی به دنبال دارد. در ادامه به عوارض شایع این عمل جراحی پرداخته ایم.

 • درد و ورم ناحیه عمل شده از جمله عوارض عمل کوچک کردن شکم است که بیمار آن را تجربه می‌ کند. تورم و احساس درد ممکن است تا هفته ها پس از عمل جراحی وجود داشته باشد.

 • خونریزی و هماتوم عارضه دیگر جراحی شکم است. در حالتی که خون از کناره های زخم به بیرون برود، می‌ توان آن را سریعا تشخیص داده و درمان کرد. اما اگر خون در زیر پوست جمع شود به مرور زمان تبدیل به لخته خونی یا هماتوم خواهد شد. برای درمان هماتوم باید آن را تخلیه کرد. برای این کار بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران یک تا دو سانتی متر از بخیه ها را باز کرده و هماتوم را خارج می‌ کند.
 • عفونت از عوارض خطرناک هر عمل جراحی از جمله ابدومینوپلاستی است. این عارضه در عمل زیبایی شکم کمتر شایع است. اما در صورتی که تشخیص داده شود باید به سرعت درمان شود. زیرا در صورت درمان نشدن تمام پوست شکم را فرا گرفته و به شوک عفونی و نکروز منتهی شود.
 • لخته شدن خون و ایجاد امبولی از دیگر عوارض عمل شکم محسوب می‌ شود. ترومبوآمبولی پدیده‌ای است که در آن خون لخته شده وارد جریان خون شده و سبب بسته شدن رگ های حیاتی بدن می‌ شود.
 • ترمیم ناقص و باز شدن کناره‌ های زخم‌ ها از دیگر عوارض جراحی کوچک کردن شکم بوده که البته کمتر شایع است. این عارضه غالبا در میانه های خط بخیه شکم رخ می‌ دهد.
 • نکروز پوست از دیگر عوارض عمل ابدومینوپلاستی به حساب می آید. این عارضه حالتی است که خون به سطح پوست شکم خصوصا ناحیه زیر شکم نمی‌ رسد که نتیجه آن تحلیل رفتن بخشی از پوست شکم است ؛ به طوری که رنگ پوست ابتدا تغییر کرده و سپس به تدریج به رنگ تیره و سیاه تبدیل می‌ شود.

 • سروما عارضه دیگری است که پس از این جراحی ممکن است رخ بدهد. سروما مایعی زرد رنگ است که پس از یک هفته از عمل در زیر پوست جمع می‌ شود. علت ایجاد این پدیده آن است که پوست شکم به عضلات زیرین آن نمی‌ چسبد و فضای خالی میان آن‌ ها ایجاد می‌ شود. سروما در واقع مایعی است که از بقایای هماتوم‌ های کوچکی ایجاد شده که به تدریج به حالت مایع و یا به رنگ زرد درمی‌آید.

 • بی‌حسی و یا کاهش حس پوست شکم عارضه دیگری است که در غالب موارد پدیده‌ای موقتی بوده که ناشی از ورم اعصاب حسی قسمت عمل شده است.

جای بخیه تامی تاک

زمانی که تحت هر نوع عمل جراحی تهاجمی قرار گیرید ، احتمال اینکه جای بخیه های آن به صورت مادام العمر روی بدن شما باقی بماند زیاد است. این عمل نیز از این قاعده مستثنا نیست. البته می توانید اقداماتی را جهت کمرنگ کردن این اسکارها ( نه از بین بردن کامل آن ) انجام دهید تا بیشتر از ظاهر خود راضی باشید. در ادامه برخی از آن ها را ذکر کرده ایم :

درست بعد از اتمام پروسیجر ، بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران دستورالعمل هایی را در رابطه با مراقبت های بعد از این جراحی در اختیار شما قرار می دهد که باید به دقت از آن ها پیروی نمایید. رعایت بهداشت و مراقبت از زخم ها به بهبود سریع تر و بهتر آن ها کمک شایانی می کند.

از پمادها و کرم های موضعی درست بعد از جوش خوردن زخم ها بهره بگیرید. کرم های حاوی ویتامین E و سیلیکون بهترین گزینه برای این کار هستند.

رطوبت پوست را حفظ نمایید. بعد از بسته شدن زخم ها می توانید کرم مرطوب کننده را به صورت مستقیم روی اسکارها استفاده کنید.

جای بخیه را در معرض نور خورشید قرار ندهید. اشعه های UV می توانند اسکارها را تیره کرده و ظاهری ناخوشایند به آن ها ببخشد.

از محصولاتی که موجب تحریک پوست می شوند به هیچ عنوان استفاده نکنید. سعی کنید در دوره نقاهت تنها محصولات ملایم خریداری نمایید.

عفونت را جدی بگیرید. در صورتی که احساس کردید زخم ها در حال عفونی شدن هستند ، سریعا بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران را در جریان بگذارید. عفونت زخم ها می تواند منجر به این شود که اسکارها بعد از درمان نمایان تر گردند.

تشکیل لخته بعد از تامی تاک

یکی از خطرات بعد از جراحی ابدو ، تشکیل لخته خون به خصوص در قسمت ساق پاها می باشد. برای پیشگیری از این مشکل از فرد خواسته می شود تا فواصل زمانی کوتاه را به قدم زدن اختصاص دهد.

کبودی بعد از ابدومینوپلاستی

یکی از عارضه هایی که اکثر افراد را درگیر می کند و بروز آن کاملا طبیعی می باشد ، کبودی بعد از عمل تامی تاک است. این معضل ، به علت آسیب دیدن و پاره شدن رگ های خونی در حین عمل رخ می دهد. این عارضه در روزهای ابتدایی جراحی به اوج می رسد و در اکثر افراد بین سه هفته تا یک ماه به صورت کامل از بین می رود.

برای اینکه خود شما نیز به برطرف شدن آن کمک کرده باشید ، می توانید اقداماتی را انجام دهید. در ادامه برخی از آن ها را ذکر کرده ایم :

بدن برای اینکه به بهبودی کامل برسد به استراحت نیاز دارد ؛ بنابراین تا جای ممکن در خانه بمانید و از انجام فعالیت های سنگین دوری کنید. در کل سعی کنید به ناحیه جراحی شده فشار وارد نکرده و تا جای ممکن بخوابید. با این کار بدن فرصت پیدا می کند تا دوره بهبودی را در بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارد.

برطرف شدن کبودی بعد از ابدومینوپلاستی در تهران ، نیاز به یک سیستم ایمنی قوی دارد. به این منظور باید یک رژیم غذایی سالم را دنبال کرده و مواد مغذی را به بدن خود برسانید. غذاهایی که حاوی ویتامین هایی مثل A و C هستند ، سبزیجات و میوه ، همچنین پروتئین های بدون چربی نیز باید در برنامه غذایی شما باشند.

عفونت بعد از تامی تاک

با اینکه این عارضه در موارد کمی رخ می دهد ، اما در صورت بروز باید جدی گرفته شود. اگر بعد از عفونی شدن زخم ها آن را درمان نکنید ، ممکن است خطرات جدی مثل نکروز و ایجاد اسکار نامطلوب پیش آید.

برش های ابدومینوپلاستی معمولا توسط بانداژهای استریل پانسمان می شوند. توجه داشته باشید تا زمانی که زخم ها به شکل کامل خوب شوند باید از خیس کردن آن ها خودداری کنید ، بنابراین شنا کردن و قرار گرفتن در وان ممنوع است. در صورتی که بعد از ابتلا به عفونت با علائم دیگری از جمله تب و لرز ، خروج ترشح و بیشتر شدن قرمزی مواجه شدید باید به یک جراح خوب شکم در تهران مراجعه کنید.

در نظر داشته باشید تمامی این خطرات در جلسه مشاوره با بهترین جراح آبدومینوپلاستی تهران به اطلاع شما می رسند. همچنین مراقبت های بعد از عمل تامی تاک نیز باید برای شما توضیح داده شوند تا ریسک ابتلا به عفونت کاهش یابد.

دیگر موردی که می تواند احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش دهد ، مصرف دخانیات و یا قرار گرفتن در برابر دود سیگار است. استفاده از این دست موارد می تواند در روند بسته شدن و بهبود زخم ها اختلال ایجاد کند. در نظر داشته باشید ترک سیگار و دخانیات باید از چند هفته قبل و تا چند هفته بعد از جراحی تامی تاک ادامه داشته باشد.

ورزش های مناسب بعد از ابدومینوپلاستی ؟

بعد از این جراحی برای حفظ بدن و جلوگیری از چاقی باید ورزش رو به روتین زندگیمان اضافه کنیم ولی در انجام آن ها نباید عجله به خرج داد . از ورزش هایی مثل وزنه برداری ، دویدن ، یوگاهای کششی ، شنا كردن و ارتباط جنسی ، تا 6 هفته بعد از بهبودی پرهیز کنید ، زیرا پیوسته با رخدادن این اتفاق گرفتگی و درد شکمی هم حاصل می شود . تمرین های سنگین و شدید نیز برای بیمار خطرناک محسوب می شود زیرا می تواند به قسمت پیکر تراشی شده آسیب وارد کند

پس بعد از 6 هفته از جراحی با ورزش های سبک مثل ، کم کم به روال عادی برگردید

 • شروع فعالیت ورزشی با پیاده روی
 • ورزش های متناسب با عضله های بخش شکمی
 • تمرین های ایروبیک
 • دویدن
 • حرکت پاشنه یا HEEL SLIDES
 • حرکت وال سیت یا اسکات دیواری
 • دوچرخه سواری
 • حرکت ددباگ یا حشره مرده
 • قایق رانی با دستگاه های قایق رانی ثابت
 • نشستن کنار دیوار

مرگ در اثر ابدومینوپلاستی

این پروسه از نظر خطرات احتمالی و تاثیر آن روی هموستاز عادی بدن، ماژور محسوب می شود. مثل هر جراحی زیبایی دیگری، این روند نیز با ریسک وقوع بیماری و حتی مرگ همراه است. اما جای نگرانی نیست، چون نرخ مرگ و میر در آن تنها 0.04 درصد است و با انجام اقدامات لازم، انتخاب یک جراح شکم خوب در تهران و رعایت مو به موی دستورات ایشان حتی کمتر نیز می شود.

آب آوردن شکم بعد از تامی تاک

یکی از مشکلاتی که امکان دارد بعد از این رویکرد اتفاق افتد ، تشکیل سروما و یا به اصطلاح همان آب آوردن شکم می باشد. این مسئله زمانی رخ می دهد که مقادیر زیادی از بافت و چربی برداشته شود. برای اینکه این سروما تخلیه شود ، بهترین دکتر ابدومینوپلاستی در تهران لوله های مخصوصی را در داخل برش ها قرار می دهد تا این ترشحات از طریق آن ها بیرون آیند. این لوله ها به تشخیص جراح خوب ابدومینوپلاستی تهران به مدت چند روز تا چند هفته سر جای خود باقی مانده و سپس بیرون آورده می شوند.

البته راه های دیگری برای به حداقل رساندن این عارضه وجود دارد. برای مثال گن های مخصوص پزشکی از ابزارهایی هستند که فرد را در این مسیر یاری می کنند. این گن ها طوری طراحی شده اند تا پوست و بافت به شکل سریع تری بهبود یابند و عارضه هایی مثل تورم و تغییر رنگ پوست نیز با سهولت بیشتری برطرف شوند. این اقدامات هر چند جزئی ، می توانند تاثیر مثبتی در کاهش سروما بعد از ابدومینوپلاستی داشته باشند.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی

یکی از مسائل مهم در ارتباط با عمل جراحی شکم بحث هزینه آن است. باید بگوییم هزینه عمل کوچک کردن شکم به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این رو میزان هزینه عمل برداشتن چربی شکم با توجه به این عوامل تعیین می‌ شود. در زیر به این عوامل اشاره شده است. توصیه می‌ شود هر یک از این عوامل را در تعیین هزینه‌ های آن بررسی کنید تا در نهایت بهترین جراح ابدومینوپلاستی در تهران را برای خود انتخاب نمایید.

میزان تخصص و تجربه جراح : یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین هزینه‌ های جراحی شکم میزان تخصص ، تجربه و مهارت جراح است. هزینه جراحی توسط یک پزشک با تخصص ، تجربه و مهارت زیاد ، قاعدتا بیشتر خواهد شد.

روش جراحی : عامل بسیار مهم در تعیین هزینه‌ ابدومینوپلاستی ، روش مورد استفاده است. هر چه روش جراحی نیازمند برش‌ های بزرگتر باشد و جراح دقت و وقت بیشتری را صرف آن کند، هزینه عمل هم بیشتر خواهد شد.

هزینه داروها و متخصص بیهوشی : نحوه بیهوشی و نوع داروهای مورد استفاده هم هزینه‌ های متفاوتی دارد که روی کل هزینه عمل زیبایی شکم تاثیر می‌ گذارد.

نوع بیمارستان و مرکز جراحی : هزینه جراحی ابدومینوپلاستی در بیمارستان‌ ها و مراکز جراحی متفاوت است. از این رو باید در تعیین هزینه این عمل با توجه به بودجه ای که دارید اقدام به انتخاب مرکز درمانی بکنید.

هزینه داروهای تجویز شده : داروهایی که پزشک پس از عمل تجویز می‌ کند هزینه متفاوتی دارند. بنابراین این عامل هم در تعیین هزینه جراحی زیبایی شکم تاثیرگذار است.

هزینه آزمایش‌ ها : عامل دیگر در تعیین هزینه ابدومینوپلاستی ، هزینه آزمایش‌ هاست. زیرا انجام آزمایش‌ های مختلفی که پزشک تجویز می‌ کند و در آزمایشگاه های مختلف هزینه‌ های متفاوتی دارد.

موقعیت مرکز درمانی : هزینه جراحی کوچک کردن شکم در بیمارستان‌ ها و مراکز جراحی پایتخت و کلان شهرها نسبت به سایر شهرها بیشتر است. هم چنین موقعیت بیمارستان‌ ها و مراکز جراحی مناطق مختلف پایتخت و کلان‌ شهرها از لحاظ هزینه متفاوت است.

✨ کلام آخر :

در این بخش کوشش کردیم عمل ابدومینوپلاستی یا کوچک کردن شکم را به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه با توجه به وضعیت شکم ، خود را نیازمند این عمل می بینید، با مشورت و تحقیق کامل نسبت به انتخاب بهترین دکتر عمل زیبایی شکم در تهران اقدام کنید. تا از این طریق نتایج عمل مطابق انتظارات و خواسته‌ های شما باشد.

جهت دانلود فایل  PDF مقاله ابدومینوپلاستی بر روی دکمه دانلود کلیک کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

5 1 رای
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها