افتادگی نوک بینی بعد از عمل

تا به حال به این فکر کرده‌ اید که علت افتادگی نوک بینی بعد از عمل چیست؟ چه کارهایی باعث افتادگی بینی می شود ؟ اصلا تا به حال فکر کرده‌ اید که برای درمان افتادگی نوک بینی چه راهکارهایی وجود دارد؟ این سوالات از رایج‌ ترین سوالات و ابهامات زیباجویان و کسانی است که به تازگی عمل بینی را انجام داده‌ اند و نگران تغییر فرم بینی در اثر گذر زمان هستند. همانطور که می‌ دانید انتخاب پزشکی غیر متخصص و یا بی احتیاطی در مراقبت‌ ها و نکات بعد از جراحی باعث ایجاد اختلال در روند بهبود و حاصل نشدن نتیجه مطلوب می‌ شود. جراحی زیبایی بینی در تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست. یکی از عوارض این پروسه ، افتادگی نوک بینی است که باعث نگرانی افراد می‌ شود. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور به بررسی دلایل این اتفاق و را‌ه‌ های پیشگیری از بروز این عارضه بپردازیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

 

افتادگی نوک بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

علت افتادگی نوک بینی بعد از عمل

نوک بینی از ۲ غضروف تشکیل شده است که توسط رباط‌ های نگهدارنده در جای خود قرار می‌ گیرند. در صورتی که شرایطی ایجاد شود و این غضروف‌ ها از مکان اصلی خود جا به جا شوند و یا در اثر عوامل محیطی، رباط‌ ها کمی ضعیف شوند، نوک بینی دچار افتادگی می‌ شود.

به طور طبیعی باید نوک بینی و پل بینی در یک راستا قرار داشته باشند و یک زاویه ۹۰ درجه با لب بالایی تشکیل دهند. در صورتی که این زاویه در بینی‌ های افتاده کمتر از ۹۰ درجه خواهد بود.

 

افتادگی نوک بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور


طی فرآیند جراحی نوک بینی ، پزشک جراح از روش‌ های نوین و متفاوتی جهت رفع افتادگی نوک بینی استفاده می‌ کند ؛ برای مثال، قسمتی از بافت بینی را برمی‌ دارد و در قسمت دیگری از بینی استفاده می‌ کند یا غضروف‌ های اضافی بینی را برداشته و استخوان را تراش می دهد تا بینی به فرم دلخواه و مورد نظر برسد.

در حقیقت ، هدف از جراحی زیبایی و ترمیمی نوک بینی، ایجاد فرم مناسب و برقراری تناسب و هماهنگی میان اجزای صورت است. حال تصور کنید که کم تجربگی پزشک و یا بی احتیاطی بیمار باعث افتادگی نوک بینی بعد از عمل شده است. در چنین شرایطی چه باید کرد ؟ تا آخر این مطالب همراه ما باشید تا در رابطه با علت افتادگی بینی بعد از عمل زیبایی، به تفصیل بحث کنیم.

افتادگی نوک بینی بعد از جراحی به چه دلیل است ؟

در این قسمت قصد داریم تا دلایل و علت‌ افتادگی نوک بینی بعد از عمل را بررسی کرده و به سوال ” چه کارهایی باعث افتادگی بینی می شود ” پاسخ دهیم. برخی از مهم‌ ترین دلایل این عارضه به شرح زیر است :

 1. یکی از بارزترین دلایل افتادگی نوک بینی انتخاب پزشکی غیر متخصص و کم تجربه در حوزه زیبایی است. در صورتی که یک پزشک ماهر و متخصص در حوزه جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی انتخاب کنید، دیگر لازم نیست نگران بروز عوارض ناشی از جراحی و میزان رضایت بخش بودن نتیجه نهایی باشید. در نظر بگیرید که انتخاب یک جراح متبحر که تسلط کافی بر جراحی زیبایی بینی و علم زیبایی شناسی دارد، تاثیر بسزایی در نتیجه نهایی خواهد داشت.
 2. عدم انجام صحیح مراقبت‌ ها و دستورالعمل‌ های پس از جراحی از دیگر دلایل و علت‌ های افتادگی نوک بینی بعد از جراحی است.
 3. بینی دارای یکسری عضله است. این عضله‌ ها موقع خندیدن و یا هنگام صحبت کردن حرکت می‌ کنند و فعال می‌ شوند، یکی از دلایل افتادگی نوک بینی بعد از عمل در کسانی که هنگام صحبت کردن، زیاد از عضلات صورت استفاده می‌ کنند، فعال شدن عضله‌ های موجود در بینی است.
 4. با افزایش سن و بروز علائم پیری، خاصیت کشسانی پوست کاهش یافته و نوک بینی دچار افتادگی می‌ شود.
 5. در جراحی‌ هایی که پزشک بدون توجه به جنس بینی فقط روی کوچک شدن غضروف‌ های بینی متمرکز باشد، استحکام نوک بینی از بین رفته و افتادگی نوک بینی بعد از عمل رخ می‌ دهد. به همین دلیل است که اطلاعات پزشک و سطح آشنایی او با علم زیبایی شناسی و آناتومی بینی حائز اهمیت است.

 6. کشیدگی بافت بینی و تاثیر جاذبه دو عامل موثر دیگر در افتادگی نوک بینی هستند که به مرور زمان باعث تغییر فرم نوک بینی و متمایل شدن آن رو به پایین می‌ شود.

 7. استفاده از ابزار قدیمی و متدهای کلاسیک در فرآیند جراحی باعث افتادگی نوک بینی برخی از بیماران می‌ شود. بهتر است پزشکی را انتخاب کنید که به علم روز دنیا تسلط دارد و از ابزار به روز استفاده می‌ کند.

 

افتادگی نوک بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

 

همانطور که گفتیم یکی از بارزترین دلایل افتادگی نوک بینی بعد از عمل ، انتخاب پزشکی غیر متخصص و کم تجربه در حوزه زیبایی می‌ باشد. بنابراین ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ کنیم.

جراحی زیبایی بینی چه تاثیری بر افتادگی نوک بینی دارد ؟

هدف از جراحی‌ های پلاستیک و زیبایی بینی، رفع ایرادهای ظاهری و اصلاح ناهنجاری‌ های مرتبط به بینی است. اما اگر در حین جراحی‌، پزشک به فرم و آناتومی بینی توجه نکند و یا از ابزارهای قدیمی و تکنیک‌ های غیر اصولی استفاده کند، افتادگی نوک بینی بعد از عمل تبدیل به یکی از عوارض جانبی بعد از جراحی زیبایی بینی می‌ شود. بر این اساس می‌توانیم جراحی‌ ها را به دو دیدگاه تقسیم کنیم :

֎ جراحی کاهشی

در این نوع جراحی، پزشک با کاهش حجم غضروف‌، نوک بینی را به فرم سربالا درمی‌ آورد و نکته‌ ای که وجود دارد این است که استحکام نوک بینی در این دسته از جراحی‌ ها کم خواهد شد و بعد از گذشت چند ماه از جراحی و رفع ورم بینی، افتادگی نوک بینی نمود پیدا خواهد کرد.

֎ جراحی تقویتی

اساس این روش بر پایه تقویت نوک بینی و افزایش استحکام می‌ باشد. بینی‌ های گوشتی به دلیل بافت ضخیم‌ تری که دارند برای انجام این نوع جراحی مناسب‌ تر هستند.

حین فرآیند جراحی تقویتی ، پزشک با برداشتن غضروف از نواحی دیگر مثل لاله گوش و دنده و با پیوند زدن آن‌ ها به بینی، فضای اضافی نوک بینی را از بین می‌ برد. این تکنیک با ایجاد استحکام بیشتر نوک بینی مانع از افتادگی آن شده و از تغییر فرم بینی پیشگیری می‌ کند.

در بینی‌ های استخوانی نیز این روش می‌ توان استفاده کرد با این تفاوت که پزشک به جای کم کردن از حجم غضروف، غضروف‌ ها را به صورتی کنار هم قرار می‌ دهد. این تکنیک کمک می‌ کند تا نوک بینی کوچک‌ تر و جمع‌ تر به نظر برسد و از افتادگی نوک بینی پیشگیری می‌ کند. ( استحکام بینی‌ های استخوانی بیشتر از گوشتی است.)

افتادگی نوک بینی بعد از عمل با جراحی ترمیمی قابل درمان است؟

قبل از هرگونه تصمیم گیری در رابطه با جراحی زیبایی بینی، بیشترین حساسیت را در انتخاب جراح به خرج دهید. اولین گام در موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی، انتخاب پزشکی ماهر و کاربلد است؛ زیرا، در صورت بروز اختلال حین عمل یا ایجاد مشکل پس از آن، نتیجه جراحی تحت تاثیر قرار می‌ گیرد.

یکی از راه‌ های درمان افتادگی نوک بینی بعد از رینوپلاستی ، جراحی مجدد و ترمیمی است. به همین دلیل است که انتخاب جراحی با تجربه در پیشگیری از افتادگی نوک بینی حائز اهمیت است.

طی فرآیند جراحی ترمیمی، پزشک با پیوند غضروف به نوک بینی فرم بینی جراحی شده را تغییر داده و باعث بهبود ظاهر آن می‌ شود. بسیاری از پزشکان معتقد هستند که بهترین زمان برای انجام جراحی ترمیمی حدود یکسال بعد از اولین جراحی زیبایی بینی است.

بنابراین یکی از راه‌ های درمان افتادگی نوک بینی بعد از عمل ، جراحی مجدد و ترمیمی است. ما در مقاله ” عمل ترمیم بینی ” هر آنچه که باید برای جراحی مجدد و ترمیمی بینی بدانید بیان کرده‌ ایم.

 

افتادگی نوک بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

چه عواملی مانع از افتادگی نوک بینی بعد از عمل می‌ شود؟

به طور کلی، میزان افتادگی نوک بینی بعد از جراحی در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی می‌ توان گفت که علاوه بر اهمیت انتخاب جراح متخصص و کاربلد در نتیجه عمل رینوپلاستی، مراقبت‌ هایی که بعد از عمل انجام می‌ دهید تاثیر بسزایی در پیشگیری از افتادگی نوک بینی دارند.

پس از عمل جراحی در صورت عدم انجام دستورالعمل‌ های لازم ، پوست بینی به علت عدم اتصال کامل به استخوان به سمت پایین کشیده شده و باعث افتادگی نوک بینی می شود. در صورتی که رعایت موارد زیر میزان افتادگی نوک بینی بعد از رینوپلاستی را به حداقل‌ ترین حد ممکن می‌ رساند و موجب حفظ استحکام بینی می‌ شوند.

این مراقبت‌ ها به شرح زیر است:

 • از پایین گرفتن سر تا زمانی که به طور کامل بهبود نیافته‌ اید، خودداری کنید ؛ زیرا جاذبه زمین باعث افزایش احتمال افتادگی نوک بینی می‌ شود.
 • یکی از مهم‌ ترین فاکتورهایی که مانع از افتادگی نوک بینی می‌ شود، چسب زدن صحیح نوک بینی بعد از جراحی است. چسب زدن صحیح چسب بینی از متمایل شدن پوست بینی به سمت پایین پیشگیری کرده و به نوعی درمان افتادگی نوک بینی بعد از عمل نیز به حساب می‌ آید.
 • در شیوه خوابیدن خود دقت کنید تا کمترین آسیب به بینی وارد شود. هنگام خوابیدن باید سرتان را کمی بالاتر از حالت طبیعی قرار دهید.
 • داشتن تغذیه مناسب بعد از عمل بینی از دیگر مراقبت‌ های بعد از جراحی زیبایی بینی است که باعث حفظ استحکام بینی دارند.
 • با دهان باز عطسه کنید.
 • از مصرف نوشیدنی‌ های الکلی و استعمال دخانیات اجتناب کنید.
 • از خندیدن و یا صحبت کردن زیاد در روزهای اولیه خودداری کنید.
 • داروهای تجویز شده را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید.

سخن پایانی

براساس آخرین تحقیقات صورت گرفته، تخلیه و اصلاح نوک بینی و ایجاد یک زاویه کم میان بینی و لب بالا باعث افتادگی نوک بینی در اثر گذر زمان می‌ شود. همانطور که می‌ دانید میزان افتادگی نوک بینی بعد از عمل در تمامی افراد یکسان نیست و می‌ توان با کمک تکنیک‌ های زیر به درمان این عارضه کمک کرد :

 1. پیوند ستون تیغه میانی
 2. پیوند کشش تیغه جلویی
 3. جراحی ترمیمی و چرخش نوک بینی
 4. پیوند امتداد پایه بینی

طبق مطالعات و پژوهش‌ های منتشر شده توسط دکتر ایلکر در حوزه درمان افتادگی نوک بینی بعد از عمل زیبایی، پیوند غضروف و ایجاد تغییر زبانه در شیار بینی « پیوند طرح زیری خودکار تیغه بینی » باعث درمان افتادگی نوک بینی تا حد چشمگیری می‌ شود.

دکتر احمد علی رجب پور، متخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی با استفاده از تمام مهارت و توانمندی خود موفق شده است که رضایت تمام مراجعه کنندگان را طی سال‌ های اخیر جلب کند. دکتر رجب پور به دلیل وجدان کاری بالا، سلامتی بیماران را اولویت قرار می‌ دهد و با استفاده از تکنیک‌ های نوین و امکانات روز دنیا، احتمال بروز عوارض ناشی از جراحی را به حداقل می‌ رساند.


سوالات متداول

✅ چه کارهایی باعث افتادگی بینی می شود ؟

1. یکی از بارزترین دلایل افتادگی نوک بینی انتخاب پزشکی غیر متخصص و کم تجربه در حوزه زیبایی است.
2. عدم انجام صحیح مراقبت‌ ها و دستورالعمل‌ های پس از جراحی
3. فعال شدن عضله‌ های موجود در بینی هنگام صحبت کردن یا خندیدن
4. با افزایش سن و بروز علائم پیری
5. توجه نکردن پزشک به جنس بینی
6. کشیدگی بافت بینی و تاثیر جاذبه
7. استفاده از ابزار قدیمی و متدهای کلاسیک در فرآیند جراحی

✅ مهم‌ ترین علت افتادگی بینی بعد از عمل چیست؟

انتخاب جراح غیر متخصص و کم تجربه و همچنین رعایت نکردن مراقبت‌ های بعد از عمل زیبایی بینی

✅ افتادگی نوک بینی بعد از عمل با جراحی ترمیمی قابل درمان است؟

یکی از راه‌ های درمان افتادگی نوک بینی بعد از جراحی ، جراحی مجدد و ترمیمی است

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها