عوارض عمل بینی یا رینوپلاستی و توصیه هایی برای آن

عمل بینی یا رینوپلاستی، یکی از پرطرفدارترین و رایج‌ترین عمل جراحی محسوب می‌شود که روشی برای تغییرشکل و اندازه بینی است . رینوپلاستی می‌تواند برای تغییر ظاهر شما یا به دلایل پزشکی انجام شود. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است برای ترمیم مشکلات غضروفی و رفع نواقص بینی، نیاز به جراحی داشته باشند. برخی دیگر ممکن است فقط بخواهند بینی خود را کوچک‌تر کنند یا شکل آن را تغییر دهند تا ظاهری بهتر داشته باشند. بعد از هر نوع عمل جراحی، معمولاً عوارضی برای شخص ایجاد می‌شود، عمل زیبایی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. پیش از اینکه به عوارض عمل بینی بپردازیم بهتر است بدانید که چه نکاتی باید قبل و بعد از عمل جراحی بینی رعایت شود تا بتوانید با به حداقل رساندن عوارض عمل زیبایی بینی ، بهترین نتیجه ممکن را از جراحی بینی خود بگیرید.

تصمیم‌گیری در مورد عمل بینی

هنگام برنامه‌ریزی برای جراحی بینی، جراح سایر ویژگی‌های صورت شما، پوست روی بینی و آنچه که می‌خواهید تغییر دهید را در نظر می‌گیرد. اگر تصمیم به جراحی بینی گرفته‌اید، به دنبال جراحي باشيد كه در جراحي پلاستيك بيني با تجربه باشد و در جلب رضايت بيمار شهرت داشته باشد.

جراحی بینی با لیزر بدون درد و خونریزی دروغ است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال به مقاله ” عمل بینی با لیزر ” مراجعه نمایید.

قبل از هرگونه اقدامی، در رابطه با صلاحیت و تجربیات پزشک موردنظر تحقیق کنید و موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • چند عمل تغییر شکل بینی انجام داده‌اند
  • چند عمل انجام داده‌اند که در آن عوارض وجود داشته است
  • در صورت بروز مشکل باید منتظر چه نوع پیگیری باشید
  • میزان رضایت بیماران از نتیجه عمل بینی چقدر است

بهتر است عمل جراحی بینی در یک کلینیک معتبر انجام شود. در صورت داشتن عوارض عمل بینی ، تنها یک جراح مجرب است که می‌تواند وضعیت را ارزیابی و اصلاح کند.

تکنیک‌های مختلفی برای تغییر شکل بینی وجود دارد. هنگامی که تصمیم به عمل بینی گرفتید، جراح شما باید دقیقاً تمام مراحل را برای شما شرح دهد. جلسه‌ای ترتیب دهید و به پزشک بگویید چه چیزی در مورد بینی‌تان شما را آزار می‌دهد و چگونه می‌خواهید آن را تغییر دهید.

به خاطر داشته باشید که چیزی به نام بینی بی نقص و کامل وجود ندارد اما یک جراح بینی مجرب می‌تواند عیوب بینی شما را رفع کرده و به چهره شما زیبایی ببخشد.

جراح ساختار بینی و سایر ویژگی‌های صورت شما را ارزیابی می‌کند. پس از این ارزیابی، به شما می‌گویند که آیا انتظارات شما واقع‌بینانه است یا خیر. جراح همچنین سلامت کلی شما را در نظر می‌گیرد و باید خطرات و عوارض عمل بینی ، زمان بهبودی و هزینه‌های مربوطه با شما در میان بگذارد.

عوارض عمل بینی

 خطرات و عوارض عمل بینی

مانند هر عمل جراحی، جراحی بینی خطرات و عوارضی در پیش رو دارد و نمی‌توان عوارض و خطرات عمل بینی را انکار کرد. در حالی که عوارض جراحی بینی بعد از عمل بسیار کم است، اما آماده شدن برای آنچه ممکن است در طی عمل بینی و بعد از آن تجربه کنید مفید است. در ادامه به برخی از رایج‌ترین عوارض جانبی پس از عمل بینی اشاره کرده‌ایم:

֎ درد:

بیماران رینوپلاستی باید بعد از عمل خود انتظار رد و ناراحتی را داشته باشند، اما این معمولاً فقط چند روز طول می‌کشد و به آسانی قابل تحمل است. پزشک جراح بینی شما برای تسکین درد دارو تجویز می‌کند و اکثر بیماران می‌توانند پس از چند روز به داروهای بدون نسخه روی آورند.

֎ تورم:

تورم یک عارضه جانبی کاملاً طبیعی و اجتناب‌ناپذیر جراحی بینی است. در طول این عمل، بافت ظریف، غضروف و استخوان‌های بینی تحت ضربه نسبتاً قابل توجهی قرار می‌گیرند و در تلاش بدن برای التیام این آسیب، تورم ایجاد می‌شود. بیشتر تورم بعد از یکی دو هفته اول فروکش می‌کند. پزشک ممکن است استفاده از کمپرس یخ یا روش‌های دیگر را برای کمک به کاهش تورم توصیه کند.

֎ کبودی:

بیماران رینوپلاستی علاوه بر تورم، به طور متوسط ​​در 7 تا 10 روز اول باید منتظر کبودی نیز باشند. برای برخی از بیماران، به‌ویژه مردان و زنان مسن‌تر، این علامت ممکن است بیشتر طول بکشد. کبودی دور چشم یا سیاهی چشم یکی از عوارض طبیعی و شایع جراحی بینی است.

برای دانستن نکات مراقبتی مفید در جراحی زیبایی بینی جهت کاهش کبودی و تورم، مقاله ” کبودی صورت بعد از عمل بینی ” را مطالعه نمایید.

֎ خونریزی:

از آنجایی که رگ‌های خونی بینی پس از عمل جراحی بهبود می‌یابند، برخی از بیماران ممکن است مقدار کمی خونریزی بینی را تجربه کنند. این مشکل باید پس از چند روز اول برطرف شود، اما در صورت ادامه این علامت حتما با پزشک خود تماس بگیرید. خونریزی بعد از جراحی از خطرات عمل بینی است اما در صورتی که برطرف نشود و ادامه دار باشد.

֎بی‌حسی:

مانند بسیاری از جراحی‌های دیگر، از جمله لیفت صورت و حتی بزرگ کردن سینه، طبیعی است که بیماران دچار بی‌حسی یا سوزن‌سوزن شدن شوند زیرا بافت آسیب‌دیده تلاش می‌کند تا بهبود یابد و جای خود را تغییر دهد. برای بیماران جراحی بینی، این علامت معمولاً به صورت بی حسی در اطراف لب بالایی ظاهر می‌شود. این ممکن است چندین هفته یا حتی ماه‌ها طول بکشد. در برخی موارد بسیار نادر، آسیب عصبی و بی حسی ممکن است طولانی مدت یا حتی دائمی باشد.

عفونت:

اگرچه عفونت لزوماً یکی از عوارض عمل زیبایی بینی محسوب نمی‌شود، اما احتمال ایجاد عفونت همیشه وجود دارد. ضروری است که بیماران طبق دستور جراح خود، بهداشت و مراقبت مناسب را رعایت کنند و همچنین آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده را بعد از عمل بینی مصرف کنند تا خطر عفونت به حداقل برسد.

عوارض عمل بینی

عوارض جراحی بینی در دراز مدت

اغلب هنگامی که مردم به نتایج جراحی پلاستیک مانند عمل جراحی بینی فکر می‌کنند، نتایج کوتاه مدت را در نظر می‌گیرند. اما در نظر گرفتن نتایج بلند مدت نیز مهم است. در جراحی بینی، آنچه که با افزایش سن اتفاق می‌افتد، اهمیت ویژه‌ای دارد. در واقع، انجام جراحی بینی در بدن شما تغییر ایجاد می‌کند. به محض اینکه جراحی شما انجام می‌شود، ساختار بینی شما تغییر می‌کند که برخی سطوح از تغییرات اجتناب‌ناپذیر است. بیشتر افراد برای تورم و دوران نقاهت بعد از عملی بینی آماده هستند، اما برای اتفاقاتی که ممکن است بعد از 5 یا 10 سال بعد از جراحی بینی آنها رخ دهد، آمادگی کمتری دارند. انتخاب دکتر با تجربه می‌تواند عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت عمل بینی را به حداقل برساند. شما با مطالعه مقاله ” بهترین جراح بینی ” می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

هیچ راهی برای اطمینان از اینکه بینی یک فرد سال‌ها بعد از عمل جراحی بینی چگونه تغییر شکل می‌دهد وجود ندارد، اما در اینجا به عواملی اشاره کردیم که می‌توانند در پیش گیری این اتفاق تأثیرگذار باشند:

  • تکنیک‌های استفاده شده در جراحی بینی
  • ژنتیک شما
  • ضربه به صورت
  • ضخامت پوست روی بینی شما

انتخاب دکتر با تجربه می‌تواند عوارض کوتاه مدت و طولانی مدت عمل بینی را به حداقل برساند. شما با مطالعه مقاله ” بهترین جراح بینی ” می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

می‌توانید با انتخاب شیوه زندگی مناسب، خطر ابتلا به برخی از این اثرات که می‌توانند بر ظاهر صورت شما تأثیر بگذارند، مانند افتادگی پوست یا از دست دادن قابلیت ارتجاعی، کاهش دهید. از این موارد می‌توان پرهیز از سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی را نام برد. به یاد داشته باشید که هیچ چیز به اندازه تکنیک استفاده شده در عمل جراحی بینی در ایجاد عوارض جراحی بینی بعد از چند سال تاثیر ندارند؛ بنابراین اولین تصمیمی که می‌توانید برای داشتن یک تجربه مثبت از جراحی بینی خود با افزایش سن بگیرید، این است که جراحی را انتخاب کنید که تجربه زیادی در استفاده از تکنیک‌های جراحی پیشرفته داشته باشد تا اثرات منفی و عوارض عمل بینی با افزایش سن را به حداقل برساند.

عوارض عمل بینی

عوارض عمل بینی در مردان

به طور کلی، بینی مردان از ساختار استخوانی و غضروفی قوی‌تری نسبت به زنان برخوردار است و در نتیجه، زمان و تکنیک‌های بیشتری باید انجام شود تا بینی به درستی تراشیده شده و شکلی مطلوب به خود بگیرد. یکی از شایع‌ترین عوارض عمل زیبایی مردانه، درد و کبودی است. این اتفاق در تمامی تکنیک‌های جراحی بینی طبیعی است و به‌مرورزمان بهبود می‌یابد.

کمپرس سرد و تجویز دارو توسط پزشک جراح بینی شما برای کاهش عوارض عمل بینی می‌تواند مفید باشد. بهتر است همیشه هر گونه سؤال یا نگرانی در مورد روند بهبودی جراحی بینی دارید با پزشک خود مطرح کنید.

عوارض جراحی بینی در پیری

عمل بینی یا رینوپلاستی یکی از معدود عمل‌های زیبایی است که افراد معمولاً در سنین جوانی انجام می‌دهند. به همین دلیل برخی از افراد مسن نگران هستند که برای این عمل خیلی پیر هستند و دیگر سنی از آنها گذشته. باید بگوییم تا زمانی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشید، در هر سنی امکان جراحی زیبایی بینی وجود دارد. مردان و زنان مسنی که نسبت به ظاهر بینی خود ناراضی هستند و به دلیل عوارض جراحی زیبایی بینی ، انجام عمل بینی را به تعویق انداخته‌اند، همچنان می‌توانند از این عمل بهره‌مند شوند. با انتخاب پزشکی مجرب در زمینه عمل بینی فرقی نمی‌کند که 20 ساله باشید و یا 60 ساله یک پزشک ماهر می‌تواند شما را به خواسته قلبی‌تان برساند.

اینکه بدانید بعد از عمل، بینی شما به چه شکل می‌شود بسیار جذاب و مهم است. مقاله ” تغییر شکل بینی بعد از عمل ” می‌تواند به شما کمک کند.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم به مهم‌ترین عوارض عمل بینی اشاره کنیم تا شما عزیزان با خواندن آن اطلاعات مفیدی کسب کنید تا در هنگام بروز مشکل بدانید که چه واکنشی باید نشان دهید. توجه داشته باشید که در صورت داشتن درد شدید یا علائم غیرمنتظره در اسرع وقت با جراح خود در بیمارستان یا کلینیکی که تحت درمان قرار گرفته‌اید صحبت کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها