ورم استخوان بینی بعد از عمل

آیا جراحی زیبایی بینی باعث ورم استخوان بینی بعد از عمل می‌ شود؟ همانطور که می‌ دانید جراحی زیبایی بینی باعث می‌ شود که وضعیت بینی بیمار به مدت 2 الی 14 هفته اول تغییر کند. یکی از عواملی که وضعیت بینی را تغییر می‌ دهد و بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر می‌ گذارد ، ورم استخوان دماغ است. تفاوتی هم نمی‌ کند جراحی سبک بوده است یا خیر! میزان تورم استخوان بینی بعد از جراحی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال ، کسانی که بینی‌ گوشتی داشته‌ اند در مقایسه با افرادی که بینی‌ های استخوانی دارند ، تورم کمتری را تجربه خواهند کرد. بعد از عمل بینی ، پزشک از گچ برای تثبیت بینی در موقعیت جدید استفاده می‌ کند. متاسفانه بعد از برداشتن گچ ، بیماران شاهد تورم و کبودی بینی و اطراف آن خواهند بود. به همین دلیل است که اکثر پزشکان به بیماران توصیه می‌ کنند که برای مشاهده نتیجه نهایی لازم است یکسال و یا حتی بیشتر صبر کنند. در ادامه این مطلب از دکتر احمدعلی رجب پور جراح بینی در تهران قصد داریم تا در رابطه با علت تورم استخوان دماغ بعد از جراحی به طور کامل صحبت نماییم.

 

ورم استخوان بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

روند جراحی بینی چگونه است ؟

قبل از آغاز جراحی ، بیمار تحت تاثیر بیهوشی عمومی و یا بی‌ حسی موضعی قرار می‌ گیرد. انتخاب نوع بیهوشی به تکنیک جراحی و صلاح دید پزشک بستگی دارد. در گام بعدی ، جراح با ایجاد برش‌های ظریف ، پوست و بافت روی بینی را برمی‌ دارد تا تسلطی کامل بر ناحیه تحت درمان و استخوان بینی داشته باشد.

تغییر شکل بینی به آناتومی بینی و فرم صورت فرد بستگی دارد. برای مثال، ممکن است پزشک از غضروف برای پیوند بینی استفاده کند و با تراش استخوان بینی ، کوچک سازی ، فرم دهی و اصلاح ظاهر بینی به افزایش اعتماد بیمار و رفع مشکلات بینی کمک کند.

بعد از اتمام جراحی ، پوست و پوشش بینی به حالت اولیه بازمی‌ گردد و محل تحت درمان بخیه زده می‌ شود. بعد از مرخص شدن از بیمارستان ، رعایت مراقبت‌ ها و نکات ذکر شده توسط پزشک از اهمیت بسزایی برخوردار است. برای مثال، سهل انگاری در مراقبت‌ های بعد از جراحی باعث بروز عوارضی مانند گسترش تورم ، کبودی ، خونریزی و غیره می‌ شود. در ادامه مطالب ، علت ورم استخوان بینی بعد از عمل زیبایی و ترمیمی را بررسی خواهیم کرد.

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب یک جراح باتجربه و متبحر بسیار در نتیجه و حتی کاهش عوارض جراحی شما تأثیرگذار است. اما این انتخاب کمی دشوار است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ نماییم.

علت ورم استخوان بینی بعد از عمل چیست ؟

همانطور که می‌ دانید ورم بینی یکی از رایج‌ ترین عوارض عمل جراحی در نواحی مختلف همانند بینی است. اما علت ورم استخوان دماغ چیست و چگونه می‌ توان از آن پیشگیری کرد؟

انواع ورم استخوان بینی بعد از عمل را می‌ توان به دو نوع تقسیم بندی کرد. نوع اول ، تورم ناشی از برش و زخم‌ های جراحی است که همراه با دیگر عوارض جراحی بینی مانند کبودی و خونریزی بروز می‌ کند. نوع دوم ورم‌ های استخوان بینی ناشی از تجمع مایعات و خون در ناحیه تحت درمان است. این عارضه بیشتر در بیمارانی رخ می‌ دهد که از تکنیک جراحی باز بینی برای اصلاح فرم و مشکلات ظاهری بینی استفاده کرده‌ اند.

به طور کلی ، عوامل زیر از جمله مواردی است که باعث ورم استخوان بینی بعد از عمل در بیماران می‌ شود :

֎ مهارت جراح

مهارت و تجربه جراح از جمله مواردی است که تاثیر زیادی در بروز عوارض و خطرات ناشی از عمل بینی از جمله ورم استخوان دماغ دارد. در صورتی که جراحی نزد جراحی متخصص و باتجربه انجام شود ، احتمال بروز عوارض کاهش می‌ یابد و جراحی با ظرافت و دقت بالا صورت می‌ گیرد.

֎ نوع پوست بینی

ورم استخوان بینی بعد از عمل استخوانی به دلیل نازک بودن پوست بینی کمتر دیده می‌ شود. از طرف دیگر ضخیم بودن پوست بینی‌ های گوشتی باعث می‌ شود که تورم بینی بیشتر به چشم بیاید.

֎ تکنیک مورد استفاده

همانطور که در مطالب قبل ذکر کرده‌ ایم، جراحی زیبایی بینی به دو دسته جراحی باز و جراحی بسته تقسیم می‌ شود. طی جراحی باز بینی ، برش‌ هایی بزرگ جهت دسترسی پزشک به استخوان و غضروف بینی ایجاد می‌ گردد. در عمل جراحی باز ، تغییراتی گسترده در فرم و ظاهر بینی ایجاد می‌ شود. به همین خاطر است که عوارض ناشی از جراحی باز نسبت به جراحی بسته بینی مانند کبودی ، تورم و خونریزی شدیدتر خواهد بود.

֎ مراقبت‌ های بعد از جراحی

سهل انگاری بیماران بعد از جراحی و نادیده گرفتن برخی نکات و مراقبت‌ ها باعث تشدید و گسترش تورم در نواحی اطراف بینی و چشم‌ ها می‌ شود. بنابراین لازم است به توصیه‌ های پزشک مربوطه به طور صحیح عمل کنید تا ورم استخوان بینی بعد از عمل به طور کامل ترمیم شود.

 

ورم استخوان بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

آیا ورم استخوان بینی بعد از عمل خطرناک است ؟

به طور کلی ، ورم استخوان دماغ نشان می‌ دهد که فرآیند ترمیم و بهبود بینی آغاز شده است. پس می‌ توان گفت که ورم بینی بعد از جراحی همیشه نشانه بدی نیست. اما در صورتی که ورم این استخوان بعد از گذشت چند ماه چندان کاهش نیابد ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و از او بخواهید تا بینی و سلامت جسمانی شما را بررسی و ارزیابی کند. در چنین شرایطی احتمال دارد که پزشک مربوطه ، تزریق استرویید را برای بیمار تجویز کند. اینکار به تسریع روند بهبود کمک می‌ نماید.

مدت زمان درمان ورم استخوان بینی چقدر است ؟

همانطور که در مطالب فوق ذکر کرده‌ ایم ، بهبود تورم بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد به همین خاطر نمی‌ توان یک زمان دقیق برای بهبود ورم استخوان بینی بعد از جراحی مشخص کرد. به طور کلی ، دو ماه زمان لازم است تا 60 الی 70 درصد تورم استخوان این عضو بهبود یابد. اما برای مشاهده نتیجه نهایی لازم است یک سال صبر کنید تا تورم بینی به طور کامل از بین برود.

مراحل کاهش ورم استخوان بینی بعد از عمل را به چند مرحله می‌ توان تقسیم کرد ؟

مراحل کاهش تورم بینی را می‌ توان به سه مرحله زیر تقسیم کرد :

⇐ مرحله اول

به مدت 7 الی 10 روز بعد از جراحی شاهد التهاب در بینی و نواحی اطراف آن خواهید بود. حتی ممکن است در روزهای اولیه شاهد گسترش تورم و احساس داغی در بینی باشید. مصرف داروهای تجویز شده پزشک ، براساس دستورالعمل از بروز عفونت و گسترش ورم استخوان بینی پیشگیری می‌ کند.

⇐ مرحله دوم

مرحله دوم بهبود تورم بینی حدود شش هفته طول می‌ کشد. در این دوره پوست در ناحیه تحت درمان شروع به کلاژن سازی می‌ کند که نتیجه آن بهبود زخم‌ ها و اسکار ناشی از جراحی است. رعایت کردن نکات و مراقبت‌ های فردی در این مرحله بسیار اهمیت دارد. برای مثال ، نحوه صحیح چسب زدن کمک می‌ کند تا فضای زیادی میان استخوان و بینی ایجاد نشود.

⇐ مرحله سوم

یکی از مهم‌ ترین و زمان‌ برترین مراحل بهبود ورم استخوان بینی بعد از عمل ، مرحله سوم است و نیاز به صبر زیادی دارد. گاهی حتی لازم است بیمار حدود یک سال صبر کند تا نتیجه نهایی ظاهر شود. در این مرحله خبری از کبودی و درد در ناحیه تحت درمان نخواهد بود و انعطاف پذیری پوست بینی به حالت اولیه خود برگشته است.

 

ورم استخوان بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

نحوه درمان ورم استخوان بینی بعد از عمل

در روزهای اولیه جراحی ، تورم استخوان دماغ در شدیدترین حالت قرار دارد. همین امر باعث نگرانی بسیاری از بیماران می‌ شود. یکی از رایج‌ ترین سوالات مراجعه کنندگان این است که ” ورم بینی استخوانی بعد از عمل چقدر طول می کشد؟” لازم به ذکر است که تورم بینی موقتی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد. همچنین  رعایت نکات و مراقبت‌ های زیر باعث تسریع روند بهبود و درمان ورم استخوان بینی می‌ شود :

1) بعد از جراحی ، سرتان را بالاتر از قلب‌ تان قرار دهید. قرار دادن سر در زاویه  30 الی 45 درجه مانع از گسترش تورم و التهاب صورت می‌ شود.

2) بسیاری از کسانی که به تازگی جراحی کردند ، تمایل زیادی به استحمام دارند. در صورتی که استحمام آب داغ ، استخر ، سونا و قرار گرفتن در مکان‌ های گرم باعث گسترش ورم استخوان بینی بعد از عمل و ایجاد اختلال در روند بهبود می‌ شود.

3) یکی از رایج‌ ترین روش‌ های کاهش التهاب و پیشگیری از گسترش آن استفاده از کمپرس سرد است. قرار دادن یخ به مدت 20 دقیقه بر روی ناحیه تحت درمان کمک می‌ کند تا تورم و درد ناشی از جراحی تا حد قابل قبولی کاهش یابد.

4) از استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی‌ های الکلی بپرهیزید.

5) با نوشیدن آب و مایعات به تسریع روند بهبود کمک کنید.

6) دستورات پزشک را جدی بگیرید و داروها را براساس دستورالعمل و سر ساعت مصرف کنید.

نکات و مراقبت‌ های پیشگیری از ورم استخوان بینی بعد از عمل

اقدامات ساده‌ زیر کمک می‌ کند تا بدن با تورم ناشی از جراحی مقابله کند و روند بهبود زودتر سپری شود:

  • از انجام فعالیت‌ های سنگین در چند هفته اولیه بپرهیزید.
  • مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌ شود ، قبل و بعد از عمل ممنوع است.
  • در روزهای اولیه از کمپرس یخ برای کاهش تورم و التهاب ، در ناحیه تحت درمان ، استفاده کنید.
  • به مدت یک ماه بعد از جراحی از انجام فعالیت‌ های سنگین و یا بلند کردن اجسام بپرهیزید.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر رجب پور ، در زمینه علت ورم استخوان بینی بعد از عمل و همچنین راه های درمان این ورم ، صحبت کردیم و نکات ویژه را در این خصوص به شما عزیزان معرفی کردیم. از آن جایی که بسیاری از افراد در خصوص ورم بینی بعد از عمل جراحی ، سؤالات متعددی از جمله این که ” ایا استخوان بینی بعد عمل ورم می کند ؟ ” دارند، این مقاله را نوشتیم تا بتوانیم اطلاعات مفید و کاربردی به افرادی که نگران این موضوع هستند بدهیم.

در صورتی که در خصوص ورم استخوان بینی بعد از عمل یا درمان این عارضه سؤالی در ذهن دارید که در این مقاله نتوانستید پاسخی برای آن بیابید ، سؤال خود را در قسمت نظرات زیر همین مقاله پست کنید تا بتوانیم در سریع‌ ترین زمان ممکن ، به بهترین شکل شما عزیزان را راهنمایی کنیم.

همچنین در صورتی که در خصوص ورم استخوان دماغ بعد از عمل نکته‌ ای وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ ایم ، خوشحال می‌ شویم تا در بخش نظرات زیر همین مقاله ، آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

✅ علت ورم استخوان بینی بعد از جراحی پلاستیک چیست ؟

به طور کلی ، علت ورم استخوان این عضو عبارتند از:
֎ مهارت جراح
֎ نوع پوست بینی
֎ تکنیک مورد استفاده
֎ مراقبت‌ های بعد از جراحی
که هر یک را به طور مفصل شرح داده‌ ایم.

✅ انواع ورم استخوان بینی بعد از عمل چیست ؟

انواع ورم ها در استخوان این عضو را می‌ توان به دو نوع تقسیم بندی کرد. نوع اول ، تورم ناشی از برش و زخم‌ های جراحی است که همراه با دیگر عوارض جراحی بینی مانند کبودی و خونریزی بروز می‌ کند. نوع دوم ورم‌ های استخوان بینی ناشی از تجمع مایعات و خون در ناحیه تحت درمان است. این عارضه بیشتر در بیمارانی رخ می‌ دهد که از تکنیک جراحی باز بینی برای اصلاح فرم و مشکلات ظاهری بینی استفاده کرده‌ اند.

✅ مدت زمان درمان ورم استخوان بینی بعد از عمل چقدر است ؟

بهبود تورم بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد به همین خاطر نمی‌ توان یک زمان دقیق برای بهبود ورم مشخص کرد. به طور کلی ، دو ماه زمان لازم است تا 60 الی 70 درصد تورم استخوان دماغ بهبود یابد. اما برای مشاهده نتیجه نهایی لازم است یک سال صبر کنید تا تورم بینی به طور کامل از بین برود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

5 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
8 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جعفری
جعفری
2 سال قبل

با سلام، استخوان بینی من پهن بود، الان ۴ ماهه عمل کردم اما انگار هیچ تغییری نکرده و همون پهنی استخوان مونده، آیا این ورم هست و تغییر میکنه و باریکتر میشه یا نه؟ آیا خود استخوان ورم میکنه یا پوست روی استخوان ورم میکنه؟ خیلی نگرانم

دکتر رجب پور
2 سال قبل
پاسخ به  جعفری

با سلام و سپاس از همراهی شما
باید حداقل 6 ماه از جراحی بگذرد تا بشود در مورد آن نظر قطعی داد

گلزاری
گلزاری
1 سال قبل

سلام و عرض ادب بینی من ۶ماهی میشه عمل کردم ولی توی قسمت استخوان یه حالت نوک تیزی بوجود اومده راهکاری وجود داره ؟

دکتر رجب پور
1 سال قبل
پاسخ به  گلزاری

با سلام و سپاس از همراهی شما
تا یک سال باید به جراح خودتون مراجعه نمائید تا بر اساس شکل برجستگی ممکنه راه حلی داشته باشن. 10 ها روش مختلف جراحی بینی وجود داره و براساس روش جراحی که انجام دادن ممکنه راه حلی داشته وجود داشته باشه.

عرفان
عرفان
1 سال قبل

سلام من 45 روزه عمل بینی انجام دادم، بینی بنده استخوانی غضروفی و پوست نازک بوده،از فرمش راضیم فقط از نیمرخ یکم نوک بینی روبه جلو نشون میده ایا بخاطر ورمشه؟اخه وقتی نوک بینی رو خیلی اروم لمس میکنم احساس میکنم دستم به غضروف و استخوان نوک بینی میخوره، ایا استخوان نوک بینی هم ورم داره؟ یا فقط پوست نوک بینی ورم میکنه، اخه اگه استخوان نوک ورمی نداشته باشه خب دیگه کوچکتر نمیشه و یا به درون بینی نمیره

عسل
عسل
1 سال قبل

سلام من ۵ ماهه که عمل کردم.جایی که قبلا قوز داشت ورم داره و این ورم خودش شبیه قوز شده آیا عادیه؟

محمد
محمد
8 ماه قبل
پاسخ به  عسل

سلام دوست عزیز مشکلتون رفع شد آیا چون منم این مشکل رو دارم دو ماه از عملم میگذره

حسیت
حسیت
1 سال قبل

با سلام سوالی داشتم بینی من ۲ ماهه عمل شده و کنار های بینی من هنوز پهن و استخانی هست خاستم بدونم بهتر میشه یا خیر