رفع کبودی صورت بعد از عمل بینی

کبودی صورت بعد از عمل بینی : اگر در رابطه با عمل جراحی بینی سرچ کنید، با تصاویر زیادی بعد از عمل مواجه می‌شوید که در آن بیمار دچار کبودی متوسط تا شدید شده است. این تصاویر ممکن است که شما را از جراحی زیبایی بینی منصرف سازد. جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین اقدامات زیبایی است که در سراسر دنیا، با استفاده از تکنیک‌های مختلف، در حال انجام است. این اقدام می‌تواند به زیبایی بیشتر بینی و بهبود ناهنجاری‌های ساختاری بینی کمک بسیاری کند. اما پرتکرارترین سوالات این است که علت کبودی صورت بعد از عمل بینی چیست؟ و کبودی بعد از عمل بینی چند روز طول میکشد ؟

مدت زمان مورد نیاز برای بهبود بعد از عمل، جهت فروکش کردن عارضه‌های جانبی حدود 2 هفته است. یکی از شایع‌ترین عارضه‌های جراحی بینی، کبودی و ورم است که در صورت رعایت یک سری نکات مراقبتی پزشکی، این عارضه می‌تواند سریع‌تر بهبود یابد و فرد به زندگی عادی خود بازگردد.

دلیل ورم و کبودی چشم بعد از جراحی بینی چیست؟

در اکثر مواقع، بیمار مشتاق است که زودتر نتیجه جراحی بینی خود را مشاهده کند. متاسفانه تا زمانی که روند بهبود به طور کامل طی نشده باشد، نتیجه نهایی قابل مشاهده نخواهد بود.

عارضه‌های جانبی عمل زیبایی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل، روشی است که پزشک برای جراحی انتخاب می‌کند. البته واکنش بدن هرکس نسبت به جراحی متفاوت می‌باشد. به همین خاطر، میزان کبودی صورت بعد از عمل بینی در افراد متفاوت می‌باشد.

اطراف چشم‌ها بیشترین محل کبودی در صورت است و زمانی اتفاق میفتد که رگ‌های خونی زیر پوست درگیر می‌شوند و به رنگ‌های آبی یا بنفش درمی‌آیند.

یکی از شایع‌ترین عارضه‌های بینی، انحراف بینی است که ناشی از انحراف دیواره نازک بینی است و در اغلب موارد، باعث کوچک شدن سوراخ‌های بینی می‌شود. ما در مقاله ” علائم انحراف بینی ” در رابطه با تمام موارد انحراف بینی صحبت کرده‌ایم.

درگیری رگ‌ها بعد از جراحی، امری طبیعی است؛ زیرا، ساختار بینی تغییر می‌کند و اختلالاتی در اطراف عروق خونی بینی رخ خواهد داد که نتیجه آن ظاهر شدن سیاهی و کبودی در صورت خواهد بود. در حالت طبیعی، سیاهی و کبوی‌های ناشی از جراحی در عرض 7 الی 10 روز از بین خواهند رفت. دیگر عارضه‌های جانبی جراحی زیبایی بینی به شرح زیر می‌باشد:

 • درد و ناراحتی خفیف تا چند روز
 • بی‌حسی و احساس سوزن سوزن شدن در اطراف بینی یا لب بالا
 • تورم خفیف تا متوسط
 • کبودی خفیف در اطراف چشم‌ها
 • خونریزی کم از بینی
کبودی بعد از عمل بینی چند روز طول میکشد

نکات مراقبتی مفید در جراحی زیبایی بینی جهت کاهش کبودی و تورم:

به طور معمول، دوره نقاهت بیماران با یکدیگر متفاوت است. نکته‌ای که وجود دارد این است که با رعایت یک سری نکات مراقبتی می‌‌‌‌‌‌توان دوره نقاهت را کاهش داد. دکتر kevin sadati یک سری نکات مراقبتی جهت تسریع روند بهبود در وب‌سایت خود ارائه کرده است که در این بخش با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

برای مثال، در اولین معاینه بعد از جراحی، پزشک توصیه می‌کند که به مدت 24 ساعت از کمپرس یخ استفاده نمایید؛ زیرا، سرما به تنگ شدن رگ‌های خونی و کاهش کبودی کمک خواهد کرد. بنابراین، در روزهای اولیه جراحی بهتر است که کمپرس یخ را بر روی چشم‌ها و گونه‌ها قرار دهید. توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید کمپرس را به طور مستقیم بر روی بینی بگذارید.

همانقدر که سرما برای بدن مفید است، گرما می‌تواند باعث آسیب دیدن محل تحت درمان شود. برای مثال، دوش آب گرم یا حمام بخار در دو هفته اولیه باعث تشدید التهاب و گسترش کبودی صورت بعد از عمل بینی می‌شود. در زیر، برخی از نکات مراقبتی منتشر شده درyeunginstitute جهت کاهش کبودی و تورم در زیر آورده شده است:

֎ داروهای رقیق کننده خون:

در صورتی که قبل از عمل از داروهای رقیق کننده استفاده می‌کنید، لازم است که در جلسه مشاوره، با پزشک مربوطه در میان بگذارید؛ زیرا، برخی از داروها باعث می‌شود که روند بهبود پیچیده شود.

گاهی اوقات لازم است که از یک رژیم دارو برای تسریع روند بهبود استفاده نمایید. همچنین، باید مصرف داروهایی که باعث غلظت خون می‌شود را دو هفته قبل از جراحی متوقف نمایید.

֎ بدن را هیدراته نگه دارید:

نکته دیگری که باید قبل و بعد از عمل در نظر بگیرید، تامین آب مورد نیاز بدن است. زمانی که بدن کم‌آب می‌شود، تمایل پیدا می‌کند که آب مورد نیاز خود را ذخیره نماید. در نتیجه، احتباس مایع رخ می‌دهد که منجر به تشدید کبودی خواهد شد. بنابراین، نوشیدن آب به میزان زیاد باعث رفع کبودی صورت بعد از عمل بینی می‌شود و مواد زائد به سرعت از بدن خارج می‌شود.

֎ سرتان را بالا نگه‌دارید:

بعد از جراحی باید سرتان را بالا نگه دارید و هنگام دراز کشیدن یا خوابیدن اطمینان کسب کنید که سرتان بالاتر از سایر اعضای بدن قرار گرفته است. نیروی جاذبه زمین باعث می‌شود که جریان ترشحات به حفره‌های بینی محدود شود. درنهایت، نتیجه عمل تحت تاثیر قرار می‌گیرد و کبودی بینی تشدید خواهد شد.

֎ ویتامین‌ها را جدی بگیرید:

ویتامین k یک ماده منعقد کننده است که مصرف آن از خونریزی حین عمل پیشگیری می‌کند. همچنین، پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین k کمک می‌کند تا کبودی صورت بعد از عمل بینی کاهش یابد. غذاهایی مانند سبزیجات، شلغم، سویا، اسفناج و … سرشار از این ویتامین منعقد کننده هستند و می‌توان از آن برای سرعت بخشیدن به روند بهبود استفاده نمود. همچنین، استفاده از کرم‌های موضعی حاوی ویتامین k منجر به رفع کبودی صورت بعد از عمل بینی، زودتر از موعد، خواهد شد.

از سوی دیگر مصرف ویتامین C باعث کاهش التهاب در محل درمان خواهد شد. بنابراین، رژیم غذایی‌تان را به گونه‌ای تنظیم کنید که نیاز روزانه بدن به ویتامین‌ها به خصوص ویتامین C وk  برطرف شود.

بعد کبودی صورت بعد از عمل بینی یکی دیگر از ترس‌ها بیهوشی و عوارض آن می‌باشد. ما در مقاله ” عوارض بیهوشی عمل بینی ” به صورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

֎ محل کبودی را لمس نکنید:

براساس گزارش منتشر شده در وب‌سایت contoura برای پیشگیری از تشدید کبودی و گسترش آن باید از لمس قسمت‌های کبود صورت اجتناب فرمایید. در نتیجه، بهتر است برای دست‌یابی به نتایج مطلوب از تمامی اعمالی که باعث ایجاد فشار به صورت و گسترش کبودی می‌شود، دوری نمایید.

کبودی صورت بعد از عمل بینی چند روز طول میکشد

توصیه‌های مراقبتی برای رفع کبودی صورت بعد از عمل بینی:

 • 7 الی 10 روز بعد از عمل از دو عدد بالشت برای خوابیدن استفاده نمایید تا سر نسبت به سایر مواقع، بالاتر از حد معمول قرار بگیرد.
 • نوشیدن آب و آبمیوه به خصوص آب کرفس، آب هویج یا آب آناناس باعث سرعت بخشیدن به رفع کبودی صورت بعد از عمل بینی خواهد شد.
 • بهتر است که در روزهای اولیه از غذاهای میکس و نرم که بلع آن‌ها راحت است استفاده نمایید.
 • در هفته‌های اولیه بعد از جراحی، باید استراحت نمایید و از انجام فعالیت‌های سنگین یا فعالیت‌های زیاد دوری کنید.
 • 7 الی 10روز بعد از جراحی از اعمالی که باعث حرکت دادن عضلات صورت می‌شود، مانند خندیدن، اجتناب فرمایید.
 • یک هفته قبل از عمل و دو هفته بعد از جراحی از استعمال دخانیات بپرهیزید.
 • مصرف نوشیدنی‌های الکلی یا حاوی کافئین را یک هفته قبل از جراحی متوقف نمایید.

کبودی بعد از عمل بینی چند روز طول میکشد ؟

کبودی یک عارضه جانبی است که بلافاصله بعد از جراحی رخ نمی‌دهد. در حالت طبیعی، یک روز بعد از عمل، کبودی صورت شروع به ظاهر شدن می‌کند و با گذر زمان به اوج خود می‌رسد. به گونه‌ای که روز سوم، برخی بیماران شاهد کبودی در چشم‌ها و اطراف بینی خواهند بود. در حالت طبیعی، بعد از گذشت یک هفته و برداشتن گچ بینی، ورم و کبودی صورت فروکش می‌کند و از شدت آن کاسته می‌شود.

انتخاب جراح بینی باتجربه و ماهر نه تنها موجب بدست آوردن نتیجه بهتر می‌شود بلکه باعث کاهش عوارض احتمالی نیز می‌شود. بنابراین ما در مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

نکته پایانی:

جراحی زیبایی بینی در دسته جراحی‌های پلاستیک قرار دارد که با ایجاد تغییر در بینی باعث بهبود وضعیت صورت خواهد شد. به همین خاطر بسیاری از بیماران برای بهبود اعتماد به نفس یا درمان مشکلات مرتبط به بینی، به سراغ جراحی بینی می‌روند.

عمل بینی چه از نظر زیبایی و چه از نظر پزشکی، نتایج چشمگیری به همراه خواهد داشت. نکته‌ای که قبل از هرگونه اقدام باید به آن توجه کنید این است که  انتخاب یک جراح ماهر و با تجربه که از آناتومی بینی آگاهی کامل دارد، رابطه مستقیمی با کاهش عارضه‌های جانبی و دست یابی به نتیجه مطلوب خواهد داشت.

سوالات متداول

علت کبودی صورت بعد از عمل بینی چیست؟

عارضه‌های جانبی عمل زیبایی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این عوامل، روشی است که پزشک برای جراحی انتخاب می‌کند. البته واکنش بدن هرکس نسبت به جراحی متفاوت می‌باشد. به همین خاطر، میزان کبودی صورت بعد از عمل بینی در افراد متفاوت می‌باشد.

کبودی بعد از عمل بینی چند روز طول میکشد ؟ یا کبودی صورت بعد از عمل بینی چند روز طول میکشد ؟

مدت زمان مورد نیاز برای بهبود بعد از عمل، جهت فروکش کردن عارضه‌های جانبی حدود 2 هفته است.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها