خونریزی بعد از عمل بینی و نکات مهم درباره آن

انواع جراحی‌های پلاستیک دارای عوارض متعددی هستند که باعث بروز نگرانی در افراد می‌شود. بسیاری از عوارض به مرور زمان از بین خواهند رفت و در نظر گرفتن مراقبت‌های بعد از جراحی بینی باعث تسریع روند بهبود می‌شود. روند بهبود بعد از عمل در هر بیمار متفاوت است. به طور کلی، بهبود و بازیابی توان طبیعی بدن تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. در اینجا نگاهی عمیق به یکی از رایج‌ترین عوارض جراحی بینی می‌اندازیم. عوارضی که اغلب برای افراد نگران کننده به نظر می‌رسد، یکی از این عوارض، خونریزی بعد از عمل بینی است که نگرانی‌های زیادی در وجود متقاضیان به جراحی ایجاد می‌کند.

عوارض و خطرات جراحی بینی:

براساس گزارشات منتشر شده، افرادی که قبل از جراحی سیگار نمی‌کشند و یک سبک سالم برای زندگی انتخاب می‌کنند، دوره نقاهت و بهبودی کوتاه‌تری خواهند داشت. این افراد دستورالعمل‌های پزشک را به خوبی رعایت می‌کنند و از این طریق عوارض جانبی احتمالی جراحی را به حداقل می‌رسانند.

به طور کلی، عوارض جراحی زیبایی به شرح زیر می‌باشد:

 • التهاب و تورم در بینی؛
 • از دست دادن حواس بویایی؛
 • درد و ناراحتی؛
 • حالت تهوع؛
 • کبودی یا تغییر رنگ در اطراف بینی و زیر چشم؛
 • عفونت؛
 • واکنش‌های آلرژیک به بیهوشی؛
 • مشکلات تنفسی؛
 • خونریزی بعد عمل بینی ؛
 • ماندگاری جای زخم.

بسیاری از عوارض بالا به مرور زمان برطرف خواهند شد.

یکی از راه‌کارهای کاهش عوارض جراحی بینی، انتخاب جراح باتجربه می‌باشد. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

خونریزی بعد از عمل بینی

بهبودی بعد از جراحی زیبایی بینی:

همانطور که در مطالب فوق ذکر کرده‌ایم، خونابه بعد از عمل بینی یکی از عوارض جانبی جراحی است. خشک شدن خونابه درون بینی باعث می‌شود که تنفس برای بیمار دشوار شود. همچنین، احتمال بروز عفونت در محل برش را افزایش می‌دهند. به همین دلیل، اکثر جراحان توصیه می‌کنند که روزانه بینی را شستشو دهید. این عمل کمک می‌کند تا احتمال بروز عفونت کاهش یابد و از خشکی مجرای تنفسی پیشگیری می‌کند.

بهتر است که به مدت 4 الی 6 هفته بعد از جراحی در معرض آفتاب قرار نگیرید. در شش ماه اول پس از عمل در هر زمان که در فضای آزاد هستید از ضدآفتاب با SPF بالا استفاده کنید. بعد از جراحی، پوست حساس می‌شود و اشعه آفتاب باعث ایجاد قرمزی و لکه در محل بخیه‌ها خواهد شد.

بخیه‌ها نقش پررنگی در نتیجه نهایی جراحی دارند به گونه‌ای که دیر یا زود کشیدن آن‌ها باعث ایجاد اختلال در روند بهبود و نامطلوب بودن نتیجه درمان می‌شود. ما در مقاله ” کشیدن بخیه بینی ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

در چهار هفته ابتدایی از دویدن، ورزنه برداری و فعالیت‌های سنگینی که ضربان قلب شما را افزایش می‌دهد، خودداری فرمایید، زیرا، اعمالی که ضربان قلب و جریان خون را افزایش می‌دهد باعث افزایش فشار خون و خروج لخته‌های خونی از مکان زخم می‌شود که نتیجه آن خونریزی و تورم است.

علت خونریزی بعد از عمل بینی:

براساس مطالب وب‌سایت genesisokc، خونریزی بعد از عمل بینی تنها در 2 درصد از افراد اتفاق میفتد که میزان خونریزی حدود یک واحد خون است.

کسانی که به خونریزی بعد از جراحی دچار می‌شوند، هیچکدام علائمی غیر عادی در تست‌های انعقادی قبل یا بعد از عمل از خود نشان نداده بودند.

با وجود آنکه خونریزی بعد عمل بینی بسیار نادر است، اما گاهی اوقات در اثر تخلیه نشدن خونابه بعد از عمل بینی به دلیل بسته بودن مجرای تنفسی یا فشار خون بالا، خونریزی اتفاق میفتد که می‌توان با استفاده از تامپون‌های مخصوص جلوی آن را گرفت.

خونریزی یک ماه بعد از عمل بینی

در زیر برخی از دلایل خونریزی بعد از جراحی آورده شده است:

⇐ بالا رفتن فشار خون:

بالا رفتن فشار خون یکی از رایج‌ترین دلایل خونریزی بعد از جراحی است. این احتمال در بیمارانی که از داروهای فشار خون استفاده می‌کنند بیشتر است.

⇐ انحراف‌های شدید بینی:

افرادی که دارای بینی با غضروف‌های بزرگ یا انحراف شدید هستند، جراحی‌های سخت‌تری خواهند داشت. احتمال خونریزی در این افراد بسیار بالا است.

امروزه جراحی بینی با اینکه بیشترین تقاضا را دارد اما ترس از آن موجب می‌شود که افراد زیادی این عمل را انجام ندهند. یکی از این ترس ها، ترس از دست دادن جان می‌باشد. بنابراین ما در مقاله ” درصد مرگ در جراحی بینی ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

⇐ خشکی بیش از حد:

یکی دیگر از دلایل خونریزی بعد از عمل بینی خشکی بیش از حد مجرای تنفسی است که توسط یک جراح گوش و حلق و بینی قابل درمان است. در اکثر مواقع پزشک با سوزاندن رگ بینی جلوی خونریزی را می‌گیرد.

⇐ مصرف آسپرین:

استفاده از برخی داروها مانند داروهای آسپرین یا داروهای ضد انعقادی باعث رقیق شدن خون و افزایش احتمال خونریزی می‌شود. بنابراین، مصرف این داروها را باید 3 هفته قبل از عمل بینی متوقف کنید.

آیا خونریزی بعد از عمل بینی یک امر طبیعی است؟

در صورتی که آسیب یا ضربه‌ای به بینی وارد نشده باشد، مشاهده خونابه بعد از عمل بینی از 3 تا 7 روز بعد از جراحی کاملا طبیعی است. در صورتی که خونریزی ادامه پیدا کند، قضیه متفاوت خواهد بود. ممکن است که مصرف داروهای ضدانعقادی یا داروهای گیاهی احتمال بروز خونریزی را افزایش دهد. در پاسخ به سوال یکی از کابران که بعد از یک ماه خونریزی ایشان ادامه داشت، باید گفت که خونریزی یک ماه بعد از عمل بینی طبیعی نبوده و حتما باید به پزشک خود مراجعه نمایند البته نباید به خود استرس وارد کنید.

استفاده از تامپون برای جلوگیری از خونریزی بینی بعد از عمل :

بیشتر جراحان بینی به دو دلیل بعد از جراحی از تامپون‌ها استفاده می‌کنند که این دلایل شامل موارد زیر می‌شود:

 • جلوگیری از خونریزی بعد عمل بینی ؛
 • حفظ فرم بینی در روزهای اولیه.

تامپون‌ها با جذب خونابه بعد از عمل بینی و تمیز نگه‌داشتن درون بینی احتمال بروز عفونت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. از طرف دیگر، حفظ فرم بینی در روزهای اولیه بسیار مهم است و تامپون‌ها کمک می‌کنند تا فرم بینی از حوادث و آسیب‌ها در امان بماند.

خونابه بعد از عمل بینی

چگونه می‌توان از خونریزی بعد از جراحی بینی پیشگیری کرد؟

در روزهای ابتدایی با مراقبت‌های زیر به تسریع روند بهبود کمک کنید و مانع از خونریزی بینی بعد از عمل شوید:

 • تحت هیچ شرایطی گچ یا بخیه را دستکاری نکنید.
 • پانسمان بینی را به موقع تعویض کنید.
 • با شستشوی روزانه بینی بعد از جراحی از خشک شدن خونابه در فضای داخلی بینی پیشگیری کنید.
 • هنگام خوابیدن یا مطالعه سرتان را بالاتر از حالت طبیعی قرار دهید.
 • از بینی و بخیه‌ها مراقبت کنید تا ضربه‌ای به بینی وارد نشود.

یکی دیگر از عواملی که در کاهش عوارض جراحی بینی نقش دارد، رژیم غذایی قبل از عمل می‌باشد. در مقاله ” قبل از عمل بینی چی بخوریم ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

نکته پایانی:

به طور کلی خونریزی بعد از عمل بینی امر طبیعی است و به ندرت بیمار خونریزی شدید و مداوم را تجربه خواهد کرد. برای پیشگیری از خونریزی بینی بعد از عمل کافی است نکات بالا را در نظر بگیرید و از هر عملی که باعث وارد شدن فشار به بینی می‌شود مانند فین کردن و دستکاری بینی بپرهیزید.

در صورت لخته شدن خون در مجرای تنفسی یا در محل زخم، کافی است که با استفاده از محلول‌های مخصوص بینی را شستشو دهید و باهث مرطوب ماندن مجرای تنفسی شوید.

در صورتی که بعد از 7 روز خونریزی ادامه پیدا کرد و یا شاهد عفونت یا بوی بد در بینی بودید، در اسرع وقت به پزشک مربوطه مراجعه کنید و او را از وضعیت خود مطلع سازید.

در صورت وجود هرگونه سوال و ابهام می‌توانید از طریق همین صفحه و یا واتس آپ با دکتر رجب پور در ارتباط بوده و به پاسخ خود دست یابید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
راحله مظاهری
راحله مظاهری
10 ماه قبل

سلام آقای دکتر من درماه ششم بعد از جراحی بینی به سر میبرم ولی بینیم هنوز ورم داره و تیغه ی وسط بینیم سمت راستش از بعد از عمل تا حالا جوش زده و خوب نشده و موقع تمیزکردن داخل بینیم با گوش پاک کن خون ازش میاد.چی کار باید بکنم ?دلیلش چیه.نگرانم