سوزاندن رگ بینی

سوزاندن رگ بینی یکی از روش‌ های درمان خونریزی مداوم و مکرر بینی می‌ باشد که با استفاده از آن ، می‌ توان این عارضه را در افرادی که به طور شدید و مداوم دچار خون ریزی بینی می‌ شوند، درمان کرد. لازم است بدانید که سطح داخلی بینی را مخاط که بافتی مرطوب و محافظی می‌ باشد ، پوشانده است و در سطح پوست داخلی بینی رگ‌ ها و مویرگ‌ های بسیار ریز وجود دارند. در بیشتر مواقع ، خونریزی بینی به دلیل آسیب رسیدن به این مویرگ‌ های داخل بینی می‌ باشد که می‌ توانند در اثر حتی کوچک‌ ترین خراش جزئی یا حتی عمل بینی نیز ، آسیب ببینند. در اثر آسیب رسیدن به این مویرگ‌ ها ، پاره می‌ شوند و از آن‌ ها خون جاری می‌ شود که سبب خون دماغ شدن افراد می‌ گردد. در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران قصد داریم در این خصوص و تمامی جزئیات مهم مربوط به آن ، صحبت کنیم تا بتوانیم اطلاعات مفید و کاربردی در این زمینه را به شما عزیزان بدهیم.

 

سوزاندن رگ بینی + دکتر رجب پور

 

در بیشتر موارد ، خونریزی بینی در افراد مختلف ، به صورت جزئی و موقت می‌ باشد و با فشار دادن موضعی و یا بالا گرفتن سر ، این خونریزی بند می‌ آید. در برخی از موارد نیز ممکن است این خونریزی بینی ، به صورت مکرر و شدید ، برای افراد پیش بیاید که در این صورت ، پزشک متخصص معمولاً سوزاندن رگ دماغ را توصیه می‌ کند که می‌ تواند خونریزی بینی را به شکلی مؤثر ، بند بیاورد. در صورتی که تمایل دارید در این زمینه و همچنین مراقبت بعد از سوزاندن رگ بینی ، هزینه سوزاندن رگ های بینی و این موضوع که سوزاندن این رگ ها چه عوارضی دارد ، اطلاعات مفیدی کسب کنید ، مطالعه کامل این مقاله را به شما عزیزان پیشنهاد می‌ کنیم. 

سوزاندن رگ بینی

در مواردی که خونریزی بینی ، شدید و به طور مکرر برای افراد رخ می‌ دهد ، بهترین جراح بینی تهران توصیه می‌ کند که از روش سوزاندن رگ برای خون دماغ استفاده شود. در این روش ، رگ‌ های خونی که در سطح داخلی بینی قرار دارند و دچار پارگی شده‌ اند ، سوخته می‌ شوند تا بسته شده و به سبب آن ، خونریزی نیز رفع گردد.

کل پروسه درمان خونریزی بینی با استفاده از سوزاندن رگ بینی ، چند دقیقه بیشتر طول نمی‌ کشد. رگ‌ های خونی داخل بینی ، کافی است تا چند دقیقه در برابر مواد شیمیایی و یا سیم قرار گیرند تا سوخته و بسته شوند و خونریزی بینی نیز رفع شود. در کلینیک‌ ها پزشک‌ های متخصص در این حوزه ، درمان خونریزی از طریق سوزاندن رگ دماغ را به صورت سرپایی و با استفاده از بی‌ حسی‌ های موضعی انجام می‌ دهند.

توجه داشته باشید که اگر در خانه ، خود و یا یکی از عزیزانتان دچار خونریزی بینی شد و پس از 15 دقیقه فشار موضعی و صبر کردن ، این خونریزی بند نیامد ، لازم است تا سریعاً به نزدیک‌ ترین واحد اورژانس بیمارستان مراجعه کنید تا بینی مورد درمان قرار گیرد.

روش سوزاندن رگ بینی برای خون دماغ به چه صورت است؟

به طور کلی می‌ توان گفت که این عمل از دو روش قابل انجام است :

 1. استفاده از مواد شیمیایی
 2. استفاده از جریان الکتریکی

در روش استفاده از مواد شیمیایی ، معمولاً از موادی مانند نیترات برای واکنش نشان دادن مویرگ‌ های بینی استفاده می‌ شود که با واکنش به این ماده شیمیایی ، مویرگ‌ های پاره شده ، بسته می‌ شوند.

در روش دوم که استفاده از جریان الکتریکی است ، برای درمان مویرگ‌ های پاره شده در بینی ، از یک جریان الکتریکی کنترل شده با استفاده از یک سیم پلاتینی استفاده می‌ شود.

سوزاندن رگ بینی با لیزر یکی از عباراتی است که افراد زیادی در مورد آن سؤالاتی در ذهن دارند که مهم‌ ترین آن‌ ها این است که آیا سوزاندن رگ دماغ با لیزر امکان‌ پذیر است یا خیر. برای پاسخ به این سؤال باید گفت که تا جایی که ما از این مسئله اطلاع داریم ، درمان این عارضه فقط از طریق دو روشی که در بالا ذکر شد امکان‌ پذیر است.

سوزاندن رگ های درون بینی یک عمل نسبتاً ساده محسوب می‌ شود که در آن ، دکتر عمل بینی ابتدا محل دقیق پارگی رگ خونی در بینی را یا هر عامل دیگری که سبب خونریزی بینی شده است را پیدا می‌ کند. برای آن که بتوان دقیق‌ تر متوجه شد که در خون ، عوامل انعقاد خون وجود دارد ، از بینی فرد نمونه برداری می‌ شود و بر روی آن آزمایش‌ های لازم صورت می‌ گیرد تا هر گونه عامل کم خونی نیز در خون فرد مشخص شود.

برای انجام این عمل ، ابتدا یک پنبه آغشته شده به داروی بی حسی در حفره‌ های بینی فرد قرار داده می‌ شود تا از احساس درد ، جلوگیری شود. در ادامه ، با استفاده از سوزن دارای جریان الکتریکی و یا یک دستگاه که بتوان با آن ، نیترات نقره را به داخل حفره بینی برد ، رگ‌ های خونی پاره شده در بینی بسته می‌ شوند. باید بدانید که در این روش ، در حقیقت بافتی که عامل خون ریزی در بینی می‌ باشد ، با استفاده از این مواد و یا جریان الکتریکی ، ذوب می‌ شوند و به بافت‌ های اطراف خود الحاق می‌ شوند که این امر سبب بسته شدن رگ‌ های خونی پاره شده در حفره بینی شده و خونریزی بینی را بند می‌ آورد.

بین 3 الی 5 روز پس از آن که درمان از طریق سوزاندن رگ بینی انجام شد ، ممکن است فرد دچار درد و یا خارش در بینی خود شود. در این صورت ، باید توجه داشته باشید که می‌ توانید از داروهای مسکن درد که بدون نسخه می‌ توان آن‌ ها تهیه کرد ، استفاده کنید و درد را در بینی خود کاهش دهید ولی از فروبردن انگشت و یا هر شی دیگر در داخل بینی خود برای از بین بردن حس خارش آن خودداری کنید چرا که این کار می‌ تواند سبب خونریزی مجدد و یا حتی بیشتر از قبل برای شما شود.

بهتر است تا 5 روز پس از درمان از طریق سوزاندن رگ دماغ ، حتی بینی خود را لمس نیز نکنید.

مراقبت بعد از سوزاندن رگ بینی

مانند هر عمل دیگری ، این عمل نیز احتیاج به یک سری مراقبت‌ های بعد از عمل دارد که باید از آن‌ ها پیروی کنید تا بتوانید بهترین نتایج را به دست آورید.

مطمئناً پزشک متخصصی که این عمل را برای شما انجام می‌ دهد ، تمامی توصیه‌ های لازم را به شما خواهد کرد. همچنین شما نیز بهتر است در مورد هر چه که برایتان سؤال ایجاد شده است ، در همان جلسه درمان از یک جراح خوب بینی در تهران بپرسید.

در ادامه برای افزایش آگاهی شما در خصوص مراقبت بعد از سوزاندن رگ بینی ، مهم‌ ترین موارد را شرح داده‌ ایم :

 • از ضربه زدن به بینی خود پرهیز کنید.
 • ناحیه درمان شده بینی خود را لمس نکنید.
 • به منظور جلوگیری از تحریک بینی ، از خالی کردن بینی خود به مدت دو هفته اجتناب کنید.
 • با ملایمت داخل حفره بینی خود را پاک کنید.
 • چند بار در روز و به مدت ۱۰ روز از پماد ضد باکتری یا اسپری سالین در داخل بینی خود استفاده نمایید. این کار موجب مرطوب ماندن حفره‌ های بینی می‌ گردد.
 • در صورت وقوع مجدد خونریزی ، بنشینید و سر خود را به سمت جلو کج کنید. این کار مانع پایین رفتن خون به حلق می‌ شود. از انگشت شست و اشاره خود برای بسته نگه داشتن بینی به مدت ۱۰ دقیقه استفاده کنید. تا قبل از پایان ۱۰ دقیقه برای کنترل این که خونریزی بند بیاید ، انگشتان خود را بر ندارید. در صورتی که خونریزی متوقف نشد ، به مدت ۱۰ دقیقه دیگر این کار را تکرار کنید.

محدودیت های بعد از عمل

همان طور که در مقالات قبلی از سایت رسمی دکتر رجب پور خواندید ، تمامی عمل‌ هایی که بر روی افراد انجام می‌ شوند ، علاوه بر توجه به مراقبت‌ های بعد از عمل برای دست یابی به بهترین نتایج ، نیاز به اعمال یک سری محدودیت‌ ها در فعالیت‌ های روزانه افراد دارند. حتی عمل ساده و سبکی مانند سوزاندن رگ بینی نیز احتیاج به رعایت این محدودیت‌ ها دارد. در ادامه برخی از مهم‌ ترین این موارد را برای شما عزیزان شرح داده‌ ایم :

 • از خم شدن یا بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.
 • از انجام ورزش یا فعالیت سنگین اجتناب کنید.
 • در صورت امکان می‌ توانید فعالیت‌ های معمول خود را انجام دهید.

سوزاندن رگ بینی چه عوارضی دارد ؟

این عمل عوارض زیادی ندارد و تمامی عوارضی که ممکن است متوجه فرد شود ، موقتی هستند و پس از طی شدن نهایتاً 5 روز ، از بین می‌ روند.

رایج‌ ترین عارضه‌ ای که پس از این عمل ممکن است در افراد بروز پیدا کند ، خونریزی‌ های نقطه‌ ای و یا تراوش خون به مقدار بسیار کم است.

یکی دیگر از عوارض سوزاندن رگ بینی ، درد و احساس خارشی است که پس از این عمل تا نهایتاً 5 روز ممکن است در بینی خود داشته باشید.

تمامی عوارضی که بالا ذکر شد ، نهایتاً پس از 5 روز بعد از عمل باید از بین رفته باشند و در صورتی که این عوارضی همواره در شما بروز پیدا کردند ، شاید نیاز باشد تا مجدداً این عمل را انجام دهید.

در خصوص عوارض پس از این عمل می‌ توان گفت در مواردی نادر نیز فرد ممکن است به مواد بی‌ حس‌ کننده‌ ای که قبل از این عمل استفاده شده است ، آلرژی نشان دهد و در بدترین حالت ، می‌ تواند تبدیل به عفونت شود.

هزینه سوزاندن رگ بینی در تهران

بسیاری از افراد تمایل دارند قبل از آن که این عمل را انجام دهند ، از قیمت سوزاندن رگ های بینی در تهران آگاه باشند. به هر حال ، یکی از مهم‌ ترین فاکتورها در هر گونه عمل پزشکی ، قیمت و هزینه آن است.

هزینه سوزاندن رگ دماغ بسته به تعداد رگ‌ های خونی که باید درمان شوند و شدت خونریزی در بینی فرد است. البته یکی دیگر از تأثیرگذارترین عوامل در هزینه عمل سوزاندن رگ های بینی ، دستمزد پزشک متخصص گوش ، حلق و بینی در این مورد می‌ باشد.

سخن پایانی

در مقاله امروز از مجموعه مقالات سایت رسمی دکتر رجب پور ، در خصوص سوزاندن رگ دماغ صحبت کردیم و سعی کردیم تا بیشترین و بهترین اطلاعات را در خصوص جزئیات این عمل ، همچون مراقبت بعد از این عمل ، هزینه سوزاندن این رگ ها ، روش‌ های سوزاندن رگ دماغ و نیز این موضوع که سوزاندن رگ بینی چه عوارضی دارد ، در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.


سوالات متداول

✅ سوزاندن رگ بینی چیست و چه کاربردی دارد ؟

این درمان یکی از روش‌ های درمان خونریزی مداوم و مکرر بینی می‌ باشد که با استفاده از آن ، می‌ توان این عارضه را در افرادی که به طور شدید و مداوم دچار خون ریزی بینی می‌ شوند ، درمان کرد.

✅ سوزاندن رگ بینی چه عوارضی دارد ؟

این عمل عوارض زیادی ندارد و تمامی عوارضی که ممکن است متوجه فرد شود ، موقتی هستند و پس از طی شدن نهایتاً 5 روز ، از بین می‌ روند. رایج‌ ترین عارضه‌ ای که پس از این عمل ممکن است در افراد بروز پیدا کند ، خونریزی‌ های نقطه‌ ای و یا تراوش خون به مقدار بسیار کم است. همچنین احساس درد و خارش نیز می‌ تواند از عوارض این عمل باشد.

✅ هزینه عمل سوزاندن رگ بینی چقدر است ؟

هزینه سوزاندن رگ دماغ بسته به تعداد رگ‌ های خونی که باید درمان شوند و شدت خونریزی در بینی فرد است. البته یکی دیگر از تأثیرگذارترین عوامل در هزینه ، دستمزد پزشک متخصص گوش ، حلق و بینی در این مورد می‌ باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
راضیه
راضیه
11 ماه قبل

سلام
من ۱۱ روزه رگ بینی مو سوزوندن یک پانسمان داخل بینیم هست من باید برم اینو بردارم یا خودش جذب میشه
نگرانم که عفونت نکنه
اگر میشه راهنماییم کنید