پروتز گونه چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

همه ما زیبایی را دوست داریم. امروزه بیشتر افراد به دنبال راهی برای زیباتر شدن و جوانسازی هستند. یکی از روش‌های پرطرفدار و محبوب در میان خانم‌های مسن و جوان پروتز گونه است و تاثیر زیادی در شادابی و زیبایی چهره افراد دارد. از سال ۱۹۵۶ این عمل بین خانم‌ها محبوبیت زیادی پیدا کرده و امروزه به یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی و جوانسازی تبدیل شده است.

همانطور که می‌دانید گونه‌های برجسته می‌تواند چهره‌ی شما را جذاب‌تر کرده و تاثیر بسزایی در جوان‌تر شدن صورت شما داشته باشد. بدین ترتیب قصد داریم تا در این مقاله، ابتدا روش‌های کلی برجسته کردن گونه و سپس به طور جزيی‌تر پروتز گونه را برای شما همراهان همیشگی و زیباجویان شرح دهیم. اگر در فکر انجام این عمل زیبایی هستید، تا آخر مطالب با ما همراه باشید تا از مزیت ها و عوارض برجسته سازی گونه‌ها و نکات دیگری که لازم است بدانید شما را آگاه سازیم.

 

مقاله پیشنهادی: بهترین جراح پلاستیک

 

روش‌های برجسته کردن گونه چیست؟

معمولا جراحان پلاستیک با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف از جمله فرم صورت، درخواست و انتظارهای فرد یکی از ۳ روش زیر را برای برجسته شدن گونه به بیماران و مراجعه کنندگان پیشنهاد می‌کنند:

۱. تزریق کردن فیلر:

یکی از روش‌های کم‌خطر برای حجیم کردن گونه‌ها تزریق فیلر خواهد بود که نیاز به زمان کمی در مقایسه با سایر روش‌ها دارد. مدت زمان مورد نیاز برای تزریق فیلر حدود 15 دقیقه و ماندگاری آن بین 6 الی یکسال است.

پروتز گونه

۲. تزریق کردن چربی:

در این روش چربی را از بدن خود فرد (مثلا ران یا شکم) برمی‌دارند و بعد از ایجاد تغییراتی جزئی در بافت چربی، آن‌ها را مجددا به گونه‌ها تزریق می‌کنند. به همین جهت ماندگاری آن نیز نسبت به فیلر بیشتر است.

۳. کاشت پروتز گونه:

در این روش طی بی‌حسی یا بیهوشی پروتز را در گونه‌ها قرار می‌دهند که در ادامه این روش را با جزییات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

عمل کاشت گونه به روش پروتز:

یکی از سوال‌های رایج مراجعه کنندگان این است که “ عمل پروتز گونه چیست ؟ ” و یا “چگونه این عمل جراحی انجام می‌شود؟”

جراحی پروتز گونه جزو یکی از عمل‌های زیبایی و جوانسازی پرطرفدار  در سراسر جهان است که با هدف لیفت و برجسته کردن گونه انجام می‌شود.

امروزه افرادی که از چهره خود رضایت کافی ندارند و یا افرادی که با افزایش سن، گونه‌های افتاده پیدا می‌کنند، می‌توانند به راحتی  با انجام عمل برجسته سازی  گونه اعتماد به نفس از دست رفته خود را مجددا بازیابند. دراین عمل پروتزهایی از جنس‌های مختلف از قبیل مواد سیلیکونی یا کامپوزیتی که از بافت استخوان نرم‌تر هستند را در محل تحت درمان که همان گونه‌هاست قرار می‌دهند که نتیجه آن  افزایش برجستگی گونه‌ها خواهد بود.

اندازه‌ی پروتزها به موارد و فاکتورهای مختلفی بستگی دارد؛ یکی از آن‌ها فرم چهره‌ی فرد است. مورد دیگر که در سایز پروتز تاثیر دارد تمایل و درخواست خود شخص از پزشک مربوطه می‌باشد که تا چه میزان به گونه‌های برجسته علاقه دارد.

در این روش که در ادامه به تفصیل توضیح داده خواهد شد نیازی به تعویض پروتز وجود ندارد؛ زیرا معمولا یک روش ماندگار است. مگر در چندحالت غیرمعمول مثل واکنش نشان دادن بدن به عضو جدید که همان پروتز است، بروز عفونت و یا اینکه خود فرد بخواهد پروتز ها را خارج کند.

 

خدمات پیشنهادی: تزریق ژل گونه

 

مدل‌های مختلف پروتز گونه:

امروزه با پیشرفت علم پزشکی در حوزه‌های زیبایی، شاهد أنواع و مدل‌های مختلف پروتز گونه هستیم که به تازگی به روی کار آمده‌اند. برخی از این پروتزها مصنوعی و برخی دیگر از أنواع آن را می‌توان به عنوان پروتز طبیعی گونه شناخت. بهتر است که قبل از انجام این عمل با یک پزشک متخصص و ماهر  مشورت کنید تا با درنظر گرفتن شرایط موجود و بررسی سوابق بیماری شما، بهترین تصمیم را برای تغییر فرم گونه‌ها بگیرد.

پروتز گونه

 

به طور کلی می‌توان انواع مدل‌های پروتز گونه را به دسته‌ها زیر تقسیم کنیم:

 • پروتز گونه‌ای (مالار):

در این روش به دلیل قرار گرفتن مستقیم پروتز روی استخوان گونه‌، گونه‌ها به صورت برجسته‌تر و حجیم‌تر دیده می‌شوند و باعث جوان‌تر شدن چهره شما می‌شود.

 • پروتز زیرگونه‌ای (ساب مالار):

این روش بیشتر برای افرادی موثر است که به دلیل لاغری یا افزایش سن دچار افتادگی گونه و پوست شده‌اند؛ زیرا با قرار دادن پروتز در زیر ناحیه گونه باعث پر تر شدن صورت می‌شوند و افتادگی را تا حد قابل قبولی کاهش می‌دهند.

 • پروتز ترکیبی:

این روش ترکیبی از دو روش بالا یعنی مدل گونه‌ای و زیرگونه‌ای است که هم گونه‌ها و هم ناحیه زیر آن به صورت برجسته و پر تر دیده می‌شوند.

 

مقاله پیشنهادی: روش‎های مختلف لیفت گونه + مزایا و معایب هر یک

 

جراحی پروتز گونه چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام این عمل زیبایی ابتدا باید برای معاینه فیزیک به یک پزشک متخصص و ماهر مراجعه کنید و پس از معاینه فیزیکی و حضوری کامل و انجام آزمایشات مربوطه برای عمل جراحی آماده شوید.

در این روش، معمولا بیمار تحت تاثیر بی‌حسی موضعی قرار گرفته و افراد کمی نیاز به داروی بیهوشی عمومی دارند. در ابتدا، پزشک متخصص، داخل دهان یا حفره‌ی زیر پلک را برش زده و ناحیه گونه را برای گذاشتن پروتز آماده می‌کند. سپس بعد از قرار گرفتن پروتز در ناحیه مورد نظر، آن قسمت را بخیه می‌زند.

معمولا پزشک برای ثابت نگه‌داشتن پروتزها از پوششی به نام گارنت برای بیمار استفاده می‌کند تا از حرکت کردن پروتزها جلوگیری کند.

مدت زمان جراحی زیبایی و پروتز گونه به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی، مدت زمان جراحی حدود 30 الی 90 دقیقه متغییر است.

خبر خوب این است که مدتی پس از عمل و بعد از کشیدن بخیه‌ها دیگر اثری از برش‌ها باقی نخواهد ماند. بنابراین لازم نیست از این بابت نگران چیزی باشید.

بعضی از زیبا جویان که متقاضی انجام  جراحی پروتز گونه هستند می‌توانند همزمان عمل‌های زیبایی دیگری مثل جراحی بینی، لیفت پیشانی یا شقیقه را نیز در کنار کاشت پروتز انجام می‌دهند.

پروتزهای گونه از چه جنسی هستند؟

بعضی از انواع پروتزها از جنس پلی اتیلن می‌باشند، اما یکی از بزرگترین معایب آن‌ها وقتی معلوم می‌شود که نیاز به جداکردن یا تعویض‌شان داشته باشید؛ زیرا این کار بسیار مشکل خواهد بود. این پروتزها در مواردی هم ظاهری نامناسب به چه فرد می‌دهند و باعث مصنوعی به نظر رسیدن چهره می‌شوند.

پروتزهای سیلیکونی دسته دیگری از پروتزهای پرکاربرد در حوزه زیبایی و جوانسازی است. این دسته از پروتزها برخلاف پروتزهای سفت و مصنوعی، نرمی و انعطاف زیادی دارند. به همین خاطر به راحتی با بافت استخوان سازگار شده و رفتاری مثل استخوان دارند. بنابراین، اگر به دنبال یک پروتز گونه طبیعی هستید که باعث اذیت و إحساس نارضایتی نشود، پروتزهای سیلیکونی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

یکی دیگر از مزیت‌های این جنس پروتزها تعویض یا تخلیه راحتشان می‌باشد؛ به همین دلیل اکثر جراحان پلاستیک معمولا استفاده از پروتزهای سیلیکونی را به بیماران توصیه می‌کنند تا درصورت تمایل فرد، بتوانند آن‌‌ها را به راحتی خارج کنند.

پروتز گونه

چه کسانی کاندید مناسبی برای کاشت پروتز در گونه هستند؟

همانطور که در بالاتر گفته شد تمام افرادی که به دلایل مختلف از جمله افزایش سن یا نداشتن برجستگی گونه به طور طبیعی از ظاهر خود رضایت ندارند می‌توانند از این روش استفاده کنند. ممکن است کسانی که قبلا روش‌های موقتی برجسته کردن گونه را امتحان کرده‌اند نیز به این روش دائمی روی بیاورند.

به طور کلی می‌توان گفت که افراد زیر کاندید مناسبی برای جراحی پروتز طبیعی گونه هستند:

 • افرادی که استخوان گونه آن‌ها کاملا صاف است.
 • کسانی که صورت گرد دارند اما گونه آن‌ها برجسته نیست.
 • کسانی که در اثر ورزش و رژیم، وزن زیادی از دست داده‌اند.
 • کسانی در اثر افزایش سن مبتلا به گونه‌های افتاده و کم حجم شده‌اند.
 • کسانی که تمایل به چهره جوان‌تر و شاداب‌تر دارند

 

مقاله پیشنهادی: چال گونه یا چال لپ چیست؟

 

 نکاتی که قبل از عمل لازم است بدانید:

1.قبل از انجام عمل کاشت پروتز حتما با یک مشورت کنید و درخواست‌ و انتظارات خود از کاشت پروتز را با ایشان در میان بگذارید.

2. ۲ هفته قبل از عمل جراحی کاشت پروتز، مصرف برخی از داروها که باعث رقیق شدن خون می‌شود مانند آسپرین و ویتامین E را  متوقف نمایید.

3. لازم است که قبل از هرگونه اقدام، حتما داروهای مصرفی و سابقه پزشکی خود را در اختیار پزشک قرار دهید.

4. ۶ هفته قبل از عمل از استعمال دخانیات و مصرف الکل خودداری کنید.

5. هیچگونه مایعات و خوراکی حداقل تا ۶ ساعت قبل از عمل نباید مصرف شود.

6. اگر سابقه ابتلا به عفونت داشته‌اید حتما با پزشک در میان بگذارید.

7. پیش از شروع جراحی با استفاده از صابون‌های آنتی باکتری صورت خود را پاک کنید.

8. دستورالعمل‌هایی که به شما داده می‌شود را رعایت کنید . طبق چیزی که به شما گفته شده‌است عمل کنید.

مراقبت های لازم برای بعد از عمل پروتز گونه چیست ؟

قبل از عمل برجسته سازی گونه پزشک مراقبت‌های لازم را برای شما مطرح می‌کند اما رعایت مراقبت‌های قبل از جراحی به تنهایی کفایت نمی‌کند. برای دستیابی به نتیجه مطلوب لازم است که نکات و مراقبت‌های زیر را نیز رعایت کنید. در ادامه نکاتی که باید بعد از عمل پروتز گونه رعایت کنید را خدمت شما عرض می‌کنیم:

 • از فعالیت‌های شدید بدنی تا چند هفته پرهیز کنید.
 • تورم و کبودی از جمله عوارض پروتز گونه است. بروز عوارض ناشی از جراحی تا چند روز پس از عمل طبیعی می‌باشد. شما می‌توانید برای کاهش موارد فوق از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • درصورت درد از داروهای مسکن که پزشک تجویز کرده ‌است استفاده کنید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از عمل مایعات بنوشید و بعد از آن تا ۲ هفته غذاهای نرم مصرف کنید.
 • بعد از ۴۸ ساعت میتوانید به حمام بروید اما باید احتیاط کنید که آب به طور مستقیم با زخم‌ها و محل تحت درمان برخورد نکند.
 • برای جلوگیری از عفونت، زخم‌ها را به صورت روزانه تمیز کنید.
 • بهداشت دهان را بسیار رعایت کنید و سعی کنید از دهان‌شویه‌ها استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در تابش مستقیم آفتاب خودداری کنید.
 • احساس کشیدگی و سفتی بعد از انجام عمل طبیعی است و به مرور زمان بهتر می‌شود.
 • پس از یک هفته و پس از کشیدن بخیه‌ها، آرایش کردن ممنوعیتی ندارد.
 • تا ۲ ماه پس از عمل روی صورت خود نخوابید.
 • حداقل ۶ هفته از شنا کردن پرهیز کنید.

و در آخر لازم است داروهای تجویز شده را طبق دستورات پزشک مصرف کنید.

نتایج جراحی پروتز گونه به چه صورت است؟

برای گرفتن نتیجه مطلوب فاکتورهای متعددی دخیل هستند از جمله تکنیک و روش جراحی، میزان متابولیسم فرد و…

مراقبت‌هایی که بعد از عمل انجام می‌دهید نیز نقش بسزایی در نتیجه نهایی دارد؛ برای مثال اعمال نکردن فشار زیاد به محل جراحی و انجام دادن صحیح دستورالعمل‌هایی ذکر شده در بالا از حمله مواردی است که باعث موفقیت آمیز بودن نتیجه جراحی می‌شود.

توجه داشته باشید که عوارض پروتز گونه مانند تورم در روزهای اولیه مانع از ظاهر شدن نتیجه نهایی می‌شود. بنابراین لازم است که چند هفته صبر کنید تا با کاهش تورم به نتیجه دلخواه نزدیک‌ شوید.

پروتز گونه

 مزیت‌های پروتز گونه چیست ؟

امروزه که افراد به دنبال راهی برای زیباترشدن هستند بسیاری به جراحی‌های زیبایی مثل پروتز گونه روی کار آمده‌اند. این تکنیک مدرن زیبایی و جوانسازی مزیت‌های بیشماری دارد و در این قسمت قصد داریم تا چند مزیت‌ کاشت پروتز را بررسی کنیم:

 • نتیجه کاشت پروتز دائمی است.
 • اگر به هر دلیلی دیگر نخواهید پروتزها را داشته باشید می‌توانید از پزشک درخواست کنید تا آن‌ها را خارج کند.
 • افتادگی گونه را رفع می‌کند و آن‌ها را برجسته تر نشان می‌دهد.
 • پزشک قادر به ایجاد تغییرات دلخواه و مورد نظر زیبا جویان است.
 • جراحی پروتز گونه باعث ایجاد تناسب میان اجزای صورت می‌شود.

 

مقاله پیشنهادی: پلکسر چیست چه عوارضی دارد؟

 

عوارض پروتز گونه چیست ؟

هر جراحی می‌تواند با خطراتی همراه باشد این نوع عمل نیز از این قاعده مستثنی نیست. کاشت پروتز نیز مانند تمامی جراحی‌ها دارای یکسری عوارض جانبی و خطرات احتمال است. اگر شما هم قصد دارید تا به کمک کاشت پروتز، گونه‌های برجسته و حجیم‌تری داشته باشید، تا آخر این بخش همراه ما باشید تا با عوارض پروتز گونه به طور کامل آشنا شوید و با یک دید باز برای جراحی تصمیم بگیرید:

 • یکی از رایج‌ترین عوارض پروتز گونه کبودی یا خونریزی شدید است.
 • از دیگر عوارض جراحی گونه می‌توان به عفونت اشاره کرد که با مصرف آنتی بیوتیک برطرف خواهد شد.
 • جا به جایی و حرکت پروتزها از دیگر معایب جراحی کاشت پروتز است.
 • ضعف عضلات، آسیب دیدن اعصاب یا ماهیچه‌های صورت یکی از عوارض جراحی پروتز گونه است که به ندرت اتفاق میفتد.
 • احتمال دارد تا بدن به عضو جدید که همان پروتز است، واکنش نشان دهد.
 • در صورتی که انتخاب یک دکتر خوب برای پروتز گونه را نادیده بگیرید، احتمال دارد تا صورت نامتقارن به نظر برسد.

لازم به ذکر است با رعایت مراقبت‌های لازم و ذکر شده در بالا و انتخابی پزشکی ماهر و متخصص می‌توان از بروز خطرات و عوارض ذکر شده در بالا پیشگیری کرد.

چه تفاوتی میان لیفت گونه و پروتز گونه وجود دارد ؟

مطمدنا شما هم در رابطه با لیفت گونه زیاد شنیده‌اید و شاید این سوال برای‌تان به وجود بیاید که چه تفاوتی میان جراحی پروتز گونه و لیفت گونه وجود دارد.

لیفت گونه با نخ و یا لیفت صورت یک راه برای بالا کشیدن گونه‌ها و پوست آویزان به سمت بالا است که هدف از انجام آن رفع افتادگی و چین و چروک صورت در نواحی مختلف است. در صورتی که طی فرآیند جراحی حجیم سازی گونه، پروتزهایی از جنس سیلیکون در زیر و یا روی استخوان گونه جایگذاری می‌شود.

توجه داشته باشید که لیفت گونه انتخاب مناسبی برای افرادی که گونه‌های صاف و یا صورت باریک دارند به حساب نمی‌آید. بهتر است که این دسته از افراد به سراغ کاشت پروتز گونه طبیعی بروند تا گونه‌های برجسته و طبیعی داشته باشند.

هزینه پروتز گونه چقدر است ؟

یکی از رایج‌ترین سوالات زیبا جویان، قبل از جراحی برجسته سازی گونه‌ها این است که ” هزینه پروتز گونه چقدر است؟”

توجه داشته باشید که هزینه پروتز به عوامل و فاکتورها مختلفی از قبیل هزینه بیمارستان، دستمزد پزشک، دستمزد دستیار جراح، داروهای مورد استفاده، موقعیت جغرافیایی و … بستگی دارد.

هرچه مهارت و تخصص پزشک در حوزه پزشکی و جراحی بیشتر باشد، هزینه پروتز گونه بیشتر خواهد بود. بنابراین بهتر است که جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هزینه، مزایا و معایب کاشت پروتز به یک جراح پلاستیک با تجربه مراجعه کنید.

پروتز گونه

پزشک مربوطه بعد از بررسی و معاینه فیزیکی و شنیدن خواسته‌های شما از جراحی گونه، هزینه پروتز را به شما اعلام خواهد کرد. توجه داشته باشید که جراحی کاشت پروتز یک جراحی زیبایی است و تحت پوشش بیمه قرار ندارد و تمام هزینه باید شخصا پرداخت شود.

 

مقاله پیشنهادی: هر آنچه در رابطه با لیفت غبغب باید بدانید !

 

سخن پایانی :

اگر قصد  جراحی کاشت پروتز و برجسته سازی گونه با پروتز را دارید، بهتر است که از راه‌های ارتباطی زیر برای تعیین وقت مشاوره حضوری استفاده کنید. طی جلسه حضوری شما می‌توانید تمام سوالات خود را با دکتر احمد علی رجب پور در میان گذاشته و تمام از مزایا و معایب این روش به طور کامل آگاه شوید.

دکتر احمدعلی رجب پور به عنوان یک دکتر خوب برای پروتز گونه و یک متخصص پلاستیک، زیبایی و ترمیمی با بیش از 10 سال سابقه درخشان در حوزه جراحی سلامت و رضایت بیمار را اولویت کار خود قرار می‌دهد و همه روزه آماده خدمت رسانی به شما، همراهان همیشگی و دوستداران زیبایی است.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *