ماموپلاستی کاهشی یا عمل کاهش سایز سینه چیست ؟

ماموپلاستی کاهشی یکی از انواع اعمال جراحی زیبایی زیر مجموعه ماموپلاستی می‌باشد که در آن، با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای مخصوص، اقدام به کم کردن سایز سینه‌ها می‌کنند.

درد مقاله قبلی بلاگ دکتر احمدعلی رجب پور، در زمینه این که ماموپلاستی افزایشی چیست صحبت کردیم و نکات به خصوصی را در این زمینه به شما عزیزان معرفی نمودیم. همان طور که قبلاً نیز اشاره شد، ماموپلاستی مجموعه‌ای از اعمال زیبایی است که برای دست یابی به زیبایی اندام بیشتر، مورد استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته است. ماموپلاستی کاهشی نیز طرف‌داران خاص خود را دارد.

عمل ماموپلاستی کاهشی را افرادی انجام می‌دهند که از بزرگی سایز سینه‌های خود خسته شده‌اند و یا دلیل افتادگی سینه‌های خود را، سایز بزرگ آن می‌دانند. در بسیاری از موارد نیز ممکن است افراد به دلیل بزرگ بودن سینه‌های خود، اعتماد به نفس کم‌تری داشته باشند و به همین دلیل، برای کاهش سایز سینه خود، اقدام به انجام عمل ماموپلاستی کاهشی می‌نمایند.

از آن جایی که این نوع عمل زیبایی نیز طرف‌داران و مخاطبان مخصوص به خود را دارد، تصمیم گرفتیم که مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ دکتر رجب پور را به این موضوع اختصاص دهیم و در خصوص ماموپلاستی کاهنده، جزئیات مهم را به شما عزیزان یادآوری کنیم.

توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد انجام عمل ماموپلاستی کاهشی را دارید، این مقاله از بلاگ دکتر رجب پور را تا انتها بخوانید تا در این زمینه، اطلاعات مهم و مفیدی را به دست آورید و با آگاهی کامل برای ماموپلاستی کاهشی اقدام نمایید.

عمل ماموپلاستی کاهشی

ماموپلاستی کاهشی چیست؟

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در خصوص اعمال زیبایی، خصوصاً اعمال جراحی زیبایی، در نظر داشته باشید این است که شما می‌توانید در حالتی که هستید، بدن خود و اندام خود را دوست داشته باشید و اعتماد به نفس شما، بسته به دیدگاه شما دارد و با هر بدنی، می‌توانید اعتماد به نفس یک شخص سالم را در خود به وجود بیاورید؛ ولی در صورتی که تمایل دارید از اعمال زیبایی برای فرم دهی به بدن خود استفاده کنید، باید در خصوص این عمل‌های زیبایی ابتدا بیشترین میزان اطلاعات را جمع آوری کنید و با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.

در همین خصوص باید گفت که بسیاری از افراد تلاش کرده‌اند با استفاده از ورزش‌های مختلف و یا استفاده از کرم‌های لاغر کننده سینه‌ها، سینه‌های خود را کوچک‌تر کنند ولی به نتیجه دلخواه نتوانسته‌اند برسند. برای این افراد، بهترین و تضمینی‌ترین عمل، ماموپلاستی کاهشی می‌باشد.

در عمل ماموپلاستی کاهشی ، چربی‌های اضافی در سینه‌ها، غدد درونی این بافت از بدن و نیز پوست اضافی ناحیه سینه‌ها، برداشته می‌شود تا فرد بتواند به سایز سینه دلخواه خود برسد.

معمولاً بزرگی بیش از حد سینه‌ها می‌تواند برای بانوان مشکلاتی را به وجود بیاورد. معمولاً بانوانی که سینه‌های بیش از اندازه بزرگ دارند، درد زیادی را در پشت و یا گردن خود احساس می‌کنند که به دلیل سنگینی وزن سینه‌ها می‌باشد و یا در صورتی که از سوتین نیز استفاده کنند، ممکن است به دلیل حجم و سنگینی سینه‌ها، رد بندهای سوتین به شکلی عمیق بر روی پوست آن‌ها بیفتد و از این نظر، آزار دهنده باشد.

یکی از بهترین راه‌ها برای رفع این مشکلات، استفاده از عمل ماموپلاستی کاهشی می‌باشد.

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب یک پزشک باتجربه و متخصص بسیار حائز اهمیت است. زیرا علاوه بر نتیجه بهتر عوارض کمتری را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد. اما این انتخاب کمی دشوار است. ما در مقاله ”  بهترین جراح سینه در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

انواع روش ماموپلاستی کاهشی

ماموپلاستی کاهشی به طور کلی به دو روش امکان‌پذیر است که استفاده از هر یک از این روش‌ها را پزشک متخصص بر اساس شرایط فیزیکی و سابقه پزشکی که شما دارید، پیشنهاد می‌کند.

روش‌های انجام عمل ماموپلاستی کاهشی را می‌توان به صورت زیر شرح داد:

 • جراحی (روش برشی)
 • لیپوساکشن
ماموپلاستی کاهنده

روش انجام عمل ماموپلاستی کاهنده

پزشک متخصص ممکن است عمل ماموپلاستی کاهنده را بر اساس شرایط، در مطب و یا در بیمارستان انجام دهد. برای این کار، از داروهای بیهوشی استفاده می‌شود که باز هم بر اساس شرایط، ممکن است بیهوشی عمومی و یا استفاده از آرام بخش در رگ تجویز شود.

پس از آن که فرد متقاضی عمل ماموپلاستی ، بیهوش شد، پزشک برش‌هایی را در بافت سینه ایجاد می‌کند که نوع این برش‌ها نیز می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد.

به طور کلی، برش‌هایی که برای ماموپلاستی کاهشی در سینه‌ها ایجاد می‌شوند را می‌توان به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

 • یک سوراخ کلیدی یا الگوی راکتی شکل با یک برش اطراف سینه
 • الگوی برش لنگری شکل یا T مانند
 • کشیدن یک الگوی دایره ای در اطراف هاله سینه

پس از آن که برش‌های مورد نیاز در بافت سینه‌ها ایجاد شد، پزشک متخصص جایگاه نوک سینه را تغییر می‌دهد. نوک سینه به رگ خونی اصلی و نیز مرکز عصب می‌رسد و تغییر جایگاه آن باید با دقت انجام شود. همچنین در صورتی که نیاز باشد، هاله سینه نیز ممکن است کاهش پیدا کند.

پس از این مراحل، بافت زیر سینه را پزشک متخصص برمی‌دارد و سینه‌ها را بالا برده و فرم می‌دهد.

برای سینه‌هایی که بیش از حد افتادگی دارند، ممکن است نوک و هاله سینه برداشته شده و به نواحی بالاتر در سینه منتقل شود.

پس از طی شدن این مراحل، پزشک متخصص در ماموپلاستی کاهشی، برش‌ها را به هم می‌رساند تا سینه‌ها کوچک‌تر شوند. بخیه‌های پس از عمل، به صورت عمقی در بافت سینه زده می‌شوند تا از شکل و فرم جدید سینه حمایت کنند.

پس از آن، با استفاده از چسب پوست و یا نوار چسب جراحی، محل برش بسته می‌شوند.

در خصوص این عمل باید بدانید که برش‌هایی که در ماموپلاستی کاهنده ایجاد می‌شوند، دائمی هستند ولی در بیشتر موارد، خطوط جای این برش‌ها به مرور زمان کم رنگ می‌شوند و تا حد زیادی بهبود پیدا می‌کنند.

نکات مراقبتی بعد از ماموپلاستی کاهنده

مانند تمامی عمل‌های جراحی و زیبایی، عمل ماموپلاستی کاهشی نیز نیازمند رعایت یک سری نکات بعد از عمل است که سبب می‌شود نتیجه حاصل شده، تثبیت شود و عوارض جانبی برای فرد، پیش نیاید.

این نکات و توصیه‌ها را پزشک متخصص شما بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد بدنتان و نیز سابقه پزشکی که دارید و نوع تکنیک استفاده شده در عمل ماموپلاستی کاهشی ، به شما می‌گوید. باید توجه داشته باشید که رعایت این نکات، تأثیر بسیار زیادی در نتیجه مثبت ماموپلاستی کاهنده شما دارد؛ لذا دقت لازم را به این نکات و توصیه‌ها داشته باشید.

از آن جایی که لازم است پیش از انجام این عمل، از مراقبت‌های لازم پس از آن نیز اطلاع داشته باشید، این نکات را در ادامه برای شما شرح داده‌ایم:

 • تا 2 الی 4 هفته پس از انجام ماموپلاستی کاهشی، از رانندگی پرهیز کنید.
 • برای گرفتن بهترین نتیجه لازم است بعد از انجام عمل ماموپلاستی، لباس ویژه یعنی باند الاستیک و سینه بند مخصوص را برای حمایت از سینه‌ها استفاده کنید تا سینه‌ها در موقعیت مناسب نگه داشته شده و از آن‌ها مراقبت کند.
 • از استفاده از سوتین‌های فنر دار تا چند ماه پس از ماموپلاستی کاهشی، پرهیز کنید.
 • فعالیت‌های بدنی خود، مانند ورزش‌های مختلف، را تا مدت 2 الی 4 هفته پس از ماموپلاستی کاهنده ، محدود کنید.
 • تا 2 هفته پس از انجام این عمل، بهتر است برای انجام کارهای روزمره خود از دیگران کمک بگیرید.

همانند ماموپلاستی کاهنده، ” ماموپلاستی افزایشی ” نیز وجود دارد که برای افزایش حجم سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عوارض ماموپلاستی کاهنده

عوارض ماموپلاستی کاهنده چیست؟

همان طور که در مقالات قبلی از بلاگ دکتر رجب پور با این موضوع آشنا شدید، هیچ نوع عمل جراحی زیبایی وجود ندارد که عوارضی را به دنبال نداشته باشد. عمل ماموپلاستی کاهشی نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

در خصوص عوارض ماموپلاستی کاهشی باید بدانید که با رعایت اصول و نکاتی که پزشک به شما می‌گوید، می‌توانید این عوارض را تا حد زیادی کاهش دهید ولی باز هم بروز برخی از این عوارض ماموپلاستی کاهشی، اجتناب‌ناپذیر است.

عوارض ماموپلاستی کاهشی را در ادامه شرح داده‌ایم:

 • کبودی یکی از عوارض ماموپلاستی کاهشی است که البته باید بدانید این عارضه در دسته عوارض موقت ماموپلاستی جای می‌گیرد.
 • از بین رفتن احساس در نوک پستان و پوست اطراف نوک پستان. (این عارضه در رابطه جنسی شما می‌تواند تأثیر منفی بگذارد و بروز آن نیز اجتناب‌ناپذیر است.)
 • مشکل یا ناتوانی در تغذیه با شیر مادر. (توصیه می‌شود که پس از آن که مطمئن بودید تمایل به بارداری و شیردهی نوزاد خود ندارید، اقدام به انجام ماموپلاستی کاهشی کنید)
 • تفاوت اندازه، شکل و تقارن سینه‌های چپ و راست پس از جراحی که ممکن است  برای بهبود وضعیت، جراحی ترمیمی مورد نیاز باشد.
 • ماندگاری خطوط برش در عمل ماموپلاستی. (البته توضیح دادیم که این خطوط در بیشتر موارد با گذشت زمان بسیار کم رنگ می‌شوند.)

هر عمل و جراحی دارای یک سری عوارض کوتاه مدت و بلند مدت می‌باشد. عمل ماموپلاستی هم از این موضوع مستثنی نیست. ما در مقاله ” عوارض عمل ماموپلاستی ” به این عوارض و نحوه درمان آن پرداخته‌ایم.

افرادی که بهتر است ماموپلاستی کاهشی را انجام ندهند

بسیاری از افراد، در دسته افرادی جای می‌گیرند که توصیه می‌شود عمل ماموپلاستی کاهشی را انجام ندهند. معمولاً این افراد، کسانی هستند که مشکلاتی در فیزیک بدن خود داشته و یا از بیماری‌های خاصی رنج می‌برند.

در ادامه برخی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که سبب می‌شود افراد برای عمل ماموپلاستی مناسب نباشند را شرح داده‌ایم:

 • افرادی که استعمال دخانیات می‌کنند.
 • افرادی که از چاقی مفرط رنج می‌برند.
 • افرادی که تمایل ندارند جای زخم بر روی سینه‌های آن‌ها باقی بماند.
 • افرادی که رشد جسمی ناقص داشته‌اند.
 • افرادی که بیماری‌های خاص مانند بیماری‌های قلبی عروقی و یا دیابت دارند.
 • افرادی که هر گونه بیماری در ناحیه سینه‌های خود دارند.

در صورتی که جزو افراد لیست بالا هستید، پیشنهاد می‌کنیم از روش‌های دیگر برای کاهش سایز سینه‌های خود استفاده کنید.

همچنین در خصوص افرادی که تمایل به انجام عمل ماموپلاستی کاهشی دارند باید گفت که در صورتی که به تازگی دوران بلوغ خود را پشت سر گذاشته‌اید، نمی‌توانید برای این عمل زیبایی اقدام نمایید. به بیانی دیگر، در صورتی که رشد سینه‌های شما کامل نشده باشد، برای عمل ماموپلاستی کاهنده نمی‌توانید اقدامی کنید.

همچنین در صورتی که فرد تمایل دارد که در آینده باردار شود، باید به این نکته توجه داشته باشد که پس از زایمان باید بتواند به نوزاد خود شیر بدهد و به همین دلیل، نمی‌تواند عمل ماموپلاستی کاهشی را انجام دهد. باید بدانید که این عمل می‌تواند امکان شیردهی را به طور کل از بین ببرد.

در صورتی که اضافه وزن دارید و تمایل به استفاده از عمل ماموپلاستی کاهشی برای کاهش سایز سینه‌های خود دارید، بهتر است که در ابتدا به وزنی ایده آل برسید و کاهش وزن داشته باشید و پس از آن برای ماموپلاستی کاهنده اقدام نمایید. این به این دلیل است که در بسیاری از موارد، زمانی که وزن شما کاهش پیدا می‌کند، میزان چربی‌های سینه شما نیز کم‌تر می‌شود و ممکن است پس از کاهش وزن، نیازی به عمل ماموپلاستی نداشته باشید.

عوارض ماموپلاستی کاهشی

سخن پایانی

بسیاری از بانوان، از بزرگی سینه‌های خود راضی نیستند و تمایل دارند که سایز سینه‌های خود را کاهش دهند. ماموپلاستی کاهشی نیز یکی از عمل‌های زیبایی است که برای کاهش سایز سینه‌ها در بانوان، مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که این عمل زیبایی را می‌خواهند انجام بدهند باید توجه داشته باشند که جزو افرادی نباشند که برای ماموپلاستی کاهنده ، محدودیت دارند.

ممکن است در زمینه عمل ماموپلاستی کاهشی سؤالی داشته باشید که در این مقاله به پاسخ آن نرسیده باشید؛ سؤال خود را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما مطرح کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

همچنین در صورتی که در این خصوص نکته‌ای وجود دارد که در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

ماموپلاستی کاهشی چیست ؟

در عمل ماموپلاستی کاهشی ، چربی‌های اضافی در سینه‌ها، غدد درونی این بافت از بدن و نیز پوست اضافی ناحیه سینه‌ها، برداشته می‌شود تا فرد بتواند به سایز سینه دلخواه خود برسد.

انواع روش ماموپلاستی کاهشی چیست ؟

روش‌های انجام عمل ماموپلاستی کاهشی را می‌توان به صورت زیر شرح داد:
* جراحی (روش برشی)
* لیپوساکشن

عوارض ماموپلاستی کاهنده چیست؟

* کبودی یکی از عوارض ماموپلاستی کاهشی است که البته باید بدانید این عارضه در دسته عوارض موقت ماموپلاستی جای می‌گیرد.
* از بین رفتن احساس در نوک پستان و پوست اطراف نوک پستان. (این عارضه در رابطه جنسی شما می‌تواند تأثیر منفی بگذارد و بروز آن نیز اجتناب‌ناپذیر است.)
* مشکل یا ناتوانی در تغذیه با شیر مادر. (توصیه می‌شود که پس از آن که مطمئن بودید تمایل به بارداری و شیردهی نوزاد خود ندارید، اقدام به انجام ماموپلاستی کاهشی کنید)
* تفاوت اندازه، شکل و تقارن سینه‌های چپ و راست پس از جراحی که ممکن است  برای بهبود وضعیت، جراحی ترمیمی مورد نیاز باشد.
* ماندگاری خطوط برش در عمل ماموپلاستی. (البته توضیح دادیم که این خطوط در بیشتر موارد با گذشت زمان بسیار کم رنگ می‌شوند.)

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها