جراحی چانه

از آنجایی که چانه نقشی حیاتی در هارمونی صورت و اجزای صورت ایفا می‌ کند ، ژنیوپلاستی یا جراحی چانه می‌ تواند تاثیر بسیار مثبتی بر عزت نفس و کیفیت زندگی بیماران داشته باشد. درک زیبایی بسیار درونی و نسبی است. با این حال ، چانه بدون شک پررنگ ترین ویژگی آناتومیکی صورت است که نقش مهمی را در هماهنگی سه‌ بعدی صورت ایفا می نماید. هرگونه تغییر شکل چانه بر زیبایی چهره تأثیر منفی می‌ گذارد و ممکن است همین موضوع باعث کاهش عزت نفس بیمار و در نهایت پایین آمدن کیفیت زندگی او شود. اثرات منفی ناهماهنگی صورت و اثرات مثبت ناشی از عمل جراحی موفق فک و چانه به خوبی در بیماران قابل مشاهده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد با دکتر رجب پور بهترین جراح چانه در تهران همراه باشید.

 

جراحی چانه + دکتر رجب پور

 

جراحی چانه چیست ؟

بسیاری از مراجعه کنندگان می پرسند که ژینوپلاستی چیست و چه تفاوتی با منتوپلاستی دارد؟ عمل جنیوپلاستی که با نام های عمل چانه یا منتوپلاستی نیز شناخته می‌ شود ، نوعی جراحی زیبایی است که برای تغییر شکل چانه انجام می‌ پذیرد. این پروسیجر ممکن است شامل تکنیک هایی مانند افزودن ایمپلنت برای افزایش اندازه چانه یا برداشتن بخشی از استخوان فک برای کاهش اندازه این عضو باشد. توجه داشته باشید این روش برای مردان بیشتر از زنان انجام می‌ شود. بر اساس گزارش آماری در سال 2019 ، 57 درصد از جراحی های جنیوپلاستی یا همان عمل چانه برای مردان انجام شده است.

افرادی که این روش را انتخاب می‌ کنند معمولاً از آن به عنوان راهی برای بهبود زیبایی ظاهری خود بهره خواهند گرفت. تغییر شکل چانه از طریق ژینوپلاستی یا جراحی چانه می‌ تواند با استفاده از ایمپلنت چانه یا با تغییر موقعیت استخوانی که از این عضو حمایت می‌ کند انجام پذیرد. متداول‌ ترین تکنیک ، منتوپلاستی یا جراحی ژینوپلاستی استخوانی است که شامل اصلاح ساختار اسکلتی چانه می‌ شود. علاوه بر ژنیوپلاستی استخوانی ، انواع دیگری از روش‌ های جراحی برای تغییر شکل چانه شما وجود دارد که عبارت اند از :

 • عمل چانه کشویی ( اسلایدینگ )
 • جنیوپلاستی پرشی
 • عمل چانه کاهشی
 • ژینوپلاستی بزرگ کننده

جراحی چانه معمولاً تحت بیهوشی عمومی و معمولاً توسط یک جراح چانه خوب در تهران انجام می‌ شود.

جنیوپلاستی کشویی (اسلایدینگ)

عمل چانه اسلایدینگ روشی است که معمولاً برای اصلاح چانه برگشتی ( چانه که به سمت عقب حرکت کرده باشد ) یا ناهماهنگی این عضو از صورت استفاده می‌ شود.

یک برش V شکل معکوس از یک نیش به دندان نیش دیگر در سمت دیگر دندان‌ ها ایجاد می‌ گردد. سپس از اره فشاری و کششی برای برش استخوان چانه از بقیه فک و اصلاح نقص در تراز فک استفاده می‌ شود.

جنیوپلاستی پرشی (جامپینگ)

جراحی چانه یا ژینوپلاستی پرشی (جامپینگ) نوعی پروسیجر است که در آن استخوان چانه هم به سمت جلو و هم به سمت بالا حرکت می‌ نماید.

این کار با ایجاد یک برش روی فک پایین و آوردن آن قسمت به جلو و بالا انجام می‌ گردد تا لبه پایینی چانه در برابر ناحیه بالایی فک پایین قرار گیرد. حرکت بخش بریده شده از فک پایین به سمت بالا ، نام عمل چانه پرشی را به آن داده است.

جنیوپلاستی کاهشی

ژینوپلاستی کاهشی یا جراحی چانه بزرگ ، برای کاهش یا حذف چربی اضافی چانه روی صورت انجام می‌ شود. همچنین برای کوچک کردن این عضو صورت بیمارانی که احساس می‌ کنند چانه‌ شان بیش از حد بزرگ است ، استفاده می‌ گردد.

دو برش موازی در طول عمل ایجاد می‌ شود که عرض آن‌ ها مطابق با عرض چانه است. این ناحیه را می‌ توان به سمت عقب حرکت داد یا می‌ توان آن را کوچک‌ تر و باریک‌ تر کرد و یا هر دو اقدام را به صورت همزمان به انجام رساند.

جنیوپلاستی بزرگ کننده

عمل چانه بزرگ کننده برای پهن کردن چانه بیش از حد باریک انجام می‌ گردد. این نوع جراحی چانه شامل برش افقی و تقسیم انتهای پایین چانه در وسط است. قطعات بریده شده با استفاده از پیوند استخوان به عنوان جدا کننده خط وسط پهن می‌ شوند.

هدف از جراحی ژنیوپلاستی چیست ؟

جراحی جنیوپلاستی برای کسانی است که می خواهند شکل چانه خود را تغییر دهند تا به نیمرخ صورت دلخواه برسند. عمل چانه می‌ تواند به تغییر موقعیت ، شکل و خطوط چانه برای اهداف زیبایی کمک کند. همچنین اگر با چانه عقب‌ رفته ، ناهماهنگی صورت و یا چانه بزرگ متولد شده‌ اید ، می‌ توانید به جراحی زیبایی چانه روی آورید.

جراحی چانه برای بیمارانی که از سلامت خوبی برخوردارند ، بدون بیماری فعال یا جدی و از قبل موجود بهترین گزینه می باشد. چند دلیلی که ممکن است افراد انجام عمل زیبایی چانه را انتخاب کنند عبارت‌ اند از :

 • بهبود تعادل صورت
 • اصلاح ناهنجاری‌ های مادرزادی چانه
 • بهبود ظاهر چانه
 • کاهش یا از بین بردن چانه دوتایی ( غبغب )

موارد منع انجام عمل ژینوپلاستی چیست ؟

قبل از انجام عمل جراحی چانه ، یک جراح چانه خوب در تهران باید بررسی کند که آیا این جراحی برای شما مناسب و ایمن است یا خیر.

اگر بیماری قلبی دارید ، ممکن است در معرض خطر یک عارضه جانبی ناشی از جراحی باشید. همچنین اگر اخیراً جراحی قلب داشته‌ اید ، معمولاً توصیه می‌ شود که جراحی‌ های انتخابی و غیر ضروری ، از جمله جنیوپلاستی را تا یک سال به تعویق بیندازید.

ممکن است به هر کسی که قصد عمل چانه را دارد توصیه شود که مصرف برخی داروها را قبل از جراحی متوقف نماید تا از عوارضی مانند خونریزی یا تداخل با بیهوشی در طول عمل جلوگیری شود. توصیه شده که فقط از محصولات استامینوفن مانند تایلنول برای تسکین درد قبل از عمل زیبایی چانه استفاده گردد.

خطرات و عوارض جراحی چانه

مطالعات نشان داده‌ اند که جنیوپلاستی یک روش بی خطر است ، اما برخی از عوارض ممکن است در موارد نادری اتفاق بیافتد ، این عارضه ها شامل موارد زیر می شوند :

 • عفونت
 • خون ریزی
 • از دست دادن یا جا به‌ جایی استخوان
 • آسیب به اعصاب ذهنی
 • آسیب به نوک ریشه دندان
 • شکست فلزکاری
 • آلرژی به مواد ایمپلنت
 • پیوند تأخیری شقاق
 • پتوز چانه
 • شل شدن و افتادن لب پایینی

توجه داشته باشید که انتخاب بهترین جراح چانه در تهران که دارای بورد تخصصی بوده و تجربه کافی در جراحی چانه را دارد بسیار مهم بوده و کمک می‌ کند تا کمترین عوارض جانبی را تجربه کنید و زمان بهبودی کوتاه‌ تری داشته باشید. مشاوره کامل با جراح پلاستیک در مورد سابقه پزشکی شخصی شما می‌ تواند به جلوگیری از بروز بسیاری از این عوارض بعد از عمل کمک کند. اگر هر گونه عارضه‌ ای را تجربه کردید ، با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت‌های پزشکی اورژانسی باشید.

مزایای ژینوپلاستی چیست ؟

روش‌ های مختلف عمل چانه می‌ تواند ظاهر زیبایی چانه عقب رفته ، بیرون زده یا نامرتب را تغییر دهد. محل و اندازه چانه نقش مهمی در تعادل سایر ویژگی‌ های صورت مانند بینی ، پیشانی و گونه‌ ها دارد که به هماهنگی کلی صورت کمک می‌ نماید.

جنیوپلاستی می‌ تواند مزایای قابل توجهی برای افرادی که از چانه خود ناراضی هستند ارائه دهد. در یک مطالعه قدیمی در سال 2011 که روی 37 نفر انجام شده بود ، بیش از 94٪ از نتایج آن بسیار راضی بودند.

مشاوره برای انجام عمل چانه

اگر به جراحی چانه یا جنیوپلاستی علاقه دارید ، ابتدا باید با یک دکتر عمل چانه خوب در تهران مشورت کنید ؛ شما این فرصت را خواهید داشت که در مورد اهداف خود و نتایجی که می‌ خواهید به دست آورید صحبت نمایید. جراح متخصص با شما همکاری خواهد کرد تا به درک درستی در مورد انتظارات شما از این روش و مزایای بلندمدت دست یابد. هر بیمار متفاوت است و دکتر شما ، روش جراحی و طرح درمانی را که برای شما مناسب است را انتخاب می‌ کند. در طول مشاوره اولیه ، موارد زیر اتفاق می‌ افتند :

 • ارائه تاریخچه پزشکی کامل شامل اطلاعات مربوط به هر گونه جراحی قبلی ، شرایط پزشکی گذشته و حال ، همچنین تمام داروها یا مکمل‌ های گیاهی که مصرف می‌ کنید.
 • از جراح خود بخواهید تا معاینه کامل صورت شما از جمله پوست و استخوان زیرین را انجام دهد.
 • در مورد خطرات و عوارض احتمالی صحبت کنید.
 • ممکن است برای تعیین روش مناسب برای جراحی شما یک عکس اشعه ایکس لازم باشد.

چگونه برای جنیوپلاستی آماده شویم؟

افرادی که قصد انجام جراحی چانه را دارند ممکن است مراحل زیر را برای آمادگی انجام دهند:

 • نگرانی ها و دغدغه های خود را با بهترین جراح چانه در تهران در میان بگذارید.
 • ممکن است برای تعیین رویکرد مناسب برای روش جراحی شما ، یک عکس اشعه ایکس یا آزمایش تصویربرداری دیگری لازم باشد.
 • طبق دستورالعمل جراح خود ، باید مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا مکمل‌ های گیاهی را که خون را رقیق می‌ کنند متوقف کنید ؛ زیرا خطر خونریزی در حین و بعد از عمل را افزایش می‌ دهند و به طور بالقوه قادرند زمان بهبودی را طولانی‌ تر نمایند.
 • چند هفته قبل از عمل جراحی سیگار را ترک کنید ؛ زیرا یکی از اجزای سیگار نیکوتین می باشد که عروق خونی شما را منقبض می‌ نماید. این اثر روند بهبودی را طولانی‌ تر خواهد کرد و در بهبودی اختلال ایجاد می کند.
 • شما باید هر روز از دو روز قبل از عمل چانه تا صبح جراحی صورت خود را با شستشو دهنده صورت ضد باکتری به طور کامل بشویید.
 • به شما توصیه می‌ شود که شب قبل از عمل بعد از نیمه شب چیزی نخورید یا ننوشید.
 • در روز عمل لباس‌ های گشاد بپوشید تا راحتی خود را به حداکثر برسانید.

 

جراحی چانه + دکتر رجب پور

 

چه چیزی در روز جراحی چانه انتظار می‌ رود؟

در روز عمل ژینوپلاستی ، از بیهوشی عمومی یا موضعی با داروهای آرام بخش داده استفاده می گردد. هنگامی که بی این اقدام تحت نظر متخصص بیهوشی انجام شد ، بهترین جراح چانه تهران یک برش کوچک در اطراف چانه شما ایجاد می‌ کند. سپس ایشان به تغییر شکل چانه شما ادامه می‌ دهند ، این کار ممکن است شامل افزودن ایمپلنت یا پیوند استخوان در اطراف استخوان چانه شما باشد. در نهایت برش با بخیه بسته می‌ شود و ناحیه جراحی شده پانسمان می‌ گردد.

معمولاً ژینوپلاستی یک عمل سرپایی می باشد. می‌ توانید انتظار داشته باشید که جراحی شما حدود یک ساعت به طول بی انجامد. در صورتی که مشکل یا عارضه خاصی رخ ندهد ؛ طی چند ساعت پس از جراحی ترخیص خواهید شد.

دوره نقاهت جراحی چانه

عوامل متعددی بر زمان بهبودی تأثیر می‌ گذارد ، مانند :

 • روش عمل چانه
 • میزان تغییرات جراحی
 • بدن شما چقدر زمان برای ریکاوری نیاز دارد
 • هر گونه عارضه‌ ای مانند عفونت یا خونریزی

پس از جراحی ، پزشک شما ممکن است موارد زیر را تجویز کند :

 • داروهای مسکن
 • یک دهان‌ شویه آنتی باکتریال برای دور نگه داشتن محل جراحی از میکروب‌ ها و عفونت‌ ها
 • آنتی‌ بیوتیک برای پنج روز اول بعد از عمل

برای محافظت از چانه ، باید یک تا دو هفته پس از جراحی با صورت رو به‌ بالا و سر بلند شده بخوابید. ممکن است دکتر رجب پور ، بهترین جراح چانه تهران به شما بگوید که یک تا دو روز پس از جراحی فقط مایعات مصرف کنید و در هنگام نوشیدن آن ها از نی استفاده نکنید. جویدن منظم ممکن است پس از سه هفته از سر گرفته شود. به یاد داشته باشید که همیشه دستورالعمل‌ های جراح متخصص خود را دنبال کنید.

به طور کلی ، پس از سه ماه از جراحی چانه یا زمانی که تورم فروکش کرد ، چانه شما به طور کامل بهبود می‌ یابد. عواملی که می‌ توانند بر زمان بهبودی شما تأثیر بگذارند عبارت‌ اند از سلامت عمومی ، نوع عمل و عوارض بعد از آن.

روند جراحی جنیوپلاستی کشویی (اسلایدینگ)

عمل چانه کشویی شامل مراحل زیر است :

 1. جراح در امتداد مرز لثه تحتانی و داخل لب تحتانی برش ایجاد می‌ کند.
 2. پزشک برشی را در لایه بافت نرم ایجاد می‌ نماید تا دسترسی به استخوان چانه ایجاد شود.
 3. هنگامی که استخوان چانه در معرض دید قرار می‌ گیرد ، دکتر رجب پور بهترین جراح چانه تهران یک برش عمودی کوچک در چانه ایجاد می‌ نماید که از آن به عنوان نقطه مرجع در طول عمل استفاده می‌ گردد.
 4. در این مرحله از جراحی چانه دکتر یک برش افقی در زیر ریشه دندان‌ های پایین می زند. ایشان می‌ توانند ارتفاع چانه را با برش در زوایای مختلف تغییر دهند. اگر لازم باشد چانه را کوچک‌ تر کنند یا به سمت عقب حرکت دهند ، ممکن است یک تکه استخوان گوه‌ ای شکل را برش دهند.
 5. جراح قطعه استخوان را به سمت جلو ، عقب یا به پهلو می‌ لغزانند. پس از قرار دادن چانه در جای خود ، ایشان هم ترازی این عضو را بررسی کرده و استخوان اضافی را در امتداد خط فک جمع می‌ نمایند.
 6. پزشک دوباره استخوان چانه را با پیچ و یک صفحه فلزی به فک وصل می‌ کند. برخی از جراحان ممکن است به جای صفحات فلزی از صفحات و پیچ‌ های زیست تخریب‌ پذیر استفاده نمایند تا فرد نتواند پیچ‌ ها را زیر پوست احساس کند.
 7. بهترین جراح چانه در تهران ، در پایان کار محل برش را بخیه می‌ زند. سپس نوار فشاری را روی جلو و دو طرف چانه قرار می‌ دهد تا به این روش تورم به حداقل برسد.

⇐ مراقبت‌های بعد از جراحی عمل چانه کشویی

افراد ممکن است نیاز داشته باشند که پس از یک ژینوپلاستی کشویی حدود 2 شب را در بیمارستان بگذرانند. در این مدت ، جراح و پرستاران بهبودی آنها را زیر نظر خواهند داشت و به دنبال علائم عفونت یا سایر عوارض می‌ گردند. قبل از ترخیص فرد ، یک جراح چانه خوب در تهران دستورالعمل‌ های مربوط به مراقبت‌ های بعد از جراحی چانه را با آن‌ ها در میان می گذارد.

دستورالعمل‌ ها ممکن است شامل موارد زیر باشند :

 • دوز و زمان مصرف آنتی‌ بیوتیک‌ های خوراکی
 • نکاتی برای مدیریت درد و تورم
 • نحوه شستشوی دهان با آب یا ضدعفونی‌ کننده خوراکی
 • نحوه برداشتن و تعویض پانسمان زخم
 • خوردن غذای مایع یا نرم برای چند روز اول
 • اجتناب از فعالیت شدید ؛ مانند ورزش سنگین به مدت 3-4 هفته

روند روش عمل چانه ایمپلنت

پروسه‌ های کاشت ایمپلنت در جراحی چانه تقریباً 1 ساعت به طول می انجامند. روش‌ های جراحی ایمپلنت معمولاً شامل مراحل زیر است :

 1. جراح یک برش کوچک در داخل دهان یا زیر چانه ایجاد می‌ کند.
 2. سپس ایمپلنت را از طریق برش وارد می‌ نماید و آن را در اطراف استخوان چانه جای گذاری می نماید. در مرحله بعدی ، ایمپلنت متصل خواهد شد.
 3. در این قدم جراح برش را با بخیه می‌ بندد.

اگر فردی یک گزینه بزرگ‌ سازی غیر جراحی را انتخاب کند ، جراح پر کننده‌ های پوستی (فیلر) را در اطراف دهان ، چانه یا فک تزریق می نماید. در این روش ممکن است نیاز به تکرار این روش داشته باشید ؛ زیرا مواد پر کننده پس از چند ماه حل می‌ شوند و از بین خواهند رفت.

⇐ مراقبت‌های بعد از جراحی جنیوپلاستی ایمپلنت

دستورالعمل‌ های مراقبت‌ های بعدی برای ایمپلنت‌ های جراحی مشابه روش‌ های عمل چانه کشویی است. افراد ممکن است متوجه تورم ، قرمزی یا کبودی جزئی شوند که باید خود به خود برطرف شود. بهتر است بیماران به مدت 1 تا 2 هفته پس از جراحی چانه به پشت دراز بکشند و سر خود را بالا نگه دارند.

افراد می‌ توانند درد و تورم را با مسکن‌ های بدون نسخه و کمپرس سرد کاهش دهند. اکثر کسانی که جراحی زیبایی چانه انجام می‌دهند ، می‌ توانند در عرض 1 هفته به فعالیت‌ های روزانه خود بازگردند.

ماندگاری نتیجه عمل جراحی چانه

هنگامی که عمل زیبایی چانه توسط یک جراح چانه خوب در تهران انجام می‌ شود ، اثرات عمل زیبایی چانه شما باید در طول زندگی باقی بماند. اینکه جنیوپلاستی شما تا چه اندازه خوب خواهد شد به برنامه ریزی دقیق قبل از جراحی و به پزشک شما بستگی دارد که همین امر می‌ تواند احتمال بسیاری از عوارض را در دراز مدت کاهش دهد. معمولاً بعد از عمل چانه نیازی به جراحی نگهداری یا پیگیری طولانی مدت نیست.

هزینه عمل تراشیدن چانه چقدر است؟

هزینه عمل عمل چانه بسته به موارد زیر متفاوت است :

 • دستمزد بهترین دکتر عمل چانه تهران
 • محل کلینیک یا بیمارستانی که عمل انجام می‌ شود.
 • روش جراحی ژینوپلاستی
 • مواد ایمپلنت یا فیلرها
 • نوع بیمه درمانی

کل هزینه جراحی چانه ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • حق‌ الزحمه جراح
 • هزینه‌های بیمارستان و سایر امکانات
 • آزمایش‌ های پزشکی
 • قرار ملاقات با پزشک قبل و بعد از عمل
 • داروهای تجویزی
 • هزینه‌ های بیهوشی

سخن پایانی

چانه نقش تعیین‌ کننده‌ ای در زیبایی چهره ایفا می‌ کند و به ما کمک می نماید تا هویت صورت خود را شکل دهیم. شکل چانه بر محیط اجتماعی ما تأثیر می‌ گذارد و نباید این موضوع را دست کم گرفت. عقب رفتن چانه، چانه دوتایی یا سایر ناهنجاری‌ های چانه می‌تواند منجر به درک منفی افراد از ما و نگرش غیردوستانه شود. جنیوپلاستی نوعی جراحی زیبایی بر روی چانه است. توجه داشته باشید هم جراحان پلاستیک و هم جراحان فک و صورت می‌ توانند جراحی چانه را انجام دهند.

انواع مختلفی جراحی ژینوپلاستی وجود دارد ؛ انتخاب روشی که باید استفاده شود به عوامل مختلفی بستگی دارد ؛ از جمله میزان بزرگ کردن چانه که یک فرد نیاز دارد ، آموزش و تجربه بهترین جراح ژینوپلاستی در تهران و ترجیحات فردی. عمل چانه می‌ تواند مزایای زیادی برای افرادی که نگران ظاهر چانه خود هستند ارائه دهد. این روش می‌ تواند با تغییر موقعیت و اندازه چانه برای تکمیل بهتر سایر ویژگی‌ های صورت مانند پیشانی ، گونه‌ها و بینی ، ظاهر کلی صورت را بهبود بخشد.

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها