تزریق چربی چیست و چه مزایا و کاربردی دارد؟

با افزایش سن، برخی از نواحی بدن شما ممکن است صاف شوند یا حجم خود را از دست بدهند و با روش‌هایی مانند ورزش کردن یا تغییر روتین غذایی این اشکالات برطرف نخواهند شد یا اگر هم تأثیری داشته باشند، بسیار جزئی است. ممکن است سؤال پیش بیاید که چگونه می‌توان از دست دادن حجم جاهای مختلف بدن و صورت، به دلیل افزایش سن، را درمان کرد؛ جراحی انتقال چربی روشی مناسب برای تقویت این نواحی است. در این مقاله قصد داریم در مورد تزریق چربی دائمی، خطرات تزریق چربی، خطر آمبولی در تزریق چربی صحبت کرده و به سؤالاتی چون ترانسفر چربی چیست ؟ تزریق چربی چقدر ماندگاری دارد ؟ تزریق چربی چگونه انجام میشود ؟ تزریق چربی چه عوارضی دارد ؟ و اینکه آیا تزریق چربی حرام است ؟ پاسخ دهیم.

تزریق چربی چیست ؟

پیوند چربی که به آن انتقال چربی یا تزریق چربی نیز گفته می‌شود، فرایند جراحی است که طی آن چربی از یک ناحیه بدن به ناحیه دیگر منتقل می‌شود. هدف جراحی بهبود یا حجیم کردن ناحیه‌ای است که چربی در آن تزریق می‌شود. این تکنیک شامل استخراج چربی با کمک لیپوساکشن، پردازش چربی و سپس تزریق مجدد چربی خالص به ناحیه‌ای است که نیاز به بهبود دارد. جراحی انتقال چربی، فرایند انتقال سلول‌های چربی خود بیمار برای تقویت و جوان‌سازی سایر قسمت‌های بدن است. جراحی انتقال چربی می‌تواند:

 • اسکارهای صورت مانند زخم‌های ناشی از آکنه را به حداقل برساند
 • به ناهنجاری‌های صورت مانند آتروفی همی صورت کمک کند
 • گونه‌های فرورفته و چین و چروک را حجیم کند
 • خطوط بدن را تقویت کرده و بهبود بخشد
 • به نواحی مانند سینه و باسن حجم دهد

چربی را می‌توان از بیشتر قسمت‌های بدن که در آن سلول‌های چربی اضافی وجود دارد، منتقل کرد.

تزریق چربی دائمی

چربی از کجا گرفته می‌شود؟

معمولاً ناحیه‌ای که چربی را از آن گرفته می‌شود بر اساس جایی که قرار است تزریق شود، تعیین می‌گردد. اکثر بیماران متوجه می‌شوند که این ناحیه شکم، پهلو و ران است، اما هر بیمار منحصر به فرد است و این موضوع در طول مشاوره مورد بحث قرار می‌گیرد. مقدار نواحی تحت درمان با لیپوساکشن از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است و معمولاً به میزان چربی مورد نیاز در ناحیه جدید بستگی دارد.

فواید ترانسفر چربی چیست ؟

بسیاری از بیماران پیوند چربی را به ایمپلنت‌های مصنوعی یا پرکننده‌ها (فیلر) ترجیح می‌دهند؛ زیرا این روش یک جایگزین طبیعی است و خطر رد ایمنی را از بین می‌برد. از آنجایی که این فرایند از سلول‌های چربی بدن استفاده می‌کند، خطر واکنش‌های آلرژیک را نیز از بین می‌برد، بنابراین برخی از بیماران احساس می‌کنند که ایمن‌تر است.

پس از پیوند چربی، نتایج طولانی مدت بوده و افزایش گردش خون در این قسمت از بدن را فراهم کرده، در نتیجه کلاژن سازی بیشتری صورت می‌گیرد.

برخی دیگر از مزایای متعدد این روش عبارت‌اند از:

 • نتایج صاف‌تر و قابل پیش بینی تر
 • حداقل درد و کبودی
 • زمان بهبودی سریع‌تر
 • جمع شدن پوست (سفت کردن پوست)
 • پیکرتراشی دقیق نواحی ظریف بدن
 • حذف آسان مقادیر زیادی چربی

تزریق چربی چگونه انجام میشود ؟

فرایند پیوند چربی شامل سه مرحله است:

 • استخراج چربی از ناحیه اهدا کننده با لیپوساکشن
 • تخلیه، سانتریفیوژ و پردازش چربی
 • تزریق مجدد چربی تصفیه شده به ناحیه‌ای که نیاز به بهبود دارد

در مرحله اول، چربی از ناحیه اهدا کننده با استفاده از تکنیک‌های لیپوساکشن استخراج می‌شود. این به بهترین وجه با روش‌های دستی با استفاده از کانول‌های نازک لیپوساکشن با سوراخ‌های کوچک انجام می‌شود. لیپوساکشن لیزری یا اولتراسونیک نباید برای استخراج استفاده شود؛ زیرا ممکن است سلول‌های چربی را از بین ببرد.

سپس چربی با تخلیه و سانتریفیوژ پردازش می‌شود تا مواد زائد، مایع اضافی و سلول‌های مرده از سلول‌های چربی زنده جدا شوند. یک روش جایگزین شستن چربی با محلول نمکی استریل است. چربی‌هایی که دور ریخته می‌شوند سلول‌های چربی هستند که احتمالاً در پیوند زنده نمی‌مانند و حتی می‌توانند برای سلول‌های خوب مشکل ایجاد کنند.

در مرحله آخر، چربی مجدداً به صورت قطرات کوچک در سراسر بافت زیر جلدی ناحیه گیرنده تزریق می‌شود. این برای اطمینان از خون رسانی خوب به هر قطره چربی است تا پیوند چربی بتواند زنده بماند.

مقدار چربی تزریق شده بر حسب سی‌سی اندازه گیری می‌شود و در نهایت با توجه به مشخصات بیمار و ناحیه‌ای از بدن که چربی فراوری شده در آن تزریق می‌شود، متفاوت است.

طول عمل بسته به نواحی تحت درمان متفاوت خواهد بود. پزشک شما در طول مشاوره در این مورد با شما صحبت خواهد کرد.

تزریق چربی بعد از یک ماه

انواع بیهوشی مورد استفاده در انتقال چربی چیست؟

پیوند چربی با طیف گسترده‌ای از داروهای بیهوشی انجام می‌شود. انتخاب بیهوشی معمولاً به حجم چربی که از ناحیه اهدا کننده از طریق لیپوساکشن استخراج می‌شود بستگی دارد. استخراج حجم کمی از چربی را می‌توان به راحتی با استفاده از یک بی‌حس‌کننده موضعی تحمل کرد. با این حال، حجم‌های بزرگ‌تر (بیش از 500 سی‌سی) تقریباً همیشه نیاز دارد که بیمار با بیهوشی IV یا بیهوشی عمومی آرام‌بخش شود.

در حالی که بیهوشی موضعی می‌تواند توسط جراح انجام شود، بیهوشی IV یا بیهوشی عمومی باید توسط یک CRNA (متخصص بیهوشی رسمی ثبت شده پرستار) یا بهتر از آن، یک متخصص بیهوشی دارای بورد تخصصی انجام شود.

پس از جراحی انتقال چربی

جراحی انتقال چربی معمولاً به عنوان یک جراحی سرپایی انجام می‌شود به این معنی که شما باید بتوانید در روز عمل خود به خانه بروید. باید ترتیبی دهید که کسی شما را به خانه برساند. ممکن است به شما آنتی‌بیوتیک و دارو برای تسکین درد داده شود.

احساس تورم و کبودی برای حدود یک هفته پس از پیوند چربی طبیعی است. در چند هفته اول باید از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید، اما توصیه می‌شود برای جلوگیری از لخته شدن خون پیاده‌روی کنید.

شما باید با جراح خود در مورد زمان بازگشت به کار صحبت کنید. ناحیه تحت درمان ممکن است برای چند هفته متورم بماند.

شما باید 7 تا 10 روز پس از انتقال چربی به جراح خود مراجعه کنید. در طی این ملاقات، هر گونه بخیه برداشته خواهد شد.

نتایج تزریق چربی بعد از یک ماه تقریباً خود را نشان می‌دهد. ممکن است تا 6 ماه پس از جراحی، اثر کامل پیوند چربی را مشاهده نکنید.

گاهی اوقات بدن تمام چربی تزریق شده را حفظ نمی‌کند. در این صورت ممکن است نیاز به تکرار روند انتقال باشد.

تزریق چربی چه عوارضی دارد ؟

پشیمانی از تزریق چربی معمولاً بسیار کم است و اکثر افراد از نتایج جراحی انتقال چربی خود راضی هستند. با این حال، مانند هر عمل زیبایی ممکن است عوارضی وجود داشته باشد:

 • درد
 • عفونت
 • جای زخم
 • ناحیه اهدا کننده: کبودی، تورم، حساسیت، تخلیه مایع بی حسی تا 24 ساعت.
 • ناحیه تزریق: کبودی، تورم (به خصوص لب‌ها)، حساسیت.

مناطقی که تحت درمان قرار گرفته‌اند بلافاصله پس از عمل متورم می‌شوند، به خصوص لب‌ها اگر درمان شده باشند؛ بنابراین استفاده از کمپرس سرد در چند ساعت اول برای به حداقل رساندن تورم بسیار مهم است. کمپرس سرد یک کیسه فریزر پر از تکه‌های یخ و آب است.

تورم تا حدود روز سوم افزایش می‌یابد، اما سپس به تدریج فروکش می‌کند. پس از حدود یک هفته تا ده روز، بیماران می‌توانند زندگی عادی و روزمره خود را آغاز نمایند. اگر کبودی ایجاد شده باشد، ممکن است برای مدتی طولانی‌تر قابل مشاهده باشند، اما می‌توانند به خوبی با آرایش پنهان شوند.

بیماران باید بعد از پنج تا هفت روز و دوباره سه هفته بعد با جراح معاینه شوند. تا آن زمان بیشتر تورم فروکش کرده است، اما ناحیه ممکن است هنوز بیش از حد بزرگ به نظر برسد. جراحان معمولاً چربی بیشتر از آنچه واقعاً نیاز است تزریق می‌کنند، زیرا ۲۵ تا ۳۰ درصد از سلول‌های چربی پیوند شده زنده نمی‌مانند.

ترانسفر چربی چیست

برخی از خطرات تزریق چربی :

 • خونریزی زیر پوست
 • بی حسی یا آسیب عصبی
 • جذب بیش از حد چربی (این روش باید تکرار شود)
 • خطر آمبولی در تزریق چربی

خارش صورت بعد از تزریق چربی در برخی افراد ممکن است اتفاق بیفتد که طبیعی است و معمولاً پس از چند روز از بین خواهد رفت.

نواحی رایج پیوند چربی

خلاصه‌ای از کاربردهای رایج انتقال چربی به شرح زیر است:

֎ جوان‌سازی دست

دست‌های ما یکی از قسمت‌هایی است که خیلی زود تخت تأثیر افزایش سن قرار می‌گیرند. خوشبختانه، انتقال چربی می‌تواند عقربه‌های پیر را به عقب برگرداند. هنگامی که چربی به دست‌ها تزریق می‌شود، دید رگ‌ها، تاندون‌ها را کاهش می‌دهد و ظاهر پوست پیر شده را بهبود می‌بخشد.

֎ حجیم کردن سینه

انتقال چربی برای زنانی که به دنبال افزایش ظریف و طبیعی سایز سینه خود هستند ایده آل است. بیمارانی که مایل به تحول چشمگیرتر هستند باید کاشت سینه را در نظر بگیرند، با این حال، انتقال چربی سینه مزایای خود را نسبت به ایمپلنت دارد. در حالی که ایمپلنت‌ها باید هر چند سال یکبار برداشته و جایگزین شوند، پیوند چربی خانه‌ای ماندگار در مکان جدید ایجاد می‌کند. همچنین شانس کمی برای واکنش نامطلوب با انتقال چربی وجود دارد؛ زیرا این ماده برای بدن، ماده خارجی محسوب نمی‌شود.

֎ ایمپلنت سینه همراه با پیوند چربی

پیوند چربی را می‌توان به صورت یک لایه روی ایمپلنت‌های مصنوعی سینه اعمال کرد. ایمپلنت‌ها را می‌توان هم‌زمان با انتقال چربی قرار داد. همچنین می‌توان انتقال چربی را برای بیمارانی که دارای ایمپلنت‌های سینه هستند انجام داد. پیوند چربی روی مجموعه‌ای از ایمپلنت‌های سینه، هرگونه موج یا بی‌نظمی در پوست را صاف می‌کند و شکل و اندازه‌ای را به بیمار می‌دهد که می‌خواهد.

֎ بازسازی سینه با انتقال چربی

زنانی که لامپکتومی یا ماستکتومی انجام داده‌اند، می‌توانند با بازسازی سینه انتقال چربی، مجموعه زیبایی از سینه‌های متقارن را به دست آورند. پیوند چربی برای اصلاح طبیعی بی نظمی سینه ایده آل است.

֎ بزرگ کردن باسن

بزرگ کردن باسن به عنوان لیفت باسن برزیلی نیز شناخته می‌شود. این روش پرطرف‌دار از چربی کمر، شکم و ران استفاده می‌کند تا ظاهر برجستگی و فرم شیک ساعت شنی را افزایش دهد.

֎ بزرگ کردن ساق پا

افزایش ساق پا باعث افزایش سایز و شکل ساق پاها می‌شود. این باعث می‌شود پاها کانتور و متناسب‌تر شوند. درست مانند هر روش دیگر انتقال چربی، پزشک از چربی اضافی از قسمت دیگری از بدن برای تزریق استراتژیک به پشت ساق پا استفاده می‌کند. بزرگ کردن ساق پا باعث می‌شود بیماران احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، به خصوص زمانی که می‌خواهند کمی پای خود را نشان دهند.

تزریق چربی چقدر ماندگاری دارد ؟

بسیاری از مراجعه کنندگان می‌پرسند که ایا تزریق چربی دائمی است ؛ از آنجایی که چربی خود شما است که استفاده می‌شود، انتقال موفقیت‌آمیز چربی دائمی می‌ماند، با این حال برخی از بیماران ممکن است مقداری از چربی را در ناحیه تزریق شده از دست بدهند. این می‌تواند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد.  

اگر حجم قابل توجهی در یک منطقه مورد نیاز است، ممکن است لازم باشد که این روش به صورت مرحله‌ای انجام شود تا حجم به تدریج افزایش یابد. اشباع بیش از حد ناحیه موردنظر با چربی بیش از حد به امید دستیابی به حجم اضافی ایده خوبی نیست؛ زیرا این امر می‌تواند خطر عوارض و شکست پروسه پیوند چربی را افزایش دهد.

پشیمانی از تزریق چربی

آیا تزریق چربی حرام است ؟

نظرات مختلفی در مورد جراحی زیبایی وجود دارد. بسیاری از علما جراحی ترمیمی را مجاز می‌دانند (مثلاً جراحی زیبایی که لکه‌های ناشی از آسیب را از بین می‌برد) اما جراحی را که برای افزایش حجم و زیبایی انجام می‌شود ممنوع می‌کنند. دلیل نگاه منفی عموم فقهای اسلام به جراحی زیبایی، سخنی از شیطان است که در قرآن نقل شده است:

«و گمراهشان می‌کنم و فریفته‌شان می‌کنم و گوش‌های چهارپایان را می‌شکنم و آنها را به تغییر خلقت خدا تشویق می‌کنم». هر كه شيطان را به جاى خدا به پروردگارى بگيرد، به يقين زيان بزرگى خورده است. (آیه 4:119)

از آنجایی که از نظر اسلام جراحی زیبایی خلقت خداوند را دگرگون می‌کند، انجام چنین جراحی نوعی اطاعت از شیطان است، مگر اینکه برای اصلاح انجام شود، نه افزایش حجم.

قبل از انجام عمل انتقال چربی باید به چه نکاتی توجه کنم؟

لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه منحصر به شماست، با جراح پلاستیک خود مشورت کنید.

 • شما باید از سلامت کلی برخوردار باشید.
 • شما نمی‌توانید سیگار بکشید. استعمال دخانیات روند بهبودی را کند می‌کند و خطر عوارض حین و بعد از جراحی را افزایش می‌دهد.
 • شما نباید هیچ مشکلی در گردش خون داشته باشید.
 • اگرچه انتقال چربی نسبت به پرکننده‌های پوستی گزینه‌ای ماندگارتر است، اما هزینه انتقال چربی بیشتر است.
 • برای بزرگ کردن، ممکن است به چندین جلسه انتقال چربی نیاز داشته باشید تا به اندازه سینه یا باسن دلخواه خود برسید.
 • زمان بهبودی شما بسته به میزان چربی برداشته شده و تعداد محل‌های لیپوساکشن متفاوت خواهد بود.

آیا انتقال چربی بهتر از تزریق فیلر است؟

پاسخ به اینکه کدام یک از اینها بهتر است از فردی به فرد دیگر متفاوت است. فیلرها کمتر تهاجمی هستند و تقریباً نیازی به دوره استراحت ندارند، در حالی که انتقال چربی یک نوع جراحی است. با این حال، بسیاری از مردم پیوند چربی را به عنوان یک گزینه طبیعی‌تر می‌بینند، زیرا شما به جای چیزی مصنوعی، مواد آلی خود را به بدن خود تزریق می‌کنید. کیفیت طبیعی این درمان همچنین به این معنی است که خطرات و عوارض جانبی کمتری وجود دارد.

علاوه بر این، پرکننده‌ها تنها یک راه حل موقت برای مشکلات حجم هستند. اگر پرکننده‌ها را انتخاب کنید، به طور منظم به ترمیم نیاز خواهید داشت، از هر چند ماه تا هر سال. نتایج انتقال چربی طولانی مدت و ماندگارتر از فیلرها است.

چه کسانی کاندیدای ترانسفر چربی هستند؟

کاندیدای ایده آل برای روش انتقال چربی باید:

 • از سلامت جسمی و روحی خوبی برخوردار باشید
 • به اندازه کافی رسوبات چربی اضافی داشته باشید که می‌توان آنها را خارج کرد تا به ناحیه مورد نظر تزریق شوند
 • اضافه وزن نداشته باشد
 • از رویه و نتایج انتظارات واقع‌بینانه داشته باشد
تزریق چربی چقدر ماندگاری دارد

هزینه فرایند انتقال چربی چقدر است؟

هزینه انتقال چربی بر اساس زمان انجام عمل است تا نواحی تحت درمان خاص. بدن هیچ دو بیمار یکی نیست، و نگرانی آنها و انتظاراتشان یکسان نیست. هزینه انتقال چربی همچنین به عواملی چون دستمزد جراح، موقعیت مکانی کلینیک یا بیمارستانی که در آن تحت جراحی قرار می‌گیرید، هزینه‌های بیمارستان و هزینه‌های آزمایشاتی که قبل از جراحی باید انجام دهید بستگی دارد.

شما می‌توانید در جلسه مشاوره و پس از اینکه در مورد انتظارات خود با جراح صحبت کردید، هزینه را از ایشان جویا شوید.

سخن پایانی

انتقال چربی یا لیپومدلینگ شامل برداشت چربی از یک قسمت از بدن بیمار و سپس تزریق آن به ناحیه دیگر برای اصلاح فرورفتگی‌ها یا چین و چروک‌ها است. انتقال چربی برای کمک به مجموعه‌ای از مسائل و نگرانی‌های مختلف که ممکن است بیمار با بدن خود داشته باشد استفاده می‌شود. می‌توان از آن برای افزایش حجم در جراحی‌های زیبایی سینه، تنه یا صورت استفاده کرد. می‌توان از آن برای پوشاندن ناهنجاری‌های مادرزادی و نقایص پس از سانحه استفاده کرد. روش تزریق چربی دائمی محسوب می‌شود و اثرات آن تا سال‌های سال باقی می‌ماند. مانند هر جراحی دیگری عوارضی نیز دارد که پس از چند روز فروکش می‌کنند و جای نگرانی نیست.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد تزریق چربی، ماندگاری آن، روند جراحی، مزایا و عوارض انتقال چربی و خطرات احتمالی جراحی انتقال چربی صحبت کردیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها