علت و درمان بوی بد بینی بعد از عمل

جراحی زیبایی بینی یکی از عمل‌ هایی است که به شدت به مراقبت‌ های درست بعد از عمل نیاز دارد. اگر شما عمل بینی یا عمل سیتوپلاستی را انجام دهید و مراقبت‌ های بعد از عمل را رعایت نکنید ، ممکن است با مشکلات بسیاری رو به رو شوید. یکی از این مشکلات بوی بد بینی بعد از عمل جراحی بینی می‌ باشد. اما این بو به چه دلیلی احساس می شود؟ چگونه می توان آن را برطرف کرد؟ بوی بد دماغ بعد از رینوپلاستی از بین می رود؟ در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور قصد داریم به علت بوی بد دماغ بعد از عمل زیبایی و درمان آن بپردازیم.

 

بوی بد بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

چرا بعد از عمل بینی بوی بد می دهد ؟

گاهی پیش آمده‌ است که با فردی صحبت می‌ کنید و بوی دهان او آزارتان می‌ دهد ، با این که آن شخص به شدت فرد آراسته‌ ای است. بعضا ممکن است یکی از اعضای خانواده و دوستان شما بدون این که بینی خود را عمل کرده باشد، که این عمل می‌ تواند یک عمل زیبایی یا عمل سیتوپلاستی باشد ، از از استشمام بوی بد بعد از عمل بینی ، شکایت کند.

از آن جایی که بینی و دهان هر دو بهم راه دارند ، بوی بد بینی بعد از عمل و بوی بدن دهان به هم وابسته‌ اند. لازم به ذکر است که این نکته را بدانید اگر شما قصد عمل جراحی بینی خود را دارید و احساس می‌ کنید که در دهان و بینی خود بوی بد استشمام می‌ کنید ؛ در مرحله اول به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و در جهت رفع این مشکل اقدام کنید. چرا که ممکن است بوی بد به دلیل عفونت بینی بعد از عمل با التهاب باشد.

 

بوی بد بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

مهمترین دلایلی که می‌ تواند علت بوی بد بینی بعد از عمل و دهان قبل از عمل زیبایی بینی باشند عبارت اند از :

1.   مشکلات التهاب سینوسی

عفونت‌ های قارچی یا ویروسی سینوس و همچنین مشکل التهاب مزمن سینوس از دلایل بوی بد بینی و دهان است.

2.   بیماری پولیپ بینی

داشتن پولیپ بینی باعث می‌ شود که مایعات و التهاب مخاط در داخل پولیپ جمع شود و باعث ایجاد بوی بد در بینی شود.

3.   داشتن سنگ لوزه

قرار گرفتن ذرات غذا یا وجود سلول‌ های مرده در شکاف و چین‌ های لوزه یکی از عوامل ایجاد بوی بد بینی بعد از عمل است.

4.   مشکلات دهان و دندان

جمع شدن باکتری‌ ها بر روی دندان‌ ها باعث پوسیدگی و عفونت لثه می‌ شود که در نهایت باعث بوی بد دهان و دندان می‌ گردد.

5.   داشتن بیماری مزمن کلیه

مواد زائد در خون توسط کلیه‌ ها فیلتر می‌ شود و اگر کلیه‌ ها خوب عمل نکنند این مواد در خون باقی می‌ مانند. به این بیماری CKD نیز می‌ گویند. این مواد بویی مانند آمونیاک تولید می‌ کنند که باعث می‌ شود شما طعم فلز را در دهان و بوی آن را در بینی حس کنید. 

انتخاب جراح با تجربه و ماهر بسیار در بهبود نتیجه و عوارض بسیار تاثیر گذار است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” برای انتخاب دکتر به شما کمک کرده‌ ایم.

علت بوی بد بینی بعد از عمل جراحی بینی چیست؟

چرا بعد از عمل بینی بوی بد می دهد ؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت بوی عفونت در بینی بعد از عمل جراحی بینی از دو هفته تا یک ماه و گاها حتی تا دوماه طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی نیست اما بهتر است بعد از دو هفته این مشکل را با پزشک متخصص خود درمیان بگذارید تا بینی شما را مورد بررسی و معاینه قرار دهد.

 

بوی بد بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

  • عمده‎‌ ترین علت بوی بد بینی بعد از عمل این است که در عمل زیبایی و عمل رینوپلاستی معمولا راه‌ های تنفس باریک‌ تر از قبل می‌ شوند و التهاباتی که به علت عمل به وجود می‌ آید راه‌ های تنفس را باریک‌ تر می‌ کنند. به همین دلیل جریان هوا در داخل بینی کاهش یافته و باعث تجمع مخاط در بینی می‌ شود.
  • مهم‌ ترین دلیل وجود بوی بد بینی و احساس عفونت در آن بعد از عمل جراحی باقی ماندن لخته‌ های خون و ترشحات بینی است. بهترین راه درمان شستشو حفره بینی با سرم نمکی و گوش پاک کن آغشته به آب و نمک (برای اطلاع از شستشو بینی بعد از عمل مقاله شستشوی بینی بعد از عمل را مطالعه کنید) می‌ باشد. پس از معاینه و بررسی توسط پزشک اگر دلیل بوی بد بینی عفونت بود، خوردن آنتی بیوتیک‌ ها را فراموش نکنید.
  • ماندن نخ بخیه غیر جذبی در داخل بینی یکی از دلایل بوی بد دماغ بعد عمل می‌ باشد که می‌ توان به آن اشاره کرد اما نگران هیچ چیز نباشید ؛ زیرا با شستشو بینی این نخ‌ ها به خودی خود می‌ افتد.
  • گاهی ممکن است قسمت کوچکی از تامپون و یا اسپلینت در داخل بینی باقی بماند که فقط باید به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر سابقه عفونت قبلی یا دیابت دارید می‌ تواند دلیل بوی بد بینی بعد از عمل باشد.
  • التهابات بعد از عمل بینی باعث بسته شدن خروج ترشحات سینوسی می‌ شود. زمانی که ترشحات سینوسی تخلیه نشوند بوی بدی در بینی به استشمام می‌ رسد. خوردن هرگونه دارو و آنتی بیوتیک را با نسخه پزشک در این زمینه مصرف کنید.
  • عفونت زخم داخل بینی بعد از عمل نیز ممکن است اتفاق بی‌ افتد که درمان آن بسیار مهم است. این نوع عفونت در بینی علائمی چون احساس درد و تورم غیرعادی ، تب و لرز ، گرفتی بیش از حد راه‌ های تنفس دارد. حتما در این زمینه ویزیت دکتر را جدی بگیرید.
  • نوع جراحی نیز می‌ تواند دلیلی بر بوی بد بینی باشد. در مدلی از جراحی جهت رفع گرفتگی نیاز به سوزاندن قسمتی از بینی نیز هست که این کار ممکن است باعث باقی ماندن بافت مرده یا مخاط در بینی شود.

درمان بوی بد بینی بعد از عمل

همان طور که گفتیم بوی بد بینی بعد از جراحی زیبایی تا مدتی قابل قبول است و برای اکثر افرادی که عمل بینی را انجام می‌ دهند اتفاق می‌ افتد.

شما باید در زمان مراقبت پس از عمل بینی با پزشک خود در ارتباط باشید و هر دغدغه و مشکل برای شما پیش آمد ، آن‌ ها را با پزشک خود درمیان بگذارید.

اما دو راه برای درمان بوی بد بینی بعد از عمل و پیشگیری از این اتفاق وجود دارد که با رعایت این دو راهکار بوی بد بینی شما درمان شده و یا رفع می‌ شود.

  • نکات بهداشتی بعد از عمل بینی را به خوبی رعایت کنید و شستشو بینی با سرم بینی مخصوص را از همان اول جدی بگیرید و بعد از سه هفته از سرم نمکی می‌ توانید استفاده کنید.
  • خوردن آنتی بیوتیک‌ هایی که توسط پزشک تجویز شده است را بسیار جدی بگیرید و به تمام نکات بعد از عمل که دکتر جراح بینی تان به شما آموزش داده است عمل کنید.

بوی بد بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

سوالات متداول در باره مشکلات بعد از عمل زیبایی بینی

در این قسمت از مقاله بوی بد بینی بعد از عمل به سوالات متداول شما درباره مشکلاتی که ممکن است بعد از عمل زیبایی بینی اتفاق بیفتد پاسخ می‌ دهیم.

چرا بعد از عمل جراحی بینی افرادی حس بویایی خود را از دست می‌ دهند؟

یکی از عوارض بی خطر عمل بینی کاهش حس بویایی بعد از عمل است. این اتفاق به دلیل تورم بینی رخ می‌ دهد و کاهش راه‌ های تنفسی اجازه نمی‌ دهند  که مولکول‌ های موجود در هوا از راه‌های تنفسی بینی به عصب گیرنده حس بویایی در داخل بینی برسند. معمولا از سه هفته تا شش هفته بهبود این مشکل طول می‌ کشد اما هیچ جای نگرانی نیست ؛ زیرا پس از این دوره حس بویایی فرد به طور کل بازمی‌ گردد.

برای برطرف شدن مشکل تنفسی بعد از عمل چه کنیم؟

مشکلات تنفسی از دیگر عوارضی است که بعد از انجام عمل زیبایی بینی ممکن است به سراغتان بیاید. این مشکلات تنفسی بعضا منجر به بوی بد در بینی شده که نه تنها فرد بلکه اطرافیان را نیز آزار می‌ دهد. از این رو بهتر است نسبت به رفع بوی بد بینی بعد از عمل هر چه زودتر اقدام شود تا این بوی بد منجر به عفونت‌ های جدی‌ تری نشود. 

کلام آخر

با گذشت زمان بسیاری از مشکلات بعد از عمل بینی برطرف می‌ شود و شما تا یک سال نمی‌ توانید تصمیم نهایی را برای عمل کردن مجدد بینی در جهت رفع مشکلات به وجود آمده بگیرید. لطفا تا یک سال صبر کنید، اگر مشکل شما برطرف نشد پس از آن با مشورت پزشک خود برای عمل مجدد بینی اقدام کنید.

در این مقاله سعی شد، علاوه بر ذکر نکات مهم درباره علت بوی بد بینی بعد از جراحی و همچنین درمان این عارضه ، به سوالات متداول شما نیز در این باره پاسخ دهیم. امیدواریم مطالعه آن برای شما مفید بوده و در راستای رفع این مشکل به شما کمک کرده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پردیس اعتمادی
پردیس اعتمادی
1 سال قبل

سلام خسته نباشید ببخشیدمن دوساله پیش عمل بینی انجام دادم وهیچ مشکلی نداشام حدود۹ماه بعدش یه دفعه ای حش بویایی رو ازدست دادم بعدکلی استفاده از اسپره بینی یکم حس بویایی خوب شد و تونستم حس کنم ولی حس چشایم هنوز مشکل داره خیلی از بوها ومزه های که استشمام میکنم شبیه اون خوراکی نیست مثلا بوی خیار وخربزه وهندوانه به شددت حالموبهم میزنه خیلی بوی بدی داره الان نزدیک یکساله مصرف نکردم بوی پیاز ومزه ای پیاز اصلا شبیه قبلش نیست ومثلا سبزی یاقرمه سبزی بوی به شددت بدی داره اصلا نمیتونم بخورم پرتقال خلاصه یه سری از این میوه سبزی وغذاهارو اصلا نه بوشون رو درست متوجه میشم نه مزشونو میتونم تحمل کنم خیلی اذیتم ممنون میشم زاهنماییم کنید که باید چیکار کنم وپیش چه دکتری بایدبرم

دکتر رجب پور
1 سال قبل

سلام و سپاس از همراهی شما
باید بینیتون رو خوب شستشو بدید اگر که روحیه و خوابتون هم با مشکل مواجه شده به روانپزشک مراجعه نمائید

پریسا مهمدی
پریسا مهمدی
1 سال قبل

سلام دکتر خوبی
من انحراف تیغه بینی دارم قدیمی شده وقتی آب در بینی میریزم اون بینی که انحراف سپتوم داره بوی بدی میده آیا با عمل مشکل حل میشه؟
چند روزی گوش درد دارم با وزوز گوش آیا با عمل انحراف تیغه بینی مشکل حل میشه شاید به دلیل تجمع مایع مخاطی باشه

کسرا
کسرا
1 سال قبل

سلام هشت روز بینی خودم را عمل کردم هنگام در آوردن فیتیله بوی بدی در دهان ایجاد شد تا حدی که نتونستم غذا بخورم یذره کمتر شده ولی هر وقت شروع به خوردن غذا میخورم بیشتر میشه فقط غذا درا مصرف آب این اتفاق نمی افته فقط هنگام غذا یا نون میخورم اتفاق میافتد و گلویم هم میسوزد لطفا راهنمایی کنید تا از شد این بودی بد راحت بشم ممنون