علت بوی بد بینی بعد از عمل و روش های درمان آن

عمل زیبایی بینی یکی از عمل‌هایی است که به شدت به مراقبت‌های درست بعد از عمل نیاز دارد. اگر شما عمل زیبایی بینی یا عمل سیتوپلاستی (برای اطلاعات بیشتر درباره عمل سیتوپلاستی لطفا به مقاله انحراف تیغه بینی مراجعه کنید. در این مقاله درباره دلایل انحراف تیغه بینی و عمل سیتوپلاستی به طور کامل در جهت شناخت عمل سیتوپلاستی و دلایل انجام عمل سیتوپلاستی توضیحات لازمه داده شده‌است.) را انجام دهید و مراقبت‌های بعد از عمل را رعایت نکنید ممکن است با مشکلات بسیاری رو به رو شوید. یکی از این مشکلات بوی بد بینی بعد از عمل جراحی بینی می‌باشد.

در این مقاله قصد داریم به علت بوی بد دماغ بعد از عمل زیبایی و درمان آن بپردازیم.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • دلایل کلی بوی بد بینی و دهان افراد
 • علت بوی بد بینی بعد از عمل جراحی بینی چیست؟
 • برای رفع بوی بد بینی بعد از عمل چه کارهایی انجام دهیم؟
 • سوالات متداول درباره مشکلات بعد از عمل زیبایی بینی
 • کلام آخر

چرا بعد از عمل بینی بوی بد میدهد ؟

گاهی پیش آمده‌ است که با فردی صحبت می‌کنید و بوی دهان او آزارتان می‌دهد ، با این که آن شخص به شدت فرد آراسته‌ای است. بعضا ممکن است یکی از اعضای خانواده و دوستان شما بدون این که بینی خود را عمل کرده باشد، که این عمل می‌تواند یک عمل زیبایی یا عمل سیتوپلاستی باشد، از از استشمام بوی بد بعد از عمل بینی ، شکایت کند.

از آن جایی که بینی و دهان هر دو بهم راه دارند، بوی بدی که در دهان و یا در بینی استشمام می‌شود به هم وابسته‌اند. لازم به ذکر است که این نکته را بدانید اگر شما قصد عمل جراحی بینی خود را دارید و احساس می‌کنید که در دهان و بینی خود بوی بد استشمام می‌کنید در مرحله اول به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید و در جهت رفع این مشکل اقدام کنید. چرا که ممکن است بوی بد به دلیل عفونت بینی بعد از عمل با التهاب باشد.

بوی بد داخل بینی بعد از عمل

مهمترین دلایلی که می‌تواند علت بوی بد داخل بینی بعد از عمل و دهان قبل از عمل زیبایی بینی باشند عبارت اند از:

1.   مشکلات التهاب سینوسی

عفونت‌های قارچی یا ویروسی سینوس و همچنین مشکل التهاب مزمن سینوس از دلایل بوی بد بینی و دهان است.

2.   بیماری پولیپ بینی

داشتن پولیپ بینی باعث می‌شود که مایعات و التهاب مخاط در داخل پولیپ جمع شود و باعث ایجاد بوی بد در بینی شود.

3.   داشتن سنگ لوزه

قرار گرفتن ذرات غذا یا وجود سلول‌های مرده در شکاف و چین‌های لوزه کی از عوامل ایجاد بوی بد بینی است.

4.   مشکلات دهان و دندان

جمع شدن باکتری‌ها برروی دندان‌ها باعث پوسیدگی و عفونت لثه می‌شود که در نهایت باعث بوی بد دهان و دندان می‌شود.

5.   داشتن بیماری مزمن کلیه

مواد زائد در خون توسط کلیه‌ها فیلتر می‌شود و اگر کلیه‌ها خوب عمل نکنند این مواد در خون باقی می‌مانند. به این بیماری CKD نیز می‌گویند. این مواد بویی مانند آمونیاک تولید می‌کنند که باعث می‌شود شما طعم فلز را در دهان و بوی آن را در بینی حس کنید.

انتخا جراح با تجربه و ماهر بسیار در بهبود نتیجه و عوارض بسیار تاثیر گذار است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” برای انتخاب دکتر به شما کمک کرده‌ایم.

علت بوی بد بینی بعد از عمل جراحی بینی چیست؟

چرا بعد از عمل بینی بوی بد میدهد ؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت بوی عفونت در بینی بعد از عمل جراحی بینی از دو هفته تا یک ماه و گاها حتی تا دوماه طبیعی است و جای هیچگونه نگرانی نیست اما بهتر است بعد از دو هفته این مشکل را با پزشک متخصص خود درمیان بگذارید تا بینی شما را مورد بررسی و معاینه قرار دهد.

بوی بد بینی بعد از عمل
 • عمده‎‌ترین علت بوی بد بینی بعد از عمل این است که در عمل زیبایی و عمل رینوپلاستی معمولا راه‌های تنفس باریک‌تر از قبل می‌شوند و التهاباتی که به علت عمل به وجود می‌آید راه‌های تنفس را باریک‌تر می‌کنند به همین دلیل جریان هوا در داخل بینی کاهش می‌یابد و باعث تجمع مخاط در بینی می‌شود.
 • مهم‌ترین دلیل وجود بوی بد بینی و احساس عفونت در آن بعد از عمل جراحی باقی ماندن لخته‌های خون و ترشحات بینی است. بهترین راه درمان شستشو حفره بینی با سرم نمکی و گوش پاک کن آغشته به آب و نمک (برای اطلاع از شستشو بینی بعد از عمل مقاله تميز كردن بيني بعد از عمل را مطالعه کنید) می‌باشد. پس از معاینه و بررسی توسط پزشک اگر دلیل بوی بد بینی عفونت بود، خوردن آنتی بیوتیک‌ها را فراموش نکنید.
 • ماندن نخ بخیه غیرجذبی در داخل بینی یکی از دلایل بوی بد دماغ بعد عمل می‌باشد که می‌توان به آن اشاره کرد اما نگران هیچ چیز نباشید زیرا با شستشو بینی این نخ‌ها به خودی خود می‌افتد.
 • گاهی ممکن است قسمت کوچکی از تامپون و یا اسپلینت در داخل بینی باقی بماند که فقط باید به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر سابقه عفونت قبلی یا دیابت دارید می‌تواند دلیل بوی بد بینی بعد از عمل سیتوپلاستی باشد.
 • التهابات بعد از عمل بینی باعث بسته شدن خروج ترشحات سینوسی می‌شود. زمانی که ترشحات سینوسی تخلیه نشوند بوی بدی در بینی به استشمام می‌رسد. خوردن هرگونه دارو و آنتی بیوتیک را با نسخه پزشک در این زمینه مصرف کنید.
 • عفونت زخم داخل بینی بعد از عمل نیز ممکن است اتفاق بی‌افتد که درمان آن بسیار مهم است. این نوع عفونت در بینی علائمی چون احساس درد و تورم غیرعادی، تب و لرز، گرفتی بیش از حد راه‌های تنفس، دارد. حتما در این زمینه ویزیت دکتر را جدی بگیرید.
 • نوع جراحی نیز می‌تواند دلیلی بر بوی بد بینی باشد. در مدلی از جراحی جهت رفع گرفتگی نیاز به سوزاندن قسمتی از بینی نیز هست که این کار ممکن است باعث باقی ماندن بافت مرده یا مخاط در بینی شود.

درمان بوی بد بینی بعد از عمل

همان طور که گفتیم بوی بد بینی بعد از عمل زیبایی تا مدتی قابل قبول است و برای اکثر افرادی که عمل بینی را انجام می‌دهند اتفاق می‌افتد.

شما باید در زمان مراقبت پس از عمل بینی با پزشک خود در ارتباط باشید و هر دغدغه و مشکل برای شما پیش آمد، آن‌ها را با پزشک خود درمیان بگذارید.

اما دو راه برای درمان بوی بد بینی بعد از عمل و پیشگیری از این اتفاق وجود دارد که با رعایت این دو راهکار بوی بد بینی شما درمان شده و یا رفع می‌شود.

 • نکات بهداشتی بعد از عمل بینی را به خوبی رعایت کنید و شستشو بینی با سرم بینی مخصوص را از همان اول جدی بگیرید و بعد از سه هفته از سرم نمکی می‌توانید استفاده کنید.
 • خوردن آنتی بیوتیک‌هایی که توسط پزشک تجویز شده است را بسیار جدی بگیرید و به تمام نکات بعد از عمل که دکتر جراح بینیتان به شما آموزش داده است عمل کنید.

بعد از جراحی بینی اگر به درستی مراقبت نکنید ممکن است بینی شما دچار عفونت گردد. ما در مقاله ” عفونت بعد از عمل جراحی بینی ” دلایل عفونت بینی و روش رفع آن را توضیح داده‌ایم.

سوالات متداول در باره مشکلات بعد از عمل زیبایی بینی

در این قسمت به سوالات متداول شما درباره مشکلاتی که ممکن است بعد از عمل زیبایی بینی اتفاق بیفتد پاسخ می‌دهیم.

چرا بعد از عمل جراحی بینی افرادی حس بویایی خود را از دست می‌ دهند؟

یکی از عوارض بی خطر عمل بینی کاهش حس بویایی بعد از عمل است. این اتفاق به دلیل تورم بینی رخ می‌دهد و کاهش راه‌های تنفسی اجازه نمی‌ دهند  که مولکول‌های موجود در هوا از راه‌های تنفسی بینی به عصب گیرنده حس بویایی در داخل بینی برسند. معمولا از سه هفته تا شش هفته بهبود این مشکل طول می‌کشد اما هیچ جای نگرانی نیست زیرا پس از این دوره حس بویایی فرد به طور کل بازمی‌گردد.

علت بوی بد بینی بعد از عمل

برای برطرف شدن مشکل تنفسی بعد از عمل چه کنیم؟

با گذشت زمان خیلی از مشکلات بعد از عمل بینی برطرف می‌شود و شما تا یک سال نمی‌توانید تصمیم نهایی را برای عمل کردن مجدد بینی در جهت رفع مشکلات به وجود آمده بگیرید. لطفا تا یک سال صبر کنید، اگر مشکل شما برطرف نشد پس از آن با مشورت پزشک خود برای عمل مجدد بینی اقدام کنید.

آیا کم کاری تیروئید بر روند عمل زیبایی بینی یا رینو پلاستی تاثیرگذار است؟ پاسخ این سوال را در مقاله ” تاثیر کم کاری تیروئید بر عمل بینی ” مطالعه نمایید.

کلام آخر

مشکلات تنفسی از دیگر عوارضی است که بعد از انجام عمل زیبایی بینی ممکن است به سراغتان بیاید. این مشکلات تنفسی بعضا منجر به بوی بد در بینی شده که نه تنها فرد بلکه اطرافیان را نیز آزار می‌دهد. از این رو بهتر است نسبت به رفع بوی بد بینی بعد از عمل هر چه زودتر اقدام شود تا این بوی بد منجر به عفونت‌های جدی‌تری نشود. در این مقاله سعی شد، علاوه بر ذکر نکات مهم درباره علت بوی بد بینی بعد از عمل و همچنین درمان بوی بد بینی بعد از عمل ، به سوالات متداول شما نیز در این باره پاسخ دهیم. امیدواریم مطالعه آن برای شما مفید بوده و در راستای رفع این مشکل به شما کمک کرده باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پردیس اعتمادی

سلام خسته نباشید ببخشیدمن دوساله پیش عمل بینی انجام دادم وهیچ مشکلی نداشام حدود۹ماه بعدش یه دفعه ای حش بویایی رو ازدست دادم بعدکلی استفاده از اسپره بینی یکم حس بویایی خوب شد و تونستم حس کنم ولی حس چشایم هنوز مشکل داره خیلی از بوها ومزه های که استشمام میکنم شبیه اون خوراکی نیست مثلا بوی خیار وخربزه وهندوانه به شددت حالموبهم میزنه خیلی بوی بدی داره الان نزدیک یکساله مصرف نکردم بوی پیاز ومزه ای پیاز اصلا شبیه قبلش نیست ومثلا سبزی یاقرمه سبزی بوی به شددت بدی داره اصلا نمیتونم بخورم پرتقال خلاصه یه سری از این میوه سبزی وغذاهارو اصلا نه بوشون رو درست متوجه میشم نه مزشونو میتونم تحمل کنم خیلی اذیتم ممنون میشم زاهنماییم کنید که باید چیکار کنم وپیش چه دکتری بایدبرم

پریسا مهمدی

سلام دکتر خوبی
من انحراف تیغه بینی دارم قدیمی شده وقتی آب در بینی میریزم اون بینی که انحراف سپتوم داره بوی بدی میده آیا با عمل مشکل حل میشه؟
چند روزی گوش درد دارم با وزوز گوش آیا با عمل انحراف تیغه بینی مشکل حل میشه شاید به دلیل تجمع مایع مخاطی باشه

کسرا

سلام هشت روز بینی خودم را عمل کردم هنگام در آوردن فیتیله بوی بدی در دهان ایجاد شد تا حدی که نتونستم غذا بخورم یذره کمتر شده ولی هر وقت شروع به خوردن غذا میخورم بیشتر میشه فقط غذا درا مصرف آب این اتفاق نمی افته فقط هنگام غذا یا نون میخورم اتفاق میافتد و گلویم هم میسوزد لطفا راهنمایی کنید تا از شد این بودی بد راحت بشم ممنون