شستشوی بینی بعد از عمل

بینی ، برجسته‌ ترین قسمت در صورت همه‌ی ما می‌ باشد که تاثیر زیادی در اولین دیدار و جلب توجه دیگران دارد. همانطور که می‌ دانید ، فرم و سایز بینی در هر یک از افراد با دیگری متفاوت است. اگر شکل و فرم بینی شما با سایر اجزاء صورت‌ تان تناسب نداشته باشد و یا دارای فرمی نامناسب باشد ، از زیبایی سایر اجزاء صورت کاسته خواهد شد. امروزه ، پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است که راه‌ های زیادی برای اصلاح یا تغییر اجزاء صورت ابداع شود. یکی از این روش‌ ها ، عمل بینی است. رعایت نکات ضروری در دوران ریکاوری تاثیر زیادی در کسب نتیجه دلخواه دارد. بسیاری از این نکات به نحوه مراقبت شما از بینی‌ تان در دوره ریکاوری بعد از جراحی بستگی دارد. بعد از اتمام جراحی ، پزشک تمامی نکات مراقبتی را به شما توضیح می‌ دهد که نحوه شستشوی بینی بعد از عمل مهم‌ ترین آن‌ ها است. در صورتی که شستشو و تمیز کردن بینی بعد از جراحی به درستی انجام شود ، روند بهبود با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد و از عوارضی مانند التهاب و عفونت پیشگیری می‌ شود. در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح بینی تهران به سوال ” بعد از عمل بینی چگونه بینی خود را تمیز کنیم ” را پاسخ خواهیم داد.

 

شستشوی بینی بعد از عمل

 

طی این جراحی ، برش‌ های ظریفی در بافت و دیواره بینی ایجاد می‌ شود.سپس ، پوست روی استخوان و غضروف بینی کنار زده می‌ شود و عمل آغاز خواهد شد. هنگامی که ساختار و ظاهر بینی به فرم مورد نظر تبدیل شد، پوست بینی برگردانده می‌ شود و برش‌ها را متناسب با نوع آن‌ ها در جهت چین طبیعی بینی ، بخیه می‌ زنند.

شستشوی بینی بعد از عمل

یکی از محبوب‌ ترین جراحی‌ های زیبایی که با هدف زیبایی بیشتر و رفع عیوب انجام می‌ شود ، جراحی بینی است که بر خلاف سایر عمل‌ ها ، طرفداران زیادی دارد ؛ به خصوص در میان جوان‌ ها.

یکی از شایع‌ ترین عوارض عمل بینی ، خونریزی و تشکیل لخته خون داخل بینی است. گاهی حتی خونریزی به حدی است که خون وارد حلق می‌ شود و در صورت شدید بودن آن ، باید به بهترین جراح بینی تهران یا بیمارستان مراجعه نمایید. اما ، خونریزی‌ های خفیف و قطره‌ ای با استفاده از سرم‌ ها و پمادهای تجویز شده توسط پزشک درمان خواهد شد.

مسدود شدن مجرای تنفسی با لخته خون باعث احساس گوش درد و سرگیجه در فرد می‌ شود ، احساس تهوع در بیمار افزایش می‌ یابد ، گرفتگی بینی ، تنفس را برای فرد سخت می‌ کند ؛ گلو فرد خشک شده و بوی نامطبوعی باعث آزار او خواهد شد.

جراحی زیبایی بینی یکی از عمل‌ های حساس است که رعایت مراقبت‌ های بعد از آن ، به خصوص در روزهای اولیه اهمیت زیادی دارد و نباید در آن‌ها سهل‌ انگاری کرد.

برای مثال، شستشوی بینی بعد از عمل یکی از نکاتی است که نقش مهمی در بهداشت بینی ایفا می‌ کند. در صورتی که فرآیند تمیز کردن بینی بعد از جراحی به طور مداوم انجام شود ، حفره‌ های بینی مرطوب می‌ مانند و این امر ، مانع از تشکیل لخته داخل بینی خواهد شد. همچنین تمیز کردن داخل بینی بعد عمل به کاهش عوارض و دروه نقاهت کمک بسیاری می‌ کند.

اهمیت پاک کردن بینی بعد از عمل

باید توجه داشته باشید که شستشوی بینی بعد از عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما باید انجام درست آن را یاد بگیرید.

در صورتی که بتوانید تمیز کردن داخل بینی بعد از عمل را به درستی یاد بگیرید و آن را انجام دهید ، علاوه بر این که به بهبود بینی و بافت آن پس از این جراحی کمک بسیار زیادی می کنید و سرعت بهبودی بینی خود را افزایش می‌ دهید ، در پیشگیری از عوارضی چون التهاب ، عفونت و موارد دیگر از این دست ، موفق خواهید بود.

نکته‌ ای که باید در نظر داشته باشید این است که این بخش از مراقبت‌ های بعد از عمل بینی ، مستقیماً با بهداشت بینی شما در ارتباط است و شما باید بتوانید به درستی برای تمیز کردن بینی بعد از عمل آموزش ببینید ؛ یک جراح بینی خوب در تهران ، توصیه‌ هایی را در خصوص نحوه شستشوی بینی بعد از عمل به شما می‌ دهد و این کار را به طور کامل به شما یاد می‌ دهد ؛ سعی کنید به توصیه‌ های ایشان در خصوص تمیز کردن بینی خود بعد از عمل جراحی دقت لازم را بکنید و یا حتی از صحبت‌ های او و آموزش‌ هایی که در این خصوص به شما می‌ دهد ، با گوشی خود فیلم بگیرید تا در خانه بتوانید به درستی این کار را انجام دهید.

بسیاری از افراد تمایل دارند قبل از اقدام برای عمل جراحی زیبایی بینی ، بدانند که باید چگونه داخل بینی را تمیز کنیم. به همین جهت ، یکی از متداول‌ ترین سؤالات در خصوص مراقبت‌ های بعد از جراحی بینی ، این است که بعد از عمل بینی داخل بینی را چگونه تمیز کنیم و یا بعد از عمل بینی چگونه بینی خود را شستشو دهیم.

در ادامه ، رایج‌ ترین روش‌ ها را برای این که بتوانید یاد بگیرید چگونه بینی خود را تمیز کنیم را شرح داده‌ ایم که می‌ توانید با توجه به این راه‌ ها ، خود را برای مراقبت‌ های بعد از عمل بینی نیز آماده کنید.

چگونه شستشوی بینی بعد از عمل را انجام دهیم ؟

بعد از عمل جراحی بینی ، حفره‌ های آن با لخته‌ های مخاطی یا خون باقی مانده از عمل پر می‌ شود و راه هوایی بینی بسته خواهد شد. خوشبختانه با تمیز کردن بینی می‌ توان لخته‌ های خون را از بینی خارج کرد. یکی از روش‌ های تمیز کردن بینی استفاده از گوش پاک کن می‌ باشد.

برای اینکار ، باید از محلول آب نمک برای شستشوی بینی بعد از جراحی استفاده کنید. مرطوب شدن فضای داخلی بینی ، لخته‌ های خون خشک شده را نرم می‌ کند و باعث خروج آن‌ ها از بینی می‌ شود.

توجه داشته باشید که شستشوی بینی بعد از عمل با گوش پاک کن ، قبل از مرطوب کردن فضای داخلی بینی ، باعث آسیب دیدن بافت‌ های بینی خواهد شد.

֎ استفاده از پماد بایستراسین

یکی از رایج‌ ترین پمادهایی که بعد از جراحی بینی از آن استفاده می‌ شود ، پماد آنتی بیوتیک پولیسپورین یا بایستراسین « polysporin or bacitracin» است. تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌ کن از بروز عفونت در محل مورد نظر پیشگیری می‌ کند و فضای داخلی بینی را برای ساعاتی مرطوب نگه می‌ دارد.

֎ استفاده از پماد پلی پروپیلن 

به طور معمول ، از پماد پلی پروپیلن برای مرطوب سازی بینی ، پیشگیری از عفونت بینی بعد از عمل ، پیشگیری از لخته شدن خون و نرم شدن لخته‌ های قدیمی استفاده می‌ شود.

دستورالعمل استفاده این پماد بعد از جراحی ، توسط بهترین جراح بینی تهران به شما شرح داده خواهد شد. هنگام شستشوی بینی بعد از عمل با گوش پاک کن یا پنبه ، می‌ توانید پماد پلی پروپیلن را در داخل بینی پخش کنید و باعث تسریع روند بهبود شوید.

֎ شستشوی بینی با محلول پراکسید هیدروژن

یکی از رایج‌ ترین روش‌ های شستشو و تمیز کردن بافت‌ های آسیب دیده بینی بعد از جراحی ، استفاده از محلول پراکسید هیدروژن «Hydrogen peroxide» است که می‌ توان یک روز بعد از عمل ، استفاده از آن را آغاز نمود. نکته‌ ای که وجود دارد این است که محلول پراکسید هیدروژن مانع از عفونت نمی‌ شود و قادر به از بین بردن بسیاری از باکتری‌ های بیماری‌ زا نخواهد بود.

برای راحتی در فرآیند شستشوی بینی با محلول پراکسید هیدروژن و شستشوی بینی بعد از عمل با گوش پاک‌ کن ، می‌ توانید در مقابل آینه قرار بگیرید تا از آسیب‌ های احتمالی به بخیه‌ها و دیواره بینی پیشگیری نمایید.

֎ شستشوی بینی با آب نمک 

استفاده از اسپری محلول آب نمک ، یکی دیگر از روش‌ هایی است که به تمیزی بینی و از بین رفتن خون‌ های خشک شده کمک می‌ کند.
بیشتر پزشکان به بیماران توصیه می‌ کنند که 3 الی 4 بار در روز با استفاده از سرنگ حاوی محلول آب نمک رقیق ، بینی را تمیز نمایید و داخل آن را مرطوب کنید.

خوشبختانه 10 روز بعد از جراحی زیبایی بینی در تهران ، آتل برداشته می‌ شود و بخیه‌ های محل جراحی کشیده خواهد شد. بعد از آن ، شستشوی بینی بعد از جراحی و شستشوی صورت را می‌توانید به راحتی انجام دهید.

نکات شستشوی بینی بعد از عمل

 • 2 الی 4 روز بعد از جراحی ، ترشحات خونابه‌ مانند از حفره‌ های بینی خارج خواهد شد که نشانه‌ نیاز بینی به شستشو و تمیز شدن است.
 • برای تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌ کن از اعمال فشار به محل مورد نظر خودداری فرمایید. بنابراین ، تا زمانی که بینی دارای بخیه است ، باید با دقت زیادی از گوش پاک‌ کن استفاده کنید.
 • برای سهولت در شستشوی بینی با سرم‌ ها ، می‌ توانید از سرنگ استفاده نمایید.
 • شستشوی بینی بعد از جراحی با گوش پاک‌ کن در هفته‌ های اولیه باید هر 4 ساعت یکبار انجام شود و به مرور استفاده از محلول‌ ها را کاهش داد.
 • نباید گوش پاک‌ کن را زیاد و بیش از حد در بینی وارد کنید. زیرا ممکن است باعث خونریزی و آسیب دیدن بافت‌ های بینی ‌شود.
 • تمیز کردن بینی با زو ر، به خصوص جدا کردن لخته‌ های تشکیل شده بر روی زخم بیرونی بینی باعث باز شدن زخم‌ ها می‌ شود. به همین خاطر استفاده از محلول‌ های مخصوص ، کار را برای تمیز کردن بینی با گوش پاک کن آسان‌تر می‌ کند.
 • از مصرف پمادهای آنتی بیوتیک بعد از شستشوی بینی ، برای مدت طولانی خودداری فرمایید ؛ زیرا مصرف طولانی مدت آن‌ ها باعث بروز التهاب و حساسیت در محل زخم می‌ شود.

نکات پایانی

گاهی اوقات شستشوی بینی بعد از عمل با گوش پاک‌ کن باعث خونریزی از دیواره‌ های داخلی بینی می‌ شود و همراه با آن ، بخیه‌ های بینی جدا و خارج می‌ شوند. به همین خاطر است که تاکید داریم تا زمانی که بخیه‌ های بینی را به طور کامل نکشیده‌ اید ؛ هنگام شستشوی بینی بعد از جراحی با گوش پاک کن ، تمام حواستان را جمع کنید و فرآیند تمیز کردن را با ظرافت و دقت انجام دهید.

همانطور که می‌ دانید گوش ، بینی و حلق به یکدیگر متصل هستند. به همین خاطر گاهی جراحی بینی باعث گرفتگی گوش ، خشکی گلو و احساس مزه‌ خون در دهان می‌ شود. همانطور که عمل گوش باعث بروز عارضه‌ های جانبی در بینی ، مانند گرفتگی آن می گردد.

و در آخر ، فراموش نکنید که بدن انسان قادر به درمان و ترمیم بافت‌ های آسیب دیده است و شما می‌ توانید با انجام مراقبت‌ های پزشکی و داشتن رژیم غذایی مقوی باعث تسریع روند بهبود و از بین رفتن آثار جراحی شوید.


سوالات متداول

چرا تمیز کردن بینی بعد از عمل بسیار مهم است ؟

جراحی بینی یکی از عمل‌ های حساس است که طرز مراقبت‌ های بعد از آن ، به خصوص در روزهای اولیه اهمیت زیادی دارد و نباید در آن‌ ها سهل‌ انگاری کرد. شستشوی بینی بعد از عمل ، یکی از نکاتی است که نقش مهمی در بهداشت بینی ایفا می‌ کند. در صورتی که فرآیند شستشوی داخل بینی بعد از عمل به طور مداوم انجام شود ، حفره‌ های بینی مرطوب می‌ مانند و این امر ، مانع از تشکیل لخته داخل بینی خواهد شد. همچنین شستشوی بینی بعد جراحی به کاهش عوارض و دروه نقاهت بسیار کمک می‌کند.

بعد از عمل بینی چگونه بینی خود را تمیز کنیم ؟

برای پاسخ به سوال بعد از عمل بینی چگونه بینی خود را تمیز کنیم باید گفت برای اینکار ، باید از محلول آب نمک برای شستشوی بینی استفاده کنید. مرطوب شدن فضای داخلی بینی ، لخته‌ های خون خشک شده را نرم می‌ کند و باعث خروج آن‌ ها از بینی می‌ شود. استفاده از گوش پاک کن برای شستشوی داخل بینی بعد از عمل نیز بسیار توصیه می‌ شود. راه‌ های دیگر برای تمیز کردن بینی عبارتند از :

 • استفاده از پماد بایستراسین
 • استفاده از پماد پلی پروپیلن
 • شستشوی بینی با محلول پراکسید هیدروژن
 • شستشوی بینی با آب نمک

اهمیت پاک کردن بینی بعد از عمل چیست؟

در صورتی که بتوانید تمیز کردن داخل بینی بعد از عمل را به درستی یاد بگیرید و آن را انجام دهید ، علاوه بر این که به بهبودی بینی و بافت آن پس از عمل کمک بسیار زیادی می کنید و سرعت بهبودی بینی خود را افزایش می‌ دهید ، در پیشگیری از عوارضی چون التهاب ، عفونت و موارد دیگر از این دست ، موفق خواهید بود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

2 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها