تميز كردن بيني بعد از عمل بيني

تمیز کردن بینی بعد از عمل : بینی، برجسته‌ترین قسمت در صورت همه‌ی ما می‌باشد که تاثیر زیادی در اولین دیدار و جلب توجه دیگران دارد. همانطور که می‌دانید، فرم و سایز بینی در هر یک از افراد با دیگری متفاوت است. اگر شکل و فرم بینی شما با سایر اجزاء صورت‌تان تناسب نداشته باشد و یا دارای فرمی نامناسب باشد، از زیبایی سایر اجزاء صورت کاسته خواهد شد.

امروزه، پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است که راه‌های زیادی برای اصلاح یا تغییر اجزاء صورت ابداع شود. یکی از این روش‌ها، جراحی بینی است. طی جراحی، برش‌های ظریفی در بافت و دیواره بینی ایجاد می‌شود.سپس، پوست روی استخوان و غضروف بینی کنار زده می‌شود و عمل آغاز خواهد شد. هنگامی که ساختار و ظاهر بینی به فرم مورد نظر تبدیل شد، پوست بینی برگردانده می‌شود و برش‌ها را متناسب با نوع آن‌ها، در جهت چین طبیعی بینی، بخیه می‌زنند.

رعایت نکات ضروری در دوران ریکاوری تاثیر زیادی در کسب نتیجه دلخواه دارد. بسیاری از این نکات یه نحوه مراقبت شما از بینی‌تان در دوره ریکاوری بعد از جراحی بستگی دارد. بعد از اتمام جراحی، پزشک تمامی نکات مراقبتی را به شما توضیح می‌دهد که نحوه تميز كردن بيني بعد عمل مهم‌ترین آن‌ها است. در صورتی که شستشو و تميز كردن بيني بعد از جراحي به درستی انجام شود، روند بهبود با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد و از عوارضی مانند التهاب و عفونت پیشگیری می‌شود. در این مقاله به سوال ” بعد از عمل بینی چگونه بینی خود را تمیز کنیم ” را پاسخ خواهیم داد.

تميز كردن بيني بعد از عمل بيني

یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی که با هدف زیبایی بیشتر و رفع عیوب انجام می‌شود، جراحی بینی است که بر خلاف سایر عمل‌ها، طرفداران زیادی دارد؛ به خصوص در میان جوان‌ها.

یکی از شایع‌ترین عوارض عمل بینی، خونریزی و تشکیل لخته خون داخل بینی است. گاهی حتی خون‌ریزی به حدی است که خون وارد حلق می‌شود و در صورت شدید بودن آن، باید به پزشک یا بیمارستان مراجعه نمایید. اما، خونریزی‌های خفیف و قطره‌ای با استفاده از سرم‌ها و پمادهای تجویز شده توسط پزشک درمان خواهد شد.

مسدود شدن مجرای تنفسی با لخته خون باعث احساس گوش درد و سرگیجه در فرد می‌شود؛ احساس تهوع در بیمار افزایش می‌یابد؛ گرفتگی بینی، تنفس را برای فرد سخت می‌کند؛ گلو فرد خشک شده و بوی نامطبوعی باعث آزار او خواهد شد.

جراحی بینی یکی از عمل‌های حساس است که طرز مراقبت‌های بعد از آن، به خصوص در روزهای اولیه اهمیت زیادی دارد و نباید در آن‌ها سهل‌انگاری کرد.

برای مثال، تميز كردن بيني بعد از عمل بيني ، یکی از نکاتی است که نقش مهمی در بهداشت بینی ایفا می‌کند. در صورتی که فرآیند تميز كردن بيني بعد از جراحي به طور مداوم انجام شود، حفره‌های بینی مرطوب می‌مانند و این امر، مانع از تشکیل لخته داخل بینی خواهد شد. همچنین تمیز کردن بینی بعد عمل به کاهش عوارض و دروه نقاهت بسیار کمک می‌کند.

چگونه داخل بینی را تمیز کنیم

انتخاب جراح خبره و با تجربه عوارض جراحی بینی را به حداقل می‌رساند. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

اهمیت پاك كردن بيني بعد از عمل

باید توجه داشته باشید که تمیز کردن بینی بعد از عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و شما باید نحوه تميز كردن بيني بعد عمل و یا نحوه تخلیه بینی بعد از عمل را یاد بگیرید.

در صورتی که بتوانید تميز كردن داخل بيني بعد از عمل را به درستی یاد بگیرید و آن را انجام دهید، علاوه بر این که به بهبودی بینی و بافت آن پس از عمل کمک بسیار زیادی می کنید و سرعت بهبودی بینی خود را افزایش می‌دهید، در پیشگیری از عوارضی چون التهاب، عفونت و موارد دیگر از این دست، موفق خواهید بود.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که این بخش از مراقبت‌های بعد از عمل بینی، مستقیماً با بهداشت بینی شما در ارتباط است و شما باید بتوانید به درستی برای تميز كردن داخل بيني بعد از عمل آموزش ببینید؛ پزشک متخصص شما، توصیه‌هایی را در خصوص نحوه تميز كردن بيني بعد عمل به شما می‌دهد و این کار را به طور کامل به شما یاد می‌دهد؛ سعی کنید به توصیه‌های پزشک در خصوص تمیز کردن بینی خود بعد از عمل جراحی دقت لازم را بکنید و یا حتی از صحبت‌های او و آموزش‌هایی که در این خصوص به شما می‌دهد، با گوشی خود فیلم بگیرید تا در خانه بتوانید به درستی این کار را انجام دهید.

بسیاری از افراد تمایل دارند قبل از اقدام برای عمل جراحی زیبایی بینی، بدانند که باید چگونه داخل بینی را تمیز کنیم. به همین جهت، یکی از متداول‌ترین سؤالات در خصوص مراقبت‌های بعد از عمل بینی، این است که بعد از عمل بینی داخل بینی را چگونه تمیز کنیم و یا بعد از عمل بینی چگونه بینی خود را تمیز کنیم.

در ادامه، رایج‌ترین روش‌ها را برای این که بتوانید یاد بگیرید چگونه بینی خود را تمیز کنیم را شرح داده‌ایم که می‌توانید با توجه به این راه‌ها، خود را برای مراقبت‌های بعد از عمل بینی نیز آماده کنید.

تميز كردن بيني بعد از عمل با گوش پاک کن

چگونه بینی خود را تمیز کنیم ؟

بعد ازعمل جراحی بینی، حفره‌های آن با لخته‌های مخاطی یا خون باقی مانده از عمل پر می‌شود و راه هوایی بینی بسته خواهد شد. خوشبختانه با تمیز کردن بینی می‌توان لخته‌های خون را از بینی خارج کرد. یکی از روش‌های تمیز کردن بینی استفاده از گوش پاک کن بعد عمل بینی می‌باشد.

برای اینکار، باید از محلول آب نمک برای شستشوی بینی استفاده کنید. مرطوب شدن فضای داخلی بینی، لخته‌های خون خشک شده را نرم می‌کند و باعث خروج آن‌ها از بینی می‌شود.

توجه داشته باشید که تميز كردن بيني بعد از عمل با گوش پاک کن ، قبل از مرطوب کردن فضای داخلی بینی، باعث آسیب دیدن بافت‌های بینی خواهد شد.

یکی از دیگر از عوارض جراحی بینی گوش درد است که در مقاله ” علت گوش درد بعد از عمل بینی ” به دلایل این موضوع پرداخته‌ایم.

֎ استفاده از پماد بایستراسین :

یکی از رایج‌ترین پمادهایی که بعد از جراحی بینی از آن استفاده می‌شود، پماد آنتی بیوتیک پولیسپورین یا بایستراسین « polysporin or bacitracin» است. تميز كردن بيني بعد از عمل با گوش پاک‌کن از بروز عفونت در محل مورد نظر پیشگیری می‌کند و فضای داخلی بینی را برای ساعاتی مرطوب نگه می‌دارد.

֎ استفاده از پماد پلی پروپیلن :

به طور معمول، از پماد پلی پروپیلن برای مرطوب سازی بینی، پیشگیری از عفونت بینی بعد از عمل، پیشگیری از لخته شدن خون و نرم شدن لخته‌های قدیمی استفاده می‌شود.

دستورالعمل استفاده این پماد، بعد از جراحی، توسط پزشک به شما شرح داده خواهد شد. هنگام تميز كردن بيني بعد از عمل با گوش پاک کن یا پنبه، می‌توانید پماد پلی پروپیلن را در داخل بینی پخش کنید و باعث تسریع روند بهبود شوید.

نحوه تخلیه بینی بعد از عمل

֎ شستشوی بینی با محلول پراکسید هیدروژن:

یکی از رایج‌ترین روش‌های شستشو و تمیز کردن بافت‌های آسیب دیده بینی بعد از جراحی، استفاده از محلول پراکسید هیدروژن «Hydrogen peroxide» است که می‌توان یک روز بعد از عمل، استفاده از آن را آغاز نمود.

نکته‌ای که وجود دارد این است که محلول پراکسید هیدروژن مانع از عفونت نمی‌شود و قادر به از بین بردن بسیاری از باکتری‌های بیماری‌زا نخواهد بود.

برای راحتی در فرآیند شستشوی بینی با محلول پراکسید هیدروژن و تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن، می‌توانید در مقابل آینه قرار بگیرید تا از آسیب‌های احتمالی به بخیه‌ها و دیواره بینی پیشگیری نمایید.

֎ شستشوی بینی با آب نمک :

استفاده از اسپری محلول آب نمک، یکی دیگر از روش‌هایی است که به تمیزی بینی و از بین رفتن خون‌های خشک شده کمک می‌کند.
بیشتر پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که 3 الی 4 بار در روز با استفاده از سرنگ حاوی محلول آب نمک رقیق، بینی را تمیز نمایید و داخل آن را مرطوب کنید.

خوشبختانه 10روز بعد از جراحی زیبایی بینی، آتل برداشته می‌شود و بخیه‌های محل جراحی کشیده خواهد شد. بعد از آن، تمیز کردن بینی و شستشوی صورت را می‌توانید به راحتی انجام دهید.

تغذیه مناسب بعد از عمل بینی در کاهش عوارض بینی تأثیر گذار است که در مقاله ” بعد از عمل چی بخوریم ” به این موضوع پرداخته ایم.

نکات تمیز کردن بینی بعد از عمل :

  • 2 الی 4 روز بعد از جراحی، ترشحات خونابه‌ مانند از حفره‌های بینی خارج خواهد شد که نشانه‌ی نیاز بینی به شستشو و تمیز شدن است.
  • برای تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن از اعمال فشار به محل مورد نظر خودداری فرمایید. بنابراین، تا زمانی که بینی دارای بخیه است، باید با دقت زیادی از گوش پاک‌کن استفاده کنید.
  • برای سهولت در شستشوی بینی با سرم‌ها، می‌توانید از سرنگ استفاده نمایید.
  • شستشو و تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن در هفته‌های اولیه باید هر 4 ساعت یکبار انجام شود و به مرور استفاده از محلول‌ها را کاهش داد.
  • نباید گوش پاک‌کن را زیاد و بیش از حد در بینی وارد کنید. زیرا، ممکن است باعث خونریزی و آسیب دیدن بافت‌های بینی ‌شود.
  • تمیز کردن بینی با زور، به خصوص جدا کردن لخته‌های تشکیل شده بر روی زخم بیرونی بینی باعث باز شدن زخم‌ها می‌شود. به همین خاطر، استفاده از محلول‌های مخصوص، کار را برای تميز كردن بيني با كوش پاك كن آسان‌تر می‌کند.
  • از مصرف پمادهای آنتی بیوتیک بعد از شستشوی بینی، برای مدت طولانی، خودداری فرمایید؛ زیرا، مصرف طولانی مدت آن‌ها باعث بروز التهاب و حساسیت در محل زخم می‌شود.
چگونه بینی خود را تمیز کنیم

شناخت ساختار بینی به شما در شستشو و نظافت بینی بسیار کمک می‌کند بنابراین مطالعه‌ی مقاله‌ی ” آناتومی بینی ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نکات پایانی:

گاهی اوقات تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک‌کن باعث خونریزی از دیواره‌های داخلی بینی می‌شود و همراه با آن، بخیه‌های بینی جدا و خارج می‌شوند.

به همین خاطر است که تاکید داریم تا زمانی که بخیه‌های بینی را به طور کامل نکشیده‌اید، هنگام شستشو و تميز كردن بيني بعد از عمل با گوش پاک کن ، تمام حواست‌تان را جمع کنید و فرآیند تمیز کردن را با ظرافت و دقت انجام دهید.

همانطور که می‌دانید گوش، بینی و حلق به یکدیگر متصل هستند. به همین خاطر، گاهی جراحی بینی باعث گرفتگی گوش، خشکی گلو و احساس مزه‌ی خون در دهان می‌شود. همانطور که عمل گوش باعث بروز عارضه‌های جانبی در بینی، مانند گرفتگی بینی می‌شود.

و در آخر، فراموش نکنید که بدن انسان قادر به درمان و ترمیم بافت‌های آسیب دیده است و شما می‌توانید با انجام مراقبت‌های پزشکی و داشتن رژیم غذایی مقوی باعث تسریع روند بهبود و از بین رفتن آثار جراحی شوید.


سوالات متداول

✅ چرا تميز كردن بيني بعد از عمل بسیار مهم است ؟

جراحی بینی یکی از عمل‌های حساس است که طرز مراقبت‌های بعد از آن، به خصوص در روزهای اولیه اهمیت زیادی دارد و نباید در آن‌ها سهل‌انگاری کرد. تميز كردن بيني بعد از عمل ، یکی از نکاتی است که نقش مهمی در بهداشت بینی ایفا می‌کند. در صورتی که فرآیند تميز كردن داخل بيني بعد از عمل به طور مداوم انجام شود، حفره‌های بینی مرطوب می‌مانند و این امر، مانع از تشکیل لخته داخل بینی خواهد شد. همچنین تمیز کردن بینی بعد عمل به کاهش عوارض و دروه نقاهت بسیار کمک می‌کند.

✅ بعد از عمل بینی چگونه بینی خود را تمیز کنیم ؟

برای پاسخ به سوال بعد از عمل بینی چگونه بینی خود را تمیز کنیم باید گفت برای اینکار، باید از محلول آب نمک برای شستشوی بینی استفاده کنید. مرطوب شدن فضای داخلی بینی، لخته‌های خون خشک شده را نرم می‌کند و باعث خروج آن‌ها از بینی می‌شود. استفاده از گوش پاک کن برای تميز كردن داخل بيني بعد از عمل نیز بسیار توصیه می‌شود. راه‌های دیگر برای تمیز کردن بینی عبارتند از :
֎ استفاده از پماد بایستراسین
֎ استفاده از پماد پلی پروپیلن
֎ شستشوی بینی با محلول پراکسید هیدروژن
֎ شستشوی بینی با آب نمک

✅ اهمیت پاك كردن بيني بعد از عمل چیست؟

در صورتی که بتوانید تميز كردن داخل بيني بعد از عمل را به درستی یاد بگیرید و آن را انجام دهید، علاوه بر این که به بهبودی بینی و بافت آن پس از عمل کمک بسیار زیادی می کنید و سرعت بهبودی بینی خود را افزایش می‌دهید، در پیشگیری از عوارضی چون التهاب، عفونت و موارد دیگر از این دست، موفق خواهید بود.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها