ژنیکوماستی

ژنیکوماستی چیست ؟ این سؤال ، یکی از متداول‌ ترین سؤالاتی است که از مراکز درمانی ، کلینیک‌ ها و پزشکان متخصص در زمینه جراحی پلاستیک پرسیده می‌ شود ؛ به همین دلیل تصمیم گرفتیم که مقاله امروز سایت دکتر احمدعلی رجب پور بهترین جراح سینه در تهران را به این موضوع اختصاص بدهیم. در ابتدا باید بررسی کنیم که عمل کوچک کردن سینه آقایان چیست و پس از آن به بررسی نکات ویژه در زمینه درمان این بیماری ، درمان بزرگی سینه مردان با لیزر و درمان ژنیکوماستی با دارو می‌ پردازیم و پس از آن نیز عوارض این جراحی در مردان را شرح می‌ دهیم. شما نیز می‌ توانید این مقاله را تا انتها خوانده و در این زمینه اطلاعات مفیدی را کسب کنید.

ژنیکوماستی - دکتر رجب پور

ژنیکوماستی چیست ؟

این معضل ، یک بیماری مخصوص آقایان است که در سنین بزرگ سالی بیشتر به وقوع می‌ پیوندد. طبق تحقیقات انجام شده ، 36 درصد از کل مردان به این بیماری مبتلا هستند و یا می‌ توانند به آن مبتلا شوند. ژنیکوماستی به معنای بزرگ شدن سینه آقایان است به صورتی که با بقیه اعضای بدن فرد ، نامتناسب می‌ باشد و شکل و ظاهر بدی به هیکل مردانه می‌ دهد.

این بیماری معمولاً در اثر افزایش بافت مجرای استروما و چربی در سینه آقایان به وجود می‌ آید. این عارضه می‌ تواند تنها در یک و یا در هر دو سینه پدید آمده باشد و در صورتی که ژنیکوماستی در هر دو سینه به وجود آمده باشد نیز می‌ تواند در هر سینه ، به اندازه متفاوتی شکل گرفته باشد.

توجه داشته باشید که در آناتومی طبیعی بدن آقایان ، سینه‌ ها هیچ برجستگی زیادی ندارند و دلیل اصل این امر را می‌ توان تفاوت هورمون‌ هایی که در مردان و زنان ترشح می‌ شود دانست. به عبارتی دیگر ، به دلیل تفاوت‌ هایی که در هورمون‌ های زنان و مردان وجود دارد ، عضو سینه در این دو جنس ، کاملاً با یکدیگر متفاوت است ولی در برخی موارد به دلایل مختلفی این تفاوت‌ ها می‌ تواند از بین برود و سینه مردان با توده‌ ای از بافت چربی مواجه می‌ شود که این موضوع سبب آن می‌ شود که حجم و ابعاد سینه در این افراد تغییر کند و به ژنیکوماستی مبتلا می شوید.. از مهم‌ ترین عواملی که منجر به این موضوع می‌ شوند می‌ توان به عوامل هورمونی ، چاقی بیش از حد و یا عوامل ژنتیکی اشاره کرد.

در صورتی که عارضه‌ ژنیکوماستی برای آقایان پیش بیاید ، حجم و ابعاد سینه‌ ها می‌ توانند تغییر کرده و بزرگ‌ تر شوند به صورتی که با بقیه اعضای بدن ، تناسب درستی نداشته باشند و صورت ظاهری جالبی را شکل ندهند. همچنین در برخی از موارد سینه‌ ها ممکن است کشیده شوند و به سمت پایین بی افتند و دچار شل‌ شدگی شوند که همگی این موارد نشان دهنده ژنیکوماستی است ؛ به همین ترتیب ، بهتر است برای جلوگیری از پیش روی این بیماری به بهترین جراح سینه در تهران مراجعه کنید و برای درمان آن اقدام کنید. روش‌ های متفاوتی برای درمان این معضل وجود دارد که در ادامه آن‌ ها را معرفی کرده و هر کدام را نیز شرح می‌ دهیم.

دلایل بروز ژنیکوماستی چیست ؟

به طور کلی می‌ توان گفت که تمامی اتفاقاتی که سبب به وجود آمدن تغییرات در آناتومی بدن می‌ شوند ، از طریق زنجیره‌ ای از اتفاقات به وجود آمده‌ اند و نمی‌ توان تنها یک رویداد کوچک را به تغییرات آناتومی بدن ربط داد. همان طور که قبلاً توضیح داده شد ، ژنیکوماستی نیز یکی از همین تغییرات در آناتومی بدن مردان است که سبب تغییر حجم و ابعاد سینه در آقایان می‌ شود. این بیماری می‌ تواند به دلایل مختلف و طی یک زنجیره‌ ای از تغییرات برای فرد به وجود آمده باشد که در ادامه به بررسی عوامل به وجود آورنده این بیماری در مردان می‌ پردازیم تا بتوانید دلایل اصلی این بیماری را تشخیص دهید.

֎ تأثیر ژنتیک در ژنیکوماستی

یکی از تأثیرگذارترین عوامل در آناتومی بدن هر فرد ، ژنتیک آن فرد می‌ باشد. به عبارتی دیگر ، بروز صفات مختلف در بدن هر فردی ارتباط بسیار زیادی با ژنتیک فرد دارد. برخی از افراد با توجه به ویژگی‌ های وراثتی ، ممکن است دارای بالاتنه پر و چاق باشند و برخی دیگر ممکن است در قسمت پایین تنه بیشتر تجمع چربی را تجربه کنند. معمولاً الگوهای چاقی را با بررسی نسل‌ های قبلی می‌ توان مشخص کرد که به صورت وراثتی به فرد انتقال پیدا کرده است یا خیر. در صورتی که ژنیکوماستی در نسل‌ های قبلی ، مثلاً در پدر ، پدربزرگ ، عمو و یا افراد مرتبط با فرد از نظر خانوادگی یا فامیلی رخ داده باشد احتمال این که در فرد هم این ویژگی‌ ها بروز پیدا کند ، افزایش می‌ یابد. همان طور که اشاره شد ، یکی از مهم‌ترین دلایل بروز بزرگی سینه آقایان می‌ تواند دلایل ارثی و ژنتیکی باشد.

֎ تأثیر چاقی در ژنیکوماستی

یکی دیگر از معمول‌ ترین دلایل بروز ژنیکوماستی در افراد مختلف ، تجمع چربی در بدن به دلیل چاقی می‌ باشد. با افزایش وزن ، منطقی است که سایز اعضای مختلف بدن نیز افزایش پیدا کند و دلیل آن نیز تجمع چربی در بافت‌ های مختلف بدن است. در بسیاری از افراد ، تجمع چربی در بافت‌ های خاصی ممکن است اتفاق بی افتد. به طور معمول ، بافت‌ های سینه‌ ها ، ران‌ ها ، شکم ، پهلو و بازوها ، بافت‌ هایی هستند که احتمال تجمع چربی در آن‌ ها بیشتر از سایر بافت‌ ها و اعضای بدن است. پس در صورتی که وزن فرد به دلیل چاقی افزایش پیدا کند ، ممکن است در سینه‌ های او ، تجمع چربی اتفاق بی افتد که سبب تغییر حجم و ابعاد سینه‌ ها و بزرگ شدن آن‌ ها و بروز ژنیکوماستی می‌ شود. در این صورت ، این عارضه به دلیل چاقی برای فرد اتفاق افتاده است.

در صورتی که دلیل ژنیکوماستی ، تجمع بافت‌ های چربی و چاقی باشد ، می‌ توان با پایین آوردن وزن و رعایت رژیم‌ های غذایی به همراه ورزش ، آن را رفع کرد و سایز سینه‌ ها را به حالت اول آن برگرداند.

֎ تأثیر هورمون‌ ها در ژنیکوماستی

هورمون‌ ها نقشی اساسی در تعیین روتین‌ های بدن یک فرد و آناتومی آن دارند. تقریباً می‌ توان گفت که بسیاری از اتفاقاتی که در جسم و روان افراد می‌ افتد ، حاصل ترشح هورمون‌ های خاص می‌ باشد ؛ بنابراین می‌ توان نتیجه گرفت که یکی از اصلی‌ ترین دلایل بروز ژنیکوماستی در آقایان ، تغییر در ترشح هورمون‌ ها می‌ باشد چرا که این بیماری خود به دلیل تغییر آناتومی بدن اتفاق می‌ افتد و اصلی‌ ترین نقش را در آناتومی بدن ، هورمون‌ ها به عهده دارند.

هورمون‌ های استروژن و پروژسترون ، دو هورمونی هستند که در بدن آقایان و بانوان ، تعادل‌ های اساسی را ایجاد می‌ کنند. هورمون تستوسترون نیز از هورمون‌ های اصلی مردانه است که در آناتومی بدن یک مرد ، یکی از وظایف این هورمون تعیین حجم و اندازه عضلات و بافت‌ های ماهیچه‌ ای و رشد و رویش مو می‌ باشد. در بانوان نیز هورمون استروژن مسئولیت تعیین سایز و اندازه سینه‌ ها را به عهده دارد که این هورمون در بدن آقایان نیز به مقدار بسیار کم ترشح می‌ شود. در صورتی که در بدن یک مرد ، هورمون تستوسترون به درستی ترشح نشود و ترشح هورمون استروژن در بدن وی افزایش پیدا کند ، طبیعی است که سایز سینه‌ های فرد تغییر می‌ کند و حجم و ابعاد آن ، افزایش می‌ یابد.

در صورتی که ژنیکوماستی در بدن آقایان در اثر تغییرات هورمونی به وجود آمده باشد ، می‌ توان با درمان ژنیکوماستی با دارو ، این مسئله را حل کرد. البته باید بدانید که درمان این یبماری با دارو در بیشتر موارد کارساز است و نه در همه موارد ؛ بسیاری از موارد به دلیل تغییرات هورمونی گزارش شده‌ اند که با روش‌ های درمان با دارو نیز برطرف نشده‌ اند و برای رفع این عارضه در موارد ذکر شده ، از روش‌ های دیگری استفاده شده است.

البته باید این نکته را نیز بیان کرد در که بسیاری از موارد ، افراد برای درمان بزرگی سینه آقایان (درمان ژنیکوماستی) به یک جراح خوب سینه در تهران مراجعه می‌ کنند و طی معاینات ، در می‌ یابند که دلیل بروز این عارضه در آن‌ ها ، مواردی نظیر موارد زیر بوده است :

 • داشتن بیماری‌ هایی مانند بیماری‌ های کبدی
 • به دلیل تأثیرات جانبی ناشی از مصرف برخی از داروها
 • مصرف داروهای استروئیدی
 • مصرف ماری‌ جوانا

به همین دلیل ، پیش از درمان ژنیکوماستی در تهران ، مهم است که دلیل بروز این عارضه در افراد تشخیص داده شود چرا که هر یک از دلایلی که در بالا ذکر شده است ، می‌ تواند روش درمانی خاص خود را داشته باشد که در صورت استفاده از روش‌ های دیگر ، ژنیکوماستی درمان نخواهد شد.

علائم بروز ژنیکوماستی چیست ؟

این معضل ممکن است در بسیاری از آقایان رخ دهد. همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم ، طبق تحقیقات به عمل آمده ، 36 درصد آقایان به این عارضه ژنیکوماستی هستند. اگر مشکوک هستید که بزرگی سینه در شما بروز پیدا کرده است یا خیر، در ادامه لیستی از علائم این عارضه را شرح داده‌ ایم که با توجه به این علائم می‌ توانید خود را در این زمینه ارزیابی کنید.

 • تورم غیرعادی بافت سینه
 • بزرگ‌ شدن یکی از سینه‌ ها و یا هر دو
 • حساسیت نسبت به تماس فیزیکی
 • احساس درد در ناحیه سینه
 • تجمع چربی به صورت موضعی
 • ترشح مایعات از نوک سینه
 • پوست اضافه

حالت خفیف ژنیکوماستی چیست ؟

ژنیکوماستی خفیف عارضه‌ ای است که بیشتر در سنین بلوغ آقایان می‌ تواند برای آن‌ ها رخ دهد. معمولاً در این سنین ، به دلیل ایجاد اخلال در ترشح هورمون‌ های درون ریز ، این عارضه می‌ تواند بروز پیدا کند. البته جای نگرانی در این زمینه نیست چرا که در صورت بروز نوع خفیف این بیماری در این دوره ، معمولاً خود به خود پس از چند ماه از بین می‌ رود و نیازی به درمان و یا عمل جراحی برای فرد نیست. یکی از علائم ژنیکوماستی خفیف ، برجسته شدن نوک سینه‌ ها در این سنین به طور طولانی مدت است.

ژنیکوماستی و تأثیر آن بر زندگی شخصی افراد

در نظر داشته باشید که این عارضه، عارضه‌ ای ظاهری است که می‌ تواند تناسب اندام را در آقایان از بین ببرد. در بسیاری از موارد ، افراد ممکن است اعتماد به نفس خود را به دلیل بروز ژنیکوماستی از دست بدهند و یا حتی تبدیل به افرادی خجالتی شوند. ممکن است آقایان مبتلا به بزرگی سینه به هنگام ارتباط با بانوان دچار اضطراب و کمبود اعتماد به نفس شوند و یا خجالت بکشند. در طولانی مدت در صورت ادامه دار بودن این شرایط ، می‌ تواند منجر به بروز مشکلات روانی و یا عملکردی در آقایان شود ، به همین دلیل است که یکی از بیشترین مراجعه‌ هایی که برای تغییر شکل سینه به پزشکان متخصص می‌ شود ، برای عمل ژنیکو ماستی و یا به طور کل برای درمان ژنیکو ماستی می‌ باشد.

روش‌ های درمان ژنیکوماستی در تهران چیست ؟

به طور کلی ، برای درمان ژنیکو ماستی دو روش جزو رایج‌ ترین روش‌ ها می‌ باشند.

 1. درمان با دارو
 2. عمل جراحی

درمان ژنیکوماستی با دارو

درمان ژنیکو ماستی با دارو اغلب در مراحل اولیه بیماری و در زمان پرولیفراتیو مورد استفاده قرار می‌ گیرد که در این مرحله نیز مؤثرتر است. در صورتی که پس از دوره درمان با دارو ، پیشرفت چندانی در روند بیماری مشاهده نکردید و یا بیماری چندین سال ادامه پیدا کرد ، بهتر است روش عمل جراحی ژنیکوماستی را انتخاب کنید.

عمل ژنیکوماستی در تهران 

معمولاً درصورتی‌ که میزان افتادگی پوست سینه مردان زیاد باشد و حجم بزرگ بودن سینه نیز در حد و اندازه روش لیپوماتیک نباشد ، عمل ژنیکوماستی تهاجمی بهترین گزینه برای درمان این بیماری است. در این روش ، بهترین جراح سینه تهران از تکنیک ماستکتومی استفاده می‌ کند.

ماستکتومی به فرد این امکان را می‌ دهد تا در این پروسیجر ، شکل و فرم سینه را حفظ کند و آن را به حالتی استاندارد بازگرداند. در روش عمل جراحی ژنیکوماستی ، پزشک متخصص برش ظریفی در اطراف هاله نوک سینه ایجاد می‌ کند و حاله را جدا می‌ کند تا به محل جدید منتقل نماید. سپس با مشخص کردن نواحی که پوست اضافی محسوب می‌ شوند ، اقدام به ایجاد برش در ناحیه سینه می‌ کند.

تخلیه بافت اضافی سینه نیز ، بعد از این مرحله انجام می‌ شود. بعد از انجام شدن پروسه برش بافت اضافی در سینه ، جراح ژنیکوماستی اقدام به بازگردانی هاله و نوک سینه ، به محل موردنظر می‌ کند. بعد از این مرحله بخیه‌ های ظریف و منظمی در اطراف هاله سینه و محل برش زده می‌ شود تا ظاهر سینه به حالت اولیه بازگردد.

عوارض عمل ژنیکوماستی چیست ؟

عمل ژنیکوماستی نیز نوعی عمل جراحی محسوب می‌ شود و تمامی عمل‌ های جراحی ، عوارض مخصوص به خود را دارند. به طور کلی ، عوارض این عمل در مردان می‌ تواند بسته به عوامل مختلفی ، متفاوت باشد ولی در ادامه ، لیستی از عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان را تهیه کرده‌ ایم که می‌ توانید با مطالعه آن ، برای اقدام به این عمل ، بهتر تصمیم گیری کنید.

عوارض عمل ژنیکوماستی در مردان

 • حساسیت به مواد و وسایل استفاده شده
 • خطرات ناشی از بیهوشی
 • تغییر حس نوک پستان که ممکن است به طور موقت یا دائمی باشد.
 • عدم تقارن سینه و یا بی نظمی در ظاهر آن
 • ممکن است بافت چربی که در سینه وجود دارد از بین برود.
 • در برخی موارد ممکن است احتمال جراحی مجدد وجود داشته باشد.
 • خطر خونریزی یا هماتوم و یا لخته شدن خون

سخن پایانی

حال که متوجه شدید ژنیکوماستی چیست ، پیشنهاد می‌ کنیم در صورت مشاهده هر یک از علائم این بیماری ، حتی اگر علائم کمی دارید ، بلافاصله به یک جراح سینه خوب در تهران مراجعه کنید ، علت ژنیکوماستی را بیابید و مراحل درمان را با مراقبت‌ های ذکر شده طی کنید و در انتخاب جراح خود حساس باشید. در غیر این صورت ، بهتر است از رویکرد درمان بزرگی سینه مردان با ورزش در مراحل اولیه ، برای کنترل بیماری استفاده شود.

در این مقاله از مجموعه مقالات سایت رسمی دکتر رجب پور ، به طور کامل به موضوع ژنیکوماستی پرداختیم و علایم و راه‌ های درمان آن را نیز توضیح دادیم. اگر به این عارضه دچار هستید ، در قدم اول اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید و پس از آن ، از راه‌ هایی که در بالا ذکر شد برای درمان این بیماری استفاده کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها