لیفت گردن چیست ؟ ( صفر تا 100 رفع شلی و افتادگی گردن)

اولین علائم پیری اغلب در گردن خود را نشان می‌دهد، زیرا پوست و ماهیچه‌ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند که منجر به ظاهر شدن خطوط و چین و چروک می‌شود. از دست دادن وزن زیاد نیز می‌تواند همین اثر را داشته باشد، اما علت هر چه باشد، گردن یک شاخص اغلب نادیده گرفته شده از سن است. پوست شل اطراف گردن و خط فک شل می‌شود و این می‌تواند باعث ظاهر شدن غبغب و همچنین غبغب‌های دوتایی و حتی سه‌گانه شود. این مشکل باعث از دست دادن زیبایی و جوانی کلی صورت می‌شود. لیفت گردن روشی است که برای کمک به بهبود ظاهر گردن شما و جوان‌تر به نظر رسیدن طراحی شده است.

در این مقاله در مورد لیفت گردن با جراحی ، لیفت گردن بدون جراحی ، لیپوماتیک گردن ، هزینه لیفت گردن ، ليفت گردن با نخ و پلاتیسما پلاستی صحبت خواهیم کرد.

لیفت گردن چیست ؟

به عنوان بخشی از روند پیری که برای همه ما دیر یا زود اتفاق می‌افتد، پوست ما به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و ماهیچه‌های ما تمایل به شل شدن دارند. استرس‌های زندگی روزمره، اثرات گرانش و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را می‌توان به ‌مرور زمان و با بالا رفتن سن در چهره ما مشاهده کرد. چین‌ها و خطوط لبخند عمیق‌تر می‌شوند، گوشه‌های دهان آویزان می‌شوند، خط فک آویزان می‌شود و پوست گردن شل می‌شود. در اطراف چشم‌ها و ابروها افتاده و پوست پلک‌ها به صورت چین‌های شل جمع می‌شود.

در پوست اولین علامت چین و چروک‌های ریز در اطراف لب‌ها، گوشه‌های بیرونی چشم و خطوط بیان است. سرعتی که این اتفاق می‌افتد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و احتمالاً توسط ژن‌های ما تعیین می‌شود. پیری پوست صورت لزوماً نشان دهنده سرعت پیری بقیه بدن و ذهن ما نیست و بسیاری از مردم از اینکه چهره‌ای که در آینه می‌بینند آن گونه نیست که احساس می‌کنند باید باشد، احساس ناامیدی می‌کنند. همان طور که گفته شد، کاهش وزن قابل توجه نیز می‌تواند تغییرات مشابهی را در ظاهر صورت ایجاد کند که در روند پیری رخ می‌دهد.

لیفت گردن عملی است برای سفت کردن و کشیدن پوست شل شده گردن و چانه استفاده می‌شود. لیفت گردن با جراحی یک روش رایج برای مردان و زنان است که به بازیابی ظاهری جوان‌تر کمک می‌کند. گاهی اوقات می‌توان از طریق لیپوماتیک گردن و حذف چربی به تنهایی به نتایج خوبی دست یافت، اما اگر به درمان گسترده‌تری نیاز باشد، می‌توانیم چربی و پوست اضافی را برای سفت کردن ناحیه اطراف خط فک و گردن برداریم.

لیفت و جوان‌سازی گردن می‌تواند به عنوان یک درمان مستقل یا به عنوان بخشی از لیفت صورت، لیفت ابرو یا جراحی پلک انجام شود. در مورد همه این موارد، زمانی که برای مشاوره رایگان پلاتیسما پلاستی منچستر مراجعه کنید، با شما صحبت خواهد شد.

لیفت گردن با جراحی

یکی از روش های رسیدن به زیبایی ‌و‌ جوانی ‌و ‌رفع چین و چروک ناشی از پیری پوست بوتاکس می‌باشد. ما در مقاله‌ی ” بوتاکس گردن ” این موضوع را بیشتر شرح داده‌ایم.

پلاتیسما چیست ؟

پلاتیسما یک لایه نازک از عضله در دو طرف گردن است که در امتداد خط وسط به دو طرف جدا شده است، از این رو به این روش جراحی پلاتیسما پلاستی می‌گویند. با افزایش سن، بافت همبند که پلاتیسما را به پوست پیوند می‌دهد شل می‌شود و ظاهری شل و افتاده ایجاد می‌کند. پلاتیسما پلاستی اصطلاح دیگری برای جراحی لیفت گردن می‌باشد، روشی که هدف آن کانتور کردن گردن برای ظاهری بلندتر و جوان‌تر است.  

لیپوماتیک گردن  ( لیفت گردن بدون جراحی )

لیپوماتیک که با دستگاه لیپوماتیک ساخته می‌شود و به لیپوساکشن اینفراسونیک تیکل معروف است با استفاده از آخرین فناوری‌ها اعمال می‌شود. بیهوشی عمومی در این روش مورد نیاز نیست که بسیار سودمندتر از سایر برنامه‌های حذف چربی است. می‌توان آن را به راحتی با استفاده از بی حسی موضعی و بدون هیچ گونه خطر عارضه‌ای اعمال کرد. لیپوماتیک گردن اجازه می‌دهد تا چربی را از لایه بافت زیر جلدی گردن برداشته و گردن و فک را جوان‌تر کرد. اگر چربی اضافی همراه با پوست و تون عضلانی کافی دارید، کاندیدای خوبی برای لیپوماتیک گردن هستید. اگر تون پوست و یا عضلات شما شل است، احتمالاً به نوعی عمل لیفت گردن نیز نیاز خواهید داشت.

مراحل جراحی لیفت گردن چیست ؟

֎ قبل از جراحی

شما یک مشاوره رسمی با یک جراح متخصص خواهید داشت. در این مدت می‌توانید تاریخچه پزشکی، علائم و هرگونه نگرانی را که ممکن است داشته باشید را برای پزشک خود توضیح دهید.

همچنین پزشک با شما صحبت خواهد کرد که آیا آزمایشات تشخیصی دیگری مانند اسکن یا آزمایش خون مورد نیاز است یا خیر.

֎ حین جراحی

اگر عمل لیفت کامل گردن را انجام می‌دهید، به شما این امکان داده می‌شود که تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید، بنابراین در تمام مدت خواب خواهید بود.

جراح شما یک سری برش در زیر چانه و پشت گوش شما ایجاد می‌کند تا به عضله گردن به نام پلاتیسما دسترسی پیدا کند. او قبل از سفت کردن پوست در کل ناحیه گردن، از ابزارهای جراحی کوچک برای تنظیم عضله استفاده می‌کند. همچنین ممکن است از لیپوماتیک گردن برای حذف چربی اضافی استفاده شود. کل پروسه معمولاً حدود سه تا چهار ساعت طول می‌کشد.

اگر قصد انجام لیپوماتیک گردن را نیز دارید، جراح شما یک برش کوچک زیر چانه شما ایجاد می‌کند تا چربی اضافی را خارج کند. این روش معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد.

تزریقات ضد چین و چروک که می‌تواند قسمت‌هایی از پلاتیسما را که مسئول ایجاد باند هستند شل کند، در عرض 15 دقیقه و به صورت سرپایی انجام می‌شود.

پس از آن گردن شما در باندهای فشاری پیچیده می‌شود که باید حدود یک هفته آن را بپوشید.

֎ مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت گردن

پس از این، شما را به اتاق یا منطقه راحت می‌برند، جایی که می‌توانید استراحت کنید و بهبود پیدا کنید تا زمانی که پزشک شما تشخیص دهد که آماده رفتن به خانه هستید. اگر تحت بیهوشی عمومی بوده‌اید، باید یک یا دو شب در بیمارستان بمانید.

لیفت گردن چیست

֎ مسکن درد

احتمالاً بلافاصله پس از عمل کمی درد، تورم و کبودی را تجربه خواهید کرد. این اتفاق طبیعی است و علائم شما طی چند هفته آینده شروع به بهبود خواهند کرد. تمام داروهایی را که پزشک شما توصیه می‌کند باید پس از ترک بیمارستان مصرف کنید را تهیه نمایید.

در خانه می‌توانید از کمپرس یخ معمولی روی ناحیه مورد نظر که تحت جراحی قرار گرفته است، استفاده کنید تا تورم فروکش کند. رنج کشیدن از درد می‌تواند روند بهبودی شما را کند نماید، بنابراین لطفاً هر گونه ناراحتی را با پزشک یا پرستار خود در میان بگذارید.

֎ زمان بهبودی

هنگامی که به خانه می‌رسید، ابتدا باید چند روز اول را در رختخواب بگذرانید تا بتوانید از حرکت بیش از حد گردن خود جلوگیری کنید. مطمئن شوید که لباس‌های راحت و گشاد می‌پوشید و از هر چیزی که باید روی سرتان پایین کشیده شود اجتناب کنید. دو هفته مرخصی از کار ترتیب دهید و به تدریج می‌توانید در عرض چهار تا شش هفته به فعالیت عادی بازگردید.

֎ نتایج نهایی

نتایج کامل لیفت گردن شما حدود سه تا شش ماه طول می‌کشد تا به طور کامل قابل مشاهده باشد.

خطرات و عوارض اصلی لیفت گردن چیست؟

مانند تمام جراحی‌ها، انجام جراحی لیفت گردن با خطراتی همراه است. اگرچه خطرات آن بعید است، مهم است که از آن‌ها مطلع باشید. هر یک از این عوارض را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که عوارض و عواقب احتمالی آن را درک کرده‌اید.

⇐ زخم:

اسکارهایی از جراحی وجود خواهد داشت، اما بیشتر آنها در خط مو پنهان می‌شوند. اسکارها معمولاً در ابتدا قرمز، سپس بنفش و سپس محو می‌شوند تا در طی 12 تا 18 ماه کم‌رنگ‌تر شوند. گاهی اوقات، اسکارها ممکن است گسترده‌تر، ضخیم‌تر، قرمز یا دردناک‌تر شوند و ممکن است برای اصلاح آنها نیاز به جراحی داشته باشید. اگر زخم‌ها کشیده شوند، می‌توانند نواری از مو را در خط مو ایجاد کنند، اما معمولاً واضح و قابل مشاهده نیست.

⇐ خونریزی:

خونریزی شدید غیرمعمول اما ممکن است و احتمال دارد برای متوقف کردن خونریزی نیاز به تزریق خون یا عمل دیگری (یا هر دو) داشته باشید. هر گونه خونریزی معمولاً بلافاصله پس از جراحی اتفاق می‌افتد. نواحی کوچک خونریزی می‌تواند باعث ایجاد بی نظمی در پوست شما شود که معمولاً در ماه‌های بعد از عمل برطرف می‌شود. قبل از جراحی، جراح شما درباره داروهایی که خطر خونریزی شما را افزایش می‌دهد صحبت می‌کند. کنترل فشار خون بالا مهم است. مردان دو برابر بیشتر در معرض خونریزی شدید هستند.

⇐ مشکلات بهبودی:

لبه‌های زخم‌ها می‌توانند از هم جدا شوند، به‌ویژه در انتهای جای زخم. معمولاً این مشکل با پانسمان زخم‌ها حل می‌شود، اما ممکن است برای برداشتن بافتی که به درستی بهبود نیافته است به جراحی بیشتری نیاز داشته باشید. افراد سیگاری به احتمال زیاد مشکلات بهبودی بیشتری دارند.

⇐ از دست دادن خون‌رسانی به پوست:

اگر جریان خون در طی جراحی از بین رفته باشد، برخی از نواحی پوست ممکن است بمیرند (نکروز). این ممکن است به این معنی باشد که شما نیاز به عمل دیگری دارید می‌تواند بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارد. ممکن است در ناحیه‌ای که تحت تأثیر نکروز قرار گرفته، برآمدگی یا سطح ناهمواری وجود داشته باشد. احتمال از دست دادن خون‌رسانی به پوست در طی جراحی افراد سیگاری بیشتر است. این خطر همچنین در صورتی که این عمل شامل جدا کردن پوست زیادی از بافت زیر آن باشد، بیشتر است.

ليفت گردن با نخ

⇐ عفونت:

در صورت ابتلا به عفونت زخم ممکن است به آنتی‌بیوتیک یا عمل دیگری نیاز داشته باشید. این اتفاق می‌تواند بر نتیجه نهایی جراحی نیز تأثیر بگذارد.

لیفت گردن بدون جراحی

برخی از افراد ممکن است بخواهند ظاهر پیری گردن خود را با روش‌های غیر جراحی بهبود بخشند. برخی از مزایای این گزینه‌های غیر جراحی شامل زمان بهبودی سریع‌تر و خطرات کمتر است.

بوتاکس را می‌توان روی نوارهای عمودی گردن استفاده کرد تا عضله را شل کند و چین و چروک را کاهش دهد. لیزر فرکشنال می‌تواند منجر به بهبود بافت پوست شود. فیلرهای پوستی می‌توانند حجم از دست رفته را به پوست بازگردانند.

رادیو فرکانسی با میکرونیدلینگ می‌تواند با تولید مجدد کلاژن پوست را جوان کند. در نهایت، فناوری اولتراسوند همچنین می‌تواند کلاژن را برای بهبود خطوط و چین و چروک گردن تحریک کند.

یکی دیگر از روش‌های لیفت گردن بدون جراحی، ليفت گردن با نخ است؛ در این روش، پوست ناحیه گردن به وسیله نخ‌های مخصوصی کشیده شده و به جمع شدن و سفت شدن پوست گردن کمک می‌کند. این نخ‌ها کاملاً سازگار با بدن هستند و به‌مرورزمان و تقریباً پس از 18 ماه جذب می‌شوند. اما جالب است بدانید که ليفت گردن با نخ باعث می‌شود که کلاژن سازی در ناحیه مورد نظر تحریک شده و حتی پس از جذب شدن نخ‌ها، حالت گردن تا حدود یک سال دیگر باقی بماند.

هزینه لیفت گردن

هزینه لیفت گردن به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان مبلغ مشخصی را برای آن در نظر گرفت. برخی از این عوامل عبارت‌اند از:

  • هزینه‌های بیمارستان
  • تجهیزات مورد استفاده
  • دستمزد جراح معالج
  • هزینه آزمایش‌های موردنیاز قبل از جراحی لیفت گردن
  • لوکیشن کلینیک و یا بیمارستان

با این حال، شما می‌توانید در جلسه مشاوره و با در میان گذاشتن انتظاراتتان با جراح متخصص، از هزینه نهایی لیفت و جوان‌سازی گردن خود مطلع شوید.

لیفت گردن بدون جراحی

سخن پایانی

با بالا رفتن سن، پوست زیر چانه ممکن است شل و آویزان شود. ممکن است پوست اضافی (که گاهی اوقات گردن بوقلمون نامیده می‌شود) و غبغب ایجاد کند. جراحی لیفت گردن به تنهایی یا به عنوان بخشی از لیفت صورت ممکن است به حل این مشکل به شما کمک کند. انواع مختلفی لیفت گردن وجود دارد که پزشک شما می‌توانید در جلسه مشاوره، با بررسی شرایط و انتظارات شما، بهترین گزینه را معرفی کند.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد لیفت گردن با جراحی ، لیفت گردن بدون جراحی ، لیپوماتیک گردن، ليفت گردن با نخ ، پلاتیسما پلاستی و هزینه لیفت گردن صحبت کردیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها