علائم انحراف بینی

علائم انحراف بینی :

علائم انحراف بینی چیست؟ چه زمانی انحراف بینی رخ می‌دهد؟ آیا در صورت داشتن علائم انحراف بینی باید اقدام به عمل جراحی بینی کنیم؟ انحراف بینی ناشی از انحراف دیواره نازک (سپتوم بینی) است. در اغلب موارد، انحراف بینی باعث کوچک شدن سوراخ‌های بینی می‌شود.

هنگامی که انحراف بینی شدید و حاد باشد، احتمال دارد که راه هوایی یک طرف بینی بسته شود و نفس کشیدن با مشکل مواجه شود. از سوی دیگر، انحراف بینی می‌تواند جریان هوای درون بینی را خشک کند و باعث پوسته پوسته شدن و خونریزی بینی شود.

یکی از شایع‌ترین عارضه‌های بینی، انحراف بینی است. در این مقاله، تلاش بر آن بوده که علائم انحراف بینی و عوارض جراحی آن به طور کامل برای شما عزیزان شرح داده شود.

علائم انحراف بینی

انحراف تیغه‌ بینی:

تیغه بینی، دیواره‌ای است که از بافت و غضروف تشکیل شده و باعث شکل‌گیری مجاری بینی می‌شود. حال تصور کنید که این تیغه به طور نامتقارن به یک طرف منحرف شود و باعث ایجاد تفاوت در اندازه دو مجرا شود.

انحراف تیغه بینی در بیشتر افراد دیده می‌شود. اما همیشه مشکل‌ساز نیست. گاهی اوقات انحراف بینی باعث سردرد و آزار فرد می‌شود.

علائم انحراف بینی چیست؟

اغلب انحراف بینی بدون علائم است و فرد متوجه این ناهنجاری نمی‌شود. اما برخی مواقع انحراف بینی همراه با علائم زیر است:

 • گرفتگی مجاری بینی:

انحراف بینی باعث گرفتگی یک یا هردو مجاری تنفسی می‌شود و تنفس برای فرد دشوار می‌شود. هنگامی که فرد مبتلا به سرماخوردگی و آلرژی می‌شود، گرفتگی بینی افزایش می‌یابد.

 •  خونریزی بینی:

از دیگر علائم انحراف بینی ، خشکی بینی است که احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد.

 •  احساس درد در صورت:

اغلب فردی که مبتلا به انحراف بینی است، در سمتی که انحراف وجود دارد احساس درد می‌کند. به خصوص زمانی که فرد مبتلا به انحراف شدید در تیغه داخلی بینی باشد.

 •  تنفس صدادار در خواب:

یکی دیگر از علائم انحراف بینی ، تنفس صدادار در خواب است که بیشتر در کودکان، نوزادان و یا افرادی که دارای تورم بافت بینی هستند، مشاهده می‌شود.

 •  ترجیح دادن خواب به یک سمت:

برخی از افراد ترجیح می‌دهند به یک سمت بخوابند تا راحتتر نفس بکشند که علت آن می‌تواند انحراف بینی و یا گرفتگی یکی از مجاری تنفسی باشد.

همانطور که پیش‌تر در رابطه با انحراف بینی صحبت کردیم در اثر کج شدن تیغه بینی و نامتقارن شدن حفره‌های بینی، علائم بالا رخ می‌دهد. علاوه بر علائم انحراف بینی که در بالا ذکر شده است، سایر نشانه‌ها به شرح زیر است:

 

 • خروپف در خواب.
 • کج شدن شکل ظاهری بینی.
 • تنفس سخت و تنگی نفس در بیداری.
 • ترشح مخاط بینی.
 • عفونت مکرر سینوس.
 • خونریزی مزمن.

علائم انحراف بینی

هر آنچه باید درباره علائم انحراف بینی در کودکان بدانید:

انحراف بینی، عارضه‌ای شایع در میان کودکان و بزرگسالان است و به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد. انحراف بینی در کودکان احتمال دارد بدون هیچ نشانه و علائمی باشد. اما از آن جهت که انحراف بینی با تفاوت اندازه دو مجرا تنفسی همراه است، گاهی باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود.

در بیشتر موارد، انحراف بینی در کودکان مشکلاتی جدی و خطرناکی را ایجاد نمی‌کند.

به طور کلی، انحراف بینی در کودکان به دو دلیل رخ می‌دهد. این دو علت به شرح زیر می‌باشند:

 •  ناهنجاری ارثی و تکاملی:

گاهی در زمان رشد جنین، تیغه بینی به صورت نامتقارن رشد می‌کند و موجب انحراف بینی می‌شود.

 •  آسیب دیدگی:

گاهی بر اثر ضربه، تیغه بینی به یک طرف مایل می‌شود و انحراف بینی رخ می‌دهد. این مورد بیشتر در تصادف و یا وارد شدن ضربه محکم در حین ورزش به بینی اتفاق می‌افتد.

همچنین، وارد شدن آسیب به بینی نوزادان تازه متولد در حین زایمان، باعث انحراف بینی در آن‌ها می‌شود.

 به طور معمول روند افزایش سن بر روی تیغه بینی تاثیر می‌گذارد. البته این اتفاق به خودی خود رخ نمی‌دهد؛ مثلا، فردی را تصور کنید که در کودکی دچار انحراف بینی شده است. انحراف بینی  این فرد به مرور و در بزرگسالی بیشتر نمایان خواهد شد.

 درمان قطعی انحراف بینی:

در مرحله اول درمان انحراف بینی، پزشک از درمان دارویی استفاده می‌کند. اگر درمان دارویی بر روی بیمار جواب ندهد، پزشک عمل جراحی « سپتوپلاستی» را برای درمان انحراف بینی ( کجی سپتوم) و درمان مشکلات تنفسی معرفی می‌کند.

عمل جراحی انحراف بینی:

در طول عمل سپتوپلاستی، پزشک برش کوچکی در سپتوم بینی ایجاد می‌کند و غضروف یا استخوانی که باعث انسداد مجاری تنفسی شده است را بر می‌دارد.

بعضی مواقع عمل سپتوپلاستی همراه با عمل زیبایی و با هدف بهبود ظاهر بینی انجام می‌شود. به این دسته از عمل‌ها، جراحی سپتورینوپلاستی می‌گویند.

در صورتی که جراحی انحراف بینی به تنهایی انجام شود، تورم و خونریزی بسیار کم خواهد بود. اما، هنگامی که عمل انحراف بینی و جراحی زیبایی با یکدیگر ادغام می‌شوند، خونریزی و تورم یک الی دو هفته ادامه خواهد داشت.

اغلب جراحی سپتوپلاستی بینی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و حدود یک الی دو ساعت زمان می‌برد. ( بستگی به میزان انحراف و نوع جراحی دارد.)

در مدت زمان بهبود از یک اسپلینت داخلی با هدف تثبیت سپتوم استفاده می‌شود.

درمان انحراف بینی در کودکان:

چندین روش برای درمان مشکلات ناشی از انحراف بینی کودکان وجود دارد. برای مثال، می‌توانید با استفاده از محلول ضدعفونی کننده، مشکلات تنفسی را تا حدی رفع کنید. دقت فرمایید که هنگام استفاده از محلول نباید زیاده‌‌روی کنید.

اسپری‌های بینی یکی دیگر از روش‌های درمانی است که می‌تواند موجب رفع مشکلات ناشی از انحراف بینی در کودکان شود. فراموش نکنید که در صورت استفاده بیش از حد از اسپری‌ها، احتمال دارد که بعد از قطع مصرف، علائم شدیدتر برگردند.

یکی دیگر از روش‌های کاهش عوارض و علائم انحراف بینی در کودکان، استفاده از داروهای آنتی‌هیستامین و اسپری‌های استروئیدی است.

لازم به ذکر است که قبل از شروع مصرف هر یک از موارد درمانی باید با پزشک اطفال مشورت کنید تا از بروز حساسیت پیشگیری کنید.

موارد ذکر شده در بالا، برای رفع مشکلات ناشی از انحراف بینی موثر است. اما تاثیری در رفع و درمان نحراف بینی ندارد.

عوارض عمل انحراف بینی چیست؟

با توجه به نوع جراحی، عوارض عمل انحراف بینی می‌تواند متفاوت باشد. تا 2ماه بعد از عمل باید با احتیاط رفتار کرد تا غضروف بینی شکل بگیرد و مستحکم شود.

عمل سیتوپلاستی عوارض و علائم زیر را به همراه دارد. اما انتخاب یک متخصص متبحر در این زمینه می‌تواند ریسک و عوارض ناشی از جراحی را کاهش دهد و کمک کند تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

خوشبختانه عوارض عمل انحراف بینی نادر است. در صورتی که این جراحی توسط یک متخصص ماهر انجام شود، فرآیندی ساده خواهد داشت و بیمار بعد از عمل درگیر نخواهد شد.

از جمله عوارض عمل انحراف بینی می‌توان به خونریزی، باقی ماندن انسداد بینی، عفونت، سندروم شوک توکسیک، بی‌حسی در دندان‌ها و بینی، نشت مایع مغزی نخاعی و … اشاره کرد.

اکثرا جراحی‌های بینی با کمی خونریزی در حین عمل و پس از آن همراه هستند. با رعایت و مراقبت‌های ویژه تا زمان بهبود می‌توان مانع از بروز مشکلات جدی و خاص در بیمار شد. با این وجود، گاهی خونریزی به حدی است که بیمار به اتاق عمل برمی‌گردد تا خونریزی کنترل شود.

از سوی دیگر، تنها 90درصد بیماران بعد از عمل انحراف بینی بهبود می‌یابند و در گروه کوچکی از آن‌ها، علائم انحراف بینی باقی خواهد ماند.

همانطور که می‌دانید محیط درون بینی استریل نیست و احتمال دارد که بعد از عمل انحراف بینی، فرد مبتلا به عفونت شود. البته این عارضه بسیار نادر است.

یکی دیگر از عوارض عمل انحراف بینی، سندرم شوک توکسیک است که معمولا زمانی رخ می‌دهد که مش در بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عفونت می‌تواند تهدیدی برای سلامت و حیات فرد باشد. به همین خاطر باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد تا درمان شود.

نحوه تشخیص انحراف بینی:

هنگام تشخیص انحراف بینی، متخصص ابتدا حفره‌های بینی و محل قرارگیری سوراخ‌های بینی را بررسی می‌کند. سپس سوالاتی مرتبط با علائم انحراف بینی از شما خواهد پرسید.

همچنین، پزشک برای تشخیص انحراف بینی، اندازه حفره‌های بینی و تیغه بینی را بازبینی می‌کند.

یکی دیگر از علائم و عوارض عمل انحراف بینی، نشت مایع مغزی_ نخاعی است. سپتوم بینی در زیر جمجمه قرار دارد. نشت مایع مغزی_نخاعی می‌تواند باعث مشکلات نادر و عفونت غشای پوشاننده مغز شود.

خوشبختانه این عارضه بسیار نادر است.  در صورت بروز این عارضه، نیاز است که بیمار مجددا جراحی شود.

در صورتی که انحراف بینی شدید باشد، عوارض زیر را به دنبال خواهد داشت:

 • احساس احتقان در مسیر تنفسی.
 • خشکی مداوم دهان به دلیل تنفس از راه دهان.
 • بی‌خوابی ناشی از عدم توانایی در تنفس در طول شب.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

InstagramPhoneWhatsApp