علت چاق شدن صورت بعد از عمل بینی چیست ؟

چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

چاق شدن صورت بعد از عمل بینی در بین بیماران بسیار رایج می‌باشد. ممکن است پس از عمل بینی احساس کنید که به دلیل اضافه وزن یا تورم صورت شما چاق شده و یا به اصطلاح پف کرده است. دلایل بسیاری برای تغییرات صورت بعد از عمل بینی مانند چاق شدن صورت و پف کردن آن وجود دارد که در این مقاله تمامی این دلایل را بررسی کرده و برای کاهش چاقی و پف صورت بعد از عمل بینی راه کار های مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

علت چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

دو دلیل اصلی برای افزایش وزن و تغییرات صورت بعد از عمل بینی وجود دارد. اینها شامل سبک زندگی ناسالم و همچنین تورم و جمع آوری مایعات ناشی از جراحی است. هر دوی این علل را می‌توان بررسی کرد، اما به روش‌های مختلف.

چند هفته اول پس از جراحی، حتی فردی که به طور معمول سبک زندگی سالمی دارد، چاقی یا پف صورت پس از جراحی بینی به عنوان بخشی طبیعی از روند بهبودی تجربه خواهد کرد که به تدریج در طی شش هفته اول روند بهبودی فروکش می‌کند. علاوه بر این، مایعات ممکن است در ناحیه درمان تجمع کنند. این تجمع مایعات ممکن است وزن اضافه کند، اما در نهایت از بدن خارج می‌شود. چاقی صورت پس از جراحی بینی دلایل دیگری دارد که در این بخش هرکدام را به طور مجزا بررسی می‌کنیم.

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب بهترین جراح بینی بسیار مهم است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر، عوارض کمتری را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد. ما در مقاله‌ی ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

֎ تجمع آب بدن

تجمع آب از نظر پزشکی به عنوان ادما (edema) بعد از عمل شناخته می‌شود. یکی از دلایل اصلی افزایش وزن و چاق شدن صورت بعد از عمل بینی می‌باشد.

ادمای تجمع مایع میان بافتی ناشی از توزیع مکرر پروتئین‌های پلاسمایی می‌باشد. آسیب بافتی پس از جراحی منجر به افزایش جابه‌جایی مایعات و آب در میان بافت بدن می‌شود که پس از مدتی این مایعات اضافی در این نواحی جمع شده و در ظاهر بافت تغییر ایجاد می‌کنند و نهایتاً منجر به پف کردن و تورم در این نواحی می‌شوند.

تغییرات صورت بعد از عمل بینی

֎ استرس

استرس فیزیکی و روانی افراد در حین و بعد از رینوپلاستی می‌تواند موجب اختلال تعادل هورمونی افزایش وزن شود. استرس در مدت طولانی به غدد فوق کلیوی فشار بسیاری وارد می‌کند و باعث ترشح بیشتر هورمون کورتیزول در این غدد می‌شود. استرس جراحی همچنین ترشح هورمون انتی دیوتک را افزایش می‌دهد که در عملکرد کلیه اختلال وارد کرده و موجب تجمع مایعات اضافی میان بافتی و تغییرات صورت بعد از عمل بینی می‌شود.

֎ مصرف برخی داروها

معمولاً پزشک شما برای بهبودی پس از جراحی و کاهش عوارض جانبی داروهای متفاوتی را تجویز می‌کند. بیشتر ممکن است برخی از این نوع داروها در متابولیسم بدن شما تأثیر بگذارد و منجر به افزایش وزن و چاق شدن صورت بعد از عمل بینی شما گردد. این نوع مکمل‌ها برای بهبودی سریع پس از جراحی تجویز می‌شوند و قطع کردن مصرف آنها منجر به افزایش دوران نقاهت شما می‌شود.

֎ کاهش فعالیت در دوران نقاهت

برای تسریع بهبودی بعد از عمل بینی و عدم تغییر در ظاهر بینی، لازم است که از فعالیت‌های ورزشی و سنگین خودداری کرده و بیشتر استراحت کنید. استراحت در دوران بهبودی منجر می‌شود تا میزان متابولیسم بدن شما کاهش یابد و دچار اضافه وزن شوید. برای بهبود متابولیسم، پزشک شما می‌تواند برخی فعالیت‌های آهسته و مناسب را به شما توصیه کند تا افزایش وزن و چاق شدن صورت بعد از عمل بینی به حداقل برسد.

علت چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

یکی از عوارضی که بعد از جراحی بینی ممکن است برای ما رخ دهد، حالت تهوع می‌باشد که ما در مقاله‌ی ” تهوع بعد از عمل بینی ” به این عارضه به صورت کامل پرداخته‌ایم.

جلوگیری از چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

بهترین راه برای جلوگیری از چاق شدن صورت پس از رینوپلاستی این است که با پزشک خود مشورت کنید. چرا که از راه‌های کاهش وزن و جلوگیری از چاقی، تحرک، ورزش و رژیم غذایی مناسب و یا قطع مصرف داروها می‌باشد. هرکدام از این موارد ممکن است بر ظاهر بینی شما و وضعیت جسمانی‌تان تأثیر بگذارند. بنابراین نمی‌توانید سر خود ورزش کنید، رژیم بگیرید و یا داروهای تجویز شده را مصرف نکنید.

بهتر است صبر کنید تا دوران نقاهت شما با رعایت کامل اصول توصیه شده توسط پزشک سپری شود. پس از آن می‌توانید با رژیم غذایی مناسب و فعالیت‌های ورزشی وزن خود را کاهش دهید.

عوارض چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

تغییر در وزن بدن ممکن است ظاهر کلی صورت را تحت تأثیر قرار دهد، به خصوص برای کسانی که وزن کم می‌کنند. پس از عملی مانند زیبایی بینی، این تغییر ممکن است باعث ناهماهنگی یا عدم تعادل بین ویژگی‌های کلی صورت شود. کاهش وزن یا افزایش وزن می‌تواند ظاهر شما را به روش‌های غیرقابل پیش بینی بعد از جراحی بینی تحت تأثیر قرار دهد.

تغییرات صورت بعد از عمل بینی و افزایش وزن مستقیماً اندازه و شکل بینی را تغییر نمی‌دهد. نتایج جراحی بینی اساساً یکسان است، اما ظاهر ممکن است متفاوت باشد. بسیاری از بیماران تصور می‌کنند که تغییر در وزن بدن و بافت چربی روی بینی تأثیری نخواهد داشت، زیرا بینی حاوی چربی نیست. با این حال، یک اثر غیر مستقیم قطعاً ممکن است.

هماهنگی وزن و صورت

بافت چربی اضافی در قسمت پایین صورت ذخیره می‌شود. اضافه وزن باعث بزرگ شدن گردن و چانه می‌شود. کاهش وزن می‌تواند این تغییرات را در قسمت پایین صورت و نیمرخ بهبود بخشد.

اگرچه بینی با افزایش وزن بزرگ نمی‌شود، اما ممکن است گردن، چانه، قبقب و گونه‌ها تحت تأثیر قرار بگیرند. نازک شدن صورت در این نواحی ممکن است باعث شود بینی برجسته‌تر، تیزتر، بزرگ‌تر یا به طور کلی ناپایدار به نظر برسد. افزایش وزن در اطراف فک و چانه اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا می‌تواند ظاهر صورت را تغییر دهد. حفظ وزن ایده‌آل قبل و بعد از جراحی بهترین راه برای اطمینان از تداوم نتایج جراحی بینی است.

علت تغییرات صورت بعد از عمل بینی

از دیگر عوارضی که ممکن است بعد از جراحی بینی با آن مواجه شوید، نبض زدن و احساس سنگینی بینی می‌باشد. ما در مقاله‌ی ” علت نبض زدن بینی بعد از عمل ” به علت این عارضه پاسخ داده‌ایم.

درمان چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

تغییرات رژیم غذایی برای کاهش وزن بعد از جراحی می‌تواند به شما در درمان چاقی صورت پس از عمل بینی کمک کند:

  • رژیم پروتئین به التیام و ترمیم نواحی آسیب دیده جراحی بینی کمک می‌کند و سرعت بهبودی تغییرات صورت بعد از عمل بینی را افزایش می‌دهد. همچنین مصرف پروتئین موجب می‌شود ایمنی و متابولیسم بدن شما تقویت گردد. برای جلوگیری از افزایش وزن پروتئین فاقد چربی مصرف کنید.
  • میوه و سبزیجات از فیبر و آب سرشار می‌باشند که در جلوگیری از افزایش وزن بسیار مؤثر واقع می‌شوند. بسیاری از سبزیجات به تخلیه آب جمع شده میان بافتی نیز کمک می‌کنند. البته بسیار مهم است که قبل از گنجاندن این مواد در رژیم غذایی خود با پزشکتان مشورت کنید.
  • نوشیدن فراوان آب نیز در افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن بسیار مؤثر می‌باشد. اگر به اندازه کافی آب مصرف کنید، دیگر در نواحی میان بافتی بدن شما آب جمع نخواهد شد.

اگر چاق شدن صورت بعد از عمل بینی به دلیل تورم باشد، شرایط متفاوت است و به جای تغییر رژیم غذایی خود بهتر است موارد زیر را رعایت کنید تا پف صورت بعد از عمل بینی تا حد چشمگیری کاهش یابد:

  • از کمپرس سرد، کیسه یخ و حوله خنک در اطراف نواحی بینی و همچنین بخش‌هایی از صورت که دچار تورم شده است استفاده کنید. توجه کنید که به طور مستقیم یخ را بر روی پوست خود قرار ندهید و آن را داخل پارچه یا کیسه‌ای تمیز بگذارید.
  • تا حد امکان نمک را از رژیم غذایی خود حذف کنید و بیشتر سبزیجات حاوی ویتامین K مصرف کنید.
  • آب زیاد بنوشید تا بدن شما هیدراته بماند و کلیه‌ها عملکرد مناسبی داشته باشند. عملکرد ضعیف کلیه و کمبود آب می‌تواند منجر به ورم صورت شود.
  • برومیلین و آرینیکا از جمله مکمل‌های طبیعی هستند که در درمان پف صورت بعد از راینوپلاستی بسیار تأثیرگذار هستند. با مشورت پزشک می‌توانید طبق دستورالعمل مصرف کنید.
  • پیش از باز شدن کامل گچ بینی خود از حمام و دوش آب گرم و داغ خودداری کنید چرا که موجب افزایش تورم می‌شود.
  • با مشورت پزشک مصرف ویتامین E را کاهش دهید.
دلایل چاق شدن صورت بعد از عمل بینی

کم خونی یکی از بیماری‌های رایج در کشورمان می‌باشد که افراد بسیاری به آن مبتلا هستند. سوال بسیاری از افراد این است که با وجود کم خونی می‌توان عمل زیبایی بینی انجام داد. ما در مقاله‌ی ” کم خونی در عمل بینی ” به این موضوع پرداخته ایم.

سخن پایانی

تغییرات صورت بعد از عمل بینی بسیار شایع می‌باشد و نیازی نیست که نگران این موضوع باشید. یکی از عوارض جراحی بینی، چاق شدن صورت بعد از عمل بینی می‌باشد که ممکن است روحیه بیماران را تضعیف کند.

چاقی صورت بعد از عمل بینی کوتاه مدت است و پس از فروکش تورم و گذر از دوران نقاهت، صورت شما به همان حالت اصلی خود بازمی‌گردد.

به شما توصیه می‌کنیم که در تمامی مراحل جراحی بینی و دوران نقاهت پس از جراحی تمامی نگرانی‌ها و مشکلات خود را پزشک خود در میان بگذارید و سرخود عمل نکنید.

همچنین شما می‌توانید به راحتی سؤالات خود را با ما در میان بگذارید و یا از طریق راه‌های ارتباطی وب‌سایت، با دکتر احمدعلی رجب پور در این خصوص مشورت کنید.


سوالات متداول

✅ دلایل چاق شدن صورت بعد از عمل بینی چیست؟

֎ تجمع آب بدن
֎ استرس
֎ مصرف برخی داروها
֎ کاهش فعالیت در دوران نقاهت

✅ بهترین راه جلوگیری از چاق شدن صورت بعد از عمل بینی چیست ؟

بهترین راه برای جلوگیری از چاق شدن صورت پس از رینوپلاستی این است که با پزشک خود مشورت کنید. چرا که از راه‌های کاهش وزن و جلوگیری از چاقی، تحرک، ورزش و رژیم غذایی مناسب و یا قطع مصرف داروها می‌باشد. هرکدام از این موارد ممکن است بر ظاهر بینی شما و وضعیت جسمانی‌تان تأثیر بگذارند. بنابراین نمی‌توانید سر خود ورزش کنید، رژیم بگیرید و یا داروهای تجویز شده را مصرف نکنید.

✅ درمان چاق شدن صورت بعد از عمل بینی چگونه است ؟

تغییرات رژیم غذایی برای کاهش وزن بعد از جراحی می‌تواند به شما در درمان چاقی صورت پس از عمل بینی کمک کند. اگر چاق شدن صورت بعد از عمل بینی به دلیل تورم باشد، شرایط متفاوت است و به جای تغییر رژیم غذایی خود بهتر است آبزیاد بنوشید، نمک را از غذا حذف کنید، از کمپرس سرد استفاده نمائید، برومیلین و آرینیکا استفاده نمائید، پیش از باز شدن کامل گچ بینی خود از حمام و دوش آب گرم و داغ خودداری کنید و همچنین با مشورت پزشک مصرف ویتامین E را کاهش دهید. البته تمام این موارد را با پزشک خود هماهنگ نمائید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

منوی دسته بندی های خود را در تنظیمات سربرگ در بخش منوی موبایل مشخص کنید.
فروشگاه