آیا در دوران پریود یا قاعدگی ماهانه می‌توان عمل بینی داشت؟

پریود و عمل بینی : عادت ماهانه در حین عمل بینی باعث مرگ بیمار می‌شود ؟ جراحی بینی در دوران پریود امکان پذیر است ؟ خونریزی ماهانه از رحم خانم‌ها را پریود، منس و یا عادت ماهانه می‌نامند. تجربه اولین پریود شدن یکی از بزرگ‌ترین اتفاق‌های زندگی بانوان است. در حقیقت پریود یک نقطه عطف میان دوران کودکی و بزرگسالی به حساب می‌آید. اما زمانی که بحث خونریزی پریود در هنگام جراحی به میان می‌آید، کمی بحث عوض خواهد شد.

از گذشته تا به امروز، تمامی عمل‌های جراحی همراه با عوارض و خطرات متعددی بوده و عمل بینی از این قاعده مستثنی نیست. ناگفته نماند که پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی باعث شده است که احتمال بروز خطرات متعدد و عوارض جانبی در متقاضیان زیبایی کاهش یابد. با این وجود، عوارض جراحی بینی باعث شده است این سوال در ذهن بیماران ایجاد شود که آیا ” عادت ماهانه در جراحی بینی به سلامت بیمار آسیب می‌زند یا خیر ؟” در این بخش می‌خواهیم جوابی مناسب برای این پاسخ پیدا کنیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

پریود هنگام عمل بینی :

همانطور که در مطالب فوق ذکر شده است، پریود در عمل یکی از نگرانی‌های اکثر خانم‌‌ها است. بسیاری از مراجعه کنندگان خانم‌ که قصد جراحی بینی را دارند،  مدام این سوال را از ما می‌پرسند که ” آیا پریود تداخلی در فرآیند جراحی و دوران نقاهت ایجاد نمی‌کند؟”

 

مقاله پیشنهادی: منظور از عمل بینی بدون بیهوشی چیست ؟

 

در دوران پریود، مخاط پوشاننده رحم ریزش می‌کند و در اثر آن، حدود 20 الی 80 سی‌سی خون از بدن بانوان دفع می‌شود. نکته‌ای که در رابطه با این سوال وجود دارد این است که خونریزی در دوران عادت ماهانه اختلالی در روند انعقاد خون ایجاد نمی‌کند. بنابراین، هیچ مشکلی میان پریود و عمل بینی وجود نخواهد داشت.

پریود و عمل بینی

آیا عادت ماهانه در جراحی بینی  خطرناک است ؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم، یک تصور اشتباه در این زمینه وجود دارد و مردم تصور می‌کنند که خونریزی در دوران پریود باعث ایجاد اختلال در انعقاد خون می‌شود. به همین خاطر بیمار خون زیادی از دست خواهد داد و همین موضوع مشکل ساز خواهد شد.

برخی از خانم‌ها در اثر استرس شدید، شب قبل از عمل دچار خونریزی می‌شوند. به طور کلی، خونریزی قاعدگی اختلالی در جراحی بینی ایجاد نمی‌کند. بنابراین می‌توان با اطمینان گفت که پریود و عمل بینی منافاتی با یکدیگر ندارند.

 

مقاله پیشنهادی: خونریزی بعد از عمل بینی و نکات مهم درباره آن

 

البته در مواردی که بیمار دوران قاعدگی دردناکی دارد و یا دچار خونریزی شدید می‌شود، شرایط سختی را بعد از جراحی بینی تجربه خواهد کرد و درد ناشی از عمل و پریودی باعث احساس بی‌قراری فرد می‌شود. به همین علت است که اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که اگر دوران پریودی دردناک و سختی دارید، عمل جراحی بینی را در زمانی که از سلامت و توان جسمانی بالایی برخوردار هستید انجام دهید.

به همین خاطر اگر عادت ماهانه‌‌ی سختی دارید، جراحی زیبایی بینی را در مراکز درمانی معتبر و یا کلینیک‌هایی انجام دهید که رفاه حال بیماران را در نظر می‌گیرد. برای مثال، برخی از کلینیک‌ها از پد و شورتکس مناسب و مخصوص برای بیماران پریود هنگام عمل بینی استفاده می‌کنند.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی بینی در زمان عادت ماهانه نیستند؟

یکی دیگر از سوالاتی که در زمینه پریود و عمل بینی وجود دارد این است که ” جراحی بینی در دوران پریود به چه افرادی توصیه نمی‌شو د؟ “.  به طور کلی جراحی بینی در دوران پریود بدون خطر بوده و انجام آن مشکلی ندارد. با این وجود بهتر است که افراد زیر جراحی بینی خود را به تعویق بیندازند:

پریود و عمل بینی

1) کسانی که درد زیادی مانند انقباض‌های شدید در ناحیه کمر و زیر شکم احساس می‌کنند، کاندید مناسبی برای جراحی بینی در دوران قاعدگی نیستند. دردهای ناشی از قاعدگی بر روی وضعیت جسمانی و خلق و خوی بیمار اثر می‌گذارد. به همین خاطر تحمل درد قاعدگی و درد ناشی از جراحی بینی برای این دسته از بیماران کمی دشوار خواهد بود.

2) کسانی که در دوران پریود، خونریزی شدیدی دارند نیز کاندین مناسبی برای عمل جراحی بینی نخواهند بود.

در نتیجه اگر در هیچ یک از دسته‌های فوق قرار ندارید،  با خیال راحت و بدون استرس به اتاق عمل بروید. البته بهتر است که پزشک را از وضعیت جسمی خود آگاه سازید.

 

مقاله پیشنهادی: بهترین جراح بینی (تهران)

 

سخن پایانی :

در مطالب فوق در رابطه با پریود و عمل بینی صحبت کردیم. توجه داشته باشید که خونریزی قاعدگی نباید باعث دلسردی شما و به تعویق انداختن عمل جراحی بینی شود. همانطور که می‌دانید عادت ماهانه امری ذاتی است که اختلالی در فرآیند جراحی بینی ایجاد نخواهد کرد.

به طور کلی، برخی از خانم‌ها در حوالی تخمک گذاری و برخی دیگر در دوران قاعدگی دچار خونریزی می‌شوند. دسته دیگری از بانوان به طور ناگهانی و در شب قبل عمل دچار خونریزی می‌شوند. خونریزی و عادت ماهانه در حین عمل بینی تاثیر منفی در عمل جراحی بینی ندارد و مشکی در روند جراحی ایجاد نمی‌کند. بنابراین شما می‌توانید عمل بینی را براساس زمان و وقت از قبل تعیین شده انجام دهید.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *