بدنسازی و ورزش کردن بعد از عمل بینی

ورزش کردن بعد از عمل بینی مجاز است؟ یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که اغلب برای کاندیدان جراحی بینی پیش می‌آید. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا به طور کامل و واضح به آن پاسخ دهیم

گاهی بعد از عمل متوجه می‌شوید که روند بهبود شما سریع‌تر از آنچه که فکر می‌کنید اتفاق افتاده است. حتی احتمال دارد که آنقدر از بهبود کامل بینی مطمئن باشید که مجددا تمرین‌های ورزشی‌تان را از نو آغاز کنید.

طبق مطالب منتشر شده در وب‌سایت houstonfaces فعالیت روزمره شما تاثیر مستقیمی در روند بهبود و ایمنی بدن دارد. بعد از هر جراحی، بدن در تکاپو خواهد بود تا خود را به خوبی ترمیم نماید و به حالت سابق برگردد. در این دوره نیاز به انرژی، استراحت و غذاهای مقوی دارید تا ناحیه تحت درمان به خوبی بازسازی و ترمیم شود.

جراحی بینی از این قاعده مستثنی نیست. بعد از جراحی، بافت‌های داخلی بینی مستعد خونریزی هستند. به همین خاطر، انجام ورزش سنگین بعد از عمل بینی می‌تواند به ایجاد اختلال در ناحیه تحت درمان منجر شود و روند بهبود را با مشکل مواجه نماید.

شاید فکر کنید که ورزش‌های سبک ایرادی نداشته باشد. باید بگویم که موضوع ورزش کردن نیست. در حقیقت، موضوع فعالیت‌هایی است که باعث افزایش ضربان قلب می‌شوند و فشار خون را بالا می‌برند؛ فعالیت‌هایی که احتمال بروز کبودی، افزایش تورم و خونریزی از بینی افزایش می‌دهند. شاید زمان‌هایی احساس شادابی و بهبود ‌کنید. اما این به معنای آمادگی کامل بدن برای فعالیت‌های سنگین یا ورزش نخواهد بود. اگر شما هم در دسته افرادی قرار دارید که تمایل دارند فعالیت روزمره‌ و تمرینات ورزشی را بلافاصله بعد از جراحی آغاز نمایند، مطالعه این مطالب را به شما توصیه می‌کنیم.

انجام ایروبیک بعد از عمل بینی:

نه تنها ما، بلکه livestrong توصیه می‌کند که چند هفته را بدون ایروبیک بگذرانید. همچنین،طبق تحقیقات دانشگاه بهداشت ویسکانسین، تنها پیاده‌روی برای هفته‌های اولیه مناسب خواهد بود.

پیاده‌روی ملایم در هفته‌های اولیه بعد از جراحی، مانع از ایجاد لخته خواهد شد. به همین خاطر است که بسیاری از پزشکان بیمار را تشویق به پیاده‌روی آرام در سطحی هموار می‌کنند.

ورزش کردن

حدودا 6 هفته زمان می‌برد تا ساختار بینی محکم شود. به همین خاطر، در این مدت زمان باید از انجام ورزش سنگین بعد از عمل بینی بپرهیزید. همچنین، فعالیت‌هایی که نیاز به تحرک‌ و تکان خوردن دارد را باید تا 1 ماه کنار بگذارید؛ فعالیت‌هایی مانند ایروبیک، طناب زدن، شنا و…

بعد از جراحی باید مدتی را به استراحت اختصاص دهید و از تمرینات خود دور باشید. بدین ترتیب، بعد از دوره نقاهت، تمرینات و فعالیت‌های روزمره را با احتیاط کامل انجام دهید تا آثاری منفی در نتیجه عمل ظاهر نشود.

برای مثال، فعالیت‌تان را با ایروبیک‌های سنگین و حرکات پرتحرک آغاز نکنید. بهتر است که ابتدا، ایروبیک سبک را به برنامه روزانه‌تان اضافه کنید.

نکته دیگری که وجود دارد، متوقف کردن فعالیت‌ها به محض احساس ضربان در بینی است. با این اقدام، مانع از ایجاد مشکل در محل بخیه‌ها یا بروز اختلال در روند بهبود خواهید شد.

به طور طبیعی در هفته‌های اول، به دلیل وجود تورم، تنفس برای بیمار دشوار است. از سوی دیگر، انجام ورزش سنگین بعد از عمل بینی باعث ماندگاری تورم شده و تنفس را برای فرد دشوارتر خواهد کرد.

برخی از افراد بنا به هر دلیلی مجبور به استفاده از عینک هستند. اما بعد از جراحی بینی می‌توان عینک زد؟ ما در مقاله ” استفاده از عینک بعد از جراحی بینی ” زمان مناسب استفاده از عینک را برای شما توضیح داده‌ایم.

تا چند هفته از ورزش کردن بعد از عمل بینی اجتناب کنید:

بعد از گذشت 7 روز، می‌توانید فعالیت‌های روزمره را به آرامی آغاز کنید. سپس، آرام آرام بدن را برای بازگشت به فعالیت‌های قبل و تمرینات ورزشی آماده نمایید. از سوی دیگر، حدود 6 هفته وقت لازم است تا استخوان‌های بینی ترمیم شوند. در نتیجه، به مدت 5 الی 6 هفته باید از ورزش کردن بعد از عمل بینی خودداری فرمایید.

رگ‌های بینی بعد از جراحی حساس می‌شوند و کمی افزایش در ضربان قلب منجر به خونریزی بینی خواهد شد. فراموش نکنید که هرگونه فعالیت اضافی در دوره نقاهت می‌تواند نتیجه نهایی عمل را تحت تاثیر قرار دهد. در نتیجه، براساس گزارش منتشر شده در physicalculturestudy بهتر است 6 هفته فعالیت‌های خود را محدود کنید.

همچنین، بهتر است ورزش هوازی بعد از عمل بینی را به مدت 6 الی 8 هفته به تعویق بیندازید؛ زیرا، بدن شما در هفته‌های اولیه آماده چالش‌هایی مانند تردمیل یا دوچرخه سواری نخواهد بود.

جراحی بینی به معنای استراحت مطلق است

انجام فعالیت‌های سنگین بعد از جراحی مجاز نمی‌باشد. اما این موضوع به معنای بی‌تحرکی و استراحت مطلق نیست. برعکس، بعد از گذشت 7 الی 10 روز باید فعالیت‌های قبلی خود را از سر بگیرید. اتفاقا فعالیت‌هایی سبک مانند پیاده‌روی ملایم که موجب بهبود گردش خون می‌شود، باعث تسریع روند بهبود و کاهش تورم و کبودی اولیه نیز خواهد شد.

تنها کاری که در دوره نقاهت باید انجام دهید این است که از انجام فعالیت و کارهایی که باعث افزایش ضربان قلب یا تنگی تنفس می‌شود، دوری فرمایید.

تمرینات حرفه‌ای را از چه زمانی می‌توان آغاز کرد؟

اگر بخواهیم به گزارش منتشر شده در berkeley square medical عمل کنیم، باید به مدت 6 الی 10 هفته بعد از عمل، از انواع ورزش‌هایی که با توپ یا دیگر افراد سر و کار دارد، دور باشیم؛ ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، بیس‌بال، والیبال یا…

البته لازم است که بعد از جراحی از پزشک مربوطه بخواهید تا دستورالعمل‌های خاص و مراقبت‌های مرتبط با رشته ورزشی‌تان را با شما در میان بگذارد.

ورزش بعد از عمل بینی

به طور کلی، 6 ماه زمان لازم است تا ورزش کردن بعد از عمل بینی یک فعالیت امن به حساب بیاید. شاید این مدت زمان، طولانی به نظر برسد. اما در نظر داشته باشید که سلامتی شما از هرچیزی مهم‌تر است. در نتیجه، کمی صبور باشید تا بدن برای تمریناتی که قبل از جراحی انجام می‌دادید، آماده شود.

یکی از عوارضی که ممکن است بعد از جراحی بینی به آن دچار شود آبریزش بینی می‌باشد. ما در مقاله ” آبریزش بینی بعد از عمل ” درمان این عارضه را بیان نمو‌ده‌ایم.

آیا شنا کردن مانند ورزش کردن بعد از عمل بینی ، ممنوع است؟

اکثر پزشکان و جراحان توصیه می‌کنند تا یک مدت طولانی از استخر، سونا، اتاق بخار و… دور باشید؛ زیرا، تمام این فعالیت‌ها احتمال خونریزی و عفونت بینی را افزایش می‌دهند.

فراموش نکنید که شما یک جراحی حساس را تجربه کرده‌اید که نیاز به مراقبت‌های پزشکی خاصی دارد. به همین خاطر، بهتر است حداقل 2 ماه از استخر و شنا کردن دور باشید.

 از طرف دیگر، شیرجه زدن در آب یکی از ورزش‌هایی است که باید تا 6 ماه از انجام آن خودداری کرد. به طور کلی، تا زمانی که به بهبود کامل دست نیافته‌اید، لازم است تمام ورزش یا فعالیت‌هایی که باعث افزایش ورم بینی می‌شود را به زمانی دیگر موکول کنید.

تاثیر پیاده روی در کاهش ورم بینی

گاهی اوقات کسانی که عمل بینی انجام داده‌اند در خواب خروپف می‌کنند. ما در مقاله ” خروپف بعد از عمل بینی ” علت و نحوه درمان این عارضه را بیان نموده‌ایم.

تأثیر پیاده روی در کاهش ورم بینی

موضوعی که باید در زمینه بدنسازی بعد از عمل بینی و دویدن بعد از عمل بینی بدانید این است که پس از انجام عمل زیبایی جراحی بینی، هر گونه فعالیت ورزشی برای شما ممنوع است.

البته پیاده روی بعد از عمل بینی معمولاً توصیه می‌شود؛ پیاده روی بعد از عمل بینی باید سبک باشد و به فرد فشار زیادی به هنگام پیاده روی وارد نگردد. همچنین در برخی موارد نیز ممکن است پزشک متخصص شما، استراحت مطلق برایتان تجویز کند که در این صورت، پیاده روی بعد از عمل بینی نیز ممنوع می‌شود. در غیر این صورت، پیاده روی بعد از عمل بینی پس از طی شدن یک یا دو روز بعد از عمل جراحی، برای فرد موردی ندارد.

توجه داشته باشید که در مورد تأثیر پیاده روی در کاهش ورم بینی ، منظور پیاده روی سبک است و هر گونه پیاده روی تند و یا دویدن آهسته نیز می‌تواند عواقب بدی برای شما داشته باشد. حداقل می‌توان این طور گفت که در هفته اول، پیاده روی را باید سبک انجام دهید؛ این عمل به کاهش ورم بینی بعد از عمل جراحی بسیار کمک می‌کند چرا که این پیاده روی سبب می‌شود خون در بدن شما به جریان بیفتد و با به جریان افتادن خون در بدن شما، بافت‌های آسیب دیده سریع‌تر می‌توانند بهبود پیدا کنند.

آیا بدنسازی بعد از عمل بینی مجاز است؟

بدنسازی بعد از عمل بینی یکی از مواردی است که درباره آن سؤالات زیادی را از متخصصین زیبایی می‌پرسند. بسیاری از افراد عقیده دارند که بدنسازی بعد از عمل بینی یا به طور کلی، باشگاه بعد از عمل بینی می‌تواند بر سلامت فرد اثرات منفی بگذارد و یا مانع از دست یابی به نتایج مطلوب بعد از عمل بینی شود. بنابراین شما باید تمام نکات مراقبتی را رعایت نموده و قبل از هر کاری باید با پزشک خود مشورت نمایید. بهتر است بعد از گذشت مدتی معلوم که پزشک به شما توصیه می‌کند به انجام تمرینات ورزشی خود بپردازید.

بدنسازی بعد از عمل بینی

ورزش بدنسازی بعد از عمل بینی را کی می‌توان انجام داد؟

یکی از متداول‌ترین سؤالات در زمینه بدنسازی بعد از عمل بینی این است که چند وقت بعد از عمل بینی می‌توانیم ورزش کنیم؟

در این خصوص باید بگوییم که ممکن است شما پس از انجام عمل بینی، حس کنید که روند بهبودی‌تان با سرعتی بیشتر از آن چه که شما یا پزشک متخصصتان پیش بینی کرده بود در حال پیشروی می‌باشد و به این دلیل، تصمیم بگیرید که سریع‌تر و زودتر به فعالیت‌های ورزشی عادی خود برگردید. باید بگوییم که این عمل، اشتباه است.

ترمیم بافت استخوان بینی در عمل‌های جراحی ممکن است 6 هفته یا بیشتر به طول بیانجامد و در طول این مدت زمان، شما باید به بدن خود این فرصت را بدهید تا انرژی خود را صرف بهبود و ترمیم زخم‌ها و بافت‌های آسیب دیده در عمل جراحی کند. به عبارتی دیگر، بهتر است که انرژی بدن خود را برای ترمیم هر چه سریع‌تر بدن خود نگه دارید و ان را با ورزش کردن خرج نکنید. در دوران نقاهت بعد از عمل بینی نیز بهتر است که مواد مغذی مصرف کرده و مایعات مناسب بنوشید تا با انرژی دریافت شده از این مواد غذایی، نقاهت شما هر چه سریع‌تر بگذرد و بتوانید زودتر به روتین زندگی خود که شامل ورزش‌های سنگین نیز می‌شود، برگردید.

بافت‌هایی که در بینی شما به سبب عمل جراحی آسیب دیده و زخم شده‌اند، ممکن است بین چهار تا شش ماه زمان نیاز داشته باشند تا بهبودی کامل را پیدا کنند و اگر زیر این مدت زمان مقرر شده، اقدام به فعالیت‌های ورزشی کنید ممکن است دچار خونریزی شوید و روند بهبودی شما دچار اختلال شود و دوران نقاهت خود را با این عمل طولانی‌تر کنید.

در ماه اول، ورزش هوازی و کاردیو ممنوع است؛ بنابراین در ماه اول، باشگاه بعد از عمل بینی ممنوع است. ورزش هوازی جریان خون و ضربان قلب را بسیار بالا می‌برد که خطر تورم شدید، خونریزی یا حتی در مواردی پارگی بخیه‌ها را به همراه دارد. وقتی فشار خون شما افزایش پیدا کند و دچار خونریزی شوید، احتمال عفونت در نتیجه این خونریزی نیز افزایش پیدا می‌کند. پس بهتر است تا ماه‌ها، بدنسازی بعد از عمل بینی را نادیده بگیرید.

یکی از نکاتی که باید دقت نمایید انتخاب پزشک باتجربه است. زیرا علاوه بر عوارض کمتر، با راهنمایی‌های مناسب و استفاده از متد روز نتیجه بهتری نیز به شما به وجود می‌آورد. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌نماییم.

نکاتی برای بدنسازی بعد از جراحی بینی

برای آن که بتوانید پس از طی شدن دوران نقاهت بعد از عمل بینی‌تان، بدنسازی بعد از جراحی بینی را انجام دهید، نکاتی کلی در زیر ربای شما شرح داده‌ایم:

برای بدنسازی بعد از عمل بینی در ماه اول، هر حرکت بدن سازی که نیاز به خم‌شدن دارد را فراموش کنید. حرکاتی مثل کرانچ، رساندنِ دست‌ها به پاها و وزنه زدن، از کارهای خطرناکی است که قطعاً ممنوع است و به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

حداقل دو ماه بعد از عمل بینی، استراحت داشته باشید و هرگز نباید وزنه‌ای بیشتر از ۲ کیلو را بلند کنید، یعنی حتی اگر مادر یا پدر هستید، بلند و بغل‌کردن کودکتان هم به شما آسیب خواهد رساند. با بلند‌کردن اجسام سنگین، به بدنتان فشار می‌آورید و فرایند ترمیم بینی‌تان به تأخیر خواهد افتاد. رابطه جنسی را نیز باید بعد از عمل بینی محدود کنید. در کل، کارهایی که شما را به نفس‌نفس می‌اندازد را کنار بگذارید؛ پس بهتر است یک هفته اول را به تنهایی بخوابید تا از اتفاقات احتمالی جلوگیری شود.

تاثیر پیاده روی در کاهش ورم بینی

سخن پایانی:

برای بسیاری از ورزشکاران سخت است که مدتی از تمرینات ورزشی دور باشند. ورزش كردن بعد از عمل بيني بعد از گذشت 7 تا 10 روز البته به صورت سبک بسیار به روند بهبود کمک می‌کند. فراموش نکنید که جراحی بینی به معنای خداحافظی با ورزش نیست؛ تنها باعث ایجاد یک وقفه موقت و کوتاه مدت در میان تمرینات شما خواهد شد. ورزش كردن بعد از عمل بيني به صورت سنگین تا 6 ماه نباید صورت پذیرد.

بدنسازی بعد از عمل بینی یکی از ممنوعیت‌هایی است که باید تا چند ماه پس از عمل جراحی بینی و طی شدن کامل دوران نقاهتتان، آن را رعایت کنید و از انجام دادن ورزش‌های سنگین بعد از عمل بینی و یا دویدن بعد از عمل بینی ، حداقل تا شش ماه خودداری کنید.

فرقی نمی‌کند که در چه گروه سنی قرار دارید یا از سابقه درخشانی در ورزش برخوردار هستید یا خیر! در هر صورت باید به توصیه‌های فوق توجه کنید و آن‌ها را جدی بگیرید تا هرچه سریع‌تر آمادگی جسمانی شما برگردد.

مورد دیگری که وجود دارد این است که هر زمان، در حین پیاده‌روی یا انجام تمرینات ورزشی سبک، احساس درد در ناحیه بینی کردید یا متوجه افزایش ورم آن شدید، سریعا فعالیت را متوقف نمایید و برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

در مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، در زمینه بدنسازی بعد از عمل بینی و نیز دویدن بعد از عمل بینی صحبت کردیم و در این زمینه، نکات ویژه‌ای را سعی کردیم در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا در صورتی که ورزش بدنسازی و یا هر ورزش دیگری را انجام می‌دهید و قصد دارید عمل جراحی بینی نیز انجام دهید، با مطالعه این مقاله اطلاعات مفید و کاربردی را به دست آورید.

در صورتی که در زمینه دویدن بعد از عمل بینی و یا بدنسازی بعد از عمل بینی سؤالی در ذهن خود دارید که در این مقاله نتوانستید به پاسخ آن برسید، سؤال خود را در قسمت نظرات زیر همین مقاله پست کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، به بهترین شکل شما را راهنمایی کنیم.

در صورتی که در زمینه ورزش کردن بعد از عمل بینی و بدنسازی بعد از عمل بینی نیز نکته‌ای وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ایم، خوشحال می‌شویم در قسمت نظرات آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا ورزش كردن بعد از عمل بيني باعث بروز مشکلاتی می‌شود؟

بله. جراحی بینی جزو جراحی‌های حساس به شمار می‌رود که نیاز به مراقبت و رعایت نکاتی برای جلوگیری از بروز عوارض و بهتر شدن نتیجه دارد. بنابراین حتما باید پس از گذشت مدتی مشخص به تمرینات ورزشی و بدنسازی خود بپردازید.

تا چند هفته باید از ورزش کردن بعد از عمل بینی اجتناب کرد؟

بعد از گذشت 7 روز، می‌توانید فعالیت‌های روزمره را به آرامی آغاز کنید. سپس، آرام آرام بدن را برای بازگشت به فعالیت‌های قبل و تمرینات ورزشی آماده نمایید. از سوی دیگر، حدود 6 هفته وقت لازم است تا استخوان‌های بینی ترمیم شوند. در نتیجه، به مدت 5 الی 6 هفته باید از ورزش کردن بعد از عمل بینی خودداری فرمایید.

آیا بدنسازی بعد از عمل بینی مجاز است؟

بسیاری از افراد عقیده دارند که بدنسازی بعد از عمل بینی یا به طور کلی، باشگاه بعد از عمل بینی می‌تواند بر سلامت فرد اثرات منفی بگذارد و یا مانع از دست یابی به نتایج مطلوب بعد از عمل بینی شود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

2 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها