گرفتگی بینی بعد از عمل

احساس گرفتگی بینی بعد از عمل جراحی طبیعی است؟ چه عواملی باعث گرفتگی بینی بعد از جراحی می‌ شود؟ بسیاری از مراجعه کنندگان که مبتلا به انحراف بینی هستند، تصور می‌ کنند که بعد از عمل بینی در تهران می‌ توانند به راحتی تنفس کنند. یکی از شایع‌ ترین عوارض جراحی پلاستیک و زیبایی بینی، احساس گرفتگی و ایجاد اختلال در تنفس است که باعث نگرانی بیماران می‌ شود. این عارضه در افرادی که مبتلا به گرفتگی و خشک شدگی بینی هستند، شدیدتر خواهد بود. امروز قصد داریم تا در این مقاله از دکتر احمدعلی رجب پور علت انسداد مجاری تنفسی و گرفتگی بینی بعد از جراحی را بررسی نماییم. اگر شما هم قصد جراحی بینی دارید، تا آخر مطالب همراه ما باشید تا از علت بروز این عارضه در بیماران آگاه شوید.

 

گرفتگی بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

گرفتگی بینی بعد از عمل

گرفتگی و خشک شدن مجاری تنفسی از جمله عوارض عمل جراحی بینی است که در برخی بیماران زودگذر و در برخی دیگر از بیماران یک عارضه مزمن است. در اغلب موارد، گرفتگی زودگذر بینی بعد از جراحی در اثر تورم استخوان بینی رخ می‌ دهد. گاهی اوقات، رفع گرفتگی بینی بعد از جراحی باعث ایجاد اختلال در تنفس بیمار می‌ شود. شدت بروز این عارضه در بیماران مبتلا به سندروم خشکی بینی دردناک‌ تر و آزاردهنده‌ تر خواهد بود. گرفتگی بینی بعد از چند هفته فروکش می‌ کند و بعد از بهبود ورم بینی ، برطرف می‌ شود.

یکی دیگر از دلایل گرفتگی بینی استفاده از محافظ‌ های سیلیکونی است که نفس کشیدن را برای بیماران مشکل می‌ سازد و تا زمانی که پانسمان‌ ها و گازها خارج نشده ، بیمار قادر به تنفس از بینی نخواهد بود. برخی از پزشکان یک روز بعد از جراحی ، پانسمان درون بینی را خارج می‌ کنند. برخی دیگر از جراحان برای اطمینان از بهبود بینی ، برای خارج کردن محافظ‌ ها و پانسمان‌ ها چند روز صبر می‌ کنند. اگر تصور می‌ کنید که گرفتگی بینی بعد از عمل به طور کامل برطرف می‌ شود ، سخت در اشتباه هستید. گرفتگی بینی یک عارضه داخلی است و تا زمانی که ورم درون بینی و انسداد مجاری تنفسی به طور کامل بهبود نیابد ؛ تنفس فرد به حالت طبیعی باز نخواهد گشت.

همانطور که متوجه شده‌ اید ، گرفتگی بینی بعد عمل امری طبیعی است. اما زمانی که ماندگاری این عارضه طولانی مدت می‌ شود ، قضیه کمی فرق خواهد کرد. احساس گرفتگی بینی در دراز مدت باعث نگرانی بیماران می‌ شود. در چنین شرایطی ممکن است که گرفتگی بینی ارتباطی با جراحی بینی نداشته باشد. این احساس در بلند مدت می‌ تواند ناشی از مشکلات سینوسی ، حساسیت و یا قرار گرفتن در معرض گرد و غبار باشد. به همین خاطر بهتر است برای درمان این عارضه به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

جراحی بینی هم مانند هر عمل دیگر ، با عوارض جانبی همراه است. اگر شما هم در دسته کاندیدهای جراحی زیبایی بینی قرار دارید ، باید بدانید که در چند هفته اول شاهد بروز عوارضی مانند درد ، کبودی ، تورم ، خشکی گلو یا گرفتگی بینی بعد از عمل خواهید بود که طی چند روز تا چند هفته برطرف خواهد شد. 

 

گرفتگی بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

علت گرفتگی بینی بعد از عمل چیست ؟

طی فرآیند عمل بینی برش‌ ها و زخم‌ هایی ظریف در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌ شود. در اثر خونریزی و خشک شدن خون در مجرای تنفسی ، گرفتگی بینی و اختلال تنفسی رخ می‌ دهد. اکثر پزشکان برای رفع گرفتگی بینی ناشی از خشک شدن خون در مجرای تنفسی، استفاده از اسپری شستشو بینی را تجویز می‌ کنند.

همچنین بعد از جراحی، دستکاری بینی باعث تورم و التهاب پوشش مخاطی داخل بینی می‌ شود. این تورم خود نیز علت گرفتگی بینی بعد از جراحی می‌ باشد. حدود چند هفته تا چند ماه زمان لازم است تا تورم ناشی از جراحی و عارضه گرفتگی بینی بهبود یابد.

علاوه بر این در صورتی که جراحی بینی نزد فردی غیرمتخصص و بدون تجربه انجام شود، انحراف بینی به طور کامل برطرف نخواهد شد. در چنین شرایطی گرفتگی بینی بعد از رینوپلاستی و مشکلات تنفسی باقی خواهد ماند.

مدت زمان گرفتگی بینی بعد از عمل چقدر است ؟

چند روز بعد از جراحی بینی و برطرف شدن ورم ، خونریزی و ناراحتی ناشی از جراحی بینی عوارض ناشی از عمل جراحی بینی بهبود می‌ یابد. به طور کلی می‌ توان گفت که حدود دو الی سه هفته زمان لازم است که گرفتگی بینی بهبود یابد. بهتر است که در تمام جلسات مشاوره و معاینه با پزشک مربوطه ، در رابطه با خشکی دماغ ، گرفتگی و مشکلات تنفسی صحبت کنید.

 

گرفتگی بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

رفع مشکلات تنفسی و گرفتگی بینی بعد از عمل چگونه است؟

به طور دقیق نمی‌ توان روند درمان گرفتگی بینی بعد از جراحی را مشخص کرد. بهبود این عارضه به شدت گرفتگی ، علائم و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک براساس دستورالعمل و رعایت کردن مراقبت‌ های پزشکی باعث تسریع روند بهبود می‌ شود.

تمیز کردن خون‌ های خشک شده درون بینی بعد از جراحی تاثیری در درمان و بهبود گرفتگی بینی بعد از جراحی دارد ؟

یکی از روش‌ های درمان و بهبود عوارض ناشی از جراحی به خصوص گرفتگی بینی بعد از عمل ، تمیز نگه داشتن مجاری داخلی بینی است. از آن جهت که تمیز و مرطوب نگه داشتن خون‌ های خشک شده باعث تسریع روند بهبود می‌ شود ، پزشکان توصیه می‌ کنند تا بیماران چند روز بعد از جراحی بینی ، با شستشوی بینی و استفاده از داروهای تجویز شده باعث مرطوب نگه داشتن بینی و رفع عوارض جانبی مانند گرفتگی و خشکی بینی شوند.

وجود لخته خون در داخل بینی و در اطراف بخیه‌ ها امری طبیعی است. شستشوی بینی با استفاده از اسپری و محلول مخصوص کمک می‌ کند تا بیمار احساس بهتری داشته باشد و مخاط خشک شده‌ بینی بهبود یابد که نتیجه آن بهبود تنفس بیمار خواهد بود.

 

گرفتگی بینی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

نحوه درمان گرفتگی بینی بعد از عمل

با رعایت نکات زیر، تنفس‌ تان را بهتر کنید :

  • هنگام خوابیدن سرتان را کمی بالاتر از بدن قرار دهید و از انجام فعالیت‌ هایی که نیاز به خم شدن دارد ، مانند بلند کردن اجسام از زمین ، اجتناب کنید.
  • پیروی از دستورالعمل‌ های جراح مربوطه یکی از مهم‌ ترین نکاتی است که به بهبود هر چه سریع‌ تر گرفتگی بینی بعد از جراحی کمک می‌ کند.
  • مصرف غذاهای شور ، دوش آب گرم ، نوشیدنی‌ های الکلی و استعمال دخانیات از جمله مواردی است که باعث گسترش تورم ، ازدست دادن بویایی و ایجاد اختلال در روند بهبود می‌ شود.
  • استفاده از کمپرس سرد در روزهای اولیه مانع از گسترش تورم و بهبود عوارض ناشی از جراحی مانند تورم و کبودی می‌ شود.
  • یکی دیگر از راهکارهای درمان گرفتگی بینی بعد از رینوپلاستی ، مصرف داروهای حساسیت زیر نظر پزشک است. توجه داشته باشید که این دسته از داروها خواب آور هستند و مصرف آن‌ ها قبل از رانندگی ممنوع است.
  • مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌ شود را چند روز قبل از جراحی و چند روز بعد از جراحی قطع نمایید.
  • مرطوب نگه داشتن محیط خانه و استفاده از داروهای تجویر شده باعث مرطوب شدن محیط داخلی بینی و درمان گرفتگی بینی ناشی از خشکی مخاط و مجرای تنفسی می‌ شود.

رعایت نکات فوق و پیروی از یک رژیم غذایی سالم و حاوی ویتامین کمک می‌ کند تا روند بهبود هر چه سریع‌ تر سپری شود و تنفس بیمار به حالت طبیعی بازگردد. با این وجود بهتر است در صورتی که بعد از برطرف شدن ورم و التهاب بینی همچنان با عارضه آزاردهنده گرفتگی بینی بعد از عمل مواجه بودید ، پزشک را از وضعیت خود آگاه سازید.

سخن پایانی

همان طور که در مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر رجب پور خواندید ، گرفتگی بینی پس از عمل یکی از عارضه‌ های طبیعی عمل جراحی بینی می‌ باشد و در بیشتر موارد ، پس از گذشت مدت کمی این گرفتی از بین می‌ رود ؛ ولی در برخی از موارد ، این عارضه ممکن است تبدیل به یک عارضه مزمن بعد از عمل جراحی بینی تبدیل شود که در این صورت ، سؤالات متعددی ممکن است برای افرادی که دچار آن شده‌ اند پیش بیاید ؛ سؤالاتی در زمینه علت گرفتگی بینی بعد از عمل ، درمان و مدت زمان ماندگاری آن. در مقاله امروز ، به این سؤالات سعی کردیم به بهترین شکل ممکن پاسخ دهیم تا بتوانیم در این خصوص ، شما عزیزان را راهنمایی کنیم.

همچنین نکاتی که در زمینه گرفتگی بینی بعد از جراحی باید می‌ دانستید را نیز به شما معرفی کردیم. در صورتی که سؤالی در ذهن دارید که در این مقاله نتوانستید پاسخی برای آن بیابید ، آن را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما مطرح کنید تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن و در مدت زمان کم ، شما عزیزان را راهنمایی کنیم.

همچنین در صورتی که در خصوص علت گرفتگی بینی بعد از عمل ، درمان و مدت زمان ماندگاری آن ، نکته‌ ای وجود دارد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده‌ ایم ، خوشحال می‌شویم در بخش نظرات زیر همین مقاله آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

✅ علت گرفتگی بینی بعد از عمل چیست ؟

طی فرآیند جراحی بینی برش‌ ها و زخم‌ هایی ظریف در ناحیه تحت درمان ایجاد می‌ شود. در اثر خونریزی و خشک شدن خون در مجرای تنفسی ، گرفتگی بینی و اختلال تنفسی رخ می‌ دهد. همچنین بعد از جراحی ، دستکاری بینی باعث تورم و التهاب پوشش مخاطی داخل بینی می‌ شود. این تورم خود نیز علت گرفتگی بینی بعد از جراحی می‌ باشد. علاوه برا این در صورتی که جراحی بینی نزد فردی غیرمتخصص و بدون تجربه انجام شود، انحراف بینی به طور کامل برطرف نخواهد شد. در چنین شرایطی گرفتگی بینی و مشکلات تنفسی باقی خواهد ماند.

✅ مدت زمان گرفتگی بینی بعد از جراحی چقدر است ؟

چند روز بعد از جراحی بینی و برطرف شدن ورم ، خونریزی و ناراحتی ناشی از جراحی بینی ، عوارض ناشی از عمل جراحی بینی بهبود می‌ یابد. به طور کلی می‌ توان گفت که حدود دو الی سه هفته زمان لازم است که گرفتگی بینی بهبود یابد.

✅ روند درمان گرفتگی بینی بعد از عمل چگونه است ؟

به طور دقیق نمی‌توان روند درمان گرفتگی بینی بعد از جراحی را مشخص کرد. بهبود این عارضه به شدت گرفتگی، علائم و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک براساس دستورالعمل و رعایت کردن مراقبت‌های پزشکی باعث تسریع روند بهبود می‌ شود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها