بوتاکس بینی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

بوتاکس یکی از روش‌های زیباسازی اندام بدن، بدون انجام جراحی می­‌باشد که طی دو دهه اخیر، طرف‌داران بسیاری پیدا کرده است. این روش یکی از روش‌های کم تهاجمی برای رفع خطوط صورت و گردن و جوان سازی پوست است. تقریباً 50 سال است که از بوتاکس و سم بوتولونیوم در پزشکی برای درمان اختلالات مختلف استفاده می­‌شود و تقریباً دو دهه است که از این ماده، برای کاربردهای زیبایی نیز استفاده می­‌شود. در این مقاله بوتاکس بینی را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

بوتاکس بینی

یکی از بیشترین کاربردهای بوتاکس در زیباسازی صورت، بوتاکس بینی می‌­باشد. چرا که در این روش، علاوه بر رفع مشکلات و نقایص بینی و کمک به زیباتر شدن فرم بینی، از جراحی استفاده نمی­‌شود و از این رو، دوران نقاهت و عوارض جانبی بسیار کم تری نسبت به روش جراحی بینی دارد. امروزه بسیاری از افراد برای رفع نقایص بینی خود، به این روش غیر تهاجمی و ساده‌­تر نسبت به جراحی بینی روی آورده‌اند و سبب شده است که نه تنها در ایران، بلکه در جهان نیز از این روش استقبال خاصی شود.

بوتاکس یا سم بوتولینوم، نوعی نوروتوکسین است که از اواخر دهه هفتاد میلادی مورد استفاده قرار گرفت. امروزه، تزریق بوتاکس در بینی ، عمل بسیار رایجی است. این ماده، مستقیم به ماهیچه‌های پایینی تیغه بینی تزریق شده و به طور موقت، افتادگی آن‌ها را برطرف می‌کند.

برخی از افراد معتقدند که بوتاکس سرطان زاست اما آیا واقعیت اینگونه است. ما در مقاله ” آیا بوتاکس سرطان زاست ” این مساله را بررسی کرده‌ایم.

اقدامات لازم قبل از تزریق

این فرآیند نیز مانند باقی عمل‌های زیبایی، نیازمند انجام دادن مجموعه اقداماتی است که پیش از عمل بتوانید در بهترین شرایط برای انجام آن قرار بگیرید. در ادامه، بعضی از مهم‌ترین نکات را که قبل از انجام بوتاکس بینی بهتر است انجام دهید را برای شما لیست کرده‌ایم:

 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون، یک هفته پیش از تزریق بوتاکس پرهیز کنید.
 • رژیم غذایی سالم، مملو از میوه و سبزیجات داشته باشید.
 • از مصرف داروهای گیاهی و یا نوشیدن دم‌نوش‌های مختلف، از یک هفته پیش بپرهیزید.
 • از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، از یک هفته پیش از انجام بوتاکس بپرهیزید.
 • آزمایش‌های لازم برای انجام این عمل را انجام دهید تا از بروز هر گونه مشکل جدی، پیشگیری کنید.
 • از مصرف کرم‌های موضعی حاوی رتینول و مواد مشابه، پرهیز کنید.

افرادی که کاندید مناسبی برای تزریق نیستند

تزریق بوتاکس به بینی نیز مانند بسیاری از عمل‌های زیبایی دیگر، برای افراد خاصی مناسب نیست. توجه داشته باشید که بینی افراد معمولاً یا گوشتی است و یا استخوانی. اگر بینی گوشتی دارید و بزرگی آن در ناحیه غضروفی، برای شما مسئله است، باید گفت که با تزریق بوتاکس در بینی ، می­‌توان این مشک را حل کرد. ولی اگر بینی شما استخوانی می­‌باشد و مشکل بزرگی یا انحراف بینی از استخوان بینی باشد، به شما انجام عمل جراحی بینی را پیشنهاد می­‌کنیم.

افرادی که بوتاکس بینی برای آن‌ها مناسب است

تزریق بوتاکس به بینی ، به جز رفع افتادگی بینی، برای برطرف کردن نقایص دیگری نیز کاربرد دارد. در نتیجه افراد مختلف با مشکلات زیر می‌توانند از این عمل برای رفع نقایص بینی خود استفاده کنند.

 • افرادی که افتادگی نوک بینی دارند.
 • افرادی که انحراف بینی دارند.
 • افرادی که از پهن به نظر رسیدن بینی خود به هنگام خنده، ناراضی هستند.
 • افرادی که بینی گوشتی داشته و تمایل دارند بینی خود را کوچک‌تر کنند.
 • افرادی که خط خرگوشی بینی دارند.
تزریق بوتاکس به بینی

اگر شما هم دوست دارید بوتاکسی انجام دهید که فرم صورت شما بصورت طبیعی باقی بماند بهتر است مقاله ” مزوبوتاکس چیست ” را مطالعه نمایید.

ایا با بوتاکس بینی کوچک می شود ؟

بسیاری از افراد، تزریق بوتاکس به پره‌های بینی را جایگزین مناسبی به جای انجام عمل تهاجمی جراحی بینی می‌دانند. و برای کوچک‌تر کردن بینی خود از این روش استفاده می‌کنند. اما باید توجه داشت که بوتاکس مانند جراحی بینی، ساختار بینی را تغییر نمی‌دهد و نمی‌توان انتظار داشت که تغییرات زیادی را بر روی بینی اعمال کند. ولی می‌توان با تزریق بوتاکس به بینی ، ماهیچه‌های کناری آن را محدود کرد و بینی را کمی باریک‌تر و لاغرترشان داد.

فرایند تزریق بوتاکس در بینی

قبل از تزریق بوتاکس لازم است فرد متقاضی توسط پزشک متخصص زیبایی، معاینه شود و سوابق پزشکی و تاریخچه داروهای مصرفی خود را در اختیار وی قرار دهد. همچنین، اگر فرد متقاضی سابقه تب‌خال زدن دارد یا اگر در گذشته تزریق ژل، فیلر یا بوتاکس را تجربه کرده است‌، باید حتماً آن‌ها را به پزشک خود اطلاع دهد. تزریق بوتاکس نیازی به بی‌حسی موضعی ندارد. البته در مواردی، محل تزریق با استفاده از کمپرس سرد اندکی بی‌حس می‌شود. معمولاً عمل بوتاکس بینی ظرف مدت چند دقیقه به پایان می­رسد و عملی ساده به حساب می­‌آید که در آن، نیازی به همراه داشتن یک فرد برای مراقبت ندارید.

ماندگاری بوتاکس بینی

در افراد مختلف، با توجه به آناتومی خاص هر فرد، مدت ماندگاری بوتاکس بینی می‌­تواند متفاوت باشد ولی به طور کل می‌­توان مدت زمان 4 تا 6 ماه را برای ماندگاری بوتاکس بینی در نظر داشت.

معایب و عوارض بوتاکس بینی

اگر برای انجام این تزریق، متخصصی با تجربه و مهارت کافی انتخاب کنید، این عمل برای شما عوارض خاصی را به دنبال نخواهد داشت. ولی همان طور که گفته شد، بوتاکس بینی نیز می‌­تواند عوارضی نیز داشته باشد.

برای مثال، تزریق بوتاکس در مناطق نادرست بافت بینی، استفاده بیش از اندازه از مواد تزریقی، ایجاد فشار، ماساژ یا دست‌کاری اشتباه محل تزریق و مصرف مواد غیراستاندارد می‌تواند عوارض ناخوشایند و نامطلوبی ایجاد کند. در برخی موارد نیز، شاید فرد پس از تزریق بوتاکس دچار سردردی جزئی شود، اما جای نگرانی نیست و این مشکلی گذراست که به‌زودی برطرف خواهد شد.

انتخاب جراح با تجربه در میزان نتیجه و عوارض بسیار تاثیر گذار است. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

عوارض بوتاکس بینی

مزایای انجام این تزریق

از جمله مزایای انجام بوتاکس بینی می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت زمان بسیار کوتاه عمل.
 • محسوس شدن نتیجه در کم‌ترین زمان ممکن.
 • قیمت کمتر در مقابل جراحی بینی.
 • برگشت پذیری تغییرات ایجاد شده.
 • وارد شدن کم‌ترین آسیب به بافت بینی.
 • برای انجام، نیازی به بی حسی یا بیهوشی ندارد.

سخن پایانی

بوتاکس بینی در مقایسه با عمل بینی، عملی سبک‌تر و ساده‌تر محسوب می­‌شود. و برای رفع مشکلات جزئی بینی، می­‌توان از آن استفاده کرد. برای انجام این عمل نیز، همچون عمل جراحی بینی، مهم است که بهترین متخصص را انتخاب کنید تا از بروز هر گونه مشکلی در این زمینه، جلوگیری کنید.

دکتر احمد علی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک و نام‌آور در حوزه عمل‌های زیبایی در ایران، مفتخر است شما را در زمینه هر نوع عمل زیبایی راهنمایی کند. برای ارتباط با دکتر احمدعلی رجب پور، کلیک کنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها