علائم انحراف بینی و تنگی نفس

علائم انحراف بینی چیست ؟ چه زمانی انحراف بینی و تنگی نفس رخ می‌دهد؟ آیا در صورت داشتن علائم انحراف بینی و تنگی نفس باید اقدام به عمل جراحی بینی کنیم؟ آیا انحراف بینی باعث تنگی نفس میشود ؟ عوارض انحراف بینی چیست ؟

انحراف بینی ناشی از انحراف دیواره نازک (سپتوم بینی) است. در اغلب موارد، انحراف بینی باعث کوچک شدن سوراخ‌های بینی می‌شود.

هنگامی که انحراف بینی شدید و حاد باشد، احتمال دارد که راه هوایی یک طرف بینی بسته شود و نفس کشیدن با مشکل مواجه شود. از سوی دیگر، انحراف بینی می‌تواند جریان هوای درون بینی را خشک کند و باعث پوسته پوسته شدن و خونریزی بینی شود.

یکی از شایع‌ترین عارضه‌های بینی، انحراف بینی و تنگی نفس است. در این مقاله، تلاش بر آن بوده که علائم انحراف بینی و تنگی نفس و عوارض جراحی آن به طور کامل برای شما عزیزان شرح داده شود و بگوییم که انحراف بینی باعث چه مشکلاتی می‌شود تا بتوانید در هنگام حادثه با آگاهی کامل عمل کنید.

عوارض انحراف بینی

انحراف تیغه‌ بینی:

تیغه بینی، دیواره‌ای است که از بافت و غضروف تشکیل شده و باعث شکل‌گیری مجاری بینی می‌شود. حال تصور کنید که این تیغه به طور نامتقارن به یک طرف منحرف شود و باعث ایجاد تفاوت در اندازه دو مجرا شود.

انحراف تیغه بینی در بیشتر افراد دیده می‌شود. اما همیشه مشکل‌ساز نیست. گاهی اوقات انحراف بینی باعث سردرد و آزار فرد می‌شود. اما دلایل انحراف بینی چیست ؟ با ما همراه باشید.

برای کاهش عوارض بعد از عمل انحراف بینی ، انتخاب جراح بینی بسیار مساله مهمی است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر عوارض کمتری نیز برای شما به ارمغان می‌آورد اما این انتخاب کمی دشوار است. بنابراین ما در مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌نمائیم.

علائم انحراف بینی چیست ؟

اغلب انحراف بینی بدون علائم است و فرد متوجه این ناهنجاری نمی‌شود. اما برخی مواقع علائم انحراف بینی در بزرگسالان شامل موارد زیر است:

 • انحراف بینی و تنگی نفس :

در پاسخ به این سوال که آیا انحراف بینی باعث تنگی نفس میشود ؟ باید بگوییم بله. در واقع انحراف بینی و تنگی نفس علت و معلول یکدیگر هستند. انحراف بینی باعث گرفتگی یک یا هردو مجاری تنفسی می‌شود و تنفس برای فرد دشوار می‌شود. هنگامی که فرد مبتلا به سرماخوردگی و آلرژی می‌شود، گرفتگی بینی افزایش می‌یابد.

انحراف بینی و آلرژی اثیر مستقیم بر روی یکدیگر دارند. هرچقدر میزان انحراف بینی شما یشتر باشد، آلرژی مشکلات بیشتری برای تنفس شما ایجاد خواهد کرد. انحراف بینی و آلرژی یکی از دلایل اصلی تنگی نفس و التهاب شدید بینی در افراد می باشد.

 •  خونریزی بینی:

از دیگر علائم انحراف بینی در بزرگسالان ، خشکی بینی است که احتمال خونریزی را افزایش می‌دهد.

 •  احساس درد در صورت:

اغلب فردی که مبتلا به انحراف بینی است، در سمتی که انحراف وجود دارد احساس درد می‌کند. به خصوص زمانی که فرد مبتلا به انحراف شدید در تیغه داخلی بینی باشد.

 •  تنفس صدادار در خواب:

یکی دیگر از علائم انحراف بینی و و تنگی نفس ناشی از آن ، تنفس صدادار در خواب است که بیشتر در کودکان، نوزادان و یا افرادی که دارای تورم بافت بینی هستند، مشاهده می‌شود.

 •  ترجیح دادن خواب به یک سمت:

یکی دیگر از علائم انحراف بینی در بزرگسالان این است که برخی از افراد ترجیح می‌دهند به یک سمت بخوابند تا راحت‌تر نفس بکشند که علت آن می‌تواند انحراف بینی و و تنگی نفس و یا گرفتگی یکی از مجاری تنفسی باشد.

انحراف بینی باعث چه مشکلاتی میشود ؟

همانطور که پیش‌تر در رابطه با انحراف بینی صحبت کردیم در اثر کج شدن تیغه بینی و نامتقارن شدن حفره‌های بینی، علائم بالا رخ می‌دهد. علاوه بر علائم انحراف بینی در بزرگسالان که در بالا ذکر شده است، سایر نشانه‌ها و مشکلات انحراف بینی به شرح زیر است:

 • خروپف در خواب.
 • کج شدن شکل ظاهری بینی.
 • تنفس سخت و تنگی نفس در بیداری.
 • ترشح مخاط بینی.
 • عفونت مکرر سینوس.
 • خونریزی مزمن.

انحراف بینی و سردرد یکی دیگر از عوارض انحراف بینی می باشد. اما باید توجه کنید در صورت وارد شدن ضربه به بینی، اگر آسیب موجب انحراف بینی و سردرد همراه آن باشد، بهتر است برای بررسی آسیب دیدن چشم ها و جمجمه نیز حتما به پزشک مراجعه کنید تا با عکس برداری شدت آسیب مشخص گردد.

علائم انحراف بینی در کودکان

هر آنچه باید درباره علائم انحراف بینی در کودکان بدانید:

در کودکان، تفاوت علائم انحراف بینی چیست ؟ انحراف بینی، عارضه‌ای شایع در میان کودکان و بزرگسالان است و به دلایل گوناگونی رخ می‌دهد. انحراف بینی در کودکان احتمال دارد بدون هیچ نشانه و علائمی باشد. اما از آن جهت که انحراف بینی با تفاوت اندازه دو مجرا تنفسی همراه است، گاهی باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود. در بیشتر موارد، انحراف بینی در کودکان مشکلاتی جدی و خطرناکی را ایجاد نمی‌کند.

به طور کلی، انحراف بینی در کودکان به دو دلیل رخ می‌دهد. این دو علت به شرح زیر می‌باشند:

 • ناهنجاری ارثی و تکاملی:

گاهی در زمان رشد جنین، تیغه بینی به صورت نامتقارن رشد می‌کند و موجب انحراف بینی و تنگی نفس می‌شود.

 •  آسیب دیدگی:

گاهی بر اثر ضربه، تیغه بینی به یک طرف مایل می‌شود و انحراف بینی و تنگی نفس و یا خونریزی رخ می‌دهد. این مورد بیشتر در تصادف و یا وارد شدن ضربه محکم در حین ورزش به بینی اتفاق می‌افتد.

همچنین، وارد شدن آسیب به بینی نوزادان تازه متولد در حین زایمان، باعث انحراف بینی و تنگی نفس در آن‌ها می‌شود.

 به طور معمول روند افزایش سن بر روی تیغه بینی تاثیر می‌گذارد. البته این اتفاق به خودی خود رخ نمی‌دهد؛ مثلا، فردی را تصور کنید که در کودکی دچار انحراف بینی شده است. انحراف بینی  این فرد به مرور و در بزرگسالی بیشتر نمایان خواهد شد.

یکی از عوارضی که بعد از جراحی بینی برای شما رخ می‌دهد کبودی صورت است. به نظر شما چه راهکارهایی برای کاهش این عارضه وجود دارد؟ ما در مقاله ” کبودی صورت بعد از عمل بینی ” به روشی‌هایی برای رفع این عارضه پرداخته‌ایم.

درمان انحراف بینی در کودکان:

چندین روش برای درمان مشکلات ناشی از انحراف بینی کودکان وجود دارد. برای مثال، می‌توانید با استفاده از محلول ضدعفونی کننده، مشکلات تنفسی را تا حدی رفع کنید. دقت فرمایید که هنگام استفاده از محلول نباید زیاده‌‌روی کنید.

اسپری‌های بینی یکی دیگر از روش‌های درمانی است که می‌تواند موجب رفع مشکلات ناشی از عوارض انحراف بینی در کودکان شود. فراموش نکنید که در صورت استفاده بیش از حد از اسپری‌ها، احتمال دارد که بعد از قطع مصرف، علائم شدیدتر برگردند.

یکی دیگر از روش‌های کاهش عوارض و علائم انحراف بینی در کودکان ، استفاده از داروهای آنتی‌هیستامین و اسپری‌های استروئیدی است. لازم به ذکر است که قبل از شروع مصرف هر یک از موارد درمانی باید با پزشک اطفال مشورت کنید تا از بروز حساسیت پیشگیری کنید.

موارد ذکر شده در بالا، برای رفع مشکلات ناشی از عوارض و علائم انحراف بینی در کودکان انحراف بینی موثر است. اما تاثیری در رفع و درمان نحراف بینی ندارد.

 درمان قطعی انحراف بینی :

در مرحله اول درمان انحراف بینی ، پزشک از درمان دارویی استفاده می‌کند. اگر درمان دارویی بر روی بیمار جواب ندهد، پزشک عمل جراحی « سپتوپلاستی» را برای درمان انحراف بینی ( کجی سپتوم) و درمان مشکلات تنفسی معرفی می‌کند. اما جراحی انحراف بینی چگونه انجام میشود ؟

انحراف بینی و تنگی نفس

برای دانستن خصوصیات یک متخصص پلاستیک خبره، مطالعه مقاله‌ی ” بهترین جراح پلاستیک ” را پیشنهاد می‌کنیم.

֎ عمل جراحی انحراف بینی:

در طول عمل سپتوپلاستی، پزشک برش کوچکی در سپتوم بینی ایجاد می‌کند و غضروف یا استخوانی که باعث انسداد مجاری تنفسی شده است را بر می‌دارد.

بعضی مواقع عمل سپتوپلاستی همراه با عمل زیبایی و با هدف بهبود ظاهر بینی انجام می‌شود. به این دسته از عمل‌ها، جراحی سپتورینوپلاستی می‌گویند که در مقاله ” سپتورینوپلاستی بینی چیست ” بصورت کامل توضیح داده‌ایم.

در صورتی که جراحی انحراف بینی و تنگی نفس به تنهایی انجام شود، تورم و خونریزی بسیار کم خواهد بود. اما، هنگامی که عمل انحراف بینی و جراحی زیبایی با یکدیگر ادغام می‌شوند، خونریزی و تورم یک الی دو هفته ادامه خواهد داشت.

برای پاسخ به سوال پرتکرار جراحی انحراف بینی چگونه انجام میشود ؟ باید بگوییم که اغلب جراحی سپتوپلاستی بینی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و حدود یک الی دو ساعت زمان می‌برد. ( بستگی به میزان انحراف بینی و تنگی نفس و همچنین نوع جراحی دارد.)

در مدت زمان بهبود از یک اسپلینت داخلی با هدف تثبیت سپتوم استفاده می‌شود.

آیا جراحی انحراف بینی بدون زیبایی امکان پذیر است؟

در درمان قطعی انحراف بینی توسط جراحی، پزشکان صرفا برای رفع عوارض انحراف بینی و درمان انحراف بینی جراحی را انجام می دهند تا بینی به حالت اولیه و طبیعی خود بازگردد، در نتیجه به طور کلی جراحی انحراف بینی بدون زیبایی است. اگر پس از عمل انحراف بینی تصمیم به تغییر فرم بینی خود داشتید در آن صورت می توانید بین جراحی زیبایی بینی و یا جراحی بینی طبیعی انتخاب کنید.

بسیاری از افراد بخاطر عوارضی بیهوشی که ممکن است ایجاد گردد تن به انجام عمل بینی نمی‌دهند. اما آیا بیهوشی واقعا عوارضی دارد؟ ما در مقاله ” عوارض بیهوشی عمل بینی ” این موضوع را بررسی نموده‌ایم.

عوارض عمل انحراف بینی چیست ؟

با توجه به نوع جراحی، عوارض عمل انحراف بینی می‌تواند متفاوت باشد. تا 2ماه بعد از عمل باید با احتیاط رفتار کرد تا غضروف بینی شکل بگیرد و مستحکم شود.

عمل سیتوپلاستی عوارض و علائم زیر را به همراه دارد. اما انتخاب یک متخصص متبحر در این زمینه می‌تواند ریسک و عوارض ناشی از جراحی را کاهش دهد و کمک کند تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

خوشبختانه عوارض عمل انحراف بینی و تنگی نفس نادر است. در صورتی که این جراحی توسط یک متخصص ماهر انجام شود، فرآیندی ساده خواهد داشت و بیمار بعد از عمل درگیر نخواهد شد.

از جمله عوارض عمل انحراف بینی می‌توان به خونریزی، باقی ماندن انسداد بینی، عفونت، سندروم شوک توکسیک، بی‌حسی در دندان‌ها و بینی، نشت مایع مغزی نخاعی و … اشاره کرد.

اکثرا جراحی‌های بینی با کمی خونریزی در حین عمل و پس از آن همراه هستند. با رعایت و مراقبت‌های ویژه تا زمان بهبود می‌توان مانع از بروز مشکلات جدی و عوارض بعد از عمل انحراف بینی در بیمار شد. با این وجود، گاهی خونریزی به حدی است که بیمار به اتاق عمل برمی‌گردد تا خونریزی کنترل شود.

از سوی دیگر، تنها 90 درصد بیماران بعد از عمل انحراف بینی بهبود می‌یابند و در گروه کوچکی از آن‌ها، علائم انحراف بینی و تنگی نفس باقی خواهد ماند.

همانطور که می‌دانید محیط درون بینی استریل نیست و احتمال دارد که بعد از عمل انحراف بینی، فرد مبتلا به عفونت شود. البته این عارضه بسیار نادر است. البته این مورد از نادرترین عوارض بعد از عمل انحراف بینی است.

داشتن سینه‌های زیبا و خوش فرم بسیار در اعتماد به نفس خانم ها تاثیر گذار است اما باید نزد یک متخصص خبره مراجعه نمائید. ما در مقاله‌ی ” بهترين جراح سينه در تهران ” به این موضوع پرداخته‌ایم.

یکی دیگر از عوارض عمل انحراف بینی و تنگی نفس ، سندرم شوک توکسیک است که معمولا زمانی رخ می‌دهد که مش در بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عفونت می‌تواند تهدیدی برای سلامت و حیات فرد باشد. به همین خاطر باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کرد تا درمان شود.

علائم انحراف بینی

هزینه درمان انحراف بینی

اگر انحراف بینی شدید باشد، برای درمان، پس از تشخیص انحراف بینی ، پزشک تعیین می کند که آیا به جراحی نیاز است یا خیر. نوع و هزینه درمان انحراف بینی بسته به آسیب، شدت انحراف، سن فرد و بافت بینی متفاوت است و گاهی اوقات نیازی به جرای انحراف بینی نیست و روند درمانی با تجویز دارو طی خواهد شد. در نتیجه برای تعیین هزینه درمان انحراف بینی بهتر است با پزشک متخصص و مجرب مشورت کنید و از ایشان در این زمینه راهنمایی بگیرید.

نحوه تشخیص انحراف بینی:

هنگام تشخیص انحراف بینی ، متخصص ابتدا حفره‌های بینی و محل قرارگیری سوراخ‌های بینی را بررسی می‌کند. سپس سوالاتی مرتبط با علائم انحراف بینی از شما خواهد پرسید.

همچنین، پزشک برای تشخیص انحراف بینی ، اندازه حفره‌های بینی و تیغه بینی را بازبینی می‌کند.

مقاله‌ی پیشنهادی: بهترین جراح زیبایی شکم

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ دکتر رجب پور، به طور کامل در رابطه با انحراف بینی و تنگی نفس صحبت کردیم و همچنین توضیح دادیم که علائم انحراف بینی در کودکان به چه صورت نمایان می شود و درمان قطعی انحراف بینی در کودکان و بزرگسالان چیست.

اگر در خصوص انحراف بینی و تنگی نفس یا سایر عوارض انحراف بینی سوالی دارید، آن را در بخش نظرات زیر همین مقاله بپرسید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهیم.


سوالات متداول

تحت چه شرایطی بعد از عمل انحراف بینی ، جراح را در جریان قرار دهیم؟

در صورت تغییری ناگهانی و واضح در ضربان قبل، فشار خون، تغییرات پوست و درجه حرارت بیمار، فورا باید جراح را در جریان قرار دهید.

شانس عارضه‌ی نشت مایع مغزی-نخاعی بعد از عمل انحراف بینی چقدر است؟

یکی دیگر از علائم و عوارض عمل انحراف بینی ، نشت مایع مغزی_ نخاعی است. سپتوم بینی در زیر جمجمه قرار دارد. نشت مایع مغزی_نخاعی می‌تواند باعث مشکلات نادر و عفونت غشای پوشاننده مغز شود. خوشبختانه این عارضه بسیار نادر است. در صورت بروز این عارضه، نیاز است که بیمار مجددا جراحی شود.

عوارض انحراف بینی چیست ؟

در صورتی که انحراف بینی و تنگی نفس شدید باشد، عوارض زیر را به دنبال خواهد داشت:
* احساس احتقان در مسیر تنفسی.
* خشکی مداوم دهان به دلیل تنفس از راه دهان.
* بی‌خوابی ناشی از عدم توانایی در تنفس در طول شب.

آیا انحراف بینی باعث تنگی نفس میشود ؟

بله در اکثر موارد انحراف بینی باعث تنگی نفس میشود که در صورت شدت این عارضه باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

 

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها