درمان انحراف بینی بدون جراحی

یکی از مشکلات عمده که افراد بسیاری با آن دست و پنجه نرم می‌ کنند و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌ دهد ، انحراف بینی است. برای مثال ، افرادی که بینی آن‌ ها انحراف دارد ، تنفس خوب و کاملی ندارند و شب‌ ها خر و پف می‌ کنند. خبر خوب این است که پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است که پزشکان قادر به درمان مشکلات بینی مانند انحراف ، قوز و پلیپ باشند. یکی دیگر از راه‌ های موثر و کارآمد در درمان انحراف بینی ، عمل بینی توسط فردی متخصص و ماهر است. اما از آن جهت که این عمل ، عملی تهاجمی به حساب می‌ آید و بیمار تحت تاثیر دارو بیهوشی قرارد می‌ گیرد ، بسیاری از بیماران از انجام آن منصرف می‌ شوند. افرادی که تمایل به بهبود ظاهر بینی خود دارند می‌ توانند با درمان انحراف بینی بدون جراحی در تهران مشکلات ظاهری بینی و تنفسی خود را برطرف کنند. با دکتر رجب پور در این مقاله همراه باشید.

 

درمان انحراف بینی بدون جراحی

 

خبر خوب این است که پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه پزشکی باعث شده است که بیمارانی که تیغه بینی‌ آن‌ ها از موقعیت مرکزی و اصلی خود حرکت کرده و یا کج شده است، بدون جراحی ، درمان شود. همانطور که می‌ دانید بینی یکی از مهم‌ ترین اجزاء صورت است که تاثیر زیادی در زیبایی و تنفس فرد ایفا می‌ کند. به همین خاطر بهتر است در اولین فرصت برای درمان مشکلات ظاهری و تنفسی ناشی از انحراف بینی اقدام کنید. در این مطالب ما تصمیم گرفته‌ ایم تا نحو درمان کجی بینی بدون جراحی بررسی کنیم.

علت کج شدگی بینی چیست ؟

انحراف بینی و کج شدگی بینی با یکدیگر تفاوت دارد. جراحی انحراف بینی نوعی عمل درمانی و تحت پوشش بیمه درمانی است. اما جراحی جهت رفع کج شدگی بینی یک عمل جراحی زیبایی به حساب می‌ آید و تحت پوشش بیمه‌ های درمانی قرار ندارد.

قبل از آغاز درمان انحراف بینی بدون جراحی لازم است علت بروز انحراف و کج شدگی بینی شناسایی شود. به این منظور ، حتما باید به یک جراح خوب بینی مراجعه کنید تا ایشان با تشخیص درست و انتخاب بهترین روند درمانی ، اقدام به برطرف کردن این مشکل کنند. به طور کلی می‌ توان علت‌ های انحراف و کج شدگی بینی را یکی از موارد زیر دانست :

 • ژنتیک و مادرزادی
 • وارد شدن ضربه
 • تصادف
 • آسیب‌ های ورزشی

 

درمان انحراف بینی بدون جراحی - دکتر رجب پور

 

انواع حالت‌ های انحراف بینی

 • گاهی أوقات تیغه میانی بینی کج شده و در اثر انحراف تیغه میانی ، مسیر تنفسی بیمار مسدود می‌ شود.
 • در صورتی که آسیب دیدگی بینی به گونه‌ ای باشد که تیغه وسط بینی موازی با کل ساختمال بینی کج شود و هیچ گونه اختلالی در تنفس فرد ایجاد نشود ، عمل جراحی بینی تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌ گیرد و جراحی بینی تنها یک عمل زیبایی برای اصلاح فرم تیغه میانی به حساب می‌ آید
 • در این دسته از انحراف بینی ، کل هرم بینی و تیغه میانی کج می‌‌ شود که نتیجه آن مسدود شدن حفره‌ های تنفسی است. برای درمان این مشکل ، جراحی درمانی و زیبایی به طور همزمان انجام می‌ شود. به همین خاطر هزینه‌ ها تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌ گیرد و بیمار موظف به پرداخت کل هزینه جراحی است.

آیا درمان انحراف بینی بدون جراحی امکان پذیر است ؟

تیغه میانی بینی یک صفحه نازکی است که دو حفره درونی بینی را از یکدیگر جدا کرده است. گاهی این صفحه به سمت راست یا چپ متمایل می‌ شود و اصطلاحا به آن انحراف تیغه بینی می‌ گویند. توجه داشته باشید که انحراف تیغه میانی می‌ تواند یک مشکل درونی بوده و تاثیری در ظاهر بینی نداشته باشد. به همین خاطر نمی‌ توان با قطعیت گفت که کج شدگی تیغه بینی در همه موارد قابل درمان است.

احتمالا شما هم با جمله‌ هایی مانند ” درمان دائمی انحراف بینی بدون جراحی” و یا “درمان کج شدگی بینی و تنفسی بدون نیاز به بیهوشی عمومی و نیاز به جراحی” روبرو شده‌ اید. این جملات اغلب جنبه تبلیغاتی دارد. شاید بتوان گفت منظور از درمان انحراف بینی بدون جراحی ، به خصوص زمانی که انحراف بینی باعث بروز مشکلات تنفسی شده است ، جراحی تیغه میانی بدون عوارض و دوره نقاهت طولانی مدت است.

 

درمان انحراف بینی بدون جراحی - دکتر رجب پور

 

راه درمان انحراف بینی بدون جراحی

در برخی موارد ، جراح با صلاح دید و با توجه به شرایط بیمار از روش‌ های جراحی مانند روش‌ های آورده شده در زیر برای درمان انحراف بینی بدون جراحی استفاده می‌ کند. این روش‌ های درمانی مناسب افرادی است که انحراف بینی آن‌ ها تاثیری بر تنفس آن‌ ها نداشته و تمایلی به عمل جراحی بینی ندارند و تنها مشکل آن‌ ها ظاهر بینی است.

ناگفته نماند که مشکلاتی مانند انحراف شدید ، قوز ، پلیپ ، کوچک کردن سوراخ‌ های بینی ، سربالا کردن نوک و کوچک کردن بینی‌ های بزرگ تنها با عمل جراحی امکان پذیر است.

روش‌ های درمان و رفع کجی بینی بدون عمل چیست ؟

باید توجه داشته باشید که انحراف و کجی بینی باید بصورت خفیف باشد تا بتوان از طریق روش‌ های زیر آن را درمان نمود. روش‌ های رفع کجی بینی بدون عمل به دو نوع تقسیم می‌ شود که عبارتند از :

1) درمان انحراف بینی با فیلر

فیلر بینی یک روش غیر تهاجمی و کم هزینه برای درمان انحراف بینی بدون جراحی است. هنگام درمان انحراف تیغه بینی بدون جراحی و با استفاده از تزریق فیلر ، پزشک سوابق پزشکی و مشکلات ساختاری بینی بیمار را بررسی می‌ کند و بنابر طلاح دید خود و رضایت بیمار از حجم مشخصی فیلر برای اصلاح فرم بینی استفاده می‌ کند. این روش درمانی یک روش کم خطر و سرپایی است که نتایج ایده‌ آلی به همراه دارد و بیماران می‌ توانند همان روز به خانه برگردند.

2) درمان انحراف بینی با لیزر

یکی دیگر از روش‌ های درمان کجی بینی بدون جراحی استفاده از لیزر است. در این روش ، بدون ایجاد زخم و برش در ناحیه تحت درمان و تنها با استفاده از انرژی لیزر ، کج شدگی بینی تا حدی بهبود می‌ یابد. در این روش اسکار ، برجستگی‌ های پوست بینی و انحراف خفیف تیغه بینی بهبود می‌ یابد. یکی از دلایل و مزیت درمان بینی با استفاده از لیزر این است که در این روش خبری از دوره نقاهت بلند مدت ، خونریزی ، درد و تورم نخواهد بود.

عوارض درمان انحراف بینی بدون جراحی زیبایی چیست ؟

بعد از معرفی راه‌ های درمان کجی بینی بدون عمل جراحی ، وقت به ارائه عوارض جانبی و احتمالی درمان انحراف بینی بدون عمل می‌ رسد. از آن جهت که درمان انحراف بینی بدون بیهوشی و عمومی و برش در ناحیه تحت درمان صورت می‌ گیرد ، خبری از عوارض جانبی شدید مانند خونریزی ، باقی ماندن جای زخم ، کبودی ، درد و تورم نخواهد بود. در روش‌ های ذکر شده در بالا تنها احتمال بروز موارد زیر وجود دارد :

 • عدم تقارن بینی در نتیجه نهایی
 • بروز واکنش‌های عفونی
 • احساس فشار جزئی در حین تزریق
 • عدم ایجاد تغییر در بینی‌ های بزرگ
 • موقتی بودن نتیجه نهایی
 • بروز قرمزی و کبودی جزئی
 • بروز حساسیت

انتخاب یک پزشک ماهر با تخصص بالا در حوزه زیبایی و جراحی کمک می‌ کند تا بهترین روش را جهت دستیابی به نتیجه نهایی انتخاب کنید. بنابراین ما در مقاله بهترین جراح بینی شما را راهنمایی نموده ایم.

 

درمان انحراف بینی بدون جراحی - دکتر رجب پور

 

هزینه درمان انحراف بینی بدون جراحی چقدر است؟

هزینه درمان مشکلات بینی بدون جراحی در تهران بسیار کمتر از هزینه جراحی بینی است. البته این دسته از درمان‌ ها ماندگاری بالایی ندارد و بعد از 6 ماه لازم است که تکنیک درمان را مجددا تکرار کنید تا نتیجه تغییرات ظاهری بینی ماندگاری بیشتری داشته باشد. همچنین تکنیک‌ های زیبایی ذکر شده در فوق تحت پوشش بیمه درمانی قرار ندارد.

نکته دیگری که در رابطه با درمان انحراف بینی بدون جراحی وجود دارد این است که هزینه درمان با فیلر متغیر است و به نوع و حجم فیلر بستگی دارد.

کلام آخر 

تحت هیچ شرایطی به دلیل هزینه کمتر به دنبال ارائه دهنگان ارزان قیمت نباشید ؛ زیرا امکان دارد در دام افرادی که تجربه و تخصصی در این حوزه ندارند بیفتید. در صورتی که یک پزشک با تجربه و ماهر می‌ داند چگونه باعث درمان ظاهر بینی ، بدون بروز عوارض و خطرات زیاد شود. بنابراین پزشکی با تجربه و کلینیک دارای مجوز را برای درمان انتخاب کنید و تمامی نکات را در نظر بگیرید.

سوالات متداول

✅ علت کج شدگی بینی چیست ؟

به طور کلی می‌ توان علت‌های انحراف و کج شدگی بینی را یکی از موارد زیر دانست :

 • ژنتیک و مادرزادی
 • وارد شدن ضربه
 • تصادف
 • آسیب‌های ورزشی

✅ آیا درمان انحراف بینی بدون جراحی امکان پذیر است ؟

شاید بتوان گفت منظور از درمان انحراف بینی بدون عمل ، به خصوص زمانی که انحراف بینی باعث بروز مشکلات تنفسی شده است ، جراحی تیغه میانی بدون عوارض و دوره نقاهت طولانی مدت است. این روش‌ های درمانی مناسب افرادی است که انحراف بینی آن‌ ها تاثیری بر تنفس آن‌ ها نداشته و تمایلی به عمل جراحی بینی ندارند و تنها مشکل آن‌ ها ظاهر بینی است.

✅ روش‌ های درمان و رفع کجی بینی بدون عمل چیست ؟

باید توجه داشته باشید که انحراف و کجی بینی باید بصورت خفیف باشد تا بتوان از طریق روش‌ های زیر آن را درمان نمود. روش‌ های درمان انحراف بینی بدون جراحی به دو نوع تقسیم می‌شود که عبارتند از :
1) درمان انحراف بینی با فیلر
2) درمان انحراف بینی با لیزر

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

2 1 رای
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها