تعویض پروتز سینه

گاهی اوقات بعد از جراحی پروتز سینه ، شرایطی پیش می آید که شما را مجبور به جراحی مجدد می کند. حال طی این عمل ممکن است پروتز به طور کامل از سینه خارج شود یا اینکه تعویض گردد. در خصوص تعویض پروتز سینه یا خارج سازی کامل آن بسته به خواسته فرد و البته شرایط او ، تصمیم گیری می شود. مطمئناً سوالت زیادی در خصوص چگونگی جراحی تعویض پروتزهای پستان برایتان پیش آمده. می توانید ادامه مقاله را بخوانید و پاسخ پرسش هایتان را بیابید. 

 

جراحی تعویض پروتز سینه - دکتر رجب پور

 

از رایج‌ترین سوالات مراجعه کنندگان و زیباجویان می توان به این سوال اشاره کرد ، چه زمانی بهترین زمان تعويض پروتز است؟ و یا چند سال بعد از جراحی لازم است که ایمپلنت پستان را تعویض کنیم؟” پیشرفت علم و تکنولوژی باعث شده است که دیگر نیازی به تعویض پروتز نداشته باشید؛ درست برعکس گذشته!

امروزه تنها زمانی را می توان زمان تعويض پروتز دانست که پروتزها دچار پارگی می شوند و یا فرد با عوارض ناشی از کاشت پروتز مواجه می شود. در غیر اینصورت، تا زمانی که آسیبی جدی به پروتزهای دائمی وارد نشده است، نیازی به تعویض پروتز و ایمپلنت سینه وجود نخواهد داشت.

ناگفته نماند که بررسی پروتزها بعد از 10 سال الزامی است. البته این موضوع به معنای الزامی بودن تعویض پروتز نیست. اما از آن جهت که احتمال پارگی پروتزهای سینه بعد از 10 سال بالا است، لازم است که پروتزها هر 10 سال یکبار بررسی شوند تا پزشک از سالم بودن آن ها آگاه شود. بخاطر داشته باشید که قبل از انجام هر کاری با یک پزشک متخصص و با تجربه مشورت نمایید. البته انتخاب این پزشک کمی سخت است. ما در مقاله ” بهترین جراح سینه تهران  ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

پروتز یا ایمپلنت سینه ماده‌ای از جنس سیلیکون یا سالین (آب نمک) است که برای اصلاح و تغییر شکل سینه های خانم‌ها استفاده می‌شود. امروزه دیگر پروتز‌های سالین طرفداران کم تری دارد. زیرا با وجود آن که کم خطر هستند ظاهر سینه ها را غیر طبیعی جلوه می دهند به گونه ای که فرد مراجعه کننده هیچ تمایلی برای انجام عمل تعویض ایمپلنت سینه‌ها با پروتز سالین ندارد.

در مقابل پروتز‌های سیلیکونی حالتی شبیه به ژله داشته و فرم و ظاهر مطلوب تری برای متقاضیان انجام جراحی پروتز کردن سینه دارند. پروتز‌های سیلیکونی از نظر تراکم سیلیکون، شکل و اندازه، انواع مختلفی داشته و هر یک مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد.

به چه علت بانوان برای عمل تعویض پروتز سینه اقدام می کنند ؟

دلایل تعویض پروتز می‌تواند ضرورت انجام این عمل را نشان می دهد.  در ادامه مقاله به دلایل انجام این عمل جراحی پرداخته ایم.

  • ⇐ رضایت نداشتن از اندازه سینه

برخی از خانم ها از سایز سینه خود پس از سال ها که عمل ایمپلنت سینه را انجام داده اند رضایت نداشته و اقدام به تعویض آن می کنند. زیرا با این کار می خواهند سایز سینه های خود را تغییر دهند. امروزه، انواع پروتز توسط برندهای متنوع تولید می شود و طیف گسترده ای از کیفیت ها را در برمی گیرد. منتور یکی از بهترین برندها می‌باشد.

  • ⇐ جابجایی یا پارگی بافت پروتز

از جمله دیگر دلایل تعویض پروتز سینه می توان به جابجا شدن یا پارگی بافت مواد پروتز اشاره کرد. در این صورت خانم ها ترجیح می دهند که ایمپلنت پستان خود را تعویض کنند. البته ناگفته نماند که برخی از خانم ها ترجیح می دهند جنس سیلیکون پروتز یا مدل آن را هم تغییر دهند که از این رو اقدام به تعویض پروتز می‌کنند.

  • ⇐ احساس ناراحتی و درد ناشی از کپسول پروتز

از دلایل دیگری که می تواند موجب  اینکار شود، درد و ناراحتی ناشی از کپسول پروتز است. زیرا پس از گذشت سال ها از عمل پروتز فرم سینه ها تغییر یافته و سبب فشار آوردن به بافت سینه ها می شود که هم ظاهر آن‌ها را تغییر می دهد و هم احساس ناراحتی و درد را در قسمت سینه ها ایجاد می کند.

زمان تعويض ایمپلنت سینه

در این بخش قصد داریم تا به بررسی زمان تعويض پروتز سینه بپردازیم. همانطور که در بالا ذکر کردیم این ایمپلنت اصولا نیازی به تعویض ندارد؛ مگر در صورت بروز یکی از مشکلات زیر :

در حالت طبیعی، تغییر سایز بیمار و تغییر وضعیت پوست و بافت‌ها امری نرمال در روند افزایش سن به حساب می آید. از آن جهت که پروتز ، مصنوعی است، وضعیت ثابت خود را در گذر زمان حفظ می کند و همزمان با افزایش سن و یا چاق و لاغر شدن های بیمار، تغییر نمی کند. از طرف دیگر، افزایش سن بیمار باعث تغییر وضعیت پوست و کاهش کیفیت آن می شود.

به همین خاطر است که بعد از چند سال پروتزها با شرایط جدید پوست همخوانی نخواهند داشت. همین امر باعث شده است که تمایل برخی از بیماران به انجام جراحی ترمیمی افزایش یابد. امروزه پروتز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از نقاط که می توان از آن استفاده کرد باسن می‌باشد.

یکی دیگر از دلایلی که باعث تعویض پروتز سینه ها می شود، کپسول فشارنده است. البته این عارضه بیشتر در گذشته اتفاق می افتاد. در صورتی که امروزه، احتمال بروز آن با وجود تکنولوژی های جدید و پیشرفته، بسیار کم است.

با این وجود، همزمان با تشکیل کپسول فشارنده در اطراف پروتز ، زمان تعويض ایمپلنت سینه فرا می‌رسد. این عارضه همراه با نشانه های از جمله درد در ناحیه سینه، عدم تحرک پروتز و بد شکلی سینه ها رخ می دهد.

از دیگر عواملی که باعث می شود تا بیمار به جراحی ترمیمی فکر کند، پارگی ایمپلنت و یا نشتی پروتز نمکی است. خوشختانه امروزه پروتزهای دائمی سینه به گونه ای تولید می‌شوند که با فشارهای زیاد هم آسیب نبیند. یک مثال برای پروتزهای مقاوم و جدید، پروتز منتور دائمی است. این پروتز با استفاده از تکنیک های جدید تولید می شود. به گونه ای که بر اثر تصادف و یا اصابت اجسام نوک تیز آسیب نبیند.

نشانه‌های پارگی پروتز پستان

از نشانه‌های پارگی این پروتز می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • احساس برآمدگی در گوشه ای از سینه
  • تغییر شکل سینه و پروتز
  • احساس درد در ناحیه ای از سینه
  • تورم در نقطه ای خاص

علت کوچک شدن پروتز های سینه چیست؟

همانطور که می دانید هدف اکثر افراد از پروتز برای بهبود ظاهر سینه و بزرگ کردن آن است. پروتزهای کاشته شده در سینه بعد از مدتی با بدن سازگار می شوند و به شکل گیری فرم طبیعی سینه‌ها کمک می کند. ناگفته نماند که  همخوانی پیدا کردن پروتز با سینه ها معمولا حدود 3 الی 6 ماه زمان لازم دارد.

سوالی که وجود دارد این است که ” اگر پروتزها مصنوعی هستند، پس علت كوچك شدن ایمپلنت سینه در گذر زمان چیست؟”

اصلی ترین دلیل کوچک شدن ایمپلنت ، واکنش نشان دادن بدن به پروتز جایگذاری شده در سینه است. از  نشانه های واکنش نشان دادن بدن به این عضو جدید می توان به مواردی از جمله واکنش التهابی و بروز حساسیت اشاره کرد که هر یک از آن ها منجر به تغییر سایز پروتز می شود. گاهی اوقات هم پارگی پروتز و یا نشتی آن علت کوچک شدن آن می باشد. بهتر است که بعد از جراحی پروتز کردن سینه از انجام فعالیت هایی که باعث وارد شدن فشار به سینه های می شود و یا بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

 

تعویض پروتز سینه - دکتر رجب پور

 

نحوه تعویض پروتز سینه

این نکته در ارتباط با چگونگی تعویض پروتز پستان را باید مد نظر قرار دهیم که بسته به دلیلی که مراجعه کننده برای خود دارد، نحوه عمل آن هم متفاوت خواهد بود. برای انجام این  عمل جراحی، پس از بیهوش کردن بیمار، جراح بسته به دلیل انجام عمل، برش‌هایی در سینه ایجاد کرده و پروتز قبلی را تعویض می‌کند.

مدت زمان آن در هر یک از اعمال جراحی ، چیزی در حدود یک تا دو ساعت زمان می برد. در ادامه نحوه عمل برای هر یک از دلایل تعویض ایمپلنت سینه را مورد بررسی قرار می دهیم.

⇐ تغییر سایز سینه ها

برای تغییر سایز سینه ها جراح از محل برش اصلی که پروتز در آن قرار داده شده است استفاده می کند. به این صورت که اگر تمایل به بزرگ تر کردن پروتز دارید جراح فضای سینه ها را با برش‌هایی بزرگ تر کرده تا پروتز بزرگ تر را بتواند جایگزین کند. اگر هم مایل هستید ایمپلنت کوچکتری را جایگزین کنید جراح جای اضافی پروتز قبلی را با بخیه کوچک تر می کند تا پروتز جایگزین بتواند به درستی و بدون جابجایی در محل خود قرار گیرد.

⇐ کوچک شدن و انقباض کپسول پروتز

نحوه عمل برای این نوع پروتز به این صورت است که جراح به احتمال زیاد همان برش قبلی را استفاده می کند که پروتز اصلی را در آن جای داده است. به این نحو که کپسول منقبض و سفت شده قبلی را برداشته و پروتز جدید را جایگزین می کند.

⇐ جابجا شدن و ناهنجاری پروتز

برخی از مواقع به دلیل جابجایی و دور و نزدیک شدن پروتز‌ها، موقعیت سینه ها هم در وضعیت نامناسبی قرار می گیرد. در این شرایط جراح از طریق برش قبلی، بافت اسکار را از کپسول پیرامون ایمپلنت جابجا می‌کند و با بخیه زدن پروتز را در موقعیت بهتری قرار می دهد.

⇐ خارج کردن ایمپلنت

اگر ایمپلنت های پروتز بزرگ و متورم شده باشد و پوست سینه ها کشیده شود، در این صورت جراح ممکن است به جز خارج کردن ایمپلنت لیفت پستان را هم پیشنهاد دهد. برش اضافه کردن پروتز به طور معمول همان برشی است که برایی خارج کردن آن استفاده می شود.

⇐ بالا بردن نوک سینه ها

نحوه عمل تعویض پروتز سینه هم ممکن است به دلیل بالا بردن نوک سینه ها و آرئول باشد. در این صورت جراح پلاستیک باید برش های بیشتری را بزند.

زمان تعویض پروتز سینه - دکتر رجب پور

 

شرایط لازم قبل از جراحی تعویض پروتز سينه

این مساله اهمیت دارد که پیش از انجام جراحی تعویض پروتز پستان شرایط لازم را داشته باشیم. نخست این که در قسمت سینه ها احساس درد کنیم. دوم این که بافت سینه‌ها تغییر یافته و کپسول پروتز به سینه‌ها فشار بیاورد. شرایط بعدی آن است که در ناحیه پستان احساس بزرگی و برجستگی و هم‌چنین بافت غیر طبیعی سینه را احساس کنیم. و نهایتا آن که تغییر وزن که به صورت افزایش یا کاهش است رخ دهد.

ضرورت معاینه سالانه ایمپلنت پستان

خانم هایی که این عمل جراحی را انجام داده‌اند لازم است هر ساله حداقل یک بار به جراح پلاستیک که ایمپلنت کردن سینه را انجام می دهد مراجعه کنند. تا در صورتی که به انجام سونوگرافی و ام آر آی نیاز است آن را تجویز کند. به طور کلی اگر جواب سونوگرافی و ام آر آی نرمال باشد و از نظر معاینه هم مشکلی وجود نداشته باشد و همچنین خود فرد از اندازه سینه های خود راضی بوده و عوارض چندانی را هم احساس نکند، نیازی به تعیین زمان تعويض پروتز سینه نخواهد داشت و این پروتز‌ها می تواند همچنان استفاده شود.

چند سال بعد از جراحی باید ایمپلنت سینه را تعویض کرد؟

واقعیت این است که هیچ زمان دقیقی برای تعویض پروتز وجود ندارد. فناوری هایی که در برندهای مختلف طی سال‌ها به کار رفته است، سبب بیشتر شدن مدت استفاده از پروتز‌ها شده است. آخرین مدل از پروتز‌ها را می‌توان در حدود 15 سال از آن استفاده کرد. این پروتز‌ها به پروتز دائمی معروف هستند و شکل خود را تا سال‌ها حفظ می کنند. آخرین نسل پروتز‌ها در صورت فشرده و حتی پاره شدن شکل خود را حفظ کرده و از لایه اولیه سیلیکونی در لایه دیگر قرار می گیرند. پروتز‌هایی که از جنس سیلیکون ساخته می شوند فشرده تر و سفت تر بوده که برای جایگذاری در محل آن، باید بریدگی بیشتری ایجاد شود.

انواع جراحی تعویض پروتز سینه

این فرایند می‌تواند از طریق سه روش زیر انجام بگیرد:

  1. ایمپلنت سینه
  2. پیوند بخشی از بافت بدن (استفاده از پوست، چربی و گاهاً عضله از خود بدن)
  3. ترکیبی از هر دو روش

نمی‌توان گفت یکی از این فرایندها بهترین است؛ چراکه هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. ایمپلنت سینه روشی کم تهاجمی‌تر از پیوند بافت‌های خود بدن است؛ اما در نتیجه ممکن است احساس و ظاهر روش ایمپلنت به اندازه بافت، طبیعی نباشد. روش درمانی سرطان سینه شما، بدن و سبک زندگی‌تان همگی بر تصمیم نهایی تأثیرگذار هستند؛ بنابراین برای انتخاب بهترین گزینه مناسب باید با پزشکتان به طور کامل در این باره مشورت کنید.

در حالتی که برای عمل تعویض پروتز سینه از بافت خود بدنتان استفاده شود، معمولاً این بافت از قسمت پشت، شکم، باسن و یا ران‌ها گرفته می‌شود. سینه‌ها در این روش ظاهری طبیعی‌تر از ایمپلنت دارند اما باید بدانید که این پروسه ممکن است اسکارهای جراحی بستری برجای بگذارد و همچنین مدت بیشتری زمان ببرد. البته قابل ذکر است که در برخی روش‌ها هر دوی این فرایندها به صورت ترکیبی به کار می‌روند.

تعویض نوک پستان و هاله اطراف آن

عمل ترمیمی این بخش‌های سینه، درنهایت ظاهری طبیعی‌تر به پستان تعویض شده داده و به پنهان کردن بافت‌های اسکار نیز کمک می‌کند. بعد از آن که پوست روی سینه التیام پیدا کرد، نوک سینه را می‌توان به وسیله بافتی از خود سینه تعویض شده اصلاح کرد. به علاوه، از طریق تتو یا پیوند پوست از ناحیه کشاله ران می‌توان هاله نوک سینه را نیز تغییر داد؛ چراکه خصوصیات پوست این بخش از بدن به هاله اطراف نوک سینه شبیه است

مدت زمان تعویض پروتز سینه چقدر است؟

بسته به کیس جراحی و همچنین روش انتخاب شده، عمل جراحی تعویض پروتز سینه می‌تواند بین یک الی دو ساعت زمان ببرد. معمولاً این جراحی فرایند سریعی دارد.

 

مراقبت های قبل و بعد از عمل تعویض پروتز سینه

به منظور انجام عمل جراحی تعویض پروتز ضروری است مراقبت های بهداشتی و پزشکی را انجام دهید. مراقبت های قبل از انجام عمل جراحی تا زمان  انجام عمل ادامه پیدا می کند و مدت زمان مراقبت های پس از انجام عمل هم به طور معمول با نظر پزشک تجویز می شود. 

⇐ مراقبت‌های قبل از تعویض ایمپلنت سینه

فرد باید از حداقل یک ماه قبل از عمل، دخانیات، قرص های رقیق کننده خون همانند آسپرین و همچنین نوشیدنی های الکلی را مصرف نکرده باشد. علاوه بر این پزشک جراح باید از سلامت جسمانی متقاضی اطمینان پیدا کرده و بیهوشی او مشکلی نداشته باشد و مورد تایید باشد.

⇐ مراقبت‌های پس از تعویض پروتز پستان 

پس از انجام عمل تعویض پروتز، ضروری است مراقبت‌های درمانی لازم را انجام دهید. تا عمل جراحی نتیجه مطلوب خود را به دست آورد. البته توصیه می‌شود قبل از زمان تعويض پروتز سینه برای چند روز در خانه استراحت کافی کنید. پس از انجام عمل جراحی نیز، بهتر است برای چند هفته امور روزمره را سبک‌تر کرده و کارهای سنگین همانند بلند کردن وسایل سنگین و حتی در آغوش گرفتن کودکتان را انجام ندهید.

شروع فعالیت‌های روزانه پس از تعویض پروتز

پس از بهبودی نسبی برای از سر گرفتن کارهای روزانه و شغلی و هم‌چنین ورزش کردن پزشک خود را در جریان گذاشته و با او در این مورد مشورت کنید. پزشک شما با مشاهده روند بهبود عمل جراحی، فعالیت‌هایی را که براییان ضرر ندارد را تجویز می‌کند. در صورتی که پزشک شما انجام آم آر آی و سونوگرافی را تجویز کرد لازم است دستور پزشک را انجام داده تا از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنید.

فعالیت فیزیکی بعد از عمل - دکتر رجب پور

 

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم تا درباره موضوع تعویض پروتز سینه مطالبی را برای خوانندگان گرامی بیان کنیم. همان طور که گفتیم ضرورت ها و دلایل آن مختلف است و هر فرد با توجه به نیازی که دارد اقدام به انجام این کار می‌کند. البته باید بدانیم تشخیص زمان تعويض ایمپلنت پستان با انجام معاینه سالانه زیر نظر پزشک جراح امکان‌پذیر می‌شود. زیرا ممکن است در صورت نبود عوارض و ناراحتی با تجویز پزشک پروتز قبلی نیازی به تعویض نداشته باشد.

« سوالات متداول »

✅ چند سال بعد از جراحی سینه باید پروتز را تعویض کرد؟

هیچ زمان دقیقی برای تعویض پروتز وجود ندارد. فناوری‌هایی که در برندهای مختلف طی سال ها به کار رفته است، سبب بیشتر شدن مدت استفاده از پروتز‌ها شده است. آخرین مدل از پروتز‌ها را می توان در حدود 15 سال از آن استفاده کرد.

✅ مراقبت‌های قبل از تعویض پروتز سینه شامل چه مواردی می‌شود؟

فرد باید از حداقل یک ماه قبل از زمان تعويض پروتز پستان دخانیات، قرص‌های رقیق کننده خون همانند آسپرین و هم‌چنین نوشیدنی‌های الکلی را مصرف نکرده باشد.

✅ معایبنه سالانه ایمپلنت سینه چند وقت یکبار باید انجام شود؟

لازم است هر ساله حداقل یک بار به جراح پلاستیک که پروتز کردن سینه را انجام می‌دهد مراجعه کنند. تا در صورتی که به انجام سونوگرافی و ام آر آی نیاز است آن را انجام دهید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها