داروهای بعد از عمل بینی

داروهای بعد از عمل بینی ، یکی از مهم‌ ترین مسائل برای افرادی است که قصد دارند عمل بینی انجام دهند و در این زمینه ، نگرانی‌ های مختلفی دارند که باید پس از مشورت با پزشک خود ، نسبت به مصرف این داروها اقدام کنند. در این مقاله از مجموعه مقالات دکتر احمدعلی رجب پور ، بهترین جراح بینی تهران این موضوع را بررسی می‌کنیم. شما می‌ توانید با خواندن این مقاله ، در زمینه داروهایی که پس از عمل بینی می‌ توانید آن‌ ها را مصرف کنید ، اطلاعات مفیدی به دست آورید ولی این نکته نیز لازم به ذکر است که در مورد داروهای بعد از جراحی بینی که فرد می‌ تواند مصرف کند ، بین پزشکان و متخصصین همواره اختلافاتی وجود دارد ؛ این اختلافات در بسیاری از موارد ناشی از تفاوت در روش‌ هایی است که پزشکان برای رینوپلاستی از آن‌ ها استفاده می‌ کنند.

 

داروهای بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

به طور کلی ، بهتر است قبل از انجام عمل جراحی بینی ، این مقاله را بخوانید و اطلاعات آن را به دانش خود در این زمینه بیفزایید ولی در خصوص مصرف این داروها ، به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌ کنیم که خودسرانه از داروهایی که در این مقاله معرفی شده است به عنوان داروهای بعد از عمل بینی استفاده کنید. در زمینه داروهای بعد از جراحی بینی حتماً با یک جراح بینی خوب در تهران مشورت کنید تا وی بتواند با توجه به ویژگی‌ های منحصر به فرد بدن شما و بافت بینی خاص شما و همچنین روش جراحی که به کار برده است ، برای شما داروهایd را تجویز کند. به هیچ عنوان خودسرانه از داروهایی که در این مقاله معرفی شده‌ اند به عنوان داروهای بعد از رینوپلاستی استفاده نکنید و از اطلاعات این مقاله تنها برای افزایش آگاهی خود در این خصوص استفاده کنید. در ادامه به بررسی داروهایی که باید بعد از عمل بینی مصرف شوند می‌ پردازیم.

قبل از عمل بینی چه دارویی نباید خورد ؟

برای پاسخ به این سال که قبل از عمل بینی چه دارویی نباید خورد ، بهتر است توجه داشته باشید که پیش از عمل بینی ، حتماً جزئیات تمامی داروهایی که مصرف می‌ کنید را با پزشک متخصص و جراح پلاستیک خود مطرح کنید. توجه داشته باشید این موضوع درست به اندازه داروهای بعد از عمل بینی اهمیت دارد. مصرف بسیاری از داروها قبل از عمل بینی ، مجاز است و موردی ندارد ، برخی از این داروها ضروری هستند که مصرف شوند و برخی دیگر در مقابل ، کاملاً خطرناک محسوب می‌ شوند به طوری که شاید حتی لازم باشد مصرف بعضی از این داروها را از چند ماه قبل از انجام عمل بینی قطع کنید.

بسیاری از داروهایی که شاید حتی به ذهنتان هم خطور نکند که برای جراحی زیبایی بینی خطرناک باشند ، برای این عمل بینی مشکلات بسیاری را به وجود آورند و نیاز است که از چند ماه قبل ، مصرف آن‌ ها را قطع کنید ؛ شاید داروهایی همچون ویتامین‌ ها ، مکمل‌ ها ، ترکیبات گیاهی ، مواد نیروزا ، مواد آرایشی و مواد دیگری از این دست ، در این دسته جای گیرند و این موضوع از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار است که تمامی این موارد را با بهترین جراح بینی تهران مطرح کنید. همچنین سابقه ابتلا به هرگونه بیماری در گذشته و مصرف دارو در گذشته‌ های دور و نزدیک همگی مهم هستند و باید ذکر شوند. شما این طور فرض کنید که همه داروها و همه بیماری‌ ها مهم هستند و باید همه آن‌ ها را به اطلاع پزشک متخصص خود برسانید.

در این خصوص ، داروهایی وجود دارند که مهم‌ تر هستند و درست مثل داروهای بعد از عمل بینی ، نباید از آن‌ ها غافل شوید. در ادامه به معرفی این داروها می‌ پردازیم.

قبل از هر موضوعی برای کسب نتیجه بهتر شما باید به پزشک خود اعتماد کرده و طبق دستورالعمل‌ های وی پیش بروید. اما انتخاب جراح باتجربه و متخصص نیز بسیار پراهمیت می‌ باشد. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک می‌ کنیم.

 

داروهای بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

قبل از عمل بینی چه دارویی نباید خورد؟ (لیست داروهای مهم!)

֎ آکوتان

مصرف آکوتان (به جز موارد خاصی که در ادامه به آن‌ ها اشاره می‌ کنیم ) برای بیشتر افراد متقاضی عمل بینی ، از سه ماه قبل از عمل تا یک سال پس از آن ، ممنوع است زیرا می‌ تواند باعث اختلال در روند ترمیم بافت‌ ها شود. اگر شخصی دچار جوش‌ های شدید در صورت خود می‌ باشد ، باید از داروهای دیگری برای درمان این عارضه پوستی استفاده کند. همانطور که پیش تر نیز ذکر شد ، این دست از داروها درست به اندازه داروهای بعد از عمل بینی مهم هستند ، پس این قسمت را با دقت مطالعه کنید.

داشتن پوست سالم و بدون آکنه برای جراحی بینی ، یکی از اولویت‌ ها محسوب می‌ شود. از سوی دیگر ، عمل جراحی زیبایی بینی بنا به دلایل متعددی استعداد و خطر آکنه صورت را چندین برابر می‌ کند. بنابراین بیماران بیشتر وسوسه می‌ شوند تا از آکوتان استفاده کنند تا زودتر از شر جوش‌ های صورت خود خلاص شوند ولی باید به این نکته توجه داشته باشند که مصرف آکوتان ، عوارض جبران‌ ناپذیری برای بینی عمل شده ایجاد خواهد کرد.

همچنین باید ذکر کرد که برای درمان آکنه ، داروهای مناسبی به جز آکوتان نیز وجود دارد که افراد متقاضی عمل جراحی بینی ، می‌ توانند از آن‌ ها استفاده کنند. اگر مورد شما بسیار شدید و خاص است ، دکتر رجب پور می‌ تواند با مشاوره با متخصصان پوست ، بهترین جایگزین را برای پوست صورت شما توصیه کند.

اگر از این دارو ، یعنی آکوتان ، استفاده می‌ کنید حتماً پیش از عمل بینی ، آن را با یک جراح خوب بینی در تهران در میان بگذارید و در طول قبل و بعد از عمل بینی در دوران نقاهت ، از هیچ نسخه دارویی دیگری به جز آن چه که دکتر متخصص جراحی پلاستیک شما به عنوان داروهای بعد از عمل بینی به شما می‌ دهد ، استفاده نکنید.

یکی از مهم‌ ترین تداخلات دارویی که در عمل‌ های زیبایی طی سالیان اخیر اتفاق افتاده است ، مربوط به این دارو می‌ باشد که نام علمی آن ، ایزوترتینوئین می‌ باشد. مصرف اصلی این دارو برای درمان جوش‌ های صورت‌ های چرب می‌ باشد که البته تجویز و مصرف آن نیازمند تست‌ های کبدی و تأیید پزشک متخصص در زمینه پوست می‌ باشد.

بسیاری از افراد ممکن است به دلیل نام‌ های تجاری این دارو که در بازار وجود دارد ، گیج شوند ولی نکته‌ ای که مهم است این می‌ باشد که حتماً نسخه دارویی که طی شش ماه اخیر برای پوست خود مصرف کرده‌ اید را به پزشک متخصص خود نشان دهید و توصیه‌ های لازم در این خصوص را از وی بپرسید. نام‌ های تجاری معمول این دارو در بازار عبارت‌ اند از آکوتان ، روآکوتان ، دکوتان ، آکنوترن و یا نام‌ های دیگر از این دست. در نظر داشته باشید که مصرف این دارو برای افرادی که جراحی زیبایی انجام می‌ دهند ، ممنوع است مگر در مواردی خاص که چربی پوست بسیار زیاد می‌ باشد و پزشک برای کنترل این مقدار چربی پوست ، به مدت محدودی مصرف این دارو را برای بیمار تجویز می‌ نماید.

֎ آسپرین

این دارو به دلیل احتمال افزایش خونریزی باید سه هفته قبل از عمل مصرف نشود و تا سه هفته پس از عمل هم مصرف نشود. از خانواده آسپیرین داروهایی مثل ایپوبروفن ، دیکلوفناک ، ناپروکسن ، پیروکسیکام و غیره نیز تا حدودی دارای چنین اثری هستند. این داروها به طور شایعی به‌عنوان مسکن ، استفاده می­ شوند که برای بیماران جراحی بینی مناسب نیستند و بخصوص در فاصله نزدیک عمل ، بهتر است استفاده نشوند.

برای بیمارانی که روزانه و به طور منظم و عادتی از این داروها استفاده می ­کنند باید مانند آسپیرین ، قطع و پس از مشورت با متخصصین مربوطه جایگزین مناسب آن شروع شود تا خطر خونریزی به حداقل برسد. همچنین به جهت اطلاع از داروهای بعد از عمل بینی نیز لازم است با بهترین جراح پلاستیک تهران صحبت نمایید.

 

داروهای بعد از عمل بینی - دکتر رجب پور

 

داروهای بعد از عمل بینی که ممکن است برای شما تجویز شود

داروهای بعد از عمل زیبایی بینی در تهران که ممکن است برای شما تجویز شود ، شامل نسخه‌ ای شامل دو نوع آنتی‌ بیوتیک یعنی “کپسول سفالکسین 500 هر 6 ساعت” و ” قرص سیپروفلوکساسین 500 هر 12 ساعت ” است. باید توجه داشته باشید که این دو دارو را باید دقیقاً سر وقت خود مصرف کنید و به طور منظم آن‌ ها را بخورید. در بسیاری از موارد ، عدم رعایت نظم در مصرف داروهای آنتی‌ بیوتیک می‌ تواند منجر به عفونت شود که بستری دوباره و یا حتی عمل مجدد و عوارض دراز مدت بینی را در پی خواهد داشت. بعضی بیماران به این بهانه که ضعف دارند یا حساسیت دارند، خود سرانه دارو را کم یا قطع کرده‌ اند و باعث پدید آمدن این مشکلات شده‌ اند.

در صورت بروز هرگونه مشکل ، باید با مطب در تماس باشید تا در صورت لزوم با دستور پزشک ، دارو تعویض یا دوز آن تغییر یابد.

قرص سرماخوردگی بزرگسالان یکی دیگر از داروهای بعد از عمل بینی می‌ باشد که برای کاهش درد بینی ، سردرد ، گلودرد و به طور کلی درد بعد عمل ، تورم و گرفتگی بینی و کم کردن خونابه و سایر علائم در بیمار ، تجویز می‌ شوند. افراد می‌ توانند در سه وعده صبح ، ظهر و شب ، دو قرص مصرف کنند.

نکته‌ ای که بسیار مهم است ، این می‌ باشد که برای مصرف داروهای تجویزی ، از خود استدلال نسازید. بسیاری از بیماران از مصرف داروهای بعد از رینوپلاستی نظیر سرماخوردگی بزرگسالان امتناع کرده‌ اند به این دلیل که سرما نخورده‌ اند. اگر در مصرف دارویی شک دارید و یا می‌ خواهید دلیل مصرف آن را بدانید، بهتر است از بهترین جراح بینی در تهران در این زمینه سال بپرسید و خودسرانه مصرف آن را کنار نگذارید.

تجویز داروی سرماخوردگی بزرگسالان به دلیل استامینوفنی که دارد ، برای جلوگیری از درد بعد از عمل بینی می‌ باشد و معمولاً همان دوز اندکی که در این دارو وجود دارد ، برای مسکن بعد از عمل بینی کافی است. مگر در مواردی که پزشک متخصص برای کاهش درد ناشی از رینوپلاستی ، برای شما استامینوفن کدئین تجویز می‌ نماید. بدون اجازه پزشک متخصص خود ، از هیچ داروی مسکن دیگری استفاده نکنید.

همچنین قرص ویتامین ث که به صورت قرص جوشان روزانه یک عدد تجویز می­ شود به ترمیم بهتر بینی کمک می‌ کند. برای کنترل آب ریزش بینی و نیز عطسه‌ های بعد از عمل زیبایی بینی ، قرص آنتی هیستامین دکونژستان و قرص لوراتادین داروهای بعد از عمل بینی هستند که به این منظور تجویز می‌ شوند.

برای کاهش تورم ناشی از عمل بینی نیز ، آمپول دگزامتازون به عنوان یکی از داروهای بعد از جراحی بینی تجویز می‌ شود که عصر روز بعد از عمل بینی باید به صورت عضلانی تزریق شود. پماد تتراسایکلین چشمی یک درصد نیز جزو داروهای بعد از جراحی زیبایی بینی می‌ باشد که باید محل بخیه‌ های جلوی بینی ، هر شب با آن چرب شود.

سخن پایانی

در این مقاله از وب سایت رسمی دکتر احمدعلی رجب پور ، به بررسی موضوع داروهای بعد از عمل زیبایی بینی پرداختیم و نکات ویژه در این زمینه را نیز معرفی کردیم. یکی از مهم‌ ترین نکاتی که در مورد داروهای بعد از رینوپلاستی وجود دارد ، این است که نباید این داروها را به طور خودسرانه مصرف کنید. صرف این که در مورد داروهای بعد از عمل بینی مقاله‌ ای خوانده‌ اید ، شما را در این زمینه متخصص نمی‌ کند. در این خصوص ، حتماً طبق برنامه‌ ای که پزشک متخصصتان برای بعد از عمل شما تعیین می‌ کند پیش بروید و از مصرف و یا عدم مصرف دارویی به شکل خودسرانه پرهیز کنید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

5 2 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها