شناخت کاملی بر سرطان سينه خوش خيم و بدخیم

در بین بیماری‌ها متاسفانه در حال حاضر سرطان یک نام آشناست که در هرقسمت از بدن می‌تواند رخ دهد. رشد سلول‌ها در بدن بدون توقف و بی‌وقفه تقسیم شدن آن‌ها دلیل وجود سرطان است. معمولا قبل از وارد شدن به دوره قاعدگی و یا در حین دوره بارداری شاهد سفت و حساس شدن سینه‌ها هستیم و این سفت شدن تحت تاثیر تغییرات هورمونی می‌باشد. هر توده برجسته و یا فرورفته مشاهده شده بر روی پستان را نمی‌توان سرطان سینه نامید. سرطان‌ها انواع مختلفی دارند و سرطان پستان را به دو نوع سرطان سينه خوش خيم و سرطان سينه بدخيم می‌شناسیم.

آنچه در این مقاله درباره سرطان سینه می‌خوانید :

 • انواع سرطان سينه خوش خيم
 • علائم سرطان سينه خوش خيم
 • راه کار درمان سرطان سينه خوش خيم
 • انواع سرطان سينه بدخيم
 • علائم سرطان سينه بدخيم
 • راه کار درمان سرطان سينه بدخيم
 • سخن آخر
سرطان سينه خوش خيم

انواع سرطان سینه خوش خیم

در این قسمت با پنج نوع سرطان سینه که به صورت خوش خیم هستند آشنا می‌شوید.

֎ بروز عفونت پستان و تشکیل آبسه

بروز عفونت و آبسه در سینه شخص معمولا در دوره شیردهی اتفاق می‌افتد و می‌تواند برعکس دیگر انواع سرطان سينه خوش خيم همراه با درد باشد.

֎ ایجاد کیست

ایجاد کیست‌هایی حاوی مایع که در سنین سی و پنچ الی پنجاه سالگی نمایان می‌شوند و خود به خود از بین می‌روند.

֎ تغییرات فیبروکیستیک

شایع‌ ترین اختلال غیر سرطانی که بین سن بیست تا پنجاه دیده می‌شود، تغییرات فیبروکیستیک است که به تجمع توده‌های غیر سرطانی در بافت پستان گفته می‌شود. البته که کیست‌ها و بافت‌های فیبروکیستیک از نظر شکل و جنس یکی هستند اما فیبروکیسیتیک‌ها نوع گسترش یافته کیست‌ها هستند. برای اطلاع بیشتر درباره تغییرات فیبروکیستینک به مقاله‌ای که در همین باره نوشته شده است مراجعه نمایید.

سرطان پستان در خانم‌ها اولین سرطان شایع در ایران و جهان است. شناخته شده‌ ترین علامت سرطان سینه، وجود توده یا برجستگی در بافت سینه است. ما در مقاله ” تست سرطان سينه در منزل ” روش‌های خانگی تشخیص سرطان سینه را برای شما بیان نموده‌اسم.

علايم سرطان سينه بدخيم

֎ تشکیل نکروز چربی

تشکیل نکروز چربی زمانی ایجاد می‌شود که ضربه بیرونی بر سینه وارد شود سپس اسکارهایی در سینه به وجود می‌آید و در آن قسمت توده‌های سفتی در سینه ایجاد می‌شود.

֎ فیبروآدنوما

توده‌های برجسته‌ای که در خانم‌هایی در حدود سن هجده تا سی و پنج سال ایجاد می‌شود.

علائم سرطان سينه خوش خيم

تنها علائمی که می‌توان به سرطان سينه خوش خيم نسبت داده شود وجود توده و تومورهای ایجاد شده سفت است و اغلب تومورهای سینه خوش خیم بدون درد هستند که در هر قسمت از پستان می‌توانند دیده شوند. معمولا تغییرات هورمونی، آسیب‌های بیرونی وارد شده به سینه و مشکلاتی که ممکن است در دوران شیردهی برای پستان رخ دهد اعم ازایجاد عفونت و آبسه می‌تواند منجر به بروز سرطان سينه خوش خيم گردد.

راه کار درمان سرطان سينه خوش خيم

معمولا نیاز به درمان تومورهای خوش خیم زمانی به وجود می‌آید که علائم شدید باشد. در این قسمت به راه کار درمان سرطان سينه خوش خيم میپردازیم که البته لازم به ذکر است که بدانید این روش‌ها به طور معمول انجام می‌شود و باید تمامی این تشخیص‌ها توسط پزشک داده شود.

 • به طور معمول در صورت بروز عفونت و آبسه مصرف آنتی بیوتیک‌ها توسط پزشک توصیه می‌گردد.
 • ازنظر پزشک نیز نیاز به درمان فیبروآئنوما نیست مگر که بیش از حد بزرگ شده باشد و برای شخص ایجاد مشکل نماید.
 • در صورت تشخیص کیست توسط دستگاه ماموگرافی، با دستور پزشک می‌توان با سوزن محتوا کیست‌های به وجود آمده را تخلیه کرد.

متاسفانه همه سرطان‌های سینه به همین راحتی قابل درمان نبوده و برخی به عنوان سرطان سینه بدخیم شناخته می‌شوند. از این رو بد نیست اطلاعاتی در این باره نیز کسب کنید.

زنان مبتلا به سرطان سینه در روند بهبودی ممکن است تحت عمل جراحی قرار بگیرند. در بسیاری از موارد، بخشی از بافت سینه در جراحی برداشته شده و بخش عمده‌ای از بافت سینه حفظ می‌شود. ما در مقاله ” جراحی بازسازی سینه ” به روش‌های بازسازی پستان پرداخته‌ایم.

انواع سرطان سينه بدخيم

در این قسمت با چهار نوع سرطان سینه که به صورت بدخیم هستند آشنا می‌شوید.

֎ سرطان مجرایی سینه

زمانی‌که شخص مبتلا به سرطان مجرایی سینه می‌شود فقط رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی در داخل مجرای شیری اتفاق می افتد و معمولا زمانی که ترشح از نوک سینه خارج می‌شود پزشکان به داشتن این نوع سرطان توسط بیمار مشکوک می‌شوند.

֎ سرطان سینه لوبومی

تشخیص این نوع سرطان با نمونه برداری از بافت سینه داده می‌شود و مرتبط با لوبول (قسمتی از بافت درونی سینه) می‌باشد. بارزترین علائم این نوع سرطان تغییرات ظاهری سینه است.

֎ سرطان التهابی سینه

سرطان التهابی سینه مستقیم با پوست در ارتباط است و اغلب باعث بروز و ایجاد پوست پرتقالی در سینه، قرمزی، خارش و فرورفتگی نوک سینه می‌شود.

֎ بیماری باژه نوک سینه

معمولا زمانی که این سرطان به سراغ بیمار می‌آید یک سینه درگیر می‌شود و نوک سینه به طوری قرمز رنگ می‌شود که به راحتی می‌توان آن را با جوش اشتباه گرفت و به سمت پوست قهوه ای پستان پیش روی کند، گاهی ممکن است با بروز اگزما خودش را نشان دهد.

سرطان سينه بدخيم قابل درمان است

علائم سرطان سينه بدخيم

زمانی که یک سرطان بدخیم تشخیص داده می‌شود یعنی آن توده سرطانی می‌تواند به بافت‌های اطراف حمله کند. پس از تشخیص نوع سرطان سینه بدخیم اگر در همان مراحل اولیه سرطان شخص به درمان روی نیاورد و درمان خود را عقب بیاندازد ممکن است غدد لنفاوی اطراف نیز درگیر شود.

 • مشاهده توده در سینه و یا زیر بغل
 • تغییر شکل و اندازه سینه‌ها
 • قرمز شدن پوست پستان
 • تغییر شکل و جایگاه نوک پستان
 • ترشح از یک یا هردو نوک پستان

آيا سرطان سينه كشنده است ” .سرطان‌ها به دلیل رشد و تکثیر غیرقابل کنترل سلولی به وجود می‌آیند که خب سرطان سینه هم به همین صورت ایجاد می‌شود. بنابراین ما در مقاله‌ای به بررسی میزان خطرات ناشی از سرطان سینه پرداخته‌ایم.

راه کار درمان سرطان سينه بدخيم

در پاسخ به سوال سرطان سينه بدخيم قابل درمان است ، در این قسمت به چهار راه کار جهت درمان سرطان سینه بدخیم می‌پردازیم که البته لازم به ذکر است که بدانید پزشک یکی از این روش‌ها را وابسته به نوع سرطان سینه بیمار و میزان پیشروی آن انتخاب می‌کند.

֎ جراحی

جراحی اولین خط درمان در تومورهای سرطانی و بدخیم می‌باشد. جراحی سینه در جهت درمان سرطان بدخیم به دو نوع تقسیم می‎شود که وابسته به پیشروی سرطان در اطراف بستگی دارد.

֎ لامپوکتومی

این نوع جراحی به جراحی محافظت از پستان معروف است و هدف آن حفظ سینه است که در این جراحی به خارج کردن توده و یا گاهی بخش زیادی از بافت سینه می‌پردازند.

֎ ماستوکتومی

در این نوع جراحی کاملا تمام بافت پستان برداشته می‌شود. البته که بسیاری بعد از انجام این جراحی، اقدام به پروتز سینه می‌کنند تا مجددا ظاهر اندام آن‌ها حفظ شود. به عبارت دیگر پروتز سینه بعد از درمان سرطان بدخیم به دلایل زیر صورت می‌گیرد:

 • توازن و تناسب بیشتر قفسه سینه هنگام پوشیدن لباس زیر
 • بازگشت دائمی فرم سینه به حالت اولیه و طبیعی
 • عدم استفاده از بزرگ کننده های خارجی در لباس زیر
 • احساس بهتر نسبت به فرم بدن

֎ رادیوتراپی

اساسا از این نوع درمان در جهت وجود سلول‌های سرطانی جا مانده در سینه پس از جراحی استفاده می‌کنند و سلول‌های سرطانی با تابش اشعه نابود می‌شوند.

֎ شیمی درمانی

قبل از جراحی از شیمی درمانی (مصرف دارو) جهت کوچک کردن سلولهای سرطانی استفاده می‌کنند و مانند رادیوتراپی بعد از جراحی برای نابودی سلول‌های باقی مانده سرطانی از این نوع درمان نیز استفاده می‌شود.

֎هورمون درمانی

داروهایی که در شیوه هورمون درمانی استفاده می‌شود باعث مسدود کردن اثرات هورمون‌های اشتروژن و پروژسترون و توقف تولید استروژن توسط بدن می‌شوند.

علائم سرطان سينه بدخيم

سخن آخر

می‌توان وجود توده در هرکجای سینه و یا زیر بغل را به سرطان سينه خوش خيم و یا سرطان سينه بدخيم نسبت داد و این تشخیص مهم با در نظر گرفتن فاکتورهای مختلف داده می‌شود. به همین دلیل تحت هیچ شرایطی شما و اطرافیانتان با آموختن دانش‌های تئوری و خواندن مقاله‌های موجود در گوگل نمی‌توانید خوش خیم بودن سرطان یا بدخیم بودن آن را تشخیص دهید و تشخیص نوع سرطان وابسته به تجربه و داشتن مهارت کافی توسط پزشک است. زمانی که پزشک تاییدیه‌ای بر خوش خیمی یا بدخیمی سرطان ارائه داد، درمان‌های شما مشخص خواهند شد. البته که امیدواریم در هیچ مرحله‌ای از زندگیتان، هیچ نوع سرطانی را تجربه نکنید.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها