پل بینی چیست و چه انواعی دارد؟

پل بینی کجاست ؟ چگونه فرم پل بینی را ترمیم کنیم ؟  nasal bridge یک برآمدگی استخوانی در وسط بینی و در حد فاصل دو چشم است.

این برآمدگی تاثیر زیادی در ظاهر و فرم بینی دارد. برای مثال، اگر nasal bridge کم و خفیف باشد، ظاهر بینی صاف و اگر nasal bridge برآمدگی زیادی داشته باشد، ظاهر بینی تیز می‌شود. میزان برآمدگی بینی در افراد مختلف متفاوت است.

پل بینی کجاست ؟

پل بینی چیست ؟ به بخش استخوانی که قبل از غضروف نرم سوراخ‌های بینی قرار دارد، nasal bridge یا پل بینی گفته می‌شود. به طور کلی، انسان‌ها با پل‌های بینی مختلف مانند پل‌های بینی پهن، کوتاه، بلند، فرورفته و برآمده متولد می‌شوند. برای مثال نژادهای آسیایی دارای بینی‌های کوتاه با پل‌های فرورفته هستند.

در حقیقت در پاسخ به سوال ” پل بینی کجاست ؟ ” می‎‌توان گفت که در زیر پوست و بافت نازک بینی، استخوان‌ پل و ریشه بینی قرار گرفته و تاثیر بسزایی در فرم و ظاهر بینی ایفا می‌کند.

این قسمت از بینی در مجاورت با سینوس‌ها، عفونت و ضربه قرار دارد. به همین خاطر در معرض خطر، تغییر شکل و ناهنجاری قرار می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم ابتدا انواع nasal bridge را به شما معرفی نماییم، سپس یک راهکار برای درمان دائمی آن ارائه کنیم. پس تا آخر مطالب همراه ما باشید.

اگر قصد جراحی بینی را دارید آشنایی با ” آناتومی بینی ” به شما در درک بهتر و واقع‌بینانه‌تر نسبت به جراحی و نتیجه آن کمک می‌کند. بنابراین در مقاله‌ای این موضوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

انواع پل بینی :

انواع پل بینی را می‌توان به دو نوع تقسیم کرد که به شرح زیر است :

  • wide nasal bridge ؛
  • low nasal bridge ؛
پل بینی

low nasal bridge:

 پل بینی خفیف، فرورفته یا پایین، زمانی اتفاق میفتد که ناحیه استخوانی بینی مسطح و بدون برآمدگی باشد. این فرم از nasal bridge بیشتر در افراد آسیایی و آفریقایی رایج است.

گاهی اوقات اختلالات ژنتیکی و بیماری‌های عفونی باعث ایجاد nasal bridge مسطح و کوچک می‌شود. به طور کلی بعد از تولد علت ایجاد پل بینی خفیف مشخص می‌شود و می‌توان برای درمان آن اقدام کرد. علت آن این است که در زمان نوزادی، بینی کامل شکل نگرفته و برآمدگی بینی کاملا مشخص است. البته ممکن است با گذشت زمان nasal bridge کودکان ظاهری طبیعی‌تر پیدا کند.

برای انجام عمل جراحی بینی نیاز است تا شما با انواع مدل بینی آشنا شوید. ما در مقاله ” انواع مدل بینی برای عمل ” مدل‌های بینی را برای شما شرح داده‌ایم.

دلایل ایجاد nasal bridge خفیف شامل موارد زیر می‌شود :

1) اختلالات ژنتیکی :

low nasal bridge ناشی از اختلالت ژنتیکی کمی بعد از تولد قابل تشخیص است. زمانی که ژن‌های غیرطبیعی از والدین به فرزندان منتقل می‌شود،  اختلالت ژنتیکی مانند پل بینی پایین رخ خواهد داد.

2) دیسوستوز کلیدوکرانیال:

در افراد مبتلا به دیسوستوز کلیدوکرانیال، استخوان ترقوه و جمجمه به طور غیر طبیعی رشد می‌کند که نتیجه آن گاهی low nasal bridge است.

3) سندرم ویلیامز:

نوعی اختلال رشدی به اسم سندروم ویلیامز وجود دارد که باعث اختلالات رشدی در برخی نواحی بدن مانند استخوان‌ بینی می‌شود. از دیگر عوارض سندروم ویلیامز می‌توان به ناتوانی ذهنی اشاره کرد.

4) سندرم داون:

زمانی که در اثر جهش ژنی، فرد دارای 3 نسخه کروموزوم 21 است، سندروم داون رخ می‌دهد. سندروم داون یکی از دلایل پل بینی فرورفته است.

5)  بیماری‌های عفونی :

سفلیس نوعی عفونت مقاربتی است. در صورتی که مادر در دوران بارداری مبتلا به سفلیس باشد، این بیماری از طریق جفت و یا هنگام  تماس نوزاد با واژن، به نوزاد منتقل می‌شود.

سفلیس مادرزادی یک عفونت مادرزادی و یک تهدید برای زندگی نوزاد است. این بیماری باعث مشکلات بهداشتی شدید و یا بروز عوامل زیر می‌شود :

  • کوری؛
  • ناشنوایی؛
  • مشکلات عصبی؛
  • تغییر شکل استخوان مانند استخوان بینی.

wide nasal bridge:

هنگامی که قسمت بالایی بینی پهن‌تر از سایر نواحی بینی است، فرد مبتلا به wide nose bridge خواهد شد. این عارضه شکل ظاهری بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بینی‌های پهن بیشتر از نمای جلو قابل مشاهده هستند. از دلایل پل بینی پهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1) سندروم خال مادرزادی؛

2) تصادف و ضربه؛

3) اختلالات ژنتیکی.

گاهی اوقات بعد از چند سال از جراحی، بینی شما نیاز به ترمیم پیدا می‌کند بنابراین ” عمل ترمیم بینی ” را به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

آیا جراحی بینی باعث درمان ناهنجاری‌های پل بینی می‌شود ؟

یکی از رایج‌ترین سوالات مراجعه کنندگان این است که “ پل بینی کجاست ؟” و یا ” جراحی باعث درمان و بهبود ظاهر بینی می‌شود ؟” برخی از انسان‌ها با پل‌های بینی خیلی نازک، پهن، فرورفته و … متولد می‌شوند. برجستگی و یا فرورفتگی‌های پل بینی باعث بروز ناهنجاری بر روی بینی و تغییر ظاهر آن می‌شود.

خوشبختانه امروزه می‌توان با استفاده از روش‌های درمانی مختلف مانند انواع جراحی بینی به بهبود و رفع مشکلات تنفسی و ظاهری بینی کمک کرد.

با جراحی بینی می‌توان پهنی، نازکی، فرورفتگی و یا برجستگی غیر طبیعی بینی را درمان کرد. انواع جراحی بینی را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم نمود :

جراحی بینی باز :

در جراحی بینی باز، جراح یک برش کوچک در انتهای بیرونی و ناحیه گوشتی تیغه بینی ایجاد می‌کند. بعد از برداشتن پوست و بافت‌های بینی، جراحی آغاز خواهد شد. طی جراحی باز بینی، ساختار پل بینی اطلاح خواهد شد. همچنین، سایر  مشکلات تنفسی برطرف می‌شود.

جراحی بینی بسته :

جراحی بینی بسته بیشتر مناسب افرادی است که تنها از ظاهر بینی خود ناراضی هستند. در جراحی بینی بسته خبری از ایجاد برش و زخم بر روی کلوملا نخواهد بود. براب افرادی که فاقد مشکلات تنفسی هستند و بدنبال یک روش کم تهاجمی با حداقل خونریزی هستند، جراحی بسته انتخابی ایده‌آل به نظر می‌رسد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی بینی هستند ؟

حداقل سن برای جراحی بینی 16 الی 18 سال است. عمل جراحی بینی کمک می‌کند تا ظاهر استخوان بینی بهبود یابد و مشکلات تنفسی برطرف شود. اگر علاقمند به تغییر ظاهر پل بینی هستید، بهتر است یک وقت مشاوره حضوری با یک جراح متخصص بگیرید. طی جلسه حضوری پزشک شرایط بیمار را بررسی می‌کند؛ مراقبت‌ها و نکات پزشکی که قبل از جراحی باید رعایت کنید را با شما در میان می‌گذارد و اجازه جراحی را براساس شرایط جسمانی‌ شما صادر می‌کند.

به خاطر داشته باشید که برای داشتن نتیجه بهتر و عوارض کمتر در عمل بینی، به یک پزشک و جراح باتجربه مارجعه نمایید. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی در تهران “به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم ؟

اگر احساس می‌کنید که پل بینی باعث ایجاد اختلال در تنفس و مشکلات ظاهری بینی شده است، بهتر است به یک متخصص و جراح زیبایی مراجعه کنید. پزشک مربوطه بعد از معاینه جسمی و بررسی سابقه خانوادگی بیمار به بررسی آزمایش خون، کروموزوم‌ها، تصویر برداری با اشعه ایکس و … می‌پردازد. فراموش نکنید که طی این جلسه طی این جلسه سوابق بیماری و اهداف زیبایی‌تان را با جراح در میان بگذارید.

پل بینی کجاست

خلاصه آنکه…

در صورتی که از نظر زیبایی با ظاهر بینی مشکل دارید، می‌توانید برای رفع آن به سراغ عمل جراحی بروید.  متخصص زیبایی با تغییر و دستکاری استخوان بینی باعث تغییر زاویه، اندازه، شکل، نسبت بینی و برطیف شدن ناهنجاری‌های تنفسی‌ شود.

یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی در ایران که متقاضیان زیادی دارد، عمل جراحی پل بینی است که با استفاده از آن می‌توان تناسب را میان اجزاء صورت برقرار کرد. نکته‌ای که وجود دارد این است که نتیجه جراحی تا حد زیادی به مهارت زیبایی شناسی جراح و سابقه او در این حوزه بستگی دارد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها