آناتومی بینی

آناتومی بینی : بینی جزئی از صورت است که وظیفه تنفس و بویایی را برعهده دارد و راهی برای برقراری ارتباط میان جهان بیرون به حساب می‌آید. اسکلت بینی به گونه‌ای است که علاوه بر بویایی، هوای تنفس شده را گرم، مرطوب و تصفیه می‌کند. شاید برای‌تان جالب باشد که 80 درصد از طعم‌ها، ناشی از بویی است که استشمام می‌کنید.

گاهی اوقات، آگاهی از اجزای بینی انسان و آناتومی بینی به فرد کمک می‌کند تا به درک روشنی از جراحی بینی برسد و انتظارات غیر واقع‌گرایانه را از او دور می‌سازد.

به همین خاطر، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، آناتومی و اجزای بینی را با یکدیگر بررسی کنیم و یک توضیح ساده و کامل از ساختار بینی را برای شما به اشتراک بگذاریم. پس، تا آخر این مطالب ما را همراهی فرمایید.

نگاهی کلی به آناتومی بینی انسان :

طبق مطالب منتشر شده در kenhub ، ساختار خارجی بینی یک ساختار هرمی شکل ساده است که ریشه آن به سطح قدامی سر متصل می‌شود. پایین‌تر از راس بینی، دو حفره وجود دارد که این حفره‌ها توسط یک تیغه از یکدیگر جدا شده است.

در حقیقت، آن قسمتی که در ظاهر می‌بینید و کمی برجسته است، قسمت بیرونی بینی است که از پوست، بافت زیرجلدی و عضله تشکیل شده است .( 3/1 بالای بینی استخوانی و 3/2 پایین آن غضروفی است.)

بخش استخوانی بینی که ریشه بینی را نیز تشکیل می‌دهد، از بالا به پیشانی و از طرفین به دیگر استخوان‌های صورت وصل می‌شود. در زیر این استخوان‌ها، غضروف قرار دارد. در حقیقت قسمت میانی بینی از دو عدد غضروف پهن با عنوان غضروف‌های جانبی فوقانی تشکیل می‌شود که از پایین با غضروف جانبی تحتانی و از بالا با استخوان بینی همپوشانی دارد.

در آخر، قسمت تحتانی بینی از دو عدد غضروف با عنوان غضروف‌های جانبی تحتانی « LLC» تشکیل می‌شود. نحوه قرارگیری و شکل این غضروف‌ها در افراد، متفاوت است. در حقیقت، این غضروف‌ها هستند که باعث ایجاد تغییر در نوک بینی فرد می‌شوند.

قسمت بیرونی بینی نقش زیادی در زیبایی و ظاهر بینی ایفا می‌کند. از سوی دیگر، وظیفه‌ی محافظت از بینی داخلی را بر عهده دارد.

اجزای داخل بینی ، تشکیل حفره‌های درونی را میدهد که وظیفه آن‌ها تنفس و بویایی است. عوامل بیماری‌زا و ذرات معلق در هوا در این قسمت از بینی به دام میفتند.

اجزای بینی

این بخش از ساختار بینی شامل 1جفت استخوان ظریف به نام پل بینی « Nasal bridge » می‌شود که تغییراتی حین جراحی زیبایی بینی، در این ناحیه اعمال خواهد شد.

تمیز کردن بینی بعد از عمل بسیار مهم می‌باشد. شناخت آناتومی و اجزای دماغ بسیار پر اهمیت است. همچنین ما در مقاله ” تمیز کردن بینی بعد از عمل ” به این مقوله پرداخته ایم.

آشنایی با سایر اجزاء بینی:

آناتومی حفره بینی :

همانطور که در بالا ذکر شد، حفره بینی جزء اجزای داخل بینی به حساب می‌آید. آناتومی حفره بینی نشان می‌دهد که حفره‌ها از یک طرف با جمجمه در ارتباط هستند. از طرف دیگر، در تماس با حلق قرار می‌گیرند.

هر حفره بینی دارای دیواره‌های جانبی، داخلی و کف است. در کل 12 استخوان وجود دارد که به ساختار بینی کمک خواهد کرد.

استخوان اتموئید:

استخوان اتموئید « Ethmoid bone » یک استخوان کوچک در کرانیوم قدامی است. در حقیقت یکی از 8 استخوان کرانیوم به حساب می‌آید و در سقف حفره‌ی بینی قرار گرفته است.

این استخوان به دیواره مدیال حفره چشم متصل می‌شود. درست در مکانی که حفره بینی را از کرانیال جدا می‌کند، باعث تشکیل قسمتی از حفره کرانیال قدامی و بخش عمده‌ای از سپتوم بینی می‌شود. بافت این استخوان، اسفنجی سبک است.

عروق بینی:

بینی منبع غنی از عروق است. به همین خاطر است که هوا در داخل بینی مرطوب، گرم و تصفیه می‌شود. به طور کلی، بینی از دو شریان کاروتید « carotid artery »، خون دریافت می‌کند که به دسته‌های زیر تقسیم می‌شود:

شاخه‌های داخلی کاروتید شامل سرخرگ اتموئید قدامی « Arteria ethmoidalis anterior » و سرخرگ اتموئیدال خلفی «Arteria ethmoidalis posterior» می‌شود. سرخرگ اتموئید شاخه‌ای از سرخرگ‌های چشم است که از طریق «cribriform» به درون حفره بینی وارد می‌شوند.

خون بینی توسط شریان‌های کاروتید داخلی و خارجی تامین می‌شود. بسیاری از شاخه‌های شریانی کاروتید داخلی و خارجی در قسمت قدامی دیواره داخلی  آناستوموز قرار گرفته‌اند. بیشترین میزان خون دماغ در این ناحیه اتفاق میفتد.

اعصاب بینی:

اعصاب بینی از عصب سه‌قلو «Trigeminal nerve» منشعب می‌شود. به طور کلی، عصب بویایی « Olfactory nerve» فاقد هسته است.

در مخاط غشاء بینی، یک سری گیرنده بویایی قرار دارد. گیرنده‌های بویایی از «اپی تلیوم» که در قسمت فوقانی بینی قرار دارد، شروع می‌شوند. این گیرنده‌ها به انواع رایحه‌ها حساس هستند و پاسخی متفاوت صادر می‌کنند. اطلاعات صادر شده برخلاف سایر اطلاعات حسی از مسیر تالاموس عبور نمی‌کنند.

 در حقیقت، این عصب رابطه مستقیمی با عصب بینایی دارد. به همین دلیل است که رایحه‌ای را که استشمام می‌کنید، بلافاصله تصویر آن در مغز ساخته می‌شود. عصب‌های بویایی از آکسون‌ نورون دوقطبی که در اپی تلیوم انتشار یافته، تشکیل شده‌اند.

اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید علاوه بر شناخت اجزا بینی ، باید در رابطه با تغذیه قبل و بعد از عمل بینی هم اطلاعاتی داشته باشید. بنابراین ما در مقاله ” بعد از عمل بینی چی بخوریم ” بصورت کامل توضیح داده‌ایم.

آناتومی سپتوم بینی :

به دیواره‌ای که میان دو حفره بینی قرار دارد، سپتوم می‌گویند. هنگام جراحی پلاستیک از غضروف‌های این ناحیه برای پیوند زدن در سایر نواحی بینی استفاده می‌شود. بنابراین دانستن آناتومی سپتوم بینی بسیار پر اهمیت است.

سپتوم بینی نقشی مانند ستون برای سایر اجزاء بینی ایفا می‌کند. به همین خاطر است که در جراحی زیبایی بینی، غضروف مورد نیاز را از این قسمت بر می‌دارند و با استفاده از آن، تغییراتی در نوک بینی ایجاد می‌کنند.

تفاوت ساختار بینی در مردان و زنان:

بعد از مطالعات انجام شده در دانشگاه آیووا متوجه شده‌اند که آناتومی بینی انسان در مردان با زنان کمی متفاوت است. این مطالعات حاکی از آن است که بینی مردها 10 درصد بزرگتر از بینی خانم‌ها است. همانطور که می‌دانید، مردها درشت اندام‌تر از خانم‌ها هستند. در نتیجه، نیاز به اکسیژن بیشتری دارند.

از سوی دیگر، مطالب منتشر شده در وب‌سایت vanity خبر از آن می‌دهد که عرض بینی در مردان وسیع‌تر از زنان است و پل بینی در آن‌ها نسبت به خانم‌ها، کمی بالاتر قرار دارد. بدین ترتیب، دوره نقاهت و زمان بهبود، بعد از جراحی، در مردها بیشتر از خانم‌ها است.

کوتاهی بینی زنان نسبت به مردان یکی دیگر از مواردی است که باعث ایجاد تفاوت در آناتومی بینی می‌شود. البته، نژاد نیز تاثیر زیادی در عرض بینی و موقعیت قوز پشتی بینی دارد.

به طور کلی، تفاوت‌هایی که در آناتومی بینی خانم‌ها و آقایان وجود دارد، بعد از سن بلوغ نمایان خواهد شد. برای مثال، پوست بینی در مردها ضخیم‌تر و اسکلت آن محکم‌تر است. البته اناتومی بینی تحت تاثیر هورمون نیز قرار دارد. به همین دلیل است که مردها اغلب بینی برجسته‌تر و بزرگ‌تری دارند.

اناتومی بینی

توصیه نهایی به کاندیدهای جراحی بینی:

در مطالب فوق آناتومی بینی و تفاوت آن در مردان و زنان ارائه شده است. طی مطالب آورده شده در smithplasticsurgery ، گاهی تفاوت در اناتومی بینی ، نگرانی‌هایی را در متقاضیان مرد به همراه خواهد داشت. بیشتر مردان می‌ترسند که جراحی پلاستیک باعث زنانه شدن بینی آن‌ها شود. در صورتی که یک جراح ماهر می‌داند که تکنیک‌های اجراء شده در هر فرد باید با دیگری متفاوت باشد.

توجه داشته باشید که روش اصلی جراحی بینی در تمام انسان‌ها یکسان است. تنها اهداف زیبایی شناختی است که باعث ایجاد تفاوت میان جراحی پلاستیک بینی در مردان و زنان می‌شود.

به همین خاطر، انتخاب یک جراح خوب برای عمل بینی، اهمیت بسزایی دارد. هدف از جراحی پلاستیک، اصلاح فرم و ظاهر بینی است.  یک جراح با سابقه درخشان روش جراحی را متناسب با مشخصه‌های ظاهری و خواسته‌های فرد انتخاب می‌کند. ما در مقاله ” بهترین جراح بینی ” به شما در این انتخاب کمک میکنیم.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایرج
ایرج
1 سال قبل

این مطالب رو برای کی نوشتی. اگه برای پزشک ها نوشتی که بهتر تو بلدن. اگه برای مردم عادی نوشتی پس کو عکس کو توضیح روی عکس . ترجمه کلمه ها. فقط خواستی یه چیزی بنویسی ماست مالی کنی اسم در کنی که مثلا فلانی مقاله علمی مینویسه