ایمپلنت سینه چیست؟

ايمپلنت سينه چيست ؟ ایمپلنت سینه روشی برای بزرگ‌تر و پرتر نشان دادن سینه‌ها است. در این روش از پروتز‌هایی از جنس سیلیکون استفاده می‌شود. گاهی اوقات به ایمپلنت سینه ، ایمپلنت پستان نیز گفته می‌شود.

نوع ایمپلنت و نحوه جایگذاری آن به اولویت‌ و خواسته بیمار و صلاح دید پزشک مربوطه بستگی دارد. در سال 2015، 279143 عمل جراحی سینه توسط انجمن جراحان پلاستیک آمریکا گزارش شده است. این آمار، 2 درصد کمتر از سال 2014 و 31 درصد بیشتر از سال2000 است.

این جراحی بیشتر با اهداف زیبایی انجام می‌شود. به طور کلی، در سال 2007، محققان دانشگاه فلوریدا مطالعاتی در رابطه با ایمپلنت سینه انجام دادند که نتیجه آن افرایش اعتماد به نفس و احساس بهتر در خانم‌هایی بود که جراحی زیبایی سینه را انجام داده‌ بودند.

ايمپلنت سينه چيست ؟

در جراحی زیبایی سینه از کیسه‌های سیلیکونی حاوی آب نمک یا سیلیکون برای ایجاد تغییر در فرم سینه‌ها یاهمان ایمپلنت پستان استفاده می‌شود. یکی از نگرانی خانم‌ها هنگام استفاده از ایمپلنت آب نمک، نشتی محلول به درون بدن است. در چنین حالتی محلول آب نمک جذب بدن شده و توسط بدن دفع می‌شود.

ایمپلنت سینه کمک می‌کند تا سینه‌های کوچک، بزرگ شود یا فرم سینه‌هایی که تقارن ندارند، اصلاح شود. به همین خاطر است که محبوبیت زیادی در مدت زمان کوتاهی بدست آورده است.

طبق مطالعات انجام شده، ایمپلنت‌های سیلیکونی دارای 7 الی 12 سال عمر مفید هستند. اما برخی از ایمپلنت‌ها بعد از چند ماه می‌شکنند. برخی دیگر بیش از 12 سال دوام می‌آورند.

برخی از ایمپلنت‌ها قبل از عمل پر می‌شوند و برخی دیگر، حین عمل جایگذاری پر خواهند شد. ایمپلنت سیلیکونی و نمکی در اندازه‌های گوناگون وجود دارد و دارای پوسته‌ای صاف و نرم می‌باشد.

در مقاله ” روش‌های سفت کردن سینه ” به تمام روش‌ها برای سفت کردن سینه پرداخته‌ایم. ایمپلنت سینه نیز یکی از پرطرفدار ترین این روش‌هاست.

ايمپلنت سينه چيست

چه تفاوت‌هایی میان ایمپلنت سیلیکونی و نمکی وجود دارد؟

سوال بسیاری از خانم‌هایی که برای پروتز سینه مراجعه می‌کنند این است که کدام پروتز برای من مناسب‌تر است؟ باید بگویم که هر دو نوع پروتز از پوسته‌ای سیلیکونی تهیه شده است وتنها مواد پرکننده آن‌ها است که با یکدیگر متفاوت می‌باشد.

ایمپلنت‌های آب نمک، خالی وارد بدن می‌شوند و بعد از قرار گرفتن در جای اصلی خود با محلول آب نمک پر می‌شوند. این پروتز مناسب افراد بالای 18 سال می‌باشد. در صورتی که ایمپلنت سیلیکونی از قبل با سیلیکون پر شده است.

سیلیکون مایع چسبناکی است که شباهت زیادی به چربی بدن انسان دارد. به همین خاطر، بسیاری از افراد معتقد هستند که ایمپلنت سیلیکونی ظاهری طبیعی‌تر به بدن انسان می‌دهد. این مدل از پروتزها بیشتر به خانم‌های بالای 22 سال توصیه می‌شود.

در صورت پارگی ایمپلنت آب نمک، سینه آسیب دیده تغییر فرم و اندازه خواهد داد و محلول به بیرون از پوسته نشت می‌کند و از طریق بدن دفع می‌شود. اما هنگامی که ایمپلنت سیلیکونی پاره می‌شود، احتمال دارد که تا مدتی متوجه آن نشوید.

عوارض ایمپلنت سینه را بشناسید:

یکی دیگر از دغدغه‌های بسیاری از خانم‌ها این است که کدام ایمپلنت خطر کمتری دارد. خطرات و عوارض احتمالی در هر دو پروتز مشابه با یکدیگر است. در زیر برخی از عوارض مشترک هر دو نوع پروتز آورده شده است:

  • احساس درد در ناحیه پستان.
  • بروز عفونت.
  • آسیب دیدن بافت پستان.

علاوه بر موارد فوق، نوعی سرطان وجود دارد که در اثر کاشت سینه بروز می‌کند و بیشترین آسیب را به سلامتی فرد وارد می‌کند.

ایمپلنت‌های مورد تایید FDA قبل از تایید نهایی، از تمام جوانب سنجیده می‌شوند. بعد از اطمینان کامل از ایمنی مورد تاییدیه FDA قرار می‌گیرد. با این وجود، هنوز هم خطرات و عوارضی وجود دارد که سلامتی بیمار را تهدید می‌کند. در زیر برخی از عوارض ایمپلنت سینه آورده شده است:

  • قرمزی و تورم در اطراف سینه و محل جراحی.
  • احساس سوزش در ناحیه تحت درمان.

موارد ذکر شده در بالا، عارضه‌های رایج و شایع در جراحی سینه می‌باشند. در زیر با عارضه‌های جدی و خطرناک کاشت ایمپلنت سینه آشنا خواهید شد:

⇐ عفونت :

یکی از مشکل‌ساز‌ترین عارضه‌های ایمپلنت سینه ، عفونت است که به ندرت بروز می‌کند. براساس گزارشات ارائه شده، 1درصد از بیماران تا 3 هفته بعد از جراحی در معرض عفونت سینه قرار دارند. تورم و قرمزی روی سینه همراه با ترشح و تب از نشانه‌های عفونت سینه است.

در صورتی که عفوت خفیف باشد، با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک قابل درمان خواهد بود. در غیر این صورت، لازم است که پروتز برداشته شود. نکته‌ای که وجود دارد این است که بلافاصله بعد از برداشتن ایمپلنت سینه قادر به جایگذاری پروتز جدید نخواهید بود و باید یک وقفه 3 الی 6 ماهه صبر دهید تا عفونت به طور کامل از بین برود.

⇐ خونریزی :

یکی از عارضه‌های خطرناک ایمپلنت سینه ، خونریزی در اطراف محل تحت جراحی است. احتمال بروز این عارضه تا 2هفته بعد از عمل بسیار زیاد است. در صورت بروز خونریزی شدید و متورم شدن سینه‌ها، نیاز است که دوباره جراحی انجام شود تا خون جمع شده در محل، تخلیه شود.

در چنین حالتی نیاز به برداشتن پروتز یا بستری شدن نخواهد بود.  به طور کلی، احتمال بروز این عارضه کمتر از 1 درصد است.

⇐ انقباض کپسولی :

بعد از جایگذاری ایمپلنت سینه ، بافتی در اطراف سینه تشکیل خواهد شد. این واکنش یک امر طبیعی در برابر ورود شئ خارجی به بدن اتفاق میفتد. به مرور زمان، بافت فیبروز شروع به کوچک شدن می‌کند که همان انقباض کپسولی است.

میزان انقباض در هر فرد متفاوت است. نتیجه این انقباض، جمع و فشرده شدن پروتز و احساس درد و ناراحتی در سینه خواهد بود.

ایمپلنت سینه منتور یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین مارک‌های پروتز است که از آن برای افزایش سایز سینه بانوان استفاده می‌کنند. ما در مقاله ” پروتز سینه منتور ” به صورت کامل به این برند پرطرفدار پرداخته‌ایم.

ایمپلنت پستان

آیا کاشت ایمپلنت باعث ایجاد تداخل در بارداری می‌شود؟

به طور کلی، ایمپلنت سینه اختلالی در روند شیردهی یا بارداری ایجاد نمی‌کند. کاشت پروتز یک تصمیم شخصی است که افراد در آن اتفاق نظر ندارند. برای مثال فردی ترجیح می‌دهد که قبل از ازدواج عمل بزرگ‌سازی سینه را انجام دهد.

شخص دیگر، تمایل دارد که بعد از بارداری به سراغ این جراحی برود. نکته‌ای که وجود دارد این است که کاشت ایمپلنت در سینه باعث کاهش حس در سینه خانم‌ها می‌شود و برخی از واکنش‌ها را در زمان شیردهی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مورد دیگری که وجود دارد این است که بعد از بارداری و شیردهی، حجم سینه کاهش می‌یابد و دچار افتادگی می‌شود؛ فرقی هم نمی‌کند که سینه‌های پروتز کرده دارید یا خیر.

برخی از مادران نگران نشتی آب نمک پروتز و آسیب دیدن نوزاد در هنگام شیردهی هستند. تاکنون هیچ خطر یا گزارشی مبنی بر وارد شدن مواد پروتز به شیر مادر مشاهد نشده است. لازم به ذکر است که طبق گزارش منتشر شده در سایت FDA ، مادران دارای ایمپلنت سینه ، نوزادان کوچک و کم وزنی بدنیا خواهند آورد.

چند روز بعد از جراحی می‌توان به فعالیت روزمره بازگشت؟

یک الی دو روز بعد از جراحی ایمپلنت سینه ، عارضه‌های جانبی و درد تا حدی فروکش خواهد کرد. حتی بیمار می‌تواند با رعایت نکات مراقبتی، دوش بگیرد و به زندگی عادی خود برگردد. 7 الی 10 روز بعد از جراحی، بخیه‌ها در محل عمل کشیده می‌شوند و حتی فرد می‌تواند یک رابطه جنسی ملایم و آرام داشته باشد.

به طور کلی، بیماران بعد از گذشت 7 روز می‌توانند فعالیت‌های کاری و روزمره خود را آغاز نمایند. تا زمانی که محل جراحی به طور کامل بهبود نیافته است، باید از بلند کردن یا هل دادن اشیاء سنگین و فعالیت‌های شدید خودداری شود.

توجه داشته باشید که پروتز‌هایی که زیر عضله سینه قرار می‌گیرند، نیاز به مدت زمان بیشتری برای بهبود دارند تا درد و عارضه‌های جانبی به طور کامل از بین برود.

یکی از دغدغه‌های ورزشکارانی که کاشت ایمپلنت را انجام می‌دهند این است که چه زمانی می‌توانند ورزش را مجددا آغاز نمایند. در این رابطه باید بگوییم که بعد از گذشت 2 هفته، فرد می‌تواند تمرینات سبک خود را آغاز نماید.

تمریناتی که آسیبی به محل برش و جایگذاری ایمپلنت‌ها وارد نکند. به همین خاطر، بیمار باید از فعالیت‌های شدیدی که عضله سینه را درگیر می‌کند؛ مانند پرس سینه یا شنا سوئدی اجتناب کند. برخی مواقع حتی پزشک به بیمار توصیه می‌کند که تا یک ماه از تمرینات ورزشی دور باشد.

پروتز‌ها و ایمپلنت‌های سینه ممکن است به هر دلیلی نیاز به تعویض داشته باشد. ما در مقاله ” تعويض پروتز سينه ” این موضوع را به‌صورت کامل بررسی کرده‌ایم.

ایمپلنت سینه چیست

هزینه ایمپلنت سینه :

میزان هزینه مورد نیاز برای کاشت سینه در افراد متفاوت است. به طور کلی، هزینه‌های این جراحی به پزشک، نوع ایمپلنت، ناحیه جغرافیایی و محل کاشت بستگی دارد. از سوی دیگر، جراحی بزرگ‌سازی سینه در دسته جراحی‌های زیبایی قرار دارد و تحت پوشش بیمه نمی‌باشد.

به هیچ عنوان هزینه‌ها را یک محدودیت برای انتخاب پزشک در نظر نگیرید. بنابراین، قبل از هرگونه اقدامی به دنبال بهترین فرد و جراح بگردید. هرچه تجربه جراح در عمل زیبایی سینه و کاشت ایمپلنت بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض جانبی کمتر خواهد بود. ما در مقاله ” بهترين جراح سينه در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ وب سایت رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، به یکی از رایج‌ترین سؤالات همراهان،  ايمپلنت سينه چيست ، به طور مفصل پاسخ دادیم و همچنین در رابطه با تفاوت انواع ایمپلنت پستان و همچنین عوارض ایمپلنت سیلیکونی اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این که ایمپلنت سینه چیست، با دکتر رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ارتباط گرفته و پاسخ سؤالات خود را از فردی متخصص در این زمینه، دریافت کنید.

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها