بایدها و نبایدهای دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

هنگام تصمیم گیری برای انجام ابدومینوپلاستی ، مهم است که مدت زمان بهبودی و نحوه مراقبت از جای زخم و به طور کلی بایدها و نبایدهای دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی را نیز در نظر بگیرید. دلایل زیادی وجود دارد که فرد ممکن است تصمیم به انجام این عمل زیبایی بگیرد. کسانی که ممکن است به انجام عمل جراحی شکم فکر کنند عبارت اند از:

 • زنانی که بعد از بارداری دارای پوست شل یا افتادگی شکم هستند.
 • افرادی که پس از کاهش وزن دارای پوست اضافی هستند.
 • افرادی که با وجود کاهش وزن شکمشان بیرون زده است.

صرف نظر از دلیل، فرد باید تمام دستورالعمل های پس از جراحی را برای جلوگیری از عفونت یا سایر عوارض رعایت کند. در این مقاله در مورد دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی صحبت خواهیم کرد و نکاتی را برای دوره نقاهت عمل ابدومينوپلاستي ارائه می دهیم. همچنین بررسی خواهیم کرد که بهبودی چقدر طول می‌کشد و بعد از عمل جراحی شکم چه چیزهایی را باید انتظار داشته باشیم.

 

دوره نقاهت بعد ازعمل ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

 

دوران نقاهت عمل ابدومینوپلاستی چقدر طول می‌کشد ؟

به طور معمول، فرد می تواند انتظار داشته باشد که حدود 8 هفته پس از جراحی به زندگی عادی برگردند. عمل جراحی زیبایی شکم برای اکثر افراد یک روش سرپایی است، به این معنی است که می‌توانند در همان روز به خانه بروند.

دوران نقاهت ابدومینوپلاستی به عواملی بستگی دارد که عبارت‌اند از:

 • نوع تامی تاک
 • سن بیمار
 • مراقبت‌های پس از جراحی
 • سلامت عمومی فرد

افراد باید جدول زمانی دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی خود را با جراح خود در میان بگذارند که بر اساس وضعیت عمومی  فرد، می تواند تخمین بزند.

قبل از اقدامی بخاطر داشته باشید که این عمل را نزد بهترین جراح شکم در تهران یا شهرستان خود انجام دهید، تا علاوه بر نتیجه بهتر عوارض کمتری را نیز تجربه کنید.

مراحل دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

فرد باید قبل از عمل در مورد زمان بهبودی صحبت کند. فرد باید از جراح خود در مورد مسائل زیر سؤال کند:

 • نحوه حمام کردن بعد از عمل چگونه است.
 • چه زمانی بانداژ آنها را بردارید.
 • چه زمانی به فعالیت‌های عادی بازگردید.
 • چه زمانی برای مراقبت‌های بعدی مراجعه کنید.
 • چه داروهایی را بعد از عمل باید مصرف کنید.

پرسیدن این سؤالات می‌تواند به فرد کمک کند تا برای راحت‌ترین بهبودی ممکن آماده شود و گام‌های درست را بردارد.

جدول زمانی دوره نقاهت ابدومینوپلاستی

شرح مختصری از دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی در این قسمت آورده شده است. زمان بهبودی به هفته‌ها تقسیم شده و بهبودی و کارهایی که می‌توانید در هر مرحله از بهبودی انجام دهید توضیح داده شده است.

֎ هفته اول ریکاوری

هفته اول بهبودی معمولاً برای بیماران ناخوشایندترین هفته است. می توانید انتظار داشته باشید که شکمتان متورم، کبود و دردناک باشد. کمپرس یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند و برای کمک به کاهش درد در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، داروهای مسکن تجویز می شود. مهم است که داروهای ضد درد خود را به موقع مصرف کنید، زیرا این کار به از بین بردن لبه قبل از اینکه خیلی بد شود کمک می‌کند. اگر به برنامه خود پایبند باشید، در واقع به میزان قابل توجهی داروی کمتری برای درد مصرف خواهید کرد.

همچنین برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک برای شما تجویز می شود. تمام روش های این جراحی نیاز به یک برش نسبتاً وسیع دارند که بدن شما را در برابر مهاجمان بالقوه میکروبی باز می کند. پایبندی به یک برنامه آنتی بیوتیکی سختگیرانه، به دفاع طبیعی بدن کمک می کند تا شما را از عفونت دور نگه دارد و نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی را تسریع کند. پس از جراحی، شکم پانسمان می شود و شما شروع به استفاده از یک لباس فشرده مانند یک چسب شکمی خواهید کرد. این کار به کاهش تورم، جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون و ترمیم بدن کمک می کند. باندها باید تعویض شوند و ناحیه باید هر روز به دقت تمیز شود و لباس های فشرده باید حداقل در 4 هفته اول 24 ساعت شبانه روز پوشیده شوند.

علاوه بر باند و باندهای شکمی، ممکن است یک تخلیه شکم نیز برای شما نصب شود. این برای این است که مایع اضافی در طول فرایند بهبودی از بدن شما خارج شود. معمولاً از این وسیله استفاده نمی شود، با این حال، اگر از آنها برای موقعیت شما استفاده می شود، دستورالعمل های خاصی در مورد نحوه تمیز کردن منطقه، تخلیه و ثبت حجم مایع خارج شده به شما داده می شود.

در نهایت، شما باید سعی کنید تا جایی که می توانید در هفته اول تا 10 روز استراحت کنید، بدون هیچ فعالیت شدید یا کارهای خانه برای حداقل چهار تا شش هفته. هنگام دراز کشیدن، داشتن یک بالش هم زیر زانو و هم زیر سر کمک می‌کند تا ناراحتی را از بین ببرید. همچنین حداقل در هفته اول باید با حمام اسفنجی حمام کنید. این‌طور که گفته شد، شما در بستر نخواهید بود؛ باید سعی کنید هر ساعت حداقل چند دقیقه پیاده روی کرده تا گردش خون خود را حفظ نمایید. به احتمال زیاد برای مدتی کوتاه با حالت خمیده راه می روید، حداقل تا زمانی که بخیه‌های شما برداشته شود.

در طول دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید از مصرف الکل، نیکوتین و سدیم (مک) خودداری کنید.

یکی از دغدغه های بسیاری از افراد برای انجام این عمل زیبایی ، برگشت شکم بعد از عمل می باشد که ما در مقاله‌  ” برگشت شکم بعد از ابدومینوپلاستی ” به این موضوع بصورت کامل پرداخته‌ایم.

 

دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پو

֎ هفته دوم ریکاوری

در هفته دوم بهبودی باید متوجه شوید که درد شروع به فروکش کرده و هرگونه کبودی باید شروع به محو شدن کند. تورم نیز باید شروع به کاهش کند، اما تقریباً به طور قطع هنوز وجود خواهد داشت. شما همچنان باید دستورالعمل‌های خود را در مورد داروهای ضد درد و آنتی‌بیوتیک دنبال کرده و همچنین فقط به فعالیت‌های سبک مشغول باشید. رعایت این دستورالعمل‌ها تأثیر مثبتی بر بهبودی تورم و درد خواهد داشت.

معمولاً در این مرحله است که بخیه‌ها برداشته می شوند، اگرچه بسته به جزئیات جراحی و سرعت بهبودی، ممکن است این مورد در هر فردی با دیگری متفاوت باشد. شما باید طبق دستورالعمل به تعویض بانداژ و تمیز کردن ناحیه برش و زخم طبق برنامه منظم ادامه دهید. لباس‌های فشرده باید در طول دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی پوشیده شوند.

در هفته دوم بهبودی، تشویق می‌شوید پیاده‌روی‌های سبک را شروع کنید تا گردش خونتان به خوبی حفظ شود و از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری کنید. برخی از بیماران حتی ممکن است آن‌قدر احساس خوبی داشته باشند که تنها پس از 10 تا 14 روز به سر کار بازگردند، اما همچنان باید از هر نوع فعالیت شدید، مانند ورزش سنگین، اجتناب شود.

֎ هفته سوم و چهارم بهبودی و بعد از آن

در هفته سوم و چهارم بهبودی ممکن است احساس کنید تا حد زیادی به حالت عادی بازگشته اید. در این مرحله معمولاً می توانید یک ورزش معمولی را شروع کنید. با این حال، حتی اگر احساس خوبی دارید، تمرینات بیش از حد شدید مانند دراز و نشست یا وزنه برداری باید چند هفته دیگر به تعویق بیفتند. اکثر بیماران تا حدود هفته ششم به طور کامل بهبود می‌یابند و پس از تأیید پزشک، می‌توانند به سطح ورزش و فعالیت کامل خود بازگردند.

درد، تورم و کبودی باید تقریباً بین سه تا چهار هفته پس از بهبودی از بین برود. در این مرحله احتمالاً به شما توصیه می‌شود که پوشیدن لباس فشرده خود را متوقف کنید و می‌توانید به فعالیت‌های عادی و روزمره خود بازگردید. این شامل رژیم غذایی معمولی شما و همچنین مصرف متعادل الکل می‌شود. حتی سیگاری‌ها هم می‌توانند عادت خود را بعد از هفته چهارم از سر بگیرند، اگرچه ممکن است بخواهید از این فرصت برای ترک سیگار برای همیشه استفاده کنید.

غیر معمول نیست که در ماه‌های بعد از عمل جراحی شکم دچار بی‌حسی ‌شوید. گاهی اوقات ممکن است تا دو سال طول بکشد تا علائم کامل محو شود. تورم می‌تواند تا ماه‌ها پس از عمل ظاهر شود و از بین برود. بهترین راه برای کاهش این علائم مداوم، استفاده از شیپ‌افزار است که مقداری فشرده‌سازی را فراهم می‌کند.

عوامل مؤثر بر طول دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

زمان نقاهت پس از عمل ابدومینوپلاستی می‌تواند در افراد مختلف متفاوت باشد. برخی از عوامل رایجی که بر این امر تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از:

 • نوع عمل ابدومینوپلاستی
 • سن فرد
 • مراقبت‌های بعد از جراحی
 • سلامت عمومی

  ✅ نکته : انجام اقداماتی برای جلوگیری از یبوست پس از جراحی می‌تواند مفید باشد، زیرا برخی از داروهای ضد درد می‌توانند باعث کاهش سرعت روده شوند. زور زدن برای اجابت مزاج باعث ناراحتی در شکم می‌شود.

  ✅ نکته : توجه داشته باشید در دوران نقاهت پس از عمل ” نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی ” نیز بسیار مهم می باشد.

   

  دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

   

  نکاتی برای دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

  در طول دوران نقاهت ابدومینوپلاستی ، افراد به استراحت زیادی نیاز دارند و باید تمام دستورالعمل‌های بازیابی پزشک خود را دنبال کنند.

  شما نیاز به نگهداری روزانه از برش و لوله‌های زهکشی خود دارید. به طور معمول، نگهداری روزانه شامل موارد زیر می‌شود:

  • تمیز و خشک نگه داشتن محل برش
  • تعویض بانداژ روزانه
  • مصرف هر گونه آنتی‌بیوتیک تجویز شده
  • استفاده از کرم‌های موضعی در محل برش

  یک فرد احتمالاً برای جلوگیری از تورم و کاهش ناراحتی، یک پوشش، چسب یا لباس فشاری برای شکم خود خواهد داشت.

  همان طور که گفته شد، پس از انجام عمل جراحی شکم، بهتر است به مدت 3 ماه از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید. دخانیات و الکل می‌توانند تأثیر منفی بر دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی داشته باشند.

  همچنین، شما باید:

  • از بلند کردن اجسام سنگین از جمله کودکان کوچک خودداری کنید.
  • به طور موقت ورزش را متوقف کنید تا زمانی که پزشک شما اجازه آن را بدهد.
  • از کارهایی که از نظر فیزیکی سخت و سنگین است، مرخصی بگیرید.

   

  دوران نقاهت ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

   

  چه زمانی می‌توانید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید؟

  اینکه فرد چقدر زود می‌تواند به فعالیت‌های عادی خود بازگردد متفاوت است. با این حال، دستورالعمل‌های زیر پیشنهاد می‌گردد:

  • حداکثر 2 تا 3 هفته برای کارهایی مانند آشپزی، رانندگی و خرید
  • حدود 2 تا 4 هفته برای بازگشت به کار

  با این حال، غیر معمول نیست که علائم تا 2 ماه طول بکشد تا فرد بتواند به فعالیت‌های عادی خود به طور کامل بازگردد.

  سخن پایانی

  ابدومینوپلاستی یا تامی تاک یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی است که در سرتاسر جهان انجام می‌شود و به یک روش مؤثر برای کانتورینگ بدن تبدیل شده است. با این حال، به دلیل ماهیت این روش، دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی می‌تواند طولانی باشد. عوامل زیادی در سرعت و اثربخشی ریکاوری شکم شما نقش دارند. چیزهایی مانند عادت سیگار کشیدن، سطح فعالیت بعد از عمل، سن، پاسخ ایمنی بدن و توانایی طبیعی شما برای بهبودی، همگی در این فرایند نقش دارند. تکنیک‌های جراحی متفاوتی برای تسریع زمان بهبودی و کاهش عوارض ایجاد شده است، اما خطر عوارض جزئی و عمده همچنان وجود دارد. مؤثرترین راه برای کاهش خطر عوارض بعد از عمل این است که تمام دستورالعمل‌های بهبودی خود را دقیقاً همان‌طور که به شما داده شده است دنبال کنید، از جمله:

  • اجتناب از بلند کردن چیزهای سنگین
  • تمیز نگه داشتن زخم
  • عجله نکردن برای بازگشت به فعالیت‌های عادی

  شما باید قبل از عمل با جراح خود در مورد آنچه انتظار دارید صحبت کنید.

  در این مقاله از سری مقالات دکتر احمدعلی رجب پور در مورد دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ، عوارض جانبی و نکات مؤثر در روند بهبودی صحبت کردیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

  نظرات

  0 0 امتیاز ها
  امتیاز برای مقاله
  اشتراک در
  اطلاع از
  guest
  0 دیدگاه ها
  بازخوردهای آنلاین
  مشاهده همه دیدگاه ها