نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است ؟

زمانی که رژیم های غذایی و ورزش جواب نمی دهد، عمل جراحی زیبایی شکم یا همان ابدومینوپلاستی می تواند راهی عالی برای برداشتن پوست اضافی ناخواسته از شکم شما باشد. اما، به‌عنوان یک جراحی بزرگ، جراحی ابدو می تواند بر نحوه نشستن، ایستادن و مهم‌تر از همه، خوابیدن شما تأثیر بگذارد. این جراحی طیف وسیعی از مزایا را ارائه می دهد. این ها شامل احساس اعتماد به نفس بیشتر در مورد ظاهر خود، عدم نیاز به حمل وزن اضافی و دمبل زدن، ورزشکار بودن و از بین بردن پوستی است که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شل و آویزان شده است. اما از آنجایی که عمل جراحی شکم شامل برداشتن مقدار قابل توجهی از بافت است، بسیار مهم است که تمام تلاش خود را برای اطمینان از بهبودی سریع انجام دهید. عمل جراحی آبدومینوپلاستی یک رویداد مهم جراحی است که نیاز به بررسی مناسب دارد. در این مقاله درمورد نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی صحبت کرده و نکات مهمی را در این مورد به شما ارائه خواهیم داد.

 

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

 

نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بسیاری از مراجعین ما می پرسند که نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی شکم چگونه باید باشد. بعد از عمل جراحی ، برای بهبودی نیاز به خواب دارید. در طول خواب، بدن شما ناحیه آسیب دیده را ترمیم می کند و کاری را که جراح شروع کرده است، به پایان می رساند و به شما کمک می‌کند تا به یک ناحیه میانی زیبا و طبیعی برسید. با این حال، نحوه خوابیدن شما پس از جراحی ، تأثیر عمیقی بر سرعت و کیفیت بهبودی شما خواهد داشت. خوابیدن در وضعیت نامناسب می‌تواند نتایج شما را به خطر بیندازد و از استراحتی که نیاز دارید جلوگیری کند. در این قسمت نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی را به شما آموزش می دهیم.

 

خوابیدن روی صندلی رکلاین بعد از ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

 

برای خوابیدن بعد از جراحی شکم از صندلی رکلاینر استفاده کنید.

انجام جراحی ابدو شامل ایجاد یک برش طولانی و نازک بین استخوان های لگن و درست بالای شرمگاهی است. بهترین جراح شکم برش را ایجاد می‌کند، چربی اضافی شکم را برمی دارد و سپس پوست را از بالا روی خط برش پایین می کشد. پوست اضافی برداشته می شود و سپس شکم به سمت بالا بخیه می شود و ظاهری سفت و صاف باقی می گذارد.

در پاسخ به این سؤال پرتکرار که نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است باید گفت همان طور که می توانید تصور کنید، دراز کشیدن صاف به پشت پس از جراحی ممکن است ایده خوبی نباشد. صاف دراز کشیدن شکم را کشیده و به پوست تازه بخیه شده فشار وارد می‌کند که منجر به درد و آسیب احتمالی بخیه ها می شود؛ بنابراین، وقتی به خواب می روید، کارشناسان توصیه می کنند که در وضعیت کمی خمیده بخوابید که از کشیدن بخیه جلوگیری شود. به جای اینکه روی تخت خود صاف بخوابید، پیشنهاد می شود از یک تکیه گاه استفاده کنید.

صندلی رکلاینر (نوعی صندلی که در وسط تا می شود) با حفظ خم شدن در وسط بدن، راهی راحت و ایمن برای خوابیدن به شما ارائه می دهد. صندلی رکلاینر به شما این امکان را می‌دهد که بدون خطر پرتاب و چرخاندن یا آسیب رساندن به دوخت، خوابی آرام داشته باشید. یک رکلاینر خوب باید به شما این امکان را بدهد که بسته به نیاز خود میزان خم شدن بدن خود را تنظیم کنید.

ممکن است بپرسید چه مدت باید روی یک رکلاینر (در حالت خمیده) بخوابید؟ مدت زمانی که برای خوابیدن روی رکلاینر نیاز دارید بستگی به نوع عمل جراحی شما دارد. ریکاوری از “مینی ابدو” که در آن برش از لگن به باسن انجام نمی‌شود، حدود یک تا سه هفته طول می کشد. بهبودی از یک ابدوی کامل، جایی که برش از یک طرف لگن به طرف دیگر کشیده می شود، حدود چهار هفته طول می کشد (ورزش باید به مدت شش هفته محدود شود)؛ بنابراین، اگر در دوره ریکاوری از یک ابدوی کامل هستید، بهتر است تا چندین هفته به شکل خمیده بخوابید. اکثر جراحان توصیه می کنند که حداقل در هفته اول وضعیت خمیده خود را حفظ کنید، چه در حال دراز کشیده، چه ایستاده یا انجام هر کار دیگری.

دراز کشیدن روی تخت بعد از عمل شکم

از آنجایی که بافت های پایین شکم پس از انجام عمل جراحی ابدو کشیده می شوند، حفظ شکل بدن به صورت « خم شده » چه در راه رفتن، چه ایستادن یا بالا رفتن از تخت بسیار مهم است.

هنگام رفتن از حالت ایستاده به حالت دراز کشیدن، به فرم بدن خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. در حالت ایده آل، می خواهید شکل خمیده ای را در طول فرایند حفظ کنید و اطمینان حاصل نمایید که هیچ فشار اضافی بر روی بخیه‌ها وارد نمی‌کنید.

قبل از قرار گرفتن در وضعیت درازکش، مطمئن شوید که تخت یا صندلی رکلاینر برای قرار گرفتن در وضعیت خمیده شکل مناسبی دارد. در مرحله بعد، در کنار تخت بنشینید و زانوهایتان به سمت بیرون باشد و حالت خمیده را در قسمت مرکزی بدن خود حفظ کنید. سپس پاهای خود را روی تخت بچرخانید تا روبه روی شما باشد. در نهایت تنه خود را پایین بیاورید. اگر روی صندلی رکلاینر یا تختی که تنظیم می شود، می خوابید نباید خود را زیاد پایین بیاورید.

خوابیدن به پشت را تمرین کنید

اگر عادت دارید به روی شکم یا پهلو بخوابید، خوابیدن به پشت پس از جراحی می تواند غیرطبیعی باشد؛ بنابراین، این ایده خوبی است که چند هفته قبل از عمل ابدو، به پشت بخوابید تا پس از انجام عمل، بهتر بتوانید به خواب بروید در غیر این صورت به خواب رفتن برایتان دشوار می‌شود. خوابیدن کافی به روند بهبودی کمک می کند و به شما امکان می دهد زودتر روی پاهای خود بایستید و به زندگی عادی بازگردید.

گزینه های نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

به طور کلی، شما دو گزینه برای نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی شکم دارید. اولین مورد این است که ارتفاع تخت خود را با استفاده از بالش تغییر دهید تا قسمتی برآمده برای بالاتنه خود ایجاد کرده تا بتوانید حالت خمیده خود را در طول خواب حفظ نمایید. این یک راه حل ساده است و تنها چیزی که نیاز دارد چند بالش اضافی است. اما معایبی هم دارد، یعنی این واقعیت که وقتی روی تخت می خوابید، می توانید حرکت کنید و غلت بزنید. علاوه بر این، بالش‌هایی که از تنه شما برای حفظ حالت خمیده حمایت می کنند، می توانند در طول شب از زیر شما بیرون بیایند و بخیه‌های شما را در معرض خطر قرار دهند.

جایگزین این است که روی صندلی رکلاینر بخوابید. رکلاینرها بدن را در وضعیت خمیده نگه می دارند و از چرخیدن و غلت زدن شما در طول شب جلوگیری می کنند. برخی از رکلاینرها را می توان طوری تنظیم کرد که هم سر و هم پاهای شما را بالا بیاورند و یک V شکل راحت را در سرتاسر آن حفظ کنند. البته، اگر از قبل صندلی رکلاینر ندارید، می‌توانید آن را تهیه کنید، اما ممکن است کمی گران باشد.

هنگام خواب لباس های فشرده بپوشید

پس از پاسخ به این سؤال که نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است، بهتر است در مورد لباسی که با آن به خواب می روید نیز صحبت کنیم؛ لباس‌های فشاری اقلامی از لباس هایی هستند که به صورت موقت، قسمت میانی بدن شما را محکم نگه داشته و از عضلات شکم پس از جراحی حمایت می کنند. انواع مختلفی از لباس‌های فشرده وجود دارد که میتوانید استفاده کنید، از شکم بند گرفته تا کمربند. در صورت امکان، توصیه های جراح خود را دنبال کنید و طبق دستورالعملهای او لباس فشرده سازی بپوشید. لباس فشرده باید در تمام ساعات روز از جمله هنگام خواب پوشیده شود.

پس از جراحی، احتمالاً درجاتی از التهاب را در شکم خود تجربه خواهید کرد. لباس فشرده به حمایت از شکم شما در زمانی که ملتهب است کمک کرده و به روند بهبودی را تسریع می‌کند.

 

خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 

چگونه از رختخواب پس از عمل ابدو خارج شویم؟

مسئله تنها نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی نیست، شما حتی باید به نحوه بلند شدن خود از روی تخت یا رکلاینر نیز توجه زیادی داشته باشید.

به دلیل ماهیت برش بعد از عمل جراحی ، بیماران باید هنگام برخاستن از رختخواب مراقب باشند که پوست زیر شکم بیش از حد کشیده نشود. هنگام بلند شدن از رختخواب، به پهلوی خود بغلتانید، با حفظ خمیدگی در لگن و قسمت میانی بدن و سپس از دستان برای فشار دادن خود به حالت نشسته استفاده کنید. هنگامی که در وضعیت نشسته قرار گرفتید، به سمت جلو متمایل شده و از عضلات پاهای خود برای کمک به ایستادن استفاده کنید.

حفظ وضعیت خمیده همیشه ضروری است. این کار نه تنها از آسیب به محل برش جلوگیری می‌کند، بلکه به کاهش ظاهر اسکار پس از برداشتن تمام بخیه‌ها نیز کمک می‌کند.

چگونه می توان خواب را بعد از عمل جراحی ابدو بهبود بخشید؟

جراحی شکم شامل برداشتن مقدار زیادی از بافت است. واکنش طبیعی بدن ارسال نشانگرهای التهابی به محل عمل است که می تواند منجر به تورم و درد شود؛ بنابراین، داشتن خواب باکیفیت و آرام پس از عمل جراحی شکم ممکن است دشوار باشد؛ بنابراین چه کاری می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که بقیه مواردی را که برای بازیابی نیاز دارید دریافت می‌کنید؟

֎ داروهای ضد درد مصرف کنید

داروهای ضد درد را می‌توان قبل از خواب مصرف کرد تا به کاهش ناراحتی کمک کند؛ زیرا باید در چند روز اول پس از انجام عمل جراحی به طور کافی بخوابید. از مصرف مسکن‌هایی که حاوی محرک هستند خودداری کنید؛ زیرا ممکن است مانع خواب شما شوند.  

֎ رفتن به رختخواب را به یک آیین تبدیل کنید

بسیاری از کارهایی که مغز ما انجام می دهد ناخودآگاه است، از جمله آماده شدن برای خواب؛ بنابراین، ایده خوبی است که ذهن خود را برای استراحت آماده کنید. شما می‌توانید فرایند به رختخواب رفتن را به یک مراسم تبدیل کنید. قبل از انجام عمل جراحی، خوابیدن را در حالت خمیده یا بر روی یک صندلی رکلاینر شروع کنید. با خاموش کردن چراغ‌ها و وسایل الکترونیکی، خود را طوری آموزش دهید که یک بار در این وضعیت بخوابید.

֎ با جراح خود صحبت کنید

جراح شما احتمالاً تجربه زیادی در کمک به خواب بیماران پس از عمل جراحی ابدو خواهد داشت. با پزشک خود در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی و اینکه چگونه می‌توانید در بحرانی‌ترین مراحل روند بهبودی بهتر بخوابید، صحبت کنید.

 

نخوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی - دکتر رجب پور

 

سخن پایانی

هدف اصلی این است که بعد از جراحی ابدو، در حالت خمیده و ترجیحاً به پشت بخوابید. بهترین راه برای رسیدن به این هدف، استفاده از یک صندلی رکلاینر است، اگرچه چند بالش اضافی زیر پشت شما جایگزین خوبی است. برای کمک به بهبودی خود، حتی در هنگام خواب، لباس فشرده بپوشید و با پزشک متخصص خود در مورد مدیریت درد بعد از عمل صحبت کنید.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد نحوه خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی صحبت کرده و نکاتی را در این مورد به شما آموزش دادیم و امیدواریم برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها