بهترین و سریع ترین روش های درمان جای جوش صورت

درمان جای جوش : ما می‌دانیم که آکنه می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و بر اعتماد به نفس و رفاه شما تأثیر بگذارد. هنگامی که آکنه شما از بین رفت، ممکن است متوجه شوید که مقداری رنگ‌دانه و جای زخم دارید که حدود 1 نفر از هر 5 نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

28 درصد از مردم از آکنه رنج می‌برند و 95 درصد از مبتلایان به آکنه می‌گویند که این آکنه بر زندگی روزمره آنها تأثیر می‌گذارد، بنابراین شما تنها نیستید.

ممکن است این که چگونه از شر جوش و جای جوش خلاص شویم سؤال شما هم باشد. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای درمان سریع جای جوش صورت و درمان خانگی جای جوش ارائه داده و در مورد تزریق چربی به صورت برای جای جوش صحبت کنیم.

درمان جاي جوش صورت

آکنه اغلب می‌تواند باعث ایجاد احساسات شدید اضطراب و استرس شود که گاهی اوقات سبب می‌شود افراد مبتلا از نظر اجتماعی منزوی شوند. این ترکیب از عوامل می‌تواند منجر به افسردگی افراد مبتلا به آکنه شود، بنابراین بسیار مهم است که ابتدا جوش‌های فعال درمان شده و سپس برای درمان جای جوش صورت اقدام نمود.

آکنه می‌تواند جای زخم روی صورت و سایر نواحی ایجاد کند. برای برخی افراد، آنها یادآور یک وضعیت دردناک و آزاردهنده هستند. با این حال، درمان‌های خانگی و درمان‌های پزشکی می‌تواند به خلاص شدن از شر آنها کمک کند.

گزینه‌ها برای مدیریت آکنه و کاهش ظاهر جای زخم‌ها شامل داروهای طبیعی، بدون نسخه و نسخه‌ای است. گزینه‌ها به نوع و وسعت جای زخم بستگی دارد و شامل موارد زیر است:

 • لایه برداری شیمیایی، مانند اسید سالیسیلیک
 • رتینوئیدها و سایر کرم‌ها
 • تزریق چربی به جای جوش ، لیزر درمانی، میکرونیدلینگ، نور درمانی و روش‌های مختلف دیگر
 • جراحی، در برخی موارد
تزریق چربی به صورت برای جای جوش

در مقاله ‌ی ” تزریق چربی به صورت ” به صورت کامل مزایا و معایب تزریق به صورت را توضیح داده‌ایم.

علت ایجاد آکنه چیست ؟

آکنه حساسیت بیش از حد غدد چربی پوست است. هورمون‌ها، باکتری‌ها و التهاب می‌توانند منجر به ظاهر شدن ضایعات آکنه روی پوست شوند.

علل آکنه همچنین می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای خاص: لیتیوم، استروئیدها، داروهای ضد تشنج
 • لباس‌های محدود کننده: پد شانه، کوله پشتی، سوتین زیر سیمی، هدبند
 • اختلالات غدد درون ریز: سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)
 • ژنتیک: از اعضای خانواده به ارث می‌رسد
 • سیگار کشیدن: به ویژه در افراد مسن

انواع اسکار آکنه چیست ؟

بسته به نوع زخمی که آکنه ایجاد کرده است، گزینه‌های درمانی مناسب ممکن است کمی متفاوت باشد. سه نوع اصلی جای جوش وجود دارد:

֎ اسکارهای آتروفیک

این اسکارها به صورت فرورفتگی‌های کوچک در پوست ظاهر می‌شوند.

 • اسکارهای یخی اسکارهای کوچکی هستند که شبیه سوزن‌سوزن هستند.
 • اسکارهای جعبه‌ای تورفتگی‌های بزرگ‌تر با لبه‌های واضح هستند.
 • اسکارهای غلتشی (رولینگ) لبه‌های نامشخصی دارند و به پوست ظاهری غلتشی یا مواج می‌دهند.

این نوع اسکارها زمانی رخ می‌دهند که پوست در فرایند بهبودی فیبروبلاست کافی تولید نمی‌کند. فیبروبلاست‌ها سلول‌هایی هستند که نقش مهمی در بهبود زخم و تولید کلاژن دارند.

֎ اسکار هایپرتروفیک

این نوع اسکارها زمانی اتفاق می‌افتند که پوست فیبروبلاست‌های زیادی ایجاد می‌کند که لکه‌های آکنه بهبود می‌یابند و باعث ایجاد اسکار برجسته می‌شوند.

֎ اسکارهای کلوئیدی

این اسکارها شبیه اسکارهای هیپرتروفیک هستند؛ اما ضخیم‌تر از محل آکنه اصلی هستند. اغلب هیپرپیگمانتاسیون وجود دارد که آنها را تیره‌تر از پوست اطراف می‌کند. ممکن است قرمز یا قهوه‌ای باشند. همچنین ممکن است خارش یا درد نیز وجود داشته باشد.

تزریق چربی به جای جوش

درمان خانگی جای جوش

بسیاری از مردم از داروهای طبیعی برای کمک به از بین بردن جای جوش استفاده می‌کنند. با این حال، علم پشت آنها نامشخص است. برخی ممکن است باعث تحریک بیشتر یا مشکلات دیگر شوند، بنابراین افراد باید با احتیاط از آنها استفاده کنند.

درمان خانگی جای جوش که مردم به طور سنتی برای درمان جای جوش صورت استفاده می‌کنند عبارت‌اند از:

 • روغن سیاه دانه که ممکن است به یکنواخت شدن رنگ‌دانه‌های پوست کمک کند
 • روغن گل رز که به کاهش تغییر رنگ در اسکارهای بعد از جراحی کمک کرده است
 • عسل که ممکن است به بهبود زخم و کاهش زخم‌های آینده کمک کند
 • آلوئه‌ورا که با عسل مانوکا ترکیب می‌شود، ممکن است باعث بهبود زخم‌ها، بدون ایجاد جای زخم شود.
 • روغن درخت چای به از بین رفتن آکنه بدون ایجاد جای جوش کمک می‌کند.
 • روغن جوجوبا نیز برای کم‌رنگ شدن جای جوش مفید است.

درمان جای جوش صورت با داروهای بدون نسخه

داروهای مختلف بدون نسخه می‌توانند به کاهش ظاهر اسکار آکنه کمک کنند. محصولات حاوی مواد زیر ممکن است مفید باشند.

با این حال، کرم‌ها و لوسیون‌های بدون نسخه بعید به نظر می‌رسند که جای زخم برآمده را کاملاً از بین ببرند یا صاف کنند.

֎ اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک یک ترکیب طبیعی است که اغلب جزء محصولات مراقبت از پوست آکنه است. لایه بردارهای اسید سالیسیلیک به پاک‌سازی کثیفی، سلول‌های پوست و سایر مواد زائد که منجر به آکنه از منافذ پوست می‌شوند، کمک می‌کند.

یک بررسی در سال 2010 پیشنهاد می‌کند از یک محصول لایه بردار حاوی 30٪ اسید سالیسیلیک استفاده کنید و آن را سه تا پنج بار هر 3 تا 4 هفته استفاده کنید. پزشکان همچنین خاطرنشان می‌کنند که بعید است که باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون شود و بنابراین برای استفاده در پوست‌های تیره‌تر مناسب است. همچنین به کاهش تورم و قرمزی در ناحیه کمک می‌کند که ممکن است ظاهر جای زخم را به حداقل برساند.

اسید سالیسیلیک می‌تواند به درمان انواع اسکار کمک کند. با این حال، افرادی که پوست حساسی دارند، باید قبل از استفاده از آن بر روی کل صورت خود، روی ناحیه کوچکی از پوست، آزمایش پچ انجام دهند، زیرا ممکن است باعث خشکی یا سوزش شود.

֎ رتینوئیدها

برخی از رتینوئیدهای موضعی ممکن است به خلاص شدن از شر اسکار آکنه کمک کنند. همان‌طور که پژوهشگران تحقیقی در سال 2017 اشاره کردند، رتینوئیدهای موضعی التهاب را مسدود می‌کنند، ضایعات آکنه را کاهش می‌دهند و بازسازی سلولی را تسریع می‌کنند.

نویسندگان همچنین بیان می‌کنند که رتینوئیدها می‌توانند به روشن شدن جای جوش‌های پرپیگمانته آکنه، از جمله در افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند، کمک کنند.

توجه به این نکته ضروری است که رتینوئیدها می‌توانند پوست را به نور خورشید حساس کنند. هر کسی که از رتینوئیدها برای درمان آکنه یا اسکار استفاده می‌کند باید هنگام بیرون رفتن از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده کند.

درمان جای جوش صورت

֎ آلفا هیدروکسی اسیدها

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) می‌توانند به افزایش سرعت بازسازی سلول‌های پوست کمک کنند. برخی از پزشکان AHAها را برای درمان آکنه و کاهش ظاهر اسکار آکنه توصیه می‌کنند.

AHAها شکل ملایمی از اسید هستند که لایه بیرونی پوست را می‌خراشند تا پوست تازه و جدید زیر آن نمایان شود. این فرایند ممکن است به کاهش هایپرپیگمانتاسیون ناشی از جای زخم کمک کند.

با این حال، تورم، سوزش و خارش ممکن است در غلظت‌های بالا رخ دهد. بهتر است قبل از استفاده از AHA با پزشک صحبت کنید. آنها می‌توانند به شناسایی بهترین دوز برای استفاده کمک کنند.

֎ اسید لاکتیک

اسید لاکتیک نوعی AHA است. می‌تواند به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل کند و سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد. ممکن است به کاهش ظاهر اسکار و صاف کردن پوست کمک کند.

مطالعه‌ کوچکی که در آن هفت نفر با اسکار یخ تحت درمان با محصولی بودند که 92٪ اسید لاکتیک داشت. بهبود بیش از 75٪ در یک نفر، 51-75٪ در سه نفر، 26-50٪ در دو نفر و 1-25٪ در یک نفر وجود داشت.

اسید لاکتیک همچنین ممکن است به روشن شدن بافت اسکار تیره کمک کند، اگرچه می‌تواند باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون نیز شود. بهتر است محصولات حاوی اسید لاکتیک را روی قسمت کوچکی از پوست قبل از استفاده برای درمان جای جوش آزمایش کنید.

֎ پانسمان سیلیکونی

متخصصان نمی‌دانند که اینها چگونه کار می‌کنند، اما به نظر می‌رسد که به کاهش ظاهر و اندازه جای جوش کمک می‌کنند. آنها ممکن است این کار را با تأمین هیدراتاسیون انجام دهند. آنها همچنین می‌توانند خارش و درد را کاهش داده و انعطاف پذیری پوست را افزایش دهند.

فرد مجبور است همیشه از پانسمان استفاده کند که ممکن است مشکل باشد. اکثر مردم عوارض جانبی را تجربه نمی‌کنند، اگرچه برخی از آنها خارش و سوزش دارند.

درمان‌های پزشکی جای جوش

برخی از درمان‌های پزشکی ممکن است به کاهش جای جوش کمک کند. یک متخصص پوست می‌تواند بسته به نوع پوست فرد و میزان جای جوش، روش مناسب یا ترکیبی از درمان‌ها را توصیه کند. این گزینه‌ها عبارت‌اند از:

⇐لایه برداری شیمیایی

یک متخصص پوست می‌تواند نوعی لایه‌برداری را توصیه کند که برای نوع پوست، شدت آکنه و جای زخم مناسب است. ممکن است یک فرد نیاز داشته باشد که انواع مختلف لایه برداری را امتحان کند تا مشخص کند کدام یک برای او مفید است.

⇐ تزریقات

تزریق کورتیکواستروئیدها ممکن است به نرم شدن و صاف کردن بافت جای آکنه برآمده در صورتی که فردی اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید داشته باشد کمک کند. درمان معمولاً شامل یک سری تزریق است. یک متخصص پوست می‌تواند این تزریق‌ها را هر چند هفته یک بار در مطب خود انجام دهد و نتایج را زیر نظر داشته باشد.

⇐ پرکننده پوستی (فیلر)

در برخی موارد، متخصصان پوست ممکن است پرکننده‌های بافت نرم را برای درمان اسکار آتروفیک آکنه توصیه کنند. این فیلرها ممکن است به ویژه برای اسکارهای چرخشی و جعبه‌ای مفید باشند. گزینه‌های عبارت‌اند از:

 • محصولات مبتنی بر کلاژن
 • پلی متیل متاکریلات
 • اسید هیالورونیک
 • پلی آکریل آمید
 • پلی ال لاکتیک اسید
 • سیلیکون

بسته به نوع پرکننده، ممکن است فرد نیاز به تکرار درمان پس از چند ماه داشته باشد. به‌عنوان‌مثال، پرکننده‌های هیالورونیک حدود 3 ماه دوام می‌آورند، اما سیلیکون و پلی آکریل آمید ممکن است هرگز نیاز به جایگزینی نداشته باشند.

پرکننده‌ها می‌توانند اثرات نامطلوبی داشته باشند، اما این به پرکننده بستگی دارد. همیشه قبل از انتخاب درمان، در مورد مزایا و معایب آن با پزشک صحبت کنید.

درمان خانگی جای جوش

⇐ تزریق چربی برای جای جوش صورت

تزریق چربی برای جای جوش صورت از چربی فراوری شده از بدن خود بیمار برای درمان جای جوش استفاده می‌کند. این روش همچنین به عنوان میکرولیپواینژکتور یا پیوند چربی اتولوگ شناخته می‌شود. سلول‌های چربی با لیپوساکشن از ناحیه اهداکننده، معمولاً از اطراف ناف یا از ران‌ها یا باسن، با استفاده از یک سوزن کوچک متصل به سرنگ برداشته می‌شوند. سلول‌های چربی تمیز و پردازش می‌شوند و سپس با استفاده از یک سوزن و سرنگ به محل اسکار تزریق می‌شوند. از آنجایی که میزان نسبتاً بالایی از جذب مجدد سلول‌های چربی در بدن وجود دارد، پزشک احتمالاً ناحیه تحت درمان را بیش از حد پر می‌کند. این روش برای درمان جای جوش بسیار مؤثر است و برای زخم‌هایی که عمیق‌تر و بزرگ هستند استفاده می‌شود.

⇐ میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ فرایندی است که در آن سوزن‌های کوچکی را در پوست اطراف جای زخم قرار می‌دهند تا بدن را تحریک کند تا کلاژن بیشتری بسازد. این کلاژن ممکن است با صاف کردن پوست، ظاهر اسکارهای آتروفیک آکنه را کاهش دهد.

در یک بررسی در سال 2017، میکرونیدلینگ باعث بهبود 31 تا 62 درصدی در ظاهر اسکارهای آتروفیک یا جای فرورفته آکنه شد.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که وقتی افراد میکرونیدلینگ را با استفاده از ژل کلاژن ترکیب کردند، نتایج به طور قابل توجهی مؤثرتر از میکرونیدلینگ به تنهایی بود.

با این حال، میکرونیدلینگ می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. بسیاری از افراد پس از درمان قرمزی، درد و التهاب را تجربه می‌کنند. با این حال، این اثرات به‌مرور زمان فروکش می‌کند.

⇐ درمان جای جوش با لیزر

درمان با لیزر بدون استفاده از مواد شیمیایی یا اسکراب، پوست را مجدداً نمایان می‌کند. بالاترین لایه پوست را حذف می‌کند تا سلول‌های جوان‌تر پوست در زیر آن آشکار شود و می‌تواند به درمان جای جوش کمک کند. این روش می‌تواند به کاهش ظاهر و بافت اسکارهای برجسته کمک کند. درمان با لیزر رنگی پالسی نیز می‌تواند برای کاهش رنگ اسکارهای هیپرپیگمانته مفید باشد.

لیزر درمانی برای همه مناسب نیست. این به نوع اسکار آکنه و نوع پوست فرد بستگی دارد. این درمان همچنین ممکن است در برخی افراد، به ویژه آنهایی که پوست حساس دارند، واکنش ایجاد کند.

⇐ درمان جای جوش با عمل جراحي

اگر درمان‌های دیگر کمکی نکرد، جراحی می‌تواند اسکارهای برجسته آکنه را از بین ببرد. ممکن است جراحی به تنهایی برای حل مشکل کافی نباشد و پزشک درمان‌های دیگری را نیز توصیه کند.

⇐ الکترودسیکاسیشن

استفاده از این روش در کنار سایر درمان‌ها، ممکن است به کاهش لبه‌های اسکار آکنه جعبه‌ای کمک کند و پوست را صاف‌تر نشان دهد. پزشک از پروب‌های الکتریکی برای گرم کردن پوست و از بین بردن بافت‌هایی که باعث ایجاد لبه‌های اطراف جای زخم می‌شوند، استفاده می‌کند.

آیا درمان جای جوش می‌تواند جای زخم را برای همیشه از بین ببرد؟

درمان اغلب می‌تواند به از بین بردن جای زخم کمک کند، اما اسکارها نیز با گذشت زمان از بین می‌روند. اینکه درمان چقدر مؤثر خواهد بود تا حدی به نوع و میزان اسکار و نوع پوست فرد بستگی دارد.

درمان ممکن است پرهزینه و زمان بر باشد، و ارزش آن را دارد که با دقت فکر کنید و با یک متخصص پوست در مورد آنچه انتظار دارید صحبت کرده و بهترین روش را برای خود بیابید.

درمان سریع جای جوش

سخن پایانی

جای جوش می‌تواند یادآور آکنه دردناکی باشد و ممکن است عزت نفس را در برخی افراد کاهش دهد. با این حال، درمان جای جوش اغلب می‌تواند مؤثر باشد. بسیاری از افراد با استفاده از یک یا چند درمان خانگی موفق به درمان جای جوش خود می‌شوند. در موارد زخم‌های سرسخت، دریافت درمان‌های پزشکی در مطب متخصص پوست نیز می‌تواند به از بین بردن جای جوش کمک کند. نوع درمان بسته به نوع پوست و نوع اسکار متفاوت است؛ بنابراین بهتر است همیشه هنگام جستجوی بهترین درمان جای جوش ، با یک متخصص پوست واجد شرایط مشورت کنید، زیرا برخی از درمان‌ها در صورت استفاده نادرست می‌توانند اثرات نامطلوبی داشته باشند.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور در مورد درمان جای جوش صورت ، درمان سریع جای جوش ، تزریق چربی به صورت برای جای جوش ، انواع جای جوش و روش‌های درمان آن‌ها صحبت کردیم و امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها