هر آنچه که در رابطه با فرو رفتگی نوک پستان وجود دارد!

علت فرو رفتگی نوک سینه چیست؟ فرو رفتگی در نوک سینه قابل درمان است ؟ شاید برایتان جالب باشد که 10 الی 20 درصد از بانوان مبتلا به نوک سینه فرو رفته هستند. در حالت عادی نمی‌توان گفت که فرو رفتگی نوک پستان باعث مشکل و یا بیماری خاصی می‌شود. با این حال راهکارهای مختلفی برای درمان نوک سینه فرورفته وجود دارد که در این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

در فرورفتگی نوک پستان ، نوک یکی از سینه‌ها و یا هردو سینه به سمت داخل متمایل شده است؛ یعنی، به جای آنکه رو به بیرون باشد، درون سینه قرار دارد. در اغلب موارد نوک سینه‌های فرورفته و متمایل به سمت داخل با تحریک محیطی و یا دستی به سمت بیرون حرکت می‌کنند. این موضوع یک  امری طبیعی به حساب می‌آید و جای نگرانی وجود ندارد. نوک سینه فرو رفته زمانی نگران کننده و یا آزار دهنده می‌شود که نوک سینه‌ها به راحتی و با تحریک محیطی و یا دستی به بیرون نیامده و یا قابل مشاهده نباشند.

این عارضه در برخی موارد به حدی شدید است که نوک پستان به هیچ عنوان قابل مشاهده نیست و همین امر باعث نگرانی و یا کاهش اعتماد به نفس افراد می‌شود. اگر شما و یا اطرافیان‌تان نیز به این عارضه مبتلا هستید، تا آخر مطالب همراه ما باشید تا علت و نحوه درمان فرو رفتگی نوک سینه را با یکدیگر بررسی کنیم.

فرو رفتگی نوک پستان چیست ؟

فرورفتگی نوک پستان عارضه‌ای است که در آن نوک پستان با درجات مختلف به سمت داخل حرکت می‌کند. در صورتی که درجات فرورفتگی نوک سینه خفیف باشد، نوک سینه به سمت اطراف متمایل می‌شود و در صورت بالا بودن درجات فرورفتگی، نوک سینه به طور واضح دیده نمی‌شود.

یکی از دلایل فرو رفتگی نوک پستان ، ایجاد اختلال در رشد مجاری شیری و کوتاه بودن آن است که هم در مردان و هم در خانم‌ها رخ می‌دهد. گاهی اوقات‌هم نوک سینه به صورت مادرزادی فرورفته است و ارتباطی با مجاری شیری ندارد. نوک سینی بزرگ و پهن از جمله نشانه‌های این عارضه است.

به طور کلی می‌توان انواع فرورفتگی نوک سینه را به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • فرورفتگی خفیف که نوک سینه با لمس و یا نیشگون به سمت بیرون می‌آید.
 • فرورفتگی متوسط که نوک سینه به سختی بیرون آمده و با سرعت به حالت اولیه برمی‌گردد.
 • فرورفتگی شدید که نوک سینه به هیچ عنوان به صورت فیزیک بیرون نمی‌آید.

توجه داشته باشید که فرورفتگی‌های دردناک نوک سینه و یا فرورفتگی‌های همراه با ترشح از نوک سینه نیاز به معاینه فیزیکی و انجام برخی آزمایشات دارد؛ لذا در صورت مشاهده درد و ترشح  از نوک سینه فرو رفته ، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

قبل از هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب یک پزشک باتجربه بسیار مورد اهمیت است، زیرا با راهنمایی‌های درست و همچنین استفاده از متد روز در جراحی بسیار در نتیجه برای شما تأثیرگذار است. ما در مقاله ” بهترین جراح سینه ” به شما در این انتخاب کمک می‌نمائیم.

فرورفتگی نوک سینه

علت فرورفتگي نوك سينه زنان چیست؟

متمایل شدن نوک سینه به درون می‌تواند از بدو تولد وجود داشته باشد و یا فرد در طول زندگی به آن مبتلا شود. در این بخش به مواردی که شانس متمایل شدن نوک پستان به درون سینه را افزایش می‌دهد، خواهیم پرداخت. این موارد در زیر جمع آوری شده است:

֎ افزایش سن :

با بالا رفتن سن و ورود به دهه سوم زندگی، سینه‌ها دچار تغییر ظاهر می‌شوند. در حقیقت با نزدیک شدن به سن یائسگی، مجاری شیری کوتاه شده و نوک سینه به سمت داخل کشیده می‌شود. به همین خاطر می‌توان گفت که افزایش سن می‌تواند علت فرو رفتگی نوک سینه در خانم‌های سن بالا به حساب بیاید.

֎ آسیب دیدن سینه:

از دیگر عوامل و دلایل فرو رفتگی نوک پستان ، شیردهی و یا صدمه دیدن سینه است. در هفته اول شیردهی، کمی نوک سینه به سمت داخل کشیده می‌شود. از طرف دیگر، تصادف و یا آسیب دیدن پستان باعث صدمه دیدن داکت‌های شیری و متمایل شدن نوک سینه به درون می‌شود.

֎ آپسه‌های زیر پوستی:

هنگامی که عفونت در غدد زیر پوست هاله اطراف نوک سینه جمع می‌شود،  یک ناحیه چرکی به نام آپسه ایجاد می‌کند و این عارضه منجر به فرو رفتگی نوک پستان می‌شود.

براساس تحقیقات و مطالعات صورت گرفته، بروز آپسه زیر پوستی رابطه مستقیمی با مصرف دخانیات، دیابت و…  دارد.

گاهی اوقات ما دچار فرورفتگی نوک سینه نیستم، بلکه برعکس، دارای نوک سینه بزرگی هستیم. در این مواقع چه باید کرد. ما در مقاله ” کوچک کردن نوک سینه ” به شما برای درمان این عارضه کمک می‌کنیم.

֎ عفونت باکتریایی:

مواقعی وجود دارد که باکتری‌ها وارد مجاری شیری می‌شوند و فرد مبتلا به عفونت سینه خواهد شد. به این بیماری، ماستیت پری داکتال می‌گویند که یک بیماری شایع است در میان خانم‌هایی که با تازگی زایمان کرده‌اند ویا در دوران شیردهی قرار دارند و یا خانم‌هایی که در  سینه آن‌ها زخم و جراحت وجود دارد.

از علائم ماستیت پری داکتال می‌توان به مواردی از جمله فرو رفتگی نوک سینه ، حساسیت، قرمزی، حس داغی نوک سینه و ترشح مایعات اشاره کرد.

֎ اختلالات مادرزادی:

تمامی اندام‌ها در پروسه تکاملی جنین تشکیل می‌شوند. یکی از این اندام‌ها نوک پستان است. گاهی اوقات در اثر ایجاد اختلال در پروسه کامل شدن قاعده سینه و داکت‌های شیری، نوک پستان به صورت مادرزادی دچار فرورفتگی می‌شود.

֎ اکتازی مجاری شیری:

اکتازی مجاری شیری به حالتی می‌گویند که داکت شیری کمی ضخیم‌تر از حالت عادی و مسدود می‌شود. این بیماری بیشتر در زنان با سنین 45 الی 55 ساله رخ می‌دهد.

از نشانه‌های اکتازی سینه می‌توان به قرمزی و فرو رفتگی نوک پستان ، حساس شدن سینه‌ها و خروج ترشحات رنگی از نوک سینه اشاره کرد.

֎ سرطان پستان:

فرو رفتگی نوک سینه می‌تواند از علائم و نشانه‌های سرطان سینه باشد که همراه با تغییر شکل و ایجاد توده‌های ضخیم در سینه رخ می‌دهد.

درمان فرورفتگي نوك سينه :

به طور کلی درمان و بهبود نوک سینه فرورفته به شرح زیر است:

۱) ابزارهای مکنده نوک سینه :

احتمالا شما هم این توصیه را شنیده‌اید که استفاده از شیردوش قبل از شیردهی باعث برجسته شدن نوک سینه‌ها می‌شود. یکی از روش‌های موثر جهت درمان فرو رفتگی نوک پستان استفاده از ابزارهایی مانند سرنگ و یا کاپ شیردوش است.

علت فرورفتگي نوك سينه زنان

گاهی خانم‌ها حس می‌کنند که فرم سینه‌هایشان کمی افتاده شده و تغییر شکل داده است. عوامل مختلفی مانند بارداری، شیردهی، افزایش سن، ژنتیک، چاق و لاغر شدن‌های پی در پی از جمله مواردی است که باعث شل شدگی سینه می‌شود. ما در مقاله ” لیفت سینه ” روش درمان را برای شما نموده‌ایم.

2) روش هافمن :

روش هافمن یک روش موثر برای درمان فرورفتگی سینه با درجه خفیف فرورفتگی است. جهت اجرای این روش، ابتدا دو انگشت شست خود را در اطراف سینه قرار دهید. جهت انگشت‌ها باید مخالف یکدیگر باشد. سپس، انگشت‌ها را به آرامی به جهت مخالف بکشید. این تمرین را می‌توانید دو الی پنج بار در روز تکرار کنید.

3) جراحی :

یکی از راهکارهای درمان فرورفتگی شدید نوک سینه، جراحی است. درمان فرو رفتگی نوک سینه با جراحی یک عمل سرپایی است و بدون نیاز به داروی بیهوشی  و زیر نظر پزشک و با تایید متخصص انجام شود. از آن جهت که جراحی نوک سینه یک عمل سرپایی است، بیماران می‌توانند در همان روز به خانه بازگردند و به انجام فعالیت‌های روزانه خود مشغول شوند.

یکی از نگرانی‌های بیماران با نوک سینه‌های فرورفته این است که آثار زخم و برش‌های ناشی از جراحی باقی بماند و زیبایی سینه را تحت تاثیر قرار دهد. لذا انتخاب پزشکی ماهر و با تجربه اهمیت زیادی در پیشگیری از عوارض ناشی از جراحی نوک سینه فرو رفته دارد. هرچه تجربه و دقت پزشک بیشتر باشد، زخم‌ها و برش‌ها با ظرافت و دقت بیشتری در ناحیه تحت درمان ایجاد خواهد شد و دیگر لازم نیست نگران باقی ماندن آثار جراحی باشید.

علت فرو رفتن نوك سينه

انواع جراحی نوک سینه فرورفته چیست ؟

درمان نوک سینه فرورفته به روش جراحی را می‌توان به دو روش زیر تقسیم کرد. جهت آشنایی بیشتر با این روش‌ها تا آخر این بخش همراه ما باشید. همچنین با استفاده از راه‌های ارتباطی زیر می‌توانید یک وقت مراجعه حضوری بگیرید و تمام سوالات و ابهامات خود را در رابطه با جراحی نوک سینه با دکتر احمد علی رجب پور در میان بگذارید. سپس با خیالی راحت برای جراحی و درمان فرورفتگي نوك سينه اقدام کنید.

دکتر احمد علی رجب پور با بیش از 10 سال سابقه درخشان در حوزه جراحی و استفاده از به روزترین امکانات روز دنیا قادر به انجام جراحی‌های زیر با هدف بهبود نوک سینه فرورفته است. این جراحی‌ها به شرح زیر می‌باشد:

֎ جراحی نوک سینه فرورفته با حفظ مجاری شیری :

در درمان فرورفتگی نوک پستان با روش جراحی، قدرت و توانایی شیردهی خانم‌ها حفظ می‌شود و تغییری  در حس نوک سینه‌ها ایجاد نخواهد شد. در این روش درمانی، بیمار تحت تاثیر بی‌حسی موضعی و یا بیهوشی جزئی قرار می‌گیرد و یک برش کوچک در اطراف نوک سینه ایجاد می‌شود و مجرای شیری متصل باقی می‌ماند. سپس نوک سینه و هاله تیره اطراف آن کمی به بالا کشیده می‌شود و در وضعیت جدید قرار گرفته و دوخته خواهد شد.

֎ جراحی نوک سینه فرورفته با مجاری شیری جدا شده :

یکی دیگر از شایع‌ترین روش‌های درمان فرو رفتگی نوک پستان ، جراحی نوک سینه فرورفته با مجاری شیری جدا شده است. طی این جراحی، خانم‌ها مجاری شیری خود را از دست خواهند داد. ناگفته نماند که در این روش، تغییری در حس نوک سینه‌ها ایجاد نخواهد شد.

در این روش، مجاری شیری جدا شده و نوک سینه بیرون می‌آید. سپس، برش‌های ایجاد شده بخیه خورده و محل تحت درمان پانسمان می‌شود.

امروزه، اکثر خانم‌ها در سراسر جهان به دنبال راهی برای داشتن سینه‌های سفت و خوش فرم هستند. خوشبختانه پیشرفت علم موجب کشف روش‌های جدید و متدهای متعدد جهت اصلاح فرم سینه و زیبای سازیی ظاهر آن شده است. ما در مقاله‌ی ” روش‌های سفت کردن سینه ” به برخی از روش‌های خوش فرم تر شدن سینه‌ها پرداخته‌ایم.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی هستند؟

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که بهترین افراد برای جراحی نوک سینه فرو رفته کسانی هستند که از سلامت جسمانی کافی برخوردار هستند. بهتر است طی جلسه درمانی حضوری پزشک را از بیماری‌های زمینه‌ای خود آگاه سازید. اگر بخواهیم به طور کلی نگاه کنیم، افراد زیر کاندید مناسبی برای جراحی نوک سینه هستند:

 • کسانی که اعتماد به نفس خود را از دست داده‌اند.
 • مادرانی که به دلیل فرو رفتگی نوک پستان قادر به شیردهی به فرزند خود نیستند.
 • کسانی که از روش‌های غیر تهاجمی و غیر جراحی قادر به درمان فرورفتگی شدید سینه‌ها نبودند.
 • کسانی که به دنبال راهکاری دائمی و با دوام برای درمان فرو رفتگی نوک سینه‌ هستند.

فراموش نکنید که  مهارت و تخصص پزشک در آزاد سازی نوک سینه‌های فرورفته تاثیر بسزایی در وضعیت نوک سینه و قدرت شیردهی فرد دارد. لذا هزینه را ملاک انتخاب جراح قرار ندهید و برای درمان نوک سینه فرورفته از روش جراحی نزد پزشکی ماهر و با تجربه مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از جراحی نوک سینه فرورفته چیست؟

 • تورم، کبودی و درد از جمله عوارض جانبی و خطرات احتمالی ناشی از جراحی نوک سینه فرو رفته است. بهتر است برای تسریع روند بهبود و پیشیگری از گسترش تورم و کبودی، داروهای تجویز شده را براساس دستورالعمل پزشک مصرف کرده و از کمپرس سرد برای تسکین درد و بهبود تورم استفاده کنید.
 • ممکن است که درد ناشی از جراحی نوک سینه فرورفته حدود 5 الی 7 روز ادامه پیدا کند؛ لذا بهتر است که انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش‌های سنگین را به مدت 7 روز متوقف نمایید تا دوران نقاهت بدون اختلال و مشکل سپری شود.
 • پیروی از یک رژیم غذایی سالم و مصرف میوه و سبزیجات تازه باعث تسریع روند بهبود می‌شود.
 • نکته‌ دیگری که در رابطه با جراحی و درمان فرو رفتگی نوک پستان وجود دارد این است که تورم ناشی از جراحی باعث می‌شود که نوک سینه در روز‌های اولیه بیش از حد بیرون بیاید. بنابراین بهتر است که یک ماه صبر کنید تا تورم به طور کامل برطرف شده و نتیجه نهایی نمایان شود.
 • استفاده از کرم‌ها و پمادهای ترمیم کنند باعث ناپدید شدن آثار زخم‌ها و بخیه‌های ناشی از جراحی می‌شود.

راه‌های تشخیص فرو رفتگی نوک سینه چیست ؟

یکی از موضوعاتی که مقداری شک و ابهام برای بیماران ایجاد می‌کند این است که نوک سینه فرو رفته چه زمانی نیاز به درمان و یا معاینه فیزیکی دارد. در صورتی که فرو رفتگی نوک پستان به تازگی رخ داده باشد یعنی فرد به طور مادرزادی مبتلا به نوک سینه فرورفته نبوده و اخیرا دچار فرو رفتگی نوک سینه همراه با ترشح و درد شده است، امری نگران کننده به حساب می‌آید. در چنین شرایطی توصیه ما به بیماران این است که نزد یک پزشک متخصص رفته و چند آزمایش برای تشخیص وجود و یا عدم وجود برخی از بیماری‌ها از جمله سرطان انجام دهند.

اما در صورتی که نوک سینه فرورفته به صورت مادرزاری باشد و شدت آن در سن بلوغ افزایش یابد، جای نگرانی نیست و احتمال وجود بیماری بسیار کم خواهد بود. با این وجود، تعیین یک وقت جهت معاینه فیزیکی با پزشک متخصص بهترین راه برای تشخیص نوک سینه فرورفته و تعیین میزان فرورفتگی است.

گاهی اوقات بر اثر سرطان ما یک یا هر دو سینه خود را از دست می‌دهیم. اما جای هیچ نگرانی نیست، زیرا امروزه با استفاده از متدهای جدید به بازسازی سینه می‌توان پرداخت. ما در مقاله ” جراحی بازسازی سینه ” بصورت کامل به این موضوع پرداخته‌ایم.

سخن پایانی :

وضعیت نوک سینه‌ها و میزان وارونگی آن رابطه مستقیمی با حفظ قدرت شیردهی خانم‌ها دارد. همچنین تعداد مجاری دخیل در نوک سینه فرورفته با وضعیت مجاری شیری ارتباط خواهد داشت؛ لذا آزادسازی مجاری شیری باعث آزاد سازی نوک سینه می‌شود. یکی از راه‌های آزاد سازی نوک سینه فرو رفته ، جراحی ماموپلاستی است که نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد.

بهتر است برای انجام جراحی ماموپلاستی و یا آزاد سازی نوک سینه به یک فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی مراجعه کرده و تمامی سوالات و انتظارات خود را از جراحی با وی در میان بگذارید.

دکتر احمد علی رجب‌ پور با بیش از 10 سال سابقه درخشان در انجام انواع جراحی و دارای بورد فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی آماده مشاوره و خدمت رسانی به شما عزیزن و زیباجویان است. برای برقرار ارتباط با دکتر رجب پور می‌توانید از راه‌های ارتباطی زیر استفاده فرمایید.

سوالات متداول

✅ علت فرورفتگي نوك سينه زنان چیست ؟

افزایش سن، آسیب دیدن سینه، آپسه‌های زیر پوستی، عفونت باکتریایی، اختلالات مادرزادی، اکتازی مجاری شیری و سرطان پستان را می‌توان از دلایل و علت فرو رفتن نوك سينه دانست.

✅ درمان نوك سينه فرو رفته چیست ؟

از جمله ‌روش‌های درمان فرورفتگي نوك سينه:
۱) ابزارهای مکنده نوک سینه
2) روش هافمن
3) جراحی سینه بدون نوک

✅ راه‌های تشخیص فرورفتگی نوک سینه چیست ؟

در صورتی که فرو رفتگی نوک پستان به تازگی رخ داده باشد یعنی فرد به طور مادرزادی مبتلا به نوک سینه فرورفته نبوده و اخیرا دچار فرو رفتگی نوک سینه همراه با ترشح و درد شده است، امری نگران کننده به حساب می‌آید. اما در صورتی که نوک سینه فرورفته به صورت مادرزاری باشد و شدت آن در سن بلوغ افزایش یابد، جای نگرانی نیست و احتمال وجود بیماری بسیار کم خواهد بود. با این وجود، تعیین یک وقت جهت معاینه فیزیکی با پزشک متخصص بهترین راه برای تشخیص نوک سینه فرورفته و تعیین میزان فرورفتگی است.

✅ انواع جراحی نوک سینه فرورفته چیست ؟

* جراحی نوک سینه فرورفته با حفظ مجاری شیری
* جراحی نوک سینه فرورفته با مجاری شیری جدا شده

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها