حالت تهوع بعد از عمل بینی

حالت تهوع بعد از عمل بینی یک مشکل عمده در دوران نقاهت پس از عمل بینی است. این اتفاق برای تقریباً تمامی جراحی‌ ها کاملاً رایج است. بعد از جراحی 30 درصد مردم استفراغ دارند 50 درصد حالت تهوع دارند 80 درصد افراد پرخطر هر دو را دارند که می‌ تواند منجر به عوارضی مانند کم آبی بدن ، ناراحتی و درد شود. در این مقاله از دکتر رجب پور بهترین جراح بینی تهران ، به عوارض احتمالی حالت تهوع بعد از جراحی بینی ، دلایل تهوع و استفراغ و نحوه پیشگیری از آن پرداخته ایم.

 

حالت تهوع بعد از عمل بینی + دکتر رجب پور

 

علت حالت تهوع بعد از عمل بینی

دو مورد از شایع‌ ترین عوارض جانبی بعد از جراحی زیبایی تهوع و استفراغ است. این مورد اغلب نتیجه واکنش بدن افراد به بیهوشی می باشد و احتمال بروز آن با بیهوشی عمومی بیشتر است. همچنین در زنان ، کودکان و بیماران دارای اضافه وزن یا مضطرب و به دنبال هر گونه عمل جراحی زیبایی شایع‌ تر است. از علت‌ های شایع استفراغ بعد از عمل بینی می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • استفراغ بعد از جراحی بینی می‌ تواند ناشی از داروهای بیهوشی انتخاب شده در حین عمل ، خونریزی پس از جراحی و داروهای مسکن بعد از عمل باشد.
 • کم آبی بدن می‌ تواند تا حدی در حالت تهوع بعد از عمل بینی تأثیر گذار باشد
 • علت بالا آوردن خون بعد از عمل بینی ممکن است مشکلی جدی باشد بنابراین در این صورت بهتر است سریعا با بهترین جراح بینی  تماس بگیرید.
 • مصرف کردن دارو با معده خالی نیز از عوامل مهم و تاثیرگذار می‌ باشد.
 • بازگشت سریع افراد به رژیم غذایی قبلی خود
 • عدم استفاده از داروهای پیشگیری استفراغ و حالت تهوع
 • همچنین سن و جنسیت افراد نیز ممکن است تاثیرگذار باشد. بر طبق آمار بانوان و افراد بالای 50 سال بیشترین حالت تهوع بعد از جراحی بینی را احساس می کنند.
 • مدت زمان و میزان داروهای بیهوشی نیز می‌ تواند به شدت در میزان حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل بینی تاثیرگذار باشد.
 • همچنین ممکن است حالت تهوع واکنش بدن نسبت به داروهای مصرفی ضروری در دوران نقاهت افراد باشد.

حالت تهوع و استفراغ برای بیماران بسیار آزار دهنده می‌ باشد و می‌تواند موجب کم آبی بدن و از دست دادن اشتها شود. با این حال ، با دانستن علت حالت تهوع بعد از عمل بینی و با آمادگی و برنامه ریزی مناسب ، می‌ توانید احتمال تهوع یا استفراغ خود را پس از جراحی زیبایی کاهش دهید.

خطرات استفراغ بعد از عمل بینی چیست؟

اگرچه تهوع و استفراغ یکی از شایع‌ ترین عوارض جانبی جراحی است ، اما خطرات آسیب شدید نسبتاً نادر است. برخی از خطرات ممکن است شامل خفگی ، آسپیراسیون ، سرگیجه ، سبکی سر ، پارگی بخیه‌ ها یا باز شدن مجدد محل برش ، افزایش کبودی یا تورم یا خونریزی داخلی باشد. اگر بلافاصله پس از جراحی بیش از حد حرکت کنید ، حتی می‌ توانید آسیب بیشتری به خود وارد نمایید.

در حالی که استفراغ پس از جراحی از هر نوعی که باشد در بسیاری از بیماران نگران کننده است ، در بیماران جراحی پلاستیک شایع نیست. استفراغ کردن به خودی خود نتیجه جراحی بینی شما را تغییر نمی دهد. با این حال ، استفراغ کردن به مدت طولانی می‌ تواند باعث تورم بیشتر صورت شود. بنابراین ، جراحان پلاستیک و متخصصان بیهوشی که با آنها کار می کنند بسیار مراقب هستند تا بیماران خود را دچار حالت تهوع پس از جراحی نکنند. به طور معمول ، داروهایی برای جلوگیری از استفراغ و حالت تهوع بعد از عمل بینی از طریق IV در حین جراحی توسط متخصص بیهوشی داده م ی‌شود و بهترین جراح پلاستیک تهران این داروها را نیز برای مصرف خوراکی پس از عمل جراحی در هنگام مراجعه به خانه با داروهای مسکن تجویز می‌ کند.

جلوگیری از استفراغ و حالت تهوع بعد از عمل زیبایی بینی

با برنامه ریزی و ارتباط مناسب ، شما و تیم مراقبت پزشکی خود می‌ توانید از حالت تهوع و استفراغ بعد از جراحی جلوگیری کنید. با تیم مراقبت خود صحبت کنید زیرا اگر حالت تهوع مزمن دارید یا قبلاً تجربه حالت تهوع بعد از جراحی داشته‌ اید ، در خطر ابتلای مجدد به آن هستید. پس باید در مورد آن با متخصص بیهوشی و یک دکتر عمل بینی خوب در تهران صحبت کنید. آن ها ممکن است بتوانند داروهایی را انتخاب کنند که احتمال کمتری برای ایجاد حالت تهوع و استفراغ دارند.

تیم مراقبت شما همچنین می‌ تواند داروهای پیشگیرانه مانند زوفران (آندانسترون) فنرگان (پرومتازین) بنادریل (دیفن هیدرامین) پیشنهاد دهد. در صورت تهوع پس از جراحی نیز می‌ توان از این داروها برای درمان حالت تهوع بعد از عمل بینی استفاده کرد. به محض اینکه متوجه حالت تهوع شدید ، با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه می شود به منظور پیشگیری از بروز این حالت و همچنین رو به رو شدن با کمترین عوارض ممکن ، به بهترین جراح بینی تهران مراجعه فرمایید تا از بهترین و زیباترین نتیجه نیز بهره مند شوید.

 پیشگیری از استفراغ و حالت تهوع بعد از جراحی بینی

با رعایت کردن موارد زیر می‌ توانید تا حد زیادی حالت تهوع بعد از عمل زیبایی بینی را کاهش دهید :

 • یکی از ساده‌ ترین راه‌ ها برای کاهش تهوع و استفراغ استفاده از چسب اسکوپولامین است. این چسب کوچک در دو یا سه روز اول پس از عمل در پشت گوش قرار می‌ گیرد. این دقیقاً همان درمانی است که برای افرادی که مستعد ابتلا به بیماری هوا یا دریا هستند انجام می‌ شود. جایگزین دیگر مچ بند بیماری دریا است. بند را با مهره کوچکی که به داخل مچ دست فشار داده‌ اید بپوشید. این یک نقطه فشار در بدن را فعال می‌ کند که مشخص شده است حالت تهوع را کاهش می‌ دهد.
 • تا حد امکان از کم آبی بدن خود جلوگیری کنید و سعی کنید حداقل 8 لیوان آب در روز بنوشید. هیدراته ماندن قبل و بعد از جراحی از حالت تهوع بعد از عمل بینی جلوگیری می‌ کند.
 • به دلایل ایمنی باید از مواد غذایی و مایعات غیر شفاف دوری (غلیظ) کنید.
 • کم آبی بدن بعد از عمل نیز می‌ تواند مشکل ساز باشد. نوشیدنی‌ های حاوی الکترولیت می‌ توانند به آبرسانی سریع‌ تر شما نسبت به سایر نوشیدنی‌ ها کمک کنند.
 • اگر در خانه دوران نقاهت را می‌ گذرانید ، یک نوشیدنی ورزشی بخورید. اگر در بیمارستان هستید ، از پرستار نوشیدنی حاوی الکترولیت بخواهید.
 • سعی کنید درد را تحمل کنید. به دلیل حالت تهوع از مصرف داروهای مسکن خودداری نکنید. از روش‌ های دیگری برای کنترل درد خود استفاده کنید چرا که درد بیش از حد نیز می‌ تواند در حالت تهوع تأثیر گذار باشد.
 • برای خوردن غذا عجله نکنید. سعی کنید آرام آرام به رژیم غذایی قبلی خود بازگردید تا میزان تهوع را کاهش دهید. بیشتر از نوشیدنی‌ های سبک و یا غذاهای نرم با هضم سریع استفاده کنید.
 • به دمای مایعات و غذای مصرفی خود دقت کنید. برخی بیماران بعد از عمل به زیاد سرد بودن یا گرم بودن مواد غذایی حساس هستند. سعی کنید تا نوشیدنی‌ ها و خوراکی‌ هایی با دمای متعادل مصرف کنید.
 • از زنجبیل استفاده کنید. به طور کلی ، نشان داده شده است که زنجبیل به درمان حالت تهوع کمک می‌کند. آب نبات و سایر غذاهایی که حاوی زنجبیل واقعی هستند می‌ توانند مفید باشند. مطمئن شوید که آنها حاوی زنجبیل واقعی هستند و نه فقط طعم دهنده. برخی افراد با زنجبیل تازه چای درست می کنند و برای تسکین آن را داغ یا روی یخ می‌ نوشند.دم‌ نوش زنجبیل مسطح ممکن است معده را آرام کند و به حالت تهوع کمک کند. برخلاف تصور رایج ، آنها می‌ توانند حالت تهوع را بدتر کنند.
 • از بو و طعم تند خودداری کنید. اگر پس از بیهوشی مستعد حالت تهوع هستید ، از افراد و مکان‌ های با بوی شدید خودداری کنید. به اطرافیان خود توصیه کنید که از عطرهای تند و یا عود و یا حتی گل‌ های عطری استفاده نکنند. همچنین غذاهای پر ادویه با عطر شدید استفاده نکنید.

سخن پایانی

حالت تهوع بعد از عمل بینی باعث ناراحتی افراد می‌ شود و تحمل آن در دوران نقاهت بسیار دشوار است. در این مقاله از سری مقالات دکتر احمدعلی رجب پور سعی داشتیم شما را با علت حالت تهوع بعد از جراحی بینی و همچنین روش‌ های جلوگیری و درمان حالت تهوع بعد از جراحی بینی آشنا کنیم و همان‌طور که ذکر کردیم باید به علائم توجه کنید و آنها را جدی بگیرید چرا که علائمی مانند علت بالا آوردن خون بعد از عمل بینی ممکن است نشانه‌ ای از مشکلی جدی باشد و باید حتماً با پزشک خود آن را در میان بگذارید.

به عنوان نتیجه گیری توصیه می‌ کنیم موارد زیر را حتماً به یاد داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل بر حالت تهوع بعد از رینوپلاستی خود غلبه کنید:

 • هیدراته بمانید
 • درد خود را مدیریت کنید
 • به آرامی به یک رژیم غذایی عادی برگردید
 • از نوشیدنی‌ های گرم به جای نوشیدنی‌ های سرد استفاده کنید
 • دمای بدن خود را مدیریت کنید
 • زنجبیل بخورید / بنوشید
 • از بوهای قوی و تند اجتناب کنید
 • به محض اینکه حالت تهوع داشتید به اطرافیان یا پزشک خود اطلاع دهید.

در مورد تهوع و استفراغ بعد از عمل بینی ، پیشگیری بسیار مهم است. پیشگیری از آن بسیار ساده‌ تر از درمان است. سعی کنید در تمامی مراحل با پزشک خود در ارتباط باشید تا بتوانید به راحتی دوران نقاهت خود را بگذرانید و به روال طبیعی خود بازگردید.


سوالات متداول

علت حالت تهوع بعد از عمل بینی چیست ؟

تهوع بعد از این عمل می‌ تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که عبارتند از :
֎ ناشی از داروهای بیهوشی انتخاب شده در حین عمل ، خونریزی پس از جراحی و داروهای مسکن بعد از عمل باشد.
֎ ناشی از کم آبی بدن باشد
֎ مصرف کردن دارو با معده خالی
֎ بازگشت سریع افراد به رژیم غذایی قبلی خود
֎ عدم استفاده از داروهای پیشگیری استفراغ و حالت تهوع
֎ مدت زمان و میزان داروهای بیهوشی
֎ واکنش بدن نسبت به داروهای مصرفی ضروری در دوران نقاهت

خطرات استفراغ بعد از عمل بینی چیست؟

اگرچه تهوع و استفراغ یکی از شایع‌ ترین عوارض جانبی جراحی است ، اما خطرات آسیب شدید نسبتاً نادر است. برخی از خطرات ممکن است شامل خفگی ، آسپیراسیون ، سرگیجه ، سبکی سر ، پارگی بخیه‌ ها یا باز شدن مجدد محل برش ، افزایش کبودی یا تورم ، یا خونریزی داخلی باشد.

درمان حالت تهوع بعد از عمل بینی چگونه است ؟

مشورت با پزشک خود و همچنین استفاده از داروهای پیشگیرانه مانند زوفران (آندانسترون) فنرگان (پرومتازین) بنادریل (دیفن هیدرامین) با نظارت و هماهنگی پزشک خود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها