مراقبت‌ های بعد از عمل ماموپلاستی و نکات مهم قبل از عمل

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی چیست ؟وقتی صحبت از عمل زیبایی سینه می‌شود، بسیاری از افراد به بزرگ کردن سینه فکر می‌کنند، در صورتی که عمل کوچک کردن سینه یکی از انواع رایج عمل زیبایی سینه است که خانم‌های بسیاری انجام می‌دهند. کوچک کردن سینه که با نام ماموپلاستی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند باعث کاهش وزن و حجم، شکل و اندازه سینه‌های شما شود. ما مرتباً خانم‌هایی را ملاقات می‌کنیم که سینه‌های بزرگی داشته که نه تنها باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس پایین شده‌اند، بلکه در بسیاری از موارد باعث درد و ناراحتی زیادی نیز می‌شوند.

اندازه سینه شما در حالت ایده آل باید باعث شود احساس راحتی کرده و متناسب با فرم بدنتان باشد. گاهی اوقات سینه‌های بزرگ‌تر که از فریم بدن خارج شده‌اند، می‌توانند باعث وضعیت بد بدن، کمردرد و گردن درد شوند و زندگی را دشوار نمایند؛ در این صورت بهترین راه حل، عمل ماموپلاستی است. اما بهتر است قبل از تصمیم گیری برای انجام این عمل زیبایی، از مراقبت‌های بعد از عمل مطلع باشید.

در این مقاله قصد داریم در مورد مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی صحبت کرده و نکاتی را در این مورد به شما ارائه دهیم تا دوران ریکاوری راحت‌تر و سریع‌تری را سپری نمایید.

عمل ماموپلاستی چیست؟

جراحی کوچک کردن سینه که به عنوان ماموپلاستی نیز شناخته می‌شود، برای برداشتن چربی، بافت و پوست اضافی از سینه شما انجام می‌شود. این عمل به لیفت شدن و تغییر شکل سینه و بهبود موقعیت نوک سینه شما نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید انتخاب کنید که بعد از عمل جراحی کوچک کردن سینه یا هم‌زمان با آن عمل لیفت سینه نیز انجام دهید تا به اندازه و شکل سینه شما کمک کند.

اگر در حال انجام لامپکتومی (جراحی برای برداشتن تومور از سینه) هستید، ممکن است این گزینه را داشته باشید که هم‌زمان با عمل جراحی، کاهش انکوپلاستیک نیز انجام دهید. این زمانی است که جراح پلاستیک شما بافت باقیمانده در سینه را در طول جراحی مجدداً مرتب می‌کند. در این حالت، می‌توانید سینه دیگر خود را کوچک کنید تا سینه‌هایتان از نظر اندازه بیشتر شبیه و متقارن باشند. گاهی ممکن است پزشک شما درخواست کند که قبل از این جراحی، آزمایش ماموگرافی انجام دهید.

عمل ماموپلاستی یک جراحی سرپایی است؛ به این معنی که شما می‌توانید در همان روز عمل جراحی خود به خانه بروید و نیازی به بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد. توصیه می‌شود یک همراه داشته باشید که شما را به خانه ببرد. یک همراه مسئول کسی است که می‌تواند به شما کمک کند تا با خیال راحت به خانه برگردید و 24 ساعت اول را استراحت نمایید. در صورت نیاز، نگرانی‌های خود را به پزشک متخصص خود گزارش دهید. حتماً قبل از روز جراحی یا عمل خود، این کار را برنامه ریزی کنید. استفاده از خدمات تاکسی یا آژانس اشکالی ندارد، اما همچنان باید یک همراه مسئول داشته باشید تا در 24 ساعت اول از شما مراقبت کند.

مراقبتهاي بعد از عمل كوچك كردن سينه

یکی از دلایل انتخاب ” بهترین جراح زیبایی سینه ” مراقبت های بعد از عمل به همراه رصد توسط خود پزشک می‌باشد که موجب نتیجه بهتر و عوارض کمتر برای شما می‌شود پس قبل از هر چیز در انتخاب پزشک خود دقت نمائید.

عوارض معمول پس از عمل ماموپلاستی چیست؟

برای درک کردن بهتر مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی ، بهتر است ابتدا از عوارض احتمالی این جراحی آگاه باشید. عوارض جانبی در هر فردی با دیگری می‌تواند متفاوت باشد و به عواملی چون سن و شرایط سلامت عمومی فرد بستگی دارد؛ اما به طور کلی، برخی از رایج‌ترین علائم که بیشتر افراد تجربه می‌کنند در زیر آورده شده است:

֎ سفتی در ناحیه قفسه سینه؛ سوزن‌سوزن شدن، سوزش یا تیرکشیدن متناوب سینه

زمانی که پوست، بافت‌ها و اعصاب حسی در حال بهبودی هستند، این تجربیات طبیعی می‌باشند. داروهای ضد درد و شل‌کننده‌های عضلانی به شما کمک می‌کنند تا با هر گونه ناراحتی یا دردی کنار بیایید. اگر لوله‌هایی در محل، برای تخلیه مایع اضافی قرار داده شده، ممکن است ناراحتی موضعی بیشتری را تجربه کنید. اگر درد شدید و مداومی را تجربه کردید، باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

֎ حساسیت بیش از حد نوک سینه‌ها یا عدم حساسیت

این حالت طبیعی است و به‌مرورزمان برطرف می‌شود. همچنین ممکن است مقدار کمی مایع یا شیر از طریق نوک سینه‌ها نفوذ کند. اگر این اتفاق همراه با درد و یا طولانی مدت بود، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

֎ پوست براق یا هر احساس خارش در ناحیه سینه

تورم می‌تواند باعث براق شدن پوست سینه شود. با پیشرفت روند بهبودی، ممکن است احساس خارش خفیف تا شدید در سینه‌ها نیز پیدا کنید. یک آنتی هیستامین مانند بنادریل می‌تواند به کاهش خارش شدید و مداوم کمک کند. اگر پوست هنگام لمس قرمز و داغ شد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

֎ عدم تقارن، سینه‌ها متفاوت به نظر می‌رسند، یا به طور متفاوت بهبود می‌یابند

سینه‌ها ممکن است در روزهای بعد از جراحی کاملاً متفاوت به نظر برسند. این اتفاق طبیعی است؛ هیچ دو سینه به طور طبیعی یا حتی پس از جراحی کاملاً متقارن نیستند.

برای مطالعه بیشتر در رابطه با عوارض این جراحی مطالعه مقاله‌ی ” عوارض عمل ماموپلاستی ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

زمان نقاهت پس از جراحی کوچک کردن سینه

پاسخ هر بیمار به جراحی متفاوت است، بنابراین نمی‌توان گفت دقیقاً چه مدت طول می‌کشد تا به طور کامل بهبود یابید. به طور واقع‌بینانه، بین دو تا شش هفته برای بهبودی کامل نیاز دارید، اگرچه در عرض حدود هفت روز شروع به بازیابی قدرت و انرژی خواهید کرد. بسته به ماهیت شغلتان احتمالاً به حداقل یک هفته دوری از کار نیاز خواهید داشت و در این مدت باید فعالیت‌های خود را محدود کنید.

این بدان معناست که در تهیه غذا، کارهای خانه، مراقبت از کودک، خرید و حتی مراقبت از خود به کمک نیاز خواهید داشت. علاوه بر این، توصیه می‌کنیم تا زمانی که بستن کمربند ایمنی برایتان آزاردهنده است، رانندگی نکنید که ممکن است بین یک تا سه هفته طول بکشد، بنابراین برای فرزندانتان و قرار ملاقات‌ها و نیازهای خود برنامه ریزی کنید.

بهتر است بدانید که مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی در مدت زمان بهبودی شما بسیار تأثیرگذار است و هرچه مراقبتهاي بعد از عمل كوچك كردن سينه را جدی‌تر بگیرید، دوران بهبودی راحت‌تر و کوتاه‌تری خواهید داشت.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

پس از جراحی ماموپلاستی

بسیاری از مراجعه کنندگان ما می‌پرسند که مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی چیست ؛ در این قسمت به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد که پس از جراحی، انتظار چه چیزهایی را باید داشته باشید و مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی چگونه است.

جراحی شما فقط چند ساعت طول می‌کشد و سپس در اتاق ریکاوری قرار می‌گیرید که تیم جراحی می‌تواند پیشرفت شما را پس از عمل تحت نظر داشته باشد. کوچک کردن سینه را به‌عنوان یک عمل سرپایی انجام می‌شود و هنگامی که به اندازه کافی هوشیار بودید، شما را به خانه می‌فرستند.

همان طور که گفته شد، شما نمی‌توانید رانندگی کنید، بنابراین باید ترتیبی دهید که شخصی شما را به بیمارستان آورده و از آن جا به خانه برگرداند. آن شخص همچنین باید برای گذراندن وقت با شما در خانه برنامه ریزی کند تا اطمینان حاصل کند که شما حداقل تا 24 ساعت پس از جراحی راحت هستید. در زیر زمان‌بندی و مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی برای شما شرح داده شده است.

⇐ روز اول

ما این روز را همان روز جراحی می‌دانیم و وقتی به خانه می‌روید، هدف شما استراحت است. استراحت به بدن شما کمک می‌کند تا روند بهبودی را شروع کند. به شما یک سوتین مخصوص پس از عمل داده می‌شود و روی محل برش‌های جراحی بانداژ قرار می‌گیرد. اما نگران نباشید، تیم جراحی تمام دستورالعمل‌های لازم برای مراقبت‌ های بعد از ماموپلاستی و مراقبت از برش‌های شما را در اختیار شما قرار می‌دهد.

شما باید 24 ساعت شبانه‌روز سوتین مخصوص پس از جراحی را بپوشید، به جز هنگام دوش گرفتن. این سوتین مخصوص به شما کمک می‌کند تا راحت باشید و همچنین از بافت سینه در هنگام بهبودی پس از جراحی حمایت می‌کند.  

⇐ هفته اول

برای ادامه استراحت به مرخصی از کار نیاز دارید. همچنین باید در هفته اول مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن شما هیدراته باشد، این کار به بهبودی کمک می‌کند. خوب غذا بخورید و از فعالیت‌های شدید اجتناب کنید. به برنامه داروهای ضد درد خود پایبند باشید و با دستورالعمل‌هایی که بعد از جراحی ارائه شده، سازگار شوید.

همچنین باید تأکید کنیم که مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی شما احتمالاً با دستورالعمل‌های بیمار دیگر متفاوت است. به همین دلیل مهم است که توصیه‌های پزشک خود درمورد مراقبت از برش، محدودیت‌های فعالیت و رژیم غذایی را دنبال کنید. آنها به طور خاص بر اساس نیازهای شما هستند.

⇐ پیاده روی ملایم

ما در مورد نیاز به اجتناب از فعالیت‌های شدید، مانند ورزش بحث کرده‌ایم، اما اکنون زمان خوبی است تا در مورد کارهایی که می‌توانید خارج از جراحی انجام دهید صحبت کنید. بله، استراحت مهم است، اما باید پیاده روی ملایم را نیز در هر روز انجام دهید. با 10 دقیقه در روز و به آرامی شروع کنید و تا 30 دقیقه در روز افزایش دهید.

پیاده روی آهسته جریان خون را که بافت‌های شما برای بهبودی نیاز دارند، تقویت کرده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند. ایجاد این عادت می‌تواند بسیار فراتر از دوره بهبودی شما ادامه یابد. در نهایت، پیاده روی به شما کمک می‌کند که به تدریج به فعالیت‌های عادی بازگردید.

⇐ وزنه سنگین بلند نکنید

یکی از مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی ، بلند نکردن اجسام سنگین است. پس از جراحی، مهم است که از فشار آوردن به بدن خود خودداری کنید؛ بنابراین توصیه می‌کنیم چیزهای سنگین بلند نکنید، از جمله:

 • کیف‌های سنگین
 • کیسه‌های خارو بار
 • بطری‌های شیر و آبمیوه
 • کیسه‌های غذای حیوانات خانگی
 • کیسه‌های خاک گربه
 • جارو برقی

حداقل به مدت دو هفته به این توصیه‌ها عمل کنید. علاوه بر این، کودکان را بلند نکنید و بازوهای خود را در موقعیتی راحت قرار دهید بدون اینکه آنها را بالای سر خود ببرید. همچنین از انجام حرکات کششی و ورزش تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده است، خودداری کنید.

⇐ ماه اول

در طول این ماه، بدن شما به طرق مختلف تغییر خواهد کرد. برش‌های شما بهبود می‌یابند، اگرچه ممکن است چندین ماه طول بکشد تا اینکه پزشک متخصص بازگشت به سوتین‌های عادی را توصیه کند. فنر سوتین‌های فنردار می‌تواند پوستی را که هنوز در حال بهبودی است خراب کرده و به آن آسیب برساند. همچنین انرژی بیشتر و کاهش درد در گردن و شانه‌ها را احساس خواهید کرد؛ زیرا حالا سینه‌های شما کوچک‌تر هستند.

این به معنای آزادی حرکت بیشتر خواهد بود، اما توصیه می‌کنیم به آرامی به فعالیت‌های کامل بازگردید. نیازی به عجله نیست. در اواخر ماه، احتمالاً از تمرینات کم‌تأثیر خلاص خواهید شد. دوباره سر کار برمی گردید و دوباره رانندگی می‌کنید. به عبارت دیگر، شما به خود قبلی خود باز خواهید گشت، فقط این بار بهتر از قبل!

مراقبت بعد از عمل كوچك كردن سينه

یکی از انواع ماموپلاستی ” ماموپلاستی کاهشی ” است که در مقاله‌ای بصورت کامل به آن پرداخته‌ایم..

نکاتی برای مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

بسیاری از بهبودی شما به شما بستگی دارد. اگر مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی را دنبال کنید، احتمالاً از دوره بهبودی کوتاه‌تر لذت خواهید برد. به‌عنوان‌مثال، برنامه ریزی برای بازگشت به خانه پس از جراحی می‌تواند زندگی را کمی آسان‌تر کند. آب، شیر و آب میوه را در ظرف‌های کوچکی بریزید و در یخچال آماده کنید. این کار به شما امکان می‌دهد بدون نگرانی از بلند کردن پارچ یا بطری‌های سنگین نوشیدنی بنوشید.

در کنار مواردی که در بالا گفته شد، در این جا نکات دیگری برای مراقبت بعد از عمل كوچك كردن سينه برای شما آورده شده است که روند بهبودی را سرعت می‌بخشد.

֎ برنامه‌های غذایی

با برنامه ریزی غذایی که قرار است حداقل در چند روز اول بعد از جراحی بخورید، می‌توانید زمان حیاتی بیشتری برای بهبودی به خود اختصاص دهید. غذاهای آماده‌ای که در یخچال یا فریزر نگهداری می‌کنید به راحتی در مایکروویو گرم می‌شوند. در برنامه ریزی خود، غذاهای پر پروتئین مانند تخم مرغ، سینه مرغ و ماهی را انتخاب کنید. پروتئین می‌تواند به شما کمک کند تا سریع‌تر بهبود پیدا کنید. یک وعده غذایی ساده از سبزیجات تیره و برگ دار و مرغ کبابی، مغذی و لذت بخش است.

برای میان وعده‌ها نیز برنامه ریزی کنید. پنیر کبابی، کراکر، چوب شور و میوه برای همراهی با داروهای شما عالی هستند و می‌توانید تقریباً بدون دردسر از آنها لذت ببرید. ماست و آجیل به همان اندازه انتخاب هوشمندانه‌ای می‌باشند. از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف استفاده کنید تا در هنگام بهبودی نگران شستن ظروف یا پر کردن و تخلیه ماشین ظرف‌شویی نباشید.

֎ لباس پوشیدن

شلوارهای گشاد و نخی یا شلوارک و پیراهن‌های دکمه دار راحت‌ترین انتخاب‌ها بعد از جراحی خواهند بود. چند لباس انتخاب کنید تا لباس پوشیدن برایتان ساده شود و لباس شب خود را برای شب در دسترس قرار دهید. شما هم چنین باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • فضایی برای وسایل پانسمان زخم و داروها تعیین کنید.
 • یک سبد حاوی کتب برای مطالعه و کنترل تلویزیون تهیه کنید و در نزدیکی خود بگذارید.
 • نی‌های انعطاف‌پذیر، گاز اضافی و صابون آنتی باکتریال را در خانه داشته باشید.

چه کسانی عمل ماموپلاستی انجام می‌دهند؟

ما می‌دانیم که دلیل هر زن برای جراحی کمی متفاوت است. برخی می‌خواهند کمردرد را اصلاح کنند. سینه‌های بزرگ بر وضعیت بدن و انحنای ستون فقرات تأثیر می‌گذارد. آنها شما را بدون اینکه متوجه شوید به جلو می‌کشند که می‌تواند عضلات را تحت فشار قرار دهد و باعث درد گردن و کمر شود. در برخی موارد، درد آن‌قدر شدید است که باعث سردرد نیز می‌شود.

فقدان حمایت کافی نیز می‌تواند به درد و وضعیت نامناسب کمک کند. از آنجایی که سینه‌ها فاقد بافت عضلانی هستند، حمایت طبیعی بسیار کمی دارند؛ بنابراین سینه‌های بزرگ می‌توانند بر ماهیچه‌های پشتی که برای جبران وزن اضافی در جلوی بدن کار می‌کنند، آسیب بزنند.

برخی از رایج‌ترین دلایلی که افراد جراحی ماموپلاستی را انتخاب می‌کنند در زیر آورده شده است:

 • عدم عزت نفس
 • گزینه‌های ضعیف لباس
 • توانایی‌های فیزیکی محدود
 • خواب ناخوشایند

برش‌ها چگونه خواهند بود؟

اسکارها در پاسخ به آسیب پوست ایجاد می‌شوند و زخم‌های بعد از جراحی به مقدار بافتی که از سینه برداشته شده، بستگی دارد. ما دو الگوی اسکار متفاوت برای انتخاب داریم: عمودی که از نوک پستان به پایین امتداد می‌یابد، یا افقی که از نوک پستان تا زیر سینه به صورت افقی امتداد می‌یابد. در طول مشاوره در مورد برش مورد نیاز شما صحبت خواهد شد.

نکاتی برای مراقبت ‌های بعد از عمل ماموپلاستی

سخن پایانی

انتخاب جراحی کوچک کردن سینه می‌تواند یک لحظه رهایی بخش باشد. شما در حال انجام کاری هستید که از نظر عاطفی و فیزیکی احساس بهتری داشته باشید و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. با این تصمیم نیاز به جستجوی اطلاعات است. قبل از تصمیم گیری به جراحی باید از عوارض جانبی و مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی آگاه باشید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید. برای داشتن ریکاوری سریع‌تر و راحت‌تر، باید مراقبت‌

های بعد از عمل ماموپلاستی را به دقت انجام دهید. مراقبت بعد از عمل كوچك كردن سينه برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد که توسط پزشک او پس از جراحی توصیه می‌شود.

در این مقاله از سری مقالات دکتر رجب پور ما در مورد مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی صحبت کردیم و نکاتی را در این مورد به شما آموزش دادیم. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 امتیاز ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها