بسیاری از افراد از داشتن شکم بزرگی که چربی‌ها و پوست آن شل شده است، احساس نارضایتی می‌کنند؛ و به دنبال راهی هستند تا این مشکل را برطرف کنند. برای این گونه افراد بهترین راهکار ابدومینوپلاستی یا جراحی کوچک کردن شکم است. در اینجا کوشش شده است تا عمل ابدومینوپلاستی به طور مفصل مورد بررسی قرار گیرد تا خوانندگان گرامی با این عمل جراحی آشنا شده و پاسخ سوالات خود را بیابند.

ابدومینوپلاستی چیست؟

امروزه همه ما برای تناسب اندام و زیبایی، اهمیت بسیاری قائل هستیم و همواره در تلاش هستیم تا تمام معیارهای زیبایی را در خود ایجاد کنیم. گاهی برای رسیدن به این معیارها، به سراغ عمل‌های جراحی می‌رویم. ابدومینوپلاستی ، یکی از روش‌های رسیدن به تناسب اندام در کوتاه مدت است.

در جراحی تهاجمی ابدومینوپلاستی ، با استفاده از بهترین ابزارهای پزشکی، شکم و چربی اضافه شکم برداشته می‌شود و شاهد شکمی تخت و صاف خواهید بود.

ابدومینوپلاستی یا جراحی پلاستیک شکم ، نوعی عمل جراحی پلاستیک به شمار می‌رود که در طی این عمل پوست و بافت های چربی اضافی شکم با کمک روش‌ها و ابزارهایی برداشته می‌شود؛ که نتیجه آن صاف و تخت شدن شکم و از بین رفتن چین و چروک ها و برآمدگی‌های آن خواهد شد.

ابدومینوپلاستی

با انجام عمل جراحی زیبایی شکم شخص می‌تواند به ‌اندام مطلوب و ایده‌آل خود دست یابد. نکته‌ای که باید به آن توجه شود آن است که با عمل ابدومینوپلاستی وزن شخص کاهش نمی یابد و تنها سایز شکم تغییر می‌کند. مساله دیگر آن است که برای ماندگارتر شدن نتایج جراحی پلاستیک شکم شخص باید در مصرف رژیم غذایی دقت بسیاری داشته باشد.

مزایای جراحی ابدومینوپلاستی

 • رفع ترک ها و چین و چروک های روی پوست شکم
 • خونریزی در جراحی زیبایی شکم کم‌تر ایجاد می‌شود. از این رو پس از جراحی راه رفتن و انجام فعالیت های سبک امکان‌پذیر است.
 • ظاهر شکم پس از عمل جراحی زیبا و ایده آل خواهد شد.
 • در طی عمل جراحی کوچک کردن شکم شریآن‌های گوارشی و غذایی دچار آسیب نخواهد شد.
 • عمل زیبایی شکم عوارض خاصی را برای بیمار ایجاد نمی‌کند. از این رو پس از مدتی امکان بازگشت به فعالیت‌های روزمره وجود دارد.
جراحی شکم

معایب عمل ابدومینوپلاستی

 • در صورتی که جراح تخصص و تجربه کافی نداشته باشد، نتیجه عمل مطلوب نخواهد شد.
 • امکان بروز عفونت و سرایت عفونت به سایر اندام های بدن وجود دارد.
 • امکان بی‌حس شدن یا کاهش حس در ناحیه عمل شده وجود دارد.
 • ممکن است پس از عمل خونریزی و درد شدید ایجاد شود.
 • مایع در بافت ها و زیر پوست جمع می‌شود.
 • رنگ پوست دچار تغییر رنگ و تضعیف می‌شود.
 • ممکن است اعصاب ناحیه شکم دچار آسیب شود که موجب طولانی شدن دوره بهبودی شود.
 • ممکن است ورم و کبودی غیر طبیعی در قسمت عمل شده ایجاد شود.
 • جای زخم‌ها ممکن است روی شکم باقی بماند.
 • ممکن است پوست نامسطح شده و ظاهری نامطلوب را ایجاد کند.
 • امکان لخته شدن خون و خطر امبولی وجود دارد.

انواع روش‌های جراحی زیبایی شکم

به طور کلی جراحی زیبایی شکم به دو روش ابدومینوپلاستی کلی و جزئی تقسیم می‌شود. برای انجام هر دو روش بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد. در ادامه به توضیح روش‌های عمل ابدومینوپلاستی می پردازیم.

֎ ابدومینوپلاستی کلی

این روش به این ترتیب انجام می‌شود که ابتدا برش بزرگی در زیر ناحیه شکم و بالای ناحیه شرمگاه و از یک طرف لگن به طرف دیگر ایجاد می‌شود. سپس جراح برش دیگری ایجاد می‌کند تا پوست شکم را از عضلات زیر آن جدا کند.

در مرحله بعد باید عضلات شکمی تنظیم شده و پوست و چربی‌های اضافی شکم برداشته شود. در اقدام بعدی جراح حفره ای را روی شکم می برد و از پشت بخیه می زند تا ناف را ایجاد کند. در آخرین مرحله هم جراح بخیه‌های نهایی را می‌زند و شکم را در موقعیت جدید تثبیت می‌کند.

֎ ابدومینوپلاستی جزئی (مینی ابدومینوپلاستی)

این روش هم همانند روش کلی در چند مرحله انجام می‌شود. در اولین مرحله جراح برشی بزرگ در زیر شکم ایجاد می‌کند. پس از آن پوست شکم از زیر ناف جدا می‌شود. در مرحله سوم چربی‌های اضافی برداشته می‌شود و پس از آن هم پوست اضافی بریده می‌شود. در آخرین مرحله هم ناحیه جراحی شده بسته شده و ‌پوست‌های باقی مانده بخیه زده می‌شود.

֎ ابدومینوپلاستی گسترش یافته

این روش عمل زیبایی شکم همانند روش کامل است اما با این تفاوت که برش‌ها در پهلوها و کفل شخص هم ایجاد می‌شود. سایز برش‌های ایجاد شده در این روش بزرگ است. این روش عمل هم مراحلی دارد. ابتدا برش‌های لازم ایجاد می‌شود. سپس عضلات ناحیه شکم سفت شده و ناف به موقعیت جدید جابجا می‌شود.

پس از آن جراح پوست اضافی شکم، پهلوها، رآن‌ها و حتی بخش کوچکی از کمر را برمی دارد. در آخر هم جراح پوست باقی مانده را بسته و با بخیه به هم متصل می‌کند.

بزرگ بودن برش‌ها برداشتن میزان بیشتری از چربی و پوست اضافی را امکان‌پذیر می‌کند. از این رو این عمل برای افرادی که دچار افتادگی زیاد و شلی پوست شکم هستند روش مناسبی است.

هم چنین این روش به منظور برداشتن چربی‌های پهلوهای شکم هم مناسب است. خانم هایی که در جراحی زایمان وزن زیادی از شکم را از دست داده‌اند این روش درمانی می‌تواند برای آن‌ها سودمند باشد.

֎ ابدومینوپلاستی شناور

این روش جراحی کوچک کردن شکم که به آن FAB هم می‌گویند، نوعی روش است که در آن جراح اقدام به جدا کردن ناف از پایه متصل به دیواره شکم می‌کند. برای انجام این روش جراح برش کوچک در زیر شکم ایجاد می‌کند.

همچنین این برش به فرم دهی و جمع شدن شکم هم کمک می‌کند. دلیل شناور نامیدن این روش آن است که اتصال ناف به پوست اطراف خودش باقی می ماند و به هنگام کشیده و سفت شدن پوست ناف هم به همراه آن جابجا می‌شود که در واقع حالتی شناور دارد و به محل جدید در زیر شکم منتقل می‌شود.

به دلیل کوچک بودن برش در پایین‌ترین ناحیه شکم از بین رفتن اسکار (جای زخم) بهتر صورت می‌گیرد. پس از عمل هم ناف در موقعیت جدید حالت طبیعی تری به خود می‌گیرد. جراحی شکم به روش شناور تنها برای افرادی مناسب است که محل قرار گرفتن ناف در بالای شکم است.

مراحل روش ابدومینوپلاستی شناور به این ترتیب است: جراح اقدام به ایجاد برش کوچکی در ناحیه پایین شکم به غیر از اطراف ناف می‌کند. پس از آن پوست اضافی را برمی دارد.

در مرحله سوم جراج ناف را از پایه خود جدا می‌کند در صورتی که اتصال آن به پوست شکم باقی مانده است. در مرحله بعدی عضلات شکم تغییر شکل داده شده و سفت می‌شوند.

پس از آن جراح پوست را می کشد و ناف مجددا در محل جدید در بافت شکم قرار می‌گیرد. امکان استفاده از تکنیک لیپوساکشن برای فرم دهی بهتر بعضی از قسمت‌ها وجود دارد.

֎ ابدومینوپلاستی به روش فلوردِلیس

نام این روش جراحی شکم (FLEUR-DE-LIS) است که شبیه یک نماد فرانسوی است. قبل از جراحی شکلی روی شکم بیمار کشیده می‌شود که نام این روش از آن گرفته شده است. در مقایسه با روش ابدومینوپلاستی کلی، این روش به کار بیشتری نیاز دارد.

در این روش جراح، پوست و چربی اضافی را از نواحی دنده، مرکز و زیر شکم تا ناحیه شرمگاه را برمی دارد و پس از آن عضلات شل شده شکم را سفت می‌کند.

این روش مناسب افرادی است که دچار کاهش وزن زیادی شده‌اند. عمل زیبایی شکم به روش فلوردلیس بزرگ‌ترین ناحیه شکم و اطراف آن را دربرمی‌گیرد. برای انجام این روش جراح برشی را در زیر شکم و بالای ناحیه شرمگاه ایجاد می‌کند. هر چه‌ اندازه برش بزرگ‌تر باشد جراح می‌تواند پوست و چربی بیشتری را بردارد.

این برش به صورت عمودی از بالای ناحیه شرمگاه به میانه شکم زده می‌شود و پوست کناره‌های آن از عضلات جدا شده و برداشته می‌شود. پس از آن جراح دیواره شکم را می کشد و آن را سفت می‌کند.

به این ترتیب ناف هم در موقعیت جدیدی قرار می‌گیرد. نهایتا هم پوست هر دو طرف بسته شده و زخم‌ها بخیه زده می‌شود. به دلیل آن که میزان زیادی پوست اضافی از شکم برداشته می‌شود جای زخم (اسکار) آن از دیگر روش‌های جراحی شکم بیشتر است.

عمل زیبایی شکم

֎ ابدومینوپلاستی به روش معکوس

در جراحی زیبایی شکم به روش معکوس، جراح اقدام به ایجاد برش‌ها در زیر سینه ها می‌کند. پس از آن جراح پوست و چربی اضافی را برمی دارد و پوست باقی مانده را به طرف سینه ها می کشد و به آن فرم می‌دهد.

هدف این روش برداشتن پوست و چربی اضافی از ناحیه بالای شکم است و عضلات زیر پوست را سفت نمی‌کند. برای انجام این روش جراح اقدام به ایجاد برشی در زیر سینه و موازی خط آن می‌کند. پس از آن چربی و پوست اضافی از بالای شکم و زیر سینه ها برداشته می‌شود.

در نهایت هم پوست باقی مانده بسته شده و بخیه زده می‌شود. به دلیل این که در این روش برش‌ها در ناحیه بالای شکم ایجاد می‌شود نیازی به جابجایی و اصلاح ناف وجود ندارد. جای زخم‌ها روی شکم دیده نمی‌شود و زیر سینه ها پنهان می ماند. عوارض ناشی از عمل ابدومینوپلاستی به روش معکوس هم به کم‌ترین میزان می‌رسد.

֎ لیپوابدومینوپلاستی

برای انجام این روش ابتدا باید بافت شکم برداشته شود (لیپوساکشن). به این صورت که چربی اضافی با مایع تامنیسنت و محلول نمکی استریل شده تماس پیدا می‌کند.

که این کار باعث راحت برداشته شدن آن می‌کند. سپس جراح لوله مکش را از طریق برش کوچک به ناحیه جراحی شده وارد می‌کند. درمرحله بعد چربی‌های اضافی از ناحیه شکم، پهلوها و کفل با مکش خارج می‌شود. وقتی عمل لیپوساکشن انجام شد نوبت به جراحی ابدومینوپلاستی می‌رسد.

عمل جراحی زیبایی شکم برای چه افرادی مناسب است؟

 • افرادی که دچار افتادگی و آویزان شدن شکم هستند و با مصرف رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت های ورزشی نتوانسته‌اند چربی‌های اضافی شکم را از بین ببرند.
 • افرادی که بعد از انجام عمل لیپوماتیک، دچار افتادگی پوست شکم شده‌اند. با انجام جراحی شکم می‌توانند این مشکل را برطرف کنند.
 • افرادی که پس از کاهش وزن شدید دچار افتادگی و آویزان شدن شکم شده‌اند.
 • خانم هایی که پس از زایمان، دچار افتادگی شکم و آویزان شدن پوست شکم شده‌اند.
 • افرادی که سنشان بالا رفته و عضلات شکم آن‌ها دچار ضعف شده است.

مراقبت‌های قبل از جراحی ابدومینوپلاستی

 • از آن جایی که احتمال بروز خونریزی در حین عمل جراحی بالاست، لذا باید به مدت دو هفته پیش از عمل جراحی شکم ، از مصرف داروهایی رقیق‌کننده خون همانند آسپرین، مسکن ها، پلاویکس و وارفارین پرهیز کنید.
 • از 15 روز قبل از عمل زیبایی شکم ضروری است مصرف هر گونه دخانیات و سیگار و هم چنین مشروبات الکلی را کنار بگذارید. زیرا استعمال دخانیات سبب اختلال در رساندن اکسیژن به بافت های بدن می‌شود.
 • اگر رژیم غذایی خاصی را مصرف می‌کنید ضروری است از دو هفته پیش از عمل کوچک کردن شکم از مصرف آن خودداری کرده و غذاهایی عادی را مصرف کنید.
 • چنانچه مبتلا به بیماری خاصی همانند دیابت، ناراحتی‌های قلبی، عروقی و …. هستید، ضروری است به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت مصرف هر گونه دارویی لازم است پزشک خود را از این موضوع آگاه کنید.
 • ضروری است شب پیش از عمل جراحی شکم حمام کرده و موهای اضافی روی شکم خود را بتراشید.
 • لازم است به مدت 8 ساعت قبل از شروع عمل جراحی زیبایی شکم ناشتا باشید.
 • پیش از عمل پزشک برایتان یک سری آزمایش‌هایی را تجویز می‌کند. ضروری است این آزمایش‌ها را انجام داده و نتیجه آن‌ها را روز عمل به همراه خود بیاورید.
 • بیشتر میوه‌هایی که رنگ آن‌ها قرمز است رقیق کننده خون هستند، از این رو توصیه می‌شود شب قبل از عمل جراحی آن‌ها را مصرف نکنید.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی کوچک کردن شکم

 • برای کاهش درد و ناراحتی مسکن هایی که پزشک تجویز کرده است را مصرف کنید.
 • برای کاهش فشار و ناراحتی از روی شکم، به هنگام استراحت سر را بالاتر از شکم قرار دهید. برای این کار می‌توانید چند بالش زیر سر خود بگذارید.
 • استراحت مطلق ممنوع است. از این رو هر روز لازم است حداقل سه مرتبه و هر بار چند دقیقه قدم بزنید. این کار مانع از لخته شدن خون و ایجاد عوارض احتمالی می‌شود.
 • تا مدتی نباید ورزش‌های سنگین را انجام دهید و اجسام سنگین را بلند کنید.
 • داروهایی را که پزشک تجویز کرده است را به طور مرتب مصرف کنید و هیچ وعده دارویی را قطع نکنید.
 • برای بهبودی سریع‌تر میوه‌هایی همانند آناناس و غذاهایی همانند میگو و ماهی را مصرف کنیدکه سرشار از امگا 3 هستند.
 • ترشح خونابه تا چند روز پس از عمل زیبایی شکم ، پدیده‌ای طبیعی است. اما در صورت بروز خونریزی شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
 • به مدت دو هفته نباید نمک و ادویه جات مصرف کنید.
 • تا مدتی به تشخیص پزشک نباید دخانیات، سیگار و مشروبات الکلی مصرف کنید. زیرا مصرف این مواد روند بهبودی را دچار اختلال می‌کند.
 • دو هفته پس از عمل برای کشیدن بخیه ها به پزشک خود مراجعه کنید.
 • پزشک برای جلوگیری از خونریزی و لخته شدن خون گن مناسب را تجویز می‌کند. از این رو گن را تا وقتی که پزشک تعیین کرده است استفاده کنید.
 • از رژیم غذایی حاوی ویتامین ها و پروتئین های بسیار استفاده کنید. علاوه بر این آب و مایعاتی همانند آبمیوه های طبیعی را به میزان بسیار بنوشید.

عوارض عمل جراحی زیبایی شکم

عمل ابدومینوپلاستی همانند سایر اعمال جراحی عوارضی هم به دنبال دارد. در ادامه به عوارض شایع این عمل جراحی پرداخته ایم.

 • درد و ورم ناحیه عمل شده از جمله عوارض عمل کوچک کردن شکم است که بیمار آن را تجربه می‌کند. تورم و احساس درد ممکن است تا هفته ها پس از عمل جراحی وجود داشته باشد.
 • خونریزی و هماتوم عارضه دیگر جراحی ابدومینوپلاستی است. در حالتی که خون از کناره های زخم به بیرون برود، می‌توان آن را سریعا تشخیص داده و درمان کرد. اما اگر خون در زیر پوست جمع شود به مرور زمان تبدیل به لخته خونی یا هماتوم خواهد شد. برای درمان هماتوم باید آن را تخلیه کرد. برای این کار جراح یک تا دو سانتی متر از بخیه ها را باز کرده و هماتوم را خارج می‌کند.
 • عفونت از عوارض خطرناک هر عمل جراحی از جمله ابدومینوپلاستی است. این عارضه در جراحی شکم کم‌تر شایع است. اما در صورتی که تشخیص داده شود باید به سرعت درمان شود. زیرا در صورت درمان نشدن تمام پوست شکم را فرا گرفته و به شوک عفونی و نکروز منتهی شود.
 • لخته شدن خون و ایجاد امبولی از دیگر عوارض عمل جراحی شکم محسوب می‌شود. ترومبوآمبولی پدیده‌ای است که در آن خون لخته شده وارد جریان خون شده و سبب بسته شدن رگ های حیاتی بدن می‌شود.
 • ترمیم ناقص و باز شدن کناره‌های زخم‌ها از دیگر عوارض عمل کوچک کردن شکم بوده که البته کم‌تر شایع است. این عارضه غالبا در میانه های خط بخیه شکم رخ می‌دهد.
 • نکروز پوست از دیگر عوارض عمل ابدومینوپلاستی است. این عارضه حالتی است که خون به سطح پوست شکم خصوصا ناحیه زیر شکم نمی‌رسد. که نتیجه آن تحلیل رفتن بخشی از پوست شکم است. به طوری که رنگ پوست ابتدا تغییر کرده و سپس به تدریج به رنگ تیره و سیاه تبدیل می‌شود.
 • سروما عارضه دیگری است که پس از عمل کوچک کردن شکم ممکن است رخ بدهد. سروما مایعی زرد رنگ است که پس از یک هفته از عمل در زیر پوست جمع می‌شود. علت ایجاد این پدیده آن است که پوست شکم به عضلات زیرین آن نمی‌چسبد و فضای خالی میان آن‌ها ایجاد می‌شود. سروما در واقع مایعی است که از بقایای هماتوم‌های کوچکی ایچاد می‌شود که به تدریج مایع می‌شود و یا به رنگ زرد درمی‌آید.
 • بی‌حسی و یا کاهش حس پوست شکم عارضه دیگری است که در غالب موارد پدیده‌ای موقتی بوده که ناشی از ورم اعصاب حسی قسمت عمل شده است.

هزینه عمل ابدومینوپلاستی

یکی از مسائل مهم در ارتباط با عمل جراحی شکم بحث هزینه آن است. باید بگوییم هزینه عمل کوچک کردن شکم به عوامل مختلفی بستگی دارد. از این رو میزان هزینه عمل برداشتن چربی شکم با توجه به این عوامل تعیین می‌شود. در زیر به این عوامل اشاره شده است. توصیه می‌شود هر یک از این عوامل را در تعیین هزینه‌های آن بررسی کنید تا در نهایت بهترین جراح ابدومینوپلاستی را برای خود انتخاب کنید.

֎ میزان تخصص و تجربه جراح

یکی از عوامل بسیار مهم در تعیین هزینه‌های جراحی شکم میزان تخصص، تجربه و مهارت جراح است. هزینه جراحی توسط یک جراح با تخصص، تجربه و مهارت زیاد، قاعدتا بیشتر خواهد شد.

֎ روش جراحی

عامل بسیار مهم در تعیین هزینه‌های جراحی شکم، روش مورد استفاده است. هر چه روش جراحی نیازمند برش‌های بزرگ‌تر باشد و جراح، دقت و وقت بیشتری را صرف آن کند، هزینه عمل هم بیشتر خواهد شد.

֎هزینه داروها و متخصص بیهوشی

نحوه بیهوشی و نوع داروهای مورد استفاده هم هزینه‌های متفاوتی دارد که روی کل هزینه جراحی شکم تاثیر می‌گذارد.

֎ نوع بیمارستان و مرکز جراحی

هزینه جراحی ابدومینوپلاستی در بیمارستان‌ها و مراکز جراحی متفاوت است. از این رو باید در تعیین هزینه این عمل با توجه به بودجه ای که دارید اقدام به انتخاب مرکز درمانی بکنید.

֎ هزینه داروهای تجویز شده

داروهایی که پزشک پس از عمل تجویز می‌کند هزینه متفاوتی دارند. بنابراین این عامل هم در تعیین هزینه جراحی زیبایی شکم تاثیرگذار است.

֎ هزینه آزمایش‌ها

عامل دیگر در تعیین هزینه ابدومینوپلاستی ، هزینه آزمایش‌هاست. زیرا انجام آزمایش‌های مختلفی که پزشک تجویز می‌کند و در آزمایشگاه های مختلف هزینه‌های متفاوتی دارد.

֎ موقعیت مرکز درمانی

هزینه ابدومینوپلاستی در بیمارستان‌ها و مراکز جراحی پایتخت و کلان‌شهرها نسبت به سایر شهرها بیشتر است. هم چنین موقعیت بیمارستان‌ها و مراکز جراحی مناطق مختلف پایتخت و کلان‌شهرها از لحاظ هزینه متفاوت است.

کلام آخر :

در این بخش کوشش کردیم عمل ابدومینوپلاستی یا کوچک کردن شکم را به طور مفصل مورد بررسی قرار دهیم. چنان چه با توجه به وضعیت شکم خود نیازمند این عمل می بینید، با مشورت و تحقیق کامل نسبت به انتخاب بهترین جراح اقدام کنید. تا از این طریق نتایج عمل مطابق انتظارات و خوسته‌های شما باشد.سوالات متداول

مدت زمان استفاده از گن پس از عمل جراحی چقدر است؟

مدت زمان استفاده از گن را پزشک تعیین می‌کند. اما توصیه می‌شود حداقل 8 هفته باید از گن استفاده کنید.

آیا پس از جراحی زیبایی شکم می‌توان باردار شد؟

بله جراحی شکم مانع بارداری نمی‌شود.

نتایج عمل جراحی زیبایی شکم تا چه مدت ماندگاری دارد؟

اگر شخص رژیم غذایی مناسبی را استفاده کند و به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد، نتایج این عمل طولانی مدت بوده و حتی می‌تواند دائمی هم باشد.

مدت زمان عمل جراحی زیبایی شکم چقدر است؟

مدت زمان این عمل بستگی به نوع روش و وسعت برش‌ها دارد. اما معمولا در حدود دو تا پنج ساعت این عمل جراحی به طول مینجامد.

چند روز پس از عمل ابدومینوپلاستی می‌توان استحمام کرد؟

به طور معمول سه روز پس از انجام عمل حمام کردن امکان‌پذیر است.