آنچه درباره پروتز چانه باید بدانید

امروزه با پیشرفت علم و مدرنیزه شدن همه چیز، تقریبا برای هر مشکلی راه‌ حلی عالی وجود دارد. اگر زیبایی اندام‌های صورت شما برایتان مهم است به شما توصیه می‌کنیم خواندن این مقاله را از دست ندهید که درباره یکی از اصلی‌ترین اجزای تعیین کننده فرم صورت برایتان حرف داریم. چانه عضو مدنظر ما و پروتز چانه ، راه حلی برای جذاب‌تر شدن و یا رفع ایرادات چانه می‌باشد. این عمل می‌تواند عیب‌هایی نظیر کوچک بودن، ضعیف بودن یا عقب بودن چانه فرد را به کمک جراحی برطرف کند، در واقع پروتز چانه درجلوی چانه قرار می‌گیرد و ابعاد چانه را تقویت می‌کند. پروتز‌ها در اندازه‌های متفاوت وجود دارند و به روش‌های مختلف در صورت فرد جای‌گذاری می‌شوند.

پروتز چانه

کاربرد پروتز چانه

پروتز چانه ابعاد چانه فرد را تغییر می‌دهد و به این روش صورت زیبایی بیشتری پیدا می‌کند. اگر چانه فرد کوچک باشد از طریق افزایش پهنا، ارتفاع چانه، آن را بزرگتر می‌کنند و صورت فرد زیبایی بیشتری می‌یابد. شاید فکر کنید پروتز چانه جراحی کوچکی است، اما باید بدانید تاثیر بسیار زیادی بر چهره شخص می‌گذارد. این عمل سبب افزایش جلو آمدگی و عریض‌تر شدن چانه فرد می‌شود.

همچنین در صورت وجود غبغب آن را مخفی می‌کند، سبب افزایش ارتفاع چانه می‌شود و در صورت فرورفتگی عضله چانه، سبب کاهش یا رفع آن می‌شود. در واقع به صورت کلی سبب زیبایی و تناسب هرچه بیشتر صورت فرد می‌شود، چون هر چقدر چانه فرد کوچک‌تر باشد، بینی او بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. عجیب است اما حقیقت دارد!

قبل از هر چیز بخاطر داشته باشید که انتخاب جراح باتجربه و متخصص بسیار در نتیجه و عوارض آن تأثیر گذار است. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک و زیبایی در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

انواع پروتز چانه

انواع پروتز چانه را می‌توان بسته به هدفی که جراحی بر روی فرد متقاضی این عمل صورت می‌گیرد، دسته بندی کرد.

به طور کلی، بر اساس این نوع دسته بندی، انواع پروتز چانه را می‌توان به ترتیب زیر بخش بندی نمود:

 • افزایش یا کاهش استخوان چانه
 • دفورمیتی یا تغییر شکل چانه
 • بزرگ کردن چانه
 • رفع کج بودن چانه
 • پروتز کردن به منظور ایجاد چانه
 • اصلاح کشیدگی یا دراز بودن چانه

پرکاربردترین روش این عمل زیبایی در بین انواع پروتز چانه ، پروتز به منظور ایجاد چانه می‌باشد. از این روش، برای افرادی استفاده می‌شود که چانه کوچک یا بسیار فرورفته داشته باشند که چربی به زیر چانه به منظور کامل شدن استخوان چانه یا فک استفاده می‌شود. این عمل یک روش بی خطر و طبیعی برای شکل و ظاهر چانه افراد می‌باشد.

باید بدانید که این فرایند 45 دقیقه طول می‌کشد که یا با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی (بسته به تشخیص پزشک متخصص) صورت می‌گیرد.

چه کسانی برای جراحی پروتز چانه مناسب هستند؟

افرادی که چانه کوچکی دارند یا گمان می‌کنند چانه ندارند، بیمارانی که چانه مناسبی ندارند نظیر عقب‌بودن چانه، باریک‌بودن آن یا چانه کوتاهی دارند می‌توانند این جراحی را انجام دهند. همچنین پروتز چانه برای کسانی که در عضله چانه خود انقباض دائمی دارند یا فاصله نوک چانه تا گردن کمی دارند نیز مناسب می‌باشد.

بهترین مارک پروتز چانه

یکی از متداول‌ترین سؤالاتی که در زمینه پروتز چانه از پزشکان پرسیده می‌شود این است که بهترین مارک پروتز چانه چیست.

در این زمینه باید بدانید که نظر دادن، کمی سخت است؛ بسیاری از متخصصین و پزشکان و جراحان پلاستیک، با یکدیگر اتفاق نظر دارند که بهترین مارک پروتز چانه ، برند Archives می‌باشد؛ ولی در این زمینه باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا او بتواند با توجه به وضعیت شما، بهترین برند را به شما پیشنهاد کند.

مراقبت‌های قبل از انجام جراحی

برای انجام جراحی پروتز چانه نیز باید مراقبت‌هایی قبل از عمل داشت و نکاتی را رعایت کرد. یک هفته قبل از عمل از مصرف داروهای استامینوفن‌ دار و غیر استروئیدی پرهیز کنند‌. افراد حداقل یک هفته قبل از عمل، جراحی دهان و دندان نداشته باشند و نیز از یک ماه قبل از استعمال هرگونه دخانیات پرهیز شود. این موارد باعث می‌شود عمل شما بسیار بهتر پیش برود.

بهترین مارک پروتز چانه

ملاحظاتی که در زمان پروتز چانه باید در نظر داشت

پروتز چانه تاثیر فوق‌العاده‌ای بر چهره فرد دارد، قبل از عمل پروتز چانه بهتر است انتظاراتی که از این عمل دارید نظیر میزان جلو آمدگی، پهنا و میزان ارتفاع چانه با پزشک خود صحبت کنید و خواسته‌های خود را مطرح کنید. البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که پزشک معالج شما با توجه به تخصص سابقه و مهارتی که دارد بهترین پیشنهادات را قبل از جراحی به شما پیشنهاد می‌دهد و در صورت رضایت شما از پیشنهاد پزشک بهترین پروتز بر روی چانه قرار می‌گیرد.

پزشک در ابتدا ایرادات چهره شما را در در نظر می‌گیرد سپس نیازهایی که چهره شما برای زیبایی و تناسب بیشتر دارد را مطرح می‌کند. چهره مردان با چانه‌های بزرگ بهتر به نظر می‌رسد، در حالی که اگر همان پروتز بر روی چهره خانم صورت بگیرد، شاید جذابیت چندانی نداشته باشد. برای بهتر نتیجه گرفتن از این عمل می‌توان از اقدامات دیگری مانند لیفت یا مینی لیفت گردن و یا لیپوساکشن گردن نیز بهره برد. چون با استفاده از این روش‌ها حدود گردن بهتر مشخص می‌شود و باعث زیبایی هر چه بیشتر فرد می‌شود.

همه ما زیبایی را دوست داریم. امروزه بیشتر افراد به دنبال راهی برای زیباتر شدن و جوانسازی هستند. یکی از روش‌های پرطرفدار و محبوب در میان خانم‌های مسن و جوان ” پروتز گونه ” است و تاثیر زیادی در شادابی و زیبایی چهره افراد دارد.

انواع برش پروتز چانه

از دو روش برای انجام عمل پروتز چانه استفاده می‌شود، روش اول که درون دهانی می‌باشد از برش جراحی، داخل دهان فرد در لب پایینی که در تماس با لثه است، استفاده می‌شود. روش دوم که خارجی است از برش خارجی روی پوست در ناحیه چین زیر چانه استفاده می‌شود،که البته هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند.

مزایا و معایب روش اول:

در روش اول محل زخم مشهود نیست و مزیت خوبی محسوب می‌شود اما معایبی هم نظیر دشواری تعبیه پروتز، افزایش ریسک عفونت نیز وجود دارد.

مزایا و معایب روش دوم:

مزیت روش دوم نیز کاهش ریسک عفونت و دقیق‌تر تعبیه کردن پروتز می‌باشد، اما متاسفانه در این روش محل برش مشهودتر است‌.

انواع پروتز چانه

معایب پروتز چانه

به طور کلی، معایب پروتز چانه چندان زیاد نیستند؛ می‌توان در بین روش‌هایی که در بالا برای جراحی پروتز چانه معرفی کردیم، معایبی را برای هر کدام در نظر گرفت.

به طور مثال، در روش اول جراحی پروتز چانه ، معایبی که می‌توان نام برد این است که در این روش جراحی، ممکن است عفونت بعد از عمل برای فرد رخ دهد و جای گذاری پروتز در چانه نیز ممکن است به دقت کافی نتواند صورت گیرد چرا که روشی سخت برای جراحی پروتز چانه محسوب می‌شود.

در روش دوم نیز اگر بخواهیم از معایب پروتز چانه صحبت کنیم، باید بگوییم که در این روش ممکن است بعد از عمل، جای برش و جراحی بر روی پوست فرد متقاضی باقی بماند؛ البته با تجویز کرم‌های ترمیمی و مراقبت‌های بعد از عمل که پزشک متخصص به شما توصیه می‌کند، این برش‌ها و جای زخم‌ها نیز ممکن است پس از طی شدن مدت زمانی از بین بروند.

همان طور که در مقالات قبلی از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر رجب پور ذکر کرده‌ایم، عمل‌های زیبایی همگی با عوارضی همراه هستند و عوارض جانبی پس از عمل‌های جراحی زیبایی، اجتناب‌ناپذیر است. البته در صورتی که عمل زیبایی خود را زیر نظر پزشک متخصص با مهارت، تجربه و دانش بالا انجام داده باشید، احتمال بروز این عوارض برای شما به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند. این عمل نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد.

به همین جهت، در قسمت معایب پروتز چانه ، بهتر است که عوارض پروتز چانه را نیز برای شما عزیزان شرح دهیم.

از جمله مهم‌ترین عوارض پروتز چانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دشواری در تلفظ کلمات به صورت موقت
 • تورم لب بالایی
 • عفونت
 • کبودی
 • تورم چانه که امری بسیار طبیعی است و ممکن است تا 2 هفته طول بکشد
 • احساس ناراحتی در ناحیه چانه

نکاتی چند بعد از انجام جراحی

البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که اگر پروتز چانه به صورت همزمان با لیفت صورت، لیفت یا مینی لیفت گردن انجام شود، از برش خارجی استفاده می‌شود چون در واقع برای استفاده از این روش‌ها، به برش خارجی نیاز می‌باشد.

 • در هفته اول باید در منزل استراحت کنید ، می‌توانید فعالیت‌های سبک نظیر تماشا تلویزیون را انجام دهید، باید دقت داشته باشید که در هفته اول از غذاهای نرم استفاده کنید که مجبور به جویدن غذاهای سفت نباشید و دهان خود را بیش از حد باز نکنید.
 • در هنگام خواب از چندین متکا استفاده کنید که سر شما در زمان خواب بالاتر از بدن قرار بگیرد و از این طریق تورم صورت شما کاهش می‌یابد.
 • بعد از جراحی درد متوسطی وجود دارد و برای تسکین آن از داروهای آرام‌بخش استفاده می‌شود و حدودا کمتر از پنج روز استفاده می‌شود.
 • پس از جراحی تورم قابل توجهی در چانه وجود دارد که بین یک تا دوهفته طول می‌کشد تا به حالت طبیعی باز‌گردد. هم چنین بی‌حسی لب پایینی و چانه و سفت‌شدن و تورم لب بالایی تا چندین هفته امکان دارد طول بکشد که سبب دشواری تلفظ کلمات می‌شود. اما تمامی این نکات طبیعی می‌باشد و دوهفته به طول می‌انجامد.
 • معمولا بیماران بعد از یک هفته به زندگی طبیعی خود باز می‌گردند، حتی در هفته اول نیز شما می‌توانید ورزش‌های سبک را انجام دهید اما تا چهار هفته از انجام هر گونه فعالیت شدید باید خودداری کنید.
 • در عمل پروتز چانه ریسک کمی وجود دارد اما پزشک معالج شما در زمان مشاوره اندک ریسک‌های این روش را نیز برای شما توضیح می‌دهد.

روش‌های جایگزین

روش‌های جایگزینی نیز برای این عمل وجود دارد از جمله لیفت و لیپوساکشن چانه که برای اصلاح بدفرمی‌های چانه استفاده می‌شود. ولی متاسفانه این روش ماندگاری کمی دارد. جراحی کاهش سایز چانه روش دیگر جایگزین پروتز چانه می‌باشد که پزشک استخوان چانه را کوچک می‌کند و آخرین روش جایگزین نیز جراحی تغییر محل چانه می‌باشد که در آن جراح چانه فرد را به عقب یا جلو حرکت می‌دهد تا محل مناسب آن را پیدا کند.

چانه نقش مهمی در زیبایی و تناسب صورت دارد. به همین دلیل، ممکن است افرادی که چانه‌های ضعیف و یا بیش از حد برجسته دارند از نیمرخ خود احساس رضایت نکنند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. ما در مقاله ” جراحی چانه

کلام آخر

اگر ضعف یا کوچکی چانه شما خیلی واضح است و سبب ناهماهنگی چهره شما شده است، می‌توانید از جراحی پروتز چانه استفاده کنید. البته باید خاطر نشان کرد که به این نکته توجه داشته باشید که حتما در جلسه مشاوره به سخنان پزشک خوب توجه کنید و خواسته‌های خود را مطرح کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. نتیجه‌ای که کاملا با چهره شما مطابقت داشته باشد و شما از آن رضایت کامل داشته باشید. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما مفید بوده باشد و شما را در مسیر انجام این عمل راهنمایی کرده باشد.


سوالات متداول

کاربرد پروتز چانه چیست ؟

این عمل ابعاد چانه فرد را تغییر می‌دهد و به این روش صورت زیبایی بیشتری پیدا می‌کند. اگر چانه فرد کوچک باشد از طریق افزایش پهنا، ارتفاع چانه، آن را بزرگتر می‌کنند و صورت فرد زیبایی بیشتری می‌یابد. شاید فکر کنید پروتز چانه جراحی کوچکی است، اما باید بدانید تاثیر بسیار زیادی بر چهره شخص می‌گذارد. این عمل سبب افزایش جلو آمدگی و عریض‌تر شدن چانه فرد می‌شود.

بهترین مارک پروتز چانه چیست ؟

در این زمینه باید بدانید که نظر دادن، کمی سخت است؛ بسیاری از متخصصین و پزشکان و جراحان پلاستیک، با یکدیگر اتفاق نظر دارند که بهترین برند ، برند Archives می‌باشد؛ ولی در این زمینه باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید تا او بتواند با توجه به وضعیت شما، بهترین برند را به شما پیشنهاد کند.

انواع پروتز چانه چیست ؟

به طور کلی، بسته به هدفی که جراحی بر روی فرد متقاضی این عمل صورت می‌گیرد به ترتیب زیر بخش بندی نمود:
֎ افزایش یا کاهش استخوان چانه
֎ دفورمیتی یا تغییر شکل چانه
֎ بزرگ کردن چانه
֎ رفع کج بودن چانه
֎ پروتز کردن به منظور ایجاد چانه
֎ اصلاح کشیدگی یا دراز بودن چانه

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها