نانوفت چیست و چه کاربردی دارد؟

این که تزریق چربی نانوفت چیه یا تزریق چربی به روش نانوفت چیست و چه زمانی تزریق چربی با نانوفت انجام می‌شود، ممکن است سؤال بسیاری از شما باشد. گفتن این مسئله ضروری است که با افزایش سن، ساختار و خاصیت ارتجاعی پوست ما شروع به ضعیف شدن می‌کند و باعث ظاهر شدن خطوط ریز، چین و چروک، کاهش حجم در صورت و سایر علائم پیری می‌شود.

برای بسیاری از افراد، این علائم ممکن است شروع یک جستجوی طولانی برای گزینه‌های درمانی باشد که می‌تواند به بازگرداندن جوانی و حجم به پوست آنها کمک کند. روش‌های انتقال و پیوند چربی در سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند، به طوری که بیماران بیشتر و بیشتری ترجیح می‌دهند از چربی خود برای صاف کردن خطوط روی صورت، حجیم کردن باسن یا اصلاح نتایج بزرگ کردن سینه استفاده کنند.

اگر به دنبال بهبود نواحی ظریف پوست خود با حداقل خطر و زمان بهبودی کوتاه هستید، در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت دکتر رجب پور همراه ما باشید تا به پرسش‌هایی نظیر نانوفت چیست ؟ تزریق چربی نانوفت چیست ؟ هزینه تزریق نانوفت چقدر است؟ و این گونه پرسش‌ها، پاسخ دهیم.

نانوفت چیست ؟

نانوفت، چربی فیلتر شده‌ای است که از خرد کردن سلول‌های چربی به یک ماده مایع حاوی غلظت بالایی از سلول‌های بنیادی تولید می‌شود. سلول‌های بنیادی نقش حیاتی در بازسازی بافت آسیب دیده ایفا می‌کنند و نانوفت می‌تواند تجزیه کلاژن و الاستین را که با افزایش سن رخ می‌دهد، معکوس کند. ما از این نوع خاصی از تزریق چربی به صورت برای جایگزینی کاهش حجم زیاد براثر افزایش سن، استفاده می‌کنیم. از نانوفت برای جایگزینی کاهش حجم در نواحی حساس استفاده می‌شود زیرا می‌تواند به دستیابی به نتیجه طبیعی برای بیمار کمک کند.

تزریق چربی با نانوفت

قبل از انجام هر اقدامی به خاطر داشته باشید که انتخاب پزشک متخصص و باتجربه بسیار مهم است. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

تزریق چربی نانوفت چیست ؟

تزریق نانوفت یا تزریق میکروفت، روشی برای انتقال چربی است که با استفاده از کانول‌های بسیار نازک، مقادیر بسیار کمی چربی را از یک ناحیه بدن به مناطق ظریف‌تری مانند صورت و دست‌ها منتقل می‌کند تا حالت نرم‌تر و جوان‌تر به شما بدهد.

 این نوع انتقال چربی در جوان‌سازی پوست مؤثر است زیرا سلول‌های چربی تصفیه شده حاوی فاکتورهای رشد متعددی هستند که می‌توانند تولید کلاژن و بازسازی را افزایش دهند که به پوست شما اجازه می‌دهد پرتر، هیدراته‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. نتیجه تزریق چربی با نانوفت با گذر زمان بهتر می‌شود و بیشتر تأثیر می‌گذارد؛ همچنین لازم به ذکر است تحقیقات نشان داده‌اند که نتایج نانوفت دائمی هستند و از بین نمی‌روند.

توجه به این نکته ضروری است که اگرچه تزریق نانوفت مشابه پیوند چربی ساختاری است، اما روش یکسانی نیست. پیوند چربی ساختاری به دنبال بهبود قابل توجه ساختار صورت با بازگرداندن حجم و کانتور کلی است. تزریق نانوفت عمدتاً برای هدف قرار دادن علائم پیری، بهبود رنگ و بافت پوست و همچنین کاهش علائم تغییر رنگ، اسکار و لک استفاده می‌شود. اگرچه به طور معمول در ناحیه صورت اعمال می‌شود، اما می‌توان از نانوفت در نواحی دیگر بدن مانند گردن، دست‌ها و سینه نیز استفاده کرد. تزریق نانوفت را می‌توان همراه با سایر روش‌ها مانند لیفت صورت یا پیوند چربی ساختاری انجام داد.

مراحل تزریق چربی نانوفت چیست ؟

تزریق چربی به روش نانوفت متدی است که در آن از چربی بدن خود فرد برای پرکردن نواحی فرورفته یا لاغر شده صورت یا افزودن حجم در نواحی دلخواه صورت استفاده می‌شود. از آنجایی که از چربی خود بیمار استفاده می‌شود، انتقال نانو چربی به سه مرحله نیاز دارد.

֎ مرحله اول:

اولین مرحله شامل لیپوساکشن ملایم مقداری چربی اضافی (مانند چربی موجود در پهلو، شکم، ران‌ها یا باسن) است.

֎ مرحله دوم:

مرحله دوم شامل جداسازی و پاک‌سازی سلول‌های چربی و جداسازی سلول‌های تخصصی و فاکتورهای رشد است.

֎ مرحله سوم:

مرحله سوم و نهایی شامل تزریق سلول‌های چربی به نواحی مورد نظر صورت همراه با PRP، که پلاسمای غنی از پلاکت است، می‌باشد.

تزریق چربی نانوفت چیست

فواید تزریق چربی به روش نانوفت چیست ؟

تزریق چربی با نانوفت در سنین بالا پیشنهاد می‌شود زیرا این روش در بهبود ظاهر بسیار مؤثر است. برخی از فواید و تأثیرات نانوفت از قرار زیر هستند:

 • درمان چین و چروک و خطوط بسیار ظریف
 • کاهش ظاهر خطوطی که براثر سیگار کشیدن اطراف لب‌ها ظاهر شده‌اند.
 • کاهش آسیب‌هایی که براثر تابش خورشید به پوست وارد شده است.
 • افزایش خاصیت ارتجاعی پوست
 • جوان‌تر کردن ظاهر پوست صورت
 • بهبود جای اسکار و زخم‌ها
 • کاهش لک‌های پوست صورت

خطرات تزریق چربی به روش نانوفت چیست ؟

هنگامی که تزریق نانوفت توسط یک پزشک دارای گواهی بورد با تجربه در این روش انجام شود، بسیار ایمن است زیرا چربی 100٪ با بدن شما سازگار است و خطر رد یا واکنش آلرژیک را برخلاف سایر درمان‌های پرکننده از بین می‌برد. اگرچه یک روش کم تهاجمی در نظر گرفته می‌شود، مانند هر روشی ممکن است خطرات مرتبط با آن وجود داشته باشد. با تزریق چربی با نانوفت کمترین خطر عفونت و اسکار وجود دارد.

هزینه تزریق نانوفت

افتادگی پوست در اثر کاهش کلاژن سازی پوست است که می‌تواند علاوه بر افزایش سن، دلایل دیگری از جمله عدم تغذیه صحیح ، استفاده از سیگار، تماس زیاد با آفتاب، مصرف بعضی داروهای استرس و … باشد و می‌تواند در قسمت‌های مختلف بدن نیز رخ دهد. ما در ” درمان افتادگی پوست صورت ” به روش‌هایی برای درمان این عارضه پرداخته‌ایم.

هزینه تزریق نانوفت

هزینه نانوفت، بسته به اینکه کدام ناحیه از بدن یا صورت موردنظر است و چه مقدار چربی برای ناحیه استفاده می‌شود متفاوت است؛ بنابراین هزینه تزریق نانوفت برای نواحی مختلف بدن و صورت با یکدیگر تفاوت دارد و نمی‌توان یک هزینه ثابت برای تمامی نواحی تعیین کرد. هزینه نانوفت همچنین به عوامل دیگری نظیر دستمزد پزشک و تجهیزات مورداستفاده قرار گرفته نیز بستگی دارد، زیرا دستمزد پزشکان با یکدیگر خیلی تفاوت دارد.

تزریق چربی به روش نانوفت مناسب چه کسانی است؟

هر فرد سالمی که شروع به دیدن چین و چروک، از دست رفتن شادابی پوست و سایر علائم پیری کرده است، می‌تواند درمان تزریق چربی با نانوفت را انجام دهد. تزریق نانوفت همچنین می‌تواند برای بازگرداندن مقدار مشخصی از حجم، از بین بردن عیوب در ناحیه‌ای که قبلاً چربی از آنجا برداشته شده است و بهبود کیفیت پوست انجام شود.

برخی از کاندیداهای ایده آل برای این تزریق عبارت‌اند از:

 • افرادی که خطوط ظریف در نواحی چشم و اطراف بینی دارند
 • کسانی که دایره‌های تیره و نواحی بنفش زیر چشمشان دارند
 • کسانی که دارای چین‌وچروک‌های ظریف در ناحیه گردن هستند
 • کسانی که به دلیل لیپوساکشن یا آسیب، دچار افسردگی زیرپوستی هستند
 • کسانی که چاله‌های آکنه دارند

اثرات تزریق چربی با نانوفت چه زمانی قابل مشاهده است؟

اثرات تزریق چربی به روش نانوفت در عرض 1- 3 ماه قابل مشاهده است. پس از تزریق، 70 تا 80 درصد چربی منتقل شده در بدن باقی می‌ماند و مابقی جذب می‌شود.

بنابراین یک دوره انتظار ۳ماهه برای ظاهر نهایی، ایده آل است. در عرض 6 ماه، کیفیت پوست به وضوح بهبود می‌یابد.

تزریق چربی به روش نانوفت

کارهایی که قبل از تزریق چربی به روش نانوفت انجام می‌شود چیست؟

در طول مشاوره اولیه، پزشک سابقه پزشکی شما را ارزیابی می‌کند و یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد تا تعیین کند که آیا تزریق نانوفت برای شما یک درمان ایده آل است یا خیر. پزشک متخصص ممکن است سایر نواحی صورت شما را برای تعادل و تقارن بررسی و اندازه گیری کند. لطفاً در مورد انتظارات خود از درمان و نتایج مطلوب صادق باشید تا بهترین درمان را برای نیازهای خود دریافت کنید.

توصیه می‌شود قبل از تزریق چربی به روش نانوفت و در طول دوران نقاهت سیگار را ترک کنید، زیرا سیگار کشیدن می‌تواند روند بهبودی را کند کرده و خطر آسیب بافتی را افزایش دهد. همچنین ممکن است لازم باشد از مصرف برخی داروها اجتناب شود، مانند داروهای ضد التهابی که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند. در روز انجام تزریق چربی با نانوفت ، لطفاً ترتیبی دهید که شخصی شما را به کلینیک آورده و برگرداند، زیرا بعد از تزریق نمی‌توانید رانندگی کنید.

یکی دیگر از روش‌های جوانسازی پوست و صورت پی آر پی می‌باشد که در مقاله‌ی ”  prp چیست ” به صورت کامل به این روش و مزایا و معایب آن پرداخته‌ایم.

کارهایی که بعد از تزریق چربی به روش نانوفت انجام می‌شود چیست؟

تورم بعد از عمل به نواحی تحت درمان بستگی دارد، اما معمولاً 2 تا 3 هفته بعد از تزریق ادامه می‌یابد. کبودی و درد متوسط ممکن است رخ دهد، اما باید ظرف چند روز برطرف شود.

به بیماران توصیه می‌کنیم حداقل به مدت 24 ساعت از دست زدن به نواحی تحت درمان خودداری کنند. با این حال، بیماران باید بتوانند در عرض چند روز به فعالیت‌های عادی خود بازگردند، مگر اینکه پزشک آنها توصیه دیگری کند. مشاهده نتایج کامل به زمان نیاز دارد زیرا چربی تزریق شده برای تنظیم، نیاز به زمان دارد، اما بسیاری از بیماران در چند هفته اول متوجه بهبودی می‌شوند.

تزریق چربی به روش نانوفت چیست

سخن پایانی

در این مقاله از سری مقالات دکتر احمدعلی رجب پور درمورد اینکه نانوفت چیست ؟ ، تزریق چربی به روش نانوفت چیست ؟ ، فواید، خطرات و هزینه تزریق نانوفت صحبت کردیم. تزریق چربی به روش نانوفت می‌تواند جنبه‌هایی از کاهش حجم صورت را که اغلب با افزایش سن ظاهر می‌شود، از بین ببرد و چون از چربی خود فرد استفاده می‌شود معمولاً بی خطر است؛ با این حال توصیه می‌شود قبل از انجام هرگونه عملی از وضعیت سلامت خود اطمینان حاصل کرده و با پزشکان متخصص مشورت کنید.

ممکن است در این زمینه برای شما عزیزان سؤالاتی پیش آمده باشد که در این مقاله نتوانسته باشید به پاسخ آن برسید، شما می‌توانید سؤالات خود را در قسمت نظرات زیر همین مقاله با ما مطرح کنید تا بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن شما را راهنمایی کنیم.

همچنین ممکن است نکاتی وجود داشته باشد که در این مقاله از ذکر آن غافل شده باشیم؛ در این صورت، خوشحال می‌شویم تا آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


سوالات متداول

✅ نانوفت چیست ؟

نانوفت، چربی فیلتر شده‌ای است که از خرد کردن سلول‌های چربی به یک ماده مایع حاوی غلظت بالایی از سلول‌های بنیادی تولید می‌شود. سلول‌های بنیادی نقش حیاتی در بازسازی بافت آسیب دیده ایفا می‌کنند و نانوفت می‌تواند تجزیه کلاژن و الاستین را که با افزایش سن رخ می‌دهد، معکوس کند.

✅ فواید تزریق چربی به روش نانوفت چیست ؟

֎ درمان چین و چروک و خطوط بسیار ظریف
֎ کاهش ظاهر خطوطی که براثر سیگار کشیدن اطراف لب‌ها ظاهر شده‌اند.
֎ کاهش آسیب‌هایی که براثر تابش خورشید به پوست وارد شده است.
֎ افزایش خاصیت ارتجاعی پوست
֎ جوان‌تر کردن ظاهر پوست صورت
֎ بهبود جای اسکار و زخم‌ها
֎ کاهش لک‌های پوست صورت

✅ اثرات تزریق چربی با نانوفت چه زمانی قابل مشاهده است؟

اثرات تزریق چربی به روش نانوفت در عرض 1- 3 ماه قابل مشاهده است. پس از تزریق، 70 تا 80 درصد چربی منتقل شده در بدن باقی می‌ماند و مابقی جذب می‌شود. بنابراین یک دوره انتظار ۳ماهه برای ظاهر نهایی، ایده آل است. در عرض 6 ماه، کیفیت پوست به وضوح بهبود می‌یابد.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها