روش‌های پیشگیری و درمان افتادگی پوست صورت

درمان افتادگی پوست صورت یکی از مسائلی است که امروزه بسیاری از افراد به دنبال شناخت آن و روش‌های آن می‌باشند چرا که افتادگی پوست می‌تواند در قسمت‌های مختلف بدن، مخصوصاً در ناحیه گردن و صورت، رخ دهد که اصلی‌ترین دلیل آن، افزایش سن می‌باشد.

علت افتادگی پوست صورت و بدن، در افراد مختلف، کاهش کلاژن سازی پوست است که می‌تواند علاوه بر افزایش سن، دلایل دیگری از جمله عدم تغذیه صحیح ، استفاده از سیگار، تماس زیاد با آفتاب، مصرف بعضی داروهای استرس و نیز موارد دیگر از این دست داشته باشد.

در مقاله امروز از مجموعه مقالات بلاگ رسمی دکتر احمدعلی رجب پور، قصد داریم به بررسی درمان افتادگی پوست صورت بپردازیم و روش‌های این نوع درمان را معرفی کنیم. اگر پوست صورت شما به هر دلیلی دچار افتادگی شده است و یا نگران شل شدن پوست صورت خود هستید و به دنبال راه‌های جلوگیری از افتادگی پوست صورت می‌گردید، می‌توانید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست اورید.

روش‌های درمان افتادگي پوست صورت

در ادامه، روش‌هایی که برای درمان افتادگی پوست صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند را شرح می‌دهیم. این روش‌ها به عنوان بهترین روش‌های درمان افتادگي پوست صورت مورد استفاده بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند.

افتادگی پوست صورت

افزایش سن و تاثیر عوامل محیطی و ژنتیکی، روند تولید کلاژن در پوست را آهسته تر می کند. این امر سبب کاهش حالت ارتجاعی پوست و افزایش چین و چروک در پوست صورت می شود. لیفت صورت یک روش متداول برای از بین بردن چین و چروک و جوان‌سازی صورت است که به دو روش با جراحی و بدون جراحی امکان پذیر است. ما در مقاله ” لیفت صورت بدون جراحی ” به انواع بدون جراحی آن پرداخته‌ایم.

رفع شلی پوست صورت با روش لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال یکی از روش‌های درمان افتادگی پوست صورت و بدن می‌باشد که از سال‌ها پیش تا به حال، مورد استفاده بسیاری از افراد بوده است و هم اکنون نیز در بسیاری از مراکز تخصصی پوست، از آن برای درمان افتادگی پوست استفاده می‌شود. در این روش ابتدا یک روغن و یک ژل رقیق بر روی پوست ناحیه ورد نظر برای جوان سازی مالیده می‌شود و سپس پزشک با دستگاه آر اف، امواج رادیویی پرفرکانس را روی سطح پوست می تاباند، این امواج رادیویی به تدریج گرما را از سطح پوست به عمق پوست (درم و زیر پوست) وارد میکند. باید بدانید که این روش بدون ایجاد عوارض است که با نتایج زیر همراه می‌باشد:

اثر سریع ولی کوتاه مدت (اثر لیفت یا همان کشیدگی پوست) که با جلسه اول و یا دوم ظاهر می‌شود؛ ولی در صورت توقف جلسات درمانی، زود اثر آن از بین می‌رود. این تأثیر موقت ناشی از انقباض و کشیدگی رشته‌های کلاژن زیر پوست می‌باشد که در نهایت سبب لیفت موقت پوست ناحیه مورد نظر برای جوان سازی می‌شود. با تکرار جلسات درمانی، تأثیر دیررس ولی دراز مدت (تأثیر ضد چروک بر روی پوست فرد) شروع می‌شود. کم‌کم با تکرار جلسات، کلاژن‌های جدید داخل پوست تشکیل می‌شود که علاوه بر ادامه تأثیر لیفت (کشیده شدن پوست) باعث سفت شدن پوست‌های شل و افتاده نیز خواهد شد (خصوصاً در قسمت چانه، خط فک و طرفین صورت) و چروک‌های ظریف پوست دور دهان و دور چشم، به تدریج کاهش می‌یابد.

درمان افتادگی صورت با روش فرکشنال سوزنی

در این روش درمان افتادگی پوست صورت ، امواج رادیوفرکوئنسی به طور دقیق در محل مورد نظر در زیر پوست ایجاد می‌شود. در دستگاه فرکشنال سوزنی، یک شبکه چهل و نه عددی از سوزن‌های نازک به عمق دو میلیمتر به درون پوست هدایت می‌شود (در دستگاه‌هایی که سوزن‌ها از روکش طلا هستند، آسیب کمتر بوده و طول عمر سوزن‌ها بیشتر می‌باشد). فقط سه دهم میلیمتر انتهای سوزن قابلیت عبور جریان را داشته و مابقی طول سوزن‌ها عایق می‌باشد.

باید بدانید که سوزن‌های این دستگاه بسیار نازک هستند و ورود آنها به داخل پوست افراد، تقریباً بدون درد است و یا اگر دردی هم داشته باشد، درد غیر قابل تحملی نیست. به این صورت، جریان رادیوفرکوئنسی بین نوک سوزن‌ها و زیر پوست فرد در ناحیه‌ای که برای جوان سازی و درمان افتادگی پوست مد نظر دارد، برقرار می‌شود و گرمای مناسب برای انقباض کلاژن، ایجاد خواهد شد و این اتفاق در حالتی می‌افتد که سطح گرم نمی‌شود و به آن آسیبی وارد نمی‌شود. علاوه بر آن باید در نظر داشته باشید که خود مکانیزم ورود این سوزن‌ها به عمق پوست، می‌تواند سبب جوان سازی پوست و درمان افتادگی پوست صورت شود چرا که عملکردی شبیه به میکرونیدلینگ دارد.

این فرایند بازسازی پوست به گونه‌ای انجام می‌شود که ستون‌هایی از آسیب‌دیدگی جزئی در پوست ایجاد می‌شود (به وسیله سوزن‌ها) و بدن برای رفع این آسیب‌دیدگی‌ها، موادی ترشح می‌کند که به بازسازی و جوان سازی پوست کمک می‌کند و سبب درمان افتادگی پوست صورت می‌شود.

در این روش، از تکنولوژِی نوینی برای جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود که با کنترل انرژی آر اف، آسیب کمتر به لایه‌های درم پوست وارد می‌شود. از مزایای این روش درمان افتادگی پوست صورت می‌توان به کاهش دفعات درمان، کاهش درد و دوران نقاهت بی دردسر و کوتاه اشاره کرد. استفاده از این روش درمان افتادگی پوست، تیپ پوستی نداشته و ریسک سوختگی و PIH در آن، کم‌تر از سایر روش‌های لیزر است.

روند درمان در این روش به این صورت می‌باشد که برای استفاده از آن باید بین 4 تا 6 جلسه، بسته به نوع پوست و نیز درمانی که مد نظر است، با فاصله ماهی یک بار، انجام شود.

با پیشرفت تکنولوژی و گرایش مردم به زیبایی و جوانسازی صورتشان، روش‌های مختلفی برای افزایش سطح کلاژن پوست ارائه می‌شود. لیفت صورت با اندوتاین نیز یکی از این روش‌هاست. ما در مقاله ” اندوتاین چیست ” این روش را بصورت کامل بررسی کرده‌ایم.

شل شدن پوست صورت

رفع افتادگی پوست صورت با روش هایفوتراپی

یکی دیگر از روش‌های درمان شلی پوست صورت ، استفاده از روش هایفوتراپی می‌باشد. هایفوتراپی روشی است که در آن از امواج اولتراسوند یا فراصوت پرتوان برای لیفت پوست و جوان‌سازی استفاده می‌شود. در حقیقت باید این طور گفت که یکی از بهترین روش‌های غیر جراحی برای درمان افتادگی پوست صورت ، این روش می‌باشد که در سال‌های اخیر، پیشرفت زیادی داشته است و محبوبیت بسیاری را در ایران و سایر نقاط جهان از آن خود کرده است.

این روش برای کلیه کسانی که دچار شلی پوست صورت شده‌اند، به طوری که این شلی و افتادگی مشهود و قابل مشاهده باشد، مناسب است و افرادی که تمایل دارند لیفت ابرو و یا لیفت صورت انجام دهند، می‌توانند از روش هایفوتراپی استفاده کنند. البته لازم به ذکر است در افرادی که به دلیل کهولت سن، افتادگی شدید پوست پیدا کرده‌اند، روش‌های جراحی با نتایج بهتر و اثرگذاری بیشتری همراه خواهد بود. اما معمولاً افراد 30 سال به بالا می‌توانند برای درمان افتادگی پوست صورت ، هایفوتراپی انجام دهند.

جلوگیری از شل شدن پوست صورت با روش استفاده از کرم های لیفت پوست

امروزه برخی از محصولات تولید شده توسط انواع برندهای فعال در حوزه زیبایی پوست و سلامتی، مدعی هستند که استفاده از آنها امکان لیفت و جوان‌سازی را برای پوست صورت و بدن فراهم می‌آورد که البته حتی در صورت صحت این ادعا، باید توجه داشت که اثرگذاری آنها بسیار محدود بوده و با روش‌های کلینیکی قابل مقایسه نمی‌باشد. به طور کل، بهتر است که قبل از استفاده از این محصولات، حتماً با یک متخصص پوست مشورت کنید.

درمان افتادگي پوست صورت

لیفت صورت معمولاً به دو شکل لیفت کامل و مینی انجام می‌شود. ما در مقاله ” مینی لیفت صورت ” این روش را کامل بررسی نموده‌ایم.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ رسمی وب سایت دکتر احمدعلی رجب پور، به بررسی روش‌های درمان افتادگی پوست صورت و بدن پرداختیم و هر روش را به تفصیل توضیح دادیم و نکات مهم در این زمینه را نیز معرفی کردیم تا در صورتی که دچار افتادگی پوست صورت شده‌اید و برای درمان آن به دنبال راهی مطمئن هستید، با مطالعه این مقاله، اطلاعات مفید و کاربردی را به دست آورید. همچنین شما می‌توانید جهت مشاوره در این زمینه با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، از طریق این لینک ارتباط بگیرید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها