عمل درشت کردن چشم چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل درشت كردن چشم : چشم حساس‌ترین و مهم‌ترین عضو بدن انسان است. زیرا اگر به هر دلیلی مشکی برای چشم ایجاد شود انسان از دیدن دنیا و زیبایی‌های آن محروم می‌شود و بسیاری از کارهای روزمره خود را نمی‌تواند انجام دهد . از طرفی چشم از مهمترین معیار‌های سنجش زیبایی چهره شناخته می‌شود، درشت و براق بودن چشم چهره فرد را زیبا و شاداب تر نشان می‌دهد. در بسیاری از شعرها به خصوص شعرهای ایرانی مشاهده می‌کنیم که شاعران برای وصف معشوق و تعریف و تمجید از زیبایی و دل‌فریبی یار به زیبایی و درشتی چشمانش اشاره می‌کنند.

اپی کانتال چشم یا عمل زيبايي درشت كردن چشم یکی از چندین عمل زیبایی است که امروزه رواج پیدا کرده است.در کانتو‌پلاستی جراح فرم گوشه چشم ها را اصلاح می‌کند و چنانچه فرد دچار افتادگی پلک ها باشد آن را رفع می‌کند که این عمل موجب می‌شود چشم‌ها به طور دائمی درشت تر شوند و چهره فرد دیگر خسته و خواب‌آلود به نظر نیاید. عمل درشت كردن چشم در بین افرادی که چشمانی ریز و بادامی شکل دارند طرفداران بسیاری دارد. که به ویژه بیشترین متقاضی را بین مردم آسیای شرقی و کره دارد.

هدف تمام جراحی‌های زیبایی چشم اصلاح فرم چشم‌ها و زیباتر شدن آن‌هاست ولی ممکن است روش‌های آن متفاوت باشد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • چین خوردگی اپی کانتال یا چین اپی کانتال چیست ؟
 • روش های عمل درشت كردن چشم
 • تفاوت اپیکانتوپلاستی و کانتوپلاستی
 • مراقبت‌های پس از جراحی اپی کانتال چشم
 • عوارض عمل زيبايي درشت كردن چشم
 • هزینه جراحی اپیکانتوپلاستی
 • سخن آخر

چین خوردگی اپی کانتال یا چین اپی کانتال چیست ؟

یک لایه برآمده یا چین اضافی در بخش درونی و زاویه داخلی چشم دیده می‌شود. به این لایه اضافی، اپی کانتوس یا چین اپی کانتال (فولد اپی‌کانتال) می‌گویند. به همین دلیل جراحی که این چین اضافی یا چین اپی کانتال را برمی‌دارد، اپی کانتوپلاستی (Epicanthoplasty) یا جراحی اپی کانتال چشم است.

همچنین معمولا چشم‌های شرقی، حالتی افتاده و پف کرده دارند. در واقع شکل چین‌خوردگی پلک بالا در چشمان مغولی، متفاوت است و گاهی لایه‌های چربی در زیر پوست پلک، این چشم‌ها را به‌صورت پف کرده و کوچک‌تر نشان می‌دهد. در جراحی اپی کانتال ، این مشکلات پلک نیز برطرف می‌شود.

چین های اپی کانتال ، بخشی از پوست پلک است که گوشه داخلی چشم را مختل می کند و از این طریق با ایجاد ظاهری خواب آلوده و محدودیت در دید افقی ، زیبایی چشم را کاهش می دهد.

قبل از هر اقدامی باید بگوییم که مهم‌ترین نکته برای داشتن بهترین نتیجه، انتخاب پزشک باتجربه می‌باشد. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

اپی کانتال

روش های عمل درشت كردن چشم یا اپیکانتوپلاستی

حال که با اپی کانتال و چین های اپی کانتال آشنا شدیم و به پاسخ سوال چین اپی کانتال چیست ، رسیدیم در ادامه به روش‌های عمل درشت كردن چشم یا عمل اپی کانتال چشم که به آن اپیکانتوپلاستی می‌گویند می‌پردازیم. عمل درشت كردن چشم به دو روش صورت می‌پذیرد که عبارتند از :

֎ جراحی زیبایی چشم اپیکانتوپلاستی (Epicanthoplasty ) داخلی:

با این عمل جراحی، گوشه‌های چشم بزرگتر می‌شوند. افرادی که چشم‌های بادامی آسیایی دارند مناسب‌ترین گزینه برای این جراحی هستند. در این روش پوست تا شده یا برش داده می‌شود و جراح آن را برمی‌دارد. تا ظاهر مورد نظر برای چشم ایجاد شود. در این جراحی همه بخیه‌ها در چین‌های دور چشم پنهان می‌شوند و قابل دیدن نیستند. این جراحی به صورت جداگانه یا با جراحی پلک دوتایی قابل انجام است.

چه کسانی بهتر است از این روش استفاده کنند؟

 • افرادی که نیاز به گشادتر شدن چشم دارند
 • افرادی که اطراف چشمشان چین خورده است
 • افرادی که فاصله زیادی بین چشم‌هایشان وجود دارد.

جراحی عمل درشت كردن چشم ، به صورت داخلی، حدود نیم ساعت طول می‌کشد و از بیهوشی برای انجام آن استفاده می‌شود. بخیه‌ها پس از ۵ روز برداشته می‌شوند. دوره‌ی نقاهت این جراحی کوتاه است و معمولا فرد به یک هفته زمان بهبودی نیاز دارد.

زیبایی ظاهری برای همه‌ی ما حائز اهمیت است. بخش اعظم این زیبایی به اجزاء صورت مربوط می‌شود و چشم‌ها، یکی از اصلی‌ترین اجزاء صورت هستند؛ زیرا، چشم‌ها را پنجره‌ای به درون انسان‌ می‌دانند. هنگامی که پلک بالایی یک چشم یا هر دو فرو میفتد و از فرم طبیعی خارج می‌شود، ” افتادگی پلک ” رخ می‌دهد که در مقاله‌ای مجزا به دلایل و نحوه درمان آن پرداخته‌ایم.

֎ اپی کانتوپلاستی جانبی

این روش عمل  زیبایی جهت بزرگ کردن ظاهر چشم انجام می‌شود. جراح گوشه‌های خارجی یا جانبی چشم را تغییر شکل می‌دهد. تا جایی که چین‌های جانبی پلک تغییر شکل پیدا می‌کنند و بزرگتر می‌شوند. این متد نیز مانند روش قبلی می‌تواند به صورت جداگانه یا با جراحی پلک دوتایی انجام شود.این جراحی معمولا فقط به بی حسی موضعی احتیاج دارد و دوران  نقاهت پس از آن نیز کوتاه است

این روش جراحی درشت کردن چشم‌ها مناسب چه افرادی است ؟

 • افرادی که می‌خواهند چشم‌های بزرگتری داشته باشند .
 • افرادی که گوشه‌های خارجی چشم آن‌ها شیب دارند.
 •  افرادی که چهره‌شان به واسطه حالت چشم‌هایشان خشن به نظر می‌رسد.
چین های اپی کانتال

تفاوت اپیکانتوپلاستی و کانتوپلاستی

گاهی از روش جراحی کانتوپلاستی نیز به عنوان عمل درشت كردن چشم استفاده می‌شود. در واقع کانتوپلاستی، جراحی گوشه بیرونی چشم است؛ اما اپی‌کانتوپلاستی جراحی گوشه داخلی چشم همراه با بلفاروپلاستی می‌باشد. به طور دقیق‌تر، تفاوت کانتوپلاستی و اپی‌کانتوپلاستی در این است که:

 • کانتوپلاستی جراحی بخش بیرونی چشم برای اصلاح زاویه خارجی چشم است. در این عمل، جراح گوشه خارجی چشم را برش می‌دهد و باز می‌کند. این عمل در صورتی مفید است برای بهبود زاویه خارجی و عدم تقارن چشم‌ها انجام شود.
 • از طرفی برخی برای درشت‌تر شدن چشم‌ها و کشیده‌تر شدن آن جراحی کانتوپلاستی انجام می‌دهند. این جراحی به عمل چشم گربه‌ای هم معروف است که البته چندان توصیه نمی‌شود؛ چون اگر چشم بیش از اندازه باز شود و پزشک حین عمل دقت و ظرافت به خرج ندهد  امکان بروز معضل خشکی چشم و آسیب به بینایی را در پی خواهد داشت. همچنین موجب قرمزی گوشه‌های چشم نیز می‌شود که برای فرد از لحاظ ظاهری آزار دهنده است.
 •  اپی‌کانتوپلاستی  یا جراحی زاویه داخلی چشم برای عمل درشت كردن چشم است. جراحی اپی کانتال بیشتر برای افرادی است که چشم‌هایی بادومی و ترکی – مغولی دارند. در جراحی اپی کانتال ، جراح چین پلک بالا را (که گوشه داخلی چشم را پوشانده) برمی‌دارد. عمل درشت كردن چشم ، یک جراحی استاندارد و دارای نتایج درخشان و قابل اعتماد است.

پوست دور چشم به شدت لطیف و نازک‌تر از قسمت‌های دیگر پوست صورت می‌باشد و در هرصورت بالا رفتن سن اگر به درستی از آن مراقبت نشود درگیر چین و چروک‌های دور چشم خواهید شد. ما در مقاله ” بهترین روش جوانسازی دور چشم ” روش‌هایی را برای جلوگیری و درمان این عارضه بیان نموده‌ایم.

مراقبت‌های پس از جراحی اپی کانتال چشم

دوره نقاهت این روش جراحی کوتاه و مراقبت‌های بعد از آن مانند عمل بلفاروپلاستی، است.همچون هر عمل جراحی دیگری پزشک یک‌سری نکات را برای قبل و بعد عمل توصیه می‌‌کند که برای مطلوب بودن نتیجه عمل حتما به آن‌ها عمل کنید. برای رسیدن به بهترین نتیجه، به پزشک متخصص خود اعتماد داشته باشید و اجازه بدهید تا زمان بگذرد،این نکات عبارت اند از:

 • بروز درد و سوزش، ورم و پف، کبودی و همچنین تاری دید و دوبینی،  کاملا طبیعی است. و رفته رفته از بین می‌روند.
 • دو روز بعد از عمل به پزشک خود مراجعه کنید تا پانسمان را بردارد و محل جراحی را معاینه کند.
 • برای کشیدن نخ‌های بخیه بعد از یک هفته تا ۱۰ روز به پزشک مراجعه کنید.چون پلک دائم در حال حرکت است در این عمل از نخ‌های بخیه جذبی استفاده نمی‌شود. پلک زدن نخ‌های جذبی را شل می‌کند.
 • برای رفع ورم و کبودی، که حتما سر خود را بالا نگه دارید. حتی هنگام خواب، چند بالش نرم زیر سر خود قرار دهید تا سر شما از زمین فاصله زیادی داشته باشد و خون در سر جمع نشود.
 • برای زودتر از بین رفتن کبودی و ورم، تا سه روز اول از کیسه آب سرد استفاده کنید. یخ را مستقیم روی پوست نگذارید، بلکه در یک کیسه نایلون بریزید و لای هوله بگذارید. هر یک ساعت، ۱۰ دقیقه کمپرس سرد را روی محل کبودی و ورم دور چشم بگذارید. همچنین می‌توانید یک هوله را نم‌دار کنید و در فریزر بگذارید تا خنک شود. سپس روی کبودی و ورم قرار دهید.
 • پس از سه روز کمپرس سرد، می‌توانید ۳ روز هم کمپرس گرم استفاده کنید. این کار به کاهش کبودی‌ها کمک بسیاری می‌کند.
 • برای کاهش درد، مسکن تجویز می‌شود و همچنین ممکن است آنتی‌بیوتیک و قطره چشم برای جلوگیری از خشکی چشم نیز تجویز شود.
 • تا سه روز از حمام رفتن خودداری کنید و پس از 3 روز  محل بخیه‌ها را بشویید.
 • از دستکاری جای بخیه و همچنین زخم روی پلک و گوشه چشم پرهیز کنید.
 • بعد از  گذشت ۳ تا ۵ روز می‌توانید به فعالیت‌های عادی روزانه خود برگردید و یا به سر کار بروید.
 • تا چند هفته از هر گونه فعالیت سنگین پرهیز کنید.
 • برای رفع کامل ورم‌ها و دیدن نتیجه عمل، ۲ تا ۴ هفته زمان نیاز است.
 • همچنین رفع کامل جای زخم نیز گاهی بیش از ۶ ماه زمان نیاز دارد و از پمادی که پزشک متخصص زیبایی تجویز کرده، حتما طبق توصیه وی استفاده کنید.
عمل درشت كردن چشم

عوارض عمل درشت كردن چشم

در صورتی که فرد برای انجام این عمل یک پزشک متخصص و ماهر را انتخاب نکند. و همچنین به نکاتی که معمولا پزشکان برای بعد از عمل توصیه می‌کنند بی‌توجه باشند ممکن است عوارض زیر بروز دهند:

 • نامتقارن شدن چشم ها با یکدیگر و نیاز به درمان ترمیمی
 • به وجود آمدن چین های غیر طبیعی و بزرگ بر روی پلک ها
 • از بین نرفتن اسکارهای باقیمانده از بخیه ها
 • بروز هماتوم و یا خون مردگی
 • احتمال بد شکلی در ناحیه اتصال پلک بالا و پایین و یا گرد شدن حالت آن و همینطور بروز کشیدگی عمودی به طرزی نامطلوب به خصوص در چشم هایی که پیش از عمل حالتی گود داشته اند، نیز وجود دارد.
 • احتمال بروز آلرژی نسبت به داروی تزریق شده جهت بی حسی ناحیه اطراف چشم
 • احتمال بروز عفونت در ناحیه برش در صورتی که اتاق عمل آلوده بوده باشد یا اینکه پس از عمل به خوبی از زخم مراقبت نشود.

پس لازم است قبل از تصمیم به عمل زیبایی در انتخاب پزشک به خوبی دقت کرد تا از به وجود آمدن عوارض غیر قابل جبران جلوگیری نموده و سلامت چشم و بینایی به خطر نیفتد.

گودی زیر چشم ” که یکی از شایع‌ترین مشکلات زیبایی به حساب می‌آید که تحت تاثیر عواملی مانند افزایش سن، ژنتیک، حساسیت فصلی، عدم تعادل، رژیم غذایی نادرست و برخی از بیماری‌ها قرار دارد. بنابراین در مقاله‌ای به صورت مجزا به آن پرداخته‌ایم.

هزینه عمل اپی کانتال

هزینه عمل اپی کانتال مثل هر عمل جراحی دیگری به نوع عمل مورد نیاز (جراحی پلک بالا و پایین، کانتوپلاستی، اپیکانتوپلاستی) ، دستگاه‌ها و وسایل مورد استفاده حین عمل، بیمارستان محل جراحی، دستمزد پزشک و اینکه یک یا چند عمل همزمان برای چشم شما انجام شود، متفاوت خواهد بود. و چون جزء عمل ‌های زیبایی است معمولا شرکت‌های بیمه هزینه آن را قبول نمی‌کنند و فرد باید به صورت آزاد هزینه عمل اپی کانتال را بپردازد.

عمل اپی کانتال چشم

چه مدت پس از عمل درشت كردن چشم میتوان آرایش کرد؟

معمولا بخیه های چشم 3 تا 5 روز پس از عمل درشت كردن چشم کشیده می شوند و زخمی که در اثر  شکاف‌های ایجاد شده‌اند به وسیله چسب های استریلیزه پوشانده می‌شوند. ضروری است که چسب‌ها بعد از چند روز روی زخم بماند. در نتیجه افراد یک هفته پس از انجام عمل جراحی  می‌توانند چشم های خود را آرایش نمایند. نکته دیگر اینکه چون چشم به تازگی جراحی شده است حتما از لوازم آرایشی مرغوب و معتبر استفاده شود. زیرا ممکن است استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب یا تاریخ مصرف گذشته موجب بروز مشکلات و عفونت چشم شود.

از آن جایی که در طول تاریخ، زیبایی صورت همیشه در بین بقیه اجزای بدن در اولویت بوده است، عمل‌های زیبایی که مخصوص به چهره صورت افراد هستند، تنوع بیشتری داشته و معمولاً افراد بیشتر تمایل دارند تا در این بخش از بدنشان، اصلاحات زیبایی صورت گیرد. یکی از این روش‌ها ” تزریق ژل زیر چشم ” می‌باشد که در مقاله‌ای به آن پرداخته‌ایم.

سخن آخر

چنانچه برای درشت تر شدن و زیبایی بیشتر چشمان تصمیم به جراحی اپیکانتوپلاستی دارید برای مشاوره به یک پزشک جراح متخصص و ماهر مراجعه کنید. تا جراح  با در نظر گرفتن شرایط جسمی و ضخامت پوستی شما بهترین روش را انتخاب کند. چون سهل انگاری در انتخاب جراح ممکن است به چشم شما آسیبی غیر قابل جبران وارد شود و موجب پشیمانیتان گردد.

همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال و ابهام می‌توانید با دکتر احمد علی رجب پور از طریق همین صفحه یا واتس‌ آپ در ارتباط بوده و به پاسخ‌های مد نظر خود دست یابید.

سوالات متداول

✅ چین اپی کانتال چیست ؟

یک لایه برآمده یا چین اضافی در بخش درونی و زاویه داخلی چشم دیده می‌شود. به این لایه اضافی، اپی کانتوس یا چین اپی کانتال (فولد اپی‌کانتال) می‌گویند. به همین دلیل جراحی که این چین اضافی یا چین اپی کانتال را برمی‌دارد، اپی کانتوپلاستی (Epicanthoplasty) یا جراحی اپی کانتال چشم است.

✅ روش‌های عمل اپی کانتال چشم چیست ؟

عمل درشت كردن چشم به دو روش صورت می‌پذیرد که عبارتند از :
֎ جراحی زیبایی چشم اپیکانتوپلاستی (Epicanthoplasty ) داخلی
֎ اپی کانتوپلاستی جانبی

✅ هزینه عمل اپی کانتال چقدر است ؟

هزینه عمل اپی کانتال مثل هر عمل جراحی دیگری به نوع عمل مورد نیاز (جراحی پلک بالا و پایین، کانتوپلاستی، اپیکانتوپلاستی) ، دستگاه‌ها و وسایل مورد استفاده حین عمل، بیمارستان محل جراحی، دستمزد پزشک و اینکه یک یا چند عمل همزمان برای چشم شما انجام شود، متفاوت خواهد بود.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها