کانتوپلاستی چیست؟

چشم‌ها یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای زیبایی هستند. اما متاسفانه عوامل گوناگونی مانند افزایش سن، قرار گرفتن در معرض آفتاب، پیروی از یک شیوه نادرست زندگی، عوامل ارثی یا وارد شدن ضربه به چشم‌ باعث تغییر فرم چشم‌ها خواهد شد.

اگر به دنبال تکنیکی کم تهاجمی برای تغییر فرم چشم‌هایتان هستید؛ اگر از نتیجه جراحی قبلی خود راضی نیستید و قصد دارید از یک روش ترمیمی برای رسیدن به نتیجه دلخواه استفاده کنید؛ ما روش کانتوپلاستی «Canthoplasty » را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در این تکنیک، یک شیب رو به بالا در گوشه خارجی چشم ایجاد می‌شود و چشم‌ها جلوه‌ای مطلوب‌تر و شاداب‌تر به خود می‌گیرند. در اصطلاح می‌گویند ظاهر چشم‌ها گربه‌ای شده است.

تا آخر این مطالب همراه ما باشید تا شما را با تکنیکی برای رفع افتادگی چشم‌ها و روشی برای داشتن چشمانی جوان‌تر و باطراوت‌تر آشنا کنم. روشی که با ایجاد تغییرات جزئی و ظریف باعث زیبایی طبیعی چشم‌ها خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: درمان افتادگی پلک

کانتوپلاستی چیست؟

طبق وب‌سایت doctorarchielamb کانتوپلاستی نوعی جراحی پلک است که از آن برای تقویت تاندون کانتال جانبی ساختار چشم استفاده می‌شود. هدف از انجام این جراحی، تقویت بافت کانتوس چشم برای اصلاح وضعیت پلک می‌باشد. بدین ترتیب، عضلات گوشه‌ی بیرونی سفت می‌شوند و تغییراتی طبیعی در گوشه خارجی چشم رخ می‌دهد.

شیب‌های خنثی یا منفی گوشه‌ی بیرونی چشم که باعث افتادگی پلک می‌شوند، گاهی منجر به احساس ناراحتی در فرد و کاهش میدان دید او خواهند شد. کانتوپلاستی با ایجاد شیبی مثبت باعث درمان این اختلال می‌شود. روش استفاده از این تکنیک در افراد متفاوت است. در این روش، تاندون تحتانی اطراف چشم را برش می‌دهند. سپس آن را سفت یا جابه‌جا می‌کنند.

برای دسترسی آسان به تاندون تحتانی، برشی کوچک در گوشه بیرونی پلک توسط پزشک ایجاد می‌شود. سپس، تاندون‌ها برای حفظ حالت طبیعی چشم به موقعیت جدیدی کشیده می‌شوند. بعد از اتمام جراحی کانتوپلاستی، محل تحت درمان مجددا بخیه زده می‌شود.

هنگامی که پزشک شما فردی باتجربه و متخصص باشد، برش‌ها را در جهت چین و چروک طبیعی پلک ایجاد می‌کند تا جای زخم‌ها بعد از اتمام عملیات به حداقل برسد.

جراحی کم تهاجمی کانتوپلاستی یکی از بهترین تکنیک‌های درمان افتادگی پلک در اثر از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست است. در این روش، بیمار تحت تاثیر بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.

مقاله پیشنهادی: پلاسماتراپی پلک

چرا جراحی کانتوپلاستی توصیه می‌شود؟

پرفسور Federico Hernández Alfaro معتقد است که این جراحی تاثیر مستقیمی بر زیبایی فرد می‌گذارد. با درشت کردن چشم‌ها و رفع افتادگی پلک، ظاهر فرد جوان‌تر خواهد شد.

همچنین، او معتقد است که کانتوپلاستی یک تکنیک مینی لیفتینگ است که چشم‌ها را بادامی می‌کند و آثار خستگی و پف چشم‌ها را از بین می‌برد.

از سوی دیگر، گزارش منتشر شده در دیکشنری topdoctors خبر از آن می‌دهد که از این تکنیک می‌توان برای رفع پف چشم، درمان افتادگی پلک‌ها، اصلاح بدشکلی چشم‌ها در اثر ضربه یا جراحی‌های قبلی استفاده کرد.

انواع کانتوپلاستی چیست؟

در جلسه مشاوره جراحی درشت کردن چشم، پزشک از شما سوالاتی در رابطه با سلیقه و انتظارتان از مدل چشم‌‌ها می‌پرسد. سپس، با توجه به خواسته و فرم چشم‌هایتان بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌دهد. گاهی اوقات تنها جراحی گوشه بیرونی چشم کافی خواهد بود. گاهی اوقات هم لازم است تا چند عمل به طور همزمان بر روی چشم‌ها صورت گیرد. در زیر، خلاصه‌ای از انواع کانتوپلاستی آورده شده است:

 • روش افقی: در این جراحی گوشه بیرونی چشم، در نزدیکی غده اشکی و در موازات آن، برشی ظریف و کوچک زده می‌شود. سپس، بافت‌های چسبنده و کیسه‌های چربی که باعث کوچک‌تر دیده شدن چشم می‌شوند، تخلیه خواهند شد. در نتیجه، چشم‌ها درشت‌تر دیده می‌شوند.
 • روش لیفت: در این روش هدف بالا بردن گوشه بیرونی چشم است. پزشک با بالا بردن گوشه چشم‌ها باعث بزرگتر دیده شدن عنبیه خواهد شد.
 • روش پایین کشیدن: در این روش، پلک پایین همان ناحیه تحت درمان است. جراح با ایجاد برشی کوچک بر روی پلک پایین، پوست را کمی پایین می‌آورد و نتیجه این عمل، چشمانی بزرگ‌تر با ظاهری طبیعی است.

مقاله پیشنهادی: میکرونیدلینگ پلک

مراقبت‌های بعد از جراحی درشت کردن چشم‌ها:

دکتر danielezra در وب‌سایت خود توصیه می‌کند که بعد از انجام جراحی اصلاح فرم چشم باید موارد ذکر شده در زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • کبودی و تورم از عارضه‌های رایج بعد از جراحی درشت کردن چشم‌ها هستند که به طور طبیعی بعد از 10 روز فروکش می‌کنند. در این مدت، سعی کنید که سرتان را بالا نگه‌دارید و تا می‌توانید در این 10 روز استراحت نمایید.
 • از انجام ورزش به خصوص ورزش‌های سنگین در یک هفته بعد از عمل اجتناب کنید.
 • از مالش اطراف چشم یا آرایش تا زمانی که به بهبودی کامل نرسیده‌اید، خودداری فرمایید.
 • به طور کلی، روزهای اولیه بینایی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد که یک عارضه موقتی است و بدون مداخله پزشک درمان خواهد شد. در صورت ادامه یافتن اختلالات بینایی برای مدتی طولانی، بهتر است که به متخصص مراجعه کنید.
 • بعد از جراحی، فشارهای چشم را تا حد امکان کاهش دهید. برای مثال، استفاده از تلفن همراه یا مشاهده تلویزیون را به حداقل برسانید.
 • دوره بهبود کامل بعد از جراحی کانتورپلاستی بین 2 الی 4 هفته است و باید در این مدت به دستورالعمل‌های ذکر شده از جانب پزشک عمل نمایید.

عوارض کانتوپلاستی :

طبق مطالب منتشر شده در وب‌سایت doctorarchielamb عوارض این جراحی بسیار نادر است. اما احتمال بروز آن‌ها صفر نیست. برای مثال، یکی از عوارض نادر در این جراحی، خونریزی است. در موارد ذکر شده در زیر با دیگر عوارض جراحی درشت کردن چشم آشنا خواهید شد:

 • تا چند روز بعد از جراحی، بینایی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
 • گاهی اوقات در اثر اشتباه پزشک، پلک‌ها در هنگام خواب بر روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند. البته باز ماندن چشم در هفته‌های اولیه در اثر تورم امری طبیعی است که به سرعت درمان خواهد شد.
 • در صورتی که برش‌ها به خوبی ایجاد نشده باشند، بعد از بهبود کامل احتمال دارد که محل برش‌ها برجسته به نظر برسد.
 • یکی از شایع‌ترین عارضه‌های جانبی جراحی، عدم تقارن در چشم‌ها است که در برخی مواقع نیاز به اصلاح مجدد می‌باشد.
 • در صورتی که بیمار مراقبت‌های بعد از جراحی را جدی نگیرد، احتمال بروز عفونت افزایش خواهد یافت.
کانتوپلاستی

چگونه برای جراحی درشت کردن چشم‌ها آماده شویم؟

بعد از معاینه توسط متخصص و بررسی‌های مختلف، آناتومی چشم بیمار ارزیابی می‌شود. هنگامی که برای انجام جراحی پذرفته شدید، جراح بر نواحی گوناگون چشم علامت‌گذاری می‌کند و بر اساس آن‌ها برشی کوچک ایجاد می‌کند.

برای بهره‌مندی از این روش می‌توان تحت تاثیر بی‌حسی موضعی قرار گرفت. در صورتی که بسیاری از پزشکان بیهوشی عمومی را توصیه می‌کنند.

نکاتی که رعایت آن‌ها اجباری می‌باشد:

طبق توصیه‌های topdoctors  جراحی درشت کردن چشم نیاز به بستری شدن ندارد. به همین خاطر فردی که روز جراحی شما را همراهی می‌کند باید فردی هوشیار باشد؛ زیرا، بیمار تحت تاثیر داروهای مسکن است و کمی درد خواهد داشت.

چند هفته قبل از جراحی، باید از مصرف دخانیات اجتناب فرمایید و مصرف داروهای ضدالتهابی را قطع نمایید؛ زیرا، این عوامل احتمال ایجاد لخته در خون را افزایش می‌دهد. همچنین، دخانیات به عروق خونی آسیب می‌زند و روند خونرسانی به بافت‌ها را کاهش می‌دهد.

 طبق گزارش منتشر شده در مقاله for sagging eyes  Canthoplasty ، بعد از به هوش آمدن از محافظ چشم برای بیمار استفاده می‌شود. همچنین، بیمار متوجه تاری دید خواهد شد که در اثر آنتی بیوتیک‌های است که برای تسریع روند بهبود مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین، لازم است که بعد از مرخص شدن، مصرف داروها و پمادها ادامه یابد تا از بروز عفونت چشم پیشگیری شود.

هنگام رفتن به خانه، پزشک به شما توصیه می‌کند که تا زمانی که به بهبود کامل نرسیده‌اید، از مالش چشم‌ها یا انجام ورزش‌های سنگین بپرهیزید. فراموش نکنید که رعایت مراقبت‌ها در دو هفته اول تاثیر زیادی در بهبود زخم‌های ایجاد شده در بافت نرم پلک دارد.

و در آخر، باید بگوییم که چشم‌ها یکی از ظریف‌ترین اجزاء صورت به حساب می‌آیند. به همین خاطر باید به دنبال یک پزشک ماهر، با تجربه و سابقه درخشان برای اصلاح ظاهر و عملکرد پلک‌ها باشید تا به مطلوب‌ترین نتیجه دست یابید.

دربارهدکتر احمدعلی رجب پور
دکتر احمد علی رجب پور رتبه 1 بورد جراحی کشور سال 92 رتبه 1 آزمون فوق تخصص جراحی پلاستیک کشور سال 93 عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران عضو هیئت علمی دانشگاه عضو بنیاد ملی نخبگان ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

InstagramPhoneWhatsApp