پلاسما جت بینی

پلاسما جت بینی یکی از روش‌ های فرم دهی بینی می‌ باشد که در بسیاری از موارد ، می‌ تواند جایگزین خوبی برای عمل‌ بینی محسوب شود. به بیانی دیگر ، بسیاری از افراد به دلیل هزینه‌ های زیاد عمل‌ های جراحی بینی و نیز عوارض ناشی از این عمل ، ترجیح می‌ دهند که از راه‌ حل‌ های جایگزین این عمل برای فرم دهی و زیباسازی بینی خود استفاده کنند که یکی از این روش‌ ها ، استفاده از پلاسماجت دماغ می‌ باشد. شما می توانید برای انجام این پروسه در تهران ، به دکتر احمدعلی رجب پور مراجعه نمایید.

 

پلاسما جت بینی + دکتر رجب پور

 

پلاسماجت بینی طی سال‌ های اخیر ، طرفداران زیادی پیدا کرده است ؛ البته این روش نسبتاً روش جدید در صنعت زیبایی محسوب می‌ شود ولی به دلایل مختلفی ، مورد استقبال عده کثیری از مردم قرار گرفته است و موجب آن شده است که افرادی که برای فرم دهی به بینی خود می‌ خواهند اقدام کنند ، در بین گزینه‌ های موجود ، پلاسماجت را نیز در نظر می‌ گیرند و طبیعی است که در این زمینه ، باید اطلاعات مفیدی جمع آوری کنند.

پلاسما جت بینی چیست ؟

برای آن که بهتر بتوانید درک کنید که پلاسما جت دماغ یا پلاسما تراپی بینی چیست ، بهتر است اول با مفهوم پلاسما و کاربرد آن در علم پزشکی آشنا شوید.

به طور کلی ، ماده دارای چهار حالت اصلی می‌ باشد که عبارت‌ اند از جامد ، مایع ، گاز و پلاسما. پلاسما گازی است که یونیزه شده است و همه یا بخشی از اتم‌ های آن ، الکترون از دست‌ داده‌ اند و تبدیل به یون‌ های مثبت شده‌ اند. در این گاز تعداد الکترون‌ های آزاد تقریباً با تعداد یون‌ های مثبت برابر است.

در پزشکی نیز ، پلاسما کاربردهای متعددی دارد ؛ یکی از مهم‌ ترین کاربردهای پلاسما در پزشکی ، استفاده برای بهبود زخم‌ های مزمن و عفونی می‌ باشد که با درمان‌ های متداول ، بهبود پیدا نمی‌ کنند و لذا باید از پلاسما برای رفع این زخم‌ ها استفاده کرد. همچنین برای استریل بسیاری از وسایل پزشکی نیز از پلاسما استفاده می‌ شود. به طور کلی پیش بینی می‌ شود که در آینده علم پزشکی ، پلاسما و کاربردهای آن بسیار کارآمد خواهند بود و تغییراتی اساسی در این زمینه ایجاد خواهند کرد.

همچنین یکی از مهم‌ ترین کاربردهای پلاسما در پزشکی ، در بخش زیبایی است که بسیاری از مشکلات پوستی همچون جای زخم و اسکار ، آکنه ، چین و چروک اطراف چشم‌ ها و لب‌ ها و افتادگی پلک را می‌ توان با استفاده از این روش ، از بین برد.

قبل از انجام هر اقدامی بخاطر داشته باشید که انتخاب پزشک با تجربه و متخصص بسیار حائز اهمیت است زیرا علاوه بر نتیجه بهتر ، عوارض کمتری را نیز برای شما رقم می‌ زند. بنابراین باید به سراغ بهترین جراح بینی تهران روید تا به نتیجه ایده آل خود برسید.

پلاسما جت بینی

حال که با کاربرد پلاسما در پزشکی آشنا شدید ، می‌ توانیم به موضوع پلاسما جت دماغ بپردازیم.

همان طور که پیش‌ تر گفتیم ، پلاسما گازی یونیزه شده است که رسانا می‌ باشد و با استفاده از دستگاهی قلم مانند ، به سطح پوست تابانده شده و قسمت مورد نظر جهت درمان با پلاسما بر روی پوست ، به شکل نقطه‌ های ریز و با فاصله کم از یکدیگر ، سوزانده می‌ شود. پلاسما با انرژی و دمای بالا به کمک دستگاه پلاسما جت با سلول‌ های پوست برخورد می‌ کند و لایه‌ سطحی پوست از حالت جامد به گاز تبدیل می‌ شود (تصعید اتفاق می‌ افتد) و به سبب آن ، پوست در این ناحیه جمع می‌ گردد.

همچنین پلاسما با هدف قراردادن فیبروبلاست‌ ها که سلول‌ های سازنده کلاژن و پروتئین در پوست هستند ، آن‌ ها را تحریک می‌ نماید. باید توجه داشت که در این روش ، سر قلم مانند دستگاه ، با پوست تماس نداشته و با قرار گرفتن در فاصله کمی از پوست ، پلاسما را در نقطه مورد نظر تخلیه می‌ کند که سبب سوختن پوست در این ناحیه می‌ شود. سوراخ‌ های ریز که بر روی سطح پوست ایجاد می‌ شوند ؛ سبب رخ دادن موارد زیر می‌ گردند :

 • انقباض پوست
 • تقویت احیا پوست
 • تحریک فعالیت فیبروبلاست‌ ها

در تبلیغاتی که برای پلاسما جت بینی می‌ شود ، معمولاً ذکر شده که این روش می‌ تواند جایگزینی برای عمل‌ های بینی باشد و بینی‌ های گوشتی را می‌ توان با این روش ، کوچک کرد و فرم دلخواه متقاضیان را به آن داد. در ادامه قصد داریم بررسی کنیم که این گفته تا چه حد می‌ تواند درست باشد و آیا این ادعاها در مورد پلاسماجت بینی حقیقت دارد یا خیر.

پلاسما تراپی بینی یک روش فرم دهی به بینی می‌ باشد که عملی سرپایی محسوب شده و نیازی به بی هوشی فرد متقاضی ندارد. در این عمل ، بی حسی موضعی به ناحیه مورد نظر جهت انجام پلاسما جت دماغ زده می‌ شود که معمولاً برای بی حسی در این مورد ، از کرم‌ های بی‌ حس‌کننده استفاده می‌ گردد. پس از آن که این کرم بر روی پوست مالیده شد ، نیم ساعت طول می‌ کشد تا ناحیه به طور کامل بی حس شود و پس از آن ، پزشک می‌ تواند کار خود را با استفاده از دستگاه پلاسما جت شروع کند. قبل از آن که درمان با استفاده از پلاسما آغاز شود ، محل مورد نظر پس از بی حسی ، ضد عفونی و تمیز می‌ شود.

پس به طور کلی می‌ توان گفت که پلاسما جت بینی می‌تواند برای فرم دهی و کوچک کردن بینی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

پلاسما جت بینی - دکتر رجب پور

 

برای کوچک کردن بینی ، پلاسما جت بینی بهتر است یا جراحی؟

یکی از متداول‌ ترین سؤالاتی که در زمینه پلاسما تراپی بینی از ما پرسیده می‌ شود ، این است که برای کوچک کردن بینی ، از پلاسما تراپی دماغ بهتر است استفاده کنیم و یا از روش جراحی؟ پاسخ به این سؤال ، به عوامل مختلفی بستگی دارد.

موارد استفاده از پلاسما جت در واقع شامل بهبود زخم‌ ها و لیفت پوست از طریق تحریک کلاژن سازی و مواردی از این‌ دست می‌ باشد. اما امروزه افراد از روش پلاسما جت برای کوچک کردن بینی نیز استفاده می‌ کنند. با توجه به آناتومی کلی بینی که شامل پوست ، استخوان و غضروف می‌ باشد ، اگر فردی تغییراتی اساسی در فرم بینی خود بخواهد بدهد ، بهتر است که از روش عمل جراحی بینی استفاده کند چرا که با استفاده از روش‌ های جراحی بینی ، می‌ توان تغییراتی ساختاری و اساسی را در بافت‌ های استخوان ، غضروف و پوست بینی اعمال کرد که سبب دست یابی به فرم بینی دلخواه فرد متقاضی می‌ شود ؛ ولی در صورتی که تغییراتی که برای بینی خود در نظر دارید ، تغییراتی کوچک هستند که با اعمال شرایط بر روی پوست بینی می‌ توان به آن دست یافت ، بهتر است از روش پلاسما تراپی بینی استفاده کنید چرا که نسبت به جراحی بینی هزینه کم‌ تری داشته و دوران نقاهت و همچنین عوارض آن نیز از از عمل جراحی بینی کم‌ تر می‌ باشد.

در نظر داشته باشید که تشخیص این که برای تغییرات مورد نظر شما ، روش جراحی بهتر است یا پلاسما جت بینی ، به عهده بهترین جراح بینی تهران می‌ باشد و باید پزشک شما تعیین کند که از کدام روش می‌ توانید برای دست یابی بهتر به نتایج مورد نظرتان استفاده کنید.

در صورتی که از پلاسما تراپی دماغ تمایل دارید استفاده کنید ، توجه داشته باشید که این کار را باید در مطب های معتبر و زیر نظر پزشک با تجربه‌ ای انجام دهید که مهارت کافی برای استفاده از دستگاه پلاسما جت را داشته باشد و از این نظر ، آسیبی متوجه پوست شما نشود.

همچنین در صورتی که پزشک مورد نظر شما برای انجام پلاسما ، یک جراح بینی خوب در تهران نباشد ، امکان آن وجود دارد که از دستگاه‌ های غیر استاندارد برای پلاسما جت دماغ استفاده شود که این مورد نیز می‌تواند صدمات بسیاری را به پوست شما وارد نماید.

مراقبت های قبل از پلاسما جت بینی

 1. در صورت ابتلا به هر نوع بیماری ، پزشک خود را مطلع کنید.
 2. در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا آنفولانزا ، بهتر است انجام پلاسما تراپی بینی را به تعویق بیندازید.
 3. اگر داروی خاصی مصرف می‌ کنید ، از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.
 4. پوست شما نباید دچار آفتاب‌ سوختگی باشد. در غیر این صورت ، برای بهبود کامل پوست باید به مدت هشت هفته منتظر بمانید.

مراقبت های بعد از پلاسما جت بینی

 1. موضع را تمیز نگه دارید تا عفونت ایجاد نشود.
 2. به مدت یک هفته در معرض نور خورشید نباشید.
 3. از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.
 4. موضع و زخم‌ های ایجاد شده را دست‌ کاری نکنید و از خاراندن بینی اجتناب کنید.
 5. داروها و کرم‌ های تجویز شده را طبق دستور بهترین دکتر عمل بینی تهران مصرف نمایید.
 6. به مدت یک هفته از مواد شوینده و لایه‌ بردار استفاده نکنید.

عوارض پلاسما جت بینی چیست ؟

شاید بتوان گفت که یکی از مزایای استفاده از روش پلاسما جت ، عوارض کم آن نسبت به روش‌ های دیگر است. البته باید در نظر داشته باشید که تمامی عمل‌ های زیبایی ، عوارضی دارند و پلاسما جت دماغ نیز از این قاعده مستثنی نمی‌ باشد. عوارض پلاسما تراپی بینی در صورتی که پزشکی با تجربه و متخصص در این زمینه را انتخاب کنید که در خصوص استفاده از دستگاه پلاسماجت تخصص کافی را داشته باشد و نیز مطب و مرکز درمانی که از آن استفاده می‌کنید معتبر بوده و از دستگاه‌های استاندارد برای این رویکرد استفاده کنند ، بسیار کم خواهد بود. عوارض این پروسه در این مورد ، به عوارضی سطحی از جمله تورم ، قرمزی ، سوزش و التهاب محدود می‌ شوند که همگی آن‌ ها موقتی هستند و پس از گذشت مدت زمانی بعد از عمل ، از بین می‌ روند.

در صورتی که پلاسما تراپی دماغ توسط افرادی کم مهارت و بدون تجربه در این زمینه صورت گیرد و یا با دستگاه‌ های غیر استاندارد انجام شود ، ممکن است عوارض خطرناک و حتی دائمی در پی داشته باشد. این عوارض می‌تواند شامل زخم‌ های عمیق بر روی پوست ، عفونت‌ های پوستی ، تغییر در رنگ‌ دانه‌ های پوست و ایجاد لک باشند. آسیب به پوست به موارد مختلفی مثل نوع دستگاه مورد استفاده ، ساختار پوست و مدت‌ زمان قرار گیری در معرض پلاسما بستگی دارد. در حال حاضر تحقیقات نشان داده است که علاوه بر احتمال آسیب به پوست به علت دمای زیاد ، رادیکال‌ های آزاد موجود در پلاسما نیز می‌ توانند باعث صدمه به پوست شوند.

هزینه پلاسما جت بینی در تهران

هزینه پلاسما جت بینی در سال 1402 را نمی‌ توان به طور دقیق اعلام کرد چرا که هزینه تمامی اعمال زیبایی ، به فاکتورهای متفاوتی بستگی دارند. برای هزینه پلاسما جت بینی در تهران می‌ توان موارد زیر را به عنوان اصلی‌ ترین عوامل در تعیین قیمت این عمل زیبایی معرفی کرد :

 • ویژگی‌ های پوستی بینی (ضخیم یا نازک بودن پوست بینی)
 • تعداد جلساتی که برای کسب نتیجه مطلوب ، نیاز دارید.
 • فرم بینی شما
 • دستمزد بهترین جراح بینی تهران
 • هزینه‌ های مطب یا مرکز درمانی

سخن پایانی

در این مقاله متوجه شدید که پلاسما جت دماغ ، یکی از عمل‌ های زیبایی است که می‌ توان در مواردی آن را جایگزین مناسبی برای عمل‌ های جراحی بینی دانست. در حقیقت ، در صورتی که تغییراتی که برای بینی خود در نظر دارید ، تغییراتی ظریف هستند که با اعمال تغییرات بر روی پوست بینی می‌ توان به نتایج دلخواه رسید، می‌ توانید از پلاسما جت بینی استفاده کنید ولی در صورتی که تغییرات مد نظر شما برای فرم دهی به بینی ، تغییراتی ساختاری و اساسی است ، بهتر است که از عمل‌ های جراحی بینی استفاده کنید تا نتیجه بهتری را کسب نمایید.

در این زمینه ، حتماً باید توسط بهترین دکتر عمل بینی تهران معاینه شوید و با توجه به فرم دلخواهی که مد نظر دارید ، به شما توصیه نماید که پلاسما تراپی بینی برای شما مناسب‌ تر است یا جراحی بینی. شما می‌ توانید در این خصوص، با دکتر احمدعلی رجب پور ، فوق تخصص جراحی پلاستیک در ارتباط باشید و از وی در این زمینه ، مشاوره دریافت کنید. 

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها