اثر گرما بر بوتاکس

اثر گرما بر بوتاکس : در اثر گذشت زمان، چین و چروک در صورت ظاهر می‌شوند و کاملا طبیعی است که بسیاری از افراد به فکر استفاده از محصولات ضدپیری یا روش‌های درمانی و جوان‌سازی بیفتند. یکی از روش‌ها و تکنیک‌های رایج جوان‌سازی و درمان خطوط پوست صورت، بوتاکس است. بوتاکس دارویی است که به طور موقت علائم پیری در صورت و سایر قسمت‌های بدن کاهش دهد. این تکنیک محبوب، با تضعیف یا فلج کردن اعصاب و عضلات صورت، درخشش جوانی را به پوست بازمی‌گرداند.

تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس، احتمال بروز اتفاق و مشکلاتی وجود دارد که می‌تواند نتیجه بوتاکس را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله قصد داریم تا در مورد گرما و تاثیر آن بر نتیجه بوتاکس صحبت کنیم. پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا با اثر گرما بر بوتاکس آگاه شوید.

اثر گرما بر بوتاکس

اثر گرما بر بوتاکس :

لازم به ذکر است که آثار مخرب گرما به مراتب بیشتر از سرما است. گرما می‌تواند باعث جابه‌جایی و پراکندگی سم بوتولینوم زیر پوست شود و بر عملکرد عصبی سایر عضلات تاثیر منفی بگذارد. از سوی دیگر، تماس مستقیم با نور خورشید در روزهای اولیه تزریق موجب تشدید کبودی و تورم می‌شود. همانطور که می‌دانید سم بوتولینوم با بی‌تحرک کردن و نرم کردن عضلات صورت باعث کاهش خطوط و چین و چروک صورت می‌شود و از بروز خطوط جدید پیشگیری می‌کند. متاسفانه گرما باعث کاهش حجم بوتاکس می‌شود و فرد را از دستیابی به نتیجه مطلوب و دلخواه دور می‌کند.

متخصص بعد از تزریق به بیمار توصیه می‌کند که 3 الی 4 روز بعد از تزریق در محیط با دمای بالا و در تماس مستقیم با آفتاب قرار نگیرد. همچنین، اشعه UV یکی از عوامل اصلی در ایجاد چین چروک و پیری زودرس پوست است. بنابراین، نور خورشید می‌تواند باعث ظهور خطوط جدید یا عمیق شدن خطوط قدیمی شود و آثاری منفی بر نتیجه بوتاکس باقی بگذارد. اثر گرما بر بوتاکس ، تنها به نور خورشید خلاصه نمی‌شود. اثر گرما بر بوتاکس شامل حمام آفتاب، دوش آب گرم، شستن صورت با آب گرم، ورزش شدید و استفاده از اتاق بخار نیز می‌شود. گرما باعث گشاد شدن رگ‌ها و افزایش جریان خون فرد خواهد شد. همین امر موجب افزایش تورم ناشی از تزریق وطولانی شدن مدت زمان بهبود می‌شود.

خبر خوب این است که بعد از تاثیرگذاری سم بوتولینوم، گرما نمی‌تواند بر نتایج بوتاکس تاثیر به خصوصی بگذارد. البته یک نظریه مبنی بر آنکه تماس مکرر و طولانی مدت با گرما یا انجام ورزش‌های شدید می‌تواند طول عمر بوتاکس و ماندگاری آن را کاهش دهد، وجود دارد. یک دلیل برای اثر گرما بر بوتاکس و کاهش ماندگاری آن، کم‌آبی است. گرما و دمای بالا، بدن را با کم‌آبی مواجه می‌کند. در این فرآیند، سم بوتولینوم سریع‌تر از سایرین متابولیزه می‌شود.

بدین ترتیب، ماندگاری بوتاکس کاهش می‌یابد. دقت فرمایید که شواهد کمی برای تایید این موضوع وجود دارد. اما این امر به معنای نادرست بودن نظریه « اثر گرما بر بوتاکس » نیست.

یکی از نکات و مراقبت‌های ضروری بعد از انجام بوتاکس شستن صورت می‌باشد. ما در مقاله ” شستن صورت بعد از بوتاکس ” به شما نحوه انجام این فرآیند را به صورت کامل توضیح داده‌ایم.

ایا گرما بوتاکس را از بین میبرد ؟

مطمئنا تمام کسانی که بوتاکس انجام می‌دهند، انتظار نتایج مطلوب و موفقیت آمیز دارند. متاسفانه گرما و افزایش دما مانند گرمای خورشید، حمام آب داغ، استخر، سونا، باد سشوار و … از جمله مواردی هستند که در نهایت باعث می‌شود تا نتیجه بوتاکس تحت تاثیر قرار بگیرد. اما ایا گرما بوتاکس را از بین میبرد ؟

به طور کلی، گرما و اشعه خورشید تاثیراتی منفی بر پیری پوست و نتیجه تزریق بوتاکس خواهد داشت. بنابراین، بهتر است که میزان گرما و مدت زمان قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید را در روزهای اولیه تزریق بوتاکس مدیریت کنید. همانطور که می‌دانید بوتاکس باعث درمان موقت چین و چروک و خطوط ناشی از حرکت عضلات می‌شود. همچنین، اشعه‌های UVA و UVB باعث آسیب دیدگی پوست و شکسته شدن کلاژن و الاستین در سطح پوست می‌شود که نتیجه آن ظهور علائم پیری و بی‌اثر شدن هزینه و نتیجه بوتاکس خواهد بود.

یکی از راهکارهای کاهش اثر گرما بر بوتاکس و پیشگیری از بروز لک و چین و چروک ناشی از نور خورشید، می‌توان به استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF بالا و آنتی اکسیدان موضعی اشاره کرد. محصولات حاوی آنتی اکسیدان به مبارزه پوست با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند.

آیا گرما و دمای بالا تنها شامل قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌شود؟

سوالی که وجود دارد این است که گرما و دمای بالا تنها شامل قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌شود؟ توجه داشته باشید زمانی که صحبت از تاثیر گرما بر بوتاکس می‌شود، منظور ما تنها نور خورشید و یا آب داغ نخواهد بود؛ بلکه فعالیت و ورزش‌های شدید نیز باعث بالا رفتن دمای بدن و افزایش جریان خون می‌شود که نتیجه آن تحت تاثیر قرار گرفتن نتیجه تزریق بوتاکس است. با بالا رفتن گرما و افزایش فشار خون، عوارض تزریق بوتاکس مانند تورم و کبودی گسترش پیدا کرده و سم بوتولینوم پراکنده می‌شود و دیگر عضلات صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یک نکته دیگه که در رابطه با تاثیر گرما بر بوتاکس وجود دارد این است که گرما و کم آبی باعث کاهش طول عمر بوتاکس شده و ماندگاری آن را کم می‌کند. البته تاکنون شواهد زیادی برای تایید این موضوع در دسترس قرار نگرفته است. با این حال، بهتر است که برای دستیابی به نتیجه دلخواه و تسریع روند بهبود از قرار گرفتن در محیط‌های گرم و انجام فعالیت‌هایی که باعث بالا رفتن دمای بدن می‌شود، در ساعات اولیه تزریق بوتاکس خودداری کنید.

گاهی اوقات شما نیاز دارید تا بوتاکس خود را از بین ببرید. ما در مقاله ” راههای از بین بردن اثر بوتاکس ” به شما در رابطه با این روش‌ها توضیح داده‌ایم.

 اثر گرمای خورشید بر بوتاکس چیست؟

قرار گرفتن در تماس مستقیم با نور خورشید باعث پیری زودرس پوست می‌شود. اشعه فرابنفش یا UV باعث شکستن فیبرهای الاستین پوست می‌شود. این اتفاق منجر به کشیدگی و افتادگی پوست صورت نیز خواهد شد و حجم و ماندگاری بوتاکس را کاهش می‌دهد.

بعد از تزریق بوتاکس، لازم است که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری فرمایید تا روند ترمیم پوست و بهبود عارضه‌های جانبی ناشی از تزریق بوتاکس کاهش یابد.

ایا گرما بوتاکس را از بین میبرد

بخاطر داشته باشید که خارج از مبحث اثر گرما بر بوتاکس ، تزریق آن نیز باید به درستی و نزد یک متخصص انجام شود. بنابراین انتخاب این متخصص گاهی دشوار است. ما در مقاله ” بهترین جراح پلاستیک در تهران ” به شما در این انتخاب کمک می‌کنیم.

اثر آب و هوا بر بوتاکس :

یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر نتیجه مطلوب بوتاکس، سرما و گرما است. همه ما زیبایی را دوست داریم و گاهی برای کاهش چین و چروک یا رفع لاغری صورت به سراغ بوتاکس می‌رویم.

همانطور که می‌دانید هر درمانی نیاز به مراقبت و رعایت یک سری نکات دارد. یکی از فاکتورهایی که می‌تواند تاثیر منفی بر روی نتیجه بوتاکس داشته باشد، گرما و سرما است. که در بالا اثر گرما بر بوتاکس را کامل توضیح دادیم.

دقت فرمایید که شرایط آب و هوایی و تغییرات آن، می‌تواند باعث ایجاد اختلال و مشکل در عملکرد و نتیجه مطلوب بوتاکس شود. برای مثال، سرمای شدید باعث یخ زدگی مواد بوتاکس و گرمای بسیار شدید موجب حرکت مواد بوتاکس در زیر پوست خواهد شد.

بنابراین، اثر آب و هوا بر بوتاکس نکته‌ای مهم است که نباید به آن بی‌توجهی کرد؛ زیرا، هیچ کس دوست ندارد که جا‌به‌جایی محل بوتاکس یا سفت شدن آن زیر پوست را تجربه کند. بعد از تزریق بوتاکس، می‌بایست از قرار گرفتن در مناطق بسیار گرم یا محیط‌های بسیار سرد خودداری کنید.

سخن آخر

در این مقاله از مجموعه مقالات بلاگ وب سایت رسمی دکتر رجب پور، در ارتباط با اثر گرما بر بوتاکس اطلاعات جامع و کاملی را برای شما همراهان عزیز قرار دادیم. بهتر از تا چند روز بعد از انجام بوتاکس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید شدید و رفتن به مکان‌های بسیار گرم خودداری کنید. همچنین برای کاهش اثر گرما بر بوتاکس بهتر است که به توصیه‌های پزشک با دقت عمل کنید تا دچار مشکل نشوید. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثر گرما بر بوتاکس ، با دکتر احمدعلی رجب پور، فوق تخصص جراحی پلاستیک، در ارتباط باشید و از ایشان مشورت بگیرید.


سوالات متداول

✅ اجتناب از گرما و حرارت بعد از تزریق بوتاکس الزامی است؟

بله، گرما می‌توان کبودی که یکی از عارضه‌های جانبی بوتاکس است را افزایش دهد. بنابراین تا 24 ساعت بعد از تزریق ژل یا بوتاکس از وان آب گرم یا دوش آب گرم خودداری فرمایید.

✅ آیا میتوانم بلافاصله پس از بوتاکس، به سولاریوم بروم؟

متاسفانه باید بگوییم که سولاریوم باعث کاهش میزان تاثیر بوتاکس می‌شود. اگرچه اشعه UV تاثیر مستقیمی بر نتایج بوتاکس ندارد. اما، نور خورشید و اشعه UV یکی از دلایل اصلی چین و چروک پوست صورت هستند. اگر پوستی جوان و شاداب می‌خواهید، هنگام خروج از خانه از کرم‌های ضدآفتاب استفاده نمایید.

✅ ایا گرما بوتاکس را از بین میبرد ؟

به طور کلی، گرما و اشعه خورشید تاثیراتی منفی بر پیری پوست و نتیجه تزریق بوتاکس خواهد داشت. بنابراین، بهتر است که میزان گرما و مدت زمان قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید را در روزهای اولیه تزریق بوتاکس مدیریت کنید تا از اثر گرما بر بوتاکس در امان باشید.

دکتر احمدعلی رجب پور

فوق تخصص جراحی پلاستیک ، زیبایی و ترمیمی، عضو هيئت علمى دانشگاه، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران. از جمله خدماتی که دکتر رجبپور ارائه می دهند، عبارتند از: ابدومینوپلاستی، عمل بینی، لیفت سینه، پروتز سینه و غیره.

نظرات

0 0 امتیاز ها
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
تازه‌ترین
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منصوره کرباسی زاده
منصوره کرباسی زاده
2 سال قبل

ایا میشه کاری کرد که اثر بوتاکس زودتر از بین یره؟؟دوست نداشتم☹️قیافم تغییرکرده زشت شدم☹️

دکتر رجب پور
2 سال قبل

با سلام و سپاس از همراهی شما دوست عزیز
ما در مقاله ” راههای از بین بردن اثر بوتاکس ” به این موضوع پرداخته‌ایم.